Zal er toch gesproken worden SOEST. SOESTERBERG R. G. van Essen Kunnen Amerikanen geen Duits leren? Burgerlijke stand. WINTERTIJD... LEESTIJD... R. G. VAN ESSEN - Opticiën Officiële Mededelingen. Einde van de woningnood in 1953? Electrische Gehoorapparaten De Brillenspecialist Hoewel in de Verenigde Staten de derde grote man uit de vorige democratische regering heeft gezegd, dat zo langzamer hand een overwicht is ontstaan in de grote krachten van het Westelijke en Russische blok, lijkt het er nog niet veel op. Dean Acheson, minister van Buitenland se zaken van Amerika tijdens het be wind van president Truman, kan het ech ter ook weten. Hij verklaarde, dat de tijd van praten is aangebroken. In Korea heb ben wij eikaars krachten gemeten; wij weten allebei wat wij aan elkaar hebben- Ongeveer tegelijkertijd overhandigde Adlai Stevenson, indertijd de democra tische concurrent van president Eisen- hower, aan zijn vroegere mededinger 'n plan, volgens welke de vrede zou kun nen worden behouden, natuurlijk gezien van het standpunt der democraten. Het plan zou voorzien in een soort van garantiepact van het Westen aan Rusland. Eisenhower beloofde de voorstellen gron dig te zullen bestuderen, maar het is nog niet zo lang geleden, dat door de Ame rikaanse regering werd verklaard, dat er voor Rusland al zo'n garjfntiepact bestaat, namelijk in de vorm van de N.A-T.O. en E.D.G. Niet alleen in Amerika gaan er stemmen op voor een conferentie met de Rus sen, ook in Engeland ziet Churchill nog veel in zijn voorstel, in Mei van dit jaar gedaan. Het grote verschil tussen Enge land en Amerika is echter, dat de Engel se regering achter het plan staat, terwijl de regering van Eisenhower in dat pra ten alleen dan wat ziet, wanneer Rus land eerst in daden heeft getoond wer kelijk de internationale problemen te •willen oplossen. Bovendien en dat is misschien wel het belangrijkste heeft Amerika nog alles of bijna alles voor het zeggen. Ook al zou Amerika er heil in zien met de Russen aan de conferentietafel te gaan zitten, dannog niets. Om te confereren zijn nu eenmaal twee partijen nodig. Het Westen enerzijds en Rusland anderzijds. Eerlijk gezegd geloven wij niet, dat Rus land zo graag de internationale proble men geslecht wil zien. Vandaar ook het afwijzende Russische antwoord op het voorstel tot het houden van besprekingen tussen de ministers van buitenlandse za ken der Grote Vier, welke vergadering a.s. Donderdag had moeten aanvangen. Moskou zou best een gesprek met de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk willen over Duitsland, echter alleen in dien communistisch China zou worden betrokken in de conferentie over de an dere internationale problemen. Verder herhaalt het zijn voorstellen over de vorming van een voorlopige Duitse regering uit de Oost-Duitse en West- Duitse regering. Over vrije verkiezingen, die volgens het Westen toch het eerst zouden moeten worden gehouden, wil Rusland blijkbaar helemaal niets weten. Eerlijk gezegd is dit geen wonder. Na de gebeurtenissen in Oost-Duitsland, in verband met de relletjes van 17 Juni, zullen in Oost-Duitsland niet veel stem men op de communisten worden uitge bracht. Het percentage bij de jongste ver kiezingen in West-Duitsland liep terug tot iets meer dan twee. Neen, dat een gesprek met de communisten een groot succes zou worden, wagen we te betwij felen. Nochtans is een ieder er van overtuigd, dat de wereldspanning moet worden ver minderd. Of daar de wetenschap, dat ook de Russen in het bezit zijn van de water stofbom mede oorzaak van is? President Eisenhower heeft zich in deze geest uitgelaten toen hij te kennen gaf, dat Amerika, nu dringender dan ooit, de bedoelingen van Rusland wil doorgron den, om door onderhandelingen de inter nationale spanningen op te heffen. Dat ook Churchill dit gevoelen heeft mag wel worden gezien in het feit, dat hij nu alleen besprekingen met Malenkov wil voeren. GEBOREN: Dina, dochter van D- v. Essen, bankwer ker en J. van Lambalgen, Prins Hen driklaan 8. Henri Albert, zoon van H. A- Menning, schilderspatroon en F. M- Hoo- ze, Ossendamweg 37. Krijna, dochter van A. van Steendelaar, spoorwegarbeider en A. G. van Ballegooijen, Kruisweg 3. Wil- helmina Maria, dochter van G. J. Ganseij, militair en A- van Schoonhorst, Klaar- waterweg 79. ONDERTROUWD: Nicolaas Gerardus van Beek, 27 jaar, kantoorbediende, Baarn en Margaretha Lagemaat, 25 jaar, zonder beroep, Ko- renweg 3. Jan Lindekamp, 62 jaar, sein huiswachter, Bussum en Hendrika van Dijk, 47 jaar, winkeljuffrouw, Juliana- laan 22. Antonius Franciscus Mauritius Gerardus Luijpen, 31 jaar, chemicus, Utrecht en Maria Elisabeth Brandt, 25 jr., apothekers-assistente, Sophialaan 27. GEHUWD: James Rowe, 64 jaar, zonder beroep, Ei gendomweg 71 en Stientje Gesina Alber- ta Bos, 52 jaar, zonder beroep, Eigendom weg 71. Adres na huwelijk: Eigendom weg 71. Gerardus Bernardus Wilhelmus van de Pol, 27 jaar, schoenmaker, Konin- ginnelaan 76 en Erika Ingrid Ida Rabe, 21 jaar, verkoopster, Korte Hartweg 25. Adres na huwelijk: Koninginnelaan 76. Hendrik Russcher, 29 jaar, bedrijfsleider, Soesterbergsestraat 57 en Gerdina Caro- lina Schulter, 26 jaar, zonder beroep, Amersfoort. Adres na huwelijk: Soester bergsestraat 57. Johannes Westerveld, 29 jaar, los werkman, Wieksloterweg O-Z. 37 en Maria Wilhelmina Kok, 22 jaar, zonder beroep, Veenzoom 8. Adres na hu welijk: ieder op eigen adres. Thijmen van der Veer, 36 jaar, tuinman, Schoolstraat 55 en Geertruida Hendrika Pothoven, 36 jaar, zonder beroep, Henr. Blaeckweg 8- Adres na huwelijk: Driftje 4a. Rijk Bar- lo, 24 jaar, chauffeur, Hilversum en Hen drika Schouten, 25 jaar, inpakster, Belvé- dèreweg 1. Adres na huwelijk: Hilversum, Geuzenweg 166- O VERLEDEN: Johanna Frederika Drughorn, 79 jaar, zonder beroep, Driebergen-Rijsenburg, Mevr. van Vollenhovenpark 24. Woutera Horst, 70 jaar, zonder beroep, gehuwd m. W. Tolboom, Klaarwaterweg 4A. Maar ten Jacobus Gerardus Klarenbeek, 6 jaar, zoon van J. G. Klarenbeek, spuiter en A. Lamb, Klaarwaterweg 78. Laat, voordat Uw ogen er slechter van worden, even Uw bril controleren. Wij adviseren U hierin gaarne zonder verplichting. BIRKSTRAAT 2 TEL. 2874 VERGUNNING PERSONENVERVOER. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 6 October 1953 de ten name van J. Knaap, Lindenlaan 1 te Soest, staande vergunning voor vervoer van per sonen met huurauto's is overgedragen aan M. Oskamp, thans wonende te Maarssen- AUTO GERAAKTE IN BRAND. Zondagavond, te ongeveer 9 uur, loeide de brandweer-sirene voor een brand, wel ke op de Kerkstraat zou woeden in de woning van de heer v. d- Broek, houder van het benzine-station aldaar. Het bleek echter, dat een Renault perso nenauto in brand was geraakt en reeds gedeeltelijk met zand was geblust. De nevelspuit maakte korte metten met het restant van het vuur.. De personenauto, bestuurd door de heer D. Eysink alhier, had bij genoemd station benzine getankt. De heer v. d- Broek rook na het aanslaan van de motor een brandlucht en waarschuwde de autobe stuurder, die haastig zijn wagen verliet. Uit de motor, welke in deze wagens ach terin is gebouwd, schoten vlammen op. Met vereende krachten werd de branden de wagen uit de nabijheid van de benzine pompen gereden, waarna men met zand de blussing inzette, hetwelk later door de nevelspuit werd voltooid- De auto brandde gedeeltelijk uit. KERKCONCERT. A.s. Donderdagavond zal in de Oude Kerk een bijzonder Bach-concert plaats hebben, bijzonder, omdat op het programma wer ken van Bach voorkomen, die men zelden hoort uitvoeren. Het is in de eerste plaats het concert voor twee clavecymbels en strijkorkest in c moll, dat niet, zoals nog wel eens ge beurt, op twee vleugels, doch inderdaad op twee clavecymbels zal worden ge speeld. Het tweede ten gehore te brengen werk van Bach is de Sinfonia voor orgel en or kest, die de inleiding vormt tot de cantate ,,Ich geh' und suche mit Verlangen". Dit is een van de weinige werken voor orgel en orkest van Bach, waarbij het orgel een concerterende functie heeft. Verder vermeldt het programma de Suite in b moll voor fluit en strijkorkest en de solocantate „Ich habe genug". De uitvoerenden zijn de bekende radio zanger Kees Deenik, bas; George Gardien, fluit; Hans Coolsma, hobo; Maarten Kooy en Gerard Kievit, clavecymbel; Braam- hage Cembalo Gezelschap o.l.v. Maarten Kooy. DE RONDE VAN SOEST. De Soester Bromfietsclub zal Zondag, in samenwerking met de Ren- en Toerver- eniging „Tempo", een puzzlerit voor bromfietsers en wielrijders organiseren over een parcours van respectievelijk 30 en 20 k.m. lengte. Zoals de naam van deze puzzletocht zegt, zal het parcours de deelnemers in de ge meente houden en het is de bedoeling dat deze tocht een jaarlijks terugkerend evenement wordt. Een groot aantal prij zen wordt toegekend in deze rit, waar voor reeds voldoende belangstelling be staat. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in ons nummer van Vrijdag a.s. LAATSTE SEIZOEN-RIT MOTOR EN AUTOMOBIELCLUB „SOEST". Tot besluit van het zomerseizoen hield de Motor- en Automobielclub „Soest" j.1- Zondag een oriënteringsrit. Mede dank zij het fraaie herfstweer be stond voor deze laatste rit flinke belang stelling, want niet minder dan 52 deelne mers verschenen Zondagmiddag aan de start bij het clubhuis „Zonneheuvel". Een fraai parcours van 70 k.m- was uit gezet en een gemiddelde snelheid van 36 k.m. was vastgesteld. Alle deelnemers volbrachten de tocht en de volgende rijders wisten een prijs te be machtigen: Afd. Automobielen: 1- G- Stam, Soest, 11 strafp. 2. J. W. F. Karseboom, Amster dam, 11 strafp. 3. J- Overkamp, De Bilt, 13 strafp. 4. P. de Rooij, De Bilt, 15 str.p. 5. J. de Graaff, Soest, 18 strafp. Beste kaartlezer G- Slagt te Soest. Afd. Motoren: 1. H. Roest, Breukelen, 7 strafp. 2. W. Hagen, 's Graveland, 12 strafp- 3. A. Gijzen, Breukelen, 12 strafp. 4 N. Heezemans, Baarn, 16 strafp. 5- H. Zimmermann, Soest, 18 strafp. Beste kaartlezer C. Vlug te Breukelen. DE KINDERZEGELS 1953. Op 16 November a.s. zullen op alle post- inrichtingen in Nederland de Kinderze gels 1953 verkrijgbaar worden gesteld. De verkoop van deze zegels zal duren tot er. met 15 Januari 1954. De waarden der zegels zijn: 2 plus 3 ct., 5 plus 3 ct-, 7 plus 5 ct., 10 plus 5 ct. en 25 plus 8 ct. De zegels zullen tot en met 31 December 1954 voor frankering geldig zijn. DE ST. NICOLAAS ACTIE. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer, betreffende de sluitingsdatum voor de deelname aan de St- Nicolaas- actie, welke ook dit jaar weer door de Winkeliers-vereniging „Soest" wordt ge organiseerd. Tot 20 October kunnen de winkeliers zich hiervoor opgeven. OPBRENGST COLLECTE. De collecte voor het P-I.T. (Protestants Interkerkelijk Thuisfront) heeft in de af gelopen week alhier 110,75 opgebracht. DAMES HANDBAL. U.D.—VLIDO 2—2. Vlido kwam Zondag in Utrecht uit tegen U.D., een wedstrijd, welke eindigde in een 22 gelijkspel. Voor de rust was het voor Vlido, dat twee invalsters had, een afwisselend zware strijd. De rust ging in met 20 voor U.D. Dank zij het doorzettingsvermogen van R- van Alphen, die in de tweede helft twee doelpunten wist te scoren, en het goede spel van Ria Schoenmaker, kon Vlido de achterstand inhalen en de eindstand op 22 gelijkspel brengen. PROGRAMMA MIL. TEHUIS „HUIS TEN HALVE". Dinsdag 13 Oct., 8 uur, film „Het com plot van Cripple Creek". Woensdag 14 Oct., 8 uur, film „Telefoon van een on bekende". Donderdag 15 Oct-, 8 uur, film „De wet der wetlozen". DE NIEUWE ST. CAROLUS KERK. De bouw van.de nieuwe R.K. kerk van de Sint Carolus parochie is nu beëindigd. Donderdag 15 October a.s-, des voormid dags kwart voor tien, zal de consecratie van deze nieuwe kerk worden verricht door de Aartsbisschop-coadjutor van het Aartsbisdom Utrecht, Zijne Hoogwaardi ge Excellentie Monseigneur dr. Bernar dus Johannes Alfrink. Om half twaalf wordt in de nieuwe kerk een plechtige H. Mis opgedragen. E.H.B.O.-er REDT KINDJE VAN DE VERSTIKKINGSDOOD. Toen het 1-jarig kindje van de familie E. aan de Rademakerstraat spelenderwijs 'n knikker in de luchtpijp kreeg, werd door de hevig ontstelde ouders terstond de hulp ingeroepen van de tegenover hen wo nende heer Haars, gedipl. E.H.B.O.-er. Het mocht deze heer gelukken het kindje, dat het doodsbenauwd had, door verwij dering van het vreemde voorwerp, van een gewisse verstikkingsdood te redden. TAFELTENNIS. De competitie 1953-54 staat voor de deur en „De Stompert" start in de ko mende week met 2 thuiswedstrijden. Het lste team speelt tegen P-V.H. 1 uit Utrecht en het 3e team komt uit tegen Meursing 2, te Amersfoort. In de afgelopen periode trokken 4 teams naar Amersfoort om daar „Over 't Net" partij te geven. Deze vereniging had en kele combinaties van 5e, 6e, 7e en 8e teams opgesteld en het eindresultaat was een overwinning van „De Stompert" met 23-17. Minder goed resultaat bracht de uit wedstrijd tegen „Shot"-combinaties. Het lste team verloor met 64. Het 2e team speelde gelijk. De nieuwelingen van „De Stompert" kon den het niet bolwerken en verloren met 9-1. Alleen Gerrit de Ruiter redde de eer. A.s. Dinsdagavond, 13 October, wordt er in de gSrnizoensontspanningszaal aan de Kampweg een tournooi gehouden voor militairen van de in Soesterberg gele gerde onderdelen. De officiële berekeningen over de duur van de woningnood komen alle tot de conclusie, dat omstreeks 1960 de misère overwonnen zal zijn. Dan zal er voor elk gezin weer een afzonderlijke woning be schikbaar zijn. Onlangs had oud-Mnister Mr. J. in 't Veld in Economische Stati sche Berichten een soortgelijke berekening opgezet, op grond waarvan ook hij het eind van de woningnood tegen 1960 voor spelde. Tegen deze berekening wordt thans be zwaar gemaakt door de heer H. A. Fruin, die van mening is dat de woningnood veel eerder opgeheven zal zijn; z.i. zal dit n.1. reeds over twee jaar het geval zijn. Zijn redenering is dat in 1938 de gemiddelde woningbezetting 4.3 personen bedroeg, d-w-z. dat er gemiddeld op elke 10 wo ningen 43 bewoners worden geteld. Deelt men het aantal inwoners, dat Ne derland op 1 Januari j.1. telde, t.w. 10.436.000 mensen door het aantal wo ningen dat er op dat moment was, n.1. 2.345.000, dan komt men tot een woning bezetting var} 4-45 personen. Wil men de bezetting gelijk maken aan die van voor de oorlog, dus 4-3 personen per woning, dan zouden er 82.000 woningen méér no dig zijn. Per jaar worden er op het ogen blik 65-000 woningen bijgebouwd, terwijl er jaarlijks 2000 vervallen door afbraak. Verder moet woonruimte gevonden wor den voor de bevolkingsgroei van 110-000 mensen per jaar. Daarvoor zijn nog on geveer 27-600 woningen nodig, zodat bij een aanbouw van 65.000 woningen per jaar het woningtekort met 37.400 per jaar vermindert. Het tekort bedroeg 82.000 op 1 Januari 1953 en kan dus volgens de be rekening van de heer Fruin in iVz jaar zijn ingelopen. Hij beweert dan ook dat in het midden van 1955 de woningnood voorbij zal zijn. Hij voegt er zelf de som bere voorspelling aan toe, dat dit dan zal blijken doordat dure nieuwe woningen geen bewoners zullen vinden. Hij neemt aan, dat vele mensen, die langzamerhand aan de inwonig zijn gewend liever goed koop zullen willen blijven wonen, dan dat zij een te hoge huur tot hun last nemen. Mr. In 't Veld heeft de heer Fruin onmiddellijk antwoord gegeven. Zijn be toog komt er op neer, dat het niet juist is de gemiddelde gezinsgrootte van voor de oorlog als maatstaf te nemen. Vooral doordat het aantal bejaarde mensen, dat een eigen woning nodig heeft, belangrijk toeneemt, moet het gemiddelde gezin te genwoordig op minder dan 4 personen worden gesteld- Hij blijft er dan ook bij dat de woningnood eerst in 1960 over wonnen zal zijn, al acht hij de schatting van het Centraal Bureau voor de Statis tiek van een woningtekort van 275.000 woningen belangrijk te hoog. BATTERIJEN REPARATIES SERVICE Erkend „Audium" dealer voor Soest, Soestdijk, Baarn en Soesterberg. BIRKSTRAAT 2 TEL. 2874 (Gemakkelijke afbetalingsmogelijkheden.) De Amerikaanse bezettingsautoriteiten hebben dringend behoefte aan Ame rikaans personeel, dat Duits spreekt en vandaar, dat momenteel honderddui zenden Amerikanen druk doende zijn het ich, meiner, mir, mich te leren. De erva ringen zijn echter niet geweldig. De leerlingen doen maar matig hun best en vorderen slecht of niet. Dezer dagen werd o-a. een examen afgenomen in de Duitse taal voor abmtenaren in de U.S.A.- zone. Drie honderd candidaten namen er aan deel. Een Nederlandse H-B.S.-er uit de tweede klas zou glansrijk zijn geslaagd, maar van de Amerikanen moesten 227 candidaten worden afgewezen. Volgens de Amerikaanse autoriteiten zijn de Amerikanen te lui om een andere taal te leren. Ze denken dat ze met de woorden „Prost" en „Fraulein" heel Duitsland kun nen veroveren. Maar voor het ambtelijke verkeer met het Duitse volk zijn nog een paar andere woorden nodig dan Geld, Liebe, Bonenkaffee. De Amerikaanse pers, die zich danig met het examenfiasco bezig houdt, wijst er op, dat het eigenlijk de schuld van de Duit sers zelf is, dat de Amerikanen zich niet moe maken met het leren van de Duitse taal ze spreken veel te goed Engels. Ter verontschuldiging wijst een Washing- tons blad er o.m. op, dat ook de Franse en de Russische bezettingsautoriteiten niet over vo-ldoende Duits sprekend personeel beschikken. Geheel tevergeefs hebben de Franse en de Russische autoriteiten gepoogd hun in Duitsland geplaatste officieren Duits te la ten leren. Bij (Je Duits-sprekende Fransen draait volgens het blad nu alles om het woordje kaput en de Russen houden vast aan hun woorden „Frau" en „Uhr". De Britten hebben het verder gebracht. Nagenoeg alle Britse officieren en ambte naren in West-Duitsland zijn redelijk on derlegd in de taal van Goethe en kunnen met de Duitsers een conversatie voeren.

Soester Courant | 1953 | | pagina 2