Amerikaans oordeel over Indonesië. Meningen van onze lezers. SOEST. IN DE HOEK. Officiële Mededelingen. DINSDAG 6 JULI 1953. 31e JAARGANG no. 50. soester Courant SOESTDIJK BUREAU VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 Abonn. per kwart, 1.85 - per post f 2.00 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT Time is het Amerikaanse weekblad met een millioenen-oplage, die over de gehele wereld wordt verspreid. De allergrootsten onder de prominente journalisten zijn de medewerkers en van week tot week worden alle facetten van het wereldge beuren onder de loupe genomen. Het blad heeft de verdienste van een zuivere objectieve weergave der opinies van hen, die 's werelds beloop in handen hebben en wij willen niet nalaten om een uittreksel te geven van wat in het nummer van 15 Juni 1953 onder het hoofd „Indonesia" werd geschreven. Het artikel begint met een beschouwing over de redenen welke premier Wilopo hebben genoodzaakt tot aftreden. Er wordt aan - herinnerd, dat Wilopo's pre mierschap al een eerste teken was van groeiend anti-Americanisme en dan staat er letterlijk Die zachte groene eilanden van Indonesia, die daar zo melancholiek en mysterieus tussen Azië en Australië liggen, werden in een paar maanden door Amerikaanse en Geallieerde troepen van de Japanse overheersing bevrijd. Daar de Roosevelt-Administratie zich verzette tegen kolonisatie besloten de Amerikanen de eilanden ook te bevrijden van de Hollanders, die langer dan 300 jaar de heerschappij hadden uitgeoefend. Toen de bevrijdingsmotor op gang was gebracht schonken de machtige Ver enigde Staten hun aandacht aan dringen der wereldproblemen. Van het karakter der Indonesiërs, hun 200 verschillende talen en dialecten en hun vele godsdien sten werd weinig studie gemaakt. Niemand dacht er aan, dat van de be volking "van 75 millioen slechts 6.4 °/o; kon lezen en schrijven. Het duurde 4 jaar voordat de Hollan ders er toe kondenbesluiten om de sou- vereiniteit over te dragen. Toen was het land in een chaotische toestand. Amerika verstrekte een lening van honderd mil lioen dollar en 'n zwerm van economische medische, landbouw- en sociale deskun digen daalde op het land neer vol goede wil om de levensstandaard te verhogen, het volk te voeden, het leger te vormen, de gezondheidstoestand te verbeteren en het land te redden van het communisme. In plaats van met open armen te wor den ontvangen ontmoetten zij onverschil ligheid, vijandigheid en achterdocht. Teleurgesteld en bedroefd (zo staat het er werkelijk) gingen de experts naar huis terug met een vaag vermoeden, dat voor de Indonesiërs onafhankelijkheid iets an ders betekende dan volgens Westerse be grippen Er wordt dan verder gesproken ever de verwikkelingen, die voortvloeien uit de door elkaar heen grijpende invloeden van de Hindu-Javaanse en Moslem-leer. Hoe Sukiman probeerde om anti-communis tisch op te treden en hoe zijn kabinet viel onder een trommelvuur van anti- Amerikaanse laster. Verder gaat de reportage. Dilopo, beho rend tot de Nationalistische partij, is geen communist, maar de linkervleugel van Wilopo's partij is door de communisten in een nationaal front getrokken. Wilopo kon slechts aan het bewind blijven door toe te geven aan de verlangens van Pra- wirodirdjo, de in Moscow getrainde com munist, hetgeen wilde zeggen invloed op STRAATNAMEN. De Raad der gemeente Soest; gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethou ders, d.d. 16 Juni 1953, le afd. nr. 308, tot het geven van straatnamen; besluit 1 aan de vrijwel evenwijdig aan de Ge neraal Winkelmanstraat en de Verlengde Schoolweg geprojecteerde weg de naam te geven van „Plesmanstraat". 2. aan de geprojecteerde weg, zijnde het verlengde van de Generaal Spoorstraat en gelegen tussen de Generaal Winkelman straat en de Verlengde Schoolweg te Soesterberg de naam te geven van „Fok kerstraat"; 3 aan het aan te leggen plein, zijnde het verlengde van de Moerbessenberg en ge legen tussen de Generaal Winkelman straat en de Plesmanstraat te Soester berg de naam te geven van „Dorpsplein"; 4. aan de geprojecteerde weg, gelegen tussen voormeld „Dorpsplein" en de Ver lengde Schoolweg te Soesterberg de naam te geven van „Van Angerenstraat"; 5. aan de op het terrein „Vredehof" te Soest geprojecteerde weg de naam te ge ven van „Park Vredehof". het leger en een uitwisselen van ambas sades met Moscow en Peking. Dan richten de communisten hun aanval op de agrarische hervormingen van de regering. Zes clandestien het land binnen komende Chinese landarbeiders worden gedood en het communistische protest leidde tot de val van het parlement. Wilopo trad af. De volgende stap zal waarschijnlijk zijn een regering met com munisten. Er was geen Amerikaanse ambassadeur om over de ontwikkeling in Indonesië te berichten. Beledigd door de manier, waar op de geboden hulp en adviezen werden ontvangen, heeft Amerika wat van zijn belangstelling voor Indonesië verloren. De communisten, die gebruik maken van de anti-Westerse gevoelens, marcheren op. De Indonesiërs beseffen nog niet hoe zij een vriend - Amerika - aan het ver liezen zijn en een vijand binnen halen. Tot zover het artikel in Time. 300 Jaren Nederlandse „overheersing" maakten een bloeiend welvarend N.O.I., waarbij de gehele wereld baat had en waar voor de bevolking welvaart en te vredenheid groeiden. Enkele scherts- en schijnfiguren, die de moed misten om te erkennen, dat hun horizon te bekrompen was, lieten zich overbluffen door de vertegenwoordigers van een jonge natie, die thans zelf moet toegeven door onwetendheid 'n onherstel bare fout te hebben gemaakt, tot ramp spoed van de gehele wereld. O gij gelegenheids-staatslieden, hoe zwaar zal het oordeel van de geschiedenis op U drukken. DANK VAN OUDJES. Geachte Redacteur. Mag ondergetekende U vriendelijk ver zoeken om een plaatsje in onze Soester Courant Bij voorbaat mijn heel harte lijke dank. Als deelgenoot aan de rit van de Ouden van Dagen en invaliden wil ik langs de ze weg onze hartelijke dank uitspreken aan allen, die hiervoor hebben geofferd en gewerkt. Hoe kan ik dat beter doen dan in ons plaatselijk blad, de Soester Courant, want wie leest nu niet de Soester Courant. Wij danken allen heel hartelijk voor al les wat voor ons gedaan is. U had het moeten zien vrienden hoe de oudjes ge noten. Er waren stakkers bij, die het ge hele jaar niet van de dam komen en wat stemt het dan dankbaar, dat er nog mensen zijn, die nog aan je denken en zo iets voor elkaar weten te brengen. Ik spreek ongetwijfeld namens allen, wanneer ik dank breng aan allen, die hiervoor geofferd hebben, die hun auto beschikbaar gesteld hebben, voor de heer lijke broodjes, spritsen, sigaretten, siga ren, koffie en thee enz. En wat waren we veilig. U had moeten zien hoe de verkeersagenten en de heer Butzelaar, die ook mee waren gegaan, zich inspanden om alles bij elkaar te hou den en veilig over de verkeerspunten te brengen. En dan de Wegenwacht. Het geeft je een gevoel als of je een dokter bij je hebt als je met enige zieken op stap moet. Ik zou gaarne alle medewerkers af gaan om ieder persoonlijk te bedanken, maar dat kan niet. Ook U, mijnheer de redacteur, dank voor de bekendheid, die U aan dergelijke din gen geeft in de Soester Courant en ten laatste ook voor dit stuk, dat U wel zult willen plaatsen. Klaarwaterweg 34 J. NIELSEN. BRANDGEVAAR. Als het zonnetje verzengend Uitstraalt over plein en straat, Dan gaat iedereen bedenken, Dat hij graag de weg verlaat. Zoek de schaduw van het bos dan, 't Is zo mooi in de natuur, Dus geniet er maar heel veel van, Maar pas op, speel niet met vuur. Zie de schoonheid van de bossen, Met hun mooie bladeren-tooi En de kleurige bloementrossen, De vogelen zingen o zo mooi. Wat is het heerlijk zo te rusten, Fijner dan op 't zachtste bed, Maar bedwing dan ook Uw lusten, Weg sigaar of sigaret. Jaarlijks worden er hectaren Hei- en bosgronden verwoest, Helpt toch mee het te bewaren, Denk er aan, 't geldt ook voor Soest. Laten wij als één man pal staan, Dan is dit vast voor elkaar, Zullen wij door bos en hei gaan, Dan door ons. geen brandgevaar. CATH. SMITH. E.H.B.O.-DIPLOMA'S UITGEREIKT. Vrijdagavond kwam de afdeling Soest van de Kon. Ned. Vereniging E.H.B.O. in hotel „De Gouden Ploeg" bijeen, onder voorzitterschap van dr. P. Donker, die in zijn welkomstwoord ook de directeur van de E.H.B.O. te Amsterdam, de heer Van Roon, en het districtsbestuurslid, de heer Van Haaften, verwelkomde. De voorzitter feliciteerde de E.H.B.O.- ploeg, die aan de districtswedstrijden te Utrecht had deelgenomen en daar een 2e prijs had behaald, alsmede de jeugdploeg, die vorige week, op de jeugdwedstrijden in Utrecht, de naam van de afdeling hoog had gehouden. Als voorzitster van de propaganda-com- missie werd gekozen Mevr. H. Schutte- Beek. Vergezeld van gelukwensen reikte de voorzitter E.H.B.O.-diploma's uit aan de dames Mevr. A. Peters-Zanen, I. Helmer, G. Kuiper en de heren J. Groart en A. Kool, die onlangs voor dit examen zijn geslaagd. Een 5-tal andere leden kregen hun diploma met 2 jaar verlengd. Van het gemeentebestuurwa% bericht binnen gekomen, dat in de eerste week van September de jaarlijkse collecte mag worden gehouden. Onder overreiking van een boekwerk werd aan de docenten van de afdeling, de artsen Donker, Stroband, Schutte en v. Beurden, dank gebracht voor hun mede werking in het afgelopen seizoen. Na afloop hiervan bleef men nog lang bijeen, waaronder leden een programma van zang, muziek en voordracht uitvoer den. ROND HET IJSELMEER. De Soester ren- en toervereniging „Tem po" organiseert op 25 en 26 Juli een toe- ristenrit over 360 kilometer, welke rit rondom het IJselmeer voert. Voor deze 24 uurs-rit bestaat grote be langstelling en naar wij vernemen zijn er zelfs inschrijvingen uit België. DIERENBESCHERMING OVER JUNI. Het is erbarmelijk zoals er dikwijls met dieren, vooral met jonge dieren, wordt omgesprongen. Zij zijn aan de willekeur van oudere en jonge mensen overgeleverd. In de afgelopen maand toonden vooral ook veel kinderen zich van een slechte zijde. Verscheidene klachten kwamen in, niet alleen over het verstoren en uithalen van vogelnestjes, maar ook over het kwellen van jonge vogels, bij voorbeeld door ze onder water te houden. Bij de inspec teur werden verscheidene vogeltjes ge bracht, o.a. een jonge zanglijster met door gesneden tong. Ook het schieten op vo gels schijnt voor oudere en jonge mensen een vermaak te zijn, een vermaak van laag allooi weliswaar. Gelukkig zijn er ook kinderen met een betere inborst. Zo brachten een paar jon gens 2 katjes bij de inspecteur, die ze in een weide hadden gevonden aan de slootrand; een derde bleek reeds in de sloot gevallen en verdronken te zijn. An dere jongens troffen in het bos een doos aan, waarin zich eveneens jonge katjes bevonden. Een laffe manier om zich van jonge dieren te ontdoen. Ook deze jon gens brachten de dieren mede naar huk. Konijnen werden aangetroffen in hokken zonder enig stro of anderszins, huizend op hun eigen mest. Dat geen enkele maand de slecht be huisde kettinghonden in het rapport van de inspecteur ontbreken is, helaas, een feit. MIDZOMERNACHTRIT. De motor- en automobielclub „Soest" houdt op 25 en 26 Juli haar jaarlijkse midzomernachtrit. Het parcours heeft 'n lengte van 300 kilometer en uit de ge hele omtrek komen reeds inschrijvingen binnen. EXCURSIE N.V.E.V. AFDELING EEMLAND. Met prachtig zomerweer werd Woensdag door een 46-tal dames, leden van de Ned. Vrouwen Electriciteits Ver., een tocht naar Geldermalsen en de kersenstreek ge maakt, waar men de gast was van de Nederlandse Fruittelers Organisatie. Onder het genot van een kopje koffie werd een lezing gehouden speciaal over de kersenteelt, waarna, bij loting, nog ve le dames als prijs een bakje kersen in ontvangt konden nemen. Onder geleide van een ambtenaar van de Landbouw Voorlichtingsdienst, de heer v d. Horst, ging de tocht langs de kron kelende rivier de Linge, door vele aardige plaatsjes, o.a. het bekende oude stadje Buren, naar Tiel, waar men zich, na het Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. POSTGIRO 126156 Vorige week is de schande van het „door draaien" van groente weer begonnen. Wanneer de tekenen niet bedriegen, is dit weer de opening van een lange rij schand daden, tot we aan het einde der zomer weer op een prijsniveau zijn aangeland, waarop het telen van groente voor de verbouwer weer lonend is. O, ik ken wel de economische redenen, waarmee het op de vuilnisbelt smijten van voedsel wordt goed gepraat en ik ben zelf zoveel kind van deze gediri geerde tijd, dat ik de opgegeven redenen kan verstaan. Werken met verlies is nu eenmaal niet gezond, doch dat neemt niet weg, dat ik het in hoge mate mensonterend vind voed sel op de belt te smijten om het te laten verrotten, terwijl in andere landen men sen honger lijden, in China talloze men sen in hun nijpende honger boomschors van de bomen kluiven en in Achter-Indië kinderen klei eten, om hun van pijn krim pende maag toch maar iets tot vulling te geven. Nu kunt U dit wegwerpen pogen te ver sieren zoals U wilt en mij zoveel econo mische omstandigheden voorleggen als U maar bijeen kunt rapen, goed praten is bij mij onmogelijk. In deze tijd, waarin op het gebied van conserveren een zo hoge graad is bereikt, is het m.i. een kleine moeite en door ver schillende fabrieken een graag gedaan werk, om de groente, welke niet de mi nimum prijs opbrengt, op te kopen en in te blikken. Dan krijgen we natuurlijk het vraagstuk Wie zal dat betalen. Maar dit is met een organisatie als de Verenigde Naties en haar onderafdeling Unesco het grootste vraagstuk niet. De stichting „Voorzienin gen economisch achtergebleven gebieden" of iets van dergelijke naam zal hier ze ker wel raad weten. Op een paar millioen meer of minder kijkt men daar niet en vaak zijn veel dollars slechter besteed dan .voor voedsel. Hon gerende mensen zouden er mee geholpen worden; het zou steun voor onze tuin bouw betekenen en de schande van het vernietigen van levensmiddelen, waarnaar ongetelde millioenen zitten te snakken, zou worden bespaard. H. OEKMAN. bezoek aan de veiling, in een boomgaard aan kersen te goed deed. Daar nam de geleider van het gezelschap afscheid en ging het door de Betuwe naar Arnhem, waarbij langs de Rijn van schitterende vergezichten werd genoten. Na een be zoek aan het prachtige gemeentepark „Berg en Bos" te Apeldoorn, waar op de terrassen van het aan de vijverpartij ge legen restaurant een verfrissing werd ge bruikt, reed men via Voorthuizen, Hoeve laken en Amersfoort na een genotvolle dag naar huis. WEER MUNITIE GEVONDEN. In de afgelopen dagen werd munitie aan getroffen op de autosloperij van de firma Luyben. Het gevaarlijke goedje werd ge ruimd. GEVONDEN VOORWERPEN. Damesregenjas, vulpenhouder, kindertas je, bruine portemonnaie met inhoud, foto toestel, kilo-gewicht, map met papieren, vulpenhouder, doublé armband, rood schoudertasje, wit bruin h ndje, vulpen in étui, bruine portemonnaie met inhoud, zwarte regencape, bruine glacé heren handschoenen, 15.aan muntbiljetten, dames armbandhorloge, 2 paarden, heren rijwiel, regenmantel, padvinderportemon- naie met inhoud, kinderportemonnaie, balpen, wollen kindervest, vulpenhouder, rode portemonnaie met inhoud, bruin le ren actetas met inhoud, zonnebril en bos sleutels. Inlichtingen omtrent deze voorwerpen kan men verkrijgen op het politiebureau, iedere Woensdag en Zaterdag, van 14 tot 16 uur. AARDAPPELEN EN PRIKKELDRAAD GESTOLEN. Ten nadele van de landbouwer H. aan de Peter van de Bremerweg werd een partij aardappelen en een hoeveelheid prikkeldraad ontvreemd. Of de dief een ijzervreter is vermeldt de historie niet, doch de combinatie aardappelen en prik keldraad is nogal vreemd. GESLAAGD. Voor het overgangsexamen aan de Mid delbare Technische School te Amsterdam zijn geslaagd onze plaatsgenoten C. J. A. Seldenrijk (afdeling weg- en waterbouw kunde) en B. M. F. Looman (werktuig bouwkunde).

Soester Courant | 1953 | | pagina 1