Omscholing in de land arbeid voor emigratie. Veertig Jaar R.E.V.O. SOEST. IN DE HOEK. Officiële Mededelingen. DINSDAG 8 SEPTEMBER 1953. 31e JAARGANG no. 65. SOESTER OURANT Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Er bevindt zich onder de aspirant-emi granten een groot aantal personen, die, door het ontbreken van een geschikt ar beidsverleden, niet door de verschillende immigratielanden worden geaccepteerd. Dit zijn veelal ongeschoolden of zij die een „wit boord-beroep" uitoefenen. Toch beschikken de meesten van hen wel over de physieke en vooral psychische eigen schappen om als emigrant te kunnen sla gen; of anders gezegd zij zijn bezield van de juiste geest en bereid en in staat alles aan te pakken om in de wereld vooruit te komen. Teneinde hen te helpen bij hun emigratiepogingen werd voor hen de mogelijkheid geopend tot het vol gen van scholingscursussen, o.a. in de landarbeid. In 1953 worden ongeveer 250 personen omgeschoold in de landarbeid. Zij zijn gedurende 6 tot 9 maanden individueel op landbouwbedrijven tewerkgesteld en ontvangen gemeenschappelijk in de avonduren theoretisch onderricht. De cursisten zijn ondergebracht in een tiental centra, verspreid over het gehele land. Bij hun onderbrenging wordt zo veel mogelijk rekening gehouden met 'n drietal factoren, n.1. keuze van immigra tieland, zulks i.v.m. de theoretische les sen; provincie van herkomst en hun ge loof of richting. Hierbij wordt uitgegaan van het principe, dat een scholing de meeste kans van slagen maakt, indien zij geschiedt in eigen milieu. De adspirant-emigranten worden voor hun practijkscholing individueel op be drijven tewerkgesteld. Hun plaatsing wordt geregeld in overleg met de pro vinciale en plaatselijke Commissies van de Stichting voor de Landbouw De theoretische lessen worden gegeven —door landbouw- -en veeteeltconsulenten en hun assistenten en door leraren van het landbouwonderwijs. De leerstof is een voudig gehouden en beperkt zich tot de hoofdzaken gewassen-kennis, planten ziekten, onkruidbestrijding, bemesting e.d.; zomede enige principes betreffende de bedrijfsvoering. Bijzondere aandacht wordt besteed aan de kennis van trac toren en landbouwmachines, welke ken nis, gezien de mechanisatie van de Ca nadese, Australische en Nieuwzeelandse landbouw voor de a.s. emigrant wel zeer belangrijk is. Bovendien worden Engelse taalcursussen gegeven, speciaal gericht op de landbouw en verschillende maatschappelijke orga nisaties, welke zich bewegen op het ge bied der emigratie, verzorgen voordrach ten over land en volk.,. De omscholing brengt voor de cursisten geen kosten mee, integendeel, zij ont vangen een vergoeding welke gebaseerd is op de C.A.O. voor de landbouw, waar door een redelijk loon gewaarborgd is, waarvan alleen de ongehuwden/niet- kostwinners 1.50 per dag moeten af dragen voor voeding en huisvesting. De kosten van de theoretische lessen zijn eveneens gratis, behalve de kosten van de cursus in de Engelse taal, die voor rekening van de deelnemers zelf komt, maar waarvan het bedrag zo laag moge lijk wordt gehouden. De gehuwden krij gen eens per week gratis vervoer naar huis en terug, voor de ongehuwden geldt deze faciliteit eens per vier weken. Candidaat emigranten kunnen zich schrif telijk of telefonisch wenden tot de se cretaris voor Soest, de heer F. Hartsteen, Heideweg 51, Soest-Zuid, tel. 3471 of tot één der leden van de plaatselijke A.E.G. commissie te weten de heer G. Buyl, Schaepmanstraat 13, Soestdijk (geen tel.) en Mevr. de Graaf-Mooy, Braamweg 51, Soest-Zuid, telef. 3028. Veertig jaar geleden werd door enige leden van de Kon. Ned. Bond van Oud- Onderofficieren de vereniging R.E.V.O. (Rust- en Vacantie-Oord) opgericht. Men schreef toen September 1913 en een industrieel te Nijmegen, wijlen de heer W. Salomonsky, schonk de jonge vereni ging een groot terrein, waarop men een rust- en vacantieoord zou bouwen voor de leden van de R.E.V.O. In 1914 was men zover, dat de aanne mer kon gaan bouwen. Toen brak de eerste wereldoorlog uit en moest het bouwcontract worden geannuleerd. Na deze oorlog verkocht men de grond te Nijmegen en kocht men het gebouw „Oranjehof" aan de Prins Bernhardlaan alhier aan, dat sindsdien als rust- en vacantieoord wordt geëxploiteerd. Zaterdagmorgen werd in dit Oranjehof, het 40-jarig bestaan van R.E.V.O. her dacht met een receptie, waarop het niet aan belangstelling ontbrak. Namens ver schillende afdelingen van de Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren waren af gevaardigden gekomen om hun geluk wensen aan te bieden, waarbij meerdere geschenken onder couvert de penning meester bereikten. De heer L. C. Hartman te Heemstede, voorzitter van R.E.V.O., heette allen wel kom, speciaal de hoofdbestuursleden van de Bond, onze Burgemeester, de Lt. Kol. b. d. J. J. v. Moorsel te Hilversum, de heer C. van Es, hoofdinspecteur van po litie, e.a. Onze Burgemeester zei in zijn toespraak, dat Oranjehof in een behoefte had voor zien. Tevens had Oranjehof velen bekend heid gegeven aan Soest-Soestdijk. Spr. prees de keurige aanblik die Oranjehof immer geeft en de goede klank, die deze instelling heeft. Lt. Kol. b. d. J. J. v. Moorsel memoreer de de jaren, waarin de onderofficieren armoe leden, doordat zij onderbetaald werden. Spr. prees deze onderofficiere^t, die hun werk met grote plichtsbetrach ting deden. Spr. zegt 33 jaar als officier de steun te hebben gehad van de oudei^ onderofficieren en ook na de bevrijding! toen spr. de leiding kreeg van een oplei dingsschool voor de Kon. Marechaussee, kon dit werk slagen dank zij de steun van de onderofficieren. Na de vele gelukwensen had bij de ge- denkbank in de tuin van „Oranjehof" een eenvoudige plechtigheid plaats. De algemeen voorzitter honorair, de heer A. v. d. Linden te Beverwijk, bracht daar in herinnering, dat wijlen de heer W. Salomonsky de grondlegger was van R.E.V.O. en de beschermheer was van 1913-1932. De andere beeltenis, die deze bank siert is van de heer M. Gerdes, die algemeen voorzitter was van de Bond van Oud- Onderofficieren van 1907-1934. Tot dank en herinnering aan hetgeen deze beiden voor de vereniging hebben gedaan, hecht te de heer Hartman een krans aan de beeltenissen. Nadat de vlag halfstok was gehesen werd twee minuten stilte betracht, waarmede deze plechtigheid werd beëindigd. Des middags had in Oranjehof de jaar vergadering plaats. De heer Hartman me moreerde hier de geschiedenis van R.E. V.O. en verzocht aan alle leden van de Bond krachtdadige steun, om de ex ploitatie van dit gebouw nog beter te maken. Gewezen werd hierbij op de mo gelijkheid, dat ook niet-leden van dit pension gebruik mogen maken. Met har telijke woorden installeerde de heer Hartman de nieuwe beschermheer van de R.E.V.O., de heer H. Th. 's Jacob te Sta- verden. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester getuigden van een levendig verenigingsjaar. JAARVERGADERING „SHOT". HET BESTUUR BLEEF ONGEWIJZIGD. Zaterdagavond hield de tafeltennisvereni ging „Shot" haar 2e jaarvergadering in haar clubgebouw. De vele aanwezigen werden welkom ge heten door de voorzitter, de heer B. v. Haarlem, die o.m. wees op het zeer suc cesvolle afgelopen seizoen, dat in de pro motie van Shot 1 en Shot 3 zijn hoogte punt vond. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer B. L. Hoyng, bleek een gezond ver enigingsleven. Enkele nieuwe leden kon den worden ingeschreven. Het financieel verslag van de penningmeester, de heer C. v. Haarlem, sloot met een voordelig saldo. De aftredende voorzitter werd hierna bij acclamatie herkozen. Op voorstel van het bestuur werden 2 commissies gekozen, n.1. een kas- en een sportcommissie. Met algemene instemming werd de me dedeling ontvangen, dat de nationale spe ler Will van Zoelen trainer van „Shot"' zal worden. Ook werd medegedeeld, dat, in tegenstel ling met het afgelopen seizoen, toen Shot met 4 teams in de competitie uitkwam, in de komende competitie 6 teams zullen uitkomen en dat een geheel nieuwe moderne verlichting in het clubge bouw zal worden aangebracht. Nieuwe emblemen zullen in het komend seizoen op de Short-shirts prijken en de 3e open Soester kampioenschappen zullen weder om in Soest worden georganiseerd. Te pl.m. 11 uur sloot de voorzitter de vergadering. Het nieuwe seizoen werd Zondag j.1. be gonnen met een officieuze viering van het tweejarig bestaan met een gezamenlijke viering in het clubgebouw. Door het be stuur werd een zeer interessant feest- program samengesteld, waarover nog meerdere bijzonderheden volgen. I V. „PHILATELICA", AFD. SOEST. Vrijdag 11 Sept. a.s. houdt de vereniging „Philatelica", alhier, een propaganda- avond in café „De Schouw". Als spreker voor deze avond is uitgeno digd onze plaatsgenoot, de heer Brocx, die een lezing zal houden over de eerste uitgifte van Frankrijk. Deze causerie belooft een prettig en ge noeglijk uurtje, gezien de vorige nraat- jes, die heer Brocx voor onze vereniging hield. Een grote verloting met extra mooie prijzen zal deze avond besluiten. SPEELTUINVERENIGING „KINDERVREUGD". Zaterdagmiddag was er door „Kinder vreugd" wederom een ringstekerij op de fiets georganiseerd. Bij de jeugd is dit spel wel in zeer goede aarde gevallen, gezien de vele verzoeken, die het bestuur bereikt hadden, om dit deel van de gehouden vacantie-week nog eens te herhalen. Het weer was goed en door het enthou siasme van de kinderen, die medespeel- den, de spanning enorm. De uitslag was alsvolgt Groep 1:1. Aart van het Net. 2. Anne- mieke Snel. 3. Nico v. Zoghel. 4. Mar- chientje Muis. 5. Netty Nooy. Groep 2:1. Cobi van Soest. 2. Rein van Egdom. 3. Jan van Dijssel. 4. Piet Brekel- mans. 5. Gert Hoyer. RODE KRUIS-PAKKETTEN VOOR GEëVACUEERDE. „Ik hoop, dat U het niet in Soest zult verslijten", zei de Burgemeester als voorzitter van de afdeling Soest van het Rode Kruis, toen hij Zaterdagmorgen, twee grote geschenk-pakketten overhan digde. Het was de familie Bakker, sinds Maart geëvacueerd uit Zierikzee en op de Ju- lianalaan verblijvend, die deze pakketten dankbaar in ontvangst nam. Uiteraard waren de heer en mevrouw Bakker blij en dankbaar voor de waar devolle inhoud van deze paketten, waarin zich lakens, dekens, handdoeken e.d. be vonden. De heer H. de Graaf, secretaris van heit Rode Kruis alhier, was bij deze uitrei king aanwezig. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld Indonesië m.s. „Oranje" (16 Sept.). Ned. Nw. Guinea m.s. „Peleus" (11 Sept.) en m.s. „Oranje" (16 Sept.). Ned. Antillen m.s. „Delft" (12 Sept.) en m.s. „Botne" (14 Sept.). Suriname m.s. „Rantum" (15 Sept.). Unie van Z. Afrika en Z.W. Afri ka m.s. „Winchester Castle" (12 Sept.). Canada s.s. „Nieuw Amsterdam" (16 Sept.). Zuid Amerika m.s. „Alnati" (16 Vorige week heb ik mij grondig geër gerd aan sommige dagbladen en parti culieren. Diezelfde dagbladen en parti culieren, die een jaar geleden niet wis ten welke woorden zij moesten gebruiken om de heldhaftigheid van Kapitein Kurt Carlsen te verkondigen en een maand geleden, bij het te water laten van een reddingsboot, in dezelfde heldenvereren- de verhalen vervielen, spaarden nu geen regel om Carlsen met een verdacht waas- jc te omhullen, toen uit het wrak der Flying Enterprise dollars werden gelicht. De verdekte verdachtmakingen, die vaak nog afdoender werken dan openlijke aan tijgingen, waren niet van de lucht „Dat moet Carlsen hebben geweten", „Het geld zat in zijn scheepsbrandkast"; „Wat een wonder, dat hij niet van die schuit af wilde" en meer van deze misselijke din gen. Sommigen gingen zelfs zo ver met te zeggen, dat dat hun van Carlsen was tegengevallen, alsof alles voor hun reeds een open boek was. Wat mij tegenviel is, dat van niet één blad, dat ik over de kwestie las, de ite- dactie op het idee kwam het publiek te vragen hun oordeel nog even op te schor ten tot Carlsen was gehoord. Iedere nadenkende redactie had kunnen weten, dat de Posterijen de kapiteins van schepen niet aan hun neus hangt, hoeveel millioenen er in de postzakken zitten, die hij aan boord heeft en een ieder, die wel eens aan boord van een vrachtschip de scheepsbrandkast heeft gezien, weet, dat je daarin niet ruim 1 millioen aan kleine banknoten kunt stoppen. Nee, ik vind dat én de dagbladen én de „babbelaars in boze geruchten" een slechte beurt hebben gemaakt, waar de figuur van Kurt Carlsen ver bovenuit torent. H. OEKMAN. Sept.). Australië s.s. „Himalaya" (11 Sept.). Nieuw Zeeland via Engeland (12 Sept.). HENGELENDE POLITIEMANNEN. Vrijdagmiddag hebben leden van de Soester Politie Sport Vereniging aan de Grote Melm hun traditionele viswedstrijd gehouden. Ook dit jaar weer wist de heer C. de Bruin kampioenvisser te worden door de vangst van 1775 gram vis. De andere prij zen vielen ten deel aan 2. W. de Har- tog, 1420 gram. 3. J. W. Kaspers, 730 gram. 4. F. la Rose, 690 gram. 5. A. de Raadt, 675 gram. 6. P. J. Bergman, 670 gram. De zwaarste vis had P. J. Berg man gevangen, n.1. een van 205 gram, waarvoor hij een extra prijs kreeg. De heer A. v. d. Berg, die geen visje wist te verschalken, kreeg een troostprijs. VERDELING WERKZAAMHEDEN BURGEMEESTER EN WETHOUDERS. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de werk zaamheden van hun college als volgt zijn verdeeld BurgemeesterPolitie, Brandweer, Be scherming Burgerbevolking, Woonruimte verdeling. Spreekuur iedere Woensdag, van 11 tot 12 uur v.m., ten Raadhuize en de eerste Woensdag van elke maand, van 3 tot 4 uur n.m., ter hulpsecretarie te Soester- berg. Omtrent het onderwerp, waarover een onderhoud wordt gewenst, dient men zo veel mogelijk vooraf mededeling te doen. Wethouder W. G. van Zadelhoff Open bare Werken en eigendommen, Woning- beheer, Uitbreidingsplannen, Bouw- en Woningtoezicht, Reinigingsdienst, Perso neelsaangelegenheden, Landbouw en Vee teelt. Spreekuur iedere Maandag, van 11 tot 12 uur v.m., ten kantore van de Dienst van Gemeentewerken, aan de Lange Brink- weg. Wethouder K. de Haan Maatschappelijke Steun en Voorzorg, Onderwijs en Cul tuur, Zweminrichting, Volksgezondheid. Spreekuur iedere Dinsdag van 22.30 uur n.m., ten Raadhuize. Wethouder J. v. d. Arend Financiën, Belastingen, Woningbouwverenigingen, Gasvoorziening, Keuringsdienst. Spreekuur iedere Maandag, van 9 tot 10 uur, ten Raadhuize. Bezoek aan huis voor gemeentezaken zal niet ontvangen worden. Als plaatsvervangend Burgemeester is aangewezen Wethouder W. G. van Za delhoff.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1