De Torenstraat van weleer. Zakencentrum Rond d' oude Toren. Als we nu de moderne Torenstraat be zien, dan is het moeilijk te geloven, dat deze straat al een slordige 600 jaar oud is. Om onze kennis betreffende de historie van de oude dorpskern van Soest, de om geving van de Oude Kerk, nog wat te verrijken, hebben wij dezer dagen eens gepraat met de heer Jac. van Isselt, die 82 jaar geleden geboren werd op de plaats in de Torenstraat, waar hij thans nog woont en de heer C. van Brummelen, thans 76 jaar, die eveneens zijn gehele le ven heeft gewoond en gewerkt in het huis achter de toren, waarin hij werd ge boren- Deze oude Kerkebuurt-bewoners putten uit eigen herinnering en overlevering en mede aan hen danken wij het, dat wij meer in bijzonderheden kunnen treden. De Torenstraat werd door de oude Soes- tenaren Dodenweg genoemd, waarschijn lijk omdat door deze straat de doden naar hun laatste rustplaats, het kerk hof naast de Oude Kerk, werden gebracht. De Torenstraat was toen niet veel meer dan een diepe, holle zandweg. Naast de kerk stond de kosterswoning. Deze woning en het pand van de familie Van Isselt en dat, waarin nu het sigaren magazijn van de heer Veraart is geves tigd, waren de enige huizen in de straat. Aan de rechterzijde, komende van Soest- dijk, lag de Eng, welke nog niet door de spoorlijn werd doorsneden, en daar waar nu de woning van de heer v. d. Dijssel staat, begon een pad, dat de Eng doorkruiste. Ook hotel „De Gouden Ploeg" stond er reeds, maar verder stonden er in de Mid delwijkstraat en Steenhoffstraat tot het St. Josephgesticht en de R.K. kerk, met uitzondering van een enkele boerderij, geen huizen meer. Waar de direct hoog opgaande Eng aan de Torenstraat is gebleven? Afgegraven, want grondafgraverij schijnt eeuwen lang een bestaansmiddel geweest te zijn. In de loop der jaren heeft het gemeen tebestuur de straat enige malen ver hoogd en daardoor de fundering gelegd voor de straat van thans. Stonden er in de Torenstraat in 1910 slechts de 3 genoemde panden, na de oor log van 1914-1918 werd het anders. Toen werd er gebouwd en kwamen er landhuis jes en andere panden, waarvan er ver schillende weer hebben plaats gemaakt voor winkels of werden omgebouwd tot winkelpanden. Hoewel er te voren reeds veel aan de Torenstraat was gedokterd, werd de weg in de laatste dertig jaar drie maal ver beterd. De eerste twee maal in 1922 en 1924 en ook toen ging de grondafstand niet steeds van een leien dakje. Voor de grote verbetering en verbreding, welke thans heeft plaats gehad, werden door Rijks-Waterstaat de eerste werk zaamheden reeds in 1942 verricht, nadat de Torenstraat, welke steeds een gemeen teweg was geweest, aan het Rijk was overgegaan. Dat de molens van het Rijk maar zeer- traag malen blijkt ook thans weer, nu, eerst na 11 jaar, de plannen werkelijk heid zijn geworden. De Torenstraat moge oud zijn, er is een plekje, dat ongetwijfeld nog ouder is en waar de historie van meer dan 9 eeuwen tot de bezoeker spreekt. Het is de Kerkstraat met omgeving, dat de geboortegrond van ons Soest is. Hier, achter de Oude Kerk, was eens het mid delpunt van Soest en de tastbare bewij zen hiervoor zijn nog aanwezig. Daar waar de dorpspomp staat zij ligt thans aan de ketting was het eer ste en enige dorpsplein, dat Soest heeft gehad. Honderden jaren terug was dit de kern van Soest en we willen met U enige eeuwen terug gaan, om het Soest van toen te bezien. Doordat het snelverkeer nu geheel over de Torenstraat wordt geleid, is de Kerk straat een stille straat geworden, maar dat is eens anders geweest. Het was eens een gedeelte van de verkeersweg Amster damAmersfoort. Het armzalige verkeer van toen, verge leken met dat van nu, bracht genoeg le ven in de brouwerij, daar op die Kerk straat. Daar was immers de beroemde herberg „De Drie Ringen", waar de reizi ger „pleisterde". Hier stopte de post koets en stapten ook wekelijks de pluim vee-handelaren van de Veluwe af, die hun kippen en konijnen naar Amsterdam brachten. Hier was het ook, waar mr Van Lennep, in zijn boek Ferdinand Huyck, de reiziger kennis laat maken met de Soester bekkensnijders- Het is het gebouw „De Drie Ringen" van thans niet aan te zien, dat hier immer een grote drukte heerste. Toentertijd had het gebouw twee verdiepingen en op de bovenverdieping kon men o.a. logeren. Bij feesten was de gelagkamer beneden voor oudere paren gereserveerd en boven was er plaats voor de jongere paren. De diligences, waarmede het reizigersver keer werd onderhouden, kregen hier ver se paarden, om de reis te kunnen voort zetten. Mannelijk Soest vermaakte zich Zondags ir, deze herberg en op de kolfbaan, de eer ste tak van sport in Soest. De drukte op dit punt kwam ook voort uit het feit, dat niet alleen het ver keer van en naar Amsterdam, maar ook dat van en naar Utrecht Soest moest passeren. Het zal de Soestenaar anno 1953 n.1. vreemd voorkomen, dat de weg Amers- foort-Utrecht liep langs „De Drie Ringen". Vanuit de Kerkstraat reed men naar Utrecht via de Veldweg en over de Eng naar de Bosstraat en daar ging men recht uit naar Den Dolder. Nabij „De Drie Ringen" bevindt zich nog het oude gemeentehuis. In het pand Eemstraat 2, thans bewoond door Mej. E. van der Werff, kwam de gemeenteraad bijeen en na afloop laafde men zich niet aan de ook nu nog aanwezige dorpspomp, want hiervoor had de herbergier van de Drie Ringen beter vocht in het vat. Op dit gemeentehuis werden niet de lo pende zaken behandeld, want de secreta rie was gevestigd in het pand, waarin nu de winkel van de firma Mets, aan de Van Weedestraat haar zaken drijft. hun zaairogge door de ambtenaren laten vermengen met zand, opdat deze niet voor de consumptie gebruikt zou worden. Later is dit accijnskantoor verhuisd naar de Torenstraat om tenslotte geheel te verdwijnen. Bakker Van Brummelen was niet de eni ge in de Kerkstraat, die brood bakte, want er was ook de oude bakkerij van de fa milie v. d. Flier, waarin sinds mensen heugenis brood werd gebakken. Door brand is dit fraaie oude gebouw, dat in de schaduw van de kerk stond, vol ledig vernield en nimmer meer herbouwd, waardoor oud-Soest aan volledigheid in boette. Naast deze oude bakkerij stond een klein huisje, waarin de speelman woonde. Deze Speelman, George Merkenie, ver maakte de gasten van De Drie Ringen en vrolijkte de Soester kermis op. Ver boven dit oude Soest rijst de toren van de Oude Kerk. Met zijn 54 meters kijkt hij neer op oud en nieuw Soest. Ge behoeft slechts 188 treden te klimmen Zo zag de Torenstraat er een halve eeuw geleden uit. Ook in de Eemstraat is de Soester historie nog tastbaar. De kleine huisjes achter de oude raadszaal waren eigendom van het R.K. Armbestuur en daarin mochten uit sluitend armen wonen, zodat het per ceel de naam kreeg van armenhuizen- De Soester gemeentelijke brandweerspuit was ondergebracht in een gebouwtje ach ter het gemeentehuis, terwijl er tevens 'n politiewoning was met arrestantenlokaal. In de Eemstraat bevond zich ook de lage re school, waarin meester Haks de scep ter zwaaide. Hoe hij de kinderen 5 klas- om op de bovenste omloop, over Soest heen, het polderlandschap van de Eem te zien. Uw oog reikt daar zelfs tot het IJs- selmeer, doch ge ziet ook de Utrechtse Dom en de torens van Amersfoort. In de toren vindt men de nis, waarin, bij een vroegere restauratie, beelden zijn ge vonden. Deze beelden werden tijdens de beeldenstorm, in deze nis, achter een muur gemetseld, doch zijn na ontdekking geschonken aan het Rijks-Museum te Amsterdam. Toren en kerk dateren uit het jaar 1350. De oude tramremise, welke nu midden op de hernieuwde Torenstraat hoek Stationsweg zou staan. sen heeft kunnen doen doorlopen is een raadsel, want de school bestond uit twee lokalen. De school is er nog, doch wordt thans bewoond door de familie Bouwens. Tussen „De Drie Ringen" en de bakkerij van de fa. Van Brummelen, in het hart van de ingang van de P. v. d. Breemer- weg, stond jaren geleden nog de prachti ge eeuwenoude lindeboom, die door de bliksem werd getroffen en daardoor ver loren ging. Deze bakkerij dateert van 1737 en is te vens een stukje oud Soest. Het huis heet te vroeger „De Pal" en werd bewoond door de toen alom in Soest bekende Hen- drikje Fluit, overgrootmoeder van de te genwoordige bakker E. v. Brummelen, die thans in dit pand woont. Hendrik je Fluit had een winkel in krui denierswaren, garen, band, textiel, klom pen en noem maar op. Ze had zelfs Soes- terbergers tot klant, die hun inkopen Zondags na de kerkdienst deden. Zij huwde in 1830 met ene Van Brumme len, een rondreizend bakkersgezel, die haar zijn diensten aanbood en met haar in het huwelijksbootje stapte. De oudste zoon van dit echtpaar volgde zijn vader in de bakkerij op, die op zijn beurt weer werd opgevolgd door de thans 76-jarige C. H. van Brummelen. Zijn zoon, de heer E. van Brummelen, drijft thans de zaak en daar deze weer zijn zoon als mede-firmant in de zaak opnam, blijkt, dat niet minder dan 5 generaties de zaak hebben gediend. Achter het pand van de firma Van Brum melen was vroeger een kantoor van de accijnzen gevestigd, want vroeger was Ne derland niets vrijer dan nu. De Soester boeren moesten daar o.m. De toren kreeg twee klokken, waarvan de grootste gegoten werd in 1506 door Wil lem van Wou en de kleine in 1709. Vanuit de kerk loopt nog een onder aardse gang naar een plaats aan de Eem straat, waar vroeger een klooster stond. Zestig jaar geleden sloeg de bliksem in deze toren, waardoor de 9 meter hoge spits aan de N-O. kant brandschade leed. De Torenstraat heeft maandenlang in on begaanbare toestand verkeerd, doch nu is het leed geleden en profiteren vooral de winkeliers van de moderne verkeers weg, waarop het veilig winkelen is. De vele moeilijkheden hebben de winke liers zeer dicht bijeen gebracht, als ge volg waarvan het „Zakencentrum rond d' oude Toren" werd gevormd. Dit centrum begint hij Hotel „De Gou den Ploeg". Tante Jans en de heer P. Sta lenhoef kennen de Torenstraat nog uit de oude tijd en zij zijn rustig gebleven onder alle verbeteringen. Zo goed als nu de To renstraat is, zo goed is ook het bier, zegt Tante Jans. Van dit centrum maakt ook deel uit Han delsinstituut Practicum, het erkende in stituut voor middenstands- en kantoor opleiding. De copieer-inrichting van deze firma geniet evenzeer goede bekendheid. In het moderne winkelpand even verder winkelt de heer A- P. A. Mol, de voor zitter van het Zakencentrum en eigenaar van de Torenstraat-drogisterij. De zaak is gemoderniseerd en de chemicaliën-op- stand vernieuwd, terwijl in de etalage Hans en Grietje een huis van louter drop opeten. De speciaalzaak in rookartikelen is de zaak van de heer Veraart, die bijzonde re aandacht aan het" drooghouden van zijn sigaren geeft. Alle merken sigaren en si garetten vindt men hier. „Oud Holland" heet de zaak in antiek, waarin het echtpaar Van Vliet bekend- heid verwierf, ook ver buiten Soest. Hier is de historie tastbaar in antiquiteiten. De grote gebouwen van de Coöperatieve Landbouw-Vereniging staan aan de To renstraat als een teken van boeren durf en veel dankt de Soester landbouwer aan deze instelling. Restaurant „Zonneheuvel" heeft zijn deel van het leed van de afgelopen maanden wel gehad. De heer A. Stalenhoef kreeg een nieuw terras en gaat in de toekomst zijn zaak moderniseren. Het asphalt van de Torenstraat loopt tot in de Kerkstraat door, waar de heer C. Valkenet zijn smederij heeft en ook zijn zaak in haarden, kachels en hetelucht- kachels. Naast hem is nog een oud bedrijf geves tigd, n.1. de klompenmakerij van de heer J. v. d. Kant. Het oude handwerk wordt hier nog beoefend en vele Soester voeten zijn door deze zaak van klompen voorzien. Aan de overzijde van de straat treffen we de heer B- Fugers Jr. in zijn Lederhuis. Trots laat hij Zaterdag zijn klanten zijn geheel gerestaureerde winkel zien. Van vader op zoon is dit de enige speciaalzaak in lederwaren in Soest sinds 150 jaar. Hier bevindt zich ook de groothandel op het terrein van centrale verwarming van de Fa. Van Asselt, een bedrijf, dat ver buiten Soest zijn opdrachtgevers vindt. Slager Chr. Tebbens is ook blij, dat de straat klaar is. Mijn winkel komt nu beter uit, zegt hij, en in de ruime mo derne zaak lachen het vlees, spek en worst U toe. De firma Reehorst heeft de langste tijd in het tegenwoordige pand gezeten. Zij heeft een pand aan de overzijde gekocht, waarin men tijdens de feestweek een showroom van groente en fruit zal in richten, waarin de bekende fruitmanden van de firma een ereplaats krijgen. Vijf en twintig jaar reeds bestaat de zaak in ijzerwaren, huishoudelijke arti kelen en gereedschappen van de firma v. d. Witte. Een der etalages zal dezer da gen veel bekijks krijgen van de jeugd, want daar rijden miniatuur Marklin trei nen, waarbij overwegen, stations e.d- niet ontbreken. De slagerij van de heer Spelt staat in de steigers, want een nieuwe voorgevel zal het pand moderniseren. Men zet er alles op om de zaak in de feestweek te herope nen en de nieuwe doorzichtige koelvitrine in gebruik te stellen. „Zeg het met bloemen" is de leus van „Oranje-Zon", het bloemenmagazijn van Mej. J. Kuyvenhoven- Haar zaak is vol gende week tot een bloemenshow omge toverd. Corsages van stroobloemen en de moderne klimplant-wandversiering zullen speciale aandacht vragen. Het levensmiddelenbedrijf van de firma Van Stempvoort heeft winkel en etalage afgestemd op de vreugde, die er in de Torenstraat heerst. Het interieur van de ze zaak bewijst dat de heer Van Stemp voort met zijn tijd meegaat. Het woning- en architectenbureau, tevens assurantie-kantoor van de heer J. Pilot heeft ook lang genoeg de Torenstraat-ma laise gedeeld en ook dit pand komt thans beter tot zijn recht. In garage „De Toren" klinkt het lied van de arbeid. In de schaduw van de oude Toren werkt men naarstig aan het herstel van de moderne verkeersmiddelen. Een bijna 100-jarige zaak is de schoen- handel, waarin de firma Van Isselt-Koo- man het accent heeft gelegd op het bete re schoeisel, voetverzorgingsartikelen en steunzolen. De zaak van de firma Middelman beslaat 3 percelen, waaruit de gestadige groei van deze zaak in 30 jaar tot uiting komt. Dames- en herenconfectie, dekens en alle manufacturen vindt men hier te kust en te keur. „Rapid" is de enige zaak in sportartike len in onze gemeente, doch behalve sport artikelen vindt men hier ook schoenen en lederwaren. De zaak heeft een moderne verlichting gekregen en het interieur is verbeterd, zodat de feestweek goed be gonnen wordt. Rondom de toren komt nog drie maal de naam Fugers voor. De eerste van dit drie tal is H. A. Fugers, handelende in radio- en televisie-toestellen, gramofoons, gra- mofoonplaten, stofzuigers en wasmachines. Daarnaast vindt men A. B. Fugers, die sinds 19D6 in rijwielen goede zaken drijft en rijwielreparatie verzorgt. Ook de bromfiets deed in deze zaak zijn entree* Een stap verder en men bevindt zich bij L. H. Fugers, de taxi-onderneming sinds vele jaren en ook het adres waar men auto's verhuurt. Tegenover hotel „De Gouden Ploeg" vindt men de zuivelhandel van de G. P. Kok, waar men zich specialiseert in kaas en kaasproducten en ook hier profiteerde men van de wegverbetering. In de Kerkstraat is de bakkerij van de heer A. J. Wolse, waar, naast brood en banket, het Zeeuwse tarwebrood een be langrijk artikel is. „Torenklancken" werd gedrukt en verzorgd door Drukkerij Smit, Soestdijk. - Cliché's: Soester Courant. - Foto's Foto „Jistra", Soest.

Soester Courant | 1953 | | pagina 2