Van een klein land. Raleigh - Locomotief Een voordeel voor U! MIDDELMAN Vredesoffensief. Brandpunten der Internationale Politiek. Wooncentrum voor bejaarden op ïjBsaaigfeage" Soest vóór 30 jaar. Autorijlessen W° A. Butzelaar Moderne Zomer japonnen met 25 °|0 korting Middenstands opleiding Onze cursus voor het eerstvoK gende examen begint 1 Sept. a.s. fUGERS RIJWIELEN KERKSTRAAT 3 -S0EST-TEL.2030 Het van ouds vertrouwde GLAS, VERF EN BEHANG Soester GLAS- EN VERF HANDEL IN DE HOEK. Autorijschool D. Engel KAPPER HAAPVEPZOPGING Deze week gaan onze SOEST. VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1953. 31e JAARGANG no. 59. 5QE 5TE K (ITO RAN T Abonn. per kwart, ƒ1.85 - per post 2.00^*- l Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Een klein land, in oppervlakte nog klei ner dan Nederland. In aantal inwoners, vijf jaar geleden nog maar, kleiner dan de hoofdstad van Nederland. Een klein land, vaderlijk vriendelijk be handeld door de V.S., nu en dan toege lonkt door Rusland. Zulk een klein land moet wel een wonderlijk land zijn. Dat is het ook. Uit woestijnen toveren zijn bewoners tui nen met sinaasappels te voorschijn en tus sen dit idyllisch bedrijf door hield het zich nog een serie overmachtige buur landen van het lijf, die dit landje van de kaart wilden vegen. Dat wonderlijke, kleine land is Israël. Wonderlijk niet alleen omdat ze daar zo maar sinaasappels uit het hete woestijn zand halen, maar ook omdat het, midden tussen die door en door achterlijke lan den, een modern Westers land is, met een modern staatsbestuur, met moderne land bouwmethoden en met moderne indus trieën. Hoe leeft het handjevol mensen in dat kleine landje Nu, niet zo onbezorgd als U misschien na het lezen van deze eerste regels wel zou denken. Toen Israël vijf jaar geleden 'n zelfstandige staat werd, telde het ongeveer negen keer honderdduizend inwoners. Thans zestien keer honderdduizend. Zó snel kan de ooievaar niet vliegen Die vijf jaar van zijn zelfstandigheid was Is raël dan ook in hoofdzaak een invoer- land, van immigranten n.1. Zeven keer honderdduizend mensen kwa men de taak van de uiver verlichten en brachten het inwonertal op ruim 1% mil- lioen. Uit de aard der zaak voor het over- overgrote deel Joden. Van de staat Israël bestaat bijna negen tiende deel uit Joden. Nu, in de twintig ste eeuw, verzameld in een woestijn als eens in de aartsvaderlijke tijden. Maar de mensen van de twintigste eeuw weten wel raad met woestijnen. Tenmin ste als er verstand is om die woestijnen te ontginnen en kapitaal om het intellect er mee te laten werken. Tenslotte moet, hetgeen de nieuw ontgonnen gronden op leveren, kunnen dienen om de bewoners van het nodige te voorzien. Als dat niet het geval is, moeten die producten een ruilobject vormen om ze in het buiten land te verhandelen tegen dingen die men zelf niet voortbrengt. Waar kwamen de immigranten vandaan Voor de helft uit Azië en uit Afrika. Deze mensen waren aan alles gewend, behalve aan het vrije, zelfstandige leven in een modern land. Zij hadden op geen stuk ken na een scholing zoals onze jeugd op onze lagere scholen krijgt. Daardoor mis ten zij de ondergrond om zich te ont wikkelen tot geschoolde of leiding ge vende arbeiders, het soort, dat het moder ne bedrijfsleven nodig heeft. Er gaat een generatie over heen vóór dat deze groep haar intellectuele aandeel kan leveren. De andere helft komt voor het overgrote deel uit Europa en al ligt bij de ze groep de geschooldheid beter, tussen Oost- en West Europese immigranten is het verschil toch ook nog aanmerkelijk. Namen deze mensen veel geld, veel kapi taal mee om er mee te gaan werken Ach arme Neen. Maar beslist noodza kelijk is dit ook niet. Wat men niet heeft, kan men lenen. Er is natuurlijk wel het bezwaar, dat men een deel van zijn ar beid in de vorm van rente af moet staan aan het buitenland en er in zekere zin afhankelijk van wordt, maar overwegend is dit bezwaar niet. Trouwens, kapitaal ter beschikking stellen van arbeidzame en jonge mensen is dat geen goede geldbeleg ging Goed in meer dan zakelijke zin al leen Ja, maar nu gaan we de idyllische kant weer op en daar hebben we juist tegem gewaarschuwd. Zolang het nieuwe land niet zijn volle rendement geeft, zolang de fabrieken er nog niet staan, die die land bouwproducten moeten verwerken, kan er maar een beetje overblijven voor de consumptie. Tot de consumptie behoort o.a. het wonen. De woningtoestanden zijn in Israël dan ook te bestempelen met de bijvoegelijke naamwoorden „voorlopig" en „primitief". Waarbij de nadruk op het eerste woord moet vallen. Goed, maar dat kapitaal wordt dan toch maar in hoofdzaak besteed om er mee te werken en dat werk kan op de duur pas genoeg opbrengen om er aflossing, rente en een behoorlijke levensstandaard van te betalen. Hier komen we aan een zwak punt van Israëls huishouding, want hèt product dat Israël heeft aan te bieden op de wereld markt is een agrarisch product en dan eigenlijk nog een luxe-product. Vruchten en vruchtensap vormen de helft van de uitvoer. Hun klantenkring is eigen lijk ook maar beperkt de Angelsaksische landen. De uitvoer van uitgesproken industrie producten, in hoofdzaak geslepen diamant, is ook weer een typisch luxe-product. Als het de wereld slecht gaat is het een van de eerste dingen die niet worden gekocht. Waarmee we hebben aangetoond, dat Is raëls leven geen idyllisch leven is, wèl een boeiend leven. Zó boeiend, dat wij er met een gerust hart deze keer allerlei 'actuëler problemen voor hebben laten liggen Aangifte bij M. W. LUYPEN, Nassaulaan 4 en B. J. LELIEVELD, K. Brinkweg 25B. adres voor J. BRANDSMA Soesterbergsestraat 52 - Tel. 2707 Als je de ander gaat bedreigen En zegt, dat' men 'em klein zal krijgen, Alles wegens een vermeende grief, Als je spreekt met dreigementen En je roemt je regimenten, Noemt men dat een vredes-offensief Als je bommen aan laat maken, Die de ander kunnen kraken, Met of zonder radio-actief En je laat de ander weten, Dat je je met hem kunt meten, Noemt men dat een vredesoffensief Als je spreekt van erts en olie En een H-bom-monopolie, Liever kogels koopt dan vet of bief, Als je ophitst, schreeuwt om actie, Liquiderend de reactie, Noemt men dat een vredesoffensief Malenkof, maak je geen illusie, Ook al maak je nog zo'n ruzie, 't Blijkt, je „knijpt hem als een dief". Heus we hebben in het heden Behoefte aan een echte vrede, Zonder Russisch vredesoffensief. Russisch antwoord inzake confe rentie Grote Vier, Ook Rus land heeft H-bom. Eindelijk heeft Moskou antwoord gege ven op de nota's aan Rusland inzake een te houden conferentie over Oostenrijk, die Amerika, Engeland en Frankrijk op 15 Juli hadden gezonden. Zoals bekend, was deze nota de kristal lisatie van de conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke Drie en zij achtten het uiterst nuttig als zo'n conferentie nog eens werd gehouden maar dan met de Russische collega. In het antwoord wijst Rusland een derge lijke conferentie niet van de hand, maar het stelt enkele voorwaarden, waaraan zou moeten worden voldaan, alvorens Rusland mee zal doen. In de eerste plaats lijkt het Rusland niet ondienstig om Peking-China uit te nodi gen. Immers, zo zegt de nota, Peking- China behoort ook tot de grote machten en als er moet worden gesproken over een vermindering van de internationale spanning, dan dient Peking-China even eens van de partij te zijn. Verder wenst Rusland niet één agenda punt (Oostenrijk), maar meerdere. Onder andere wil het de Duitse problemen be spreken, daarbij inbegrepen de hereni ging van Oost- en West-Duitsland en het vredesverdrag met Duitsland. Als deze problemen naar alle tevreden heid zijn opgelost, dan zal daarna het vredesverdrag met Oostenrijk wel zeer spoedig een feit zijn. De reactie van de Westerlijke mogend heden getuigden niet van enthousiasme, eerder van teleurstelling. Adenauer vond de nota beneden peil, omdat met geen woord werd gerept over de vrije verkie zingen, die volgens de Westerse wereld een eerste vereiste is om te komen tot een hereniging. Zowel Amerika als Frankrijk en Enge land vonden het Russische antwoord ook niet bevredigend, maar het feit, dat niet positief „nee" werd gezegd, is voor hen aanleiding niet te wanhopen. Men vraagt zich echter af of de Russen het nog niet de tijd vinden om te praten over de internationale spanningen. Wel licht, zo veronderstellen zij, eisen de bin nen spanningen, die zich de laatste tijd hebben geopenbaard, de Sovjet-Russische regeerders geheel op. Ondanks deze spanningen, of misschien wel daardoor, kwam de Opperste Sovjet bijeen, waar onder andere de misdrijven, die de in ongenade gevallen Beria had gepleegd, werden aangehoord. Voor de grootste verrassing zorgde de Russische premier Malenkof, toen hij in een rede verklaarde, dat niet alleen de V.S., maar nu ook Rusland het geheim van de waterstofbom kent, welke bom in Amerika reeds 3% jaar wordt vervaar digd, met een uitwerkende kracht, die duizendmaal zo groot is als de atoom bom, die in 1945 op Hirosjima werd! ge worpen. Enkele andere punten uit Malenkof's re de waren, dat Duitsland nooit en te nim mer mocht worden herbewapend. Echter was hij wel van mening, dat alle inter nationale spanningen op vreedzame wijze zouden kunnen worden opgelost, het pro bleem Duitsland incluis. Over de binnenlandse moeilijkheden werd wijselijk niets gepubliceerd. Dat er in de satellietstaat Oost-Duisland nog steeds spanningen heersen kan zelfs de Oost- Duitse regering niet loochenen. De voedselpakketten-oorlog duurt voort, waarbij wij ons niet aan de idee kunnen onttrekken, dat, over de hoofden van de hongerende bevolking heen, een politiek schaakspel wordt gespeeld, zowel door Oost-Duitsland als door de V.S. Amerika deed, in antwoord op de Oost- Duitse weigering om geschenken te aan vaarden, het voorstel de nog steeds ge blokkeerde Oost-Duitse „notengelden" vrij te maken ten einde de Oostduitse regering in staat te stellen hiervoor in Amerika voedsel te kopen voor de be volking. Behalve de voedselpakketten-strijd duren ook de ongeregeldheden voort, vooral in Leipzig en Halle. De Vrijzinnig Protestantse Stichting voor Bejaardenzorg, uitgaande van de Neder landse Protestanten Bond, heeft een plan ontworpen om het landgoed „Braamha- ge", aan de Burgemeester Grothestraat alhier in te richten als wooncentrum voor bejaarden. Dit plan is een modern project van 60 woningen voor behuizing van bejaarden, waarvoor het bestuur, waarin o.m. No taris M. van Veeren en Mej. C. E. Jolles alhier zitting hebben, het architecten bureau Stuivinga, Tuynenburg Muys en Gerritsen te Zeist opdracht gaf. Van deze 60 woningen zullen er 36 voor twee personen en 12 voor één persoon bestemd zijn. Bovendien zijn er nog 6 wo ningen voor twee personen met 2 slaap kamers en 6 woningen voor drie perso nen met één 2-persoons- en één 1-per- soons slaapkamer, zodat niet alleen echt paren, doch ook vriendinnen, 'n moeder met zoon of dochter 'n echtpaar met een derde persoon een passende woning kun nen vinden. Behalve deze 60 woningen, welke in 4 pa viljoens worden gebouwd, zal er een ver zorgingshuis worden gebouwd. Dit ge bouw zal 44 één-persoons kamers bevat ten, alsmede voor 6 echtparen een zit- en slaapkamer. Bovendien komt er een goed geoutilleer de verpleegafdeling met twee zaaltjes voor 5 en 3 personen, enige ziekenkamers en een rouwkamer met ontvangkamer. De bewoners van dit huis zullen de beide hoofdmaaltijden zoveel mogelijk geza menlijk in de eet-conversatie-zaal gebrui ken, aan welke maaltijden ook de bewo ners van de paviljoens tegen een redelij ke vergoeding kunnen deelnemen. Voor iedere bewoner van dit verzorgings gebouw is een bergruimte van 2V2 M3. in dit gebouw beschikbaar. De woningen worden centraal verwarmd vanuit het verzorgingshuis en zijn voor zien van moderne gemakken. Dit grootse plan, dat alleen bij voldoende deelname kan worden uitgevoerd, heeft iri wijde kring belangstelling getrokken. De toekomstige bewoners zullen de Vrij zinnig Protstantse gedachte moeten zijn toegedaan of minstens hiermede moeten sympathiseren. Als dit plan wordt uitgevoerd, dan wor den de bewoners lid van een coöperatie, waarin zij financieel deelnemen en daar door mede-eigenaar van dit bejaarden centrum worden. Dertig jaar geleden deed het eerste vrou welijke raadslid in onze gemeenteraad haar intrede. Dit was op 2 September 1923. De Soester Courant vermeldde van deze raadszitting, dat er zeer veel publieke be langstelling bestond, doch deze belang stelling gold blijkbaar niet zozeer dit nieuwe vrouwelijke lid, Mevr. L. H. Dros- te-Wilmans. Er was n.1. ook een wethoudersverkiezing aan de orde en dit gaf in die tijd vaak een aardig politiek spelletje te zien. In deze zitting werden de heren Peter van de Bremer en A. Endendijk niet herkozen en benoemde men de heren De Koning en v. d. Berg. Hiervoor waren 4 stemmingen nodig, ter wijl eenmaal een stemming werd gean nuleerd. Al waren toen de dieven nog niet zo mo dern uitgerust, de Soestenaren voelden zich niet helemaal veilig. Zo kon het ook gebeuren, dat een ondernemend man een „Soester particuliere bewakingsdienst" oprichtte en zijn nachtelijke bezigheid be loond zag door vele abonné's. Dat was in de jaren, dat ons politiecorps zeer klein was en nog gemeentelijke nachtwakers telde. In die tijd organiseerde het bestuur van het departement Soest van de Maatschap pij tot Nut van het Algemeen een avond cursus in „eenvoudig en practisch boek houden tegen een kleine vergoeding der deelnemers". Die spoorwegovergangen zitten ons nu nog net zo dwars als voor 30 jaar. Wie zouden het nu ook nog eens zijn met de navolgende uitspraak in de gemeenteraad, toen in Augustus 1923, de heer Foeken zei „De verantwoordelijkheid ligt niet bij B. en W„ maar bij de Spoorweg Maat- schappij en de Nederlandse Wetgever". We leefden toen zonder Spaarraad en zon- De Soester Courant tekende bij deze uit- der Spaarkrant, we kenden geen school- spraak aan „Niet onjuist. Een argument sparen en geen spaarzegels, maar we zo oud als de overwegen zelf. Een andere 1 spaarden toch, getuige de opgave van het vraag is of het gemeentebestuur tegen- j Soester postkantoor over de inwoners geen voorzorgen heeft „Aan het postkantoor Soest werd gedu- te nemen. De steeds met korter tussen- rende de maand Augustus 1923 ingelegd Er is in het hele land op het ogenblik een niet geringe deining over de zojuist in werking getreden nieuwe Verkeerswet, die bromfietsers gebiedt op het rijwiel pad te rijden en zich niet meer op de rijweg te laten zien. In de praktijk heeft het geval tot nu toe niet veel om het lijf, want over het al gemeen kunnen we zien, dat de brom mers zich nog steeds daar bewegen, waar het hem of haar het beste uitkomt. Dat is helemaal niet zo vreemd. Het zou vreemder zijn, wanneer iedere bromfiet ser zich nu maar ineens aan de voorschrif ten hield. We zijn nu eenmaal Nederlanders om zo lang het maar mogelijk is de zaak te sa boteren. Het saboteren zit ons eigenlijk een beetje in het bloed en wanneer wij er (gek als het misschien klinkt) met de wet in de hand kans voor zien, is het hek he lemaal van de dam. Saboteren met de wet in de hand is na melijk ook mogelijk. Ziet U maar eens naar hetgeen niet al leen in onze eigen gemeente maar in vele plaatsen plaats heeft. Wegen worden verbreed, waarmede hon derdduizenden guldens gemoeid zijn; de Vereniging voor Veilig Verkeer maakt zich druk om ons de nieuwste spelregels bij te brengen, waarmee wij ons min of meer veilig in het verkeer kunnen bege ven, maar eigenaars van gronden vertik ken het, door afstand van grond, aan de verbeteringen mede te werken, waardoor de beoogde verbeteringen slechts ten dele worden bereikt. In de Middelwijkstraat dreigt zich weer iets dergelijks te gaan ontwikkelen. Wordt het nu niet hoog tijd, dat aan dit soort onmogelijke zaken iets afdoends ge daan wordt Onteigening ten algemene nutte moet toch mogelijk zijn Zó gek is het met de democratie toch niet gesteld, dat aanslagen op het welzijn van medeburgers, onder het mom van eerbied voor het eigendomsrecht, tot in eeuwig heid kunnen voortduren H. OEKMAN. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 Gediplomeerd instructeur. ruimte voorkomende dodelijke ongeval len zijn met geen vijgeblaadje dicht te dekken". I STEENHOFFSTR. S3 - TEL. 2842 Keuze van modellen uit jgj Franse, Duitse, Engelse gi en Hollandse vakbladen liggen voor U ter inzage. Bi Wij hebben nog een mooie keus in prach tige gebloemde en effen dessins Ook op Coupons en Zomerstoffen belang rijke korting. TORENSTRAAT 3B TELEF. 2424 17.191,20. Terugbetaald werd 14,984,71. Het laatste door dat kantoor uitgegeven spaarbankboekje draagt 't nummer 2981". Deze week spraken we iemand, die nog een ander geluid liet horen. Hij wees er ons op, dat afsluitbomen voor de spoor wegen geen verplichting zijn, doch alleen een kwestie van service.Nou moe Ook in Soest werden feesten gevierd ter gelegenheid van het 25-jarig regerings jubileum van H.M. Koningin Wilhelmina, zij het, dat er, na een onenigheid omtrent het inrichten van een klein vermaak-cen- trum, het feest door pro- en contra-luna- parkers afzonderlijk werd gevierd. Bij de huidebetoging op de Dam te Am sterdam bleef ook Soest niet achter. De oude Soester klederdracht werd daar, naast andere klederdrachten, getoond. Jammer, dat we die oude kleding nu niet meer zien. Onze gemeente zou daarmee nog iets kunnen betekenen op folkloris tisch gebied. Waar zijn onze boerendan- sers gebleven Zullen we het schip nog niet eens laten zeilen Wat denkt U van onderstaand bericht, dat eveneens 30 jaar oud is „Er doen zich ernstige moeilijkheden voor met de Postcheque- en Girodienst. Tal van particulieren en instellingen van al lerlei aard zijn eensklaps in ongelegen heid geraakt door het niet afkomen van de adviezen van postcheques, waardoor uitbetalingen uitblijven. Ons kwamen ge vallen ter ore, dat cheques, welke 14 da gen geleden werden verzonden, nog niet konden worden uitbetaald". Nee, Tante Pos is nu beter bij. 10 ZOMERCONCERT IN SOESTDUINEN. Het 3e zomer-concert van de Soester Har monie P.V.O. zal op Vrijdag 21 Augus tus, 's avonds 8 uur, worden gegeven in de tuin van hotel Ninteman, nabij de spoorwegovergang te Soestduinen. Het programma is alsvolgt 1. Sons of the Brave, T. Bidgood. 2. Le Calife de Bagdad, Ouverture de Bolldieu. 3. Les Roses du Midi, Grand Valse de Joh. Strauss. 4. Air Varié, Piston-solo, A. Govaert. 5. Colonel Bogey, Mars, K. J. Alford. 6. Wien bleibt Wien, Joh. Schrammel. 7. Fantasie sur 1'opera de Villars, Maillard. 8. Voorwaarts mars, Potpourri, W. Ciere. Carmen Sylva, Wals, J. Ivanovie. Marche Victorieuse, Mars, H. L. Blankenburg. KLAVERJASCLUB 'T HART. Opgericht is de Klaverjasclub,, 't Hart", welke haar wekelijkse clubavond houdt in Lunchroom Margriet, Burgemeester Grothestraat. Het secretariaat van deze vereniging is gevestigd bij de heer J. van Weert, Heuvelweg 3. Voor nader bijzon derheden zie men de advertentie in dit nummer. BROMFIETS-PUZZLERIT. Zondag a.s. houdt de Soester Bromfiets club weer een puzzlerit. Ditmaal is het parcours 100 km. lang, waaraan de lief hebbers plezier zullen beleven. De ge middelde snelheid is 18 en 24 km. per uur. Men start vanaf het benzinestation v. d. Broek aan de Kerkstraat. Te Scher- penzeel wordt een uur verplichte rust ge houden. Twee wisselbekers, twee bekers en tal van andere prijzen zijn in deze rit te winnen en, gezien het succes van de vorige ritten, geloven wij, dat de belang stelling ook voor deze puzzlerit groot zal zijn. Men zie verder de advertentie in dit nummer. GESLAAGD. Voor het diploma Engelse Handelscorres pondentie slaagde de heer H. J. Koen- ders alhier.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1