SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 25 AUGUSTUS 1953. 31e JAARGANG no. 01. SOESTER OURANT SOESTDIJK BUREAUVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT DE EERSTE VERGADERING VAN DE NIEUWE RAAD. De nieuwe gemeenteraad is voor de eer ste zitting bijeen geroepen tegen Dins dag 1 September, des avonds te 7.15 uur. De agenda vermeldt de navolgende pun ten 1. Beëdiging van de nieuw gekozen raads leden. 2. Benoeming van Wethouders. 3. Onderzoek van de geloofsbrief van het nieuw benoemde raadslid, de heer Dr. D. J. P. Oranje, ter vervulling van de plaats, welke opengevallen is wegens het bedanken van Mevr. H. A. E. K. van der Swan-de Kiewit. 4. Benoeming van leden der onderschei dene raadscommissiën. 5. Verdeling door loting van de Raad in twee afdelingen, in verband met de be handeling der gemeente-begroting. 6. Voorstel tot aanwijzing van twee leden en twee plaatsvervangende leden van de Commissie van Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken. 7. Voorstel tot salarisverhoging van het gemeentepersoneel overeenkomstig de van hogerhand gegeven richtlijnen. VLAM IN DE PAN. Omwonenden ontdekten Zaterdagavond, dat bij de fam. L. aan de Braamweg brand in de keuken was ontstaan. De vlam bleek in een pan met vet te zijn geslagen. De heer L., die op het alarm was komen toesnellen, trachtte de pan met brandend vet van het vuur te verwijderen, maar bekwam hierbij verschillende brandwon den, waardoor hij de pan moest loslaten. Het brandende vet tastte daarop enig keukenmëubiliair aan, maar de buren wisten met vereende kracht in korte tijd de vlammenzee te doven en daarmede erger te voorkomen. JONGETJE DOOR MOTOR AANGEREDEN. Zondagmiddag stak het zesjarig Zoontje van de fam. R., zonder op het verkeer te letten, de rijweg van de Beetzlaan over, waar hij door een juist passerende motorrijder werd gegrepen en tegen het wegdek gesmakt. Het ventje brak het linker sleutelbeen en bekwam enige schaafwonden aan het hoofd. Door de aanrijding kwam de motorrijder, de heer P. uit Amsterdam, eveneens te vallen en werd daardoor aan een zijner knieën gewond, terwijl zijn motor zo danig werd beschadigd, dat van verder rijden geen sprake was. Dr. Rupert verleende geneeskundige hulp bij dit ongeval. TWAALF VERKEERSONGEVALLEN. Vanaf Vrijdagmorgen kreeg de politie 12 verkeersongevallen te behandelen, waar bij, behalve lichamelijk letsel, veel mate riële schade viel te noteren. GEVONDEN VOORWERPEN. Herenrijwiel, militaire overjas, auto-wiel dop, kist met sperciebonen, zwarte vul pen, groene jumper, brillenkoker, doublé armband, ring met 3 sleutels, half mud aardappelen, bedel-armbandje, herenfiets, kinderportemonnaie, capuchon, blauwe windjack, 7.50 aan zilverbons, wit kin derschoentje, gummi bal, damestasje met inhoud, portemonnaie met inhoud, beige capuchon, tabakspijp, gebloemd kleed, klos vliegertouw, padvindersriem, arm bandje, cypersche kat, 4 gekleurde pop- penmutsen. Inlichtingen Woensdags en Zaterdags, van 14 tot 16 uur, aan het bureau van politie. VOETBALLEN MET PLASTIC BAL. Vrijdagavond vond op het K.P.S.-terrein aan de Biltseweg een treffen plaats tus sen de voetbalelftallen van K.P.S. en C.S.M. Deze vriendschappelijke wedstrijd was voor beide elftallen een proefwedstrijd, met als „lijdend voorwerp" het nieuwste procédé in de voetbalwereld, n.1. een voetbal, welke vervaardigd is van plas tic. Beide elftallen waren voor deze wed strijd aangezocht door de importeur van deze ballen, de heer G. G. A. Graffner alhier. Begrijpelijk waren wij, evenals de heer Graffner, zeer benieuwd naar de ervaring en de critiek der 22 spelers, die, in ver band met deze proef, de bal niet spaar den. Na afloop van de wedstrijd was men una- mien van mening, dat, ondanks de grote vochtigheid van het terrein, als gevolg van de vele regenbuien der laatste da gen, de bal, welke droog in het veld kwam, absoluut niet zwaarder werd, daar deze geen vocht opneemt. Hierdoor was het mogelijk het spel in hetzelfde tempo verder te spelen. De bal, welke in het spel zeer snel is, geeft de spelers bij het koppen van zeer harde en hoge ballen geen onaangename ervaring of hoofdpijn door haar grotere veerkracht dan de lederen bal. Wij zagen twee spelers tegelijk naar de "bal trappen en verwachtten hierna twee hinkende spelers te zien, doch tot onze verbazing keek men niet op of om en vervolgde men op normale wijze het spel. Ongetwijfeld heeft deze bal als wedstrijd bal een grote toekomst, daar men nu een grotere balcontrole heeft dan met de le deren bal. Bovendien was de bal in deze wedstrijd, die gedeeltelijk in de avond schemering gespeeld werd, door haar licht-oranje kleur, langer zichtbaar. Op uitnodiging waren verschillende voor aanstaande mensen uit de voetbalwereld bij deze wedstrijd aanwezig. De uitslag van deze match werd een over winning voor C.S.M. (02), hetgeen ech ter van ondergeschikt belang was. KINDERSPELEN OP ELTHETO-TERREIN. Naast het wijkgebouw „Eltheto" werden Zaterdagmiddag op het sportterrein kin derspelen gehouden door de Federatie van Buurtverenigingen. De leeftijdsgrens voor jongens en meisjes was gesteld van 7 tot 12 jaar. Door het wisselvallige weer bleef de deel name beneden de verwachtingen, hoewel toch nog een honderdtal kinderen aan de verschillende spelen deelnamen. De spelen werden afgewisseld met mu ziek, welke met enige luidsprekers wel willend _door de Fa. Jac. de Vries ten gehore werd gebracht. Tevens ontvingen de kinderen een tractatie. De prijzen bij de verschillende spelen werden gewonnen door Ringsteken op de fiets le prijs To de Jong. 2e prijs Ali van Essen. 3e prijs Tony Hartman. Autoped-race le prijs Gerard de Bree. 2e prijs Kees Peters. 3e prijs Ko Huis man. Baldragen le prijs Nelly Leesing. 2e prijs Carla Houbes. 3e prijs Corry Veenendaal. Hardlopen le prijs Jopie Bouma. 2e prijs Alfons Pronk. 3e prijs Ane Kamerbeek. VERKEERSONGEVAL MET DODELIJKE AFLOOP. Op de Burgem. Grothestraat had Vrijdag avond, omstreeks 6.30 uur, een verkeers ongeval plaats, waarbij het 8-jarig zoontje van de fam. Kok, wonende aan de Van Weedestraat, ernstig werd gewond. Op genoemd tijdstip stak het knaapje, ter hoogte van de woning van dr. Rupert, op de fiets de rijweg over, juist op het mo ment, dat een personenauto met flinke vaart uit de richting Soest naderde. De bestuurder van de auto, de heer v. d. A uit Amsterdam, trachtte nog, door het stuur naar links om te gooien, een aanrij ding te voorkomen, maar kon niet ver hinderen, dat de knaap door het rechter voorspatbord van de auto werd gegre pen en tegen het wegdek werd geslingerd. Met een zeer zware hersenschudding en enige schaafwonden werd het slachtoffer tje per ambulance-auto van de E.H.B.O. in zorgwekkende toestand naar het zie kenhuis ,,De Lichtenberg" te Amersfoort vervoerd. Zonder tot bewustzijn te komen is de knaap in de nacht van Vrijdag op Zaterdag overleden. BETROUWBAARHEIDSRIT. De Motor- en Automobielclub „Soest" hield Zondagmiddag een betrouwbaar- heidsrit voor motoren en automobielen over een parcours van 80 km. Het par cours, dat voerde langs Soestduinen, Den Dolder, Huis ter Heide, Zeist, Austerlitz en Maarn, was vrij zwaar, daar verschei dene bospaden en wegen door de regen van de laatste dagen in modderpoelen waren herschapen. Op één deelnemer na, die de strijd wegens pech moest staken, volbrachten alle deelnemers de tocht en kwamen op tijd bij het clubhuis „Zonne- heuvel" aan. Meerdere automobilisten eindigden met een gelijk aantal strafpunten, waardoor de cylinderinhoud de beslissing bracht. De voorzitter van de M. en A.C. „Soest", de heer H. Slagt, reikte aan de volgende winnaars de prijzen uit Afd. Automobielen 1. J. C. Brouwer, Soest, 5 strafp. 2. J. Salomons, Amers foort, 5 strafp. 3. G. Stam, Soest, 5 strafp. 4. A. Beckeringh, Soest, 5 strafp. 5. G. v. Schuppen, Amersfoort, 6 strafp. Afd. Motoren 1. W. Hagen, M.C. „De Uitlaat", 's Graveland, 2 strafp. 2. K. Bus, Hilversum, 3 strafp. De heer Koenders ontving als de beste kaartlezer de wisselbeker, de „Coupe de Zonneheuvel". VERKEERSONGEVALLEN. Nabij het stoplicht op de Kerkstraat kwam de 24-jarige C. de V. uit Amster dam Zaterdagmiddag, door het gladde wegdek, met zijn motor te slippen, waar door hij en ook de duorijdster, de 21-ja- rige Mej. H„ eveneens uit Amsterdam op onzachte wijze op het wegdek terecht kwamen. De motorrijder kwam er goed af, maar mej. H. bekwam een gekneus de enkel en een lichte hersenschudding. Zij moest per taxi naar haar woning te Amsterdam worden vervoerd. Op de hoek Kerkstraat-Peter v. d. Breemerweg nam K. alhier Zaterdagmid dag met zijn motorrijwiel met aanhan ger de bocht tekort, waardoor hij in bot sing kwam met de 72-jarige G. uit Hil versum, die per rijwiel met hulpmotor de Peter v. d. Breemerweg kwam uitrij den. De heer G., die 's morgens vroeg te Mun ster (D.) was gestart, sloeg van zijn rij wiel en bekwam een ernstige hoofdwond en ontvellingen aan handen en benen. Per ambulance-auto van de E.H.B.O. is de oude heer naar zijn woning te Hil versum vervoerd. TORENSTRAAT-BEWONERS BEKLAGEN ZICH BIJ MINISTER EN GEMEENTERAAD. Door de bewoners van de Torenstraat is een telegram gezonden aan de Minister van Verkeer en Waterstaat inzake be spoediging van de werkzaamheden aan genoemde straat en vergoeding van de door de winkeliers geleden schade. Tevens werd een telegram gezonden aan de raad onzer gemeente inhoudende klachten over de in de Torenstraat geleg de riolering. HET CHRISTELIJK LYCEUM TE AMERSFOORT. Ondanks de moeilijkheden met de huis vesting, blijft het Christelijk Lyceum te Amersfoort zich uitbreiden. Terwijl de nu geëindigde cursus in vergelijking met de vorige een toenemend leerlingenaantal aantoonde van pl.m. 35, bedraagt de stij ging voor de komende cursus een vijftig tal, waarmede de 200 wordt overschre den. Per 1 September 1953 komen er drie vier de klassen bij Gymnasium, H.B.S. A en H.B.S. B. Naar wij vernemen heeft de Rector, Dr. G. G. Baardman, tegen 1 September 1954 of eerder ontslag genomen. Hij is thans voor geruime tijd met ziekte-verlof. WIE MIST FOTOTOESTEL? De jongeman, die met twee eveneens jon ge personen per rijwiel op vacantie is geweest, met een bestelwagen tot onze gemeente is meegereden en zijn fototoe stel mist, kan aan het bureau van ons blad inlichtingen verkrijgen tot terugbe- koming van dit toestel. TOURTOCHT VAN DE S.B.C. Hoewel het weer zich niet van zijn beste zijde liet zien, trok de S.B.C. er Zondag toch op uit. Een bezoek werd gebracht aan Ooster beek en omgeving, terwijl de lunch werd gebruikt op de Westerbouwing. Daarna werd een bezoek gebracht aan het Valke- niersbos, tijdens welk bezoek genoten kon worden van een zomers zonnetje. Te 4 uur werd de terugtocht aanvaard, waar onder nog een bezoek werd gebracht aan de Grebbeberg. Te 7.30 uur waren de deelnemers thuis, bondag a.s. wordt wederom een puzzle- rit gehouden over 30 K.M., waarover nog nadere mededelingen volgen. KANKERBESTRIJDING. Er is een macht van het kleine ten goede. Er is ook een macht van het kleine ten kwade. De geschiedenis der geneeskunde heeft wel aangetoond, welk een afbreken de werking de alleen met een uiterst scherpe microscoop te ontdekken bacte riën op het menselijk lichaam kunnen uitoefenen. De onweerstaanbare macht van het klei ne - ten kwade - ervaren wij ook in de ziekte van onze dagen, de kanker. Deze ziekte, klein beginnend in een enkele li chaamscel, grijpt de enkeling aan, werkt door in de gezinnen en in ons volk en zet haar ontbindende zegetocht voort. Wij kunnen de macht van de kanker al leen overwinnen door gezamenlijke krachtsinspanning. Ieder van ons afzon derlijk kan niets. De dokters, de schei kundigen, de statistici, zij kunnen alleen niets. Zij hebben hun Uitgebreide labora toria nodig, hun dure instrumenten, hun kostbare lampen, hun geneesmiddelen, moeilijk te fabriceren, hun gegevens over leeftijd, stad en dorp. Zonder ieder van ons is de strijd tegen de kanker onmo gelijk. Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. POSTGIRO 126156 Een hoekje schrijven en daar de medici in betrekken is een zeer riskante onder neming, vooral wanneer het tandartsen betreft, want ik vrees geen mens méér dan „de man met de boor". Het zou zo'n klein zoet, maar voor mij vrij pijnlijk wraakje zijn, wanneer mijn tandarts zich juist op het moment, dat hij een zenuw bij mij aanboort, zich her innert, dat ik mij met zijn zaken be moeide. Ik zal uiteraard niet treden in de medi sche voor- of nadelen van de methode, die de Centrale Raad voor staat, n.1. on derzoek EN behandeling op school, of de weg die de tandartsen willen bewande len onderzoek op school en behandeling bij de tandarts thuis. Ik vind het alleen van weinig inzicht getuigen, dat er in al die jaren van ver geefs onderhandelen in het geheel niets gebeurde en de rotte kiezen en tanden stil de rotte kiezen en tanden werden ge laten. Al schreef ik hierboven, dat ik niet in medische voor- of nadelen wil treden, dit zegt nog niet, dat ik er geen mening over heb. Een leken-mening dan natuurlijk. Ik geef toe, dat onderzoek op school en Behandeling thuis gemakkelijk* voor de tandarts is, doch het nuttige effect is m.i. Bij onderzoek EN behandeling op school véél groter. Mijn zoon b.v. zal zich op school direct na het onderzoek laten behandelen, doch de tandarts die meent, dat hij hem, na een onderzoek op school, er nog toe zal krijgen er later bij hem thuis nog eens lustig op los te boren, zal een praatje van zéér bijzondere kwaliteit moeten houden. Ik geef de tandarts op een briefje, dat mijn zoon zal schitteren door afwezigheid. O, ik weet wel wat U zeggen zaldat ik als vader niet deug. Geef ik volmondig toe, maar ik ken er zo heel wat en denk in dit geval in groot gezelschap te verkeren. Ik hoop daarom, hoezeer het mij ook spijt, dat we leentjebuur moeten spelen in Hil versum, dat onze raad hedenavond een besluit neemt, zodat met de tandverzor- ging op school daadwerkelijk kan wor den begonnen. H. OEKMAN. Helpt mede met Uw daad, de krachten tot kankersbestrijding te vermeerderen en te versterken. Geeft - dat is de eenvou digste weg - geldelijke hulp. Geeft daar bij ook Uw hart. Want het is voor degene, die gij in staat stelt tot onderzoek, een opwekking en aandrijving om voort te gaan. Geeft niet minder Uw belangstelling. Want meer dan tot nu toe moet ons volk weten, dat er gestreden wordt om de kan ker te onderdrukken en middelen te vin den om de kanker paal en perk te stel len. De toekomst is verre van hopeloos. Maar zonder U, zonder ieder van ons, gaat het niet. Geeft U op als collectant voor de op 29 Augustus a.s. te houden collecte bij het secretariaat te Soest, Molenstr. 19. SPEELTUINVERENIGING „KINDERVREUGD". In de afgelopen week heeft de speeltuin vereniging „Kindervreugd" voor de kin deren van de aangesloten leden geheel gratis een feestweek georganiseerd. De grootste attractie was wel de echte draaimolen, waarop de kinderen zelf mee konden fietsen. Vrijdag waren er rond de draaimolen di verse kinderfeesten en was het terrein aan de Nieuwstraat alleen voor de leden en hun kinderen toegankelijk. Bijzonder aardig was het beschuithappen voor kin deren van 35 jaar, waarbij de kinderen zich dapper weerden. Ook waren er voor Soest enige nieuwe kinderspelen te zien, waarvan wij het bal- lontrappen wel het meest geslaagd von den. Iedere dag was er een andere attractie, n.1. een fietstocht door de bossen van Maarn, Zeist en De Treek; een rijwiel- puzzletocht door Soest en directe om geving en ringsteken op versierde fietsen. Verschillende kinderen hadden van de versieringen zeer veel werk gemaakt. „Kindervreugd" heeft in de afgelopen week wel bewezen, dat zij weet hoe kin deren bezig gehouden moeten worden en voor vele kinderen zal de afgelopen week wel het hoogtepunt van de vacantie zijn geweest. Wij zien vol belangstelling het verdere programma van deze jonge vereniging te gemoet, die, zoals wij van het bestuur vernamen, voor de a.s. winter zeer bij zondere plannen heeft, waarvan men ons, omdat deze nog in het stadium van voor bereiding zijn, nog geen nadere medede ling kon doen.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1