v.v.v. Ons Intellect. De Torenstraat officieel geopend. Hoe vindt II deze St. Nicolaas-geschenken? Fa. G. v. d. Pol SOEST. IN DE HOEK. Officiële Mededelingen. DINSDAG 17 NOVEMBER 1953. 31e JAARGANG No. 85. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1-85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Tijdens de radio-reportage over het slui ten van de laatste bres in onze zeewering is een paar keer het woofd brain-trust gebruikt. Een trust is een instelling waar in men samenwerkt; brain is zoveel als brein, hersenen, intellect. Een brain-trust is dus een gelegenheid, waarin het intel lect samenwerkt. Gelukkig het land, waar veel intellect aanwezig is. Het betekent op z'n minst evenveel als wanneer een land rijk is aan kolen- of ertslagen. Stelt U zich eens voor, dat zich op enkele meters diepte in onze bodem rijke kolen- lagen, erts- of goudaders bevonden. Wij zouden er als de kippen bij zijn om ze te ontginnen. Tot voor korte tijd heeft men echter die andere ertslagen, die van het intellect, rustig vlak onder onze voeten laten slui meren en er niet van geprofiteerd. Begaafde kinderen uit de arbeidersklasse b.v. kregen geen gelegenheid zich te ontplooien. Of laten we hier juister zeg gen: ze kregen niet de kansen op het on derwijs waar zij krachtens hun aanleg aanspraak op konden maken. Dit geldt natuurlijk niet voor de arbeidersklasse alleen, maar voor veel kleine midden groepen evenzeer. Nochtans hebben velen zich kunnen ontplooien- Wij kennen een oud-polderjongen, die aan het hoofd van het ondergrondse bedrijf van een kolen mijn stond en is de tegenwoordige direc teur van onze P.T.T. niet begonnen als lijnwerker Ja, velen zijn er ook gekomen, zonder „genoten onderwijs". Maar vraag niet hoe zwaar die weg was. „Stap voor stap uit houwen in een rots", hoorden wij dit eens karakteriseren. Is het wonder, dat menig een op die weg blijft steken Veel intel lect ging en gaat op deze manier verlo ren en, maatschappelijk gezien, is dat een schadepost. We gaan geen kolen delven met een schop, maar we maken dure installaties om bij die kolenlagen te komen. Zou de gemeenschap er niet een beetje meer geld aan kunnen spenderen om het verborgen intellect in haar midden te „ontginnen"? Laten we nu de zaak eens van de andere kant bekijken, van de kant van de jonge man of vrouw, die niet gaan studeren omdat zij bemiddelde ouders hebben, maar omdat zij over een goed stel hersens beschikken. Wat zal men kiezen De keuze van hun studievak zal, binnen zekere grenzen natuurlijk iemand met een wiskundeknobbel gaat niet in de talen en omgekeerd vaak worden be paald door de financiële vooruitzichten aan de latere baan gebonden. Laten we eens aannemen, dat de intensiever ont ginning van het intellect jaarlijks een lichting voor de Technisch Hogeschool op levert, die het aantal ingenieurs ver dubbelt. Er treedt dan een oude wet in werking, die van vraag en aanbod. Met andere woorden: de „prijs" van de inge nieurs gaat dalen. Misschien daalt hun loon wel beneden een grens, waarbij de entreekosten en inspanning aan hun opleiding verbonden, niet meer worden goedgemaakt. Dat de te bezetten ingenieursplaatsen „vol" zijn en de werkloze ingenieur een lagere func tie zal moeten aanvaarden, b.v. die van opzichter. Gebeurde het in de crisis-jaren van 1930 Weet U nog wat de V-V-V. Voor een Vereen'ging is? Ik hoor er practisch niets meer van; Is het dan heel'maal mis Wel hoord' ik dat de Directeur Ontslag is aangezegd. Komt er van onze V.V.V. Nog wel een „spat" terecht 'k Ben bang dat deze stap direct; Het klinkt een beetje wrang; De basis wordt van V.V.V.'s Toekomstig' ondergang. Ons dorp, thans zo ver uitgegroeid, Eist een betaalde kracht. Een plan kan beter door zo'n man Tot uitvoering gebracht. Als Rosa goed is ingelicht, Dan wordt de V.V.V. Gemeentelijk gesubsidiëerd, Dit brengt haar strekking mee. Als straks haar staat niet beter wordt, Dan dreigt er groot gevaar, Dat er een brief ontvangen wordt: „Geen subsidie van het jaar!" Soest kan niet zonder V.V.V. Het is een eis des tijds, Dat men hier goed wordt voorgelicht, Als elders, wederzijds. Ik hoop, dat er een „leider" komt, Die zegt: „Mijn wil is wet!" Die daardoor onze V.V.V. Eens goed op „poten" zet. SUB ROSA. niet, dat er een ingenieur trambestuur der was Wanneer dit op enigszins grote schaal gebeurt, ontstaat er een grote groep van teleurgestelde intellectuelen, met alle kwade gevolgen van dien voor de gemeenschap, die hen eerst een mooie toekomst voorhield. Dat behoeft natuurlijk niet te gebeuren. Men weet wel ongeveer hoeveel plaatsen „open" komen en door een vergelijkend examen, of door verzwaarde eisen kan men de toeloop naar de Hogeschool af remmen. Wanneer wij naar de achtergebleven ge bieden in Azië enz. kijken, behoeft men voor een teveel aan intellectuelen niet bevreesd te zijn. Trouwens „exporteert" Nederland nu al geen intellect Een andere vraag is: zullen de klassen, waaruit de „nieuwe" intellectuelen voort komen, niet verarmen? Immers, de krach ten, die eertijds in hun milieu bleven, komen daar nu boven uit, vervreemden er misschien van. Daar staat echter tegen over, dat van iedereen en zeker van mensen in leidende functies mag worden verwacht, dat ze hun gaven in dienst stellen van de gehele gemeenschap, die ten slotte, en dat geldt voor iedereen die een school bezoekt of het een gewone lagere of een hogere is, voor allen het overgrote deel der kosten draagt. Zaterdagmorgen in alle vroegte werd de nationale driekleur uitgestoken op de Toren van de Oude Kerk en deze vlag was een van de vele vlaggen, die de To renstraat sierden toen des middags de straat officieel door de Burgemeester werd geopend. Voordat de Burgemeester het lint door knipte op de voor enige minuten voor het verkeer afgesloten Torenstraat, ontving 't bestuur van het Zakencentenrum „Rond d' oude Toren" de genodigden voor deze opening in hotel „De Gouden Ploeg". Daar waren bijeen de Burgemeester en de Wethouders De Haan en v. d. Arend; Mr. Eenhorst, secretaris van de Kamer van Koophandel; de heer Festen, gemeente secretaris; de heer Hovius van het Utrechtse Borgstellings Fonds; afgevaar digden van de Winkeliers-vereniging „Soest"; de Chr. en R.K. Middenstands verenigingen en de V.V.V. alhier; Ir. Gel ders, namens de directie Utrecht van de Rijkswaterstaat; de heer A. de Bruyn technisch hoofdambtenaar van de Utr. Waterleiding Maatschappij; de heer Prins, hoofd van het district Utrecht van de P.U.E.M.; bestuursleden van de Buurt vereniging „Kerkebuurt" en vele anderen. De heer A. P. A. Mol, voorzitter van het Zakencentrum, gewaagde in zijn wel komstwoord van de heuglijkheid van de ze dag. „Deze dag, de 14e November, is voor ons bewoners en vooral de zaken mensen, een belangrijke dag, want als da delijk de feestweek is geopend, zal voor ons allen een moeilijke periode worden afgesloten. We hebben nu inderdaad een prachtige weg gekregen, welke terecht in ons blad Torenklancken betiteld wordt als de Soester boulevard. Een nieuw tijd vak breekt thans aan, waarin wij hopen en vertrouwen onze zaken tot grotere bloei te kunnen brengen. De laatste we ken is er getimmerd en geschilderd, want ook hier geldt: Een zaak is als een krui wagen. Als men hem niet voortduwt staat hij stil." Spr. dankte vervolgens de Rijkswater staat, die de oude Torenstraat heeft her schapen tot het mooiste deel van de rijks weg, welke door onze gemeente loopt. Vervolgens dankte spr. Burgemeester en Wethouders en de chefs van de verschil lende gemeentediensten voor het belang rijke aandeel in de totstandkoming van de weg en voor de verlichting van de toren en het Koningin Emma Monument, waar mede de kroon op de feestweek wordt ge zet. Bijzondere dank bracht spr. aan mr Een- horst, die zoveel steun heeft verleend aan de totstandkoming van de straat. Voor de grote medewerking, welke van vele zijden werd verkregen, memoreerde spr. o.a. di van bestuur en leden van de buurtvereni ging, die in de werkzaamheden, verbon den aan de versiering van de straat, een daadwerkelijk aandeel hebben gehad en voor het financieel aandeel, dat deze ver eniging hierin heeft genomen. Spr. nodigde hierna de Burgemeester uit het lint te willen gaan doorknippen, dat nabij de Stationsweg over de straat was aangebracht en daarmede de straat sym bolisch te openen. Buiten stonden de velen, die deze ope ning wilden meemaken, alsmede de drumband van de gymnastiekvereniging „Olympia", die deze opening op haar wij ze illustreerde. Mevr. Baronesse Bentinck kreeg van het dochtertje van de heer D. Fugers bloemen aangeboden, waarna het lint door de Bur gemeester werd doorgeknipt. Nadat de autoriteiten de straat en de winkels hadden bezien, had in Restaurant „Zonneheuvel" nogmaals een bijeenkomst plaats. roemde tussen Zakencentrum en Buurt vereniging, een samenwerking, die wat de buurtvereniging betreft blijvend zal zijn. Spr. zegde dan ook alle hulp en steun in de toekomst toe. De heer A. Mol dankte de verschillende sprekers, alsmede de heren Surink en Bouwens voor hun aandeel in de spreu kenactie. Terwijl men binnen een heildronk uit bracht, strooiden luidsprekers muziek uit over de stijlvol versierde Torenstraat, waar druk gewinkeld werd en waar de spreuken in de etalaga's het goed deden Het feest in de Torenstraat was begonnei en duurt tot en met Zaterdag. De Burgemeester wenste hier het bestuur van het Zakencentrum geluk met de nieu we straat, doch sprak ook zijn bewon dering uit voor de energieke manier, waarop de winkeliers profijt hebben we ten te trekken uit de verbeterde situatie, al is November dan misschien niet de bes te maand om winkelweken te houden. U aarzelde niet, aldus spr-, een versie ring aan te brengen en een winkelweek te organiseren om te trachten de schade van de afgelopen zomermaanden in te halen. U bent een voorbeeld voor ande ren, zei spr., en wees op de samenwerking, die in deze straat zo groot was geweest. Ga zo door, opdat Uw zakencentrum een goede toekomst tegemoet gaat. Ir. Gelders sprak namens de Waterstaat en wees er op, dat 't werk, dat hier plaats| moest vinden, niet gemakkelijk was- Het leek vrij eenvoudig voor de niet-ingewij- de, doch het is een opeenvolging van al lerlei werken geweest, waaraan niet vlug ger gewerkt kon worden. Slechts één aan wijsbare vertraging is ontstaan, n.1. in de aanvoer van materiaal voor de onder grond van de weg en getracht is deze ach terstand in te halen. Thans is alle leed geleden en spr. hoopt, dat zij, die tijdens de uitvoering van het werk in moeilijk heden geraakten, door de grote verbete ring van de straat de schade kunnen inha len. Mr Eenhorst roemde eveneens de prach tige verbetering van de Torenstraat en sprak zijn bewondering uit over de or ganisatie der winkeliers en de wijze waarop men de moeilijkheden heeft over wonnen. In enkele opzichten heeft de Ka mer van Koophandel U kunnen helpen, aldus spr., en de Kamer staat als altijd voor U klaar. Spr. deelde tevens mede, dat de Kamer besloten heeft in Soest zit tingsdagen te houden, om de gang naar de Kamer voor de kleine bedrijven ge makkelijker te maken. De heer H. van Harten sprak namens de V-V.V., waarbij hij de verbetering van de straat in het belang van het vreemdelin genverkeer bezag. Ook als secretaris van de Winkeliersvereniging memoreerde hij, hoe men in Soest bij de opening van de nieuwe Rijksweg Baarn-Hoevelaken dacht, dat het verkeer in onze gemeente op een dood spoor zou geraken. Dit bleek niet het geval en de Toren straat-verbreding bewees dit wel. Spr. wenste, dat door deze wegverbetering de winkeliers hun zaken tot grotere bloei zouden kunnen brengen. De heer J. C. Brouwer bracht de geluk wensen over van de R-K. Middenstands vereniging alhier en sprak de wens uit, dat spoedig de gehele rijksweg, tot het Paleis toe, op dezelfde wijze zou worden verbeterd als nu de Torenstraat. De laatste spreker was de heer H. v- d. Pol, voorzitter van de Buurtvereniging „Kerkebuurt", die de grote samenwerking ALLE WINKELS OPEN TOT 9 UUR 'S AVONDS. Burgemeester en Wethouders van Soest, gelet op artikel 12 der Winkelsluitings wet 1951, brengen ter algemene kennis, dat zij, in verband met de te houden win kelactie in de Torenstraat ter gelegenheid van de heropening van die straat, toe staan, dat de winkels in deze gemeente op werkdagen geopend mogen zijn tot 21 uur, gedurende het tijdvak van 14 tot en met 21 November 1953. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van O. L. Zimmermann, Oranjelaan 9, Soest, om een fabriek tot het vervaardigen van beton producten, in het perceel gelegen aan de Beckeringhstraat, kadastraal bekend ge meente Soest, Sectie G, nummer 4485, te mogen oprichten, door hen voorwaardelijk is ingewilligd. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van Th. H. Rij per, Rademakerstraat 65, Soesterberg, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een slagerswerkplaats, waarin geplaatst zul len worden twee electromotoren met elk een vermogen van vier P.K., alsmede een kookinstallatie, welke bestaat uit twee kookketels met een inhoud van resp. 100 en 200 liter, op het perceel, gelegen aan de Rademakerstraat te Soesterberg, kada straal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 2036. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwa ren tegen het verlenen van deze vergun ning in te brengen bij het gemeentebe stuur. Bovendien zal op Dinsdag 1 December a.s., des voormiddags te 10-30 uur, in het ge meentehuis een openbare zitting worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kun nen worden ingebracht. Soest, 17 November 1953. Keukenuitzetten Gascomforen Gasfornuizen Wasmachines Wringers Koffiemolens - Plastic artikelen - Tornado artikelen - Snelkookpannen Sierkoperwerk Deze cadeaux vindt U in grote ver scheidenheid bij Burgem. Grothestraat 34 Tel. 2935 Naast City-theater. OPRUIMERS IN HET BOS. Op uitnodiging van het bestuur van de Natuurbeschermingswacht „Eemland" al hier hield de heer Van der Schoor Vrij dagavond, in Eltheto, voor de leden een causerie over „Opruimers in het bos". Hierbij werden films vertoond over flora en fauna, o.a- het planten- en dierenleven op de Hoge Veluwe, over de vinkentrek, voornamelijk over Nederland en meerder voor de natuurwachters interessante en leerzame onderwerpen. Een goede ledenopkomst en aan het slot een hartelijk applaus van alle aanwezigen waren de dank aan de heer Van der Schoor voor zijn voordracht. FILMAVOND E.H B.O. Vrijdagavond organiseerde de afdeling Soest van de Kon. Ned. Ver. E-H.B.O. in Hotel „De Gouden Ploeg" een filmavond, waarvoor goede belangstelling bestond. Drs J. Warmelink, hoofdbestuurslid van de E.H.B.O., vertoonde deze films, waar bij hij de nodige explicatie gaf. Een kleur-tekenfilm over het menselijk lichaam was voor de aanwezigen zeer Nu gebleken is, dat met de overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië slechts aan enkele pientere voormannen voordeel wordt gebracht, terwijl het In donesische volk werd teruggedrukt naar een haast middeleeuws peil en het „Mer- deka" voor deze mensen een wrange bij smaak heeft; nu dan blijkt hoe totaal onmachtig de sporadisch goedwillende regeerder in Indonesië is, om maar een schijn van de economische welvaart te be reiken, die de zo gesmade „koloniale Nederlanders" er dan toch maar brachten onder een zonder dwangmiddelen leven de, goed gevoede en geklede bevolking, terwijl hetgeen het land nog voortbrengt alleen wordt verkregen door de halsstar rige trouw, die de nu nog in Indonesië werkende Indische Nederlanders vertonen omdat ze zich, ondanks alles, aan dat mooie land verknocht voelen; nu de chaos regeert en de binding, waar door de Nederlanders kans zagen om al die verschillende rassen in vrede naast elkaar te laten leven, is weggevallen en tienduizenden Ambonnezen ver van hun zon-overgoten eiland in trieste kampen moeten leven, omdat de regeerders van Indonesië, ondanks de plechtige overeen komst, nooit van plan zijn geweest iemand zelfbestuur te geven; nu blijkt, dat Indonesië zich aan geen enkele overeenkomst houdt en nog altijd klaar staat om Nederland van eigen fouten en falen de schuld te geven; nu honderdduizenden Nederlanders, die voor de oorlog tezamen voor de welvaart in dat land zorgden, zitten samengedrukt in een te klein land en vaak van liefda digheid moeten leven; nu prachtige ondernemingen onveilige armetierige gevalletjes zijn geworden; schitterende irrigatiewerken, waardoor Indië o.a. zichzelf volledig van rijst kon voorzien, verloren zijn gegaan; technische meesterwerken op ieder gebied oud roest dreigen te worden; nu zelfs de meest progressieve Neder lander is gaan begrijpen, dat het weg schenken van dat prachtige land aan nog lang niet rijpe leiders een blunder van de eerste orde is geweest; nu overduidelijk blijkt, dat de akelige voorspellingen van „koloniale Nederlan ders", zoals zij schamper werden genoemd, stuk voor stuk uitkomen en dat het in derdaad dè oplossing zou zijn geweest, wanneer wij de souvereiniteit in etappes hadden overgedragen; nu komt de Heer Goedhart namens zijn partij verklaren, dat men zich in de ont wikkeling van de gang van zaken in Indonesië heeft vergistUitgerekend is het de Heer Goedhart, die dit komt ver klaren, de man, die zo fel van leer kon trekken tegen „conservatieve kolonisten", de man, die zich, na een bliksembezoek aan Indonesië, expert in Indische zaken dacht. Wanneer regeren vooruit zien is, is dit wel een erg treurig exempel daarvan. Arm Indonesisch volk en arme Nederlan ders, om zo door onkunde te worden ge straft. H. OEKMAN. Aan het bestuur van de Hockeyclub. In Uw ingezonden stuk in het laatste nummer van de Soester Courant schrijft U, dat de tijden nog niet voorbij zijn, dat een sportvereniging begint op een ge ïmproviseerd terrein, een stukje grond van een particulier, maar eveneens zegt U, zonder enig resultaat ettelijke dagen naar een deugdelijk stukje grond hebt ge zocht en ten einde raad naar het ge- meenebestuur bent gestapt om de beno digde grond te verkrijgen. Hoe U, na de door U opgedane ervaringen, nog schrijft dat mijn mening niet juist is, is mij onbegrijpelijk en 't is dan ook maar goed, dat ons gemeentebestuur zijn taak begrijpt en U aan de benodigde grond heeft geholpen. Ik juich het bovendien toe, dat ons ge meentebestuur een terrein voor U prach tig in orde maakte. Daartegen ging mijn bezwaar ook niet- Ik heb alleen bezwaar gemaakt tegen ge bruik van de grond, waarop U nu, naar ik hoop, met veel plezier speelt, omdat ik niet kan zien, dat deze grond in de toekomst als sportveld in gebruik kan blijven, zodat een belangrijk deel van de gemaakte kosten als verloren moeten worden beschouwd. H. OEKMAN- instructief, evenals de film over de nieu we ethode van kunstmatig ademhalen, welke de Deense medicus Nolger Nielsen heeft ontdekt. „Helpende handen" gaf 'n duidelijk beeld van het prachtige werk van geoefende E.H.B.O.-leden, terwijl het filmpje over het rampgebied een duidelijk beeld gaf van de gevolgen van de rampnacht. Mevr. A. Schutte-Beek, voorzitster van de propaganda-commissie, dankte drs Warmelink voor deze filmavond en wekte de aanwezige niet-E.H.B.O--leden op zich op te geven als cursist. MÉÉ

Soester Courant | 1953 | | pagina 1