Opening van de Luchtvaarttentoonstelling. Van week tot week in Soest. IN DE HOEK. SOEST. DINSDAG 28 JULI 1953. 31e JAARGANG no 55. SOESTER OURANT SOESTDIJK BUREAUVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 Abonn. per kwart, 1.85 - per post f 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT In tegenwoordigheid van tal van hoge gasten heeft Zaterdagmiddag de Luite- nant-Generaal-Vlieger I. A. Aler, ter ge legenheid van het 40-jarig bestaan van de Kon. Luchtmacht, de luchtvaartten toonstelling op de vliegbasis Soesterberg geopend. Aanwezig waren o.a. Generaal Baretta; Kol. b.d. Versteeg; de garnizoens commandant; de Kolonel-Vlieger A. P. M. van Rooy e.a. basiscommandanten; het comité uit de Soesterbergse burgerij met haar voorzitter, de Burgemeester, Mr. S. P. Baron Bentinck en haar 2e voorzitter, kolonel b.d. J. H. Sar. Voorts tal van Oud- Soesterbergers. Nadat de luchtmachtkapel met het vlie gerlied had ingezet en een startschot was gelost, sprak Generaal Aler, staande naast een oude C 5, zijn openingsrede uit, waar in hij erop wees, dat de jubileumherden king, in Nijmegen begonnen, thans met deze tentoonstelling op het oude Soester berg wordt afgesloten. Gen. I, A. Aler opent de tentoonstelling. Het is historische grond, zo ging de spre ker voort, waarop zich veel heeft afge speeld. Hulde werd gebracht aan kolonel Van Rooy en zijn medewerkers voor wat zij bij de organisatie der luchtmachtfeesten hebben gepresteerd. Spreker sprak de hoop uit, dat deze ten toonstelling, waarop men alles rustig be kijken kan, vooral de belangstelling zou trekken van de jeugd. Daarna werd een rondwandeling gemaakt langs de tentoonstelling, die in een reus achtige tent is ondergebracht en die in zijn verschillende stands een overzicht geeft van de ontwikkeling van de lucht macht en de burgerluchtvaart vanaf haar ontstaan tot heden. Men ziet er oud en nieuw als voorbeel den van de pijlsnelle ontwikkeling, welke de luchtvaart in de periode van slechts 40 jaar heeft doorgemaakt. Een getrouw model van de „Spin", het eerste product van Fokker, lijkt nu een voorwereldlijk iets, maar het vormde toch de grondslag voor de luchtvaart van van daag. Ook is de voor-oorlogse toestand te vol gen door de indertijd populaire C 5, het toestel, waarmee het escadrille Van Weer den Poelman vloog. De eerste bezoekers van de tentoonstel ling. Als tegenstelling zijn in een fraaie stand modellen van de nieuwste typen tentoon gesteld, o.m. van de Russische straalja gers „Mig 15" en „Tug 75" en de Ame rikaanse „Staf fire". Op het gebied van motoren zijn er voor de ingewijden ook prachtige studies te maken. Motoren van de Thunderjet en van de Gloster Meteor-straaljagers staan naast motoren van voor-oorlogse toestellen. Voorts is er nog van alles te zien wat met de luchtvaart verband houdt. Er is een uitschietbare stuurstoel, een linktrai- ner en- er zijn dinghies. De stand van de geneeskundige dienst geeft o.m. een overzicht van de ingewik kelde keuring, welke speciaal voor de luchtvaart werd ingesteld. In de stand van welzijnszorg kan men zich verder overtuigen van het vele wat er op cultureel gebied en voor ontspan ning van militairen in hun vrije tijd wordt gedaan. Uniek is ook de collectie luchtvaarthis- torische documenten, wandborden en fo to's van luitenant W. Teuben. Verder vindt men er o.m. ook de stands van de vliegtuigherkenning, bewapening, brand weer, commando luchtvaarttroepen, op leidingen, Milva, die ieder hun plaats vin den in het geheel der luchtmacht. Adj. v. d. Berg overhandigt Kol. Ver- steegh een geschenk. In de stand van „Onze Luchtmacht" is een collectie zeldzame foto's etc. gebracht. Men ziet hier o.a. nog de oudste foto van 1911, het bezoek van H.M. de Koningin in 1913, het treintje naar Den Dolder enz. Ook de afdeling ziekenverzorging ont breekt niet. Op de tentoonstelling is ook de E.H.B.O aanwezig, die zeer overzichtelijk laat zien wat zij is en doet. Het tentoongestel de werd ingericht onder auspiciën van de afdeling Soesterberg. Op onze rondwandeling treffen we ook de K.L.M. aan, die in haar keurig inge richte stand de modellen van de vlieg tuigen laat zien, welke bij haar in ge bruik waren of zijn. Ook hier valt een geweldige evolutie te constateren, die thans haar toppunt heeft in de Super- Constellation, het toestel dat binnenkort in gebruik komt voor het vervoer van 82 passagiers. Ook buiten, waar een aantal vliegtuigen zijn opgesteld, waarvan we reeds ver schillende typen hebben aangeduid, valt er heel wat te bewonderen. Op deze expositie bevindt zich ook een toren, welke men beklimmen mag. Deze toren wordt gebruikt voor het sig naleren van vijandelijke vliegtuigen. Gedurende de gehele middag vonden er boven het vliegveld demonstraties plaats door Thunderjets, meteors, spitfires enz. en door een vliegtuig van de R.A.F. werd te kwart voor vier wederom de geluids barrière doorbroken. De K.L.M. begon bovendien met haar rondvluchten. Te vier uur des middags vond, in tegen- woordigdheid van tal van genodigden, in het officierscasino aan de Kampweg, door onderoficieren en oud-onderofficieren van de luchtmacht, de huldiging plaats van de kolonel-vlieger b.d. W. C. J. Ver- steegh. Bij monde van de gepensionneerde ad judant-onderofficier-vlieger Th. Rom- bout werden daarbij aan de grote pionier, die de eerste commandant van de vlieg- school was, enige waardevolle geschen ken aangeboden. Surprises uit de lucht Voor het vliegtuig, dat Zaterdagmiddag, ter gelegenheid van de opening van de Luchtvaart-tentoonstelling, boven Soes terberg voor Sinterklaas speelde, bestond geweldig grote belangstelling, ook van buiten. Zelfs waren er enige duizenden personen speciaal voor naar het vliegveld gekomen, in de veronderstelling, dat het neerlaten der parachutes daar zou plaats hebben. Het was niet gemakkelijk om de plaats vast te stellen, waar de parachutes terecht zouden komen, daar zij nogal door de wind afdreven. Eén dame had het geluk maar voor 't oprapen, daar een parachute, als 't ware voor haar voeten terecht kwam. De winnaar van de le prijs in de strijd om de parachutes ontvangt zijn prijs. Twee parachutes werden nog niet gevon den. Deze kunnen alsnog tot einde Augus tus worden ingeleverd. De uitslagen zijn alsvolgt 1. C. v. d. Berg, Soesterberg 25.3. B. Dekker, Soestdijk (gratis K.L.M.-rondvlucht). 5. Mej. Kaldenberg, Soesterberg 5.6. J. Nagelhout, Soesterberg 2.50). De prijzen werden door wethouder Van Zaclelhoff in ,,'t Zwaantje" uitgereikt. Onze vereniging voor Vreemdelingen verkeer verkeert in een crisis. Met een beetje pijn heeft de heer Batenburg de voorzittershamer neergelegd op een mo ment, dat het bestaan van de vereniging op het spel staat. Op 8 Juni verdween het gehele bestuur. Vijf weken later had de vertrouwenscom missie een nieuw bestuur op papier. In deze 5 weken heeft deze commissie ge tracht de opdracht van de vergadering uit te voeren en een bestuur samen te stellen, waarin de constellatie der bevol king tot uitdrukking zou komen. De meerderheid van de laatste vergade ring was het met deze voordracht niet eens. Dit was het goede recht van een meerderheid, doch hiermede werd in feite het werk der commissie genegeerd. De commissie werd boos en de vergadering koos een voorlopig bestuur of althans een bestuur, dat verklaarde tot September ta zullen werken. De twee vergaderingen, die van 8 Juni en van 17 Juli, waren omgekeerd even redig aan elkaar. Op 8 Juni wilde een oppositie o.m. één bepaald bestuurslid uit het bestuur zien veidwijnen en liet daarom het gehele be stuur aftreden, terwijl op 17 Juli een an dere oppositiegroep één bepaald lid tot bestuurslid gekozen wenste te zien, als gevolg waarvan de vertrouwenscommis sie zich terugtrok. Het was dus niet alles botertje tot de boom en de laatste vergadering zal mis schien weer een andere vergadering uit dokken. Zal er dan weer een andere groep 'komen met weer andere voorstellen oi zullen we met ons allen de zaak senti mentloos en zakelijk onder de loupe ne men Het wordt tijd, dat we ons bezinnen op, onze V.V.V. We laten de V.V.V. uit groeien tot een zakelijk bureau ten be hoeve van allen die bij vreemdelingen verkeer belang hebben, doch dan stich ten we naast de V.V.V. een Oranje-comité of Initiatief Comité, waarin de buurtver enigingen, de Oranjevereniging en Sport organisaties hun initiatieven kunnen coördineren. In een bestuur van een dergelijke V.V.V. kan men volstaan met een niet te groot bestuur van middenstanders, hotelhou ders, pensionhouders en andere personen. Wil men de V.V.V. ook zien als een ver eniging om feesten te organiseren, Ko ninginnedag te vieren en wat dies meer zij, dan is men ook gebonden aan een bestuur, waarin de diverse groepen zijn vertegenwoordigd. In ieder geval mogen we zo niet door gaan. Het V.V.V.-schip vaart thans met een onvolledige bemanning en zonder be stek. We huren een modern gebouw, doch gaan gebukt onder een schuldenlast van rond 6000.—. Moeten we failliet gaan en de zaak maar overdragen aan het gemeentebestuur of zullen we onze eigen boontjes doppen Het wordt tijd, dat niet 50 doch 500 van de 600 leden ter vergadering komen, dan weten we beter dan nu welke kant V.V.V. moet uitgaan. Ons Soester contingent heeft de 4-daagse uitgelopen met en zonder blaren en zij hebben de vreugde van de blijde in- comste in Nijmegen ondergaan, zoals ve len van hen dit al verschillende jaren ondergingen. Helaas dit jaar ontbrak de feestelijke in tocht in hun eigen woonplaats. Voorheen kwamen zij des Zaterdagmiddags op het station Soest aan en werden dan met P.V.O. door familieleden en belangstel lenden verwelkomd. Bij het politiebureau deed de Burgemees ter het welkom nog eens dunnetjes over namens de burgerij en het gemeentebe stuur en met een frisse drontk werd het wandelfestijn dan besloten. Tot dusver organiseerde de Soester Po litie Sport Vereniging dit welkom en fi nancierde dit eveneens. Vier jaar werd door de politiemannen een belangrijke kasuitgave gedaan, waaronder men thans een streep heeft gezet. Begrijpelijk, maar jammer, jammer voor onze wandelaars. Hierop moeten we te gen volgend jaar iets vinden. Enige Soester heren zagen Zaterdag op de Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. POSTGIRO 126156 De V.V.V. „Soest Vooruit" heeft mij steeds zeer na aan het hart gelegen, het geen ik meer dan eens op deze plaats heb laten blijken. Van zeer nabij weet ik wat een V.V.V. voor een samenleving kan be-- tekenen en in meer dan één gemeente heb ik de resultaten van een goed werkende V.V.V. gezien. Wanneer men Soesters spreekt zijn ook zij het er vrijwel zonder uitzondering over eens, dat ook onze V.V.V. voor Soest veel kan betekenen en ook inderdaad betekent, maar wanneer ik het weinig, verkwikkende verslag van de laatste ver gadering lees dan zeg ik nee, laat ik liever niet zeggen wat ik denk. Wel wil ik zeggen, dat ik het jammer vind, dat in onze V.V.V. de boel in het) honderd dreigt te lopen door een ver keerde geest, welke vooral in de naoor logse jaren te pas en te onpas domineert, ook daar waar deze kan worden gemist als kiespijn. Persoonlijke aangelegenheden en het wel en niet gewenst achten van zekere per sonen in het oude en nieuwe bestuur schijnen aan een en ander niet vreemd te zijn. Of men kan „besturen" doet er blijkbaar niet toe en dat dit geharrewar grote scha de doet aan de V.V.V., haar aanzien en haar werk schijnt niet te hinderen. De vergadering stond op een bedenkelijk peil als ik het zachtjes mag zeggen. Er werden haren gekloofd, onaangename dingen gezegd, de voorzitter verzocht „er geen spelletje van te maken", de bij ac clamatie gekozen voorzitter bedankte voor de eer, een candidaat die zich te rugtrok bleef toch candidaat de ver trouwenscommissie werd het vertrouwen niet opgezegd, maar toch min of meer voor lelijkerd gezet, er werd volgens een der sprekers chantage gepleegd, kortom, 't was 'n zaak, grote mensen onwaardig. H. OEKMAN. Stadhouderslaan een pony tot zijn hals in het water staan. De Soestenaren maak ten korte metten en haalden het paardje uit de sloot. Het ging niet eenvoudig en kleding en schoeisel hadden bij deze red ding uiteraard nogal te lijden. De inmiddels gearriveerde verzorger van de pony wenste de opmerkingen van de redders omtrent de te korte ketting, waaraan de pony was vastgemaakt, niet te accepteren en hij zei dit op een nogal ongezouten Hollandse wijze. Evenmin toonde hij enig medeleven met de ver vuilde kleding van deze dierenliefheb bers. De politie kwam er aan te pas en ten slotte ook de eigenaar van de pony. Deze laatste gedroeg zich tegenover de hel pende heren als een heer en maakte de zaak in orde, zoals het betaamt. BEROEP AANGENOMEN. Mr. C. Brouwer, theologisch candidaat alhier, heeft bedankt voor het beroep der Gereformeerde Kerk te Marken en het beroep van de Gereformeerde Kerk te Luttelgeest-Kuinre aangenomen. SOESTER BROMFIETS CLUB. Zondag trok de S.B.C., vrolijk gestemd door het mooie weer, met 21 deelnemers naar het nationale park „De Hooge Ve- luwe". De heentocht voor de deelnemers ging via A'foort, Barneveld en Otterloo naar het park, alwaar een rondrit door het wildrijke park werd gemaakt, gevolgd door een bezichtiging van 't Hubertus- slot, de karpervijver en de mooie zand verstuiving. De terugtocht ging over Ede, Lunteren en Barneveld, Terschuur en Amersfoort. Te ongeveer 9 uur 's avonds waren alle deel nemers weer thuis. De volgende rit van de S.B.C. is vast gesteld tegen Zondag 16 Augustus a.s. Dan klinkt 's morgens te 10 uur het start schot voor een 100 K.M. puzzlerit, welke ook weer door prachtige streken van midden Nederland zal voeren. GESLAAGD. G. G. van Doorn en G. van der Sterren alhier zijn geslaagd voor het eindexamen aan de M.T.S. te Utrecht voor mechanisch technoloog. HEIDEBRAND JE. Een stoomlocomotief was oorzaak, dat Zaterdagmiddag een heidebrandje ont stond aan de spoorlijn Soestduinen Amersfoort. Onze Soester nevelpuit blus te de brand.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1