Twee Overwonnenen. Kousen-reparatie ïlieuw- PHILIPS Onze Hoofdweg. Bouwkas-nieuws. Brandpunten der Internationale Politiek. Eerste Soester Muziek handel en Muziekschool U koopt nu Fa. G. v. d. POL Autorijlessen Autorijschool D. Engel SOEST. ORGELS PIANO'S W VAN TOL NIEUWEWEG103 SPORTARTIKELEN RAPID IN DE HOEK. Voor vakkundige Stichtsche Sclxoenhuizen FUGERS mm KERKSTR.3 ISïp' TEL.2786 VRIJDAG 6 NOVEMBER 1953. 31e JAARGANG No. 82. SOESTER (ÏTOURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1-85 - per post 2.00 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 De internationale politiek hinkt zo lang zamerhand op twee gedachten. De ene gedachte zou men kunnen aanduiden met „de knoop doorhakken", de andere met „eerst nog maar eens aanzien". Van hinken op die twee gedachten mag men eigenlijk niet spreken. Ze bestaan naast elkaar. De „grote knoop", die tus sen Rusland en het Westen, wordt natuur lijk niet doorgehakt. Maar met de klei nere probeert men het. De kwestie Triest bijvoorbeeld en het mes schijnt ook te worden gezet in de eeuwig durende kwestie Viët Min. Dit zijn aanwijzingen, dat men hier in korte en snellere etappes, daar in lang zamere en langere, het tot een min of meer gestabiliseerde toestand op politiek terrein wil laten komen. Er zullen slechts weinigen- zijn, die zo iets niet wensen en de meesten zal het tot op zekere hoogte niet eens veel kun nen schelen hoè zulk een stabilisatie tot stand komt. Maar er zijn ook anderen. Zij zitten tussen de democratische en com munistische machten ingeklemd. Krachtens hun politiek verleden worden zij nóch bij de ene, nóch bij de andere gerekend, maar hun bestaansmogelijkheid hangt in hoge mate samen met de ma nier, waarop de stabilisatie tot stand komt. Uitgerekend zijn het de twee over wonnenen uit de jongste oorlog: Duits land en Japan. Hoe is hun positie op het ogenblik? Het huishoudelijke leven van Duitsland is, vergeleken bij vóór de oorlog, een stuk ingekrompen. De Oostelijke zone is weggevallen en daarmee een groot stuk van de agrarische sector; benevens een flinke hap van de industriële. Wat van het Westen van Duitsland overbleef, was ip overwegende mate de industrie, waar mee het zijn bewoners dan maar etende moest zien te houden. Dat is gelukt. Met Amerikaanse hulp is het resterende industrie-apparaat opgebouwd en momen teel heeft Duitsland een uitvoer-over- schot, zelfs naar de dollar-landen. Dat die uitvoer aanvankelijk slagen moest, is wel te begrijpen. Zaten we in Europa niet overal te springen om aller lei dingen, die brood- en broodnodig wa ren? Maar ook toen die inhaal-vraag was af gelopen, bleef de uitvoer verder vloeien, over West-Europa heen naar de gebieden over de zee en, zoals we al opmerkten, tot in de harde-valuta-landen als de V.S. en Canada. lioe leven do Duitsers nu in het algemeen van wat ze met hun industrie en hun uit voer verdienen? De index-cijfers wijzen uit, dat de lonen iets meer zijn gestegen dan de prijzen, zodat de Duitse arbeider ook mee geprofiteerd heeft. Ambtenaren en middenstanders schijnen ei minder goed af te komen. Zij leven slechter dan voor de oorlog. Intussen kan de kolenproductie de toenemende indu strie niet meer helemaal bijhouden. Dat betekent dus óf een vermeerderde in voer van kolen en dus minder om te consumeren óf de industrie-uitbreiding afremmen om met het vrijkomende geld de mijnen te moderniseren. Dan zijn er nog enkele dingen, die wel wat achter zijn gebleven bij de vlucht van en in de industrie- De achterlijke en dure landbouw, het achterlijke en dure transport en de woningbouw. Wat niet wegneemt, dat de Duitse industriële uit breiding bewondering afdwingt, al is het direct niet nodig er voor in zwijn te val len, zoals sommigen ten onzent doen. Hoe anders staat Japan er voor. Japan is ook een stuk van zijn vooroor- 10-Buizentoeslel voor A.M.F.M. ontvangst. Type BX 631 A Met kop en schouders steekt dit in elk opzicht sublieme toestel door zijn vele voortreffelijke hoedanigheden uit boven elk ander radiotoestel in deze prijsklasse! VAN WEEDESTR. 36A TEL. 2792 Vindt U niet dat de Torenstraat, Thans overzichtelijk en wijd, Een weg is, die is aangepast Aan de moderne tijd? Ach maakte men de hoofdweg eens Als deze korte straat, Dan was 't verkeer, wellicht U ook, Door zulk een daad gebaat. De bomenrij, vindt U haar mooi? Ik vind er niets meer aan, Omdat de bomen, goed beschouwd, Niet meer in rijen staan. Hier staan ze slechts aan ene kant, Daar is een heel stel weg; Een mooi geheel, dat is het niet! Is 't waar of niet, wat 'k zeg? En telkens gaat er eentje uit; Het meest door ouderdom. Als ik het voor het zeggen had, Dan hakte ik ze allen om. Zeer vele mensen aan die weg, Die vinden ze een kruis, Want door die bomen is het steeds Zo somber in hun huis- En woonde ik aan deze weg; Ik wist wel wat ik deed; Ik tikte dan een grote brie! Aangaande 't bomenleed. En alle huizen ging ik af Voor ondertekening. 't Verzoek: Haal toch die bomen weg, Ging naar de Koningin. SUB ROSA. logse huishouding kwijt. Juist uit dat stuk haalde Japan toentertijd zijn grond stoffen. Ja, halen, dat is het woord wel. Maar dat grondstoffengebied is het nu kwijt en steenkool bijvoorbeeld moet het helemaal invoeren uit Amerika- Het produceert te duur en nóch de vóór oorlogse Japanse „rommel", nóch de so lidere producten kunnen meer de vlotte afzet vinden van vóór 1940. Tot nu toe heeft het, eigenlijk door een samenloop van omstandigheden, kunnen profiteren van Amerikaanse dollars; eerst de steun, toen de leveranties die de Ko reaanse oorlog meebracht en nu waar schijnlijk door de Amerikaanse bestellin gen voor de opbouw van Zuid-Korea. Maar dan? Anders dan Duitsland heeft het niets, waarop het zijn industrie kan baseren tenzij Tenzij het een open deur vindt in Com munistisch China. Maar aan de politieke consequenties daarvan durven we zelfs niet denken. Wij hebben in ons blad al enige malen geschreven over de plannen van de Bouw- lcas Noord-Nederlandse Gemeenten (B.N.G.), om in Soest-Zuid een complex woningen te bouwen- Men heeft in die artikelen o.m. kunnen lezen, dat de gegadigden voor een wo ning in dit complex over een minimum spaartegoed van rond 1 2000.moeten bzschikken. Dit was tot voor kort inderdaad het ge val. De B.N.G. is er echter steeds op uit de eigen woning te brengen binnen het bereik van zoveel mogelijk mensen. Zij heeft begrepen, dat een bedrag van 2000.voor velen, die op korte ter mijn een eigen woning willen bewonen, een grote handicap kan zijn. De bouw- kas heeft daarom gezocht naar de moge lijkheid om deze handicap te verkleinen. Deze mogelijkheid is gevonden. Met in gang van 16 October j.1. is een nieuwe regeling inzake het minimum-spaartegoed in werking getreden. Het zou te ver voe ren deze regeling in haar geheel toe te lichten en wij volstaan er dan ook mede te vermelden, dat bij een benodigd kapi taal van 15-000.pf minder een spaar tegoed van 15 van dit kapitaal vol doende is. Voor de woningen, die in Soest- Zuid zullen worden gebouwd, betekent dit, dat een bedrag van 1500.moet zijn gespaard- Wij menen goed te doen er op te wijzen, dat aan de nieuwe regeling een kleine „maar" is verbonden. Wanneer men een kleiner bedrag aan eigen geld inbrengt, wordt vanzelfsprekend het bedrag van de hypothecaire geldlening groter. Het ge volg hiervan is, dat ook de lasten van rente en aflossing stijgen. Elke 500. minder eigen geld betekent een stijging van de maandelijkse lasten met rond 2.50. Zij, die meer dan het absolute minimum kunnen inbrengen doen daarom verstan dig dit ook te doen. De Bouwkas verwacht, dat door de nieu we regeling de kring van gegadigden nog aanzienlijk groter zal worden. Voor nadere inlichtingen- kan men als steeds terecht op het gemeentehuis. Al leen is het, in verband met de grote toe loop van belangstellenden, nodig gewor den spreekuren in te voeren. In het al gemeen zal men in het vervolg over Eouwkas-zaken slechts inlichtingen kun nen krijgen op Woensdag en Zaterdag van 9-00-12.30 uur. Buiten deze uren alleen na sfspraak. Zij, die nog aarzelen, of zi.i aan het plan Soest-Zuid zullen deelnemen, doen er goed aan spoedig 'n beslissing te nemen- Binnen niet al te lange tijd za' er een bcuwersvergadering worden gehouden. Zij, die zich reeds opgaven, zullen voor deze vergadering worden uitgenodigd. Men kan zijn wensen ten aanzien van de te bouwen woningen kenbaar maken De ze wensen zullen, indien zij het bouw plan niet al te zeer aantasten, ook wor den ingewilligd. Zij, die zich na de ver gadering opgeven, verkeren niet in deze gunstige omstandigheid en zullen in het algemeen genoegen moeten nemen met de plannen, zoals zij na de vergadering hun definitieve vorm hebben gekiegen. Na de Hamburgse verkiezingen. De Saarkwestie. Frankrijk en de E-D.G. Moeilijkheden op Korea, Ben Goerion gaat heen. De strijd om „Hamburg" is gestreden met een felheid, die de Bondsdagverkiezingen van 5 September j.1. in de schaduw stelde. Alle prominente figuren uit de coalitie- regeering van West-Duitsland trokken naar Hamburg om de bevolking te ver tellen, dat zij van socialistische zijde niets had te verwachten en dat alleen het Hamburg Block, de coalitie-burgerpar tijen, Duitsland en dus ook Hamburg een veilige toekomst kon verschaffen. De ver kiezing voor een nieuwe Senaat was daarom zo belangrijk, omdat, indien de coalitie er kans toe zag in Hamburg te winnen, hierdoor een twee derde meer derheid in de Senaat ten gunste van de regering in Bonn zou ontstaan. Deze twee derde meerderheid is nood zakelijk om eventueel grondwetswijzigin gen er door te krijgen. Zoals bekend, staan er enkele op het programma, o.a. in ver band met de Europese Defensie Gemeen schap en de verdragen van Bonn. De invasie van regerings-politici uit Bonn Molenstraat 9 - Tel. 2272 voor lessen en levering van alle instrumenten tegen scherp concur rerende prijzen. heeft succes gehad. Het Hamburg Block heeft een meerderheid behaald en de twee derde meerderheid in de Bondsraad, de vertegenwoordiging van de Lander, te vergelijken met onze Eerste Kamer, is verzekerd. In de Bondsdag (Tweede Ka mer) bezat de regering deze meerderheid reeds, zodat het nog slechts een kwestie van tijd is, voordat de verdragen zullen zijn geratificeerd. Ondanks de overwinning in Hamburg, zal Adenauer het deze week niet gemak kelijk hebben. Nieuwe besprekingen zijn namelijk tussen hem en de Franse Hoge Commissaris geopend over de Saarkwes tie. Nu is het bekend, dat Adenauer ook in zijn land een behoorlijke tegenstand te overwinnen heeft, waarbij we de tegen stand van Frankrijk nog maar geheel bui ten beschouwing laten. Als basis wil Adenauer uitgaan van de gedachte, dat de Saar Europees zal wor den, waarbij hij bereid is het gebied staatkundig prijs te geven. Hierbij zou dan als voorwaarde moeten worden gesteld, dat het Saarparlement, waarin natuurlijk ook de Duitse partijen zouden moeten zijn vertegenwoordigd, hieraan zijn goedkeuring zou verlenen. Frankrijk is hierop niet gebrand, zodat beide vertegenwoordigers niet bepaald met grote verwachtingen de besprekin gen zullen voeren. Jn Frankrijk heeft de Senaat zich gewijd aan de E.D.G. De minister van Buiten landse Zaken, Bidault, trachtte de tegen standers van „Europa" ervan te overtui gen, dat hun vrees, dat Duitsland een overheersende rol zou gaan spelen in Eu- ropa, geheel ongegrond was. Bovendien zouden de twee eisen, die Frankrijk ten aanzien van de ratificatie van de E.D.G. had gesteld, namelijk oplossing van de Saarkwestie en tekening van het verdrag door de vijf overige landen, binnenkort in vervulling gaan- Gezien hetgeen wij schreven over Adenauer, lijkt ons het laatste wel een tikkeltje voorbarig. De debatten zijn tenslotte geëindigd in een motie, waarin er bij de regering op werd aangedrongen alle mogelijke garanties te vragen voor Frankrijk alvorens zij het E.D.G. definitief aan de Kamer voorlegt. Welke die garanties moeten zijn, staat niet in de motie. Het voorlichten van de krijgsgevangenen op Korea, die niet naar hun land willen repatriëren, gaat niet vlot. Aanvankelijk weigerden alle Noord-Koreanen zelfs maar naar het gebouw te gaan, waar de voorlichting zou worden gehouden. Toen de neutrale repatriëringscommissie ein delijk voor elkaar had, dat ze wel gingen, begon, hun verzet opnieuw in de vooHiofaW tingszaal. Zelfs is er al sprake van, dat heet ge bakerde anti-communisten een aantal hunner medegevangenen hebben ver moord. Geen goede manier om reclame te maken voor democratische landen. Met het overleg te Panmoenjon inzake de politieke conferentie wordt ook al geen vordering gemaakt. De communisten blijven bij hun eis, dat de samenstelling van de politieke conferentie voorrang moet hebben boven de besprekingen, m.a.w. dat er eerst over moet worden ge praat of er neutrale deelnemers moeten aanzitten. Zoals bekend was Amerika, zulks in te genstelling tot vele andere landen, die aan de strijd op Korea aan de zijde der V.N. hadden deelgenomen, van mening, dat geen neutrale landen de conferentie zouden bijwonen. Aldus werd ook bij stemming besloten. Nu echter wordt in Amerika een plan uitgewerkt, waarbij neutrale landen, waarbij o.a. India, als waarnemers de conferentie zouden kun nen volgen. Israël heeft bakzeil gehaald- De irrigatie- werken in de dalen van de Jordaan zullen worden stopgezet totdat de Syrische klacht hierover in de V.N. zal zijn be handeld. Direct daarop gaf Amerika te kennen, dat de Amerikaanse hulp aan Israël weer zou worden hervat. Of premier Ben Goerion als gevolg van deze politiek te kennen gaf, dat hij zich uit het politieke leven zou terugtrekken, weten wij niet. Wèl weten wij, dat door het aftreden van Ben Goerion de regering van Israël in kritieke situatie zal komen. Want aan Ben Goerion en aan zijn grote prestige en de gematigdheid van zijn opvattingen was het te danken, dat deze coalitie-rege ring bij elkaar bleef. Uw Waschmachine en Gasfornuis op afbetaling zonder dat U rente en verdere kosten berekend worden. Vraagt inlichtingen bij BURG. GROTHESTR. 34 - TEL. 2935 Naast City-Theater. Officiële Mededelingen. VERGUNNING INGETROKKEN. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 27 October 1953, wegens niet- uitoefening van het vervoer, is ingetrok ken de aan Chr. van Wilgenburg, Birk- straat 35, Soest, verleende vergunning voor vervoer van personen met huur auto's. LAGER ONDERWIJSWET. Burgemeester en Wethouders van Soest; gelet op artikel 75 en vgl. der Lager On derwijswet 1920; brengen ter algemene kennis, dat door de raad dier gemeente, in zijn vergadering van 30 October, de wettelijk voorgeschreven medewerking, als bedoeld in artikel 72 der Lager On derwijswet 1920, is verleend t.a-v. de aanvrage van het Bestuur der vereniging „Een School met den Bijbel" te Soest, in zake de aanschaffing van de benodigde leermiddelen, wegens stijging van het aantal leerlingen, t.b.v. de eerste en tweede klas van de onder het genoemde bestuur staande Groen van Prinsterer- school voor g.l.o. Binnen dertig dagen na de dagtekening van deze bekendmaking kan iedere inge zetene van deze gemeente, alsmede het schoolbestuur van dit besluit bij Gede puteerde Staten in beroep komen. Soest, 2 November 1953- UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Soest; gelet op art. 36 lid 4 der Woningwet; brengt ter al gemene kennis, dat door de raad dier gemeente, in zijn vergadering van 30 Oc tober j.1., is besloten, dat een uitbrei dingsplan zal worden voorbereid c.q. wor den herzien voor de hieronder aangege ven gronden in de gemeente, welke op de bij het besluit behorende kaart in rood zijn aangeduid: a. Soesterberg, waarbij o.m. is uitgezon derd het gebied opgenomen in het uit breidingsplan in onderdelen Amersfoort- sestraat; b. de wijken Soestdijk en 't Hart met uitzondering van de gedeelten opgenomen in de uitbreidingsplannen Rijksweg en Industrieterrein nabij 't Hart; c. de wijk Soest-Zuid met uitzondering van het gedeelte opgenomen in het par tiële uitbreidingsplan Van Lenneplaan; d. een gedeelte gelegen rond de oude N.H. Kerk; e. enige percelen, gelegen aan en nabij het Kerkpad N-Z. en het Kerkpad Z.Z.; f. de percelen, kadastraal bekend als sec tie A, nr. 3253 (Van Weedestraat) en sec tie H, nrs. 6442, 6443 en 2654 (Middelwijk straat), aan welke percelen bij de goed keuring van het uitbreidingsplan Rijks weg Soest door Gedeputeerde Staten, de goedkeuring is onthouden. VERLOF-AANVRAGE. Burgemeester en Wethouders der ge meente Soest brengen ter openbare ken nis, dat op 30 October 1953 bij hen is in gekomen een verzoekschrift van A. H. Meiracker, van beroep caféhouder, wo nende te Soest, om een verlof A in de benedenvoorlocaliteit van het perceel, plaatselijk gemerkt no. 37 en gelegen aan de Bux'g. Grothestraat aldaar. Binnen twee weken na de dagtekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van dit verlof schriftelijk be zwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Soest, gelet op artikel 17 van de Winkelslui tingswet 1951, brengen ter openbare ken nis, dat door de raad dezer gemeente, in zijn vergadering van 30 October 1953, op grond van arjikel 11, le lid, der Win kelsluitingswet 1951, een verordening heeft vastgesteld, waarbij het sluitings uur voor winkels voor het tijdvak van 25 tot en met 28 November 1953 is vast gesteld op 21 uur. Deze verordening ligt voor een ieder ge durende drie maanden ter gemeente-se cretarie ter inzage en is, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar- GEMEENTE-REKENINGEN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Soest brengen ter openbare ken nis, dat de volgende rekeningen heden aan de gemeenteraad zijn aangeboden en van heden af tot en met 13 November 1953, van 9 tot 12.30 uur, ter secre tarie der gemeente voor een ieder ter le zing zijn neergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijg baar worden gesteld: a. de rekening van het woningbedrijf over het dienstjaar 1950; b. de rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente en de rekeningen van het bedrijf gemeentewerken, het gasbedrijf, het grondbedrijf, het woningbedrijf en het wegenfonds over het dienstjaar 1951. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 Gediplomeerd instructeur. MET EEN BEETJE FANTASIE. Met een zeer gevarieerd en verrassend programma is in het seizoen 1953-1954 bet gezelschap Adrie van Oorschot voor de V.A.R.A. op reis. Het ensemble bestaat uit de bekende cabaretière Lizzy Vales- co, de talentvolle chansonnière Henny Fontaine, de leider Adrie van Oorschot, die optreedt als conferencier, imitator, goochelaar en buikspreker, de acteur en regisseur Rudie West, de jonge tenor Dolf Eikhuis en de pianist-accordeonist Justus Jesayes. Zij brengen een zeer af wisselend en geestig programma van schetsjes, liedjes^ opera-aria's, vrolijke melodieën enz. Met dit programma komt genoemd gezel schap naar Soest. Men zie de advertentie in dit nummer. VOLKS-UNIVERSITEIT. Woensdagavond hebben de leden van de Volks-Universiteit kunnen genieten van een uitermate boeiende en deskun dige uitleg omtrent de geheimen van het vliegtuig. „Hoe een vliegtuig vliegt" werd behan deld in een serie filmpjes, waarin wis kundig en laboratorisch een duidelijk in zicht werd gegeven omtrent de draag kracht, weerstand, trekkracht, evenwicht, stabiliteit en besturing van het vliegtuig in het algemeen. De goed bezette zaal, waarin veel jonge ren, genoot ten volle van deze luchtvaart avond, waarop ook de vliegtuigen van de toekomst, waaronder het hefschroefvlieg tuig, werden gedemonstreerd. De heer Vlaming opende de avond en deelde mede, dat dit seizoen reeds 115 nieuwe leden waren toegetreden. INKOOP REPARATIE TELEFOON 2968 BAZAR JEUGDGEBOUW „CREDO". Van de verloting, welke gehouden werd bij gelegenheid van de bazar ten bate van het jeugdgebouw „Credo", zijn en kele prijzen nog niet afgehaald. De hou ders van de loten 396 en 310 rood en 584 en 177 blauw kunnen hun prijzen afhalen bij Mevrouw Lambers Heerspink, Wilhel- minalaan 2. Het poppenhuis, dat gevallen is op no. 294 wit, kan worden afgehaald bij Mevr. Veldhuizen, Sophialaan 4. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer P. Butzelaar, slaagde dezer dagen te Utrecht voor het vakdiploma herenkapper. FREONSKIP EN IENFaLD. De Friese Vereniging „Freonskip en Ien- fald" opent ook dit jaar haar werkseizoen met de opvoering in Eemland van een Fries toneelstuk; ditmaal van de beken de Friese schrijver Dr Y. Poortinga. Het toneelspel wordt door de Friezen al se dert pl.m. 1860 beoefend en heeft op de eex'ste plaats ten doel het behoud van de Friese taal en de Friese aard en de verde re ontwikkeling daarvan. De Friezen zul len zich door het volgen van dit spel ongetwijfeld weer een aangename avond verschaffen. Voor nadere bijzonderheden mogen wij verwijzen naar de in dit blad vooi'komende advertentie. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Nw. Guinea: m.s. „Oranje", 18 Nov. Ned- Antillen: m.s. „Helicon", 12 Nov- Suriname: m.s. „Stentor", 11 Nov. Unie van Zuid- en Zuid West Afrika: m.s. „Winchester Castle", 7 Nov. Canada: m.s. „Maasdam", 9 Nov. s.s. Grote Beer", 10 Nov- s.s. „American Defender", 12 Nov- Zuid-Amerika: s.s. „Andes", 7 Nov. s.s. „Alhena", 11 Nov. Australië: via Enge land, 14 Nov. Nieuw-Zeeland: via Enge land, 7 November. Inlichtingen over de verzendingsdata van postpaketten geven de postkantoren. 50 JAAR HUISHOUDSTER. Familieleden en vele vrienden hebben Dinsdag Mej. B. J. de Bruijn alhier hun gelukwensen aangeboden, wegens het feit, dat zij sinds 50 jaar als huishoudster in dienst is van dokter J. Baart de la Faille. De jubilaresse kreeg daarbij vele ca- deaux, bloemstukken, fruitmanden e.d. ten geschenke en was het middelpunt van deze huiselijke viering. DE DUINKIKKERS. Maandag speelde het dameszevental van De Duinkikkers de eerste wedstrijd in de wintercompetitie tegen D-K.R. 2 in het Sportfondsenbad te Amersfoort. Kort na het begin namen de Soester da mes de leiding door een doelpunt van Ans Kraaikamp, doch, dank zij een fout in de Soester verdediging, kreeg D-K-R. de gelegenheid de stand op 1-1 te bren gen. Na de rust kwamen De Duinkikkers goed op dreef. De Utrechtse dames kregen geen kans meer om voor het Soester doel te komen, vooral door het goede spel van Saskia Veenendaal en Marleen Kruyff. Hi,lda Timmermans en Mevr. Touwen wisten ieder nog een doelpunt te scoren, zodat deze eex-ste wedstrijd met 3-1 werd gewonnen. Maandag a.s. zullen twaalf Duinkikkers deelnemen aan de zwemcompetitie, geor ganiseerd te Amersfoort door de Kring Midden-Nederland van de K.N.Z.B. Telefoon 2202 Torenstraat 1B REPARATIE VERVEN MODERNE GEZINSVERZORGING. De jongste tak van sociaal werk is de ge zinsverzorging, welke de bescherming en versterking van de gezinsgemeenschap beoogt en sinds de oorlog wordt deze ge zinsverzorging, als taak van particulier initiatief en kerkelijke zorg, door de overheid gestimuleerd en gesubsidieerd. Op een bijeenkomst, op Dinsdagavond in het Oranje-Hotel, van vertegenwoordi gers van Diaconieën, R-K. Armbesturen en „Humanitas", alsmede de Burgemees ter, de drie wethouders, meerdere raads leden, de gemeente-secretaris, ds Ambro- sius, de heer H. van Hal, de heren Roest en Van Nierop van het Ministerie voor Maatschappelijk werk en maatschappe lijk werksters, zei de Bui'gemeester in zijn openingswoord, dat in onze gemeente de laatste tijd van verschillende zijden getracht is tot een gezinsverzorging te komen, doch dat men in dit pogen niet geslaagd is, ondanks toegezegde geldelij ke steun van Rijk en Gemeente. Daar men in de gemeente Zeist tot een practische oplossing van dit probleem is gekomen, was de heer L- v. d. Meij, adj. directeur van Sociale Zaken aldaar, uit genodigd om hierover mededelingen te doen. De heer v. d. Meij wees in zijn historisch overzicht op het feit, dat Kruisverenigin gen sinds 1920 in enkele streken van Ne derland een begin met dit werk maakten door bemiddeling te verlenen tussen het gezin dat hulp behoefde en de verzorg ster. Nadien werd een begin gemaakt met de opleiding van gezinsverzorgsters en tenslotte groeide de overtuiging, dat een Op mijn hoekje over het hockeyveld aan de Birkstraat werd mij een min of meer stekelig schrijven doorgegeven van ove rigens geachte zijde. Ik vroeg, zoals U mogelijk nog weet, of er voor een hockeyveld een, van agra risch standpunt bezien, niet minder waar devol stuk terrein had kunnen worden gekozen. Ik was en ben nog van mening, dat in onze gemeente, met haar groot oppervlak aan braakliggende gronden, wel een an der terrein gevonden had kunnen wor den. Ik vroeg ook of het verantwoord was dit hockeyveld aan te leggen, daar in het Lazarusberg-plan een sportcomplex ge projecteerd is. Schrijver weet mij nu te vertellen, dat dit plan niet doorgaat „omdat het te groot van opzet is". Die wetenschap had ik niet en voor mij ligt het Lazarusbergplan er nog zoals het bestaat. De mening van schrijver, dat de door de gemeente te vragen huurprijzen etc. door geen Soester vereniging zal kunnen wor den opgebracht, kan ik uiteraard niet delen, omdat ik niet weet, wat de ge meente van plan is te vragen. Ik meen, dat hier een taak voor de over heid ligt, door de huren etc. zodanig te stellen, dat onze verenigingen het wél kunnen opbrengen. Op een behoorlijke subsidie voor dit doel zou ik niets te mopperen hebben. Schrijver zegt mij verder nogal scham per, dat ik het natuurlijk aan de overheid wijt, dat wij hier in Soest niet meer sportvelden en speelplaatsen hebben. Inderdaad doe ik dat. De tijden, die ik zelf meemaakte: eerst de club oprichten, prutsen op een geïmproviseerd veld en daarna een veld zoeken bij een boer, zijn voorbij. De overheid moet zorgen voor velden, zoals zij overigens in het Lazarusberg plan doet en voor het hockeyspel op de Birkstraat deed. Ik houd echter staande, dat de keus van het terrein aan de Birkstraat een onge lukkige was. Wanneer op uitvoering van het Lazarusbergplan niet kan worden ge wacht, had het veld m.i. in de buurt van het S.E.C.-terrein moeten worden gezocht, ook al vind ik dit laatstgenoemde terrein net iets te ver aan de rand van ons dorp liggen. Overigens ben ik het roerend met schrij ver eens, dat wij in Soest eensgezinder moeten worden en dat het geen overdre ven weelde zou zijn, wanneer van parti- o s.JCC a.v.-.!. 0 - dewerking werd getoond. Maar, al woon ik dan niet zo lang in Soest als briefschrijver, toch heb ik het allang opgegeven daarover te dromen. Met de geestelijke en politieke verschei denheid in ons dorp is een wegwerken van de door schrijver genoemde factoren, hoe jammer ook, uitgesloten. Uw slotalinea, geachte briefschrijver, dat ik me daar maar eens moet voorspannen is, gezien de stijl van Uw schrijven, na tuurlijk maar een grapje? H. OEKMAN. naar SOEST - UTRECHT BAARN dergelijke verzorgster een leidende taak in de gezinnen zou hebben. Het gevolg hiervan was, dat de opleiding en vorming van de verzorgsters en het organiseren van gezinsverzorging ter hand werd genomen door instellingen en groeperingen van verschillende rich ting. De opvoeding en de vorming van de mas sa-mens en de gezinnen waar het gezins leven is of dreigt verstoord te worden, is de taak, die men voor zich ziet liggen en op deze tak van sociaal werk wierpen zich vele organen- Een studie-rapport verscheen, waarin het arbeidsterrein duidelijk werd om grensd als een daadwerkelijke verzor ging door daartoe opgeleide krachten, van die gezinnen, waarin de huisvrouw niet in staat is dit te doen en de opleiding van A- en B-krachten werd ter hand ge nomen. Voortgekomen uit het kerkelijk- en parti culier initiatief, zal de gezinsverzorging een taak blijven voor kerk en particulier, waarbij de overheid stimulerend en sub sidiërend werkt. Spr. gaf van deze subsidieregeling de mogelijkheden aan en deelde uitvoerig mede, hoe de organisatie der gezinsver zorging in Zeist was opgebouwd met o.m. contactorganen, die centraal de zakelijke aangelegenheden behandelen. Na de pauze werden vele vragen gesteld en ontstonden interessante discussies. In eigen kring zullen de diverse organisa ties de mogelijkheden onderzoeken om tot een gezinsverzorging te komen, waar bij de suggestie uit de vergadering werd overgenomen, om dit in federatief ver band te doen. PHILIPS met ferroceptor f 210.— of f 12.50 per maand.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1