De Waarschuwing. Autotocht Ouden van Dagen. Het nare nieuws. Ons personeel met VACANTIE. SOEST. Soester GLAS- EN VERF HANDEL IN DE HOEK. Kinderrijwielen - Autopeds fUGERS RIJWIELEN SOESTERBERG. VRIJDAG 26 JUNI 1953. 31e JAARGANG no. 48. SOESTERI OORANT Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrydag. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 De gebeurtenissen in Oost-Berlijn zou men met de Februari-staking van 1941 in Amsterdam kunnen vergelijken. In beide gevallen was het wachten op een aanleiding om lucht te geven aan zijn haat jegens de bezetter en zijn knechten. In beide gevallen ook was de uitbarsting gedoemd om meteen te worden gesmoord. In beide gevallen weten de onderdruk kers ook hoe het volk over hen denkt. De Berlijners hebben het in 1933 het langst volgehouden tegen Hitier. Ze zijn de eersten geweest, die het hebben op genomen tegen de Russen. Zowel toen als nu kan hun optreden niet meer zijn dan een getuigenis. Een getuigenis, die zijn weerklank heeft gevonden in andere delen van Oost-Duitsland en een inleiding in de stakingen van Tsjecho-Slowakije. Dat het juist in deze twee landen tot de monstraties kwam, is mede hieraan te danken, dat juist deze landen in hun his torie een vrije, strijdbare, goed onderlegde vakorganisatie hebben gekend. Noch in Rusland, noch in andere satellietstaten als Polen, Hongarije of Roemenië, die ei genlijk van de ene dictatuur in de an dere zijn overgegaan, had men zulk een optreden kunnen verwachten. Dat is misschien ook wel een misreke ning geweest van de Russen, die wel wat vrije staat wilden toestaan om een niet meer in hun plannen passende Oost- Duitse regering met een democratisch aandoend vuurwerkje onmogelijk te ma ken. Uit hun theorie-boekjes hebben ze echter niet geleerd, dat mensen niet on der iedere omstandigheid gehoorzamen op een vingerwenk, dat er wel eens tanks aan te pas moeten komen. Er ligt ook wel een waarschuwing in voor de leiders van de communistische par tijen in het buitenland. Dat ze te allen tij de zonder meer aan de kant kunnen wor den gezet wanneer dat zo te pas komt. En niet alleen via de partij-galg. maar dat ze gewoon door de arbeiders kunnen worden weggehoond, zoals oorspronkelijk de opzet van het spelletje in Oost-Berlijn was. Voor West-Duitsland heeft het ook wat te zeggen. De sociaal-democraten daar hebben altijd rondgelopen met het idee, dat tussen de Slavische landen en West- Europa een herenigd en onbewapend Duitsland zou kunnen bestaan. De „spontane reacties" aan de overzijde van het IJzeren Gordijn hebben hun wel moeten leren, dat het Duitse volk meer voelt voor een krachtige afweer-politiek dan voor een neutralisme. Ja, dat de Amerikaanse voorstanders van 'n „kruis tocht tegen het communisme" in Duits land slechts de enige medestanders onder de Europese landen vinden. Trouwens de Russen zullen hebben er varen, dat hun verwachting, in een neu traal Duitsland een politiek apparaat op te bouwen, dat de democratie in dat land zou ondermijnen, niet erg is gewet tigd. Daarom ook heeft de opstand in Oost-Duitsland voor de gehele interna tionale politiek zulk een grote betekenis. Immers wanneer Duitsland braak was ko men te liggen door de inlandse commu nistische machines, zouden van de zes landen, die een gezamenlijke huishouding aan het opbouwen zijn, de drie grootste, Italië, Frankrijk en Duitsland, onbestuur baar worden. Op die manier zou van een Europese éénwording zij het op beschei den schaal, niets terecht kunnen komen. En die éénwording te verhinderen is nog altijd het hoofddoel van Moskou's poli tiek jegens West-Europa. Hebben de Oost-Duitse gebeurtenissen nu geen einde gemaakt aan „het vredesof fensief" van de Russen De gehele „mil dere" politiek moest immers een accoord met het Westen inleiden Ja, het begin van de Oost-Duitse demonstraties was toch een onderdeel van deze „mildheid" en zullen die demonstraties er nu een einde aan hebben gemaakt Het is mogelijk, maar wij geloven het niet. Misschien dat de mate van mildheid voor Oost-Duitsland afneemt, maar we zien geen reden, dat de meer tegemoetkomen de politiek jegens de andere landen als Oostenrijk, Joego-Slavië en Turkije zal worden gewijzigd. Mogelijk zelfs, dat daar de vredesduif nog een beetje harder gaat klapwieken om het geluid van de tanks in de Ber- lijnse straten te doen vergeten. Z.K.H. Prins Bernhard, die Maandag a.s. zijn 42e verjaardag herdenkt. Foto Paul Huf Jr. Woensdagmorgen, te half elf, stond een bejaarde Soestenaar op de Soester Eng- weg en hij beleefde een van de grootste teleurstellingen van zijn leven. Hij zou n.1. met de autotocht voor ouden van da gen meegaan, doch was, wegens een of andere duistere fout, niet van zijn wo ning afgehaald. Van deze fout waren de organisatoren niet op' de hoogte, zodat er niets kon gebeuren om deze te her stellen. Een half uur te voren stonden op deze weg 69 personen-auto's in een lange rij aaneen geregen met aan de staart een au tobus van de firma Tensen. De voertui gen hadden vrolijke passagiers aan boord, Soestenaren van 70 jaar en ouder, die een mooie autotocht en een prachtige dag te gemoet gingen, dank zij de eendracht en goede gezindheid van vele jongere Soes tenaren. MET ONGEËVENAARDE GENEESKRACHT O, Syngman Rhee, je maakt me dol De krant staat elke dag weer vol Hoe dom een man kan wezen. Het doet me reuze veel verdriet, Ik moet wel, of ik wil of niet, Dat allemaal steeds lezen. Arm Frankrijk j' hebt je kabinet Heel ondoordacht op zij gezet, 't Was dom, dat is bewezen, En ik moet dan, van tijd tot tijd, Weer over al die narigheid Het fijne zitten lezen. Ik lees ook over Oost-Berlijn, Hoe erg humaan de Russen zijn En hoe z' een opstand vrezen. Maar zuchtend kruip ik in een stoel En vraag wat heeft het nog voor doel Dat allemaal te lezen? 't Is ongewoon en toch gewoon, O, ik benijd m'n jongste zoon, Die m'n zorg niet hoeft te delen. Och, was ik nog zo heerlijk vrij En kon ik onbezorgd als hij Met al m'n blokken spelen. Als elke staatsman, groot of klein, Een beetje als m'n zoon zou zijn En iets meer kind zou wezen, Dan konden we in deze tijd Een beetje minder narigheid In onze kranten lezen. Even wachten voor de brug. Vele factoren waren aanwezig, om onze Soester oudjes een vrolijke dag te bezor gen. Niet minder dan 69 automobilisten stelden hun auto en hun tijd beschikbaar; de Soester middenstand verzorgde gratis de lunchpakketten; Sjoerd, onze Soester Wegenwachter, begeleidde de auto's met zijn kennis en zijn materiaal en er was ook de motor-ordonnans H. Butzelaar, die gedurende deze dag overal en nergens was en meehielp om de lange stoet door de verschillende gemeenten te loodsen. Ook wgren er 3 mannen van onze po litie, die, per auto en motor, de karavaan 200 kilometer lang als betrouwbare gid sen hebben gediend. Tenslotte was er het actieve comité, moe van de vele voorbereidingen, maar trots op hun organisatiewerk en dankbaar voor de financiële steun van de burgerij, wel ke, via een collecte, 800.bijeen bracht. Verschillende comité-leden en helpsters gingen in deze tocht mee. Een poosje genieten in Zandvoort. De stoet zette zich te 10 uur in beweging en men kreeg een hartelijk uitgeleide van familieleden en anderen, waaronder zich ook de Burgemeester bevond. Van de Eng ging het over Hilversum en langs Schiphol en de Ringvaart naar Hoofddorp waar gepauseerd werd. Van daar ging het over Bloemendaal naar Zandvoort en menig oude Soestenaar zag voor het eerst van zijn leven de Noordzee. In Zandvoort werden zee en strand het to neel voor aangenaam verpozen en werd het pleizier door de 240 oudjes en de 78 jonge ren eerlijk gedeeld. Na Zandvoort volgde Kraantje Lek, waarna de route voerde door de Bollenstreek en langs Keukenhof naar Oegstgeest, waar in Het Witte Huis werd gegeten. Van Oestgeest ging de tocht via Voorscho ten, Hazerwoude en Alphen naar Utrecht en over Soesterberg naar Soest. De politie moet ook ander werk doen. Tegen 8 uur arriveerde de politiemotor op het Kerkplein, waar de tocht eindigde en waar de politiemannen de aankomst van de 69 auto's en de autobus kwamen melden. Voor enkele reparaties onderweg had de Wegenwacht gezorgd, terwijl de verkeers-technische voorbereiding door de politie weer tot in de puntjes was voor bereid, waardoor langs de gehele route ander verkeer werd stil gelegd. Zeer vele belangstellenden waren op het Kerkplein aanwezig om de ouden van da gen een hartelijke intocht te bereiden. De Soester Harmonie P.V.O. had tevoren de wachtenden met marsmuziek verpoosd en toen de auto's en autobus het Kerk plein opreden, was het weer de Harmonie, die dit welkom muzikaal illustreerde. Zeer dankbare en opgetogen Soestenaren getuigden aan de thuisblijvers van de mooie dag, die zij hadden gehad, doch het waren niet alleen de passagiers die op getogen waren. Ook de automobilisten en begeleidsters waren niet karig met hun lof. Dit betrof niet alleen de tocht en het mooie weer, doch ook de prima organisa tie, waarvan vooral de bestuurders der auto's dankbaar hebben geprofiteerd. Aan de dis te Oegstgeest. Onze oudjes raakten niet uitgepraat over alles wat zij gezien hadden en hoe pret tig de dag wel was geweest. Onder het genot van een ijsje, aangeboden door de fa. Van den Oord, werden de er varingen uitgewisseld tot het sein tot opbreken werd gegeven. De oudjes werden door hun chauffeurs thuis afgeleverd en daarmede was een ein de gekorpen aan deze dag, die voor 240 Soestenaren van boven de 70 jaar een grote feestdag was. COMITé „AUTOTOCHT SOESTER OUDEN VAN DAGEN". Langs deze weg wil bovengenoemd comité hartelijk dank brengen aan allen, die tot het welslagen van de autotocht voor ou den van dagen op Woensdag 24 Juni j.1. hebben bijgedragen. Wij denken aan de automobilisten, die de ze dag vrij wilden maken en hun auto belangeloos beschikbaar stelden. Aan de politie, die er het hare toe bijdroeg, dat alles een ordelijk en vlot verloop had; aan de ordonnans, die per motor de ver bindingen tot stand bracht en de wegen wacht, die 't gelukkig niet erg druk heeft gehad. Aan collectanten en collectrices, die het financiële gedeelte voor hun re kening namen; aan helpers en helpsters, die voor dag en dauw reeds bezig waren met het gereedmaken der lunch-pakket- ten, waaraan niet minder dan 1300 brood jes te pas kwamen, met meubilering, waar voor de Soester winkeliers gratis zorgden. Last not least hartelijk dank aan „P.V.O.", die bij aankomst voor de muzikale omlijs ting zorgde. De politiemotor verzamelt nieuwe kracht. Eveneens dank aan allen, die financieel steunden en mede hierdoor deze tocht mogelijk maakten. Met aller medewerking is het mogelijk geweest deze dag voor de oudjes tot een onvergetelijke te maken. Zij hebben genoten. Dit te weten doet ook het comité met zeer veel voldoening op deze dag terugzien, in de overtuiging, dat ook aan alle andere medewerkers(sters) deze dag zeer veel genoegen en voldoe ning zal hebben geschonken. P.V.O. ontvangt de oudjes met muziek. Wij rekenen op U, wanneer in de toe komst eventueel weer een beroep op U wordt gedaan. Om niet verplicht te worden de verschijning van ons blad geheel stop te zetten tijdens de twee weken va- cantie, waarop het personeel van onze drukkerij, volgens het collec tief Arbeidscontract, recht kan doen gelden, hebben onze mensen er, evenals vorige jaren, in toegestemd de vacantie wederom in gedeelten op te nemen en wel tijdens de eer ste dagen van de werkweken aan vangende 29 Juni, 20 Juli en 3 en 17 Augustus. Als gevolg hiervan zal op de Dins dagen in deze weken, dus op 30 Ju ni, 21 Juli en 4 en 18 Augustus ons blad niet verschijnen. A.s. Dinsdag verschijnt ons blad dus NIET. v.j SPORT. B.D.C. HANDBALAFDELING. Zondag speelt, op het terrein van „Olym- pia" te Hilversum, het Kringelftal tegen B.S.V. In dit Kring-elftal zijn drie speelsters van B.D.C. opgesteld en wel Wil Jak, Nel Beemer en Nel Hooyschuur. Na deze wedstrijd, welke te 2 uur aan vangt, wordt om 3 uur gespeeld L.V.V. 2 B.S.V. 2 (beslissingswedstrijd 2e klas se A). SOESTER MARINIER DODELIJK VERONGELUKT. Uit Aruba werd bericht, dat Maandag de 20-jarige dpi. marinier 2e klasse W. de Lange alhier, bij werkzaamheden in het Savaneta-kamp op Aruba door een neer stortende muur is getroffen en gedood. Het slachtoffer, die zijn dienstplicht in Aruba vervulde, is Dinsdagmorgen aldaar begraven. GESLAAGD. Voor het admissie-examen van het Ly ceum te Baarn slaagden Ansje van Breu- kelen en Kokkie de Beurs, beide leerlin gen der 6e klasse van de openbare lagere school aan de Beeztlaan. ARTSENDIENST. De artsendienst wordt van Zaterdagmid dag 4 uur tot en met Zondagavond waar genomen door de artsen H. G. Rupert, Burgemeester Grothestraat 49, tel. 2388 en H. J. Stroband, Henriëtte Blaeckweg 12, tel. 2434. GEMEENTERAADSVERGADERING. Naast de reeds in ons blad opgenomen punten zullen in de raadsvergadering van hedenavond nog de navolgende punten in behandeling komen 22. Voorstel tot benoeming van twee on bezoldigde ambtenaren van de burgerlijke stand. 23. Voorstel tot intrekking van het be- Het van ouds vertrouwde adres voor GLAS, VERF EN BEHANG J. BRANDSMA Soesterbergsestraat 52 - Tel. 2707 Dat Nederlanders de minst gediciplineer- den ter wereld worden genoemd, vind ik vleiend. Ik zou het niet prettig vinden altijd onder de meest gediciplineerden te worden gerekend. Er is echter één terrein, waarop ik graag zou willen, dat wij met kop en schouders boven de andere landen in dicipline uit staken. U heeft natuurlijk wel begrepen, dat ik hier op verkeersgebied doel, want ons gedrag in het verkeer lijkt vaak ner gens op. Dat is niet alleen het geval bij een be paalde categorie weggebruikers, doch bij allen. Zowel voetganger als automobilist maken 't soms zo grijs, dat je staat te gru wen en het is alleen maar verwonderlijk, dat het vaak zo goed afloopt. Automobilisten jakkeren met 100 K.M. snelheid door dichtbevolkte gemeenten. Verder zijn er motorrijders, die bij voor keur midden op de rijweg rijden; fiet sers die het rijwielpad versmaden; brom fietsers die maar rijden zoals het hun het beste lijkt en voetgangers, die, zonder zich aan iemand te storen, overal lopen waar ze niet horen. Het zijn allemaal dingen, die ons niet eens meer opvallen. Tot er natuurlijk brokken komen en dan blijkt vaak, dat velen van ons de onhebbelijke gewoonte hebben de fout bij de ander te zoeken en dit vaak in duidelijke taal, gekruid met de nodige bijvoegelijke naamwoorden, kenbaar ma ken. Ja, wat dat betreft, maken wij van ons hart geen moordkuil. Er is ook nog een categorie weggebrui kers, die met hun hond wandelen en dan, om meer ruimte te hebben, voet- en rij wielpad tegelijk gebruiken. Dat zij met bun lieve loslopende hond (het beest is zo aan zijn vrijheid gehecht) in overtre ding zijn, beseffen ze niet of ze trekken zich er niets van aan. Het mooiste is echter, dat, wanneer hun hond door een onverwachte beweging 'n ongeluk veroorzaakt, zij het eerst naar hun hond vliegen om te zien wat voor hem de gevolgen zijn en dan zeggen „dat is goed afgelopen"; in. het midden latend of zij hun hond dan wel het slacht offer op het oog hebben. Dezer dagen kon men deze uitdrukking weer eens in de Kerkstraat horen. Nee, we hebben, alsvorens „heer" en „da me" in het verkeer te zijn, nog wel het een en ander te leren. H. OEKMAN. KERKSTRAAT 3 •SOEST4E1.2030 sluit tot wijziging der begroting d.d. 20 Maart 1953 (13e wijz.) en tot vaststelling van een nieuwe begrotingswijziging be treffende afrastering natuurbad. ZAAK GEMODERNISEERD. Zaterdagmiddag (morgen) heropent de heer Jac. de Vries zijn Radio- en Electro- technisch bureau, Klaarwaterweg 50. Het interieur van deze zaak is geheel gemoderniseerd en volgens de moderne eisen ingericht. Een grote keuze radio- en electrische ap paraten komen in de vernieuwde ver- 'koopruimte uitstekend tot hun recht, ter wijl door de modernisering een grotere keuze kon worden samengesteld. Met een moderne verlichting werd de restauratie gecompleteerd. MEDISCHE DIENST. Dokter Brandt, Dolderseweg 59, Den Dol- der, zal Zondag 28 Juni de artsendienst waarnemen. EEN KRANIGE PRESTATIE. Onze plaatgenoten, de heer Tymon Bij 't Vuur, zijn beide zoons en schoonzoon Gerrit v. d. Weert, hebben met succes deelgenomen aan de tweedaagse, circa 460 km. lange wielertocht Dom Utrecht Dom Keulen en terug. Gerrit v. d. Weert is een bekende lange afstandrijder, die reeds eerder bij dergelijke tochten suc cessen boekte. Een hele prestatie is deze tocht ook voor vader Bij 't Vuur, die 54 jaar is. GESLAAGDE FEESTAVOND VAN „ST. MARTINUS". De afd. Soesterberg van de Ned. vereni ging van Kath. militaire ambtenaren „St. Martinus", organiseerde Maandag voor haar leden en genodigden een feestavond in „Huis ten Halve", welke buitenge woon is geslaagd. Bij de opening riep de voorzitter, de heer Wanders o.m. het welkom toe aan de aal moezenier, de afgevaardigden van het hoofdbestuur, de N.C.O.O.V., de K.A.B.. en het mil. Tehuis. In een korte propaganda-rede besprak het hoofd-bestuurslid, de'heer Goverde, de doelstellingen, taak en bestaansvoor waarden van „St. Martinus". De eerste doelstelling betreft de geestelijke, de tweede de materiële belangen. Het feestelijke gedeelte van deze avond werd verzorgd door een gezelschap van radio-artisten met de revue „Lachen is troef". Van hun voortreffelijke cabaretkunst hebben de bezoekers van het begin tot het eind genoten. John Pims was een allergezelligste con ferencier, die ook met zijn levensliedjes de gezelligheid ten top voerde. Herman Teunfssen, de bekwame pianist en accor- deonnist had met zijn afwisselend spel de onverdeelde aandacht. De zang cn voordracht van Marijke van 't Hout, de charmante cabaretière, imponeerde in hoge mate. Dat kan ook worden gezegd van hetgeen de bekende xylophonist, Al- fred Burckhardt, ten gehore bracht. Uit stekend ook de declamatie van Eddy de Valk. Marijke van 't Hout kreeg bloemen.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1