Na Korea. Wegens vacantie Dinsdag geen Courant, Treurzang. Prinses Irene verjaart. Brandpunten der Internationale Politiek. Soest vóór 30 jaar. IN DE HOEK. Autorijlessen ÊDSê: 'e wzsrtd/jetMfi Pan 11Q Voor Rijwiel-Solex Rijwielhandel Soest-Zuid Autorijschool 0. Engel SOEST. ÜHC3 VRIJDAG 31 JULI 1953. 31e JAARGANG no. 56. SOESTER OURANT Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Als wij een woord van professor Huizinga mogen variëren, zouden wij willen zeg gen „we leven in een benauwde wereld". Zijn troostwoorden daarachter „maar we weten het" zouden we er echter niet zo maar aan toe willen voegen. Hoe benauwd de wereld is, bewijst wel de vrees, dat na de wapenstilstand op Korea de vrij komende Chinese troepen zullen worden gebruikt om in de strijd in Achter-Indië te worden ingezet. Daar is kans op. Maar voordat we die mogelijkheid als een werkelijkheid in boeken, moeten we toch eens nagaan of die mogelijkheid wel werkelijkheid zal worden. Want hoewel er dingen zijn, die dat aanstaande gebruik wel aannemelijk maken, zitten er ook andere kanten aan de zaak. Als tegenwerkende factor zouden we dan het feit willen noemen, dat in het Zuiden van China de generaals zich nog vrij on afhankelijk voelen van 't centrale gezag. Gezien de blijkbaar internationale nei ging van generaals zich van 't burgerlijke gezag zo weinig mogelijk aan te trekken, lijkt het ons niet waarschijnlijk, dat de vertrouwde troepen naar zulk „besmet" gebied zullen worden gezonden. Of het moest zijn om dat gebied juist te „ont smetten". Afgezien daarvan, leidt de ontwikkeling in Indo-China zelf niet tot een non-inter- terventie, een niet tussen beiden komen van de communisten Alle drie deelstaten op dit schiereiland willen van Frankrijk af. De jongste uit lating van een van hen, de koning van Cambodja, wijst er op, dat zijn land op z'n minst zo onafhankelijk van Frankrijk wenst te worden als India van Engeland. Voor de laatste is dat een ideële band, maar we twijfelen ten zeerste of de ideële band tussen welke van de drie staten ook in Indo China en Frankrijk ooit zo sterk zal worden, als dia tussen de twee leden van het Gemenebest. Daar heeft Frankrijk het zelf naar gemaakt. Had het van meet af aan aan de nationale verlangens tegemoet gekomen, dan had het communisme daar niet de voet aan de grond gekregen, die het nu heeft. Het communisme heeft zich als een bondge noot van de nationalisten kunnen voor doen. Maar nu Frankrijk al meer tot de overtuiging komt, dat het van die dure kwestie af moet zien te komen, nu de kansen van de nationalisten stijgen, nu zou het toch wel van een verstandige tactiek getuigen om, zij het tijdelijk, te rug te treden. Want juist de communis tische drang naar het zuiden daar, dat Malakka met Singapore, dat Indonesië, dat de weg naar Australië zou vrij ma ken, is internationaal gezien niet toelaat baar. Er zou, wanneer de communisten inder daad de strijd van Korea naar Achter- Indië zou overbrengen, een zelfde soort front tegenover hen komen te staan als in Korea. Dulles zelf, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, zei het dezer dagen nog met zoveel woorden. Zijn er aanwijzingen, die, zo al niet op 'n terugtrekken, dan toch op een „pas-op- de-plaats" van de communisten daar wij zen Ter plaatse zelf niet. Maar de ge hele Russische politiek naar het zuiden toe is er een van zich afzijdig houden en juist de laatste dagen werd op die afzij digheid nog eens door Moskou zelf de nadruk gelegd. Weliswaar hebben de Russische commu nisten dat gedaan, maar een verdeeld op treden van Chinezen en Russen naar bui ten is nauwelijks denkbaar. Weliswaar betreft het hier het nabije Oosten in plaats van het Zuid-Oosten van Azië, maar uit het ene valt zeer wel lering te putten voor het andere. Nu dan Moskou heeft aan Turkije nog eens verzekerd, dat het afziet van aan spraken op delen van Turks gebied, de len, waar het vlak na de oorlog zeer se rieuze aanspraken op liet gelden. En ten tweede de diplomatieke betrek kingen met Israël werden hersteld. Nu hebben zulke demonstraties in de eerste plaats betekenis voor de betrokken lan den zelf, maar toch mag men die dingen in het algemene kader niet over het hoofd zien. Als men ook maar niet vergeet, dat „te rugtreden" altijd maar van tijdelijke aard kan blijken. Dus toch gerechtvaardigde vrees Niet wanneer het Westen genoeg zelfver trouwen en kracht kan opbrengen om ook in de „nieuwe" landen een gezondere maatschappij te helpen organiseren dan de achterlijke en ziekelijke die er nu meestal nog is. van het personeel verschijnt Soesterbergsestraat 20A Telefoon 3409 'n Hoeraatje voor de E.D.G., Het is er van gekomen; Het voorstel werd met meerderheid Van stemmen aangenomen. We zijn hiermee zelfs nummer één, Als Nederland's klein duimpje; Wij kregen dan ook, zeer terecht, Van Uncle Sam een pluimpje Maar één ding moet me van het hart, Dit zou ik graag toch weten, Waar toch het grote ledental Der Kamer heeft gezeten Er waren, door mij welgeteld, Een dertigtal te zamen; Er stonden op d' absentielijst Een lange serie namen. Al was het E.D.G.-debat Nog tamelijk omvangrijk, Voor vele leden was het toch Nog niet zo erg belangrijk. Ach ja, het kiezersvolk is dom, De heren „zitten" keurig; Hun zetel staat voor vier jaar vast, Maar eig'lijk is het treurig A.s. Woensdag, 5 Augustus, viert Prinses Irene haar veertiende verjaardag. De tweede dochter van onze Koningin en onze Prins werd op 5 Augustus 1939 in Soestdijk geboren. Zij kreeg van haar ou ders de naam Irene, zoals, in de Griekse mythologie, de koningin van de Vrede heette. In die Augustus-dagen leefden we allen mee met de vreugde van de Prinselijke Ouders maar tevens met hun vrees voor een komende oorlog, waarom de naam Irene werd gekozen. Irene was 9 maanden toen haar ouders met haar en haar zusje Beatrix naar Ame rika uitweken voor het oorlogsgeweld. Vijf jaar later kwam zij in Holland terug met twee zusjes, daar inmiddels Prinses Margriet het Prinselijk gezin had ver rijkt. Terwijl hier de oorlog woedde, groeide Irene op in de streek waarheen zij nu met Prinses Beatrix op vacantie is. Eerst a.s. Dinsdag zou het ons mogelijk zijn de laatste officiële foto van onze ja rige Prinses in ons blad op te nemen, doch daar ons blad a.s. Dinsdag niet ver schijnt, kunnen wij niet nalaten reeds thans te herinneren aan de blijde dag van 5 Augustus, waarop de vlaggen uitgaan. Wapenstilstand in Korea. Sing- man Rhee legt zich voorlopig bij bestand neer. V.N. komt bijeen. Zuiveringen achter IJzeren Gor dijn duren voort. Frankrijk en het zorgenkind Indo-China. Hoewel het er aanvankelijk naar uit zag, dat Singman Rhee op het laatste ogen blik roet in het eten zou gooien door we derom eisen te stellen, op een later mo ment bleek toch, dat de Zuid-Koreaanse regering haar eisen voorlopig heeft laten varen. De wapenstilstand is getekend, de Kore aanse oorlog, die iets meer dan drie jaar duurde, is ten einde. Singman Rhee's eis, dat de politieke con ferentie niet langer zou duren dan drie maanden, is niet ingetrokken, maar op de lange baan geschoven. Voorlopig is er werk genoeg aan de winkel om te zorgen, dat de wapenstilstandsbepalingen ook worden uitgevoerd. Drie commissies zullen zich met de uit voering bezighouden. Twee dezer com missies bestaan uit neutrale landen en een is een gecombineerde commissie. De noordelijken hebben laten weten, dat zij pl.m. 13000 krijgsgevangenen, waaron der 4000 Zuid-Koreanen, zullen retour neren; de geallieerden hebben 74000 krijgsgevangenen 5000 Chinezen en 69.000 Noord-Koreanen. Het is begrijpelijk, dat een zucht van ver lichting door de gehele wereld ging, toen bekend werd, dat in Pan Moen Jon de handtekeningen onder de documenten waren geplaatst. Het was immers in het geheel niet denkbeeldig, dat de moeiza-i me bespreking toch nog door handelin gen en de houding van Rhee zouden wor den getorpedeerd. Weliswaar is nu de wapenstilstand geslo ten, het vuren gestaakt, maar dit wil nog niet zeggen, dat hiermede ook een einde is gekomen aan de moeilijkheden, die on tegenzeggelijk nog zullen komen. Zeker is echter en dat is het belangrijkste, dat geen bloed meer wordt vergoten. De demarcatielijn, zoals deze enkele maanden geleden werd bepaald, zal niet worden aangehouden. De Noordelijken behouden de terreinwinst, die zij gedu rende de laatste offensieven hebben ver kregen. Niettegenstaande dat heeft Zuid- Korea een groter oppervlak, 4000 K.M.2, dan het bezat toen het conflict uitbrak, Nog kan niet direct begonnen worden met de wederopbouw van Korea, hoewel dit land enorm heeft geleden onder de oorlogshandelingen. 1 Op 17 Augustus zal de Algemene Verga dering van de V.N. bijeenkomen om te bespreken hoe, waar en wanneer de Po litieke Conferentie, die zich zal uitspre ken wat met de krijgsgevangenen, die niet willen repatriëren, zal geschieden, zal worden gehouden. Ongetwijfeld heeft Rusland er in toege stemd, dat in Korea een wapenstilstand werd gesloten. Natuurlijk was dat voor Rusland een harde noodzaak. In hoeverre het toegeven afhankelijk is geweest van de interne moeilijkheden zal wel nooit bekend worden, alhoewel we niet bepaald kunnen zeggen, dat de wapenstilstands besprekingen voor de V.N. een volkomen overwinning is geweest. Daarvoor heeft de geallieerde delegatie in de loop def besprekingen te veel veren moeten laten. Dat de Russische binnenlandse moeilijk heden nog lang niet van de baan zijn, bewijzen wel de vele mutaties en zuive ringen, zowel in Rusland zelf als in de satellietstaten. Partij en regering, welke laatste uit de Partij voortkomt, worden grondig gereorganiseerd. Ondanks het harde feit, dat in Oost-Duits- land honger wordt geleden, hekelde Rus land in felle bewoordingen het Ameri kaanse aanbod om voedselleveranties aan Oost-Duitsland te verstrekken en eiste zelfs onmiddellijke stopzetting. Eisenho- wer verklaarde deze Russische houding niet te kunnen begrijpen en verzekerde, dat de gratis verstrekkingen zouden wor den voortgezet. Ondanks het strenge optreden van de nieuwe minister van Justitie, Hilde Ben jamin misschien is dit optreden wel de oorzaak daarvan neemt het lijdelijk verzet van de Oost-Duitse bevolking eer der toe dan af. Stakingen en langzaam- aan-acties zijn aan de orde van de dag. In Frankrijk maakte het rapport over de conferentie te Washington van de minis- sters van buitenlandse zaken der Wester se Drie een groot gedeelte uit van de de batten in de Nationale Vergadering. Hier bestond de hoofdmoit uit Indo-China, het grootste zorgenkind van Frankrijk. De ontwikkeling schijnt zo te zijn, dat het plan van ger ^jfa, Navarre tot een groots offensief, me? geldelijke steun van Amerika, op de lange baan is geschoven. De grote vraag van Frankrijk is gewor den, niet hoe winnen we deze oorlog, maar hoe komen we er van af zonder al te grote kleerscheuren en zonder al te veel prestige-verlies. Daarom is het voor de Franse regering een voldoening, dat tenminste met Cambodja in principe over eenstemming is bereikt over de onafhan kelijkheid van dat landje. De grootste zorg zal echter Vietnam zijn. Een zorg, die voorlopig de Franse politici het hoofd zal pijnigen, met de onrustverwekkende gedachte, of die hoofdpijn ooit zal ophou den. Tot één ding is men reeds besloten nieu we Franse troepen zullen niet meer naar Indo-China worden gezonden. Terecht vraagt Frankrijk zich af, waar het voor vecht. handel in de „achteruit" zette. Nee, tijden zijn wel veranderd. de Hoe de techniek in 30 jaren is voortge schreden, hoe alles in 30 jaar is veran derd, bewijst een berichtje uit Soester- berg in de Soester Courant van 1923 „Op 10 Juli zal een betrouwbaarheidsrit voor wielrijders worden gehouden. Begin- en eindpunt is hotel „Huis ten Halve". Dertig jaar later wint een ploeg van 10 wielrijders de Tour de France. Zijn onze fietsen betrouwbaarder geworden óf de berijders De autobus-ondernemer Baarn-Soester- berg kreeg in dezelfde tijd van de politie een bekeuring, omdat hij niet geregeld op de aangegeven stopplaatsen stil hield. Toen gold blijkbaar, dat de berijders van onze autobussen betrouwbaarder moesten zijn dan de autobussen. Wist U, dat zo'n dertig jaar geleden op de Van Weedestraat, een onzer Soester autobussen omviel en geheel uit elkaar lag Dat was in de tijd, dat een chauf feur, bij wijze van rem, zijn versnellings- Op ander terrein was men toen voortva render dan nu. Toen zag men kans om in onze gemeente, in 'n grote tent 'n grote reclame- en verkoopstentoonstelling te or ganiseren, waaraan vele middenstanders deelnamen. Nu 30 jaar later kunnen we de moed niet opbrengen voor een etalage-week of een braderie. Beide zaken zouden in Augus tus plaats vinden, doch gaan wegens ge brek aan belangstelling niet door. In Juni 1923 deed de 10.000ste inwonen van Soest zijn intrede. Het was de helft van een Soesterbergse tweeling, zoon van de heer N. Penning de Vries, Kampweg 6, aldaar. Een advertentie gewaagde van de dank baarheid voor de vele blijken van belang stelling. Hoe onze gemeente toen groeide blijkt wel uit de volgende cijfers. Op 1 Augustus telde Soest 10.173 zielen tegen 10.055 op 1 Juli, dat betekende een aanwas van 118 personen in één maand. Nu wachten we gelaten op onze 25000ste inwoner. Hoe de Kantonrechter toen recht sprak tegen verkeerszondaars lezen we in het navolgende bericht „De heer K. uit Soesterberg, die onlangs werd geverbaliseerd, omdat hij op roe keloze wijze het kruispunt bij het café „De Zwaan" overstak en daarbij geen te ken en voldoende geluidsignalen gaf, werd Woensdag door het Kantongerecht te Amersfoort veroordeeld tot een geldboete van 50.of 5 dagen hechtenis". 't Zal je gebeuren. Er waren toen echter meer mensen, die in het verkeer geen heer waren. Wij lazen; Een Amsterdams politieagent reed, met zijn echtgenote naast zich, per rijwiel op de Birkstraat in de richting Amersfoort op het rijwielpad, terwijl van de tegen overgestelde richting een onbezoldigd rijksveldwachter hen naderde. Deze laatste gaf door bellen te kennen, dat hij zijn tegenliggers op het rijwiel pad wenste te passeren. De Amsterdam mer reed, met zijn echtgenote naast zich, echter door en dit deed ook de onbezol digde Rijksveldwachter. Beiden wisten niet van wijken, zodat zij met hun rijwie len tegen elkaar botsten. De Amsterdammer gaf zijn collega een klap, waarna beiden zich als politie man bekend maakten. Hoeveel boete of hechtenis zou deze per soon wel gekregen hebben Tussen toen en nu ligt maar 30 jaar, doch op menig gebied lijkt het een verschil van een eeuw. Onlangs raasden 300 straalvliegtuigen met een snelheid van bijna 1000 km. per uur over Soesterberg. Dertig jaar geleden, toen de vliegerij nog in haar kinderschoenen stond, vermeldde de Soester Courant „Bij de gehouden vliegwedstrijden te Go- thenburg, behaalden de le Luitenants Versteeg, Jongbloed en v. Weerden Poel man, van de Luchtvaart-afdeling alhier, een eerste prijs in de Estafette-wedstrijd". Professor Jongbloed in Utrecht en de ko lonel b.d. Versteegh zullen nu nog w§l eens glimlachen om hun grote succes van toen. In ieder geval bestond er 30 jaar geleden in onze gemeente meer gemeenschapszin dan nu. Toen werd, ter gelegenheid van het rege ringsjubileum van H.M. Koningin Wilhel- mina, door de Soester vrouwen een ge schenk aangeboden aan het gemeentebe stuur. Het waren 15 geborduurde Soester wapens, welke op de zetels van de raads leden werden aangebracht. Bij dit geschenk was een oorkonde ge voegd, welke door de gehele burgerij kon worden bewonderd, daar deze tentoonge steld werd achter een der ramen van ons gemeentehuis. De raadsleden hebben intussen nieuwe zetels gekregen, waarop de wapens niet meer werden aangebracht. Nu ons dorp weer door talloze vreemde lingen wordt bezocht, hetzij voor het hou den van een vacantie, danwel zo maar even op doortocht, wordt je soms pijnlijk geconfontreerd met het feit, dat Soest toch niet zoveel biedt als we graag doen voorkomen. Of nee, het is toch niet zoals ik het schrijf. Wij hebben erg veel te bieden, althans wat natuurschoon betreft. Daar dus niet over. Maar wanneer onze gasten, na de bos sen en hei van Oost naar West en Noord naar Zuid te hebben doorkruist, ons vra gen waar kunnen we nu eens heen gaan, tja, dan staan we toch eigenlijk wel een beetje met een mond vol tanden. Natuurlijk verwijs je dan naar het Pa leis, naar Christoffel Pullmann, de Naald van 1813 en nog een paar van dit soort dingen, maar afgezien van het feit, dat deze zaken in Baarn staan, voel je nar tuurlijk wel, dat de mensen dit niet be doelen. Wat zij wel zoeken is recreatie, een of an dere vermaakinstelling, zoals b.v. Apel doorn er een paar heeft. Toch liggen er in onze gemeente een paar terreinen te gillen om tot zo iets te wor den ingericht. Daar zal natuurlijk kapi taal voor moeten zijn, waarschijnlijk hoofdzakelijk van particulieren, doch ons gemeentebestuur kan t.z.t. hier een grote stap doen om tot een dergelijke trekpleis ter voor Soest te komen. Het ingestoken kapitaal komt vanzelf en in velerlei vorm terug. Het is mij bekend, dat er in ons dorp mannen met uitvoerbare plannen rond lopen. Wanneer zij tot iets kunnen ko men hoop ik, dat zij meer begrip zullen ontmoeten dan in de „oertijd" werd ge toond, toen mensen, die verder keken dan hun neus lang was, industrie in onze ge meente wilden hebben. Dat werd destijds maar zeer ordinair ge vonden. H. OEKMAN. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 Gediplomeerd instructeur. Wie van drups of populair gezegd van „zuurtjes" houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hij Rang Cristal fruits proeft. Uw winkelier heeft ze in voorraad. Lec op de naam RANG op hec beschermend om hulsel van ieder „Rangetje" JORIS VAN KLAVEREN EXPOSEERT. De kunstschilder Joris van Klaveren, die zich onlangs uit Groningen in Soestdijk heeft gevestigd, exposeert met een ge deelte van zijn werken in hotel Kern land". De semi-permanente tentoonstelling van schilderstukken in de grote zaal was oor zaak, dat Van Klaveren het toneel kreeg toegewezen en op deze beperkte ruimte zijn tekeningen en aquarellen tentoon stelt. Zijn werk bewijst de liefde voor het land schap, waarbij in een enkel werk een Ja panse invloed merkbaar is n.1. als een ode aan Hiroshige. Men vindt er vele ontwerpen, waarvan Van Klaveren studie heeft gemaakt. De St. Nicolaaskerk in Amsterdam, de kerk in Gieten, een schapenwal in Texel en een Parkgezicht vindt men tussen Van Klaveren's werk, waartoe studies van ve lerlei soort behoren. Schilderstukken ontbreken en het schijnt, dat de schilder zich bij voorkeur met aquarellen en pentekeningen vermeidt. Uit zijn werken spreekt een grote beschei denheid, die hem behoeden voor gedurfder lijnan. en kleuren. Bij zijn werken exposeert Van Klaveren ook wand- en tafelkleden, die decoratief met de naald zijn bewerkt en goed zijn uitgevoerd. UITSTAPJE CHR. SCHOOL DRIEHOEKSWEG. Op Donderdag 23 Juli j.1. maakten de oudere leerlingen, onder leiding van het personeel, per touringcar Tensen, hun jaarlijks schooluitstapje. Onder begunstiging van prachtig zomer weer, dat zich heel de dag handhaafde, werd klokslag 8 gestart in de richting Arnhem. Hier werd een bezoek gebracht aan het Nederlands Openluchtmuseum, dat in an derhalf uur niet helemaal kon worden „gedaan", maar waar toch veel werd op gestoken. Vandaar ging het naar de uitspanning „Westerbouwing", waar tractatie en at tractie elkaar afwisselden. De tocht werd vervolgd naar het gean nexeerd gebied Elten en vandaar naar 's Heerenberg, waar een wandeling rond om het prachtige kasteel werd gemaakt. Via Doesburg (nieuwe IJsselbrug) en Die ren (schutsluizen-complex) ging het naar de Julianatoren te Apeldoorn, waar de resterende tijd in gevarieerd vermaak werd gesleten. In een allerprettigste stemming werd de thuisreis volbracht en precies om acht uur des avonds konden de vele ouders, die zich voor de school verzameld hadden, hun enthousiast kroost weer in ontvangst

Soester Courant | 1953 | | pagina 1