Huishoudelijke artikelen W oning verbetering en Woningsplitsing. SOEST. IN DE HOEK. Firma G. v. d. Po! w- k Moderne W. JL Butzelaar -u.-. HAARVEÖZOPGING KAPPER DINSDAG 15 SEPTEMBER 1953. 31e JAARGANG no. 67. SOE5TER(f)bURANT Abonn. per kwart, 1.85 - per post f 2.00 Verschijnt iedere Dinsdae en Vriidae. Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Met ingang van 1 October 1953 wordt een nieuwe „Premieregeling Woningverbete ring en Woningsplitsing" van kracht. Wat houdt deze regeling in Daarvoor is allereerst van belang te we ten wat onder woningverbetering en -splitsing wordt verstaan. Onder WONINGVERBETERING wordt verstaan 1. het treffen van voorzieningen met be trekking tot de indeling en de acco- modatie, waardoor een met de huidige bewoningseisen overeenstemmende be woning mogelijk wordt; (b.v. het verwijderen van alcoven en bedsteden, het aanbrengen van aparte slaapplaats voor ouders, het aanbren-' gen van doelmatige keukens enz. enz.) 2. het treffen van voorzieningen, waar door woningen, welke ten gevolge van technische gebreken onbewoonbaar dreigen te worden, voor onbewoon baarheid worden behoed, zulks in combinatie met voorzieningen als be doeld onder 1. Onder WONINGSPLITSING wordt ver staan 1 het door middel van verbouwing split sen van een woning in twee of meer volwaardige woningen; 2. het door middel van verbouw geschikt maken tot volwaardige woningen van panden, die geen woning of gedeelte van woning zijn (b.v. schuren). Niet alle woningen echter komen voor een premie in aanmerking. Zo geldt de premieregeling b.v. niet voor herstel van oorlogsschade of voor het aanbrengen van voorzieningen i.v.m. vordering van woonruimte overeenkomstig de Woon- ruimtewet. Bovendien moeten natuurlijk de te maken kosten economisch verantwoord zijn. Wie komen voor de premie in aanmer king 1. de eigenaar van de woning; 2. degene, die tot het doen aanbrengen van verbeteringen bevoegd is. Hoeveel bedraagt de premie Voor woningverbetering 50 °/o van de verbeteringskosten tot een bedrag van ten hoogste 1400. Zijn de kosten minder dan 201.dan wordt geen premie toegekend. Voor woningsplitsing: 60 Vo der splitsings- of verbouwingskosten met een maximum van 2100.voor iedere „gewonnen" extra woning. Hiermede zijn we er nog niet, want wan neer de werkzaamheden worden uitge voerd tussen 1 October 1953 en 1 April 1954 kan men bovendien nog in aanmer king komen voor een z.g. D.U.W.-subsidie. Deze D.U.W.-subsidie bedraagt voor woningverbetering 1/6 gedeelte der begrote totale kosten met een maxi mum van 700.per woning; voor woningsplitsing1/6 gedeelte der begrote totale kosten met een maximum van 1000.per „gewonnen" extra wo ning. Voorbeeld I Totale verbeteringskosten 2800. Premieregeling 50 °/o 1400. Event. D.U.W.-subsidie 1/6 van 2800.— 466,66 1866,66 Voor eigen rekening 933,34 II. Totale verbeteringskosten Premieregeling 50 °/o met max. van 1400, Event. D.U.W.-subsidie 1/6 van totaalkosten van een maximum van 700,700, 4800,— 2100,— Voor eigen rekening 2700, III. Totale splitsingskosten (1 extra woning) 3000, Premieregeling 60 °/o 1800, Event. D.U.W.-subsidie 1/6 van 3000,— 500,— 2300, 700,— Voor eigen rekening IV. Totale splitsingkosten (2 extra woningen) 14000, Premieregeling 60 °/o van totale kosten met een maximum van 2100,per extra woning 4200,— Eventuele D.U.W.-subsidie 176 van totaalkosten met een ma ximum van 1000,per extra verkregen woning 2000, 6200,— Voor eigen rekening 7800, Een niet onbelangrijke regeling dus. Uiteraard zijn in het bovenstaande niet alle details van de regeling verwerkt. Slechts de grote lijnen zijn daarin aan gegeven. Wil men precies weten waar men even tueel aan toe is, dan zullen uitvoerige inlichtingen graag verstrekt worden bij de Dienst Gemeentewerken, Lange Brink- weg 49b, spreekuren Maandag en Donder dag van 9.3012 uur. Los van het bovenstaande wordt voorts nog de aandacht gevestigd op de moge lijkheid om D.U.W.-subsidie te krijgen op schilderwerken gedurende de winter maanden. Deze subsidie bedraagt 20 °/o van de to tale kosten, doch wordt alleen verleend voor binnenwerken die minimaal 600.- en buitenwerken die minimaal 250, kosten. Tenslotte is het nog mogelijk om uitslui tend voor vervanging van faecaliënton- nen door closets een premie van 25. per aan te brengen closet te ontvangen, verhoogd met een D.U.W.-subsidie van 1/6 gedeelte van de totale kosten tot een ma ximum van 90, Voor alle bovengenoemde werken geldt echter, dat men het recht op premie en subsidie verliest als met de werkzaam heden een aanvang wordt gemaakt vóór de datum van de beschikking waarbij pre mie en subsidie worden verleend. VOLKSUNIVERSITEIT. Voor het komende winterseizoen heeft de Volks-Universiteit Soest weer een geva rieerd programma samengesteld, waar aan wij het volgende ontlenen Dinsdag 29 September film „Dimitri Ka- ramasow", naar motieven van Dostojews- ki's boek „De gebroeders Karmasow". Dinsdag 6 October spreekt Dr. H. Groot over „Het wonder van de sterrenhemel". Dinsdag 20 October lezing met lichtbeel den door Dr. J. W. Bruin over „Huwe lijkskeus en nageslacht". Woensdag 4 November luchtvaartfilmen. Dinsdag 17 November spreekt Prof. Dr. W. H. v. d. Pol over „De hedendaagse geloofscrisis". Dinsdag 24 November lezing met kleur- lichtbeelden door A. P. Stokhof de Jong over „Schoonheid van Italië". Dinsdag 1 December spreekt Prof. F. van der Meer over de Christusuitbeelding en de geschiedenis van de sensibiliteit. Maandag 14 December declameert W. Berkhemer „Absalom". Harpbegeleiding van Rosa Spier. Dinsdag 29 December spreekt Dr. W. Schulte Northorlt over „Dichters van de huidige generatie". Vrijdag 15 Januari geeft Simon de Waard een lezing met kleurenfilm over land en volk van Joegoslavië. Dinsdag 26 Januari spreekt Dr. R. Mie- dema over „De hand als spiegel van de ziel". Woensdag 10 Februari behandelt de heer B Meddens „De Kunst van het Oosten". Woensdag 17 Februari vertelt en demon streert Jan Oosterman „Het pottenbak kers-ambacht". Woensdag 3 Maart toneelopvoering door de toneelgroep „Puck" met de klucht „Scapino's schelmenstreken". Dinsdag 16 Maart spreekt Dr. R. Dorre- stein over „Zeegolven en branding". Woensdag 31 Maart behandelt drs. W. A. Nell het thema „Wat is volwassenheid". Woensdag 7 April filmavond met als film „Redding van schipbreukelingen". De avonden op 14 December en 3 Maart worden gegeven in samenwerking met het Nut alhier. Voor de jeugd zal een toneelvoorstelling, een jeugdconcert en een declamatie wor den gegeven. HANDEL IN VERDOVENDE SIGARETTEN. TWEE ARRESTATIES. Onze politie heeft dezer dagen twee ar restaties verricht, welke verband houden met de vervaardiging en het verhandelen van verdovende sigaretten. Het waren de z.g. Maharuana-sigaretten, die bekendheid genieten in Amerika en welke hier werden vervaardigd en aan Amerikaanse en Surinaamse zeelieden werden verkocht. In de tabak van deze sigaretten werd fijn gesneden en gefermenteerd blad van de hennepplant gemengd, waarvan de uitwerking bij de gebruiker van deze si garetten ongeveer gelijk is als bij het opium schuiven. Men krijgt o.m. een ge voel alles te kunnen en deze onbewuste zelfoverschatting leidt dikwijls tot vecht partijen. In zijn woonhuis aan de Soesterbergse- straat werd in dit verband gearresteerd de 58-jarige P. S. en diens 27-jarige doch ter A. M. S. In de achtertuin van dit per ceel werden hennepplanten gekweekt en een 40-tal planten werden in beslag ge nomen. In deze zaak is de Centrale ter bestrij ding van de handel in verdovende mid delen gemoeid, alsmede de Officier van Justitie te Utrecht. HUMANÏTAS. Donderdag hield de afdeling Soest van „Humanitas", de vereniging voor maat schappelijk werk, haar eerste ledenver gadering. Door het vertrek van de voor zitster, Mevrouw v. d. Swan-de Kiewit, moest in de ontstane vacature worden voorzien. Mevr. Van Dalfsen werd bij ac clamatie als voorzitster gekozen. Hierna kwam de propaganda ter sprake. Besloten werd voort te gaan met het op bouwen van de sectie gezinszorg, doch daarnaast zal ook aandacht worden be steed aan de ouden van dagen; er zal o.a. begonnen worden met het aanleggen van een leesportefeuille. Het bestuur zal een werkschema samen stellen, opdat in October, tezamen met pers en radio, een intensieve propaganda- actie zal kunnen worden gevoerd, ten einde zo snel mogelijk met de Gezinszorg te kunnen beginnen. Hiervoor zijn slechts 175 leden nodig. PHILATELICA. Vrijdag j.1. hield de vereniging „Philate- lica" alhier haar maandelijkse vergade ring in café „De Schouw" en de opkomst was weer boven verwachting groot. In. zijn openingswoord herdacht de voor zitter in enige gevoelvolle woorden de onlangs overleden oud-voorzitter, de heer J G. H. Veenstra, waarbij een minuut stilte in acht werd genomen. Na enige mededelingen door de secreta ris volgde de lezing van de heer Brocx, wiens causerie over de le emissie van Frankrijk zeer leerzaam was en door spr. met mooi materiaal werd toegelicht. Tijdens de veiling bleek de kooplust der aanwezigen buitengewoon groot. Niet minder dan 129 kavels wisselden van eigenaar. In de grote verloting viel de le prijs toe aan Mevr. Bartels te Amersfoort, die ook op de 3e prijs beslag legde. In zijn slotwoord wees de voorzitter op het grote belang van de vereniging voor de verzamelaars en de grote bloei der vereniging, waardoor de Soester vereni ging wel als de belangrijkste vereniging in de omtrek kan worden aangemerkt. STROOMDRAAD BRAK. Zaterdagmiddag brak een der stroomdra den van het bovengrondse electrische net op de Montgomeryweg. Monteurs van de P.U.E.M. waren spoedig ter plaatse om het euvel te herstellen. GEEN VOORRANG VERLEEND. Gistermorgen had op het kruispunt Van BeuningenlaanSoesterbergsestraat een ernstige aanrijding plaats, waarbij per soonlijke ongevallen echter niet voor kwamen. De bestuurder van een personenauto, B. uit Zeist, reed op de Soesterbergsestraat en kreeg op het genoemde kruispunt geen voorrang van de automobilist K. alhier, In een der Nederlandse dagbladen van vorige week gaf een zeer geslaagde teke ning m.i. prachtig weer, wat vele Neder landers als de les van Duitsland hebben gevoeld. Daar, in Duitsland, bleek mogelijk wat hier als iets onbestaanbaars geldt, name lijk, dat alle mensen, die Christelijk den ken, op één partij stemmen. Daar bleek mogelijk, dat Katholieken en Protestanten van iedere schakering één man hun ver trouwen geven. Daar geen versnippering van krachten door het uitbrengen van stemmen op kleinere partijtjes, die mis schien als ciubje wel gezellig zijn, doch als politieke machtsuiting een paskwil. Natuurlijk onderken ik het gevaar, dat in een absolute meerderheid van één partij opgesloten zit, maar in feite beleven wij in Nederland hetzelfde met dit verschil, dat hier de absolute meerderheid wordt gevormd door 2 partijen, die feitelijk an tipoden zijn, terwijl de protestantse par tijen, die naar mijn gevoel door hun Chris telijke grondvesten één front moesten vormen, in de (machteloze) oppositie zijn. Maar ach, we weten vaak niet waar we naar verlangen, dus heb ik het er maar liever niet over, 'wat beter voor ons land zou zijn. Maar ik kan me toch wel indenken, dat er onder de voormannen van onze politie ke partijen velen zullen zijn geweest, die, bij het horen van de grandiose overwin ning van Adenauer, met hun oren heb ben staan klapperen en een wonder vind ik het niet, dat de tekenaar van boven bedoelde tekening Romme tegen Ade nauer laat zeggen„Wie lappen Sie 'm das H. OEKMAN. Burgem. Grothestr. 34 Tel. 2955 Naast City-Theater. die vanuit de Van Beuningenlaan de Soesterbergsestraat wilde oversteken. Met een harde klap botsten beide wagens tegen elkaar, waarbij een met zand ge laden aanhanger, welke achter de auto van B. was gekoppeld, losschoot en kan telde, waardoor de zandlading over de rijweg werd gestort. Beide auto's werden zwaar beschadigd. GEVONDEN VOORWERPEN. Dasspeld, beige kinderjasje, plastic regen mantel, padvindersportemonnaie, beige portemonnaie, zakmes met sleutel, duim stok, dubbel snoer parels, gedeelte van kinderledikantje, zilveren clips, zwart poesje, duimstok, armband, portemon naie met 2 medailles, rode sjaal, vulpen en leren tabakszak. Inlichtingen omtrent deze voorwerpen kan men verkrijgen op het politiebureau, iedere Woensdag en Zaterdag, van 14 tot 16 uur. BROMFIETSERS ZAGEN KASTELEN. Zondag hield de Soester Bromfiets Club een toerrit voor haar leden, welke rit langs de Vecht en langs de aldaar gele gen kastelen voerde. Te 10.30 uur vertrok men vanaf het raad huis en via Hilversum werd Breukelen bereikt, waar gepauseerd werd. Via Maarssen, Tienhoven en Breukelerveen reed men naar Loosdrecht. In deze plaats werd het kasteel Sijpenstein bezichtigd, waar men een uur lang tussen de eeuwen oude muren verpoosde. Te 6 uur was het gezelschap weer in Soest na een geslaag de dag. De laatste toertocht van dit seizoen zal worden gehouden op Zondag 27 Septem ber a.s., n.1. een herfstrit over het Noor delijk deel van de Veluwe. MOTORRIJDER VIEL DOOR HOND. Vrijdagnacht reed de Soestenaar P. per motorrijwiel op de Steenhoffstraat, al waar, vanuit de Molenstraat, een hond de weg overstak en tegen het voorwiel van het motorrijwiel liep. De motorrijder kwam te vallen en liep enkele schaaf wonden op. Het motorrijwiel werd ern stig beschadigd, terwijl de hond zodanig (werd gewond;, dat het dier ter plaatse door de politie werd afgemaakt. De eige naar van de hond, v. A. alhier, was be reid de schade aan het motorvoertuig te vergoeden. STEENHOFTSTR. 53 - TEL. Z842 Door het volgen van een Vak- cursus in Parijs hopen wij vanaf Maandag 28 Sept. de laatste Pa- g rijse mode voor U te brengen.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1