Het Volkscrediet wezen. Meningen van onze lezers. SOEST. IN DE HOEK. Fa. G. v. d. FOL Tobt Uw vrouw niet langer af. mooie Wasmachine. DINSDAG 27 OCTOBER 1953. 31e JAARGANG No. 79. SOESTER OÜRANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. SOESTDIJK BUREAU VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Men schrijft ons: Min of meer onder invloed van Amerika heeft het volkscredietwezen in de na oorlogse jaren ook in ons land een sterke vlucht genomen. Gestimuleerd werd het daarbij nog door het enorm grote tekort aan gebruiksgoederen allerwege, als ge volg van de oorlog ontstaan. De degelijkheid van de Nederlandse volksaard bracht met zich mede, dat men voorheen het kopen op afbetaling of door middel van verworven voorschot in ze kere zin als een kwaad beschouwde. Iemand met verantwoordelijkheidsgevoel ging daar niet licht toe over. En mocht men al door buiten zijn schuld ontstane omstandigheden daartoe gedwongen wor den, dan wachtte men er zich wel angst vallig voor daarvan aan bekende personen enige ruchtbaarheid te geven. Bij voor keur wendde men zich tot een instelling buiten zijn woonplaats, ten einde de cre- diet-opname geheim te houden. Het ge vaar was daarbij uitermate groot in handen van woekeraars te vallen. Daar gelaten de hiermede gepaard gaande na delen, uit deze mentaliteit sprak ander zijds veel goeds. Na de oorlog is in deze mentaliteit een vrijwel totale ommekeer gekomen. Het zich voorzien van allerlei gebruiksvoor werpen door middel van crediet of op afbetaling acht een groot deel van ons volk vrij normaal. Tot op zekere hoogte kan men de redelijkheid van dit stand punt ook wel verklaren. Wat kan er tegen zijn, dat men van een bepaald gebruiks voorwerp het genot heeft ten tijde dat men ook de lasten daarvan draagt. Deze theorie is zeker te rechtvaardigen. Daar tegenover dient men echter wel te be denken, dat de praktijk ervan tot zeer nadelige excessen leidt. Amerika, waar tallozen zuchten onder een ondraaglijke last van afbetalingsverplichtingen, geeft ook daarvan onomstotelijk het bewijs. Wanneer men eenmaal de schroom heeft overwonnen om op crediet te kopen, dan ontstaat de verleiding maar al te gemak kelijk om zich na verloop van korte tijd in schulden te steken, die een zware druk gaan betekenen. De begeerte naar allerlei voorwerpen neemt toe; met een zekere luchthartigheid gaat men over tot het doen van aanschaffingen, die men bij handhaving van het oude beginsel achterwege zou hebben gelaten en na korte tijd vervalt men in zorgen, welke het levensgeluk, dat men door middel van de aangeschafte goederen had gedacht voor zich te verhogen, juist in tegenge stelde richting doet omslaan. Teneinde het afbetalingssysteem, waar van men de uitgroei niet heeft kunnen tegenhouden, in zo goed mogelijke banen te leiden, is men in diverse gemeenten er toe overgegaan volkscredietbanken op te richten. De voornaamste doelstelling van deze instellingen is wel erop toe te zien, dat orediet-behoevenden geen gro tere afbealings verplichtingen aangaan dan dragelijk voor hen zijn. Daarnaast is elk winstbejag aan deze overheidsinstel lingen vreemd en streven zij er naar de credietbehoevenden uit de handen van woekeraars te houden. Ook al zijn de ze overheidsinstellingen lang niet in staat alle gevaren, verbonden aan het kopen op afbetaling, te voorkomen, ongetwijfeld zullen zij een gunstige werking kunnen uitoefenen. Ook wanneer de gemeentelijke overheid overweegt tot de oprichting van 'n volks- credietbank over te gaan zal zij er wel aan doen goed in het oog te houden, dat het hier in wezen gaat om een instelling, die in zekere zin een maatschappelijk kwaad behartigt. Onder alle omstandig heden, waarin niet de dringende nood zaak daartoe dwingt, zal men er beter aan doen het kopen op crediet te ont raden. Op dit standpunt, stellen de be heerders der volkscredietbanken zich he laas in het algemeen niet. Zij hebben blijkbaar weinig oog voor de ernstige ge varen, die voor ongetwijfeld zeer velen schuilen in het zich vertrouwd maken met het credietwezen voor de aanschaf fing van gebruiksvoorwerpen. Daarnaast streven zij er vaak naar de kosten aan hun dienst verbonden zoveel mogelijk te dekken door opvoering van het aantal credieten, uiteraard natuurlijk voorzover de toekenning daarvan zakelijk be schouwd verantwoord is. Naast de volkscredietbank is gekomen 't zgn. financieringsinstituut. Dit is een zelfstandige particuliere instelling, welke nauw samenwerkt met de Volkscrediet bank en waarvan de aangesloten winke liers, na voorafgaand door de Bank in gesteld onderzoek en tegen betaling van een door deze verleend voorschot, aan hun klanten gebruiksgoederen verkopen. Het risico voor de terugbetaling der ver leende voorschotten komt geheel ten laste van het Financieringsinstituut. Het zal niemand verwonderen, dat de bij deze instituten aangesloten winkeliers er op uit zijn om voor dit crediet-systeem on der hun klanten reclame te maken, waar door de zucht tot het kopen op termijn betaling onnodig wordt aangewakkerd. Heel vaak heeft dit nog tot gevolg, dat winkeliers in levensmiddelen, die uiter aard buiten deze crediet-regeling staan, daarvan in de vorm van wanbetalers de nadelige gevolgen ondervinden. De toepassing van het gehele systeem van het volkscredietwezen komt er in wezen op neer, dat men is afgestapt van het oude van degelijkheid getuigende be ginsel, hetwelk het aanschaffen van ge bruiksvoorwerpen eerst dan verantwoord werd geacht, wanneer men over de daar toe vereiste financiën de beschikking had. Deze gezonde mentaliteit zo veel mogelijk te herstellen, zal bij de overheid toch zeker op de voorgrond moeten staan, hoe zeer men ook blijk kan geven van het besef, dat sommige personen onder be paalde omstandigheden gedwongen kun nen worden van voorschotten gebruik te moeten maken en het alsdan wenselijk is hen daarbij uit de handen van woe keraars te houden. Voor alles zal men moeten blijven beden ken, dat in het zich vertrouwd ^naken met het kopen op afbetaling voor een ieder een ernstig gevaar schuilt. Het valt niet te weerspreken, dat, zodra men zich dit stelsel heeft eigen gemaakt, veel ge makkelijker wordt overgegaan tot aan schaffingen die als onnodig bij contante betaling achterwege zouden zijn geble ven. Nimmer zal er de overheid aan mo gen medewerken het op crediet kopen te helpen bevorderen, maar integendeel zal zij er naar dienen te streven dit tot de kleinst mogelijke proporties terug te drin gen in het welbegrepen eigenbelang der crediet-vragenden. Met interesse heb ik kennis genomen van Uw verslag in de Soester Courant van 20 October '53 over de „Voorlich tingsavond P.U.E.M.", in de zaal van Eem- land, op 17 Oct. j.1., inzake het bereiden van spijzen op een electrisch fornuis, waarbij dames in de zaal controle uit oefenden op de tijdsduur en dus kostprijs. Wat ik echter miste in Uw verslag, was het feit, dat de leidster op een gegeven ogenblik haar assistente een wenk gaf, dat de aardappels, volgens de tijdsduur, mogelijk al gaar zouden zijn. De assisten te luisterde eens aandachtig aan de kook pan en schudde met het hoofd van neen, blijkbaar kookte het water nog niet. Een cake, welke eveneens in de oven ge- takken werd, was eerst ver over tijd gereed. Toen men vanuit het publiek hiernaar informeerde, bleek, dat tenge volge van de lage spanning van het electrisch net e-e-a- vertraagd was ge worden. In mijn betoog in de Soester Courant van 20 Maart '53, werd reeds op het funeste van de te lage spanning van het Soes ter Electriciteitsnet gewezen, ten gevol ge waarvan een filmvoorstelling bij een lezing in het St. Ludgardisgebouw, in December 1952, een half uur vertraagd werd, daar een ander filmtoestel met aanpastransformator moest gehaald wor den. Hoewel deze zaak, blijkens berichten in de plaatselijke courant, in de Gemeente raad aanhangig werd gemaakt, heeft het tot nog toe niets gebaat, verbetering is steeds uitgebleven en de „goegemeente" knipt nog maar steeds een extra lampje aan, om zijn ogen niet te bederven, ten gevolge van het onvoldoende licht. Als bij de recente demonstratie in Eem- land de spanning op peil geweest was, zou de zaak vlotter zijn verlopen en de berekende kostprijs bij het einde van dit gedeelte van die avond berekend, zeker lager gelegen zijn. Een der dames in de zaal bracht de vraag naar voren, hoeveel de kostprijs wel ge weest zou zijn, indien er met gas ge kookt was. Hierop moest men het antwoord schuldig blijven. Wellicht mag ik die dame hier op dan even antwoorden: Onder de verbrandingswaarde van een stof verstaat men de hoeveelheid warm te. welke bij volledige verbranding van één k.g. vaste of vloeistof of één M3. gas bij normale druk en temperatuur vrij komt. Deze warmte-hoeveelheid wordt uitgedrukt in Warm te-eenheden (W-E.) of wat hetzelfde is in kilocaloriën (kcal). Deze bedraagt voor: Stadsgas 3800 kcal, prijs 17,5 ct. Goede anthraciet 9.40 p. hl. 75 k.g.) 7000 kcal, prijs 12,5 ct. Dunne stookolie voor centrale verwarming (1 k.g. 1,17 L.) 10-000 kcal, prijs 16,1 ct. Petroleum 0.20 p. L.) (1 k.g. 1,2 L.) 10.500 kcal, prijs 24- ct. De hoevéelheid warmte door één kilo wattuur (kWh) electriciteit geproduceerd bedraagt 864 kcal, prijs 8,5 cent, ver hoogd met een verhoudingsgedeelte van het vastrecht, welke verhoging voor een doorsnee huisaansluiting de prijs onge veer verdubbelt, hetgeen men maar al te vaak over het hoofd ziet. Wat kost ons nu b.v. een hoeveelheid warmte van 10 000 kcal? Dat is ongeveer de hoeveelheid, welke een flinke haard in Uw huiskamer, op volle sterkte bran dend, produceert, in IV2 uur. 10.000 kcal, op prijsniveau van heden, kosten voor: Dunne stookolie voor centr. verw. 16.1 ct. Goede anthraciet 18 ct. Petroleum 22,9 ct. Stadsgas 46 ct. Electriciteit (11V2 kWh v.recht 197 ct. Dit zijn dus de verhoudingsgetallen, waar uit, als antwoord op de gestelde vraag uit het publiek, blijkt, dat electriciteit 197 46 4% maal zo duur is als gas. Deelt U de opgegeven kosten aan electri citeit dus maar door 4)4 en U weet wat de kosten voor gas bedragen zouden heb ben. Indien electriciteit, wat kostprijs betreft, de toets met andere brandstoffen, als warmte-producent, zou kunnen doorstaan, zou reeds ieder in den lande electriciteit prefereren. Daarom moet men de film, welke na de kookdemonstratie volgde, niet serieus opvatten. Dat is alleen in de toekomst voor millionnairs weggelegd U dankend voor de verleende plaats ruimte. B. KOPPEN. DISTRICTS WEDSTRIJDEN R.K. E.H.B.O. Ernstige gewonden lagen Zondagmiddag in het Sint Josephgebouw, waaraan de deelnemers aan de districtswedstrijden van het district Utrecht der R.K. E.H.B.O. hun krachten wijden. Er was grote belangstelling voor deze wedstrijden, waaraan 6 junioren-ploegen en 3 senioren-ploegen deelnamen. De jury werd gevormd door de artsen Ehrenberg en Janssen van de vliegbasis Soesterberg en de heren Aarts te Zeist, Verzijden te Naarden, J. C. M. Smit Sr. te Amsterdam en de heer J. Kerlen te Amsterdam. Na het welkomstwoord van de heer Let- schert, voorzitter van het district Utrecht, namen te 1.15 uur de wedstrijden voor de junioren-ploegen een aanvang. Zij kregen twee gewonden van een aanrijding te be handelen, waarvan er één bewusteloos was en de ander een bovenbeenbreuk had. Met enthousiasme en onder het wakend oog der jury deden de deelnemers hun werk. De senioren-ploegen kregen een zwaar dere opgave te verwerken en ook door deze ploegen werd goed werk geleverd aan een schijndode drenkeling en een wielrijder met gebroken been. De uitslagen waren als volgt: Afdeling Junioren: 1. Utrecht, 59 2/3 p. 2. Montfoort, 58 p. 3. Zuilen 57 2/3 p. 4- Ach terveld 49 p. 5- Vinkeveen 38 1/3 p- 6. Maartensdijk, 20 p. De commandanten kregen de volgende prijzen: 1. De heer Pierrot, Vinkeveen, 61 2/3 p. 2. De heer v. Haamond, Utrecht, 45 p. 3. Mej. v. d. Heiden, Zuilen, 42 1/3 p. 4. De heer Verhoef, Montfoort, 40 1/3 p. 5. Mej. Blom, Maartensdijk, 34 p. 6. De heer Wijntjes, Achterveld, 30 p. Afdeling Senioren: 1. Zuilen, 78 1/3 p- 2. Montfoort, 76 2/3 p. 3. Maartensdijk 64 1/3- punt. Het is natuurlijk mogelijk, dat de Amb tenaar van het Openbaar Ministerie in Dordrecht op nog hoger gezag handelde dan hij zelf al uitmaakt, toen hij de winkelweek in Oud-Beijerland zo gran dioos in de war stuurde. Met alle respect voor onze wetgeving en de mensen, die voor naleving van de wet moeten zorgen, hebben zij tezamen een verbazend slechte beurt gemaakt. Het zal allemaal wel verantwoord zijn wat daar in Oud-Beijerland plaats had, maar is het niet zielig, dat in 1953, en juist in een periode, dat haast iedere dag ellende-verhalen over de gang van zaken bij de middenstand in de dagbladen en de Tweede Kamer te vernemen zijn, het Openbaar Ministerie roet in het eten van die middenstanders op Oud-Beijerland meent te moeten gooien. Waarvoor dacht die ambtenaar, dat die Oud-Beijerlanders een bedrag van 4500.- aan prijzen gratis ter beschikking hadden gesteld? Voor de grap? Néé natuurlijk. Hun doel was geen ander, dan hun omzet in een slechte tijd te verhogen. Misschien ook wel een poging om de mensen in hun eigen gemeente te laten kopen. Zoals gezegd zal de ambtenaar wel in zijn recht staan, doch wordt het geen tijd, dat de wet, die ons juist ook deze week, bij beslissing van de Hoge Raad, het ge noegen ontnam een paar dubbeltjes aan 'n voetbalpool te wagen, aangepast wordt aan de eisen van deze tijd en de verlan gens van het overgrote deel van ons volk? Dat volk, dat het over vrijwel de gehele linie beu is als onmondige kinderen geringeloord en beschermd te worden tegen „gevaren" op een wijze, die ons al leen maar hoongelach bezorgt? Zijn, om eens een land als voorbeeld te noemen, de Engelsen dan zulke morele kanibalen? Kom nou! H. OEKMAN. Geef haar zo'n Compleet met wringer reeds v.a. f 240. Alle bekende merken voorradig. Verhuur van nieuwe wasmachines v.a. fl.50 BURG. GROTHESTR. 34 - TEL. 2935 Naast City-Theater. Commandantprijzen: 1. Mej. Van Zuylen, Montfoort, 73 p. 2. De heer Bouwman, Zuilen, 70 p. 3. De heer Peters, Maartens dijk 53 punten. De heer J- C. M. Smit Jr., voorzitter van de afdeling Soest, welke afdeling als gastvrouwe optrad, reikte de prijzen uit. RECTIFICATIE. Door een vergissing van onze zijde is de advertentie betreffende de vestiging van de heer A. J. A. Staatsen, Tandarts, ge plaatst in ons blad van Vrijdag 23 Octo ber j.1. Deze diende te worden opgenomen in ons nummer van Vrijdag 30 October a.s., op welke datum de inhoud dezer ad vertentie eerst van kracht wordt. SCOOTER WERD DOOR AUTO GEGREPEN. Doordat de bestuurder van een bestel auto, zekere De V. uit Zeist, Zaterdag middag, op de hoek Nachtegaalweg-Me- relweg, geen voorrang gaf aan de van rechts komende scooter, bereden door de heer H. alhier, ontstond een aanrij ding. H. werd door de auto gegrepen en tegen het wegdek geworpen. Hij kreeg 'n hoofdwonde en een ernstige kniefractuur. Per ziekenauto is hij naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" te Amersfoort ver voerd- SOESTER SCHAAKCLUB. Vrijdagavond ontving de Soester Schaak club haar eerste tegenstander in de win tercompetitie 1953-1954, n-1. het pas ge- dregradeerde „Denk en Zet" uit Waver- veen. De Soestenaren wisten met 6-4 te win nen, zoals blijkt uit de volgende uitsla gen: J. GorterC. Teeuwen 0-1. C. Sam- somF- N. de Lange Vz'Vz- J. Thomasze- P. Teeuwen 0-1. H. de GraafJ. v. d. Plas %-%. W. BenschopD. v. d. Plas 1-0. A- v. DijkM. Smit Vz-Vz- C. Zaal berg van ZeistF. v. d. Plas 1-0. L. de RegtC- Verwey 1-0. J. K- v- Zijtveld- J de Boer Vz-Yz. G. van MunsterE. Kok 1-0.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1