Felle strijd om vrede. Fa. Middelman SOLEX LOCOMOTIEF Proefmobilisatie 1953 Van week tot week in Soest. De Witte Pompen Gouden Priesterfeest. Voor Rijwiel-Solex IN DE HOEK. Autorijlessen TORENSTRAAT Nu eenvoudig te bereiken via Kerkstraat. STEENHOFFSTRAAT 25 - TEL. 2185 fUGERS RIJWIELEN Officiële Mededelingen. Rijwielhandel Soest-Zuid Autorijschool D. Engel VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1953. 31e JAARGANG no. 57. SOESTER 0OURANT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 Abonn. per kwart, 1.85 - per post f 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Het woordje enzovoort. De politieke conferentie, die na de wa penstilstand in Korea bijeen komt, heeft tot taak „door onderhandelingen de kwes tie van het terugtrekken van alle buiten landse strijdkrachten te regelen en de Koreaanse kwestie enz. op vreedzame wij ze bij te leggen". Dat „enz." doet wel een beetje slordig aan bij het vaststellen van de taak van een conferentie, die niet alleen gezien van het meer plaatselijke Koreaanse be lang uit, maar ook in het licht van de grote internationale politiek van zulk 'n groot belang is. Maar voor we het over die slordigheid hebben eerst wat anders. De wapenstilstandsonderhandelingen heb ben lang geduurd. Weet U uit het hoofd nog hoè lang Het doet er ook niet toe. Hoofdzaak is dat ze lang duurden. Onderhandelingen in het Oosten duren altijd lang. Te lang altijd naar het Wes terse gevoel en zeker te lang voor ide in de politiek altijd nogal kort aangebon den Amerikanen. Maar onderhandelen óver iets is iets an ders dan het dicteren van iets en met zulke langzame en taaie partners als de Aziaten nu eenmaal zijn, doet de mede deling van Dulles na uiterlijk drie maanden uit de conferentie weg te zul len lopen meer aan als van iemand die wil dicteren in plaats van onderhan delen. Nu zijn de Amerikanen niet de enigen uit de vrije wereld, die aan de conferentie tafel zitten. West-Europa zit er ook aan en behalve Engeland ook India, dat de stem van het zelfstandige Azië zal zijn. Stemmen die ons tijdens het conflict ver standiger leken dan die van de Amerika nen. Hoe we de offers moeten eerbiedigen die Amerika heeft gebracht, toch moeten we aan de woorden van Clemenceau denken, de Franse staatsman, die de oorlog een tè gewichtige zaak achtte om ze aan ge neraals over te laten. Hij zou de vrede misschien een te gewichtige zaak hebben geacht om ze aan de Amerikanen over te laten Maar nu dan het „enzovoort" Wat houdt dit in Zoals het er staat leest men er uit „de Koreaanse kwestie plus nog wat Wat is dat wat Men kan daarbij aan Indo-China denken, aan de kwestie Formosa of China in dg V.N., aan de positie van Japan. Dat de Koreaanse kwestie zelf tot be vrediging van alle partijen zal worden opgelost, gelooft wel niemand. Maar je kunt de ander een pleziertje gunnen door voor je zelf een pleziertje te vragen. De Westelijken zouden b.v. consessies kunnen doen betreffende communistische verlangens inzake Korea als daar een ga rantie tegenover kon staan over het op treden in Achter-Indië. De Amerikaanse bases in Japan zouden misschien een ander ruilobject kunnen zijn. Niet dat we geloven, dat het opgeven van militaire bases daar ooit in de bedoeling zal liggen, maar het is wel van belang of ze in handen van Japan komen of in Ingang tegenover Bakkerij Van Brummelen. Ik zou werk'lijk moeten jokken Toen ik het bericht vernam, Dat er mobilisatie kwam, Ben ik tóch wel wat geschrokken. 'k Ben er zelf niet bij betrokken En heb dat nimmer nog betreurd, Want 'k ben eertijds afgekeurd Voor de dracht van 's Konings rokken. 't Zou me ook bepaald niet lokken, Het geweer, dat ligt mij niet En wanneer ik nog eens schiet, Schiet ik meestal grote bokken. Nee, het is geen potverteren Wat de legerleiding doet, Het is jammer, maar het móet, Wil men de perfectie leren. DaSrom gaat men mob'liseren, 't Gaat misschien in 't eerst wat stroef, Maar daarvoor is het nog een proef, Heus, men zal dét ook wel leren. Als die grote legerheren ('t Is misschien een gek idee) Een mob'lisatie voor de vrêe Plots'ling zouden decreteren Och, waar denk ik eig'lijk an, Een vredes-mob'lisatieplan Daar deugt toch zeker nooit iets van die van Amerika blijven. En dan is er natuurlijk de kwestie van het al of niet toelaten van Peking tot de V.N. Dulles vertelde weliswaar, dat de toela ting van China geen ruilobject mocht wezen voor diens erkenning tot V.N.-lid, maar daar staat tegenover, dat China China is en niet een eilandje in de Stille Zuidzee, al zwaait Kai Tsjek daar ook de scepter. Men kan het prettig vinden of niet, dat het bewind daar communistisch is maar dat China is realiteit. Formosa een schim. Trouwens waarom wel rode Chinezen aan de conferentie-tafel als het om Korea gaat en niet aan een andere tafel als het om wat anders gaat Maar dat is nu echt een probleem van het „enzovoort". Uit het ene komt het andere voort De maand Juli was blijkbaar geen zwem- maand. Het Soester Natuurbad, dat in de maanden Mei en Juni het hoogste aantal dagbezoekers, sinds de bevrijding noteer de, moest in Juli een terugslag in dit be zoek boeken. In deze maand bezochten slechts 12.848 personen het bad, dat is het laagste aan tal in de maand Juli sinds de bevrijding. Zal de maand Augustus het seizoen nog goed maken. Het lijkt er nog niet veel op. Het optreden van jeugdige Soestenaren in ons zwembad is soms zodanig, dat men zich weer eens af moet vragen of de Soester jeugd een gebrek aan discipline bezit. Het is enkele malen voorgekomen, dat de kleedhokjes van ons bad in verontreinig de staat verkeerden na 'n bezoek van een jeugdige badgast. Zo'n Soester „lieverdje" werd dan in zijn nekvel gegrepen en mocht zijn hokje weer in een goede staat terugbrengen. De bedrijfsleider van het bad maakt kor te metten met dergelijke knapen. Werd het zwemabonnement eerder voor enkele weken ingetrokken, thans is de strafmaat verzwaard, zodat het abonnement voor het verdere seizoen wordt ingenomen. Ook vernielingen in de hokjes en van de douches worden door de jeugdige abon nementhouders gepleegd. Het bestuur van het bad verwacht, dat de ouders zullen meewerken en dat de jeugd het eigendom van de gemeenschap zal respecteren. De vliegtuigen, die deze week boven onze hoofden een stunt-wedstrijd uitvechten, brachten ons nog even het vliegfeest in herinnering. Dat vliegfeest trok vele personen zoals ieder weet en een groot deel van de ver keersstroom moest de smalle spoorweg overgang bij het station Soestduinen pas seren. We hebb,en in stilte gedacht (nee, niet gehoopt) dat zal verkeersongelukken ge ven en die ongelukken zullen aanleiding zijn voor het lid van onze gemeenteraad, de heer Kruyff, om, voordat hij het Soes ter politieke toneel verlaat, nog éénmaal te velde te trekken tegen de Spoorwegen in het algemeen en tegen deze overweg in het bijzonder. Het was een verrassing, dat op de mid dag van 18 Juli op deze overweg geen ongelukken plaats hadden. Deze zeer smalle overweg stond niet al leen onder hoede van geroutineerde po litiemannen, doch de overweg was verbreed. Wat sinds jaren niet kan, kon toen wel. Eenvoudig omdat een paar hooggeplaat ste autoriteiten de Spoorwegen even drin gend verzochten twee hekken af te bre ken en bielzen tussen de rails te leggen,, zodat wielrijders en voetgangers geen ge bruik van de rijweg behoefden te maken. Hoe bestaat het, dat dit zo maar kon Nee, wat U dacht is niet waar. De biel zen zijn weer weg, de hekken zijn weer gemaakt en de overweg is weer net zo smal als vóór 18 Juli. Er was nog een verrassing op die dag. Toen zagen we Soestenaren in dienst als reserve-politie. Zij waren nog burgers, getuige hun C en A-tjes, doch een lin nen armband verraadde hun politie- aspiraties. Wist U niet dat zij bestonden in onze ge meente Wij ook niet. Men zegt, dat er 25 van deze hulp-agenten zijn. Men moet als burger niet alles weten, dat zou te democratisch zijn. In geval van op roer kunnen we alleen niet weten of zo'n hulpagent „echt" of „vals" is, maar och, De meest betrouwbare Bromfiets. REEDS VANAF f 333.— Betaling in overleg. PHOENIX EN DELTA RIJWIELEN. dat kan ook zijn voordeel hebben. Kent U nog die „valse" armbanden uit de oor logstijd met een rood kruis of enige let ters er op Dat ging toch ook goed. Veel meer plezier hebben we in de buurt vereniging „Kindervreugd" Daar zitten enthousiaste lieden aan de top, die zich uitsloven om de hun toevertrouwde kin deren vreugde te bezorgen. Onlangs organiseerden zij een festijn van en voor de jeugd, doch binnenkort gaan zij nog meer plezier scheppen. Op 18, 19, 20 en 21 Augustus krijgt „Kin dervreugd" de beschikking over een ech te kinder-caroussel in de speeltuin aan de Nieuwstraat. Een onzer Groningse ker misexploitanten laat dat geval draaien voor de jeugd. Een echte kindervriend die man, want uit dit feest wil hij geen winst maken, zodat Kindervreugd alleen de on kosten te betalen krijgt. Als U 't nog niet wist, dan zeggen wij 't bij deze het plan om Soest tot Spreuken dorp te maken gaat niet door, zomin als de etalage-wedstrijd, braderie, intocht van de spreuken-koningin enz. Het is toch maar erg jammer, dat we zo weinig op poten kunnen zetten. Vorig jaar ging het zo goed, toen we met onze Bruidsweek een origineel festijn or ganiseerden. Op dat succes behoeven we toch geen 5 jaar te teren Willen we ooit iets gaan betekenen op het gebied van vreemdelingen-verkeer en willen we ooit een levende gemeenschap zijn, dan moet het toch mogelijk zijn, dat we bij tijd en wijle iets organiseren. We missen in Soest een soort initiatief comité, zoals Amsterdam b.v. heeft. Geen uitvoerend-, ere-, werk- en subco- mité's kunnen een attractie „maken". Drie of vijf vlotte Soestenaren, die van wanten weten hebben we nodig om ieder jaar, in Soest wat leven in de brouwerij te brengen. Van Amersfoort, Hilversum, Muiden, Harderwijk en onze naaste buur Baarn kunnen we nog wel iets leren. Ook Soestenaren moesten Maandag als militair deelnemen »'.an de proefmobili satie. Hoevelen het er geweest zijn en waar zij heen gingen is onbekend. Wat we wel vernamen is, dat een Maas trichts militair Maandagmorgen met zijn plunjezak op de trein stapte. Hij had de oranje-biljetten gezien, pakte zijn mi litaire zakboekje en zocht zijn mobilisatie bestemming op. Dat "was de o.l.school aan de Middelwijkstraat te Soest. Onze Maas trichtenaar arriveerde Maandagnamiddag in onze gemeente en vond de school ge sloten. Hij meldde zich toen maar aan de afdeling militaire zaken op het gemeente huis. Daar bleek, dat hij voor de proef mobilisatie niet behoefde op te komen en dat hij de gehele reis voor niets had ge maakt, zij het, dat die reis op rijkskosten was gemaakt. KERKSTRAAT 3-S0EST:TEL203O OPENBARE KENNISGEVING. De Burgemeester der Gemeente Soest brengt ter openbare kennis, dat aan alle keuringsplichtigen, behorende tot de lich ting 1954, de oproepingen voor opkomst ter keuring zijn verzonden. De in 1934 geboren mannelijke personen, die in een der Nederlandse bevolkings registers zijn opgenomen of daarin hadden behoren te zijn opgenomen, en die de oproeping voor opkomst ter keuring nog niet hebben ontvangen, moeten zich vóór 1 Januari 1954 ter gemeentesecretarie, af deling Militaire Zaken, aanmelden. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente-secre tarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van de N.V. Golf- carton- en Papierwarenindustrie „Mercu- rius", Kostverlorenweg, Soest, om ver gunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een papierverwerkingsfabriek, waarin zullen worden geplaatst 32 electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 95,25 P.K., op in het perceel gelegen aan de Kost verlorenweg, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 4543. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwa ren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op Dinsdag 18 Augustus a.s., des voormiddags elf uur, in het ge meentehuis een openbare zitting worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren te gen de inwilliging van dit verzoek kun nen worden ingebracht. Soest, 3 Augustus 1953. Zaterdag 15 Augustus a.s. herdenkt de Hoogeerw. Heer J. B. A. Batenburg, ka nunnik van het Metropolitaan Kapittel in het Aartsbisdom, oud-plebaan der Kathe drale Kerk te Utrecht, het feit, dat hij 50 jaar geleden de Priesterwijding ont ving. Sinds 8 jaar is Plebaan Batenburg inwo ner van onze gemeente, n.1. als gast van het rustoord „Nieuw Mariënburg", waar hij verblijft sinds hij zijn emeritaat ver kreeg. De a.s. jubilaris was als kapelaan werk zaam in Doesburg en Deventer tot 1910. Toen werd hij econoom van het seminarie te Culemborg. In 1919 werd hij benoemd als pastoor in Steenwij k en in 1927 volg de zijn benoeming tot pastoor en plebaan der Kathedrale Kerk te Utrecht. In 1933 werd hij opgenomen in het Metropolitaan Kapittel. Ook na zijn emeritaat in 1945, welke hem wegens zijn gezondheidstoestand werd verleend, bleef hij beschikbaar voor ver schillende functies, welke hij thans nog vervult. Een der instellingen, die zijn bijzondere belangstelling hadden, was het Wit-Gele Kruis. Bovendien had hij in Utrecht zit ting in het bestuur van het St. Bonifacius Lyceum. Op 15 Augustus zal de jubilaris in de kapel van Nieuw Mariënburg, te 8.30 uur, een H. Mis celebreren, waarbij hij geas sisteerd zal worden door twee priester broers. Een der priester-neefs zal de pre- dicatie houden. Van 12 tot 1 uur zal een receptie plaats hebben en des middag te 3 uur zal een plechtig danklof in de kapel de feest dag besluiten. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld Indonesië m.s. „Willem Ruys" (17 Aug.). Nederlands Nieuw Guinea m.s. „Pyrr- hus" (11 Aug.). Nederlandse Antillen s.s. „Bennekom" (12 Aug.). Suriname m.s. „Nestor" (19 Aug.). Unie van Zuid- Afrika en Z.W. Afrika m.s. „Pretoria Castle" (8 Aug.). Canada s.s. „Groote Beer" (7 Aug.), m.s. „Johan Willem Fri- so" (11 Aug.) en m.s. „Prins Willem V" (12 Aug.). Zuid Amerika s.s. „Alcantara" (10 Aug.). Brazilië m.s. „Alhena" (12 Aug.). Australië s.s. „Ótranto" (10 Aug Nieuw Zeeland via Engeland (8 Aug MIDDENSTAND WORDT VINDINGRIJK. Een eerste vereiste voor een winkel is, dat de verkoopruimte zonder veel moeite te bereiken is. Nu de Torenstraat van begin tot einde over de volle breedte onbegaanbaar is, hebben verschillende winkeliers naar een oplossing gezocht. De Fa. Middelman heeft een oplossing gevonden door vanaf de Kerkstraat. h#t gedeelte dat achter de gemeentetoren om loopt, zijn tuin als ingang te gebruiken, waardoor men de winkel van achteren binnenkomt. Weliswaar een noodmaatregel, maar voor hen, die de zaak met minder moeite wen sen te bereiken, een uitkomst. Soesterbergsestraat 20A - Telefoon 3409 MOTORRIJDER DODELIJK VERONGELUKT. Zondagnamiddag, te 6 uur, had op de on bewaakte overweg aan de Peter van de Breemerweg een ongeval plaats, dat het leven kostte aan de 45-jarige leraar van de Rijks H.B.S. te Amersfoort, de heer H. L. B. De heer B. bereed een nieuwe D.K.W.- motor en naderde, met zijn 11-jarig zoon tje op de duo-zit, de onbewaakte over weg. De wagenvoerder van de electrische Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. POSTGIRO No. 126156 Heer Mossadeq, de premier van Perzië, lijkt mij een prettige man om iets mee te verhapstukken te hebben. Zijn opvat tingen van mijn en dijn (olie) zijn super modern en de beste toneelspelers ter we reld kunnen bij hem nog in de leer gaan om er achter te komen wat het beste mo ment is om in tranen uit te barsten. Hij ontvangt het liefst in pyama, zittend op de rand van zijn ledikant, maar is on danks dat een meester in het uitspelen van hooge troeven. Een eigenschap ove rigens, waarvan meerdere Oosterse poli tici niet gespeend zijn. Van democratie heeft premier Mossadeq, met al zijn hierboven aangegeven kwali teiten, intussen niet de minste kaas ge geten. In het feit, dat Amerika, dat nogal vlug met aanmerkingen op dat punt klaar staat, toch millioenen in dit dictatoriaal geregeerde land blijft pompen, moeten we ons maar niet te veel verdiepen. Mogelijk komt het doordat olie stinkt. Deze week is er in Perzië een volksstem ming gehouden. Mossadeq, die graag zijn handen vrij wil hebben, schreef een stem ming uit, waarin het volk zich mocht uit spreken over de vraag of de volksverte genwoordiging moest verdwijnen, ja of nee. Met die volksvertegenwoordiging werd de schijn nog opgehouden, maar wanneer de ze verdwijnt, zal in feite alleen Mossadeq het voor het zeggen hebben. Zoals des tijds wijlen Heer Hitier. De mensen mochten vóór of tegen stem men. Tot zover klopte het wel. Maar zij die het in hun hoofd haalden tegen het voorstel van Mossadeq te stemmen, moes ten dit in een speciaal „tegenstemhokje" doen en voor het geval, dat dit nog niet genoeg afschrikte, moest de tegenstem mer zijn persoonsbewijs inleveren, zijn naam vermelden op het stembiljet en zijn duimafdruk zetten. Het enige wat men vergeten had was, dat de laatste kwitantie van het begrafenis fonds moest worden overlegd, zodat de Staat, indien men door het eigenwijze te genstemmen kwam te vallen, niet voor de begrafenis opdraaide, H. OEKMAN. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 Gediplomeerd instructeur. trein, die vanuit Amersfoort met 90 km. snelheid naderde, gaf enige signalen om de motorrijder attent te maken. Ondanks het ruime uitzicht, enigszins beperkt door de woning van de blokwachter, heeft de heer B. te laat of in het geheel niet de naderende trein opgemerkt en passeerde hij de overweg toen ook de trein deze bereikte. Met de rechter voorzijde schoof de trein de twee slachtoffers een 20-tal meters mee, waarbij de heer B. gedood werd. Het 11-jarig zoontje kreeg een verbrij zeld rechter onderbeen en werd naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" overge bracht. De trein had enige minuten ver traging. GESLAAGD. De navolgende leerlingen van de Van der Hucht Ulo-school slaagden. Voor het di ploma B J. Kosters. Voor het diploma A: S. Verkooyen, W. Buket en B. Feldmann. STELENDE KAMPEERDERS. Zaterdagmiddag kwam een 7-tal kam peerders, jongelui in de leeftijd van 17-18 jaar, inkopen doen in het levensmiddelen- bedrijf van de heer J. C. v. Haarlem aan de Van Weedestraat. Toen de kopers weg waren bemerkte de winkelier, dat ver schillende artikelen uit zijn winkel wa ren verdwenen, die kennelijk zonder be taling waren meegenomen. Hij alarmeerde de politie en verschafte een signalement van de kampeerders. De politie trof de jongelui aan in het bos langs de Soestdijkerstraatweg onder de gemeente Baarn, waar zij zich tegoed de den aan sardientjes, snoep en boter. Het zevental werd meegenomen en later aan de politie te Amsterdam overgeleverd. ONVOORZICHTIGE BROMFIETSERS. Twee bromfietsers, die op de Kerkstraat naast elkaar reden, deden dit zodanig, dat hun rijwielsturen in elkaar haakten. Zij kwamen te vallen, waarbij een hunner, Mej. v. d. B. te Hilversum, een hoofd wonde en talrijke schaafwonden opliep. Zij werd per taxi naar haar woning over gebracht. GESLAAGD. De navolgende personen, opgeleid door Instituut Practicum, slaagden voor Machineschrijven Mej. L. Broos en de he ren L. Put en P. de Bree. Steno Nederlands de dames J. Roelefsen, G. Bak en Th. Bey. Steno Duits Mej. I. Kronemeijer. Praktijkexamen Boekhouden de heren Veldhuysen, Wijnhof, H. Frankena en Bakker.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1