Winkeliersleed. Fotograaf gefotografeerd. SOEST. IN DE HOEK. Officiële Mededelingen. DINSDAG 11 AUGUSTUS 1953. 31e JAARGANG no. 58. SOESTERffOURANT Abonn. per kwart, 1.85 - per post f 2.00 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Stoere werkers zijn sinds Mei bezig de Torenstraat te bewerken. Het leggen van een riolering ging zeer begrijpelijk ge paard met veel overlast en hinder voor de winkeliers aldaar. Diepe sleuven in het wegdek, gedeeltelijk opgebroken trottoirs, waarop de zandho pen zich aaneen regen, brachten de Toren- straat-winkeliers tot wanhoop. In de win kel en vooral de winkellade kon men de gevolgen van deze straat-opbrekerij voe len. Dit was slechts het voorspel van hetgeen volgen zou, want vorige week trok een stalen wegploeg het wegdek eruit en was de Torenstraat officieel voor het ver keer gesloten. Wat het doorgaand verkeer voor een der gelijke straat betekent en andere zaken mensen aan de hoofdstraat weten dit ook, bemerkt men, wanneer een straat geheel afgesloten is. ,,De vaste klanten laten ons niet in de steek", zeggen de Torenstraat-winkeliers, „doch we missen de pensiongasten en de inkomsten van het doorgaand verkeer". Uit hetgeen wij van deze winkeliers ver namen, hebben we wel begrepen, dat het zeer slechte maanden zijn, welke zij thans doormaken. Men kan ook het onbehagelijke gevoel niet onderdrukken, dat het werk niet snel genoeg gaat. Er blijkt maar bitter weinig overleg te zijn tussen de verschil lende organen die daar werken, zoals Gasbedrijf, Waterleidingbedrijf, P.UE.M. en P.T.T. Verschillende malen moet de grond op nieuw open gemaakt worden omdat men niet gelijk opwerkt. Het gemeentebestuur heeft over deze weg niets te vertellen, want de eigenaar van deze weg, het Rijk, is hier heer en mees ter. Hoe de Burgemeester in een raadsverga dering in dit voorjaar de mededeling kon doen, dat bij de verbreding van de To renstraat het verkeer normaal doorgang zou vinden, acht men een raadsel, doch deze uitspraak zou gegrond zijn op een mededeling van de zijde van Rijks-Water staat. Op drie plaatsen blijkt de grondafstand moeilijkheden te geven en wordt er sinds geruime tijd met Rijks-Waterstaat onder handeld, hetgeen vertraging brengt in de werkzaamheden. De nieuwe straat zal 12 meter breed wor den, waarvan aan weerskanten 1% me ter rijwielpad afgaat. Deze rijwielpaden zijn weggedeelten, welke met een witte streep worden aangegeven. Naast deze rijwielpaden komt een trottoirband met daarnaast trottoirs. Voor het zover is - in de Torenstraat zegt men Oetober - en de nieuwe straat fees telijk geopend zal worden, zullen een aan tal winkeliers trachten een deel van hun inkomsten-vermindering op te vangen door hun zaken te verplaatsen. Het zijn de heren v. d. Witte, Reehorst, Mol, Schaddelee, Veraart, Fugers, Spelt en Stalenhoef (Café Zonneheuvel), die noodgedwongen een soort braderie gaan houden, welke waarschijnlijk twee maan den duurt. Op het terrein aan de Kerkstraat nabij de Olijkeweg is sinds hedenmorgen een 21 meter lange verkoophal in aanbouw, waarin genoemde zaken verkoopruimte krijgen. De voorzijde van deze hal, die aan de Kerkstraat grenst, bevat 7 luiken, wel ke de winkels van de 7 winkeliers zullen afsluiten. Het publiek wordt bediend zoals men in een nougat-kraam de geliefde zoetigheid koopt. Op deze wijze tracht men de Soestenaren en vreemden terwille te zijn, daar hun zaken in de Torenstraat, waar de ravage zeer groot is, zeer moeilijk te bereiken zijn. Hedenavond wordt deze verkoophal ge opend en naar men ons mededeelde zal dit met blijde en feestelijke gezichten ge beuren. De Koninginnelaan. De situatie op de Koninginnelaan is voor de winkeliers evenmin rooskleurig. De rioleringswerkzaamheden gaan gestadig voort, doch de 4 meter diepe sleuf is oor zaak, dat een geweldige hoeveelheid zand op de even genummerde kant van de Ko ninginnelaan wordt gedeponeerd. Wie de firma's Bieshaar, 't Wolhuis, Waal, Persoon, De Vries en Dolman ach ter grote zandbergen ziet schuil gaan, waant zich in Klein Zwitserland. Typerend voor de situatie is het reclame bord van de firma Waal op de 3 meter hoge zandhoop „Wij spelen geen ver stoppertje. Hier Ijzerhandel D. Waal". Ook hier klaagt men zijn nood en acht men het tempo van werken te traag. Ook hier is men niet te spreken over de stil legging van het werk tijdens de vacantie der bouwvakarbeiders en ook hier vindt men riolering prachtig, maar men be grijpt niet waarom de middenstand daar bij zo'n groot offer moet brengen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente-secre tarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van de C.V. Cera miek Van Breugel, Van Weedestraat nr.'s 53-57, Soest, om vergunning tot het uit breiden van haar aardewerkfabriek, waar door het bedrijf in-totaal in werking zul len zijn 33 electromotoren met een geza menlijk vermogen van 57,5 P.K., op/in het perceel gelegen aan de Van Weede straat, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 6189. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwa ren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur Bovendien zal op Dinsdag 25 Augustus a.s., des voormiddags elf uur, in het ge meentehuis een openbare zitting worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek Kun nen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie ken nis nemen van de terzake ingekomen stuk ken. Soest, 10 Augustus 1953. Onze politie is uitgerust met modern materiaal, waaronder een kostbare foto grafische inrichting. Wanneer er 'n ongeval of een brand plaats heeft, dan komt de politie-foto- graaf, rechercheur Pasman, in actie om de situatie vast te leggen en men kan er van verzekerd zijn, dat ook inspecteur H. Scholtmeijer in de buurt is, want ook hij is een enthousiast fotograaf. Toen er vorige week een aanrijding tus sen 4 auto's op de Van Weedestraat plaats vond, werd ook hiervan een foto gemaakt. Het bleek, dat bij de uitrusting van de foto-koffer ook een parasolletje behoort, dat het toestel tegen regendruppels moet behoeden. Op deze wijze wordt het bezit van de ge meenschap tegen roest beschermd. Onze fotograaf, de heer Huizinga van Foto Astra, fotografeerde de politie-foto- graaf en de heer Scholtmeijer, die, zoals de foto toont, ook nodig was ter verkrij ging van goed bewijsmateriaal. VERGADERING PROV. BOND VOOR VREEMDELINGEN-VERKEER. Dit jaar koos de Utrechtse Prov. Bond voor Vreemdelingen-Verkeer Soest als plaats voor het houden van de jaarver gadering en zo kwamen bestuursleden van de V.V.V.'s in de Provincie Utrecht in de raadszaal van ons gemeentehuis bijeen, onder voorzitterschap van Mr. E. A. de Weijer, Burgemeester van Bunnik. Des morgens had men in Soesterberg een werkvergadering gehouden, waarop hoofd zakelijk de te voeren propaganda werd behandeld en waarna het gezelschap een bezoek bracht aan de luchtmacht-tentoon stelling op de vliegbasis. Onze Burgemeester was eveneens aanwe zig, toen de heer De Weijer de vergade ring opende. Uit de aanwezigheid van Burgemeester Bentinck concludeerde de voorzitter, dat de Soester Burgemeester belangstelling heeft voor het vreemdelingenverkeer en spr. attenteerde op het grote nut van een goede samenwerking tussen Gemeentebe sturen en V.V.V. Burgemeester Baron Bentinck heette zijn gasten welkom in onze gemeente en noemde het een daad van sportiviteit om te vergaderen in Soesterberg, dat thans in het middelpunt van vreemdelingen verkeer staat, doch waarbij de omliggen de gemeenten, getuige de open brief aan de Minister van Oorlog, de lasten van Soesterberg dragen. Spr. verklaarde, dat in Soest het vreem delingenverkeer zoveel mogelijk bevor derd wordt en dat er een nauwe samen werking bestaat tussen Gemeentebestuur en V.V.V. Soest heeft met zijn mooi natuurschoon en zijn ligging nabij de randstad Holland een taak te vervullen, aldus spr., die te vens zijn beste wensen uitsprak voor een vruchtbaar jaar voor de U.P.B.V.V. De heer H. v. Harten, waarnemend voor zitter van Soest Vooruit, heette le gas ten namens de Soester V.V.V. „velkom. De afwerking van de agenda had "en vlot verloop. De notulen en de jaarverslagen, welke tevoren waren rondgezonden, wer den goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende heren Mr. J. Reinders en C. G. D. d'Aumale Baron van Hardenbroek bij acclamatie herkozen, terwijl in plaats van de heer C. H. K. Majler, die niet her kiesbaar was, werd gekozen, de heer C. B. Kentie, burgemeester van Wijk bij Duurstede en voorzitter der V.V.V. al daar. Het rapport van de commissie Hirschfeld werd hierna ter bespreking aangeboden. De voorzitter gewaagde van de tegenstand tegen dit rapport en zei, dat dit ten on rechte is. Dit rapport is samengesteld door een aantal personen, die met ere genoemd mogen worden en die de grote problemen van het Vreemdelingen-Verkeer onder de loupe hebben genomen. Het rapport zegt, dat plaatselijke vereni gingen de problemen niet langer kunnen verwerken. Door de zaken centraal aan te pakken kan men goed werk doen. Er zijn bezwaren gemaakt tegen de op te richten organisatie, n.1. in een publiek rechterlijke bedrijfsorganisatie, maar dit is alleen gedaan om de noodzakelijke standing en machtspositie tegenover Rijksinstanties vast te stellen. Het wordt geen rijkszaak of ambtenarij, al zal de benoeming van een Directeur-Generaal door het Rijk moeten gebeuren. De staat zou volgens bedoeld rapport de gelden, die zouden komen uit de badplaat sen in ons land, waar men hazardspelen zou toelaten, aan de nieuwe organisatie toewijzen. Daar de ministerraad zich ech ter tegen hazardspel heeft uitgesproken, zouden andere bronnen moeten worden aangeboord. Het bleek verder, dat in dit rapport on der Vreemdelingen-verkeer het verkeer van buitenlanders wordt verstaan. Spr. wees op de woorden van een der sa menstellers van dit rapport, die gezegd had, dat zij, die het vreemdelingen-ver keer van onderen af hebben opgebouwd, thans moeten erkennen, dat zij niet be reikt hebben hetgeen bereikt had moeten worden. Men moet de eigen onmacht er kennen en de plaatselijke V.V.V.'s moe ten thans de nodige zelfverloochening op brengen en het Vreemdelingen-verkeer van boven-af laten regelen. Een der aanwezigen wees op het diri gisme, dat uit dit rapport spreekt en vroeg wel te bedenken, dat het de „amateurs" zijn, die de fundamenten voor het vreem delingenverkeer hebben gelegd en uitge bouwd. Spr. voorzag de nodige ambtenarij. De voorzitter verklaarde, dat centrale re geling vele voordelen biedt, hulpbehoe- Feitelijk heb ik voor dit hoekje geen tijd, want ik moet voor mijn vrouw een slag zin bedenken, waarmee zij een „droom huis" kan winnen van een halve ton. Maar daar ik de Personele Belasting van zo'n kasteel niet kan opbrengen, lukt het me niet meer daar serieus over op te winden. Overigens hebben droomprijzen, onver schillig of het een droomhuis of 'n droom- bromfiets is, toch de gewoonte niet bij Oekman te worden binnengedragen. Over „binnendragen" gesproken, de win keliers in de Torenstraat en Hobbeldebob- bellaan lopen met het plan rond een stu diecommissie naar Alkmaar te sturen om te zien of er in het „kaasdragen" niet een mogelijkheid schuilt, om hun clienten, welke tevergeefts trachten hun winkel te bereiken, een in ons land ongekende ser vice te bieden. De commissie heeft zelfs opdracht te trachten Inlandse Kaasdragers te mobi liseren. Het plan is om met deze dragers een half-uurdienst te openen vanaf de nog begaanbare gedeelten van ons dorp tot aan de winkeldeur en, onder het motto „In Soest is niets te gek". 'n Gek verschijnsel voor Soest is, dat over de gehele linie eensgezindheid over een en ander bestaat. Niet één groep heeft geprobeerd meer in de melk te brokkelen dan de ander. Dat is iets om naar huis te schrijven Toen ik enige tijd geleden beweerde, dat dit soort werkzaamheden alleen maar in het „zachtere gedeelte" van het jaar kan gebeuren, hebben sommige winkeliers me even aangekeken. Ik geef ze nu graag toe, dat de werkzaamheden wel zó hadden kunnen plaats vinden, dat niet uitgerekend in het drukst van het seizoen de straten geblokkeerd zijn. Bovendien begrijp ik niet, dat minister Van de Kieft hiermede genoegen neemt. Nu de inkomsten van de winkeliers in genoemde straten schrikbarend zijn ge daald, klopt natuurlijk straks zijn begro ting over 1953 niet. H. OEKMAN. vende plaatselijke V.V.V.'s krijgen dan jaarlijks 300.000.toebedeeld. Ook komt er nog 'n rapport Woltersom en overigens ligt het rapport Hirschfeld hier niet ter aanneming of verwerping. Besloten werd, dat de plaatselijke V.V.V.'s hun op- en aanmerkingen aan de A.N.V.V. zullen toezenden. De heer Spoel uit Zeist hield hierna een warm betoog voor het werk van het Oor logsgraven-Comité en wees op het inten sieve vreemdelingen-verkeer, dat hier mede verband houdt. Spr. verzocht de plaatselijke V.V.V.'s steun te verlenen aan de jaarlijkse klaproos-collecte. De rondvraag leverde geen stof tot spre ken en de voorzitter sloot te half 5 de bijeenkomst, waarna het Soester V.V.V.- huis werd bezichtigd. GESLAAGD. Als leerlingen van de Chr. Ulo-school aan de Pr. Bernhardlaan slaagden voor het diploma A Ineke v. d. Arend, Netty de Bruin, Hemmy Burghouts, Wim Dijks hoorn, Allard Ebbers, Tiny v. d. Flier, Ria de Jongh, Koos Flikweert, Sally Ko kelaar, Frans Koole, Eddy Post, Jeantje Praag, Hans Regter en Lucy Rommerts; voor diploma B Cor van Ginkel, Robin Kokelaar en Kees Smid. FRAAI SUCCES. Op het Concours Hippique te Delft be haalde W. C. J. van der Grift Vrijdag j.1. met de stamboekhengst Dorus 549 een eesrste prijs en met de stamboekmerries Victoria en Videla twee ere en twee eer ste prijzen. De heren van Koevorden en Spithoven behaalden met hun stamboekmerries een vierde prijs. DIERENBESCHERMING OVER JULI. In de maand Juli moesten vooral de ge vederde vrienden het ontgelden. Talrijke klachten kwamen in over het schieten door jongens en ouderen met catapulten en windbuksen. Ook de katten kwamen er slecht af de vorige maand. Klachten bereikten de inspecteur over het vangen van katten in strikken, vergiftiging, als mede het vangen in klemmen, waardoor de dieren veel leed werd toegebracht. De inspecteur controleerde een woonwa- genpaard, alsmede de hit van een orgel draaier. Talrijke malen werd zijn bemid deling ingeroepen voor plaatsing van honden, katten, kippen, konijnen enz. Ieder, die een dier kwijt is, informere altijd eerst aan het asyl, Lange Brink- weg 54.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1