50 Jaren strijd tegen de Tuberculose. SoestHoge Ambaclits heer 1 ij k heid Brechcokes Klaas de Ruiter 2 5 J arig bestaan KAB Sophia Jacoba Klaas de Ruiter SOEST. INDE HOEK. Fa. G. v. d. POL Officiële Mededelingen. ENORM IS ONZE COLLECTIE GASFORNUIZEN GASCOMFOREN GASHAARDEN GASKACHELS DINSDAG 6 OCTOBER 1953. 31e JAARGANG No. 73. SOESTER Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. OURANT Abonn. per kwart, 1.85 - per post f 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Onlangs deed een dame, die in haar eigen omgeving met de collectebus rondging voor de t.b.c.-bestrijding, een ervaring op, die op zichzelf niet zo erg belangrijk is, maar die toch te denken geeft. Aan een van de huizen, die zij met de collectebus bezocht, kreeg zij te horen „Voor de t.b.c.-bestrijding Neen. Wij willen wel bijdragen aan de kankerbestrijding, want dat is veel harder nodig". Ziedaar een opvatting, die wel niet overal zo duidelijk wordt uitgesproken, maar die men toch bij vele Nederlanders aantreft- De grote propaganda, die de laatste ja ren gevoerd is voor de bestrijding van de kanker, doet hier misschien haar in vloed gelden. Bij vele Nederlanders heeft in ieder geval de mening post gevat, dat de strijd tegen de t.b.c. wel zo goed als geheel gewonnen is en dat nu front ge maakt moet worden tegen de kanker. Alsof de vijanden van onze volksgezond heid hun beurt afwachten om ons te be lagen Zo is het niet. Al is op het gebied van de tuberculose-bestrijding zeer veel bereikt, en al staat Nederland in dit opzicht als een van de eersten op de lijst van de lan den, zo lang nog iedere dag gemiddeld 40 nieuwe gevallen van t.b.c- worden ont dekt, is deze besmettelijke ziekte nog steeds een ernstige volksvijand. Waarmee natuurlijk niet gezegd wil zijn, dat dan de kankerbestrijding naar de tweede plaats moet worden geschoven. Beide vor men van volksgezondheidszorg zijn naast elkaar dringend nodig. Men mag dankbaar zijn voor de resul taten, die in de strijd tegen de t.b.c. be reikt werden, maar die dankbaarheid mag niet tot gevolg hebben, dat de aandacht voor de t.b.c.-bestrijding verslapt. Dit was ook de grondtoon van een tweedaags con gres, dat dezer dagen in Den Haag werd gehouden ter gelegenheid van het 50-ja- rig bestaan van de - nu „Koninklijk" ge worden - Nederlandse Centrale Vereni ging tot bestrijding der tuberculose, een congres, dat geopend werd door Z. Exc. J. G. Suurhoff, Minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid, en dat bezocht werd door H.M. de Koningin en H-K.H. Prinses Wilhelmina, die resp. Bescherm vrouwe en Erevoorzitster van de vereni ging zijn. De geschiedenis van de Centrale Vereni ging valt vrijwel samen met de historie van de t.b.c.-bestrijdng in ons land, die omstreeks 1900 begon. Toen stierven er in ons land op elke 100.000 Nederlanders 193 aan t.b.c. In 1952 bedroeg dit sterf tecijfer 12 pér 100.000. Met andere woor den de sterfte is nu nog slechts 1/15 van die van een halve eeuw geleden. Dit resultaat kon worden bereikt door sa menwerking van zeer velen. De vereni gingen, die zich de t.b.c.-bestrijding tot doel stellen, hebben in dit resultaat een belangrijk aandeel gehad door haar pro paganda voor reinheid, voor frisse lucht en open raam, voor goede en doelmatige voeding. Propaganda was, vooral 50 ja ren geleden, dringend nodig, want het Ne derlandse volk was slechts met grote moeite tot de strijd tegen de t.b.c. te bewegen. De oprichting van consultatiebureaux en het huisbezoek bij lijders aan t.b.c., die men trachtte te bewegen zich tot een con sultatiebureau te wenden, werden niet met die welwillendheid ontvangen, waar op de pioniers, die dit werk met grote toewijding verrichtten, zeker aanspraak hadden mogen maken. Huisbezoeksters en verpleegsters werden door velen als in dringsters in gezinnen beschouwd. Maar met onverminderde ijver werd het werk voortgezet en langzamerhand groeide de waardering er voor Nu, een halve eeuw later, is ieder wel van het belang van de strijd tegen de tuber culose overtuigd- Maar toch is het ook nu nog nodig, er steeds weer od te wijzen, dat goede huisvesting en goede voeding, met daarnaast het bevolkingsonderzoek en het werk van de consultatiebureaux onontbeerlijk zijn om deze vijand van onze volksgezondheid steeds verder terug te dringen, totdat de eindoverwinning zal zijn bereikt. Op 14 September j.1. was het 279 jaar geleden, dat Soest door de Staten van Utrecht als Hooge Ambachtsheerlijkheid werd opgedragen aan Prins Willem III. In het jaar 1674 woedde de grote oorlog, die in 1672 uitbrak en waarin Frankrijk, Engeland, Munster en Keulen gelijktij dig ons land aanvielen. Op de Utrechtse domtoren wapperde de Franse Lelie-vlag en tot diep in Holland waren de Franse legers zegevierend door gedrongen. Ons land leek reddeloos verloren, doch er kwam uitkomst, dank zij het feit, dat de jonge Oranjetelg Willem III met zijn onmiskenbaar talent, de vijand een halt wist toe te roepen en terug te dringen en het onmiddellijk gevaar voor ons land wist te keren. Voor het tijdelijk overwonnen gewest Utrecht dreigde na de bevrijding een grote ramp, want Holland wilde Utrecht niet meer als een der zeven vrije provincies in 's Lands Regering erkennen, waardoor Utrecht voortaan geen stem zou hebben, in 's Lands Regering. Willem II trad voor Utrecht in de bres en aan zijn doortastendheid was het te dan ken, dat Holland zijn zin niet kreeg en dat Utrecht weer als een der vrije Neder landse provincies werd toegelaten. De Staten van Utrecht wilden daarvoor hun dankbaarheid jegens Willem III gaar ne tonen en droegen hem op 14 Septem ber 1674 de „gerechten" Soest, Baarn, Ter Eem en de beide Eemnessen op als Hoge Ambachtsheerlijkheid. Ons land was in die tijd bezaaid met Am bachtsheerlijkheden of Heerlijkheden. De Heer of Ambachtsheer had in zijn dorp of buurtje allerlei rechten. Hij mocht b.v. de predikant benoemen of zijn beroep goedkeuren, alsmede de koster, de school meester, de kerkmeesters, de secretaris, de raadsleden en nog veel meer ambts dragers aanstellen. Bovendien mocht hij achter zijn geslachts naam, nog die der heerlijkheid voegen b.v. Bosch van Drakensteyn, Wittert van Hoogland, Van Sasse van Isselt, welke namen nu nog voortleven. Boven een Ambachtsheerlijkheid stond een Hoge Ambachtsheerlijkheid. Daarvan wa ren er echter niet veel, aangezien dit een zeldzame onderscheiding was. Een Hoge Ambachtsheer mocht zijn eigen rechtbank instellen, had het recht tot het uitspreken van doodvonnissen en was vrijwel onbeperkt heerser in zijn gebied- Toen op 26 April het landgoed Soestdijk (het tegenwoordige Paleis) door Prins Willem III werd aangekocht en deze de hofstede door een jachthuis liet vervangen, voelden de Staten van Utrecht het als een eer voor het gewest, dat de Prins op bepaalde tijden in hun gewest zou verblijven om zich met de jacht te verpozen. Zij zagen nu hun kans om hun dankbaarheid, welke zij verschuldigd wa ren, te tonen. Op 14 September 1674 deden zij de Prins een oorkonde op perkament toekomen, waarop Soest, Baarn enz. als Hoge Am bachtsheerlijkheid werd aangeboden. Zij deelden o.m. mede, dat zij met grote voldoening hadden vernomen, dat Zijne Hoogheid bij Soest een lusthuis en jacht terrein had laten inrichten en als dank baarheid voor de toegenegenheid die „de Prins aan onze gedevasteerde ende deplorable provincie" had betoond, hem de genoemde Hoge Ambachtsheerlijkheid opdroegen, erfelijk en eeuwig. De Prins was met de onderscheiding zeer ingenomen, daar hij nu als Stichtse Land jonker ver boven alle andere Utrechtse edelen uitstak. Op 30 September schreef hij vanuit Bel gië een dankbetuiging aan de Staten, waarin de Prins beloofde de provincie Utrecht toegenegen te zullen blijven en haar belangen zou behartigen.' De Prins benoemde een eigen rechtbank het „Hoge Geregt van Baarn en bijbeho rende dorpen" en stelde als voorzitter een Drossaard aan. Op de Brink liet hij een Gerechtshuis bouwen en in 1701 werd o-a. een moor denaar op deze Brink onthoofd. De misdadigers, die ter galg werden ver oordeeld, bracht men naar de Hoge Vuur- se, waar zich nog de zig. galgenheuvel bevindt. i - ii - in voor CENTRALE VERWARMING KERKPAD N.Z. 1 TELEFOON 2788 Zondag herdacht de afdeling Soestdijk van de K.A-B. haar 25-jarig bestaan. Na de kerkelijke viering des morgens werd te 12 uur een receptie gehouden in het parochiehuis „St. Ludgardis", waar velen het bestuur kwamen gelukwensen. Daar kwamen o.m. afgevaardigden van de K.A.B.-afdelingen Soest, Soesterberg en Laren, R.K. Vrouwengemeenschap, de R.K. Metaalbewerkersbond, R.K. Midden standsvereniging, Tafeltennisvereniging „Shot", Gymnastiekvereniging „Crescen do", Bond van Kantoor-, Handels- en Win kelbedienden, R-K. Bouwvakarbeiders Bond, K.A.B.O., alsmede Mgr. A. G. Smit, pastoor der parochie Soestdijk, wethouder W- G. v. Zadelhoff, Kerk- en Armbestuur der parochie Soestdijk, bestuur der Coöpe ratie e.a. De heer C. Versteijne, voorzitter van het jubileum-comité, gewaagde in zijn toe spraak van het dubbele feest dat gevierd werd, n.1. het 60-jarig bestaan van de Utrechtse Diocesane Bond en het 25-jarig bestaan van de afdeling Soestdijk. In een historisch overzicht schetste spr- het ontstaan van de Utrechtse Bond, nadat het in 1871 opgerichte neutrale Algemeen Ned. Werklieden Verbond haar neutrali teit verloor en de katholieke arbeiders uit traden. In 1875 werden de eerste arbeidersvereni gingen opgericht, in 1888 richtten de Am sterdamse pastoors de R.K. Volksbond op en op 24 November 1889 was 't dr. Ariëns, die in Enschede een R.K. Werklieden Ver. stichtte. Dit was het begin van de op richting van vele plaatselijke werklieden verenigingen, waaraan veel steun werd verleend door priesters, oud-zouaven en o.m. dr. mgr. Schrader, onlangs alhier overleden- Op 1 October 1893 werd te Zwolle c(e Diocesane Bond opgericht en in 1906 wer den 5 diocesane bonden tot één Federatie samengesmeed. In 1925 vonden stands- en vakorganisaties onderdak in de R.K. Werk lieden Vereniging en in 1928 werd de afde ling Soest van deze vereniging gesplitst, zodat een parochiële afdeling ontstond. Het eerste bestuur van de afdeling Soest dijk bestond uit de heren A. Rademaker, voorzitter; W. v. Breukelen, secretaris; W. van Breukelen (sinds 1910 bestuurslid in Soest) penningmeester; O. 't Lam en A. Beijer. Achtereenvolgens waren voorzitter de he ien P. Majoor, W. v. Breukelen, C. Ver steijne en R. Hilhorst, welke laatste sinds 9 jaar de afdeling leidt. Op 20 Juli 1941 dook ook de afdeling Soestdijk der K-A-B. onder om aan het lidmaatschap der N.S.B.-organisatie te ontkomen. Er waren toen 69 leden en nu telt de afdeling ruim 200 leden. Spr. wees er verder op, dat nog geen men senleeftijd geleden de arbeiders geen vertegenwoordigers hadden in de open bare bestuurslichamen en dat er nu, na 60 jaar, reden was tot verheugenis en dankbaarheid. Spr. deelde mede, dat er felicitatie-tele grammen waren ingekomen van het Bondsbestuur der K.A.B. en van het be stuur der Diocesane Bond. De jubileum-inzameling voor de Utrecht se Bond had 228.72 opgebracht, oftewel cngeveer 1per lid. Pastoor Mgr. A. G. Smit wenste hierna de afdeling geluk namens de parochie. Toen spr- 21 jaar geleden in Soestdijk werd benoemd, vond hij de K.A.B-afde- ling opgericht door zijn voorganger. La ter kon spr- verschillende andere organi saties oprichten, o.m. De Jonge Werkman, welke vereniging een grote rol heeft ge speeld in de verdere bloei der K.A.B.-af- deling. Spr. zeide de mening te zijn toegedaan, dat de parochie Soestdijk overwegend een arbeiders-parochie zal worden in de toe komst en herdacht het goede inzicht van zijn voorganger om een arbeiders-orga nisatie te stichten. Wethouder Van Zadelhoff feliciteerde na mens het gemeentebestuur, voor welk li chaam het een geruststelling is te weten, dat 'n dergelijke organisatie bestaat. Spr. wenste ook geluk namens de St. Adel- bert Vereniging, waarbij spr. verklaarde, dat de verhouding tussen deze twee orga nisaties in wezen niet zo slecht is, als soms wel lijkt. De heer R. Hilhorst, voorzitter van de af deling, sloot de receptie met een toe spraak, waarin hij terugzag op het be reikte, doch tevens wees op de noodzaak, dat de K.A.B. een strijdorganisatie zou blijven, omdat er nog veel bereikt moet worden- Aan het werk van het sociaal-, econo misch- en politieke leven willen de ka tholieke arbeiders sterker dan voorheen deelnemen, omdat de tijd dit eist. Niet op de wijze zoals in Frankrijk en Amerika, waar men met stakingen werkt, doch door te blijven streven naar verschillende doel einden. Spr. wees hierbij op het apostolaatswerk, de werkgelegenheid, de volkshuisvesting, de volksgezondheid, de arbeiders-ontwik keling, de culturele verheffing, de politie ke voorlichting en zei, dat een Arbeiders ANTHRACIET IV ZEER ZUINIG voor Centrale Ver warming en Haarden met vultrechter. KERKPAD N.Z. 1 KantoorF. C. Kuijperstxaat 4 Vrouwen Organisatie zou worden opge richt. Vele bloemstukken en enveloppen met inhoud waren tevoren door het bestuur in ontvangst genomen. In het kader van de jubileum-actie van de Utrechtse Bond werden te 1 uur op de Schaepmanstraat enkele honderden lucht ballonnen opgelaten door de kinderen der K.A.B.-leden. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van de Benzine en Petroleum Handelmaatschappij N.V., Frederiksplein 48-50, Amsterdam, om ver gunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een benzinepompinstaliatie, welke bestaat uit één ondergrondse tank van 6000 liter in houd en één benzinepomp, welke wordt aangedreven door één electromotor met een vermogen van P.K., op het perceel gelegen aan de Ossendamweg, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie D, nr. 2398- Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ie der de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen van dit verzoek in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op Dinsdag 20 October a.s., des voormiddags 10-30 uur, in het ge meentehuis een openbare zitting worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren te gen de inwilliging van dit verzoek kun nen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeente-secretarie kennis nemen van de terzake ingekomen stukken- Soest, 6 October 1953. BEGRAFENIS I. W. v. OOSTEROM. Zaterdagmiddag werd op de Ned. Herv. begraafplaats alhier het stoffelijk over schot van de heer I. W. van Oosterom ter aarde besteld. De overledene was een actief bestuurslid en een goed damspeler van de vereniging „De Variant" alhier. Afgevaardigden van „De Variant", het bestuur van de biljartvereniging „De Gouden Ploeg", waarvan de overledene eveneens lid was, de directie van de Bril- monturenfabriek „Arco" alhier en een de putatie van de personeelsvereniging van deze fabirek begeleidden de overledene naar zijn laatste rustplaats. De voorzitter van „De Variant", de heer G. Liefhebber, herdacht de overledene als een goed mens en een sportief damspeler. Een neef van de overledene dankte voor de laatste eer aan zijn oom bewezen. AUTO SLIPTE. Zaterdagavond was er weer een autobe stuurder, die ervaarde hoe glad onze hoofdweg is. Op de Van Weedestraat rem de hij zijn truck met oplegger af. De op legger slipte en botste met de achterzijde tegen een boom en een verkeerspaal. Boom, paal en wagen werden beschadigd. HAND VERBRIJZELD. Op de opslagplaats van oud ijzer aan de Eigendomweg had Zaterdagmorgen een bedrijfsongeval plaats, waarbij de linker hand van de arbeider J. B. werd verbrij zeld. B. was bezig uit een 8 ton wegende druk pers een rol te verwijderen. De drukpers, die op een stapel rail stond, was aan één zijde omhoog gebracht door een domme kracht. Op een gegeven moment schoot de dommekracht weg en kwam de pers op de rail terecht, waarbij de linker hand van B. bekneld raakte. Per ziekenauto werd hij naar het St. Elisabeths Ziekenhuis te Amersfoort overgebracht, waar hij ter verpleging werd opgenomen. VERDUISTERING BERECHT. Tot een gevangenisstraf van acht maan den, waarvan vier voorwaardelijk met 'n proeftijd van drie jaar en toezicht van de Reclassering, veroordeelde de Utrecht se Rechtbank Vrijdag A. de K. alhier. Aan verdachte was ten laste gelegd, dat hij in een periode van twee- en half jaar gelden zou hebben achtergehouden bij de bezorging van postpakketten, voor een to taalbedrag van 200a 250 Geëist was eenzelfde straf, doch met een proeftijd van drie maanden. 50 JAAR GETROUWD. Zaterdag herdacht het echtpaar A. G. Brood-de Vries, Parklaan 24 alhier, de dag, dat zij 50 jaar geleden in het huwe lijk traden. Het familiefeest werd des middags opgeluisterd door de Soester Harmonie P.V.O., die de oudjes een se renade bracht. GEVONDEN VOORWERPEN. Grijze jas, bankbiljetten, bruine kinder- portemonnaie, broche, groene kinderjas, rood schoudertasje, grijze kinderporte- monnaie, windjack, sleutels aan riempje, speelgoedhond, glacé dameshandschoen, schaar, zakdoekje, tang, rubberbal, Duits woordenboek, vulpenhouder, bruine en zwarte schoen. Inlichtingen omtrent deze gevonden voor werpen zijn te verkrijgen aan het politie bureau, iedere Woensdag en Zaterdag, van 14 tot 16 uur. We zitten nu in Soest met twee branden de kwesties: onze V-V.V. en de Vrijwilli ge Brandweer. Het gedoe in de V.V.V. vind ik zielig. De herrie bij onze Brandweer ernstig. In kringen ver buiten ons dorp geldt onze Brandweer als een der beste corpsen. Reeds verschillende malen was er in de hoogste brandweerkringen gelegenheid onze Brandweer een pluim op de hoed te steken en ook in ons dorp bestaat de grootste bewondering voor de kerels, die bij nacht en ontij te voorschijn vliegen om rampen te voorkomen. De splijtzwam schijnt ook hier te zijn binnengeslopen. Jammer! We hopen maar, dat betrokkenen, in het belang van onze Gemeente, spoedig tot een aanvaardbaar vergelijk komen. Wat het zielige V.V.V.-gevai betreft, is het maar goed, dat het Verkeershuisje er staat, zodat we er niet onderuit komen om het bevolkt te houden. Wanneer we eens staakten met het ge krakeel over een zetel in het bestuur, waarop sommigen gebrand zijn en ande ren voor geen geld plaats willen nemen, er volstaan met een Kascommisie. Ik weet wel, dat het gebruikelijk is een bestuur te hebben, maar waarom eigen lijk? We deden het nu ook al een poosje zonder en 't ging er helemaal niet gekker door en per slot kunnen we best eenp anders doen dan in andere gemeenten- Dat doen we op verschillend gebied toch al en het voordeel zou zijn, dat er zich geen mensen met zaken bemoeien waar ze niet voldoende kijk op hebben en niet beseffen, dat het tourisme zich heeft ont wikkeld tot gans iets anders dan reisjes organiseren. Bovendien hebben de leden duidelijk blijk gegeven, dat de hele zaak hen geen fluit interesseert en de directeur, die, naar mijn overtuiging, graag hard wil werken om het tourisme naar Soest te bevorderen, zou meer armslag krijgen. Dit is natuurlijk een dwaas idee van me. Stel je voor: alléén een kascommissie, ter wijl we ons, als rechtgeaard Nederlander, niet de kans laten ontnemen om, wan neer we met meer dan twee man zijn, een vereniging met compleet bestuur te stich ten. H. OEKMAN. Deze artikelen ook op termijnbetaling tegen normale verkoopsprijs zonder ver hoging of andere kosten. BURG. GROTHESTR. 34 - TEL. 2935 Naast City-Theater. SCHIETWEDSTRIJDEN SP.S.V. Zaterdagmiddag zijn de door de Soester Politie Sport Vereniging georganiseerde schietwedstrijden beëindigd. Ook deze middag werd er druk geschoten op de 12 meter banen van „Oranjehof- De resultaten van deze wedstrijden waren; le klasse. 1. „Driebergen en Omstreken", 225 punten. 2. „Prins Hendrik", Amers foort, 224 punten. 3- „Frans Tromp", Hoe velaken, 213 punten. 4. „Baarn en Omstre ken", 211 punten- 5. „Ty1"', Lunteren, 207 punten. 6. „Eendracht", Terschuur, 203 p. 2e Klasse. 1. „Prins Hendrik", Amersfoort, 215 punten. 2. „Eendracht", Terschuur, 198 punten. 3. 3e vijftal van „Prins Hen drik", Amersfoort, 197 punten. 4. „Tyr", Lunteren, 196 punten (6 x 10). 5. 3e vijf tal van „Baarn en Omstreken, 190 punten. 7. 3e vijftal van „Eendracht", Terschuur, 184 punten. 8. S.P-S.V., Soest, 174 punten. 9. Politie Sport Vereniging Amersfoort, 166 punten. 10. K.O.G., 's Graveland, 162 punten. 11. le vijftal van Politie Sport Vereniging Amersfoort, 160 punten. 12. „Wilhelmina", Spakenburg, 158 punten. HUMANISTISCH VERBOND. Donderdagavond opent de gemeenschap Soest van het Humanistisch Verbond het seizoen in „Oranjehof" met een lezing door dr. H. Musaph, psychiater te Am sterdam, over „Opstand en aanpassing". Men zie de advertentie in dit nummer. SOESTER SCHAAKCLUB. Vrijdagavond begon de wintercompetitie. Dé uitslagen van de wedstrijden in de eerste ronde zijn; J. K. v. ZijtveldC. Samsom 01. A. HilhorstJ. Muylaert afgebr. J. Gorter G. van Munster afgebr. J. ThomaszeL. de Regt afgebr. G. GeytenbeekH. Steen beek 10. E. v. Goor den OosterlinghJ. Hoek 01. H. v. NoeselJ. Spijkers 10. B. Beuken—K. van Munster 10. K. Mud C. P. Amelunxen 10. J. v. d. Wal G. Acronius 10. S. de ZoeteH. Over- goor afgebroken.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1