RANG Wat is belangrijk? j W. A. Butzelaar MODERNE HAAPVEBZOPGING Gratis recept. Van week tot week in Soest. Metzier „Schmuck" Brillen. R. G. v. Essen Hoe onze Luchtmacht zich ontwikkelde. SJIEE Odéla[ fïiiilb *ï?e itetsnapetvuf. Pan §1<3 SOESTERBERG. Raleigh - Locomotief fUGERS RIJWIELEN IN DE HOEK. Autorijlessen Autorijschool D. Engel SOEST. VRIJDAG 10 JULI 1953. 31e JAARGANG no. 51. SOESTERffiÖURANT Abonn. per kwart, 1.85 - per post f 2.0i Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Zelfs in de komkommertijd hoeft iemand, die elke week zijn zegje moet zeggen over het internationale gebeuren, tegen woordig niet om stof verlegen te zitten. Hij kan zijn speculaties maken over de afloop van de oorlog in Korea, over het verschijnen van China op het wereld toneel, over de communistische infiltra tie in Achter-Indië en het, tegelijkertijd plaats hebbende streven naar onafhanke lijkheid daar. Over de positie die de Ara bische en de Afrikaanse landen gaan in nemen in- of tegenover de „blanke" we reld. Europa laat hem de keus öf Italië', öf Frankrijk, öf West-Duitsland, öf de Be nelux onder de loupe te nemen. Ja, die Benelux, daar moeten we het binnenkort eens over hebben, trouwens ook over stro mingen, die zich in de „West-Europese Gemeenschap" aftekenen. En dan na tuurlijk over Engeland, de Bermuda-con ferentie, die geen Bermuda-conferentie wordt en wat Ruslands reactie zal zijn op de onlusten in de satellietlanden. En nodig moet ook Mac-Carthy eens een beurt hebben. Nee, in plaats van een gebrek aan keus is er overvloed en het gaat de scribent als een vrouw in de uitverkoop hij kan haast niet tot een keus komen. Want wat is eigenlijk het belangrijkste? Ongetwij feld het optreden van China als wereld macht, maar achter ijzeren zowel als zij den gordijnen trekken de zich in het nieuw kledende volken zó preuts terug, dat het haast onbescheiden is door een kier te gluren. Het nationalisme van de „gekleurde" lan den is eveneens belangrijk. Misschien be langrijker dan de Russische revolutie, die na de eerste Wereldoorlog Rusland, en de Chinese, die na de Tweede Wereld oorlog China tot een wereldmacht maakte. Nog belangrijker is het hoe de economi sche ondergrond, de nieuwe fundering van deze nieuwe staten zal zijn. De poli tieke omwenteling gaat voorop, dat kan men zich indenken. Maar als die is vol trokken Wat heeft men dan eigenlijk méér dan de eigendomsrechten op een huis, dat nieuw ingericht moet worden en wiens bewoners die nieuwe inrichting moeten betalen en er bovendien nog be ter in willen leven dan onder hun oude „huisbaas" Waarmee we maar willen zeggen, dat het van de economische aanpak afhangt of in dat Indische, Arabische en Afrikaan se stuk van de wereld vervallen, uitge woonde en armoedige huizen komen te staan zowel in figuurlijke als letter lijke zin of wel*/aiende. Eu wo hoeven de wereldkaart niet eens te bekijken om te ervaren, dat dit voor ons, oude „blanke" landen, ook van grote betekenis is. In die z.g. onder-ontwikkelde gebieden heeft de ontwikkeling niet stil gestaan. Al is ze niet in het stormachtige tempo verlopen als Amerika en Europa in de laatste 100 jaar te zien gaven. Zou nu een „onder-ontwikkeld" gebied er mee gebaat zijn zo'n „Westerse" on derneming overgeplant te krijgen? Laten we eens een heel duidelijk voor beeld nemen. De Engelse-Iraanse petro- leum-maatschappij in het land van Mos- sadeq. Het is een „vreemde" industrie gebleven in dat land en zelfs al zouden de baten er van geheel in het land gebleven zijn en al zouden die baten aan het gehele volk ten goede zijn gekomen in plaats van aan enkele uitverkorenen, dan nog zouden de mensen er daar niet zo „eigen" tegenover zijn geworden als wij b.v. tegenover Philips, de Staatsmij nen of de Hoogovens. Zo'n reuzebedrijf appelleert trouwens stevig aan een min derwaardigheidsgevoel. „Politiek hebben we die Westerlingen er nu uitgewerkt I KAPPER I Hf STEENHOFFSTR. 53 - TEL. 2842 fH§ In onze moderne salons gl knnnen wij Uw haar rustig f§; m en meer individueel M\ m behandelen. - Wat zou het zijn, wat zou het zijn, Daar achter 't IJzeren Gordijn Wat is dat voor gerammel? Gaat daar de zaak misschien verkeerd De boel loopt niet meer zo gesmeerd En lijkt een beetje gammel. Eerst ging het mis in Oost-Berlijn, Nu moet men op zijn hoede zijn Voor wat er wroet in Polen. Ook daar zijn nu de Russen zuur, Men lapt de macht van dictatuur Er rustig aan de zolen. En bij het machtig apparaat Van wat men noemt Hongaarse staat Loopt iedereen te huiv'ren. Malenkof heeft gemopperd, dus, Beangst voor kogel en voor lus, Gaat men verwoed aan 't zuiv'ren. Malenkof hier heb j' een recept Waaraan je werkelijk wat hebt, Ik geef het heel'maal gratis. Blijf zuiv'ren, maar met zachte hand, Dan wordt je volk, bestuur en land Misschien nog democratisch. maar economisch zijn we nog op hen aan gewezen". Moeten ze die industrialisatie zelf aanpak ken Het hangt er van af hoé ze er mee beginnen. Het bevredigt ongetwijfeld de eigenliefde wanneer een stuk „zware" in heemse industrie kan worden opgezet, maar de mensen die daar geld in willen steken zullen in het buitenland zitten en een, naar verhouding, groot deel willen hebben van de opbrengst vanwege het risico. De regering zal het grootste deel in eigen land willen houden. Beide standpunten zijn begrijpelijk. En hoe staat het met de vakmensen Ook die moeten, tenminste aanvankelijk, worden geïmporteerd. Het resultaat blijft ook hier een „vreemd" bedrijf, dat bovendien in zijn periode dat het aan „kinderziek ten" onderhevig is, de jonge staat voor risico's plaatst, die het juist in het be ginstadium van zijn bestaan bijster on gelegen kunen komen. Het meest ideale zou zijn de Westerse techniek laten aansluiten aan de bestaan de inheemse techniek en zo de Wester se ontwikkeling in een versneld tempo van ambachtsman tot industrieel laten doorlopen. De veranderingen, die deze ontwikkeling meebrengt, zouden dan niet schoksgewij ze gaan, óók niet voor het economische leven van de Westerse landen. Aldus zou, juist hier, de Westerse hulp het minst zichtbaar kunnen zijn, waardoor de pri mitieve en dus hevige nationale gevoelens het minst zouden worden geprikkeld. Maar dat vraagt tijd. En tijd is iets, wat jonge staten, evenals jonge mensen, zich maar zelden gunnen. Toch zal het daar van afhangen, of dia nieuwe landen bewoonbaar zullen wor den of niet! Hoe weldadig was de zomerse tempera tuur in de afgelopen week en hoe heer lijk was het te beseffen bevoorrecht ie zijn boven de stedeling, voor wie de warmte vaak te machtig is. Hoe warm het was bleek ook in Soes- terberg, toen daar de Luchtmacht-kapel uit Nijmegen in actie was. Deze muzika le L.S.K.-mannen hadden gala-uniformen aan en bij een dergelijk duur pak be hoort ook een berenmuts. Dit hoofddek sel was voor de muzikale hoofden die er onder zaten niet bepaald verfrissend. De muziek speelde, de zon scheen en de plechtigheid duurde meer dan 'n uur. De gevolgen bleven niet uit. Dwars tegen het protocol in gingen- o-ït, paor T vM-p-vht jonkies wat je noemt! down. Er was er een bij, die het met muzikale begeleiding deed, want hij blies, al flauw vallende, zijn trompet. En wij maar luisteren naar plechtige muziek en woorden en de zon maar schijnen en zij maar flauw vallen. Tussen Soesterberg en de moedergemeente Soest ligt de aloude Banningstraat, sinds 1945, toen Veldmaarschalk Montgomery met zijn vliegtuig in Soesterberg landde, de Montgomeryweg geheten. De Duitsers hadden deze weg gedurende de oorlogsjaren afgesloten en maakte het vliegveld Soesterberg eens zo groot, dwars over deze weg heen. Na de bevrij ding hebben we gegnuifd toen de Duitse startbanen werden gesloopt en we lekker weer langs ons vliegveld konden rijden. De E.D.G., de N.A.T.O. en de straaljagers brachten Soesterberg op een aparte plaats en Soesterberg werd militaire vliegbasis. De „Duitse" startbanen kwamen weer te rug. Dat gaf consequenties, waarvan er een was, dat de Montgomeryweg niet meer langs doch weer dwars door het vliegveld liep. Waarschuwingsborden, marechaussees, verkeerslichten e.d. wa ren nodig om het verkeer Soest-Soester- berg tegen te houden wanneer vliegtuigen in aantocht waren. Militairen houden van afdoende oplossin gen en zo kwam het bericht, dat er een nieuwe weg zou worden aangelegd vanaf de Montgomeryweg naar de Amersfoort- sestraat, die het verkeer niet meer in, doch een stuk buiten de kom van Soester berg zou brengen. Vorige week werd deze weg plotseling in gebruik gesteld en een gedeelte van de Montgomeryweg op militair bevel afge sloten. Al spoedig bleek, dat ons gemeentebe stuur het met deze afsluiting niet eens is en komt het er op aan te weten wie de baas is. In onze argeloze onschuld menen wij, dat alleen B. en W. een weg kunnen afsluiten en een officiële bekendmaking van ons gemeentebestuur in onze cou rant van Vrijdag bewijst deze opvatting. Dat daarin vermeld is, dat het betreffen de gedeelte van de Montgomeryweg voor het verrichten van werkzaamheden is af gesloten gedurende een bepaald tijdvak, zou inhouden, dat, na de werkzaamheden, dit weggedeelte weer opengesteld zal worden. Dan zijn er twee wegen, die naar Soes terberg leiden, één over de Bult en één om de Bult. Niemand zal er iets van be grijpen, doch dat is minder. De politie hield Zondag een verkeerstel ling, doch uitsluitend om te zien hoeveel autobussen over onze hoofdweg rijden. Hieruit bleek, dat de nieuwe rijksweg Baarn-Hoevelaken het autobusverkeer niet opneemt, hetgeen ook begrijpelijk is. Deze autobussen zijn touringcars en de inzittenden moeten veel zien voor hun neergetelde guldens. Het Paleis Soestdijk kan men daarbij niet overslaan. In ieder geval kwamen er vanaf de rich ting Amsterdam 173 autobussen, waarvan 21 Duitse bussen. Uit de tegenovergestel de richting, dus in de richting Amster dam, reden 154 autobussen, waarvan ook 21 autobussen uit Duitsland afkomstig. In totaal doorkruisten dus 327 autobus sen onze gemeente op deze Zondag, een vreemdelingenverkeer, waaraan we niet veel hebben, maar dat onze gemeente toch levendig houdt. Als we zien, dat onze Soester ren- en toervereniging „Tempo" een toertocht rond het IJselmeer organiseert, dan zijn we een klein beetje trots op de wakkere jongens van „Tempo". Zij doen hun naam eer aan en hebben het tempo er in als men ziet naar de verschillende evenemen ten van formaat, welke deze vereniging, in de korte tijd van haar bestaan, reeds heeft georganiseerd. Het zit ons alleen niet lekker, dat deze 360 km. lange tocht rondom onze oude Zuiderzee begint en eindigt in Baarn. Nog niet lang geleden beklaagden we ons, dat Soest zo weinig bekendheid geniet, doch nu er een 150-tal niet-Soestenaren (waarbij een ploeg uit België) de gasten van „Tempo" zijn, hadden start en finish toch rustig in Soest kunnen blijven. Bij informatie bleek ons, dat Tempo meende moeite te zullen hebben om deze 150 personen voor een nacht in Soest on der te brengen, en daarom koos men Baarn. Al is het dan nu te laat, we willen er toch even op wijzen, dat Soest hon derden pension- en hotelbedden heeft ten behoetfe van vreemdelingen. In deze aan gelegenheid had tussen „Tempo" en de V.V.V. een wisselwerking moet zijn en de Soester pensionhouders hadden deze gas ten toch moeten hebben. Nu krijgen de deelnemers een gestencild route-kaartje van de te houden tocht en daarop staat niet eens het plaatsje Soest. Dat mag niet meer hoor Bij de Spoorwegen komen we in een steeds beter blaadje te staan. Al hebben we nog genoeg onbewaakte overwegen en al is de flikkerlicht-installatie aan de Molenstraat niet je ware, de overweg aan de Van Weedestraat is nu een troe telkind geworden. Vorig jaar is deze overweg verbreed tot 20 meter en werden er 4 afsluitbomen aangebracht. Thans is de toestand ideaal geworden doordat grote natrium-lampen het verkeer laten zien of de bomen open of gesloten zijn. De gehele nacht baadt deze overweg nu in een vloed van na- trium-licht. Onze zangvereniging „Apollo" is deze winter zonder dirigent geweest, doch de mannen bleven zingen. Zij zijn iedere week naar Baarn getrok ken, waar men een gastvrij onderdak vond bij.Jef van der Eerden en zijn man nenkoor. Alhoewel beide partijen deze „inwoning zeer goed is bevallen, gaat „Apollo" binnenkort weer onder eigen leiding zin gen. Er is een nieuwe dirigent aange zocht, n.1. de heer Velo te Utrecht, als gevolg waarvan de verwachtingen^ voor het komende seizoen weer hoog zijn ge spannen. Ook. onze Soester Harmonie is zonder di recteur geweest en ook aan deze toestand is een einde gekomen. Een bekwaam mu sicus heeft de P.V.O.-dirigeerstok ter hand genomen, n.1. de heer M. Larsen te Hilversum, lid van het Promenade orkest. P.V.O.-mannen hebben ons verzekerd, dat P.V.O. tot de vroegere muzikale hoog te zal worden opgevoerd en daar kunnen we ons alleen maar om verheugen. Alleen dat gemis aan uniformen. Daar aan moesten we op korte termijn iets kunnen doen. De mannen van P.V.O. zijn met hun corps een onmisbaar element in onze dorpse gemeenschap. Altijd zijn zij paraat en bij alle gelegen heden kan men ze vinden in hun verschil lende colbertjes. Het wil er bij ons niet in, dat Soest de uniformen niet bijeen kan brengen, vooral nu P.V.O. in Occo- ber a.s. 55 jaar bestaat. Speciale afdeling voor Optiek en Foto. Zojuist ontvangen de nieuwe Een creatie in celluloid en massief doublé filigraan opleg. (Alleenverkoop Enige onzer specialiteiten Kinderbrillen 15 soorten. Zonnebrillen het betere genre. Glasbrillen pl.m. 12 modellen. Rodenstock Perfa Punctueel glazen. Audium, eiectr. gehoorapparaten. (Dealer voor Soest en Baarn.) Batterijen. Kleurenfilms voorradig. Opticiën Ass. apoth. BIRKSTRAAT 2 t.o. Garage v. Kooy 1 Juli was het veertig jaar geleden, dat 't Nederlandse leger er een luchtvaartafde ling bij kreeg, welke intussen is uitge groeid tot de Koninklijke Nederlandse Luchtmacht. Wanneer men nu de straaljagers met hun machtig motorengedaver door de lucht hoort fluiten, kan men zich nauwelijks meer voorstellen, dat het begin van deze luchtmacht twee armzalige toestelletjes zijn geweest; wat latjes tussen twee dek ken van zeildoek en een motortje met een open zitplaats voor de bestuurder daar tussen. Een enorm snelle ontwikkeling heeft de luchtvaart doorgemaakt, want haalden die eerste toestellen bij gunstig weer zo on geveer 80 km. per uur en zijn de huidige Thunderjets met hun snelheid van onge veer 900 km. alweer aan het verouderen, nu komen straks de Thunderstrealts met hun pijlvormige vleugels, die de geluids snelheid benaderen in de gewone vlucht Binnen één mensengeneratie werd deze ontwikkeling bereikt en dat gaat men nu eens op grootse wijze tonen, in samen werking met de luchtmachten der bij de NATO aangesloten landen. De geschiedenis in vliegervlucht. Toen de vliegerij in Soesterberg begon, was dat al een jaar of tien nadat in Frank rijk de gebroeders Wright met hun vlieg tuigje een eindje van de grond waren ge komen en vijf jaar nadat de mensen ont roerd hadden staan kijken hoe Wilbur Wright vijf minuten lang op een hoogte van vijf meter over hun hoofden had gevlogen. Daarna kwam Jan Olieslagers, een Belg, de mensen in vervoering bren gen met zijn „waaghalzerij" en toen liep ook Marinus van Meel er gloeiend voor. Deze kocht bij Farman in Frankrijk diens eerste vliegmachine, vloog er mee in een Europese rondvlucht, maakte een nood landing bij Grave en vloog na herstelling der schade met 80 km. snelheid naar onze Soesterbergse hei. Marinus was een knutselaar en bouwde zich een verbeterde versie van de Farman en, nadat dit toestel eens in de soep was gedraaid, nog weer een andere, welke de „Brik" werd gedoopt en waarvoor hij ook telkens weer verbeteringen bedacht. Via diezelfde Marinus van Meel bestelde de minister van oorlog in 1913 twee Far- mans, die in dat jaar als verkennings vliegtuigen deelnamen aan de manoeu vres bij Lochem. Marinus zelf nam er ook nog aan deel met een eigen toestel letje. Het was generaal C. J. Snijders, die de stoot had gegeven tot deze aankoop. De eerste bestuurders van die toestelen waren Van Heyst, Bakker en Van Meel en als waarnemers fungeerden Walaardt Sacré, Versteegh en Hofstee. Gedurende de eerste wereldoorlog heeft de L.V.A. te Soesterberg zich verder ont wikkeld. Er onstond een afdeling oplei ding, een radio- en fotodienst, een be wapeningsafdeling, een vliegmedische en een meteorologische afdeling. Direct na die oorlog echter ging de ontwapenings geestdrift door de wereld en nieuwe or ders werden geannuleerd. De toen aanwezige vliegers bleven ech- 1 ter niet stilzitten en wisten langzamer- uitmuntende prestaties te leveren. Het escadrille van kapt. Versteegh, de vijt- vingers-aan-een-hand, verkreeg een goe de reputatie, de Luit.-vlieger Schott ver overde in Zürich de Coupe Echard, Van Weerden Poelman en Koppen vlogen voor het eerst naar Indië en met de Fokker toestellen werd grote eer ingelegd. Zelfstandigheid. De herbewapening van Duitsland en de toenemende oorlogsdreiging in Europa waren voor Nederland geen voldoende waarschuwing om tijdig tot vernieuwing van materiaal over te gaan. De aanschaf fing van nauwelijks 'n half dozijn vliegtui gen per jaar mocht geen naam hebben, maar hoe zuinig dan ook, de ontwikkeling met nieuwe Fokkers ging toch door en vooral de G-I jachtkruiser bleek een groot succes te zijn. Op 1 November 1938 werd de militaire luchtvaart een afzonderlijk wapen en hiermede ging een jarenlange wens van het gehele personeel in vervulling. De oorlog. Toen Duitsland in 1939 en 1940 de kleine landen overrompelde, beschikte Neder land over 124 gevechtsvliegtuigen, doch het meeste materiaal daarvan was onge schikt voor de hoofdzaak de luchtver dediging en de beheerling van het lucht ruim. Tegenover de honderden en honderden toestellen van de Luftwaffe, alle van het modernste type, betekende onze lucht macht uiteraard niets. Toch aarzelden on ze vliegers geen ogenblik om de vijand te lijf te gaan en wisten zij tot het ein de kranig stand te houden en de vijand nog vele verliezen toe te brengen. De hierbij betoonde moed en zelfopoffe ring vonden een beloning in de verlening van de Militaire Willemsorde 4e klasse aan het wapen der militaire luchtvaart. Met de luchtdoelartillerie mee, had men toch kans gezien om in de vijf dagen oor log ongeveer 500 Duitse vliegtuigen naar beneden te schieten. Daarna hebben vele vliegers in Engeland de strijd voortgezet. Bijna duizend Ne derlanders hebben gevlogen bij de R.A.F. Het 322 Dutch Spitfire squadron heeft door zijn vele operaties van zich doen spreken, evenals het 320 Mitchell squa dron. Twee honderd zestig man van de militaire luchtvaart is in de oorlog ge sneuveld. Erkenning. De erkenning van het belang en de zelf standigheid van het luchtwapen werd ook getoond toen op 1 Juli 1948 de militaire luchtvaart van H.M. de Koningin een eigen vlag kreeg. En op 27 Maart 1953 werd het praedicaat Koninklijke ver leend, terwijl Z.K.H. Prins Bernhard te gelijkertijd inspecteur-generaal van de Koninklijke Luchtmacht werd. in diverse fijne smaken, 32 cent per 100 gram. Let op de naam Rang op het beschermend omhulsel van ieder „Rangccje" De jubileum-viering. Na de oorlog is ook onze luchtmacht in geschakeld in de collectieve verdediging van de Westeuropese Unie en Nato. Mede hierdoor zal het feest, dat, ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan, op Zaterdag 18 Juli wordt gegeven, een breed inter nationaal karakter dragen. MEDISCHE DIENST. Dokter van den Helm, Pr. Alexander- weg 82, Huis ter Heide, zal Zondag 12 Juli de artsendienst waarnemen. CONCERT „ST. JOZEF". Maandag j.1. maakte de Harmonie „St. Jozef" een muzikale wandeling door eni ge versierde straten van het dorp, waar voor, ondanks de minder gunstige weers omstandigheden, veel belangstelling be stond. Daarna werd in de muziektent bij „Huis ten Halve" het eerste zomercon- cert gegeven, dat op verdienstelijke wijze ten gehore werd gebracht. OPBRENGST COLLECTE. De collecte gehouden door „De Macht van het Kleine", ten bate van de Chr. ver pleging van toevallijders van alle gezind ten, heeft, dankzij de medewerking van alle instanties, 319,18 opgebracht. DE STOMPERT—DUMOULINKAZERNE. Op Maandagavond trokken 4 teams van de tafeltennisclub „De Stompert" naar de Dumoulinkazerne, om daar de mili tairen te bekampen. Er werd aan 4 ta fels vlot en met concentratie gespeeld en reeds tijdens d.e pauze bleek, dat de eind uitslag nog niet te voorspellen was. De tussenstand was n.1. 13-12 in het voor deel van de Stompert-teams. Voor het spelen der laatste partij (het dubbelspel van het 2de team) was de stand 2019 in het voordeel van de mi litairen, zodat dit dubbelspel de beslis sing moest brengen. Dit dubbelspel werd gewonnen door De Stompert, zodat de eindstand 20-20 was. Eenparig werd be sloten de uitgeloofde tak tot een vol gende wedstrijd te bewaren, waarin ho pelijk een der partijen er in zal slagen een overwinning te boeken. GESLAAGD. Voor het toelatingsexamen H.B.S. te Zeist slaagde Helmie de Haan; voor het toel.ex Lyceum te Zeist slaagde Werneck van Haselen. Beiden zijn leerlingen van de Chr. School te Soesterberg. JUBILEA BIJ DE BIEëNHOF. hopr "\y H. v d Broek van de „Bieënhof" te Soesterberg enige merkwaardige jubilea. Het was n.1. 35 jaar geleden, dat de „Bieënhof" werd gesticht. Voorts werd door de heer v. d. Broek 30 jaar geleden te Soesterberg opgericht 't eerste Nederlandse Bevruch tingsstation „Carniöla", het eerste en eni ge bevruchtingsstation hier te lande met originele Krainer-darren (Carnical. Tenslotte importeert de „Bieënhof" sinds 25 jaar de echte Krainer Alpenbijen en Koninginnen van Jan Strgar, Jugo-Sla- vië. In ons land, zo vertelde de heer v. d. Broek ons, komt steeds meer belangstel ling voor Krainers. In Jugo-Slavië zijn bijenziekten onbekend. Verder is de Krai ner 'n goede haalbij, zachtmoedig, vrucht baar en vliegt langer dan andere rassen, Het heeft de heer v. d. Broek op zijn ju bileumdag niet aan belangstelling ont broken. Vooral uit de imkerskringen kwa men velen de heer v. d. Broek gelukwen sen, o.a. de heer J. A. Joustra, oud-alge meen secretaris der vereniging tot bevor dering der bijenteelt in Nederland, afge vaardigden van verschillende afdelingen, de directeur van de afd. „Handel" der vereniging, de familie Mees van de groot handel in bijenteeltartikelen in België, voorts de Burgemeester, de politie, leden van de Soester fabrikantenkring, imkers ter plaatse en tal van particulieren. De jubilaris kreeg enige waardevolle ge schenken aangeboden. KERKSTRAAT 3 •S0EST;TEL2030 TOEGANGSBEWIJZEN VOOR NATO-VLIEGFEEST. Toegangsbewijzen voor het Nato-vlieg- feest op Zaterdag 18 Juli zijn te Soester berg verkrijgbaar in het sigarenmagazijn van de heer C. Top, Amersfoortsestraat 2 en bij het bureau van vreemdelingen verkeer, Postweg 47. Voorts kan men overal in Nederland een toegangskaart bekomen door storting op postgironummer 570556 ten name van de korpsadm. Vliegbasis Soesterberg, Wal aardt Sacrékamp. In geval het een auto- plaats geldt, moet dit erbij worden gezet. Verder zijn kaarten verkrijgbaar bij de agentschappen der K.L.M. Reducties bij voorverkoop voor vereni gingen, minstens 25 personen, en scholie ren in klasseverband. Verenigingen wenden zich tot bureau Kaartverkoop, Gevers Deynootplein 5, Scheveningen. ScholierenHoofd Bureau Indeling Luchtmacht, Bleyenburch 38, Den Haag BUURTVERENIGING „ORANJE". KERSENFEEST. Zaterdagmiddag was het ongekend druk in de Gen. Spoorstraat. Vele kinderen en ouders waren aanwezig in de feestelijk versierde speeltuin en vrolijke muziek verhoogde de verwachtingen der kinde ren. Even later opende de voorzitter van de buurtvereniging, de heer T. de Bruin, deze feestelijke bijeenkomst en heette alle kinderen van harte welkom en dankte de ouders voor hun aanwezigheid. Spreker memoreerde, dat, dankzij zijn be stuursleden en de speeltuincommissie, dit kersenfeest mogelijk was geworden. Dank ook aan de Amateurs Radio Om- Zóver is het dan in Nederland met de aantasting van het rechtsgevoel geko men, dat een groep Nederlanders, niet voldaan over een uitspraak in een ge ding, de zaak gaat voorleggen aan de Verenigde Naties, waarbij zij zich be roepen op de „Rechten van de Mens". Het betreft hier de zaak Arnout, de bij Bandoeng op Java neergeschoten of ver moorde vaandrig van het voorm. K.N.I.L. We kunnen de zaak zelve beter in het midden laten, want ik kan (gelukkig) niet beoordelen wat er waar is van de be schuldiging, dat deze vaandrig moest ver dwijnen. Waar het mij om gaat is het verschijnsel dat Nederlanders naar het buitenland gaan om daar te trachten hun rechtsge voel bevredigd te krijgen, daar het in hun eigen land niet (is) gelukt. Ik geef toe, dat men tegenwoordig vlug klaar staat met te zeggen „Leven we nu in een rechtsstaat of niet doch bij ve len heeft zich het onbehagelijke gevoel vastgezet, dat er veel „krom" is of althans krom aanvoelt. Dit gevoel krijgt men nog meer wanneer men hoort van het wegraken van docu menten in een zaak, die veel mensen in teresseert, n.1. de Velser affaire, waar door een der verdachten buiten vervol ging is gesteld en in een ander geval, waarin een man die voor zijn rechten vecht, het gras voor de voeten wordt weggemaaid, doordat het betrokken de partement alle stukken van zijn zaak tot papierwol liet verwerken, omdat.... de zaak verjaard was. Dit is natuurlijk ook een manier om je van een nare zaak te ontdoen, maar ele gant is anders. De man, die nu bijna 20 jaar vecht tegen de beschuldiging te heb ben deelgenomen aan de muiterij op de „Zeven Provinciën", krijgt het nu wel bijzonder moeilijk. Zo iets noemt men „tegen de bierkaai vechten". H. OEKMAN. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 Gediplomeerd instructeur. roep Soesterberg, die de muziek gratis verzorgde. Tot slot wenste de voorzitter de kinderen allen smakelijk eten. Bijna 400 kinderen kregen ieder een kilo kersen. Maar ook die kinderen, die we gens ziekte niet konden komen, weiden niet vergeten en kregen hun kersen thuis gestuurd. In zijn slotwoord vroeg de voorzitter aan de ouders of zij niet alleen aan de ver dere feestviering, maar ook aan de ver dere opbouw van de buurtvereniging huft onmisbare hulp wilden geven. Het be stuur kan alleen goed werk doen, als de buurtvereniging op alle leden rekenen kan. 18 JULI KOMT DE AMERIKAANSE BAND. Het nato-vliegfeest te Soesterberg op 18 Juli zal door 3 Nederlandse militaire ka pellen worden opgeluisterd, n.1. de kapel van de Marine Luchtvaartdienst, het mu ziekcorps van de Huzaren van Boreel en de Luchtmachtkapel. Thans is ook be kend geworden, dat de beroemde United States Air Force band, die op het ogen blik op tournée is, naar Nederland zal komen om het Nato-vliegfeest op te luis teren. ATHLETIEKWEDSTRIJDEN. De voetbal- en athletiekvereniging „Soes terberg" zal Woensdagavond op haar ter rein atletiekwedstrijden organiseren in samenwerking met de Zeister Athletiek vereniging „Fit". Voor de aanvang der wedstrijden wordt de vanouds bekende „Loop door Soester berg" gehouden voor niet Knau-leden. De start en de finish van deze 3000 M. loop zijn op het terrein aan de Kamp weg. Behoudens een enkele uitzondering, waar in ook 'inwoners van Soesterberg kunnen deelnemen aan enige baannummers, zijn alle athletieknummers voor leden der K.N.A.U. en zij zullen veel strijd te zien geven, daar alle prominente leden uit hel district aan de start verschijnen. Rbeumatische Pijnen slopen Uw krachten - Maar ze vreten ook in op Uw humeur en gestel. Laat dat toch niet zo doorgaan. Drijf die pijnen uitMet een bloedzuiverende Kru- schen-kuur. Met de jaren gingen Uw lever, nieren en ingewanden trager werken. De zes minerale zouten van Kruschen bren gen ze weer op gang. Als dat gebeurt, geen opeenhoping van onzuiverheden meer in het bloed. En daarmee behoren dan ook vanzelf de pijnen tot het verle den. NUTSBIBLIOTHEEK. Nieuwe aanwinsten Abma, Mensen en minuten. V. Baum, Liefde en dood op Bali. V. Baum, Een man voor Marylynn. Beuving, Bak- boordsvuur. Boyen, Verboden spelen. Chevallier, Chochemerle. Eliz. Che- vallier, Verloren oogst en herwonnen bloei. M. Dekker, De afgrond is vlak voor Uw voeten. v. Dorp-Ypma, De Ganzenburcht. Hemmingway, De oude man en de zee. Hemmingway, Over de rivier en onder de bomen. M. Gy- sen, De man van overmorgen. Hof- stra, Engelen van mensen. Hulshoff, Dorstig Paradijs. A. M. de Jong, Een verdoolde. Knight, Joe en Lessie. Merejkowski, Ecce deus ecce homo. Jan Mens, Waterland. F. Pauwels, Thomas. Sinclair Lewis, De Godzoeker. Vestdijk, Vijf roeiers. Vestdijk, Op afbetaling. Wiechert, Simpele levens.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1