Zonder pas door Europa. SOLEX Kousen-reparatie Raleigh Eerste Soester Muziek handel en Muziekschool De Loonkwestie. Van week tot week in Soest. Monturen en Etui's De Witte Pompen Brandpunten der Internationale Politiek. Uw handschrift weerspiegelt Uw PERSOONLIJKHEID. A. J. VAN DER REE Meningen van onze lezers. Autorijlessen Autorijschool D. Engel SOEST. IN DE HOEK. Voor vakkundige Stichtsche Schoenhuizen fUGERS RIJWIELEN VRIJDAG 2 OCTOBER 1953. 31e JAARGANG no. 72. 80ESTER(()0URANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Wie deze zomer met vacantie in het bui tenland is geweest, heeft kunnen profite ren van de verschillende nationale zelf standigheden. Passencontrole en douane bij de vleetZou het niet gemakkelijker wezen als die grenzen verdwenen Niet alleen de vacantie-gangers, ook de han del en de industrie zouden het gemakkelij ker vinden als er niet zoveel grenzen wa ren. Het schijnt heel moeilijk te zijn van een stuk wereld, dat sinds eeuwen in allerlei stukjes en brokjes is verdeeld, één geheel te maken. Toch is het nog niet zo heel lang geleden, dat Europa tot op zekere hoogte één was. Zonder passen en met niet al te veel last van de grenzen voor de handel. Dat was vóór 1914. Officieel waren er natuurlijk wel passen nodig maar wij herinneren ons nog best, dat in de plaats waarin wij opgroeiden, maar één man was die een pas had. Dat was een hele hoge dorpeling in onze jeug dige ogen. Wanneer anderen voor zaken naar het buitenland moesten dan leende die meneer kalmpjes z'n pas zolang. En als er iemand om kwam als de pas „uit" was Nou dan ging die iemand doodleuk zonder pas. En de handel Wel als iemand wat uit Frankrijk wilde kopen kocht hij franken en betaalde en met marken ging het net zo. Maar dat is veertig jaar geleden en eerst na de Tweede Oorlog is datzelfde Europa al zwetende bezig om wat van dat vrije verkeer te herstellen. In de verte denkt men er aan om van dat Europa één geheel te maken. Op de duur dan. „Voor een deel van angst en voor een deel van dorst" zong Louis Davids in z'n onsterfelijke Olieman. Die angst heeft Rusland op zijn geweten en die dorst Die dorst komt van Ame rika. Beter gezegd van de hoge levens standaard der Amerikanen. Lazen we on langs niet, dat een sergeant-majoor in het Amerikaanse leger meer verdient dan een Franse generaal Maar naast die dorst naar een hogere levensstandaard is er nog iets anders. Te recht of ten onrechte zijn er economen, die menen, dat er een economische de pressie op komst is en aan dat soort din gen heeft de wereld een slechte herinne ring. Die van 1929 begon in Amerika, sloeg over naar Europa en de meesten van ons zullen zich nog wel de lange rijen werk lozen en de lange lijsten van faillissemen ten in de kranten herinneren. Rualand cp< cuJeert op zulk een crisis in öo tfte/'jli.: eteid. jvrft.it- .in Js de der- jarv-ii io mon niet cé V-eftijj m- crises "Er zijn middelen om ze tijdig te onderkennen, middelen om ze te voor komen of de gevolgen te verzachten. Daarvoor is het nodiff, dat het economi sche gebied, waarop die maatregelen wor den toegepast, van grote omvang is. Zo kunnen de V.S. een depressie de kop in drukken, de West-Europese dwergstaatjes niet. Zowel de Amerikaanse landen als Rus land voeren hun productie snel op. Van de West-Europese landen voerde in 1952 alleen W.-Duitsland zijn productie op met 16 de overige landen slechts met 1 Die zo nodige uitbreiding van de econo mische bedrijvigheid kan zich echter ontplooien wanneer de markt in Europa één markt wordt en niet een aantal klei ne nationale. Ook de uitbreiding naar de overzeese gebieden kan beter geschieden door een samenwerkend Europa dan door Molenstraat 9 - Tel. 2272 Guitaren vanaf f29.75 - Mandolines vanaf f38.75 - Accordeons vanaf f 112.50. Ook termijnbetaling. Guitaars en Mandolines vanaf f 1. per week. Accordeons vanaf f 10. per maand. Reparatie - Bladmuziek-Inruilen Klassieke-, Studie- en Amusements muziek. MUZIEKSCHOOL Privé- en clublessen op alle instru menten. Als een tweede Alexander Stond daar de ministerraad, Men verwachtte van dit lichaam Nu een fikse, kloeke daad. Het probleem der loonsverhoging Moest weer worden aangepakt En daar alles in de knoop zat, Moest die worden doorgehakt. 't Was een wikken en een wegen, Een oneindig handjeklap, Ieder wilde bij de ander Graag een vinger in de pap. Dus nu moest men dan beslissen, Maar dat gaat niet een, twee, drie, Daarom heeft men maar besloten Tot een handig compromis. Hier een steekje laten vallen, Daar een steekje er weer bij En zo komt men volgens hen dan Tot iets goeds voor U en mij. Eventjes een adempauze, Eventjes een diepe zucht, Werkgevers en werknemers Voelen zich weer opgelucht. Maar dan heeft die adempauze Al weer lang genoeg geduurd, Daar er weer een nieuw probleempje Stiekum om het hoekje gluurt. En de doorgehakte touwtjes Worden aan elkaar geknoopt Wie komt straks tot de conclusie Dat men in de rondte loopt een elkaar beconcurrerend aantal staatjes. En wat zal Duitsland doen met z'n on evenredig sterk toegenomen productie Zal het, wanneer het de kans daartoe krijgt, weer economische aansluiting zoe ken naar het Oosten wanneer het zijn producten niet op de Europese markt kwijt kan Werkelijk, de economische kanten van de Europese eenwording zijn belangrijker dan de politieke. Trouwens dit is ook een zeer wezenlijk Nederlands belang. Van z'n nationale productie ad 18 milliard gulden moet bijna de helft, acht milliard, over de grens worden afgezet en hoe ge makkelijker dat gaat, hoe beter het voor ons is. Daaruit is ook een initiatief van Neder land - het plan Beyen - te verklaren. De economische eenwording mag niet stagne ren onder de voorbereiding van de poli tieke eenwording en zonder het een kan het andere niet tot stand komen. De voorbereiding tot de politieke een heid - het deel van de angst -, waar men een jaar of zes voor nodig denkt te heb ben, mag de economische eenheid het deel van de dorst gedurende die zes jaren niet op het tweede plan drukken. En hoe staat het nu met die politieke eenheid Ze heeft slechts doel wanneer ze alle landen van West-Europa omvat en niet de drie Benelux-landen, Frank rijk, West-Duitsland en Italië alleen. Engeland schijnt er iets voor te voelen om een beetje bij de eerste zes aan te schuiven. De rest houdt zich nog wat op een afstand en uit de aard der zaak doet Spanje niet mee. Toch is men het in zover met elkaar eens geworden, dat de 15 landen van West-Europa tenminste aan de komende conferentie van de Grote Westelijke Drie de zekerheid geven, dat ze daar als één man achter de grootste gemene deler van hun verlangens staan. Wat van des te meer belang is omdat de Grote Drie, straks met Duitsland pratende, weten, dat er tenminste één West-Europa is met één verlanglijstje. Dat is dan al weer gewonnen. Of het nu komt door de dorst of door de angst, alleen wanneer wij binnen niet al te lange tijd zonder pas kunnen door rij den, kunnen wij door Europa blijven rij den. Anders, op zijn best, door een soort kolonie van Amerika of Rusland. niTmïï1"1' KERKSTR 3 TEL. 2736 Philips Radio-Gramofoon »»dg -vanaf 29S.OO Ere wie ere toekomt. In het clubblad van de voetbalvereniging S-E.C. lazen we „De jeugd van S.E-C. heeft zich vorig jaar, vóór de aanvang van de zaaltraining en na afloop daarvan, voorbeeldig gedra gen. Het hoofd der Mariaschool had geen enkele klacht en daarover kan het S.E.C.- bestuur zich slechts verheugen". Hulde aan onze lieverdjes. De Spoorwegen zijn over hun aesthetische bezwaren heen gestapt en hebben de pa len, waaraan de flikkerlichten zijn beves tigd bij de spoorwegovergang aan de Van Weedestraat, wit geschilderd. Maanden ge leden vielen wij over het feit, dat deze palen zwart geschilderd waren en daar door gevaar voor het verkeer inhielden. Toen heette het, dat een andere kleur verf onaesthetisch zou zijn. Ook in Utrecht wordt men blijkbaar wijzer. Dank je wel N.S. Een Soester paard stierf vorige week een geweldadige dood, nadat het dier in nach telijke uren uit zijn weiland was los gebro ken. De vrijheid lokte, doch de ijzeren trein vermorzelde hem. De politie heeft de landbouwers verschil lende malen verzocht hun houten hekken te voorzien van hangsloten, doch aan dit verzoek werd geen gevolg gegeven. Vorig jaar werden enige koeien op dezelfde spoorlijn doodgereden. Hangsloten zullen toch voordeliger zijn. Op dezelfde spoorlijn bemerkten vorige week twee treinbestuurders dat er iets loos moest zijn aan hun treinstellen. Op het moment n.1., dat de twee treinen uit tegenovergestelde richting elkaar passeer den, voelden beide wagenbestuurders een klap. De Soester politie werd gealarmeerd eri „ging derwaarts", zoals dat in po litietermen heet. Men dacht niet ten on rechte, dat er een verschrikkelijk onge luk zou zijn gebeurd. De verbazing van de politiemannen was echter groot toen ter plaatse geen spoor te vinden was van iets of iemand, die door de treinen ge raakt zou zijn. De gehele spoorlijn tussen Baarn en Amersfoort werd geschouwd, doch niets werd gevonden. Mysterieus beet dat. Nog geen 40 leden van Soest Vooruit kwa men ter vergadering deze week. Dat bete kent, dat nog geen 10 der leden de bestuursaangelegenheid belangrijk ge noeg achtte, om ter vergadering te gaan. Het gestrande V.V.V.-schip kreeg twee man bemanning meer, de kapiteins-func tie bleef vacant en de passagiers hadden De grootste sortering tegen vastgestelde prijzen. Bekend om af werking en pasvorm BI RK STRAAT 2 TELEF. 2874 Electrische gehoorapparaten. Batterijen en reparaties. Gemakkelijke betalingsvoorwaarden. (Vastgestelde Ziekenfondskortingen). geen interesse. „We schaatsen nog, doch het dooit" zagen we onlangs geschreven en moesten toen aan onze V.V.V. denken. Er bestaat een sprankje hoop, dat de pre caire financiële toestand geregeld zal kun nen worden. Hoop doet leven. In de Torenstraat wordt hard gewerkt. De slakkenlaag bedekt thans een groot gedeelte van de weg en nog één schip met dit materiaal wordt nog verwacht. Vlijtig worden er muurtjes gemetseld en stoepjes gemaakt, terwijl Woensdagavond de P-U-E.M. een gedeelte van de straat verlichting inschakelde. Deze verlichting bestaat uit dezelfde lampen, welke de Middelwijkstraat en andere gedeelten van de hoofdweg verlichten. Overigens vragen we ons af, waarom deze zo nodige verlichting op andere delen van de hoofdweg alleen in de bochten werd aangebracht. Onze gevaarlijke hoofd verkeersweg heeft wel een goede ver lichting nodig. Hoop doet leven. Zo denkt men in de To renstraat, waar men binnenkort de dag herdenkt, dat men 6 maanden geleden aan de verbetering van de weg begon. Mor gen is het ook 2 maanden geleden,, dat deze weg voor het verkeer werd afge sloten. Met grote instemming hebben we vorig jaar de wedstrijd voor de mooiste Soester voortuin begroet. Het kan niet anders, of een dergelijke wedstrijd zal tot gevolg hebben, dat vele voortuinen verfraaid en beter onderhouden worden. Daar hebben we allemaal plezier van en de aanblik van ons tuindorp wordt daardoor beter. Toen vorig jaar de prijzen werden toege kend, kregen we een teleurstelling te ver werken. Toen zagen we, dat meerdere toe gekende prijzen niet werden afgehaald door de prijswinnaars doch door de tuin man, die de tuinen had onderhouden. Nu gunnen we onze Soester tuinlui alles wat een mens op aarde behoeft om ge lukkig te zijn. Tegen hen gaat het niet, als we nu, evenals vorig jaar, zeggen, dat de jury beslist onderscheid moet gaan ma ken tussen de tuinen, die door vaklieden worden onderhouden en de tuinen, waarin de eigenaars na hun dagtaak en op hun Zaterdagmiddag ploeteren. Juist deze mensen moeten worden aan gemoedigd en beloond. De bewoners van grotere villa's hebben hun tuinen zonder wedstrijd toch mooi, daar hebben ze teiy- slotte een tuinman voor. Als men zou denken dat we overdrijven, dan willen we de resultaten van één tuin man releveren. Het is de heer W. v- Hof slot, Van Lenneplaan 40, die 10 van de door hem onderhouden tuinen bekroond xna in do wedstrijd van dit jaar. Vier. eerste, twee tweede en vier dei de prij® zen werden aan zijn werk toegewezen. We gunnen de heer v. Hofslot dit van harte, doch het wordt tijd, dat men de deelnemers in deze wedstrijd in twee groepen splitst die met en die zonder tuinman. Dit zal de deelname aan deze wedstrijd ook zeer bevorderen. Er gebeuren in ons dorp nogal wat aan rijdingen en diverse van deze auto- en rijwielbotsingen zijn naar het oordeel der politie het gevolg van het feit, dat de tuinbeplantingen op de hoeken der stra ten en tuinhagen zodanig zijn gegroeid, dat uitzicht voor de weggebruikers niet of slechts ten dele mogelijk is. Onder het motto „Beter een struik dan een mensenleven verloren" wil de politie in deze toestand verbetering brengen. We krijgen allemaal een week tijd om de situatie zelf te verbeteren, doch na die week wordt het menens. Met de plaat selijke verordening in de hand kan de politie bevel geven tot verwijdering van dergelijke beplantingen. „Beter een struik dan een mensenleven verloren". Laten we het daarop houden- „Dat is werkelijk aardig" zei de mijn heer, niet-Soestenaar, die Woensdag op het station Soestdijk uit de trein stapte, waar een hem onbekende jongeman hem aanbood zijn zware koffer thuis te be zorgen. De reiziger gaf het adres op waar de kof fer gebracht moest worden en de jonge man ging op pad. Neen, het was een eerlijke jongeman, maar toen de wandelende treinreiziger op zijn bestemming was, was de koffer er toch niet. De koffer was er niet en de aardige jonge man was er ook niet, waarom hij de po litie in de zaak betrok. De politie zocht en vond de koffer en toen bleek, dat de jongen het huisnum mer niet goed had onthouden, de cijfers van het huisnummer had verwisseld en zodoende de koffer op een verkeerd adres had bezorgd. De meest betrouwbare Bromfiets. REEDS VANAF f 333.— Betaling in overleg. PHOENIX EN DELTA RIJWIELEN. STEENHOFFSTRAAT 25 - TEL. 2185 Verdrag tussen V.S. cn Spanje getekend. Geruchten rondom Beria. Oplossing Kanaalzone conflict nabij Syngman Rhee protesteert. Na ruim twee jaar confereren is dan ein delijk het verdrag tussen de Verenigde Staten en Spanje inzake de militaire bases ondertekend. Zoals bekend hadden de V.S. behoefte aan vliegvelden en havens in de Middellandse Zee. Hoewel de Spaanse dictatuur niet bepaald overeenkomt met onze democratische ge dachten, leek het Amerika beter om daar maar niet al te veel op te letten. Wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen. Begrijpelijkerwijze was Spanje niet van plan de militaire bases te schenken. Er moest wat tegenover staan. In ruil voor hetgeen Spanje aan Amerika bood, moeten de V.S. 225 millioen dollar betalen, die Spanje zal gebruiken voor zijn strijdkrachten, wegen, spoorwegen en economie. Het verdrag geeft Amerika het recht om bovendien de bases eventueel uit te breiden en nieuwe aan te leggen. Het getekende verdrag heeft, naar offi cieel verluidt, alleen betrekking op vre destijd. Ja, Ja Zo is Spanje dan ingeschakeld in de ver dediging van het Westen. Dat men in Engeland helemaal niet en thousiast is en dat Rusland het ver drag als een openlijke militaire alliantie betitelt, zal niemand vreemd vinden. De Amerikanen geven aan het verdrag een andere naam, maar in feite komt het toch op de Russische omschrijving neer. Om het Westen te troosten, legt men er in Amerika de nadruk op, dat het ver drag met Spanje geen achterdeurtje is naar de NATO of de UNO, maar we kun nen er zeker van zijn, dat, indien Ame rika de opneming van Spanje in de NA TO, om welke reden dan ook, noodzakelijk vindt, dit zal gebeuren, de protesten van andere landen ten spijt. Spanje werd deze week ook nog om ande re reden genoemd. Hardnekkige geruch ten gaan, dat de vroegere minister van Binnenlandse Zaken van Rusland, Beria, zijn land is ontvlucht en om asyl in de V.S. heeft gevraagd in ruil voor waarde volle gegevens. In hoeverre deze geruch ten op waarheid berustten, wordt thans onderzocht door McCarthy. Een van deze geruchten beweert, dat de in ongenade gevallen Beria zich in Spanje bevindt, hoewel ook reeds een andere naam is ge noemd, welke zou toebehoren aan een persoon, welke op Beria zou gelijken. Nu is het waar, dat geruchten wel 'eens een grond van waarheid bevatten, maar wij laten het aan senator McCarthy over om uit te puzzlen waar Beria zich be vindt. Het conflict tussen Engeland en Egypte, dat zo langzamerhand al weer vergeten was, schijnt na moeizame onderhandelin gen tussen beide partijen uit de weg te worden geruimd. Het Engelse voorstel aangaande de oplossing van het conflict schijnt door de Egyptenaren te worden aanvaard. In het Engelse plan wordt voor zien in de ontruiming van het 80-000 man sterke Britse garnizoen binnen 18 maanden. Ongeveer 4000 technici zullen nog drie jaar werkzaam zijn om de militaire instal laties in orde te houden en de Egyptische plaatsvervangers op te leiden. In geval een der Arabische landen het slachtoffer zou worden van agressie, zullen de Brit ten weer troepen naar de Kanaalzone mo gen zenden. Alleen over één probleem is men het nog niet eens geworden, name lijk, of de technici al dan niet uniformen moeten di'agen. Het is in elk geval hoopvol nieuws. Dat kunnen wij niet zeggen van de rede, die de president van Zuid-Korea, Syng man Rhee uitsprak. Hij beschuldigt de geallieerden er van, te beslissen over de toekomst van Noord- en Zuid-Korea, zonder Zuid-Korea er in te betrekken of met hem ruggespraak te voeren. Hij bleef op het standpunt, dat Zuid-Korea de oor log zal hervatten, indien de politieke con ferentie, negentig dagen na haar begin, er niet in geslaagd zou zijn Noord- en Zuid-Korea te verenigingen. Het is nooit prettig, als een politieke conferentie moet beginnen met zulk een zwaard van Da- moeles boven het hoofd. Natuurlijk heeft Syngman Rhee de groot ste angst voor de communisten, maar het is niet onmogelijk, dat deze angst wordt vergroot door de wetenschap, dat Japan zijn eerste schrede op de weg der her bewapening heeft gedaan. De twee voornaamste politieke leiders, premier Yosjida, en de voorzitter der op- oppositiepartij, Sjigemitsoe, zijn het ten minste eens geworden over een op de been te brengen verdedigingsleger van 250.000 man. Aangezien beide heren het in dit opzicht volkomen met elkaar eens zijn, zal het voorstel wel door het parle ment worden aangenomen. Volgens de plannen zal de strijdmacht in de loop van de tijd - afhankelijk van de economische moeilijkheden van Ja pan - moeten worden uitgebreid, waarbij er tevens rekening mee moet worden ge houden, dat de Amerikaanse bezettings troepen na verloop van tijd zullen wor den verminderd. Officiële Mededelingen. KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter kennis van belanghebbenden, dat gelegenheid tot kosteloze inenting te gen pokken wordt gegeven op Woensdag, 7 October 1953, te SOEST, om 2 uur n.m. precies, in een leslokaal der o.l. school Kerkebuurt aan de Middelwijkstraat en om 3 uur n.m. precies in een leslokaal van de Maria school aan de Mariastraat hoek Beezlaan; SOESTERBERG, om 2 uur n.m. precies, ten huize van dokter A. Th. M. Splinter, gemeentegeneesheer, Amersfoortsestraat nr. 3. Een week later zal op dezelfde plaatsen en tijden gelegenheid worden gegeven tot het nazien der inentingen. Aan belanghebbende ouders wordt ver zocht het trouwboekje mede te brengen t Is alles waard, een vulpen te vin den, die volkomen past bij Uw hand schrift en Uw eigen persoonlijkheid. Deze VULPENHOUDER vindt U bij de VULPENSPECIALIST LAANSTR. 41c - BAARN - TEL. 2685 Keuze uit 30 verschillende penpunten. Voorhanden de voornaamste merken. en de armen der in te enten kinderen vooraf goed te wassen. Tevens wordt herinnerd aan de bepalin gen der Inentingswet, welke de verplich ting bevatten van de inentingen voor de eerste verjaardag der kinderen of indie ning van een bezwaarschrift volgens vastgesteld model, ten gemeentehuize verkrijgbaar. DIERENBESCHERMING. Wanneer de 4e October «in 't zicht komt, beginnen de dierenbeschermers zich te weren er worden dierenfilmen vertoond, hondenshows gehouden enz., en dat alles met hetzelfde opvoedende doel, n.1. de belangstelling en liefde voor het dier te wekken. En dit is hard nodig. Immers de verhouding tussen mens en dier is nog lang niet altijd zoals die behoort te zijn. Nog te velen beschouwen een dier als een voorwerp, waarmee men naar wille keur handelen kan. Anderen waarderen een dier, zo lang het hun voordeel biedt, hetzij als trekdier, hetzij als bewaker van huis en hof of anderszins. Niet alleen kin deren, maar ook volwassenen beschouwen een dier soms als een stuk speelgoed, waarmee men zich vermaken kan. De dieren in een circus, op een kermis of in sommige dierentuinen hebben geen be nijdenswaardig lot. Op een bepaalde groep dierenbeschermers wil ik nog Uw aandacht vestigen, n.1. op de sentimentele, die de dieren op schan delijke wijze verwennen en vertroetelen. Zij zijn het, die de dierenbescherming in discrediet brengen, want maar al te velen scheren alle dierenbeschermers over één kam en menen, dat het allen overdre ven mensen zijn, die te veel aandacht aan de dieren besteden en te weinig aan hun medemensen. Dat een dier van onschatbare waarde kan zijn voor de eenzame zielen, die al leen staan op de wereld, hun kameraad en hun aanspraak, weten wij allen. De mooiste verhouding tussen mens en dier komt m.i. voor degenen, die het dier zien in verband met de ganse schepping. Als onderdeel van de Natuur moet men met eerbied opzien tegen elk levend we zen, het ontzien en beschermen waar men kan. Hier hebben ouders, onderwijzers en jeugdleiders een schone taak om de ogen van'de jeugd te openen voor de Schoon heid der Natuur en eerbied voor het Le ven aan te kweken. Helaas bestaat er nog veel wanbegrip en komen mishande lingen van het dier dagelijks voor. Wij kunnen onze Vereniging voor Dierenbe schermers dan ook niet missen. Van harte bevelen wij dan ook de jaar lijkse collecte bij U aan, die Zaterdag gehouden wordt. A. v. A.- Nieuweweg 97 Telefoon 2543 Gediplomeerd instructeur. VOLKS-UNIVERSITEIT SOEST. De voorzitter van de Volks-Universiteit Soest, Ir. C. Klaarhamer, kon Dinsdag avond een volle Eemland-zaal verwelko men op de openingsavond van het sei zoen van de Volks-Universiteit. Hij verwelkomde de oud-leden, doch ook de 70 nieuwe leden, waarop de V.U. te recht trots kon zijn. Spr. releveerde de goede V.U.-sfeer, die op de V.U.-bijeenkomsten altijd heerst en de V.U. kenmerkt. Door een nog grotere aanwas van leden zullen nog betere pro gramma's kunnen worden gebracht. Met wensen en verlangens van leden zal het bestuur gaarne rekening houden. De avond werd geopend met een filmpje, waarin Mendelssohn's ouverture Figals- höhle ten gehore werd gebracht, met beeld-illustratie van de golven en de bran ding rondom de Hebriden-eilanden, waar op de Fingals-grot zich bevindt, de grot, welke Mendelssohn tot deze ouverture heeft geïnspireerd. Dr. Eekman, docent aan de Universiteit te Amsterdam, afdeling Rusland-Instituut, besprak hierna de levensgeschiedenis van Dostojewski, de Russische schrijver, die van 18211881 leefde. Na zijn studie voor ingenieur schreef Dostojewski zijn „Arme Mensen" een eersteling, die een grote op gang maakte. Zijn latere boeken beeld den niet de Russische mens uit. Hij be schreef daarin realistisch Russische toe standen, waarbij hij zich als een psycho loog ontpopte. Naar het boek „De gebroeders Karama- sow" van Dostojewski werd een film ge maakt door de regisseur Fedor Ozep, welke film hierna werd vertoond. In twee delen bracht deze in 1931 ge maakte film de geschiedenis van Dimitri Karamasow, een sober, dramatisch gege ven, waarin de regisseur voDsomen slaag de de sfeer van Dostojewskü's boek weer te geven. Het was een film, die indruk maakte. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, wa,arop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, adhier de naam van het schip vermeld. Indonesië en Ned. Nieuw Guinea: m.s. „Willem Ruys" (19 Oct.). Ned. Antillen s.s. „Breda" (6 Oct.). Suriname m.s. „Nes tor" (14 Oct.). Unie van Z. Afrika en Z-W- Afrika m.s. „Pretoria Castle" (3 Oct.). Canada s.s. „Maasdam" (2 Oct-), s.s. „Nieuw Amsterdam" en s.s. „American Defender" (8 Oct.). Zuid Amerika s.s- „Alcantara" (5 Oct.). Brazilië ms. „Uru guay Star" (5 Oct.). Australië: s.s. „Strath- naver" (3 Oct.). Nieuw Zeeland via En geland (3 Oct.). Inlichtingen over de verzendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. RIJWIELDYNAMO GESTOLEN. Zaterdagavond werd van het rijwiel van V. alhier de dynamo ontvreemd, nadat hij zijn voertuig had geparkeerd bij des R.K- Kerk aan het Nieuwjerhoekplein. Met de dezer dagen te openen autobus dienst AmsterdamDen Haag v-v. wordt in een lang gevoelde behoefte voorzien; Ik weet niet wie dit vorige week beweer de, maar in ieder geval is het een waar heid als een koe. Het werd beweerd op een toon, dat wij de Nederlandse Spoor wegen er erg dankbaar voor moeten zijn, dat zij de exploitatie van deze lijn op zich gaat nemen. Nee, al vind ik het ook prettig voor dje mensen, die er een vluggere en gemak kelijker verbinding mee hebben gekregen, om te juichen is het in het geheel niet, dat de N.S. deze lijn tot zich trekken. Al jaren hebben particuliere ondernemin gen getracht vergunning te krijgen deze route te berijden, zoals zij ook elders in ons land proberen diensten te openen, maar steeds zonder succes. Zij hebben de zaak aan de gang mogen brengen, zij hebben het publiek „bus- minded" mogen maken, zij hebben bij spoorwegongevallen de Ned. Spoorwegen mogen bijstaan in het vervoer der reizi gers, maar toen het tot de N-S. goed was doorgedrongen waar de toekomst van het moderne verkeer op niet te lange afstan den lag, werden de particuliere onderne mers, die het pionierswerk hadden mogen verrichten, door het onthouden van nieu we en het niet verlengen van oude ver gunningen, van de weg gewerkt. Daarom vind ik, dat wij niet moeten jui chen bij de opening van deze busverbin ding, die door particulieren vaak werd aangevraagd en waarin zij hadden kunnen voorzien op een wellicht goedkopere ma nier dan de N.S. zal doen en onder het verlenen van een service, die Rijksinstel lingen over het algemeen niet verstaan. Weer werd het particulier initiatief een mogelijkheid tot ontplooiing ontnomen. Meer zal nog volgen. Voorlopig nog al leen door infiltratie in grotere objecten, doch net zolang, tot we allemaal genum merd rondlopen. H. OEKMAN. naar SOEST - UTRECHT - BAARN HANS OSIECK CONCERTEERDE. Een klein, dankbaar publiek heeft Woens dagavond in „Religie en Kunst" onze plaatsgenoot Hans Osieck, de pianist, die in Duitsland, Denemarken, Noorwegen, Zuid-Afrika, Amerika, Engeland en Frankrijk meer bekendheid geniet dan in zijn eigen woonplaats, uitbundig toege- juichd toen hij zijn piano-recital had be ëindigd met een prachtige vertolking van Beethoven's Mondscheinsonate. Deze spontane dank werd door Hans Osieck beloond met een toegift, de Adagio uit de Sonate Pathetique van Beethoven, waarmede deze avond werd besloten. Voordien had de heer Osieck zijn grote techniek gedemonstreerd, een techntiek, welke niet ten koste gaat van de emotie en de overgave van de kunstenaar, doch een harmonieus geheel blijft. Hij speelde een Fuga uit het „Wohltem- perierte Klavier" van Bach en vervolgens een sonate in D grote terts van Mozart, alsmede werken van Chopin, waaronder de mooie Fantasie Impromptu. In dit gevarieerde programma speelde de pianist ook de wondermooie muziek van Ravel en een eigen compositie „Variaties op een Noors lied", waarin de kunstenaar Osieck zich geheel gaf en bewees dat hij zich de Noorse sfeer eigen heeft gemaakt. thans vanaf f 174.— KERKSTRAAT 3jlS0ESTlTEL2030 NUTSBIBLIOTHEEK SOESTDIJK. Nieuwe aanwinsten Dr. P. J. Bouman, Revolutie der eenza men. R. Brulez, De verschijning te Kal- lista. J. Brusse, Paris vous parle. H. Claus, De hondsdagen. S. Goudsmid, De gouden kroon van Beieren. M. Gijzen, De kat in de boom. W. F. Hermans, Ik heb altijd gelijk. H. Lampo, De ruiter op de wol ken. I. H. Misset, Si-Piet. Magaret Mit- chell, Gejaagd door de wind. A. Moore- head, De verraders. Josine Reuling, Poe der en parels. W. Robertson, Schepen bij maanlicht. H. M. Robinson, De Kardinaal. Annie Schmidt, Nieuwe inmpressies van een simpele ziel. J. Tadema Sporry en Auke Tadema, Kamelen en kolibries. J. van der Woude, Schandaal om dr. Knox- L. de Wohl, De troon der wereld. JAARVERGADERING S.P.S-V. Woensdagavond hield de Soester Politie Sport Vereniging haar jaarvergadering, onder leiding van de heer H. Scholt- meijer. De jaarverslagen van de secretaris, de heer P. J. Bergman, en van de penning meester, de heer K. den Ouden, werden goedgekeurd. Hieruit bleek, dat S.P.S.V. als overkoe pelende organisatie van het politieperso neel een belangrijker plaats in het dage lijkse bestel van de politie inneemt. Het winterprogramma werd vastgesteld, waarin excursies en lezingen zijn opgeno men, terwijl voor de liefhebbers een cur sus Engelse taal zal worden gehouden. Contact-avonden met de burgerij zullen eveneens weer worden gehouden, vermoe delijk op 11 en 12 November. Een bestuursverkiezing was nodig door dat het gehele bestuur was afgetreden. Behalve de heren W. Kaspers, die zich niet meer herkiesbaar stelde, en C. de Bruin werden de leden van het oude be stuur herkozen. In de twee vacatures wer den gekozen adj. de Raadt en F. G. Son- ders.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1