\hoentaker mmw SOLEX Bij de Troonrede. VAN MANEN MILLIOENENNOTA. BOUWSPAREN. De Witte Pompen Soest vóór 30 jaar. Raleigh,Gazelle,Locomotief fUGERS RIJWIELEN Meningen van onze lezers. ISA FUGERS RADIO SOEST. Soester GLAS- EN VERF HANDEL Autorijlessen Autorijschool D. Engel SOESTERBERG. IN DE HOEK. Belangrijk nieuws zonder rente- of andere verhogingen. Fa. G. van de Pol VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1953. 31e JAARGANG no. 68. SOESTER(()OURANT Abonn. per kwart, 1.85 - per post 1 2.00 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDUK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 „In het komende jaar wacht U een veel omvattende arbeid" Het slot van de Troonrede, die H.M. de Koningin Dinsdag j.j. ter opening der zit ting van de Staten-Generaal hield, be vestigt slechts de mening, die de hoorder of de lezer zich reeds had gevormd. Lieve deugd, heeft de gewone man ge dacht daar is werk aan de winkel Als wij dat geweldige werkprogram even puntsgewijs laten volgen, dan wordt het duidelijk, dat aan het slot der rede ze ker niet te veel werd gezegd. In het kort gezegd werd aangekondigd 1. Voortzetting der Internationale samen werking. 2. Voortgang opbouw der defensie. 3. Nauwe samenwerking met West-Euro- pese landen, ook met hen, die niet deel nemen aan de voorgestane intergratie pogingen. 4 Wetsontwerpen ter bevordering der Benelux. 5. Schaderegeling Watersnood (spoedig in behandeling). 6. Voor de najaarsstormen de laatste dijk dicht. 7. Herstel getroffen gebieden, ook op het gebied van de landbouw en wederop bouw. 8. Verzachtende maatregelen deviezenbe- leid. 9. Verlaging belastingdruk op het be drijfsleven. 10. Vergroting export. 11. Wetsontwerp tot regeling der econo mische mededinging. 12. Nota over het Middenstandsvraagstuk. 13. Instelling P.B.O. op basis van vrij willigheid. 14. Vraagstuk Bezitsvorming bestuderen. 15. Landbouw en visserij door verbetering de mogelijkheid tot concurreren ge ven. 16. 65000 woningen doen bouwen. 17. Ontwerp ruimtewet en ontwerp wo ningwet indienen. 18. Wijziging loonpolitiek met behoud van de arbeidsvrede. 19. Land- en tuinbouwongevallenverzeke- ring bij de bedrijfsverenigingen. 20. Wetsontwerp verbod arbeid in indus trie voor 14-jarige meisjes. 21. Voorstellen over achterstallige beta lingen. 22. Vervoerswetten 1951 in uitvoering. 23. Bescherming Burgervolking voltooien. 24. Ontwerp politiewet. 25. Standpunt bepalen ten aanzien van de Friese taal in het rechtsverkeer. 26. Progressiever heffing inkomsten- en loonbelasting. 27 "moensatie voor gepensionneerden en'^uGT^iien cue sociaie uitkeringen ontvangen. 28. Wijziging Pensioenwet 1922. 29. Televisie-uitzendingen met steun van de overheid. 30. Reorganisatie Kleuteronderwijs, voor bereidend hoger en hoger onderwijs. 31. Regeling school- en collegegelden (stu diebeurzen). 32. Wijziging Nijverheidsonderwijs. 33. Geestelijke en lichamelijke vorming der jeugd buiten schoolverband. 34. Sieun aan de werenschap. 35. Bevordering en spreiding van de Kunst. Welk een veelomvattend programma Wij zouden zo zeggen het is welletjes Men krijgt het gevoel, dat de samenstel lers van deze Troonrede hebben gedacht Kom, laten wij elk wat wils geven. Nu ja, de begroting sluit wel met een te kort van een milliard, maar dat mag de pret niet drukken. Wij houden de moed erin. Wij hebben Amerika niet meer no dig en zullen het verder wel rooien. Dit is de optimistische, als U wilt, licht zinnige toon, die uit de Troonrede 1953 is te vernemen. Hoorden wij ook daardoor niets meer over de noodzaak tot emigreren Hoeven we niet meer weg? Werd er daardoor ook niets over de toch geker komende huurverhoging gezegd en werden daarom de compensaties die hier- ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE V WEEDESTR36ASOESTDUK TELEF.2792 PHILIPS EN ERRES RADIO Heeft U reeds een formulier voor de grote ERRES PRIJSVRAAG Vlees van Best en billijk. Derde Dinsdag in September Leve het millioenenfeest Cijfers die je weer doen duiz'len Als je de begroting leest. Vroeger was het een verrassing Wat er uit de koffer kwam; Je wachtte af hoe de minister J' in de „dubb'le Nelson" nam. Maar brutale journalisten Hebben het geheim „geroofd", Wisten ons reeds te vertellen Welke kool ons werd gestoofd. Derde Dinsdag in September, Bij ministers zeer geliefd, Dag van 't grote huishoudboekje, Gloriedag voor v. d. Kieft. Hier een cijfer laten vallen, Daar komt weer een cijfer bij; U kunt zeggen Dit bedragje Komt gedeeltelijk van mij. Och, ik maak me maar geen zorgen, De minister zorgt voor mij En voor al die goede zorgen Draag ik weer mijn steentje bij. En zo gaat het ieder jaar weer, Heel ons lange leven lang, Ik zorg voor 's ministers zorgen, 't Is je reinste cirkelgang. tegenover zouden staan, die onvoldoende worden geacht, slechts vagelijk aange duid Leve het optimisme. Wij hopen, dat de samenstellers van dit zakelijke stuk daar in niet worden beschaamd. Inderdaad, een zakelijk stuk, dat door de uitnemende voordracht van Hare Majes teit echter tot leven werd gewekt. Zij gaf er de menselijke noot aan, in zonderheid bij de passages, waarin onze voor de col lectieve vrijheid op Korea gevallenen en het „jaar vap de watersnood" werden her dacht. Ingevolge een onlangs genomen raads besluit is ook de gemeente Soest aange sloten bij de N.V. Bouwkas Noord-Neder landse Gemeenten. Deze intergemeentelijke instelling werd in 1945 door enige gemeenten in de pro vincie Drente opgericht met het doel de ingezetenen van de betrokken plaatsen in staat te stellen op zo eenvoudige wijze in het bezit te komen van een eigen wo ning. Het Bouwspaarsysteem, dat de Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten (B.N.G.) toepast heeft voor kleine spaarders zulke aantrekkelijkheden, dat steeds meer ge meenten hierin een practische mogelijk- zijn gaan zien de Woningbouw te bevor deren en niet-kapitaalkrachtige te steu nen in hun streven naar het bezit van een eigen woning. De laatste jaren zijn dan ook ruim 300 gemeenten tot de Instel ling toegetreden. Spaarders wordt financiële en technische hulp geboden. In verband met de actie, welke deze maand te Soest, Baarn en Maartensdijk ter bevordering van het Bouwsparen wordt ingezet, vond 'n bijeenkomst plaats van de commissies voor het bouwsparen van genoemde gemeenten, waarop de heer R. R. Karsten, directeur van het Bijkan toor West (Haarlem) van de B.N.G.een uiteenzetting gaf van de plannen, die de Bouwkas heeft om ook te Soest, Baarn en Maartensdijk het bouwsparen populair te maken. De heer Karsten stelde voorop, dat de B.N.G. een sociale instelling is, die geen winstoogmerken heeft. De financiële deel name der gemeenten is niet groot. Wel zijn zij aansprakelijk als spaarders, wier toelating tot de Bouwkas door de plaat selijke commissie geadviseerd is, hun ver plichting niet nakomen. Dit komt echter zeer zelden voor. De manier, waarop financiële hulp ge boden wordt, lichtte spr. als volgt toe veronderstel, dut iemand een huis wenst" te bouwen, dat met grondkosten en bij komende kosten óp een prijs van 14.500.- komt. Voor een woning met dergelijke stichtingskosten geeft het Rijk een tege moetkoming in de hoge bouwkosten van het ogenblik van rond 4500 gulden. Men moet dus zelf 1 10.000.- bijeen zien te krijgen. Men kan hiertoe een contract aangaan met de B.N.G., waarbij men zich verplicht 2000.binnen enige jaren bijeen te sparen (minimum 20.per maand). Heeft men dit bedrag bijeen dan verstrekt de bouwkas een hypotheek van 8000.—. De hypotheek kan op gemakkelijke voor waarden afgelost worden. Men mag er 30 jaar over doen. Als de hypotheekne mer zijn verplichtingen nakomt, is de hy potheek van de zijde van de B.N.G. on- opzegbaar; de rentevoet blijft gedurende de gehele aflossingstijd gelijk. Van be lang voor de spaarders is ook, dat de af lossing van de lening kan plaats hebben op annuïteitsbasis. D.w.z. dat men gedu rende de gehele aflossingstij d eenzelfde bedrag per jaar betaalt voor kosten, ren te en aflossing samen. Dit bedrag, gevoegd bij de uitgaven, die men jaarlijks als huiseigenaar heeft aan lasten, onderhoud en verzekeringen van de woning, is niet veel hoger dan het bedrag dat men per jaar aan huur zou moeten betalen om het zelfde huis te huren. De technische hulp van de B.N.G. is veel zijdig. De vele instanties, die toestem ming moeten geven alvorens men met de bouw van een huis kan laten beginnen, werken niet remmend als de Bouwkas de zaak in handen heeft. Maakt men ge bruik van een der standaardtypen van de bouwkas, dan brengt dat een aanzien lijke kostenbesparing mee en men kan nog goedkoper uit ^ijn als men wenst deel te nemen aan de complexbouw die door de Bouwkas sterk gestimuleerd wordt. De heer Karsten deelde mee, dat, voorzo ver Soest betreft, reeds plannen voor de bouw van woningen met steun van de Bouwkas ter tafel liggen. Naast de plannen van de Afd. Soest van de Nederlandse Protestanten Bond voor de bouw van een woning-complex voor bejaarden op het terrein van „Braamha- ge", is aan de verbindingsweg tussen de Bonifaciusstraat en de Ericaweg een bouwterrein gereserveerd voor particu liere woningbouw, waarop 40 woningen met financiële hulp van de Bouwkas ge bouwd kunnen worden. Belanghebbenden, die hierover nadere in lichtingen wensen, kunnen deze bekomen op de openbare vergadering, welke de plaatselijke commissie voor het bouwspa ren, waarvan wethouder Van Zadelhoff voorzitter en de heer A. D. Verstoep, se cretaris is, heeft gelegd tegen Woensdag 23 September a.s., 's avonds te 8 uur, in „De Gouden Ploeg". Op deze vergadering zal het woord ge voerd worden door de heer Karsten, die uiteen zal zetten, dat het verkrijgen van een eigen woning niet langer een utopie is, nu Rijk en Gemeente bereid zijn daar bij de helpende hand te bieden. De meest betrouwbare Bromfiets. REEDS VANAF f 333.— Betaling in overleg. PHOENIX EN DELTA. RIJWIELEN. STEENHOFFSTRAAT 25 TEL. 2185 Vorig jaar vloog onze Burgemeester met een straaljager van de basis Soesterberg door het luchtruim boven Soest, waaruit men kan concluderen, dat onze Burge meester vooruitstrevend is. 30 Jaar geleden echter had de toenmalige Burgemeester niet minder courage, getui ge het volgende bericht in de Soester Cou rant van 22 September 1923 „Naar wij uit Soesterberg vernemen, heb ben Woensdagmorgen, tussen 11 en 12 uur, de Burgemeester en de oud-wethou ders P. v. d. Breemer en A. Endendijk een vliegtocht gemaakt met het K.L.M.- passagiersvliegtuig, dat tijdens de Utrecht se Jaarbeurs te Soesterberg aanwezig is voor liefhebbers van pleziervluchten. Men koerste over Amersfoort en laag over Soest en het Gemeentehuis en daarna weer terug naar het vliegkamp". In September 1923 werden de gramofoon- liefhebbers in Soest bewogen, middels 'n advertentie in de Soester Courant, de plaat „Krelis en Grietje bij de Jubileum feesten" aan te schaffen. Ook vonden we het navolgende berichtje: „In Soest is opgericht een Anti-Militai- ristische Veren, op de grondslag „Geen man en geen cent". Een en twintig perso nen traden als lid toe". Dit is allemaal historie geworden. Wat geen historie is geworden is de jaar lijks terugkerende millioenen-nota. Ook die was er in September 1923. Toen was er een geraamd tekort van 116 millioen gulden over 1923 en 140 millioen over 1925. Hoe dit tekort werd weggewerkt Hierover staat het volgende geschreven „Subsidies voor de bouw van H.B.S.-en en Gymnasia zullen niet meer worden ver strekt en ook zullen van Rijkswege deze inrichtingen niet worden gesticht. De invoering van het 7e leerjaar bij het lager onderwijs gaat niet door. Op de ver zekeringswetten zal worden bezuinigd en de dienst zal worden gereorganiseerd, waardoor een beperking op het gebied van de sociale wetgeving wordt inge voerd. De besparing op de verschillende staats diensten wordt geraamd op ten hoogste 50 millioen. De overige 90 millioen moet gevonden worden door vermindering van de sala rissen met 20 pCt. (1924 10 pCt. en 1925 10 pCt.) van hoog tot laag, alsmede door het invoeren van enkele belastingen op genotmiddelen als tabak, thee enz. Aan verlaging of herziening van andere belastingen, waarvan de werking zeer drukkend is, kan niet worden gedacht zo lang geen evenwicht in de financiën is verkregèn." De herklassificatie der standplaatsen van Rijksambtenaren gaat niet door". Zo ging het 30 jaar geleden. Nu komen we een milliard tekort en we gaan meer scholen bouwen, belastingen verlagen, lo nen verhogen en we beknotten de sociale verzekeringen niet. En we leven verder. Wat ook historie is geworden, doch dat we wel graag weer werkelijkheid zouden zien worden, is de bekendmaking van Burgemeester en Wethouders van toen „Ingevolge Koninklijk Besluit van 21 Au gustus 1923 (Staatsblad no. 413) zal de zomertijd eindigen in de nacht van Zater dag 6 op Zondag 7 October a.s., te 3 uur. De klokken dienen dan één uur terug te^ worden gezet". Wij zouden die lange zomerdagen nóg wel willen en de klok vooruit willen zet ten, desnoods zonder Koninklijke Beslui ten en zonder Staatsbladen. Dat in 1923 de postcheque- en girodienst in disorde verkeerde hebben we reeds eerder vermeld. De Soester Courant be richtte hierover nog „Ondanks alle ge ruststellende berichten blijkt nu wel, dat de toestand van deze dienst veel ernstiger is dan werd voorgesteld. De Minister heeft nu de hulp ingeroepen van speciali- listen van de Ned. Bank om de zaak weer op gang te brengen. Het beste zal zijn, dat het publiek voor lopig geen gebruik maakt van de post cheque en girodienst. Een streng onderzoek zal worden inge steld naar de oorzaken en naar de schul digen". Weet U nog, dat het toen mogelijk wa£, dat men één of meer douceurtjes van enkele duizenden guldens van een onbe kende op je rekening kreeg overgeschre ven. Het is ook al weer 30 jaar geleden, da't we schreven„De Kerkeraad der Chr. Geref. Gemeente heeft aan de architect P. Beekman alhier de bouw opge dragen van een kerkgebouw, dat zal ver rijzen aan de Spoorstraat" (thans Prins Bernhardlaan). KERKSTRAAT 3 S0EST-TE1.2O3O 5--;kwaal steeds erger. De helder Uitslag vIoeibare D.D.D. dringt diep In de poriën door. zuivert, ontsmet en geneest de huid. 1 GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Geachte redactie. Gaarne zag ondergetekende onderstaand schrijven in Uw blad opgenomen. COLLECTE-MlSèRE. 'k Heb deze week het twijfelachtig ge noegen mogen smaken met een lijst voor het „Zuid-Nederlands Sanatorium" en „Draagt elkanders lasten" te collecteren en daarbij de onaangename ervaring op gedaan, dat in enkele dagen tijds gecol lecteerd is met prikkaarten voor „Zonne gloren", speldjes van „Het Hoogeland", Blindenbond, Rode Kruis, Leger des Heils en nu „Draagt elkanders Lasten", terwijl er terzelfder tijd ook nog lootjes verkoop moet hebben plaats gehad van „Zonne straal". Allemaal zeer nuttige instellingen. Resultaat Een allesbehalve aangename toestand voor hen, die offeren en hen (in dit geval de collectanten), die aangezocht waren de offers in te zamelen. „Je kan met je portemonnaie wel in je hand blijven staan" en dan krijg je een opsomming van al die collectes, welke in de laatste dagen gehouden zijn. En bijna overal, waar men aanbelt, wordt dezelfde film afgedraaid, g Dat een en ander van funeste invloed is op de öffervaardigheid behoeft geen ver wondering. Gelukkig begrijpt het publiek in het al gemeen wel, dat de collectant aan deze scheve houding geen schuld heeft, hoewel er toch ook nog wel zijn, die door een en ander wat prikkelbaar zijn en de collectant minder vriendelijk aanzien. Kunnen nu de instanties, welke aangewe zen zijn tot het uitreiken van vergunnin gen tot collecteren, niet iets meer orga nisatie-begrip tonen door meer tijdsaf stand te bepalen tussen de verschillende collectes En wat het collecteren door kinderen met prikkaarten betreft, laat men deze een wijk geven, zodat het publiek niet her haalde malen naar de deur moet lopen voor dezelfde collecte en de kinderen niet telkens teleurgesteld behoeven te worden, daar men hen al voor geweest is. Door de hierboven beschreven toestand, wordt de offervaardigheid in sterke mate beknot, zeer ten nadele van de instellin gen, welke grote behoeften aan finan ciële steun hebben. N. DEN BROEDER. Koninginnelaan 146. KERKSTR3 TEL.2786 Doe mee aan de ERRES prijsvraag OPENING MEILOF S BEHANG. Woensdagmiddag opende de firma Meilof te Hilversum haar tweede filiaal aan de Burg. Grothestraat, alhier. De heer Meilof, die 27 jaar geleden in Hilversum zijn eerste zaak opende, heeft zich gespecialiseerd in de verkoop van alle mogelijke soorten behang. ~e klanten kunnen niet ^Ueen in de win- keus maken uit t*.ele honderden soorten behang, zij kunnen ook in de ka mers van het huis zien, wat met behang ''kan worden bereikt. Een bijzonderheid vormen wel de behangen plafonds, waar- ,op b.v. bloem- en blokmotieven kunnen jworden aangebracht. jl'.Sij gelegenheid van de opening geeft de jfcirma Meilof op verschillende soorten be- _,ang gedurende een. week een belangrijke Ilftprting als reclame. Ife ie opening der zaak ondervond grote be langstelling, hetgeen o.m. tot uiting kwam in het grote aantal bloemstukken, dat de firma kreeg aangeboden. TAFELTENNISVERENIGING „SHOT". In de laatste weken voor de competitie organiseert de N.T.T.B. afd Utrecht team- kampioens-wedstrij den. Ook Shot I en Shot II schreven hiervoor in en wel beide teams in de tweede klasse. Shot II speelde de eerste wedstrijd tegen Tuindorp II uit Utrecht en alleen een beetje meer tafeltennis-ervaring had de ze wedstrijd tot een overwinning kunnen maken. A. v. Haarlem won beide spelen van de jeugdspelers Kok en Van de Hoven met 21—14, 21—18 en 21—16, 21—17. J. van Asch was minder gelukkig 1921 1621 en 1721, 2022. De stand was toen 22 gelijk. Het dubbel moest toen de beslissing bren gen. Shot II stond in de 3e set nog met 18-11 voor, maar door enthousiast spelen van de tegenpartij wisten deze tot 20-20 in te lopen en daarna de partij en de hele wedstrijd te winnen met 32. Hedenavond spelen 4 teams een uitwed strijd tegen Pats uit Bilthoven, terwijl Shot I morgen in 't strijdperk treedt te gen Over 't Net uit Amersfoort. NIEUWE KOERS. De Jongeren-organisatie van de Partij van de Arbeid „Nieuwe Koers", afdeling Soest, houdt haar jaarlijkse propaganda- avond in de zaal van Van de BroekV Laanstraat, op 23 September a.s. Medewerking verlenen de muziekgroep van de afd. Utrecht en de Lekenspelgroep, afd. Baarn. De secretaris van het hoofd bestuur, Herman Zachte, zal een propa gandistisch woord spreken. Men zie de advertentie in dit nummer. POSTDUIVENVERENIGING „DE VRIENDSCHAP". De postduivenvereniging „De Vriend schap" nam met 223 duiven deel aan de wedvlucht vanaf Maastricht. Afstand 151 km. Aankomst eerste duif te 10 uur 47 min. 50 sec. Aankomst laatste prijsduif te 11 uur 11 min. 07 sec. De uitslag was Z.K.H. Prins Bernhard 1 17 20 21 23 30 31. G. v. d. Broek 2 54. D. J. Bos 3 11. E. v. Daatselaar 4 12 24 32 33 34 35. W. Nieuwenhuis 5 13 15 19 28 29 40 45 49 51 56. Joh. Duyser 6 7 8 26 27. J. Gaasbeek 9 10. J. Mulder 14 37. P. Wagner 16 42 48. R. Koster 18 36 38. Th. Luytelaar 22. Jac. Stalenhoef 25. F. Groenestein 39. C. Dijkman 43 53 55. G. Sukel 44. J. Hodde 46. J. Mets 47. G. Tee- ken 50. M. J. Bergers 52. Het van ouds vertrouwde adres voor GLAS, VERF EN BEHANG J. BRANDSMA Soesterbergscstraat 52 - Tel. 2707 5 JAAR „ONS GENOEGEN". Zaterdag herdenkt de Toneelvereniging „Ons Genoegen" haar 5-jarig bestaan met een lustrum-toneelavond in hotel „Eem- land", waarop de opvoering zal plaats hebben van de klucht „Niet ieder paar hoort bij elkaar". Op deze avond treden ook „De Zingende Broertjes en Zusjes" op, alsmede Janny van de Ham met jodelzang. Zaterdag 26 September wordt een tweede opvoering gegeven, waaraan wederom „De Zingende Broertjes en Zusjes" en Janny van de Ham zullen medewerken. Men zie de advertentie in dit nummer. BLOESEM, HONING, BIJEN. Het houden van bijen is minstens 5000 jaren oud. Tot in onze dagen wordt dit nog steeds beoefend door duizenden mensen van alle rang en stand, aange trokken door het merkwaardige van deze statenvormende insecten, waarvan de wonderen iedere natuurvriend met ver bazing en bewondering vervullen. Het is een mooie natuursport, waarbij men in contact komt met de insecten- en bloemenwereld en beloond wordt met het verrukkelijkste product der natuur, n.1. de heerlijke, gezonde honing, voortge bracht door bloemen, bijen en zonne schijn. Omdat de bijenteelt bovendien nog uiterst nuttig is voor de noodzakelijke bestuiving van de fruitbloesems, moedigt de rege ring het bijenhouden aan door middel van cursussen, waarbij de cursisten, die zelf de aanschaffing van een paar bijenvol ken niet kunnen bekostigen, hiervoor een Rijkssubsidie ter waarde van 80.kun nen aanvragen. Voor bijzonderheden van een dergelijke cursus zie men de advertentie in dit num- DE SUCCESSEN VAN DE KNOLLENPLUKKERS. De Knollenpukkers, die onlangs te Weesp, op het nationaal concours voor Boeren- en Beierse kapellen, de hoogste prijzen behaalden, hebben de 4 in dit concours behaalde tropheeën tentoongesteld in de etalage van sigarenmagazijn L. A. Boks, Van Weedestraat. NIEUWE AANWINSTEN R.K, OPENB. UITLEENBIBLIOTHEEK. Romans. Van Amstel Dokter Jacob de Leeuw. W. Breedveld Hexspoor. Jac. Broersen De gouden kruik. P. S. Buck De verborgen bloem. M. Don ker En het leven was goed. G. Gregersen Dorret. G. Guareschi Don Camillo en zijn kudde. M. Killilea Karen. P. Korthuys 4 In de ban van de tropen. C. Mackenzie Wiskey als water. M. de la Roche De Whiteoaks van Jalna; dl. 6. M. de la Roche Grootmoeder wint; dl. 7. Rutgers van der Loeff-Basenau De kinderkaravaan. H. Scholte en A. van Ulsen De gouden vleugels. A. S. Turnbull Het heilig gewaad. E. WiechertGij zult het recht niet buigen. H. Wolffenbuttel-van Rooyen Zuidelijk bloed. Dectives en Wild-West boeken. W. F. Bragg De rebel. W. F. Bragg Sluip schutters. W. F. Bragg Waar de colt regeert. R. Bulthuis De kat kwam weer. P. Carriot 't Mysterie van de Zijpeberg. L. Floren Ruiten negen. L. Floren Voor galg en rad. F. King Het mysterie van de gespleten hoef. F. King Operatie altaar. F. King Een vrouw verdween. E. Multon Myrtle avenue 364E. Multon Politieke moord. Romans in de vreemde talen. Federova The family. F. Mauriac Le sagouin. E. Peisson Gens de mer. E. Peis- son Le pilote. A. Bohlmann Meine kleine Familie. J. Boldt Paradies der Junggesellen. W. von Hollander Die Erbin. R. C. Muschler Liebe in Monte. H. Wunderlich Junger Mann auf Ab- wegen. Meisjesromans. M. DozaVuren in de nacht. A. de Greeve Amateurtje. A. GroeneveltColette dompteuse. R. Lentinck Het trotse hart. E. J. W. Maartens Deining om de steenoven. M. van Renkum Gemengd dubbelspel. M. van Renkum: Hup Puck...." H. Stratenbach Die en geen ander. E. M. Zwart-van den Bergh Het begon op een zomeravond. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 Gediplomeerd instructeur. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld Indonesië s.s. „Teiresias" (24 Sept.). Ned. Nw. Guineam.s. „Celebes" (30 Sept.). Ned. Antillen s.s. „Ganymedes" (23 Sep tember). Surinames.s. „Cottica" (30 Sept.). Unie van Z. Afrika en Z.W. Afri ka m.s. „Bloemfontein" (22 Sept). Ca nada m.s. „Prins Willem van Oranje" (19 Sept.), s.s. „Grote Beer" (19 Sept.) en m.s. „Prins Frederik Willem" (22 Sept.). Zuid Amerikas.s. „Andes" (24 Sept.). Brazilië m.s. „Brasil Star" (21 Sept.) en s.s. „Andes" (24 Sept.). Australiës.s. „Strathaird" (19 Sept.). Nieuw Zeeland via Engeland (19 Sept.). MEDISCHE DIENST. Dokter Brandt, Dolderseweg 59, Den Dol- der, zal Zondag 20 September de artsen- dienst waarnemen. DEBUUT VAN VLIDO. „Vlido", afgeleid van „vliegdorp", is de naam van de Soesterbergse dameshand balvereniging, die, na een klein jaartje trainen, zich onlangs aansloot bij het Ned. Handbalverbond en nu, ingedeeld in de derde klas van het district Utrecht, ,in Hilversum haar eerste wedstrijd tegen, K.H.C. speelde. Van de week las ik een stukje, geschre ven in 1860, waarin de auteur niets meer of minder zegt, dan dat het stom is, dat wij (de Nederlanders van 1860) maar steeds doorgaan onze rivierdijken hoger te maken, want, zo zegt hij, door de dij ken steeds maar op te hogen, krijgt de rivier geen gelegenheid haar slib op het aangrenzende (te lage) land af te zetten en zal de bedding der rivier steeds hoger worden. Zó hoog, grapt de schrijver, tot zij boven onze hoofden komt te stromen. Wij kunnen er nu, haast 100 jaar later, misschien om glimlachen en mo gelijk denkt U ook wel, dat ik wat uit mijn duim zit te zuigen, maar U kunt deze schijnbaar ongelovige bewering na slaan in Bloemlezingen van Multatuli. Trouwens, laten we eens zien naar acht tienhonderd zoveel, toen de eerste stoom treinen door Nederland gingen rijden. Toen omheinden de boeren hun landerijen met metershoge schuttingen, omdat zij meenden, dat hun koeien door het „voor- bijdaveren" van de treinen met een „snel heid" van 25 K.M. per uur, zó zouden schrikken, dat zij geen melk meer zou den geven. Ook daar lachen we nu om, doch nog niet zo lang geleden verzetten belanghebben den zich er tegen, dat voor een veilige luchtvaart, bomen in de omtrek werden beknot of geheel verwijderd. Die mensen vonden toen, dat die vliegeniers maar moesten uitkijken en desnoods een stuk je omvliegen. Nu in 1953 zegt de heer Van Ingen in de Soester Courant, dat wanneer een ie der goed uitkijkt, er geen ongelukken meer langs de hoofdweg kunnen gebeu ren. Theoretisch gedaas, als ik he^ zeggen mag, vooral, wanneer het uitzicht door eeuwenoude bomen wordt belemmerd. Bomen kunnen inderdaad prachtig zijn heer Van Ingen, maar alleen op plaatsen waar zij horen en langs een hoofdver keersweg is dat persé niet. Bovendien wees ik reeds eerder o.m. op de fraaie Vredehof straat, waar geen bo men staan; welke weg een grootse in druk geeft; waar ruimte is; waar licht, lucht en zon kunnen toetreden; waar geen bomen het gezicht op tuinen en villa's ontnemen en, wat zeer belangrijk is, geen ongevallen voorkomen. Niet alleen aan onze hoofdweg maar langs meerdere wegen zijn bomen ondingen. Niet de1 bomen, heer Van Ingen, vormen de stoffering, doch de huizen en de tui nen. Overigens meende ik, dat U destijds een heftige voorstander was van beveiliging van de onbewaakte overweg, waar U /ür- dichtbij woont. Maar wanneer Uw mening, dat bij uit kijken ongelukken kunnen worden voor komen, opgeld doet, was die beveiliging van de overweg dan wel nodig Nog iets. Schrikt U nietDezer dagen zijn door Rijkswaterstaat de bomen langs de hoofdweg geteld. Hoeveel van die moordenaars denkt U, dat er zijn Niet minder dan 1085 Wat denkt U, zou den ze, als ik er nog éénmaal tegen van leer trek, allen worden geveld H. OEKMAN. Thans Hoover Wasmachines en Etna en Ega Gasfornuizen op termijnbetaling Dezelfde prijs dus als bij contante betaling. Vraagt inlichtingen. Burgemeester Grothestr. 34 - Tel. 2935 Naast City-Theater SANAPIRIN jaagt kou JL en pijn uit Uw body Een beetje graskoorts in het begin, maar tenslotte geestdriftig door het triomphan- telijke debuut, zo won Vlido in een pret tige en sportieve strijd met 1-0 van H.H.C. De doelverdedigster van het Soesterberg se dameselftal, Bep van Leeuwen, wist haar doel schoon te houden, terwijl aan de andere kant de midvoor, Bep Geers, voor het doelpunt zorgde, dat de over winning betekende. Binnenkort zal ook een jeugdelftal, meis jes van 12 tot en met 16 jaar, deelnemen aan de competitiewedstrijden. SOESTERBERG—L.V.V. 1—2. In verband met de herhalingsoefeningen moest Soesterberg met een drietal inval- lex's de strijd aanbinden tegen een volle dig L.V.V. Ondanks deze handicap zette Soesterberg direct na de aftrap een he vig offensief in tegen de Larense veste. Na tien minuten schoot de Soesterberg centervoor, na een fraaie voorzet van rechts, onhoudbaar in. 10. Daarna kwam ook L.V.V. los en werd er van beide zijden snel en soms fraai gecombineerd, doch beide verdedigingen wisten doelpunten te voorkomen. We gens 'n ernstige botsing moest, een kwar tier voor de rust, de Soesterberg-aanvoer- der-back de strijd staken en zo ging de rust in met 10. In verband met dit ongeval ving de twee de helft aan met een gewijzigd elftal van Soesterberg. Al direct kon men zien, dat het verband in de Soesterberg-ploeg zoek was. L.V.V., dat hiervan wist te profite ren, zette een hevig offensief in, en maakte uit een vrije schop, door een fout van de Soesterberg-doelman, de stand gelijk. 1-1. Daar L.V.V. een tikje te lors speelde ge lukte het Soesterberg nog enige tijd ver der doelpunten te voorkomen, maar toen er een misverstand in de achterhoede van Soesterberg ontstond, nam L.V.V. de leiding en met de stand 12 kwam ook het einde.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1