DE MUUR. GAZMÏÏ^LOCOMÓTIËF RADIO Krant of televisie. De N.V. Centrale Slachtplaats. Eerste Soester Muziek handel en Muziekschool fUGERS RIJWIELEN Brandpunten der Internationale Politiek. SOEST. W VAN TOL NIEUWEWEG103 Opening wijkgebouw Wit-Gele Kruis. SPORTARTIKELEN RAPID IN DE HOEK. Stichtsclie Sclioenhuizen VRIJDAG 30 OCTOBER 1953. 31e JAARGANG No. 80. SOESTER XIÖURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn- per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Om het stadsdeel van Warschau waar de joden woonden, het ghetto, lieten de Na zi's destijds een muur bouwen. Daarbin nen zouden de joden dan „vanzelf" wel uitsterven en als het niet vlug genoeg ging, wilden ze dat proces nog wel wat bespoedigen. Konden we over de mensen buiten die muur als over „vrije" mensen spreken? Natuurlijk niet. De Polen in Warschau hebben zich toen evenmin vrij gevoeld als wij, Nederlanders. Maar de mensen, die zon muur oprichtten, kunnen we die „vrij'' noemen? Wij, met onze maatsta ven, zeker niet, maar zij met hun maat staven? We hebben ons nooit in de gedachten- gang van die heren kunnen verplaatsen, maar afgaande op hun gedragingen moe ten we wel aannemen, dat ze zich in hun waan en hun trots wel „vrij" zullen heb ben gevoeld- Een stukje van die muur in Warschau heeft men er expres laten staan. De rest is afgebroken. Over wat er voor in de plaats is gekomen, willen we hier verder zwijgen. Maar er zijn meer van die muren, on zichtbare weüiswaar, doch niet minder werkelijk. We bedoelen de muur, die hoe langer hoe hoger en onoverkomenlijker schijnt te worden tussen de maatschappij en de z.g. on-maatschappelijken. In Nederland is een drietal proefschrif ten verschenen, die dit probleem aan snijden. In Frankrijk is het onderwerp, zij het onder de belichting vanuit een andere hoek, eveneens aan de orde. Trouwens, al is het niet met zoveel woor den, overal in de wereld is het aan de orde en overal spreekt het, niet alleen nationaal maar ook internationaal, zijn woord mee. Welke zijn de oorzaken van het on-maat- rchappelijk zijn? Voor een deel schijnt het te liggen in de waardering, die de persoon en de arbeid van de on-maat- schappelijke van de maatschappij van ben „buiten de muur" ontvangt. Die waardering komt op verschillende manieren tot uiting. Materieel en sociaal. Werk dat „niet veel om de hakken heeft", geen speciale vakkennis vereist, dat ge makkelijk door ongeschoolde arbeiders kan worden verricht, dat werk, hoewel even onmisbaar als welk ander ook, ont moet in de regel weinig waardering. Trouwens in een land als Frankrijk b.v. begint de maatschappelijke waardering nog niet eens bij de geschoolde arbeid, maar Das als je in de positie verkeert om belasting te ontduiken Hoe reageert de „onder-gewaardeerde daarop? Hij keert zich van de maatschap pij af en sluit zich op in eigen kring,' „binnen de muur". In eigen kring kan hij autoriteit ontwikkelen, is hij menigmaal een belangeloos en toegewijd medewerker aan een of ander initiatief, dat die kring heeft opgezet. Hij vindt daar de waarde ring die hij buiten de muur niet vindt. Automatisch brengt dit mee, dat hij voor de initiatieven van de anderen niets voelt, er op z'n best onverschillig, meestal af wijzend en wantrouwend tegenover staat. Met het instituut der arbeiders-priesters heeft men in Frankrijk, van katholieke zijde, daarin een doorbraak trachten tot stand te brengen. Geestelijken vestigden zich in arbeiderswijken en gingen ge woon mee werken in de fabriek- Niet in cognito. Wanneer hun medewerkers moeilijkheden hadden, werd er op ge hoopt, dat ze daarmede bij hun me de arbeider-geestelijke zouden komen- Dat arbeiders-priesterschap staat de laat ste tijd in de publieke belangstelling. Het heeft slechts in kleine kring een hernieuwde kennismaking met een be langrijk stuk geestelijk leven tot stand kunnen brengen, maar waar het contact er was, was het innig. Ei schijnen nu plannen te bestaan om met dit nieuwe doorbraak-proces op te houden, maar vooraanstaande Fransen verdedigen doorzetting van het werk- Een eigen toestel voor slechts f 98.- of f 5.90 per maand. KERKSTR3 TEL.2786 Neerlands Televisie Stichting Bracht de wedstrijd van het jaar, Dank zij veel vernuftigheden, Bij mij thuis op het dressoir. Rustig in een stoel gezeten, Buiten al dat woest gedrang, Zit je zachtjes mee te zingen Met het lied: „Wij zijn niet bang". Gaat het straks gemeengoed worden, Kost zo'n toestel minder geld? Draven twee en twintig jongens Strakjes over 't voetbalveld.... Maar niemand wil een kaartje hebben, Zelfs niet als je 't gratis kreeg, Naast de lijn staat dan het toestel, De tribunesdie zijn leeg. Ongekende moog'lijkheden Brengt dit mee, zeg, wat een bof, Televisie in het Kremlin En, misschien, op 't Binnenhof. Iedereen kan dan bekijken, Of het levendig gelaat Van Malenkof, Drees of Romme Boos- of vrolijkheid verraadt. Zal dit dan de krant verdringen Die moog'lijkheid is niet zo groot: Niemand sloeg ooit met zo'n toestel Een steekmug of een bromvlieg dood. Dat was een stukje practijk in het slopen van de muur- In Frankrijk. Wat doet het land nu met de drie proefschriften over die muur? We geloven dat dit vraagstuk èn van geestelijke èn van de maatschappelijke kant moet worden aangepakt. Op straf fe van het ontstaan van een nieuw ghetto, even hecht ommuurd als die van War schau, met even verschrikkelijke gevol gen. Gemeentelijke exploitatie duurder. Zoals bekend werd op 20 Maart door de Soester Raad besloten de aandelen van de N.V. Centrale slachtplaats alhier, elk nominaal groot 2500.van de aan deelhouders over te nemen tegen een koers van 200 °/o, derhalve voor een be drag van 5000.per aandeel. Tegen dit raadsbesluit zijn bij Gedepu teerde Staten aanvankelijk bezwaren ge rezen, welke ter kennis werden gebracht van het gemeentebestuur, waarbij een verzoek ging om nadere inlichtingen. B. en W. hebben toen advies gevraagd bij de Veterinair Inspecteur van de Volksgezondheid, welk advies eerst op 10 September j.1. binnen kwam. Dit had tot gevolg, dat de wettelijk voorgeschre ven termijn van maximaal 5 maanden, om inlichtingen te verschaffen aan Ged. Staten, werd overschreden en Ged. Sta ten niet anders kon besluiten hun goed keuring te onthouden aan voornoemd raadsbesluit. Gedeputeerde Staten deelde echter mede, dat zij een eventueel nieuw besluit van gelijke strekking opnieuw in overweging zullen nemen en zich in dit bijzondere geval niet zullen beroepen op de regel, dat eenzelfde aangelegenheid niet voor de tweede maal wordt behan deld. De aanvankelijk bij Gedeputeerde Staten gerezen bezwaren hebben o.m. be trekking op het volgende. Men wenst te worden ingelicht over de factoren, welke gedurende de laatste ja ren het nadelig saldo van de N.V. Cen trale Slachtplaats hebben veroorzaakt. Gedeputeerde Staten vroegen zich ook af waarom de gebouwen en inventaris niet opnieuw zijn getaxeerd, daar de taxatierapporten dateren van 1950 en sindsdien een waardevermindering is op getreden. Verder is het hun opgevallen, dat bij de bepaling van de waarde der aandelen slechts rekening is gehouden met de intrensieke waarde hiervan. In dien van de rentabiliteitswaarde zou zijn uitgegaan, zou een veel lager bedrag dan f 5000.per aandeel zijn verkregen. Men vroeg zich. af of het niet juister was beide waardefactoren in de schatting te betrekken. Gedeputeerde Staten hebben uit de over gelegde verlies- en winstrekening de in druk gekregen, dat de exploitatie zeer zuinig is geschied, zodat de vraag naar voren komt of bij gemeentelijke exploi tatie hel verliessaldo niet in betekenen de mate zal stijgen. Zij verwachten n.1-, dat bij een gemeentelijke exploitatie de eisen, die de gebruikers aan het slacht en koelhuis stellen, hoger zullen worden, hetgeen zijn weerklank zal vinden in het exploitatie-resultaat. Gedeputeerde Sta ten geven, gelet op de te verwachten exploitatie-tekorten, in overweging de mogelijkheid te bezien om in plaats van zelf de exploitatie ter hand te nemen te volstaan met te participeren in de te lij den exploitatie-verliezen. Van de zijde der Griffie is er op gewe zen, dat er geen wettelijke verplichting bestaat, om in een gemeente een slacht huis te exploiteren en de mogelijkhe.d bestaat in een andere gemeente te slach ten, doch dat de slagers in de eerste plaats hiervan de nadelige gevolgen zou den ondervinden. De overname van de aandelen en de ex ploitatie van de slachtplaats zijn, aldus Gedeputeerde Staten, een voor de ge meente Soest zware last, terwijl de be grotingspositie toch al niet gunstig is. B. en W. merken hierbij op, dat Ge deputeerde Staten wel zeer eenzijdig de nadruk leggen op de mogelijke ongunsti ge financiële consequenties, welke aan een gemeentelijke exploitatie van de slachtplaats zijn verbonden. Ook B. en W. hebben de financiële zijde van deie zaak niet uit het oog verloren, doch heb ben ook rekening moeten houden met 'n ander zijde van deze aangelegenheid, welke door Gedeputeerde Staten wel te veel op de achtergrond is geschoven. Toen n.1. in Juli 1952 de onderhandelin gen over de overname der aandelen werden heropend, kwam al spoedig vast te staan, dat de aandeelhouders er op stonden hun aandelen in meergenoemde N.V. binnen niet al te lange tijd te realiseren. Zij gaven er de voorkeur aan hun aandelen aan de gemeente te ver kopen, doch zou de gemeente hiertoe niet bereid zijn, dan zouden zij de aandelen overdoen aan een particulier, die ook interesse voor de gebouwen der N.V- had getoond. In deze situatie had een aanbod van de gemeente, om in de exploitatieverliezen van de N.V. te participeren, geen zin. Zij stond slechts voor het dilemma de aandelen over te nemen of niet. Men overwoog, dat, wanneer de aande len in handen van een particulier kwa men, het eerste gevolg zou zijn, dat het slachthuis in feite in particuliere handen zou overgaan en dus geheel als winstob ject zou worden beschouwd- Deze conse- Molenstraat 9 - Tel. 2272 voor lessen en levering van alle instrumenten tegen scherp concur rerende prijzen. quentie achtten B. en W. ongewenst, doch er moest ook rekening worden ge houden met de mogelijkheid, dat op 1 Juli 1958 de overeenkomst van de zijde van de N.V. zou worden beëindigd en de gebouwen een andere bestemming zouden krijgen. Bij afwezigheid van een slachthuis zou den de Soester slagers zeer onaangenaam worden getroffen, daar zij dan genoopt zouden worden gebruik te maken van slachthuizen in andere gemeenten. Baarn en Amersfoort kunen deze omzet- verhoging niet verwerken, zodat men zou zijn aangewezen op Hilversum of Zeist, hetgeen een verhoging van trans portkosten met zich zou meebrengen, terwijl het langdurige vervoer de kwali teit van het vlees niet ten goede zou komen. Formeel is het juist, dat het niet ver plicht is in een gemeente een slachthuis aanwezig te hebben, doch de Veterinair Inspecteur van de Volksgezondheid heeft er op gewezen, dat men alom in den lan de gemeenten ziet, die slachthuizen in eigen beheer gaan nemen, omdat zij dit, ten behoeve van de volksgezondheid, be ter achten dan dit over te laten aan het initiatief van particulieren, die hier in uitsluitend een winstobject zien. B. en. W. wijzen er op, dat de gebouwen en inventaris op 75000-zijn ge taxeerd. Negen aandelen tegen een koers van 200 °/o geeft een bedrag van 45000.- en daarbij opgeteld de op de N.V. rusten de schuld van 28.000.geeft een be drag van 73000. Dat men niet van de rentabiliteitswaar de der aandelen is uitgegaan schrijven B. en W. toe aan het feit, dat noch de aandeelhouders noch het gemeentebe stuur deze aandelen als een beleggings object zien. Door derden was er een ho ger bod op deze aandelen gedaan. Een nieuwe taxatie van gebouwen en in ventaris was volgens B- en W. niet nodig, omdat mocht worden aangenomen, dat de verkoopwaarde sedert 1950 niet is ge daald. Bovendien heeft de N.V. in 1952 vrij hoge kosten besteed aan de verbete ring van de koelmachine. Juist achten B- en W. de opmerking van Gedeputeerde Staten, dat bij een ge meentelijke exploitatie verliezen te wach ten zijn. Uit de exploitatie over de jaren 1947 tot en met 1952 blijkt hoe de exploitatie is geweest: verlies 1946 11.588,29; winst 1947 161,76; verlies 1948 3874,05; winst 1949 3439,88; winst 1950 55,66; winst 1951 964,20; verlies 1952 2339,26. Dit schommelend beeld van de exploita tie-resultaten V.'trj* s-tjn 'c »- gere en lagere inkomsten aan slachtrech- ten en hogere of lagere kosten wegens reparaties en onderhoud. Dat tde exploi tatie door de gemeente tot een hoger exploitatie-verlies zal leiden is niet uit gesloten zeggen B- en W. Tevens zeggen zij, dat naar alle waarschijnlijkheid een bedrag van rond 25.000.— wegens ver beteringen moet worden geinvesteerd. KERKSTRAAT 3 S0EST-TEL.2030 Israël contra Jordanië- Politieke omzwaai van Amerika. Op papier voortgang inzake kwestie Triest. - Frankrijk en Indo-China. Na Triëst is een andere oude vete los ge barsten: die van Israël met Jordanië en Syrië. Na de wapenstilstand in 1949 werd, door tussenkomst van de V.N., een commissie benoemd, die toezicht zou moeten houden op de naleving van het bestand. Scher mutselingen kwamen evenwel nog steeds voor- Vooral aan de grenzen werd, naar de premier Ben Goerian mededeelde, door de Jordaniërs geplunderd, geroofd en gemoord. Toen vorige week een vrouw en twee kinderen in hun slaap om het leven werden gebracht, was de maat bij de Israëlische grensbevolking vol en men trok naar het Jordaanse dorpje Cibya, waar men meende, dat de haard van de bende was en maakte dat practisch met de grond gelijk, waarbij 68 mensen om het leven kwamen. Dit was de druppel, die de emmer deed overlopen- De Verenigde Naties werden in het ge weer geroepen, figuurlijk gesproken dan. Hoogst verontwaardigd waren Engeland en Amerika. Deze Israëlische aanval was een bedrei ging van de vrede en deze schending van het bestand moest in de V.N. worden behandeld. Daar bovendien Israël bezig is met een kanalisatie-project, dat de goedkeuring van de nabuurstaten niet kan wegdragen, en in strijd is met het bestand, leek het Amerika het beste, di rect de dollarhulp stop te zetten, zolang Israël zich niet hield aan de wapenstil standscommissie. 7n de Veiligheidsraad stelde Amerika voor met de besprekingen te wachten tot het hoofd der commissie van toezicht der V.N- zou zijn aangekomen om rapport uit te brengen. Wij kunnen ons niet onttrekken aan de gedachte, dat Amerika zowel als Enge land wederom een politiek spelletje spelen. Zoals bekend was Amerika in het begin van de Israëlische staat pro-Israël. In verband met het verdedigingsprogramma in het Midden-Oosten kwam het inder tijd Truman al beter voor indien de ban den met de Arabische landen zouden wor den versterkt. De regering van Eisenho- wer heeft op dit idee voortgeborduurd- Wij herinneren slechts aan het recente bezoek van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Forster Dulles aan de Arabische landen. Toen bovendien Is raël ruzie kreeg met Moskou en daardoor van Amerikaanse zijde niet hoefde te worden gevreesd voor communistische overheersing of machtsvergroting in Israël, leek het de Ameiikaanse regering beter om Israël politiek een tikkeltje kouder te behandelen. Amerika zwaai de van pro-Israël naar pro-Arabisch- Tussen Jordanië en Israël worden weer harde woorden gesproken, net als nog gebeurt tussen Joego-Slavië en Italië. Ben Goerian van Israël verwijt de Wes telijke mogendheden, dat zij taal nog te ken hebben gegeven op de klachten, die Israël uitte over de grensincidenten, die telkens werden veroorzaakt door Jorda nië, terwijl zij, nu de Israëlische grens bevolking zelf het recht in handen nam, •hetgeen uitermate werd betreurd, he vig verontwaardigd zijn. Over het tweede brandpunt, Triëst, is ditmaal niet veel te vertellen. Forster Dulles verklaarde, dat men bezig was aan het opstellen van een defensieplan tussen Joego-Slavië, Italië, Griekenland en Turkije, waarbij de kwestie Triëst ge lijk zou zijn opgelost. Men zag dit defen sie-verdrag in de toekomst als een onder deel van de Noord-Atlantische verdrags organisatie, maar zone A zou aan Italië moeten vallen. Zowel het probleem Israël als het pro bleem Triëst stammen niet van vandaag, doch hebben beide een diepere en histo rische ondergrond, welke niet in één klap tot tevredenheid van beide partijen kan worden opgelost. Frankrijk is vorige week met een schrik wakker geworden, toen in Vietnam de volksvertegenwoordiging bekend maakte, dat Vietnam de banden met Frankrijk, door middel van de Franse Unie, niet wenste te handhaven. Dit veroorzaakte een hevig tumult, te meer, daar de volksvertegenwoordiging was benoemd door keizer Bao Dai, die in Frankrijk bekend stond als te willen me dewerken in Unie-verband. Om het gezicht te redden stuurde de Franse regering een in krachtige woor den gestelde nota aan Bao Dai, met de vraag hoe dat alles toch mogelijk was en of hij nu maar wilde berichten of Vietnam wel of niet wilde samenwerken met de Franse Unie. Een zeer pijnlijke geschiedenis voor de regering Laniel, daar dezer dagen het debat over Indo-China zal worden voort- gezet. Het is niet waarschijnlijk, dat Dai met ja zal antwoorden, zodat Frankrijk zich voor de zoveelste maal en ook dit keer met reden, zal afvragen, waarom het nog langer vecht in Indo-China, als mische band met deze landen heeft- DE RESTAURATIE VAN DE OUDE KERK. De restauratie van de Oude Kerk, waar voor bij de gemeenteraad een subsidie is aangevraagd, is door de architecten G. H- Kleinhout en Ir. A. J- v. d. Steur ont worpen en men hoopt het volgend jaar met deze restauratie te kunnen aanvan- gen. Het plan bevat een meuwe plaats voor consistorie en het maken van vergader lokalen, welke, in een achtkantige aan bouw aan de Noordzijde van het koor, gebouwd zullen worden. De dakruiter zal geheel moeten worden vernieuwd, het pleisterwerk onder aan de muren zal worden verwijderd en de spitsboogramen zullen van gemetselde traceringen met bronzen raambruggen worden voorzien. Aan de Noordzijde, waar het dak nu met rubberroid is afgedekt, zal weer een lei bedekking worden aangebracht. In de kerk wordt de scheidingsmuur tus sen koor en kerk afgebroken en alle in- bouwsels uit het koor verwijderd, waar door kerk en koor weer een geheel wor den. Het eiken gewelf wordt hersteld met ei ken trekbalken in het schip, terwijl de lichtkronen, de kansel, avondmaalstafel, doopvont e-d. worden vernieuwd. Het orgel krijgt een nieuw front, terwijl de pleisterlaag van de muren verdwijnt. DE HEER BRANS MET PENSIOEN. Zaterdagavond nemen directie en per soneel van ons postkantoor afscheid van de heer P. H. Brans, die gedurende 43 jaar als ambtenaar werkzaam is geweest op het postkantoor alhier- MEVR. LANDWEER NAM AFSCHEID. Mevr. S. G. Landweer-de Visser, die 25 jaar presidente is geweest van de afde ling Soest van de Ned. Christen Vrouwen Vereniging, heeft Maandagavond de voor zitstershamer neergelegd en als presiden te afscheid genomen van haar leden- Het werd een hartelijk afscheid van een vertrouwde figuur, die, gedurende een kwart eeuw de Christen vrouwen van verschillende kerken, heeft samengebon den en geleid met de tact en de diploma tie die haar eigen is. Het was Mej. R. Westra, die de dank en de hulde van de leden in een ontroerend afscheidswoord vertolkte en Mevrouw Landweer een fruitmand overhandigde. De afdeling van de N-C.V.B. bestaat 26 jaar en een jaar na de oprichting werd Mevr. Landweer presidente. Zij wordt opgevolgd door Mevr. W. H- van Andel-de Gelder. HET MYSTERIE VAN HET LEVEN- Deze film, welke van heden af in het City-theater vertoond wordt, is een goed verzorgde vertelling over het leven in een kraamvrouwenkliniek met zijn gro te en kleine levenstragedies, doch ook vele levensblijheden. Wij maken een rondgang langs de bedden van de vrouwen, die met zeer verschil lende gevoelens de komst van het boor- lingske afwachten en komen zo in ken nis met hun levensomstandigheden, die lang niet altijd in overeenstemming zijn met de blijde verwachting. Als verbindende draad loopt het leven ORGEL 3- PIANO'St INKOOP REPARATIE TELEFOON 2968 de dokteres Elisabeth Keiler door deze uitermate gevoelvolle film, een leven, waarin zij zelf nooit de blijdschap van een eigen kind zal beleven, maar dat zij rijk maakt door haar taak in de kliniek, waarin gevochten wordt voor het jonge leven. Een greep uit het leven om ons heen, op gepaste wijze op het doek gebracht, waarbij elk gevoelen, dat aan iets aan stoot zou kunnen nemen, wordt ontzien. HOUTEN SCHUUR BRANDDE UIT- Woensdagmiddag, te ongeveer 5 uur,, werd brand ontdekt in een houten schuur, welke staat achter het perceel van kapper D. J. van Eijs aan de Soes- terbergsestraat. Een brandend petroleumstel, waarop een pan met etenswaar was drooggekookt, zou de oorzaak van deze brand zijn, welke tot gevolg had, dat de schuur uit brandde en vernield werd. De brand weer bluste het vuur met de nevelspuit. Gistermiddag, te 3 uur, werd het nieuwe wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis, de voormalige villa „Majella", officieel ge opend, nadat Pastoor W- Voss het ge bouw had ingewijd. Onder de vele aanwezigen, die bij deze opening blijk van belangstelling gaven, merkten we op onze Burgemeester, de Gemeente-secretaris, de pastoors W. M. Voss, A. G. Smit en R. Lommerse, de artsen Rupert Sr. en Jx*., Rip, Van Beur den, C. J. W. Frijlink, Th- Deelen, A. P. W. Groot, inspecteur van de volksgezond heid, leden van kerk- en armbesturen, vertegenwoordigers van Wit-Gele Kruis afdelingen uit Amersfoort, Baarn en Achterveld, van de R-K. E-H-B.O. alhier, van het Oranje-Groene Kruis alhier, de stichting Nieuw-Mariënburg, de heer J. G. A. Batenburg, de heer Luijpen en ve le anderen. De heer A. Bakker, voorzitter van het grote opkomst, dat men wilde delen in de vreugde van het Soester W.G-K., im mers de stichting van dit gtjbouw houdt de mogelijkheid in, dat de lichamelijke en geestelijke volksgezondheid intenser kan worden behartigd, aldus spr. In een historisch overzicht wees spr. er op, dat het W.G.K. alhier officieel op 17 Maart 1931 werd opgericht, doch de R.K. Wijkverpleging in Soest in een voudiger vorm reeds van het begin van deze eeuw dateert. Omtrent de eeuw-wisseling heeft de heer B. A. Ordeman zijn villa aan de Van Weedestraat geschonken aan de Zusters Augustinessen te Delft, met het doel de Wijkverpleging „Mariënburg" in het le ven te roepen* Het R.K- Armbestuur van Soest schonk aan de heer Ordeman een perceel grond, zulks echter met de ver plichting, dat de zusters ook de armen bij ziekten zouden verplegen en bijstaan. Deze verplichting behield haar bestaans grond toen de zusters jaren later Nieuw- Mariënburg op Nieuwerhoek betrokken en tot op heden zijn deze zusters in het werk van 't W.G-K. werkzaam gebleven- De idee om een eigen wijkgebouw te stichten heeft reeds jang in de voreni- ging geleefd, doch de plannen werden door de jongste oorlog op de achtergrond gedrongen. Het toenmalige bestuur prees zich al gelukkig, dat het in staat was de vereniging, hoewel gehavend, toch ongeschonden door de bezettingstijd had weten te loodsen. Na de oorlog herleefden de plannen en een fonds werd gevormd door een loterij, vergroting van het aantal leden en ver hoging van de contributie. Zo verrees het fundament van het denk beeldige gebouw steen voor steen- Toen de plannen een concreter vorm aanna men werd tenslotte besloten geen nieuw gebouw te stichten, doch een bestaand Telefoon 2202 REPARATIE Torenstraat 1B VERVEN ERKEND! PHILIPS RADIO SERVICE v.WE EDESTR 36» SOESTOIJK TEIEF.2792 RADIO - TELEVISIE Ruime keuze in de NIEUWSTE PHILIPS EN ERRES- APPARATEN. We zijn gelukkig nog niet zover, dat we, zoals Amsterdam, welke plaats maande lijks het aldaar voorgekomen aantal ver keersongevallen publiceert, tot een pe riodieke bekendmaking komen van het aantal aanrandingen in onze gemeente. Voorstellen om tot zulk een regelmatige bekendmaking te komen, durf ik niet te doen, al vraag ik me soms af of het misschien waarde zou kunnen hebben voor een poging om het publiek op deze nare aangelegenheid meer attent te ma ken. Wanneer daarbij dan meer precies het operatieterrein van deze vunze lieden werd aangegeven, zou dat mogelijk de speui-zin en oplettendheid van omwonen- nen kunnen opvoeren- Daar moeten de experts van de politie nu niet direct lachen, want ik zou iets gekkers kunnen voorstellen. Bijvoorbeeld, om de straatverlichting in onze gemeente zoveel te verbeteren, dat het ergens op gaat lijken. Zonder overdrijving mogen we toch zeg gen, dat hetgeen onze gemeente op het gebied van straatverlichting presteert, middeleeuws is. Er zijn punten in onze gemeente, waar je 's avonds het ene huis niet naast het an dere kan zien staan en na half één 's nachts wordt het nog erger. Het is in onez gemeente zó gesteld, dat 'n groot deel van onze vrouwen en meisjes na het invallen van de duisternis niet meer de straat op durft uit angst voor zeker soort lieden. Dit is diep beschamend en te meer daar hier met een behoorlijke verlichting veel ten goede kan worden bereikt. Ik heb eens een vooraanstaande gemeen tenaar horen zeggen, dat het in veel andere gemeenten nog erger met de ver lichting gesteld is, maar dat kan geen excuus zijn. Hoogstens is het verwonder lijk, dat er nog gemeenten zijn, waar het nog slechter is. In de gemeenteraad is in de loop der ja ren over de verlichting wel wat gezegd. Als gunstigste resultaat hoorden wij dan „dat er aan gewerkt werd", maar tot nu toe gebeurde er niets. Wanneer ons politie-instituut met het m-i. deugdelijke argument, dat het hier om de veiligheid gaat, eens haar volle ge wicht in de „verlichtingsschaal" wierp H. OEKMAN. Voor vakkundige Kloiiseii-Acjjara ne naar SOEST - UTRECHT - BAARN gebouw te kopen. Het gebouw is bedoeld als centrum van katholieke activiteit op medisch en so ciaal-hygiënisch gebied en de inrichting voldoet aan hoge eisen. Van hieruit worden de wijk-ziekenver- pleegsters gedirigeerd naar gezinnen waar zich zieken bevinden. In het gebouw is een hoogtezon-kamer ingericht. Ten behoeve van a.s. kraam vrouwen houdt Zuster Smit, leidster van het Kraamverzorgingsbureau te Amers foort, twee maal per maand in het ge bouw zitting. Het nieuwe wijkgebouw heeft ook een goed ingerichte ruimte voor het consul tatie-bureau. Een consultatie-bureau voor kleuters zal worden opgericht en getracht zal worden de kleutertandver- zorgjng ter hand te nemen. In het gebouw wordt ook zitting gehou den door een deskundige van het Me disch Opvoedkundig Bureau te Amers foort. Moeder- en kleutercursussen zul len hier worden gehouden; de t.b.c--be- strijding zal van hieruit worden geleid, terwijl het magazijn voor uitleen-ver- plegings-artikelen mede in dit gebouw ia ondergebracht. Verder heeft tandarts A. J. A. Staatsen uit Utrecht er een eigen practijk geves tigd en het bestuur streeft er naar andere mogelijkheden te verwezelijken, die in het belang zijn van de leden en de ex ploitatie-uitkomsten gunstig kunnen be- invloeden. Zo biedt dit gebouw mogelijkheid om trefpunt te worden van aanverwant so ciaal-charitatief werk, zoals parochieel of interparochieel maatschappelijk werk of katholieke gezinsverzorging. Voor de op- en uitbouw van de vereni ging is het ledental wel zeer belangrijk zei spr-, die mededeelde, dat het W.G-K. thans 1000 leden telt. Waar het particu lier initiatief door zelfwerkzaamheid aan een bepaald maatschappelijk werk gestalte weet te geven, wordt deze eigen offerende daadkracht gaarne door een subsidie gestimuleerd, voor welke sub sidie het dagelijks bestuur der gemeen te een gewillig oor heeft. Verder zei spr., dat met de opening van dit wijkgebouw een mijlpaal is bereikt in het plaatselijk werk der katholieke gezondheidszorg, in welke mijlpaal hij de namen wilde griffen van hen, die jaren geleden het Kruiswerk propageer den en voor het huidige bestuur de weg hebben gebaand. Hulde bracht spr. aan de nagedachtenis van de heer Ordeman, aan de werkers van het eerste uur, aan de oprichters van het Wit-Gele Kruis, in het bijzonder aan wijlen de heren H. van Klooster en Mehring en de thans nog in leven zijnde oudbestuui-sleden, de heren Luijpen, Kuijer Sr., dr Rupert Sr. en Pastoor Voss, om tenslotte de zusters van Nieuw-Ma riënburg te danken voor hun werk, dat zij zovele jaren met onverflauwde ijver hebben verricht. (Vervolg op pag. 2.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1