Van week tot week in Soest. ÏN DE HOEK. SOEST. Geef Uw BRIL een huis Zwitserse Bril-etui's R. G. van Essen - Opticiën DINSDAG 22 SEPTEMBER 1953. 31e JAARGANG no. ÖV. SOESTER OURANT BUREAU VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 Abonn. per kwart, 1.85 - per post f 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT De herfst deed gisteren zijn intrede en met de herfst komen de eikels, kastanjes en beukermoten. Het is onze jeugd, die zich, als ieder jaar, werpt op het inza melen van eikels, iets waartegen niemand bezwaar zal hebben, zelfs niet tegen het feit, dat onze lieverdjes deze eikels ten gelde maken. Waar men wel bezwaar tegen kan hebben is het feit, dat de jeugd zich, zowel op de hoofdweg als andere wegen, op de neer vallende eikels stort zonder zich om het verkeer te bekommeren. De politie is terecht bevreesd, dat hier van ongelukken zullen komen en weet, dat reeds verschillende automobilisten niet dan na zeer krachtig remmen een jeugdig leven hebben kunnen sparen. Een bekend Soestenaar vierde gisteren zijn geboortedag en hij kreeg daarvoor onze Burgemeester op bezoek. Het was de heer J. Nooder te Soester- berg, die gisteren 75 jaar werd en 20 jaar bestuurslid is van de Stichting Soester Natuurbad- Beide feiten waren aanleiding voor een felicitatie-bezoek van het gemeentebe stuur, waartoe de Burgemeester; Wethou der K. de Haan, tevens voorzitter van genoemde stichting; de heer Th. Peet, secretaris van de stichting en de heer J. Woudenberg, bedrijfsleider van het bad, naar Soesterberg togen. De Burgemeester huldigde de jarige Noo der als initiatiefnemer van het Natuur bad en herdacht het vele werk door hem ten behoeve van dit bad verricht. Voor de op deze wijze aan de gemeente Soest bewezen diensten overhandigde de Burgemeester de heer Nooder de ere penning van de Gemeente Soest. Namens het stichtingsbestuur kreeg de heer Nooder een foto-montage van het bad aangeboden, terwijl Mevr. Nooder die dezer dagen uit het ziekenhuis ont slagen werd, waarin zij verbleef tenge volge van een ongeval, een fruitmand kreeg aangeboden. Het lijkt alweer zo lang geleden, doch we weten nog zeer goed, dat we in Fe bruari de zwaar getroffen gemeente Oos- terland hebben geadopteerd. We hebben evacuees ontvangen en op een 50-tal na zijn deze weer gereëvacueerd. Die adoptie verplicht ons tot het leveren van hulp en nu Oosterland ten dele droog is gevallen, is de tijd voor hulpverlening gekomen. Elders in dit nummer kan men een op roep daartoe vinden. De Soester schaatsenrijders en dat zijn de hardrijders wel te verstaan, oefenen dat het een lieve lust is. Om in wedstrijd conditie te komen moet er wat gedaan worden voor de winter aanbreekt. Zon dagsmorgens kan men ze vinden in de Duinen bij Peel Hornsveld aan de Zoom en daar wordt het uithoudingsvermogen danig beproefd, heuvel-op en heuvel-af en de heer Entrop zwaait daar onbarmhartig de scepter. Er wordt ook „geschaatst", al gaat het dan zonder Noren en op zand in plaats van op de ijsvloer. Om de training te completeren wordt er Dinsdagsavonds nog geoefend in het gym nastieklokaal in de Kerkebuurt. Als er nou maar ijs wil komen. Het monument voor onze gevallenen is thans geheel gereed, zo vernemen wij. Zullen we het nu maar niet meteen gaan plaatsen en een beetje gang gaan zet ten achter deze zaak, die al veel te lang heeft geduurd. Als we het niet gauw doen, dan kan er niet meer gemetseld worden en wordt het voorjaar 1954. Laten we nu, 9 jaar na de bevrijding, eens even doorzetten, gedachtig aan de idealen van hen, die vielen voor onze vrijheid, een vrijheid, die het ons mogelijk maakt hen te gedenken. Minder kan het al niet. Geheel Nederland zal toch wel paf staan, als men leest, dat in Soest het monument voor de gevallenen nu pas wordt opge bouwd- Als we aan het monument denken, dan denken we ook aan het rosarium, want daar had het monument een goede plaats kunnen vinden. Nu hebben we er een Verkeershuis neer gezet en daarmee kan men vrede hebben. Doch waarom achter dit verkeershuis het voormalige rosarium moet verworden tot een semi-officiële vuilnisplaats, waarin ook onze grote, rustieke, drie-armige lan taarn op betere tijden schijnt te wachten, is ons niet recht duidelijk. De Torenstraat is thans weer te berijden, SOESTDIJK althans per rijwiel en de voetgangers kunnen gebruik maken van een prachtig voetpad hetwelk langs één zijde van de straat reeds voltooid is. Aan de andere zijde is men bezig met muurtjes en trap jes de toegangen tot de woon- en winkel huizen in orde te brengen. terug vergoed, terwijl verder een tege moetkoming in kleine uitgaven, berekend naar 0.35 per dag, kan worden gegeven. Alhoewel de bereidheid tot het bieden van hulp ongetwijfeld is verminderd, ver trouwen wij, dat een aantal inwoonsters zich beschikbaar stellen. Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. POSTGIRO 126156 Jammer voor de organiserende politie mannen is de vrijwillige rijvaardigheids- proef een sof geworden. Ik heb er geen idee van hoeveel auto-, motor- en bromfietsrijders wij in Soest rijk zijn, maar 17 deelnemers lijkt me droevig weinig. Die 17 moeten zich wel „verkeerskeien" hebben gevoeld, want an ders neemt men niet deel aan zo'n proef, omdat het nooit zo best voor je reputa tie is om, vrijwillig nog wel, te stralen. Daar er bovendien van die 17 nog 5 naar huis zijn gestuurd, vraag ik me af hoe het met de rijvaardigheid van alle weg blijvers gesteld is. Of zouden we de reden van wegblijven moeten zoeken in het feit, dat de meeste Nederlanders min of meer ongevoelig zijn voor een goedkeurend politioneel klopje op de schouder en een „getuigschrift" om aan de muur te han gen, dat je zo'n bolleboos in het verkeer bent, met toch diep in je binnenste de overtuiging, dat er in het verkeer situaties kunnen ontstaan, waarbij al je theoreti sche kennis niet helpt en je redding in een overtreding zit. Ik kan er daarom inkomen, dat de mees ten voor deze vrijwillige proef verstek lieten gaan en volstaan met het vaak met moeite gehaalde rijbewijs. Meer succes zouden m.i. de organisatoren oogsten, wanneer zij hun programma in tweeën hakten; de rijproef lieten verval len en alleen de vrijwillige rem- en stuur- controle lieten bestaan. Het zou zelfs toe te juichen zijn, wanneer een en ander niet vrijwillig doch verplicht werd ge steld. H. OEKMAN. Een grote sortering originele in alle kleuren, en maten houden wij regelmatig in voorraad. BIRKSTRAAT 2 - TEL. 2374 - SOEST De meest gesorteerde speciaal-optiek-afdeling ter plaatse. Ziekenfondsleden vastgestelde kortingen. toe en verzocht de Burgemeester het ope- r.ingsschot te willen lossen. Na dit schot was de beurt aan de léden van 4 burger schietverenigingen, die deze eerste middag aan bod waren- Dit waren de verenigingen „Prins Hen drik" uit Amersfoort, „Frans Tromp" uit Hoevelaken, „De Eendracht" uit Ter- schuur en „Tyr" uit Lunteren. Zaterdag 26 September en Zaterdag 3 Oc- tober worden deze wedstrijden voortge zet en komen nog 9 andere verenigingen uit. TAFELTENNISVERENIGING „SHOT". Te Bilthoven waren afgelopen weekend 4 teams van onze plaatselijke tafeltennis vereniging „Shot" te gast bij de Biltho- vense tafeltennisvereniging „Pats". Na een gelijkopgaande wedstrijd brachten de laatste sets onze Soestenaren de ver diende overwinning met 3 gelijke spelen en één overwinning van Shot 3 (73)< Einduitslag 2218- Alhoewel Shot met enkele reserves uit kwam, kan toch gezegd worden, dat zij allen voldaan hebben. Het le team van Shot, dat als van ouds bestond uit A. v. Haarlem, Th. Daselaar en B. v. Haarlem, had evenwel door technisch beter spel van Pats 1 kunnen winnen. De Pats-spe ler Heymans stond de Shot-overwinning echter danig in de weg. In het 2e team schitterde J. van Asch met 3 overwinningen- Ook de overwinning van H- Hooft op J. Kors mag genoemd wor den. Het 3e team zorgde dan ook voor een overwinning en wel zeer verdiend- Hier was H- Lensink heer en meester met 3 overwinningen. C- v- Haarlem en G. V- Beek zorgden voor de andere punten. Shot 4, alhoewel zeer verzwakt, gaf Pats 4 behoorlijk partij. Hier kwamen 3 overwinningen van W- Schut. Over en kele weken zal Pats een tegenbezoek aan Shot brengen. Voor de bekerkampioenschappen plaatste Shot 1 zich in de volgende ronde door niet opkomen van Over 't Net. De uitslag werd aldus 50 voor Shot. Voor de kwartfinale 2e klas speelt Shot 1 a.s. Woensdag te Utrecht tegen Tuin dorp 2- Dit team bezorgde afgelopen week een 32 nederlaag aan Shot 2. Mochten de spelers van Shot 1 er in sla gen deze lastige klip te omzeilen, dan komen zij in -de halve finale. HONDENSHOW, A.s. Zaterdag wordt, ter gelegenheid der komende Werelddierendag, door de afd. Soest der Ned. ver. tot Bescherming van Dieren wederom een hondenshow geor ganiseerd- Op de keuring wordt uitsluitend op goede verzorging gelet, zodat een heel gewoon straathondje dezelfde kans maakt als een voorname raszuivere collega. Terwijl de jury haar beoordeling uitwerkt wordt een grote optocht gehouden met medewerking van de drumband der Gym. Ver. „Olympia" en van de Jeugdafdeling der Dierenbescherming „De Kievit". Voor bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. VIJF JAAR „ONS GENOEGEN Zaterdag herdacht het toneel- en cabaret gezelschap „Ons Genoegen" het 5-jarig bestaan met een receptie en een toneel uitvoering in hotel „Eemland". Des middags had het bestuur tijdens de receptie vele gelukwensen in ontvangst te nemen. Daar kwam allereerst onze Bur gemeester zijn gelukwensen aanbieden, alsmede afgevaardigden van de toneel vereniging „Soestdijk", de R.K. Toneel vereniging „Kunst naar Kracht", de Buurtverenigingen „West" en „Kerke buurt", de Federatie van Buurtverenigin gen, de voetbalverenigingen S-E.C. en B.D.C. en anderen. Bloemstukken, een taart e-d. werden met de gelukwensen aangeboden. Des avonds was de zaal gevuld met le den en genodigden voor de opvoering var het blijspel „Niet ieder paar hoort bij ei- kaar". Het werd een zeer vlotte opvoering, waar aan regisseur J. Kamerbeek eer behaalde en waarin Mevr. Geijtenbeek en de heren L. Wortel en G. Westerveld excelleer den. De Zingende Zusjes en Broertjes ontbra ken uiteraard niet en zongen hun reper toire voor een dankbaar publiek, zomede mej. Janny van de Ham, de jodelzangeres uit Hoevelaken, die de entre-actes met jodelzang vulde. „The Muzical Boys" verzorgden de muzi kale omlijsting van deze avond. Het was de heer P. Grift, de voorzitter van de buurtvereniging „Ons Genoegen", die namens de buurtvereniging dank bracht aan de toneelgroep „Ons Genoe gen" voor het goede werk in 5 jaar ver richt. Spr. bood een clubvlag aan, terwijl de heer Kamerbeek een schilderstuk in ontvangst moest nemen. De heer Hiemstra, voorzitter van de Fe deratie van Buurtverenigingen, dankte eveneens de toneelgroep voor haar werk tijdens deze eerste 5 jaar van haar be staan. Zaterdagavond 26 September wordt deze toneelopvoering herhaald voor niet-leden. HULPWERK GETROFFEN GEBIEDEN. Reeds eerder werd in publicaties in ons blad over de adoptie van de gemeente Oosterland op Schouwen en Duiveland gewezen op de mogelijkheid om, in het kader van de adoptieregeling, hulp te verlenen bij het schoonmaken en bewoon baar maken van de huizen in Ooster land en Sirjaasland. Daar, zoals bekend is, de geadopteerde gemeente is gelegen bij een der meest kwetsbare punten van het eiland (het gat bij Ouwerkerk), zijn nog slechts weinig burgers gereëvacueerd en was er nog geen sprake van schoonmaken e-d- Thans echter dient deze mogelijkheid te worden bezien. Het verlenen van medewerking in deze vorm geschiedt onder leiding van de Coördinatie-Commissie Hulpwerk (C.C.H.), waarvan de zetel te Amsterdam is geves tigd. Er is een kamp in Oosterland en een in Sirjansland. Dames, die bij dit werk wensen te wor den ingeschakeld, kunnen formulieren en nadere inlichtingen krijgen op de af deling Sociale Zaken Gemeentehuis, voor middags van 912 uur. Men verbindt zich voor tenminste 2 we ken. In, principe wordt 8% uur per dag gewerkt. Zaterdags een halve dag en Zondags niet. De C.C-H. zorgt voor voeding, onderbren ging en ongevallenverzekering. Overalls, rubber laarzen en werkhand schoenen zijn beschikbaar. Zodanig worden de reiskosten heen en KRUIWAGEN GESTOLEN. Een bewoner van de Lange Brinkweg kwam de politie mededelen, dat zijn krui wagen was gestolen. De politie heeft de zaak in onderzoek. GYMNASTIEKLERAAR WERD BESTOLEN. De gymnastiekleraar van de R.K. Gym nastiekvereniging „Crescendo", de heer A. Th. H. te Utrecht, maakte Zaterdag avond op onsympathieke wijze kennis met Soest. Hij had zijn rijwiel tegen de Maria- school geparkeerd en uit de zich hierop bevindende tas werden een pantalon en een paar schoenen ontvreemd. TWEE BELANGRIJKE ARRESTATIES. De Soester politie heeft twee personen gearresteerd, die zich hebben schuldig gemaakt aan oplichting en flessentrekkerij in vele plaatsen van Nederland en zelfs in Zwitserland. Het tweetal, dat door vele politie-autori- teiten werd gezocht, is alhier ingesloten. GEVONDEN VOORWERPEN. Dasspeld, huissleutel, bril met licht mon tuur, padvindersriem, duif, donkerblauw kindervestje, collier, schilderskiel en lijst, doublé armbandje, zwarte poes, gereed schap, blauw wollen kindervestje, fiets tas, 2 vulpennen, bruine kip, leesbril, vul potlood, 2 sleutels aan ring, jongensfiets je en 3 sleutels aan ring. Inlichtingen omtrent deze voorwerpen zijn aan het politiebureau te verkrijgen, ie dere Woensdag en Zaterdag, van 14 tot 16 uur. OP DE BON. Bromfietsers, die het Kerkpad bereden met ingeschakelde motor, kregen een be keuring, evenals diverse wielrijders, die, zonder verlichting, nachtelijk Soest door reden. Ook het venten zonder vergunning is in Soest niet toegestaan. Dit ondervond een der mannen van het negotie-gilde. DRONKEN AUTOMOBILIST. Een tijdelijk te Soest verblijvend automo bilist reed in de nacht van Vrijdag op Zaterdag, in verregaande staat van dron kenschap, met zijn auto in onze gemeente. De politie maakte hieraan een einde. De man ging de cel in en de auto wlerd 4n beslag genomen, evenals het rijbewijs van de bestuurder. RODE KRUIS POSTZEGELS. Iedere 5 jaar worden er Rode Kruis Post zegels uitgegeven en thans is het weer tijd van uitgifte. In het postkantoor alhier staat een post zegelkraampje en bovendien zullen Rode Kruis-leden langs de huizen komen, om bestellingen voor deze postzegels op te nemen, welke zegels men thuis krijgt. Aan de gelegenheid om deze zegels te kopen ontbreekt het dus niet en het Rode Kruis, afd. Soest-Soesterberg, hoopt, dat de -Soestenaren deze gelegenheid zullen aangrijpen om ons eigen Rode Kruis te steunen. SCHIETWEDSTRIJDEN AANGEVANGEN. De door S.P.S.V. georganiseerde schiet wedstrijden op de schietbanen achter „Oranjehof" zijn Zaterdagmiddag aange vangen na een openingsschot door onze Burgemeester. In een toespraak memoreerde de Burge meester, dat het 3 jaar geleden was, dat S.P.S.V. voor het laatst dergelijke wed strijden hield en dat het ontbreken van een goede buks alsmede de slechte staat waarin de banen verkeerden, wedstrijden onmogelijk hadden gemaakt. Thans had S-P.S.V. de beschikking over een nieuwe Finse buks en dank zij de welwillende medewerking van het bestuur van „Oranjehof" en de beheerder van dit gebouw, de heer Kudders, was men thans weer in staat wedstrijden te houden en daarmede het contact tussen burgerij m politie fe verlevendigen. Spr. wenste de schietafdeling van S-P.S.V. een periode van grote bloei toe en verklaarde de wedstrijden voor geopend. De voorzitter van S.P.S.V., inspecteur H. G. Scholtmeijer, dankte de schietvereni ging van de afd. Soest van de Kon. Bond van Oud-Onderofficieren voor hun mede werking, alsmede het bestuur van „Oran jehof" en de heer Kudders. Zijn dank ging ook uit naar de politiemannen Pas man, De Wolf en De Raadt, die de banen in keurige staat hadden gebracht. Spr. wenste de schutters een gezonde rivaliteit

Soester Courant | 1953 | | pagina 1