■■■I J Trio Vitèlo Zwemwedstrijden in het Natuurbad. Tijdens de J nbileum-feesten 25 Jaar Soester Turnclub. IN DE HOEK. in Hotel 'T ZWAANTJE, Soesterberg, DINSDAG 14 JULI 1953. 31e JAARGANG no. 52. SOESTER OÜRANT Abonn. per kwart, 1.85 - per post f 2.00 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Het Soester Natuurbad bestaat dit jaar 20 jaar en dit feit werd Zaterdag en Zondag herdacht met zwemwedstrijden, n.1. de Kring-kampioenschappen van de Kring Midden-Nederland van de K.N.Z.B. en Nationale Zwemwedstrijden. Aan de jónge Soester zwemvereniging ,,De Duinkikkers" was de organisatie overgelaten en onze plaatsgenoten heb ben Zaterdag- en Zondagmiddag een groot en gevarieerd programma laten afwerken, waarbij aan de organisatie niets te kort schoot. In dit „Zwemweekend", zoals „De Duinkikkers" deze wedstrijden zeer be scheiden noemden, hebben honderden toeschouwers, waarvan de minderheid uit Soestenaren bestond, veel genoten van het optreden van veFe zwemsters en zwemmers, waaronder Neerlands belang rijkste zwemfiguren. Zaterdagmiddag kwamen de jongere en oudere zwemmers van de Kring Midden- Nederland uit, hetgeen betekende, dat men de prestaties kon zien van zwem mers, die binnen enige tijd aan hun naam grote bekendheid zullen geven. Daar was o.m. Theo Hoogveld, een jeug dige Amersfoorter, die de 50 meter vrije slag jongens in 28.8 sec. zwom en Zondag middag weer eerste werd op dit nummer in 28 sec., om daarna deel te nemen aan de 100 meter vrije slag heren en daarin weer als nummer één eindigde. Ook was er Tine van Brenk uit de Robben-school, die in de vrije slag en de rugslag een woordje meesprak en Em- my Wielema, die Tine op de 50 meter vrije slag meisjes 6 seconden achter zich liet. Een groot aantal deelnemers vulden in 14 nummers deze Zaterdagmiddag, waarop de verenigingen ook nog als vereniging om de punten vochten. Zestien K.N.Z.B.-functionarissen waren deze middag in touw, om te zorgen, dat aan alle eisen van het zwemreglement werd voldaan en zonder wanklank kwam dit zwemfestijn ten einde. De gedetailleerde uitslagen zijn 50 M. schoolslag meisjes adspiranten 1. 1. Spieker (H.Z.C., Hilversum), 39.8 sec. 2 C. Minjon (Zwemlust, Utrecht), 42 sec. 3. T. de Bont (Robben, Hilversum), 43 sec. 50 M. schoolslag jongens adspiranten 1. D. Uilenhuis (Robben, Hilversum), 39.5 sec. 2. J. Wateier (A.Z. en P.C., A'foort), 40.1 sec. 3. C. v. Wankum (H.Z.C., Hilver sum), 40.5 sec. 50 M. rugslag meisjes adspiranten 1. T. v. Brenk (Robben, Hilversum), 37.7 sec. 2. N. v. Seventer (Robben, Hilversum), 37.7 sec. 3. Th. de Vries (Neptunus, Amers foort), 38.1 sec. 50 M. rugslag jongens adspiranten 1. P. uit den Bosch (H.Z.C., Hilversum), 36.2 sec. 2. D. Uitenhuis (Robben, Hilversum), 37.3 sec. 3. G. v. d. Brink (A.Z. en P.Z., Amersfoort), 38 sec. 100 M. schoolslag dames1. J. Welling (H.Z.C., Hilversum), 1.26 min. 2. I. Spie ker (H.Z.C., Hilversum), 1.29.8 min. 3. E. de Graaf (Robben, Hilversum), 1.30.1 min. 100 M. schoolslag heren 1. I. Keereweer, (Z.C.C., Zeist), 1.22 min. 2. R. Langelaar (U.Z.S.C., Utrecht), 1.25.4 min. 3. H. Bun schoten (Robben, Hilversum), 1.25.8 min. 50 M. vrije slag meisjes adspiranten 1. E Wielema (H.Z.C., Hilversum), 31.6 sec. 2. T. v. Brenk (Robben, Hilversum), 32.4 sec. 3. Th. de Vries (Neptunus, A'foort), 34.2 sec. 50 M. vrije slag jongens adspiranten 1. Th. Hoogveld (Neptunus, A'foort), 28.8 sec. 2. Th. v. d. Klashorst (Robben,Hilversum), 30 sec. 3. D. Uitenhuis (Robben, Hilver sum), 30.5 sec. 3 x 50 M. wisselslag estafette, meisjes adspiranten 1. Robben I (Hilverum), 1.57.5 min. 2. H.Z.C. (Hilversum), 1.58.4 min. 3. Robben II, (Hilversum), 2.02.6 min. 3 x 50 M. wisselslag estafette, jongens adspiranten 1. H.Z.C. (Hilversum), 1.51-5 min. 2. Robben I (Hilversum), 1.53.5 mm. 3. Neptunus I (Amersfoort), 1.56.6 min. 3 x 100 M. wisselslag estafette dames 1. H.Z.C. (Hilversum), 4.01.1 min. 2. Rob ben I (Hilversum), 4.10 min. 3. Robben II (Hilversum), 4.21.4 min. 3 x 100 M. wisselslag heren 1. Robben I (Hilversum), 3.50.4 min. 2. Robben II (Hil versum), 3.56.3 min. 3. H.Z.C. (Hilversum), 3.56.9 min. 5 x 50 M. vrije slag estafette, meisjes adspiranten 1. Robben I (Hilversum), 3.01.3 min. 2. H.Z.C. (Hilversum), 3.11.6 min. 3. Neptunus (Amersfoort), 3.17 min. 5 x 50 M. vrije slag estafette, jongens adspiranten 1. Robben I (Hilversum), 2.45.1 min. 2. Neptunus (Amersfoort), 2.52.8 min. 3. Zwemlust I (Utrecht), 2.59.5 De totale uitslag van beide dagen is 1. Robben (Hilversum), 350 p. 2. H.Z.C. (Hil versum), 173 p. 3. Neptunus (Amersfoort), 120 p. 4. Zwemlust (Utrecht), 58 p. 5. Wilskracht (Utrecht), 28 p. 6. U.Z.S.C. (Utrecht), 13 p. 7. Brandenburg (De Bilt), 8 p. A.Z. en P.C. (Amersfoort), 7 p. 't Gooi (Bussum), 2 p. De Vest (Breukelen), 1 p. De heer J. Vastenburg, secretaris van de Kring Midden-Nederland, reikte na af loop de prijzen uit, na eerst het bestuur van „De Duinkikkers" te hebben gecom plimenteerd met de uitstekende organi satie. Zondagmiddag waren weer enige honder den belangstellenden getuige van wed strijden in ons bad. Ditmaal kwamen cracks uit alle delen van Nederland uit, omdat deze wedstrijden tevens selectie wedstrijden waren voor de landen-ont- moeting Holland-Frankrijk. Geertje Wielema was er met de vermoei enissen van een 5 kilometer zwemwed strijd van Zaterdagmiddag nog in haar benen. Er waren ook Dicki van Ekris, Florence Peters uit Arnhem, Greetje Lugthart, de crack uit Groningen. Er wa ren Piet Elzenga en Piet ten Thijen res pectievelijk uit Goningen en Leeuwarden, H. Schuy uit Heerlen en anderen op deze middag bijeen en zij leverden een felle strijd, die het aanzien ten volle waard was. In het eerste nummer werd Geertje Wie lema, kampioene 100 meter vrije slag, ge slagen door Ria Vonk van H.D.Z. uit Am sterdam. Piet ten Thijen tikte het eerst aan op de 200 meter vrije slag en op de 50 meter vrije slag jongens was Theo Hoog veld in 28 sec. nummer 1. Niet alleen Geertje Wielema, doch ook Dicki van Ekris greep naast de eerste prijs. Dicki werd geklopt door J. Rubingh, een Gronings meisje, die in de zwem- wereld gaat meetellen. Florence Peters uit Arnhem won de 400 meter vrije slag op overtuigende wijze. Door De Vreng, Ten Thije, Elzenga, Pie- terse en Willemse werd aan het slot van het programma getracht op de 100 meter vrije slag heren een record te doen sneu velen. Vreng werd winnaar in 1.00.8 min., een tijd waaronder het nationale record nog ligt. De uitslagen waren alsvolgt 100 M. vrije slag dames 1. R. Vonk (H.D.Z.A'dam), 1.08 min. 2. Geertje Wie lema (H.Z.C., Hilversum), 1.094 min. 3. E. v. d. Ploeg (A.D.Z., A'dam), 1.098 min. 200 M. vrije slag heren 1. Piet ten Thij en (L.Z.O., Leeuwarden), 2.21.1 min. 2. Piet Elzenga (Z.C.G., Groningen), 2.23.7 min. 3. W. de Freng, (A.Z. '70, A'dam), 2.24.2 min. 100 M. rugslag dames 1. Janny Rubingh (D.Z.N., Groningen), 1.18.2 min. 2. Dicky van Ekris (Robben, Hilversum), 1.19.4 min. 3. E. Mieremet (Robben, Hilversum), 1.26.2 min. 100 M. rugslag heren 1. G. Korteweg (A.Z.C., Apeldoorn), 1.15.8 min. 2. H. Schuy (Z.O.N., Heerlen), 1.18.1 min. 100 M. vrije slag heren 1. Theo Hoog veld (Neptunus, Amersfoort), 1.05.2 min. 2. G. de Bruin (Neptunus, Amersfoort), I.06.8 min. 3. B. Huygen (Wilskracht, Utrecht), 1.15 min. 50 M. vrije slag jongens adspiranten 1. Th. Hoogveld (Neptunus, Amersfoort), 28 sec. 2. D. Ruitenberg (Neptunus, Amers foort), 31.4 sec. 3. E. Mochel (Neptunus, Amersfoort), 31.6 sec. 50 M. vrije slag meisjes adspiranten 1. Th. de Vries (Neptunus, Amersfoort), 34.2 sec. 2. J. v. Sonsbeek (Wilskracht, Utrecht), 34.7 sec. 3. G. Jansen (Neptunus, Amersfoort), 36 sec. 50 Meter vrije slag meisjes adspiranten Duinkikkers 1. T. Morree, 38 sec. 2. A. Kraaikamp, 38.3 sec. 3. E. de Raadt, 40.4 sec. 50 Meter vrije slag jongens adspiranten Duinkikkers 1. F. Maris, 34.1 sec. 2. G. Maris, 38.6 sec. 3. E. Hoogendoorn, 41.9 sec. 400 M. vrije slag dames 1. Florence Pe ters (Neptunus, Apeldoorn), 5.38.9 min 2. H. Balkenende (Z.A.R., A'dam), 5.48.1 min. 3. Greetje Lugthart (Z.C.G., Gronin gen), 5.51.4 min. Schoonzwemmen. Voor het eerst sedert haar bestaan van het Soester bad werd er een demonstratie schoon- en kunstzwemmen gegeven. Het waren 15 meisjes van de Amsterdamse zwemclub „Admiraal de Ruyter", die on der leiding van Mevr. G. Armbrust-Mo- jenaar, reeds vele successen hebben ge boekt in en buiten Nederland. Dit optreden was in kunstzin en vakwerk verbazingwekkend. Zij „dansten" walsen en een samba, een klompendans en beeld den de bloemenmeisjes van Parijs uit, ge deeltelijk gecostumeerd en op het rythmê van toepasselijke muziek. Dit optreden, waaraan een 4-jarige oefen tijd is voorafgegaan, oogstte een groot succes. Polo-wedstrijd. De middag werd besloten met een polo wedstrijd tussen het zevental van de Kring en het Nederlands Militair zeven tal. Prominente waterpolo-spelers kwamen hierbij in het water, zoals Keetelaar, v. Aelst (oud-international), Nijs Korevaar, Mosterd e.a. De militairen namen van start af de lei ding met een doelpunt van Nijs Korevaar en binnen de minuut was het 20, dank zij 'n doelpunt van Nico Lucks, de rechts achter der militairen. Bij een volgende aanval kregen de mili tairen een strafworp en weer was het Korevaar, die doelpuntte en de stand op 30 bracht. Het Kring-zevental kwam hierna beter opzetten en na enige felle aanvallen was het 31, dank zij een schot van Mosterd, dat zelfs de prima doelverdediger Gaston Fineé te machtig was. Even later wist deze op meesterlijke wij ze een hard schot van Mosterd onschade lijk te maken en met de Kring in de aan val kwam de rust. Na de rust duurde het slechts enkele mi nuten of Korevaar had de stand op 41 gebracht. Van Aelst verkleinde hierna de voorsprong (42), doch weer was het Ko revaar, die doelpuntte, waardoor het einde kwam met 52. Prijsuitreiking. Onze Burgemeester reikte hierna op het platform de prijzen uit. De heer J. Elderman, voorzitter van „De Duinkikkers" dankte hierna de deelne mers en officials èn betuigde speciale dank aan de zwemclub „Admiraal de Ruyter", die Zaterdagavond pas telefo nisch verzocht was met de kunst-zwem- groep te komen. De meisjes van „Admiraal de Ruyter" en de dames-officials kregen bloemen. Zaterdag had de heer Elderman een ge denkbord aan de stichting Soester Na tuurbad aangeboden, ter herinnering aan deze wedstrijden, hetwelk de secretaris, de heer Th. Peet, in ontvangst nam. Met een grootse demonstratie van uitste kende gymnastiek heeft de Soester Turn club Zaterdagavond in het openluchtthea ter haar zilveren jubileum gevierd. Ongeveer 15 verenigingen van de Stichtss Turnkring hadden hun keurtroepen naar dit festijn afgevaardigd en ongeveer 350 deelnemers stelden zich te 7 uur op het podium op, geëscorteerd door hun club- vlaggen en vaandels. De weersomstandigheden lokten niet tot een groot bezoek en toen de heer J. v. d. Woord, voorzitter van de Stichtse Turn kring sprak tot hen, die op en voor het podium hadden plaats genomen, waren nog vele plaatsen van het amphitheater onbezet. De Vlaggenparade. De heer v. d. Woord dankte de aardewerk fabriek „De Vlieguut" en het sanatorium „Zonnegloren" voor hun medewerking, waarna het programma een aanvang nam. De dames van de Soester Turnclub leidde het gevarieerde programma in met spring- kast-oefeningen. D.O.S.C. uit Den Dolder, Bato uit Zeist en D.O.S. uit Bussum brach ten goed turnoefeningen en daarna kwam de dames keurploeg van ade Turnkring. Het heeft natuurlijk niet zoveel met el kaar te maken en misschien zijn er zelfs mensen die gruwen bij de vergelijking, maar toen ik Vrijdag nog weer eens las over de uniformen die er niet zijn bij de- P.V.O., dacht ik ineens aan de subsidie van 630.000.die de Nederlandse Ope ra voor het seizoen 1953-'54 ontvangt, de 60 mille die het Volkstoneel ontvangt om te verkruimelen en de ik meen 1.2 mil- lioen voor het Concertgebouworkest, die deze instelling«i van de Gemeente Am sterdam kregen toegewezen. Hierbij zijn nog te tellen een paar ton voor het Nederlandse Ballet, dus kunnen we niet anders zeggen dan dat de Ge meente Amsterdam het zeer wel meent met de culturele verzorging van het vul gus. Sikkeneurige haarklovers kunnen nu wel zeggen, dat wij met een Opera, die met nog geen 60 opvoeringen per jaar een te kort weet te fokken van ruim 6 ton (het geen ruim 10 mille per voorstelling is), ver boven onze stand leven, maar dat is kinderachtig. We moeten aan ons cultu rele peil denken hoor. Dat mag dan wat kosten en vlotte bere kenaars kunnen becijferen, dat de Ge meente Amsterdam op ieder verkocht toe gangsbewijs ongeveer 25.toelegt, doch we moeten er iets voor over hebben, dat de wereld ons voor vol aanziet. Diezelfde akelige krentenwegers kunnen ons ook wel vertellen, dat voor het be drag dat Amsterdam aan Kunstsubsidies uitgeeft, 2500 eensgezinswoningen zouden kunnen worden gezet, maar dan geven zij blijk er niets van te snappen. Wat anders zou het zijn, wanneer wij in Soest in verhouding even royaal zouden gaan doen en, evenals Amsterdam, met tekorten te kampen hebbende, duizenden gingen uitgeven aan even onzinnige za ken. Voor kinderspeelgelegenheden bij voorbeeld, een badhuis, wegenverbetering etc. etc. Dat zou pas gek zijn. Veronderstel eens, dat onze gemeenteraad in een dwaze bui zou menen, dat onze P.V.O., die we altijd zo graag roepen wan neer er wat te jubelen valt, er te „onge regeld" uitzag om onze gemeente waardig te presenteren en daarom maar besloot dat geval eens „aan te kleden". Wat zou er dan lawaai opgaan. H. OEKMAN. van de Kon. Luchtmacht speelt het 's avonds van 5-12 uur tot en met 9 Augustus a.s. Deze dames hielden individuele vrije oefe ningen en zich niet bekommerend om het natte zand van het podium, demonstreer den zij gymnastiek van zeer hoog gehalte, waarvan de toeschouwers niet weinig ge noten. Ook de andere ploegen wisten de aanwe zigen te boeien en men deed voor elkaar niet onder in dit programma. Op een zeer hoog niveau stond het brug- turnen van de heren van „Sparta" uit Veenendaal en het paardspringen van de heren van „Longa" uit Jutphaas. Bal- en rhytmische oefeningen, hoepel en staafoefeningen wisselden zich hierna op keurige wijze af. Ook de heren-keurploeg van de Kring was op dit gymnastiekfeest tegenwoordig. De Soester turners zullen wel jaloers zijn geweest op dit mensenmateriaal en trou wens niet alleen op deze keurturners, want wat de heren uit Veenendaal aan de brug en op het paard demonstreerden, benaderde het werk van een keurploeg. Het ringzwaaien werd uitgevoerd door het dames-keurkorps, alsmede door de dames van „Keizer Otto" uit Naarden en „Spar ta" uit Driebergen. Ook zij leverden eer ste klasse turnwerk. „,D.O.K." uit Kortenhoef, „D.O.O." uit Utrecht, „Sport Vereent" uit Zuilen, „Kunst en Kracht" uit Culemborg, „Atil- la" uit Utrecht, „Bato" uit Zeist, „Jonge Kracht" uit Amersfoort en „Hygiëa" uit Zeist completeerden dit programma op uitnemende wijze. De S.T.C. heeft haar zilveren feest met deze avond op waardige wijze besloten. GESLAAGD. Aan het Chr. Lyceum te Hilversum slaag de voor het eindexamen H.B.S., afd. B, J. van der Flier.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1