Waarom geen Volks- Credietbank in Soest? SOEST. IN DE HOEK. Fa. G. v. d. POL DINSDAG 20 OCTOBER 1953. 31e JAARGANG No. 77. soesteriQouranit SOESTDIJK BUREAU VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Naar wij vernemen heeft de raadsfractie van de Partij van de Arbeid aan het col lege van Burgemeester en Wethouders van onze gemeente de volgende vragen gesteld: 1. Is Uw College bereid op sociaal, zo wel als op zakelijk verantwoorde wij ze te voorzien in de behoefte aan volkscrediet 2. Indien de eerste vraag in bevestigen de zin wordt beantwoord, is Uw Col lege dan bereid dit doel te verwezen lijken door: a. tegen de woeker te waarschuwen en adviezen te geven om uit handen van de woeker te geraken en te blijven; b. voorlichtend, sanerend en schuldbe middelend op te treden ten behoeve van hen, die in financiële moeilijk heden verkeren of dreigen te gera ken; c. het verstrekken van geldleningen aan binnen de gemeente Soest woonachti ge personen, door tussenkomst van een binnen de gemeente gevestigde instelling; d- het sluiten van overeenkomsten met binnen de gemeente gevestigde klein handelaren, ter contante betaling van de bij hen gekochte goederen? 3. Indien de eerste vraag in ontkennen de zin wordt beantwoord, is Uw Col lege dan bereid tot betere samenwer king met de Volks-Credietbanken te Amersfoort en Hilversum over te gaan, door bij de gemeenteraad een crediet in rekening-courant aan te vragen ten behoeve van deze gemeen ten, zodat deze tot betere credietver- strekking aan Soestenaren kunnen overgaan DE OUWE KOUS. Er was een tijd, dat wij, degelijke Hollan ders, kochten als wij het geld er voor be zaten, d.w.z. wij spaarden dus eerst het geld bijeen totdat de koopsom er was. Deze goede gewoonte bestaat nog, al is de ouwe kous van heel lang geleden ver vangen door een spaarbankboekje en een spaarpot. We kunnen het er met elkaar over eens of oneens zijn, doch er is sinds jaren een streven om het vlotte afnemen van de productie te versnellen en daarmede de industrie in stand te houden. Enerzijds zijn de behoeften van de na- oorlogse-mens groot (huizen, kleding, auto's, rijwielen, machines e.d.) waarvoor „sparen achteraf" noodzakelijk is ge worden, anderzijds zouden wij, als onze industrie niet meer zou draaien, de gevolgen van een crisis ondervinden, het geen de industrie voorkomt door niet al leen in de normale behoefte te voorzien, doch ook behoeften te scheppen (denk aan televisie). Dit behoefte-scheppend element geeft eveneens weer werk en werk betekent altijd nog welvaart. SOEST ALS EILAND. Een vlot afnemen van de productie door mensen met weinig geld en veel behoef te aan allerhande artikelen kan alleen overbrugd worden door crediet-verlening. Speciale industrie-banken zijn werkzaam op dit gebied en deze stellen de kleinhan delaar in staat zijn artikelen op afbeta ling te verkopen en het sparen-achteraf van zijn klanten te financieren. Daarnaast bestaan andere regelingen, waarbij het in de meeste gevallen neer komt, dat men met de koopsom een hoge rente moet betalen voor het verleende crediet, hetgeen normaal is. Zoals voor de oorlog zijn er ook nu men sen onder ons, die of te grote afbetalin gen op zich nemen, of zoveel artikelen tegelijk aanschaffen, dat de gezamenlijke afbetaling hun kracnten te boven gaat. De narigheid van de deurwaarder en der gelijke is dan wel aan henzelf te wijten, doch komt dikwijls neer op het feit, dat wij het met elkaar deze zwakke mensen te gemakkelijk maken. Het zou zo moeten zijn, dat geen stofzui ger op afbetaling wordt geleverd, als niet eerst het fornuis-van-toen is afbe taald. Wanneer er slechts één leveran cier bestond, zou dit vanzelf zo gebeu ren, doch iedere zaak biedt zijn artike len op gemakkelijke betalings-voorwaar- den aan en bij de middenstand is men nog niet zover, dat men dit kan voorko men. De overheid, die lang geleden optrad te gen woekerrente is allengs verder gegaan en heeft sinds enige jaren in den lande Volks-Credietbanken gesticht. Zo werden in Amersfoort, Utrecht en Hilversum deze banken opgericht, waar bij de inwoners voor crediet konden aankloppen tegen matige rente en waar bij voorkomen wordt, dat men verder springt dan zijn stok lang is. Een instel ling die nuttig is, doch ook sociaal werk doet, want men geeft geen onbeperkt crediet. Meerdere malen is van verschillende kanten op Burgemeester en Wethouders aandrang uitgeoefend ook een dergelijke bank in Soest te vestigen of aansluiting te zoeken bij de V.C.B. te Amersfoort. B. en W. van onze gemeente hebben tot dusver bezwaren van sociale aard gehad tegen het volkscredietwezen, maar hier door bereikte men niet, dat zij, die op crediet wensten te kopen, hiervan wer den afgehouden. Integendeel, Soestena ren gingen naar de V-C.B. te Amersfoort en werden daar geholpen, tot schade van onze middenstand. De V.C.B. van Amersfoort kon blijkbaar niet onbeperkt alle Soestenaren helpen en verzocht B- en W. van Soest 20.000.- als rekening-courant-crediet te willen verstrekken tegen 3 °/o per jaar, doch dit werd afgewezen, waarna de crediet- verlening aan Soestenaren werd stop ge zet. Als we nu zeggen, dat er meerdere Soes tenaren nu bij de Hilversumse V.C.B. aankloppen, waar aan hen wèl crediet verleend wordt, dan hebben we de toe stand: Soest als eiland. Een Soestenaar, die via de V.C.B-, op af betaling wenst te kopen, kan niet bij een Soester V-C.B. terecht, doch wel in Hil versum of Amersfoort, met het gevolg, dat de Soester middenstand hiervan de dupe wordt. De afdeling Soesterberg van de P-v.d.A. heeft zich omtrent deze kwestie in ver binding gesteld met Mr. Fruin, voorzit ter van de Nederl- Ver. voor Volkscre dietwezen en Woekerbestrijding, tenein de te bereiken, dat Soestenaren tóch ge bruik konden maken van de bank te Amersfoort. Bereikt werd, dat de Amers- foortse bank bereid bleek Soest op te nemen in het ressort van de Bank, zon der enige verplichting van de zijde der gemeente Soest. Soest behoeft dus noch in het kapitaal der Stichting deel te nemen, noch in de kosten bij te dragen of enig risico te dragen. Ons gemeentebestuur kan zich dus bij Amersfoort aansluiten of een Soester Bank oprichten. Waar ons gemeentebestuur voor de ge hele bevolking op de bres moet staan, zal oprichting van een V.C.B. te Soest het enige juiste besluit zijn èn voor hen die crediet behoeven èn voor onze Soes ter middenstand, die niet de dupe mag worden in deze aangelegenheid. FEESTAVOND FEDERATIE VAN BUURTVERENIGINGEN. Zaterdagavond trad de Federatie van Buurtverenigingen als gastheer op tijdens een cabaretavond voor leden van de aan gesloten buurtverenigingen en belang stellenden, weke avond in restaurant „Eemland" werd gehouden. De toneelgroep van „Ons Genoegen" ver zorgde een bont programma, dat succes vol werd uitgevoerd. Zang, muziek, con ference en aardige sketches vermaakten de aanwezigen, terwijl de 5 J's uit Spa kenburg met goede jodelzang en muziek als gasten optraden. De Zingende Zusjes en Broertjes ontbra ken op dit feest evenmin en ook zij kre gen voor hun liedjes een gul applaus. De heer G. Hiemstra, voorzitter van de Federatie, dankte aan het slot van de avond alle medewerkenden, in het bij zonder de heer Jac. Kamerbeek, die de leiding van de avond had. The Musical Boys uit Hilversum verzorg den het gezellige samenzijn, dat deze avond besloot. VOORLICHTINGSAVOND P.UE.M. Mevrouw Zeldenrust opende de avond en kon pl-m. 300 dames, die de Eemland-zaal tot de nok vulden, welkom heten. Spr. deelde mede, dat naast het menu, bestaande uit aardappelen, kalfslapjes, worteltjes, appelmoes en vis, nog boter koek en cake zouden worden gebakken en nadat de meterstand door een der aan wezige dames was opgetekend, begon Mevr. Jansen, assistente van Mevrouw Zeldenrust, een en ander te bereiden. Mevr. Zeldenrust wees intussen op de vele voordelen van electrisch koken- Groente en aardappelen met weinig wa ter koken. Stapelringen gebruiken. Alles met weinig zout bereiden, daar dit pas op 't laatste wordt bijgevoegd om de voe dingswaarde zoveel mogelijk te behou den. Ook werd een nieuwe waterketel met ringen gedemonstreerd, welke op ie dere pan past en waarmede men tijdens het koken van groente of aardappelen een ketel water kan verkrijgen van on geveer 90 graden, geschikt voor de afwas. Verder beveelt zij aan verse groente zo weinig mogelijk te wecken; in geen ge val hulpmiddelen, als druppels of andere stoffen, welke schadelijk zijn- voor de gezondheid, te gebruiken- Nadat het menu gereed was en de aanwe zigen was getoond, werd een kleine pau ze gehouden, waarin een kop thee werd geoffreerd- Na de pauze werden twee films ver toond, o-a. „Het huis der toekomst" en „Lente", waarna de dames voldaan huis waarts keerden. De nieuwe RK. kerk te Soesterberg. GEVONDEN VOORWERPEN. Rol viltpapier, damesrijwiel, zwart zijden sjaal, pakje shag, vulpotlood, etui met rozenkrans, blauw kindermutsje, rode portemonnaie, bruin petje, boodschappen tas met inhoud, kinderportemonnaie, bos sleutels, vulpen, rozenkrans, rijwieltas met gereedschap, combinatietang, para pluhoes, huissleutel en zak kolen. Aan komen lopen: foxterrier, bruine hond en klein zwart hondje. Inlichtingen zijn te verkrijgen op het po litiebureau, iedere Woensdag en Zater dag, van 14 tot 16 uur. KINDEKRIJWIEL GESTOLEN. Weer werd een rijwiel, dat bij een kerk gebouw geparkeerd stond, gestolen. Dit maal betrof het een meisjesrijwiel, dat Zondagmorgen gestald was op het kerk plein van de R-K. Kerk aan de Steen- hoffstraat. Padvinders bouwen met behulp van hun vaders een blokhut in het bos nabij het Openluchttheater. „DE VROUW EN HET RECHT". Dit was de titel, die de heer Mr. F. de Bruyn Tengbergen, Burgemeester van Ne- der-Hemert, gekozen had voor zijn cau serie voor de Ned. Ver. van Huisvrouwen- Spreker begon te zeggen, dat dit samen zijn gezien moest worden als een gezellig praatje rond de haard, waarbij de aan wezigen vragen konden stellen- Als uitgangspunt noemde spreker de verschillende vormen van „Recht", die onderverdeeld worden in Goddelijk recht, natuurrecht en gewoonterecht. Deze ver schillende nuances vindt men in wetten samengevoegd en ondergebracht in 't Burgerlijk Wetboek. 's Morgens opstaan, het electrisch licht aansteken, de waterkraan opendraaïen(l ons ontbijt nuttigen enz., deze handelin gen brengen ons direct in aanraking met het recht. Ook speelt de warenwet een grote rol in onze samenleving, waarvoor spr. wijst op 't ontzaglijk groot aantal levensmiddelen, welke worden afgekeurd. Ook wijst spr- op de leerplichtwet, waar bij hij voornamelijk wijst op het 7e leer jaar, waarvoor veelal huishoudscholen worden ingeschakeld. Tal van ander wetten als de verkeerswet, de jacht- en visserijwet, de ziektewet en het ziekenfonds, Noodwet Drees, de Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. POSTGIRO 126156 De voorspelling, of beter gezegd de be rekening, die de Heer Fruin maakte in zake het tijdstip, dat de woningnood tot het verleden zal behoren, moet een ieder, die de moeite heeft genomen de vorde ringen te analyseren, die wij sedert 1946 op dit gebied hebben gemaakt, nogal dwaas voorkomen- In honderden gemeenten, waaronder ook onze gemeente, is de toestand niet veel beter dan in 1946 en wanneer we van enige opluchting durven spreken, is dit voor een groot deel te danken aan het feit, dat veel personen kans hebben gezien bij anderen te gaan inwonen, om maar een dak boven hun hoofd te hebben. Met dat „dak boven hun hoofd" is alles gezegd, want van de verdere voorrechten, die het bezitten van een waarlijke wo ning geeft, genieten deze mensen niet. Ondanks dit, worden deze mensen niet meer als woningzoekenden beschouwd, omdat er altijd nog honderden zijn, die zelfs dat gedeelde dak niet boven hun hoofd hebben. En nu komt mijnheer Fruin ons vertellen, dat de woningnood in 1955 ten einde zal zijn. Ik hoop van ganser harte, dat ik" te stom ben om het zo simpel te zien als Heer Fruin ons voorrekent Ik heb zo het gevoel, dat zijn berekening of voor spelling van evenveel waarde is, als de dito van hen, die ons in de oorlogsjaren wisten te vertellen, dat de oorlog met een maandje of zo afgelopen zou zijn. Aan de andere kant geef ik toe, dat het zijn nut kan hebben, om met veel „van je hela hola" de moed er bij het publiek in te houden, maar ik heb het idee, dat de woningzoekenden uit de berekeningen van Heer Fruin niet veel moed zullen putten en dat hij in 1955 maar het beste doet onder te duiken. H. OEKMAN. ONZE VERHUUR VAN WAS MACHINES is een groot succes Heeft U er reeds van geprofiteerd VERHUUR REEDS VANAF 150 Ook de uiterst lage prijzen van onze HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN. trekken alom de aandacht. Ook hiervan kunt U profiteren BURG. GROTHESTR. 34 - TEL. 2935 Naast City-Theater. dienstplichtwet enz. passeerde de revue. Bij de wetten, die betrekking hebben op 't houden en ontslaan van huishoudelijk personeel, kwamen de tongen los, doch alle vragen werden naar genoegen be antwoord. Na de pauze gaf spr. een goed inzicht in de huwelijksrechten van de vrouw en de mogelijkheden bij eventuele echtschei ding. Met dit alles kregen de dames een goede indruk van het recht, waarmee de vrouw van 's morgens vroeg tot 's avonds laat te maken heeft. De presidente, Mevr. Braat, dankte de heer Mr. De Bruyn Tengbergen voor zijn uitvoerige voorlichting en bood hem en diens echtgenote enige heesters voor hun tuin aan. BROMFIETSER BROMDE DE CEL IN. De bromfietser K. uit Barneveld deed zich Zaterdagavond in onze gemeente te goed aan een hartversterker. De alcohol had echter een slechte invloed op zijn rijcapaciteiten, waarom hij al brommen de de cel inging. „DE VRIENDSCHAP". Men deelt ons mede, dat in de bereke ning voor het generaal kampioenschap van de postduivenvereniging „De Vriend schap" een fout is geslopen. De goede uitslag is als volgt: 1. W. Nieu- wenhuis, 2107,42 p. 2. R. Koster, 1638,22 p. 3. E. van Daatselaar, 1610,29 p- BRAND DOOR KAPOTTE GASSLANG. Zaterdagavond brak in de keuken van bakkerij Eggenkamp aan de Burgem. Grothestraat brand uit, doordat de slang van het gasconfoor was afgespron gen. Een gordijntje van het gastafeltje, wasgoed dat te drogen hing, en ander textiel geraakte in brand. De bewoners blusten het vuur grotendeels, waarna de nevelspuit de rest deed. De brandweer inspecteerde nog het rieten dak van dit perceel, doch ontdekte geen vuurhaard.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1