Tegenstellingen in Indonesië. Kousen -reparatie Gazelle, Raleigh, Locomotief fUGERS RIJWIELEN Theorie en practijk. De meest gesorteerde speciaal-optiek-afdeling ter plaatse. R. G. v. Essen - opticien Soest vóór 30 jaar. SOEST. Goed nieuws voor de Soester huisvrouw. Fa. G. v. d. POL I1IIIIIII1 OMEL5 PIANO'S Soester GLAS- EN VERF HANDEL IN DE HOEK. Voor vakkundige Stichtsche Sclioenhuizen Meningen van onze lezers. VRIJDAG 9 OCTOBER 1953. 31e JAARGANG OURANT SOESTER Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 Een standbeeld voor Van Heutsz in Djakarta Amsterdam heeft een Van Heutsz-monu- ment. Het is opgericht om de man te eren, die er in slaagde, in het begin van deze eeuw, Atjeh tot rust te brengen. Wij weten niet, of er ergens in Neder land ook een standbeeld staat voor prof. Snouck Hurgronje. Maar dat was per slot van rekening alleen maar een ge leerde, die in zijn studeerkamer had uit gedacht, hoe de generaal dat roerige ge bied op de beste manier tot kalmte kon brengen. Die manier nu was de volgende: Scheidt het geestelijke en het wereldlij ke gezag. Bepaal de bevoegdheden van de geestelijke leiders uitsluitend tot de geestelijke zaken en geef de wereldse overheid de bestuurszaken van het stuk je wereld dat Atjeh heet in handen. Een en ander onder toezicht van de Nederlan ders natuurlijk- De opzet lukte en de generaal kreeg zijn monument. Dat was in het begin van deze eeuw en we leven nu in het midden van diezelfde eeuw. Het is duidelijk, dat iets, wat hon derden jaren in een gemeenschap heeft geleefd, niet in een vijftig jaar tijds kan verdwijnen. Temeer niet omdat die één heid van geestelijk en wereldlijk gezag niet een of andere merkwaardigheid is van Atjeh alleen, maar deel uitmaakt van de wereldbeschouwing van de hele Islam. Het is de klasse van de religieuze leiders natuurlijk blijven hinderen, dat hun een gedeelte van hun invloed bleef ontno men. En kiplekker voelde de bevolking zich ook niet onder die nieuwe bestuurs- indeling, want de klasse, die de zaken der inheemse wereld kregen te beheren, ver eenzelvigde de wereldlijke belangen wel eens wat al te vaak met hun eigen be lang. Toen in 1945 de revolutie kwam, hebben de bevolking en de geestelijke leiders bijltjesdag gehouden: de oelama's, de geestelijke leiders, hernamen hun oude positie. In 1945 dus revolutie, in 1950, om pre cies te zijn in December 1949, de souve- reiniteits-overdracht. In die vijf jaar is er aan de bestuursvorm van Indonesië ge dokterd door de Nederlanders en door de Indonesiërs. Het eilandenrijk van Indonesië strekt zich uit ovér een afstand, die ongeveer gelijk is aan die van Noorwegen tot aan de Kaukasus. Eilanden met verschillende talen, met verschillende godsdiensten, met verschillende mensenrassen, met on derling zeer verschillende ontwikkeling en economische belangrijkheid, zulk een gebied zou het beste een federatie kun nen worden- Dat was niet alleen het gevoelen van veel Nederlanders, o.a. van dr. Van Mook, maar ook van vele Indonesiërs, o.a. Mohammed Hatta. Regionale regeringen met een centrale regering in Djakarta, die in de verschil lende gebieden alleen maar provincies zag. De Nederlanders ontwikkelden m de overgangstijd een federaal stelsel, maar ja, populair waren noch de Nederlanders, noch de Nederlandse maatregelen in de ogen van de nationalistische Indonesiërs en het federale stelsel werd met een vaartje afgebroken en een centrale re gering, nou ja regering, in Djakarta zou de zaken voor heel Indonesië centraal regelen. In hoofdzaak was die tegenzin tegen het federale stelsel te verklaren uit het feit, dat het van Nederland afkomstig was, echter speelde ook de vrees mee, dat de len van de federatie los zouden weken van het geheel. De delen op hun beurt waren weer bang, dat de centrale regering op Java in de allereerste plaats zou denken aan de be langen van Java en pas in de tweede plaats aan die van de verder af gele gen delen. Bij deze, eigenlijk zeer verklaarbare kwestie, die op de duur waarschijnlijk wel tot een oplossing zou zijn gekomen, is echter een andere. De tegenwoordige regering van Indone- KERKSTRAAT 3 -S0EST-TEL2030 D' Amsterdamse trambestuurder Plus collega conducteur Hebben van een nieuwe actie In de hoofdstad de primeur. Men rijdt sedert enk'le dagen Volgens voorschrift en model En ziedaar: het hele schema Komt nu danig in de knel- Na behoorlijke controle Wordt er eind'lijk afgebeld, Men houdt zich keurig aan 't voorschrift, Zoals dat werd opgesteld. Zou er dan misschien iets mis zijn? Want het gaat onmidd'lijk fout Als men zich voor een keer even Aan papieren regels houdt. Al wat achter een bureau zit En daar theoretiseert, Komt wellicht tot de conclusie: Practisch gaat het toch verkeerd- Het is werkelijk een puzzle: Theoretisch gaat het fout En het is beslist onpractisch Als men zich aan regels houdt. Het is practisch zeer goed moog'lijk, Dat theoretisch een besluit. Ja, wat wou ik ook weer zeggen? Ach, je komt er nooit mee uit. sië is op Westerse leest geschoeid. Een staatshoofd, een regering, een volksver tegenwoordiging. Een stelsel, dat vier kant staat tegenover het Islamitische, dat beide, èn het staatsgezag èn het ge- loofsgezag in één hand wenst. Een staat met een leider, die alles in de hand heeft, waar alles wat er gebeurt in de staat is getoetst aan de voorschriften van de Islam. Deze beweging, waarvan de Darul Islam wel de fanatiekste is, vindt men «zowel op Java als daarbuiten. Het is naast de te genstelling tussen Java het hoofd deel en de andere delen een tegenstel ling, die dwars door het Indonesische staatsbestel heen loopt en natuurlijk pro fiteert van de „federale" tegenstellingen. Zo vinden we dan die bewegingen, al leen of gecombineerd, in alle delen van Indonesië, in West-Java, in Zuid-Celebes, in Atjeh, op Borneo en de Minahassa. Uit de tijd van Van Heutsz weten we, dat noch de bewoners van Atjeh, noch het gebied waarin ze leven, gemakkelij ke elementen zijn waar men mee te kam pen heeft. De Indonesische regering heeft er zwaar materiaal en vliegtuigen naar toe moeten sturen en schijnt slechts wei nig te vorderen. Trouwens, de Atjehers zelf schijnen ook over modern materiaal te beschikken. Maar wat misschien nog een grotere bondgenoot is van de Atjehers dan die moderne uitrusting, is de zwakheid van de Indonesische regering. Die, door de bank toch al niet te sterke regering is ten opzichte van de onderha vige kwestie nog eens extra gehandicapt, omdat de tweede Islamitische partij, de gematigde zullen wij maar zeggen, de Masjumi, buiten de regering staat. Een partij, die, zat ze wél in de regering, misschien beter met de ontevredenen kon onderhandelen. Maar hoe het ook zij, wij hebben het idee, dat ze in Djakarta graag een groot monument zouden willen oprichten voor de man, die dat opstandige gebied in rust houdt. Misschien nog wel gro ter dan de Nederlanders deden voor hun generaal in Amsterdam Alleenverkoop o.a. van de bekende Metzier" monturen (zie etalage). Ziekenfonds-leverancier. BIRKSTRAAT 2 TELEF. 2874 Dertig jaar geleden was er ook al iets met de melkprijs. Men leze: „Op verschil lende plaatsen in ons land is de melk prijs verhoogd en naar wij vernemen, wordt er ook in Soest van de zijde der melkveehouders op aangedrongen de melkprijs met twee cent te verhogen. Door bedoelde veehouders wordt gewezen op Baarn, waar de melkhandel geduren de de gehele zomer (1923) 2 cent hoger noteerde dan Soest en dat verhoging al leszins billijk is nu de productie snel ver mindert (September 1923), de kwaliteit verbetert en de zuivelprijzen zijn geste- gen. Hoogstwaarschijnlijk zal, in verband met de zuivelwaarde, de verkoopprijs van de melk met ingang van 1 October gesteld worden op 15 cent per liter." Toen gaf een prijsverhoging ook verbe tering van kwaliteit, althans bij de melk- Nu zijn we blij met een klein velletje cp onze gestandariseerde melk, want dit wijst op de aanwezigheid van vet. Nee, we zijn er niet op vooruit gegaan: hogere prijs en minder kwaliteit. Hoe kan het ook anders. We worden steeds slimmer. Nu onze brandweer toch in de belang stelling staat vermelden wij een zeer leerzaam berichtje uit de Soester Courant van October 1923: „Zondagmorgen brak brand uit in de wo ning van de heer Jansen aan de Smits- weg, doordat een pan met vet vlam vatte. De brandweer, die spoedig "ter plaatse was, kon niet verhinderen, dat huis en inboedel verloren gingen- Verzekering dekt de schade". Wat dat betreft zijn we er wél op voor uit gegaan. Bijna op de kop af dertig jaar geleden werd de Nijverheidsschool aan de Mo lenstraat feestelijk in gebruik genomen. We hadden sinds 16 October 1902 al een vereniging tot bevordering van het Nij verheids-onderwijs en tot het uitbreken van de oorlog in 1914 werden de lessen in het St. Jozef gebouw gegeven „onder leiding van de meest vooraanstaande per sonen", zo werd bij de opening der school gezegd. Het St. Jozefgebouw was gedurende 1914- 1918 ontspanningslokaal voor militairen en daardoor verhuisde men naar een lo kaal in het St. Jozefgesticht, terwijl na de oorlog de lessen op verschillende punten in Soest werden gegeven. De school was een uitkomst en voorzag in een behoefte, zoals dat heet. Nu wachten we al weer enige jaren op verbouwing van de eigen school tot Am bachtsschool of Lagere Technische School, zoals dat tegenwoordig heet. Toen schreven we onder een verslag van een declamatie-avond: Laat in het vervolg geen kinderen meer toe dan onder geleide van de ouders en onder hun hoede blijvend. Deze bvond waren ze zeer hinderlijk". Ja, zo waren wij en wat dat betreft zijn we er beslist op vooruit gegaan. DE VOORTUIN WEDSTRIJD. De heer Ferguson, voorzitter van de Tuinbouwvereniging „Soest", besprak j.1. Woensdagavond, in Hotel „De Gouden Ploeg", tijdens de prijsuitreiking in de wedstrijd om de mooiste voortuinen, de kwestie, die wij vorige week aanroerden, n.1. moet er geen onderscheid worden ge maakt tussen tuinen, die door tuinlieden worden onderhouden en die, waarin de amateur in zijn vrije tijd liefhebbert? De heer Ferguson zeide, dat de Soester Courant oogenschijnlijk gelijk heeft, maar dat dit onuitvoerbaar is. Enkele aanwezigen gaven eveneens hun visie op het probleem, zowel pro als con tra. Vastgesteld werd o.m., dat het ab surd was, dat vorig jaar de ere-prijs werd toegewezen aan een tuin, welke eenmaal per week door een tuinman werd ver zorgd. Er waren nu echter ook prijswin naars, die zonder tuinman werken en er zijn ook tuinen, waarin een tuinman een paar maal per jaar komt en het onder houd dus door de eigenaar wordt ver richt. Een andere spreker wees er op, dat zij, die over geldmiddelen beschikken, zeker van een prijs kunnen zijn, want niet al leen de tuinman, doch ook de aankoop van mooi plantenmateriaal e.d. kan be slissend zijn. Deze spreker zou Soest in rayons verdeeld willen zien en de prijzen per rayon willen toewijzen. (Inderdaad is het juist, dat men tuinen op 't Hart niet kan vergelijken met tuinen in Soest- Zuid, waar de natuurlijke entourage zo veel mooier is en ten voordele van de tuinaanleg werkt.) De heer Muysert uit Baarn, lid van de jury, wees op de wel zeer grote en moei lijke taak, die de keuring in Soest mee brengt. Soest is ontzaggelijk groot en tij dens de drie keuringsdagen kan men juist op een moment komen, dat sommige tuinen, doordat b.v. in het voorjaar de tulpen zijn uitgebloeid, niet „op kleur" zijn. De jury houdt rekening met kleine, mid delgrote en grote tuinen en geeft maxi maal 3 maal 10 punten voor aanleg, kleur en onderhoud. Het uiteindelijke doel, de verfraaiing van de gemeente, moet hoofd zaak blijven en spr. achtte 'n ander sy steem van keuren practisch onuitvoer baar. De heer Ferguson reikte aan de aanwe zige prijswinnaars de prijzen uit, welke bestonden uit bonnen voor planten-ma- teriaal, welk materiaa, geschonken wordt door de gemeentelijke^'kwekerij. De jury, bestaande uit de heren Muysert, Achterberg, Kraayenhagen en Gommert, werd hartelijk dank gebracht, onder aan bieding van sigaren, terwijl de heer Blok, die zijn auto voor de jury beschikbaar had gesteld, eveneens woorden van dank en een kist sigaren in ontvangst moest nemen. De heer Muysert hield hierna een inte ressante causerie over herfstbloeiers en besheesters. GESLAAGD. Gisteren slaagde te Groningen voor het doctoraal examen theologie Ds. B. Maar- singh, predikant der Herv. Wijkgemeente „Emmakerk". Vanaf heden kunt U bij ons de Hoover - machine huren. Speciaal voor de verhuur hebben wij nieuwe Hoover-machines in bedrijf genomen. De machines worden gebracht en gehaald. Voorts vindt U bij ons een uit gebreide sortering huish. artikelen. BURG. GROTHESTR. 34 - TEL. 2935 Naast City-Theater. VOLKS-UNIVERSITEIT. Geheel gevuld was Dinsdagavond de zaal van het Oranje-Hotel, waar een bijeen komst van de Volks-Universiteit werd gehouden, waarop dr. H- Groot, de be kende radio-spreker, een lezing hield over „Het wonder van de sterrenhemel". Aan de hand van een grote hoeveelheid lichtbeelden gaf spr. een inzicht in de sterrenwereld, een ver-verwijderde won derlijke wereld, die altijd de belangstel ling van de bevolkers der aarde heeft ge had. „Tel de sterren" is de opdracht, die velen op de wereld, van het ontstaan der aar de af, hebben gevolgd. De Griekse astro noom Hipparchus telde 50 jaar voor Chr. de sterren voor het eerst officieel. Hij kwam tot ca. 1000 sterren. Dank zij de geweldige kijkers en de fo tografische ontwikkeling ontdekten wij alleen al in het melkweg-stelsel voorlopig 300.000 millioen sterren. De camera maakt daartoe opnamen, die van 20 minuten tot dagenlange belichting vergden en de camera onthult vele ge heimen. Foto's van de maan laten geweldige ge bergten zien in krater-vorm, waarbij de bergen niet afgeslepen zijn door wind en water, daar de maan geen atmospheer heeft. Men heeft berekend, dat de planeet Mer- curius 58 millioen kilometers van de zon staat en een doorsnee heeft van 4800 k.m. De aarde staat slechts 150 millioen k-m. van de zon en heeft een doorsnede van 12.756 k.m., doch voor Jupiter geldt, dat deze planeet 777 millioen k.m. van de zon is verwijderd en een doorsnede heeft van 140.000 k.m. Een vliegtuig, dat met een snelheid van 300 k.m. per uur vliegt, zou 15 millioen jaren nodig hebben om een grote ster te ontmoeten. Een betere illustratie betref fende afstanden en maten rondom onze aarde is waarschijnlijk niet denkbaar. VERKOOP VERHUUR WW AM Tm NIEUWEWEG 103 VHII IUU TELEFOON 2968 Zeer vele wetenswaardige bijzonderhe den wist deze deskundige spreker over de sterrenhemel te vertellen, waarbij met enige trots vermeld kan worden, dat op de grote sterrenkundige observatoria Ne derlanders de leiding hebben, allen leer ling van onze Groningse sterrenkundige Kaptein. Het vertoeven in deze wondere sterren wereld werd een genotvol verblijf, dat slechts node door de tijd werd afge broken. ARTSEN- EN APOTHEEKDIENST. De artsendienst wordt waargenomen dooi de artsen H- Tervoert, Lindenlaan 16, te lefoon 2705 en H. J. Stroband, Henr. Blaeckweg 12, tel. 2434. Zondag is geopend Apotheek „Soest", Soesterbergsestraat 8. OUDERAVOND VAN DER HUCHTSCHOOL. Dinsdagavond werd in de Van der Hucht- school een druk bezochte ouderavond ge houden, waarin, op verzoek van de con tactcommissie, gesproken werd over de geestelijke achtergrond van het onderwijs op deze school en over de toepassing van het onderwijs aan de beginselen- De heer A. van Asselt, oud schoolhoofd en voorzitter van het schoolbestuur, gaf een overzicht van de geschiedenis der v. d. Hucht-stichting en deelde mede, dat de school in 1913 was opgericht door enige personen, die de humanitaire levensop vatting voorstonden en die meenden, dat eerst dan een gezonde, veredelde, op ho ger plan rustende samenleving kon ont staan, wanneer bij het kind begonnen werd. De grondbeginselen der school zijn: eerbied voor alles wat leeft, voor alle door God geschapen schepselen. Verder geldt de doelstelling, dat het kind zich vrij en naar aanleg moet kunnen ont plooien. De heer Ruijzendaal belichtte de werk wijze in de lagere school, waar werktaken aan de kinderen worden opgedragen na klassikale bespreking der leerstof, terwijl het hoofd der Ulo-school, de heer Gorter, de humanitaire gezindheid bij het onder wijs op de voorgrond stelde. Een levendige gedachtenwisseling volg de hierop tussen ouders en leerkrachten. FILMMIDDAG VOOR DE JEUGD. De Kabouters van het Ned. Padvindsters Gilde alhier willen graag een nieuw clubhuis en om het hiervoor bestaande fonds te versterken organiseren zij een amusante filmmiddag voor de jeugd. Men zie de advertentie in dit nummer- 1.90 WERD 31-90. Weinig zal een 40-jarige huisvrouw uit onze gemeente hebben vermoed, dat zij nog eens voor de Utrechtse Politierech ter zou moeten verschijnen vanwege een zeer geringe belastingschuld van 1.90. De dame kreeg in Juni j.1. bezoek van 'n deurwaarder, die haar maande tot be taling, doch het resultaat was nihil. De deurwaarder kwam echter terug met een andere ambtenaar en in haar opwin ding over het volgens haar incorrecte op treden van de beambten was zij er toe overgegaan enige krachttermen te ge bruiken. Het meest nam ze een der amb tenaren kwalijk, dat hij tegen haar ge zegd zou hebben: „Hoor eens lieverd, be taal die belasting nou" „Vindt U dat woord een belediging?" vroeg de Officier van Justitie verbaasd. „Een belasting-ambtenaar moet heer blij ven", antwoordde de verdachte waardig. De Politierechter veroordeelde verdachte tot 30.boete of 10 dagen hechtenis, wegens belediging van een ambtenaar in functie. NUTSSPAARBANK. Bij de Nutsspaarbank te Soest werd in het derde kwartaal 1953 in 2935 posten ingelegd een bedrag van 394.909,51, te rugbetaald werd in 1651 posten een be drag van 316.409,39. Gedurende deze pe riode werd dus meer ingelegd dan te rugbetaald 78.500,12. Ongeveer 750 kinderen namen trouw aan het schoolsparen deel. Zij spaarden in 3126 stortingen een bedrag van 2-026,43. Per 1 Januari van dit jaar was het aan tal inleggers 3232 met een gezamenlijk tegoed van 1.218.827,97. Per 30 Septem ber j.1. bedroeg het aantal inleggers 3511, met een tegoed van 1.496,140-86, dus 'n vermeerdering van 277.313,69. „DE VARIANT". De Soester dammers hebben de competi tie goed ingezet, althans het eerste tien tal van De Variant, dat Dinsdagavond een wedstrijd speelde te Hilversum tegen H.D.G. 2. Drie partijen werden afgebroken doch een overwinning voor de Soesters is ze ker. De uitslagen waren: ZijdelOoms 02. HuisstedeDamen afgebroken. Wassink- Collet 02- DadenVeerman 02- Ro- mijnVan Es 02. FukkingWaal afge broken. v. Aggelenv. Gemert 11- Ma- rinusNap afgebroken. MoosdorffWal stra 20. v. d. Lindenv- d. Broek 20- Het van ouds vertrouwde adres voor GLAS, VERF EN BEHANG J. BRANDSMA Soesterbergsestraat 52 - Tel. 2707 Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 POSTGIRO No. 126156 Met het gemak waarmee een warm mes door de boter glijdt, gaat sedert de laat ste jaren de melkprijs omhoog. Nog maar net is er een cent per liter bijgekomen, of het gerucht gaat al weer over een volgend centje. Vorige week is er in Noord-Brabant de zoveelste cent per liter bijgekomen on der aanvoering van het argument, dat de kostprijs is gestegen. De regelmaat, waarmee, onder deze of gene reden, de melkprijs steeds hoger stijgt, is echter zó in het oog lopend ge worden, dat we ons gaan afvragen, wan neer, naar het inzicht van de verenigde melkproducenten, de top zal zijn bereikt. De niet veel verzet verwekkende kleine verhogingen van 1 cent per liter is psy chologisch goed bekeken door de heren die daar over gaan, doch het wordt nu toch wel tijd, dat er een halt weerklinkt. Het liefste zou mij zijn, dat dit halt door het publiek zelf werd uitgeroepen. Me thoden daarvoor liggen vlak voor de hand. Duidelijker wil ik niet zijn, maar het wordt toch wel tijd, dat we onze ge dachten daarover eens laten gaan. Bij de laatste verhoging werd, zoals reeds gezegd, weer een volgende verho ging in het vooruitzicht gesteld en U kunt er donder op zeggen, dat de a.s. loonronde een gerede aanleiding zal zijn voor wéér een centje meer- Toen ons een paar jaar geleden de melk- sanering ongevraagd werd opgelegd, gold als een der hoofdargumenten een grotere efficiëntie. Zo zoetjes aan hebben we wel doorgekregen, dat die grotere efficiëntie wel heel sterk 'n éénrichtingverkeer na streeft. Voor de cliënten veranderde niets ten goede. Integendeel! Ik gun onze melkbezorgers een goed sa laris. Ik gun ze ook een, in vergelijking met vroeger, kortere werkdag, maar ik vind, dat de grote concerns, die nu prac tisch al hun vingers in de (melk)pap hebben, wel heel erg het vet uit de kaantjes braden. H. OEKMAN. naar SOEST - UTRECHT - BAARN De voorlopige uitslag is 59 en zal, in dien de afgebroken partijen remise op leveren, 128 zijn in het voordeel van De Variant. Het 2e tiental van De Variant speelde te Nijkerk tegen Veluwezoom 2. De Soes- tenaren moesten met een 12-8 uitslag de vlag strijken. De uitslagen waren: E. BraltsKraay 1-1. P. Braltsv. Duinen 20. O. Hoogeboom Kentin 11- v. d. HaarAbbel 20. WijnsmaRoest 02. RoestLiefhebber 20. F- BraltsRoest Sr. 11. v. d. BrinkReehorst 20. EEN ZEER ERNSTIG GEVAL VAN WONINGNOOD. M. de R. Het gezin A. de Kruyf, man, vrouw en twee kinderen, wonen sinds ca. 3V2 jaar in een schuur Molenstraat 157a te Soest. Het woongedeelte van deze schuur be staat uit een kamer van c.a. 3x/z x 3Yz M., een zeer klein slaapkamertje voor de ouders, een zeer klein opkamertje, waar de beide kinderen in één bed slapen en een kelder. De rest bestaat uit een z-g. boerendeel. Het gehele oppervlak is ca- 5 x 8 M. De schuur staat op invallen. Bomen, die er voor staan, hebben instorting tot nu toe voorkomen. Alle balken zijn zwaar vermolmd en met stenen onderstut. De kelder is onbruikbaar wegens het ge vaar van instorten. Uit de muren (éénsteens!) kan men stuk ken uitnemen en de muren met de hand heen en weer bewegen. Zo slecht is de specie. Het rieten dak lekt bij regen heel erg, omdat de vorstpannen ontbreken. Op vele plaatsen zijn kleine en grote gaten in de nok van het dak, waardoor men de lucht ziet. Na een bezoek van de bouwpolitie heeft de eigenaar die gaten gedicht door er graszoden op te leggen, hetgeen natuur lijk slechts zeer tijdelijk helpt. De huisvestingscommissie is er 5 weken geleden, op verzoek van A- de Kruyf, geweest en heeft verklaard, dat de schuur niet meer hersteld mag worden, doch al leen gesloopt. Sindsdien is er nog niets gebeurd. Moet deze ten hemel schreiende toestand nog langer duren? Moet het gezin De Kruyf een vierde winter ingaan in een volkomen wrak van een zwaar lekke schuur? Wij leven toch niet meel" in 1945, direct na de bevrijding, toen vele mensen in kip penhokken moesten wonen? Het is straks 1954, dus 9 jaar na de be vrijding! Ik hoop van harte, dat dit artikeltje tot gevolg moge hebben, dat het gezin De Kruyf zo spoedig mogelijk aan een mens waardige b-huizing wordt geholpen. De huidige woontoestand mag geen dag langer als nodig is bestendigd blijven. Opgemerkt zij nog, dat mijn vrouw zich, door een persoonlijk bezoek, overtuigd heeft van de bovenomschreven zeer ern stige toestand, waarin het gezin De Kruyf zich bevindt. Ir. H. L. MATTHIJSEN. Obrechtlaan 50, Bilthoven

Soester Courant | 1953 | | pagina 1