\kmaker Rondom het nieuwe huis. De Vossenjacht. Kousen -reparatie Het Zwembad. Sint Nicolaas' intocht. Autorijlessen Autorijschool D. Engel Meningen van onze lezers. RADIO SOEST. Kinderrijwielen - Autopeds fUGERS RIJWIELEN IN DE HOEK. Voor vakkundige Stichtsche Schoenhuizen R. G. Van Essen - Opticiën VRIJDAG 20 NOVEMBER 1953. 31e JAARGANG No. 86. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag* Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Wie zelf een hecht en stevig dak boven zijn hoofd heeft, kan zich niet voorstel len, dat de woningnood na de laatste wereldoorlog nog steeds de grote gesel van onze samenleving is. Niet alleen in onze gemeente, doch practisch in elke plaats van ons land is het vraagstuk der woningvoorziening van het allergrootste belang. Die woningnood is en blijft een bron van veel ellende en narigheid. Met dit voor ogen is het te begrijpen, dat men in de kortst mogelijke tijd de mensen onder een eigen dak wenst te brengen. Daarbij heeft de regering een zeer be langrijke vinger in de pap. Zij schrijft telken j are voor hoeveel woningen er moeten worden gebouwd. Zo zullen er voor dit jaar 60.000 woningen gereed komen. Een gevolg hiervan is ook, dat veel van de nieuwe woningen op elkaar gelijken als de bekende twee druppels water. Men zou kunnen zeggen, dat dit voor la ter zorg is en dat nu als eerste vereiste de mensen onder dak moeten komen, al wil aan de andere kant ook het oog wel wat hebben. Karakter heeft zo'n nieuwe buurt allerminst. Een punt, dat wij echter van veel groter belang achten is, dat de huizen van te genwoordig geenszins de soliditeit en de degelijkheid van de oude huizen bezit ten. Ook in de jaren vóór de oorlog was de zogenaamde revolutiebouw berucht. Zij was geenszins een uitzondering, maar als een particulier in die tijd voor zijn dure geld een huis liet bouwen, dan kon hij er staat op maken, dat de nieuwe woning zo wel niet eeuwen zou kunnen trotseren, dan toch wel tientallen jaren hem en de zijnen tot huisvesting zou kunnen dienen. Met de particuliere bouw gaat het tegen woordig ook anders. Een bepaald project wordt daartoe bestemd en zodra de eerste stenen zijn gelegd, kan de particulier zich melden, om, zodra het huis af is, dit, al dan niet zwaar met hypotheek belast, te betrekken. Op de bouw zelf kan de man geen invloed uitoefenen. In feite koopt hij veelal slechts een voor- en achtermuur en twee halve zijmuren. Het plan voor „zijn" huis ligt vast, daaraan kan hij niets veranderen. Is zo de gang van zaken in een grote stad, wie buiten een huisje laat zetten, heeft uiteraard meer invloed op de vorm geving van zijn huis. Komen wij terug op „dc particuliere bouw", zoals deze vooral in de grote stad meer en meer gebruikelijk is, dan kun nen wij vaststellen, dat hierbij niet die zorgvuldigheid wordt betracht, die ge wenst zou zijn. Zo is ons een recent geval bekend van een aannemer, die er serieus over sprak of de panelen van de voordeur van triplex dan wel van hard board zouden moeten worden gemaakt. Op zulk een voordeur behoeft de eige naar geen veiligheidsslot aan te brengen, omdat een inbreker, die er tegenaan leunt, letterlijk met de deur in huis kan vallen. Wij geven dit enkele voorbeeld slechts om er de aandacht op te vestigen, dat veel wat nu nog nieuwbouw is, over enige 10- tallen jaren tot de ruïnes kan worden ge rekend. Het vroegere idee om in een nieuw huis het eerste jaar je vijand te laten wonen (zo'n nieuw huis is altijd vochtig), het vervolgens aan je vriend beschikbaar te stellen en het derde jaar er zelf in te trekken, gaat voor de nieuwbouw van nu als regel niet meer op, omdat reeds na drie jaar de euvelen van het slechte ma teriaal zich zodanig doen gelden, dat prettig wonen te enenmale is uitgesloten. Zien wij dus, naast de gelijkvormigheid van de nieuwe wijken, de armelijkheid in cultureel opzicht van onze tijd weer spiegeld, dit ware nog te overkomen, in dien deze huizen goed en degelijk waren, zodat zij met vreugde werden bewoond. Na de eerste, grote vreugde van het eigen dak boven het hoofd komen echter al spoedig de klachten. ERKEHDE PHILIPS RADIO SERVICE V.WE EDTSTR 36» SOESTDIJK TELEF.2792 Nu ook Philips Televisie in huuikoop. Vanaf f 28.45 per maand. Vraagt vrijblijvend demonstratie. In Hilversum en Amersfoort Is 's winters zwemgelegenheid; In Baarn is een inrichting, Waar je kunt baden op z'n tijd. In Soest, wat hebben we in Soest? Je kruipt gegriefd bij tijd en wijl', Als j'in huis geen douche-cel hebt, Maar in een grote teil. Dus als je heerlijk zwemmen wilt, Zeer velen doen dit heel erg graag, Dan kost dit uren van je tijd; Wie kan die missen? is mijn vraag. De reizen, die je maken moet Om steeds te zwemmen, zijn te groot. Ik wou dat onze Soester Raad Ons zwemgelegenheid aanbood t* In Soest een eigen zwembasin Dat kost veel geld, dat's buiten kijf. Je kikkert bij 't idee al op, Zo al dat water om je lijf. Maar als men wil, dan kan het ook; Maar stop; ik heb genoeg gezegd; Want van een zwembad hier in Soest, Komt (ik ken Soest) toch geen spat terecht SUB ROSA. Waaraan is nu toe te schrijven dat de nieuwbouw vaak nog slechter is dan de revolutiebouw van vroeger jaren Een der voornaamste oorzaken is, dat er te veel grote objecten tegelijk worden aan besteed, waardoor er van een evenwicht tussen vraag en aanbod van personeel geen sprake meer is. Die grote objecten zijn nodig om in de kortst mogelijke tijd uit de woningnood te geraken. In de tweede plaats wordt te streng vast gehouden aan de zogenaam de collectieve arbeidsovereenkomsten, waardoor niet veel jongelui zich aange trokken voelen tot de bouw. Wij zouden nog meer euvels kunnen noe men, bijvoorbeeld het ongelimiteerd op voeren van het tariefwerk, doch wij zul len het hierbij laten. Wij wilden slecht? aantonen, dat het met de woningvoor ziening nog niet bepaald in orde is, maar dat er ook aan de woningbouw nog wel het een en ander hapert. Dinsdagavond, 24 November a.s., zal de door de Winkeliers-vereniging „Soest" ge organiseerde vossenjacht plaats vinden. Een ieder kan aan deze jachtpartij deel nemen, terwijl er geen ongerustheid be hoeft te bestaan voor ondeskundige of onervaren schutters, want geweer en pi stool komen bij deze jacht niet te pas. Het terrein der jacht is de hoofdweg, n.1. vanaf de Koninginnelaan (hoek Beetz- laan), Burgem. Grothestraat, Van Wee- destraat, Steenhoffstraat, Middelwijkstr-, Torenstraat, Kerkstraat, Soesterbergse- sraat (hoek Ossendamweg). De jacht vangt om 8 uur aan en duurt tot 9 uur. Het bestuur der Winkeliers-ver. „Soest" met de pr ij zencommissie vormen de vos sen. Dit zijn Mevr- Th. Quik-Van Dijk en de heren C. J. Schaddelee, H. van Harten, J. ten Berge, J. C. Brouwer, F. D- Gerth, W. A. van Hees, H. A. Fugers, B- Niehoff Werning en H. C. Schoemaker. Elke „vos" heeft een tiental kaarten bij zich en is gehouden na herkenning een kaart af te geven. De bedoeling is zoveel mogelijk verschillende kaarten te ver krijgen, daar elke „vos" een bepaald nummer op zijn kaart heeft staan. Vanaf 9 tot 9.30 uur is er een commissie op het Verkeershuis (Steenhoffstraat 9a), alwaar de kaarten dienen te worden in geleverd. Om 9.30 uur precies sluit deze commissie, waarna de prijswinnaars wor den bekend gemaakt. Hij of zij, die de meeste verschillende kaarten heeft verzameld, heeft de hoofd prijs, zijnde een Pontiac dames- of he renhorloge. Verder 9 troostprijzen be staande uit waardebonnen ad. 5.voor hen, die in volgorde de meeste kaarten hebben. Bij gelijk aantal beslist het lot. Het heeft dus geen zin op het spoor van dezelfde vos te blijven jagen, daar dub bele kaarten niet meetellen. De Vossen bevinden zich niet in auto's of op motorrijwielen, teneinde geen ver keersmoeilijkheden te krijgen op de Rijks straatweg. Het publiek wordt wel aangeraden te voren even naar Artis te gaan of een boekje over dierkunde te raadplegen, ten einde de ware vossen van de valse te onderkennen. De „Vossen" willen deze jacht zeer spor tief opnemen en verwachten dat het pu bliek, speciaal de jongeren, dit ook zal doen; dus geen molestatie of het in groe pen najagen van de argeloze vosjes. Buiten de aangegeven hoofdweg behoe ven de vossen geen kaart af te geven, ter wijl zowel jagers als vossen zich om 9 uur naar het Verkeershuis dienen te be geven voor de slotacte. Na 9 uur is de jacht gesloten en moeten de vossen met rust gelaten worden. Wij verwachten veel publiek op straat en een spannende jacht- Ook de grote pers is geïnteresseerd bij dit evenement en vaardigt persfotografen af om de nodige opnamen te maken. Militairen zullen zo nodig de politie assis teren en ook de E-H.B.O- en het Rode Kruis zullen op hun post zijn. Op Zaterdagmiddag 28 November a.s. hoopt St. Nicolaas met gevolg zijn intocht in onze gemeente te houden. De Sint hoopt per trein te arriveren aan het station Soest-Zuid, alwaar hij om 13.27 wordt afgehaald door een commis sie van ontvangst. Onder begeleiding van de drumband van „Olympia" volgt dan in twee met twee paarden bespannen landauers de tocht naar het Raadhuis, alwaar Zijne Eminentie door het Gemeentebestuur te 14.30 uur officieel ontvangen wordt. Voor het raadhuis zal P.V.O. voor de mu zikale omlijsting zorg dragen. Na de ontvangst wordt de tocht door Soest en Soestdijk voortgezet, tot Nieu- werhoek begeleid door P.V.O. De route wordt nog nader bekend ge maakt. Sint Nicolaas logeert ditmaal met gevolg bij Hotel Van den Brink aan de Soester- bergsestraat. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 Gediplomeerd instructeur. Alles voor Uw gramofoon OPENING RESTAURANT „ASTORIA". Onder grote belangstelling werd Zater dag het Restaurant „Astoria" aan de Bur gemeester Grothestraat 37 alhier geopend. De heer A. H. v. d. Meiracker is de ex ploitant van deze zaak en heeft hierin 'n volledig restaurant gevestigd, waarin, naast de Hollandse spijzen, ook Indische tafels worden bereid. De exploitant was jarenlang als kok werkzaam in grote zaken, alsmede op het vlaggeschip van de Rotterdamse Lloyd, de „Willem Ruys". Vanuit dit restaurant zullen ook diners aan huis worden bezorgd. Vele bloemstukken vex'gezelden de goede wensen van relaties en vrienden. GEEN VLAGGEN, TOCH DANK Geachte Redactie. Wat een feestelijke aanblik bood vorige week de Torenstraat bij de opening en wat een dank sprak er uit de woorden der bewoners dezer mooie straat. En te recht, want de verbetering aldaar is groot. Maar nu kunnen wij Uw lezers uitnodigen ook eens de Eigendomweg te komen be zien. Deze weg is zo enorm verbeterd en het onooglijke voorste stuk van deze straat zo prachtig verbreed, dat het ver schil bij vroeger geweldig is. De slechte modderige of stoffige weg is nu een prachtige, effen rijbaan, ste vig en onder mooi profiel. Het is namens vele bewoners, dat ik een plaatsje in Uw blad verzoek om onze hartelijke dank te brengen aan het be stuur onzer gemeente, de dienst Openba re Werken, aannemers en werklieden, voor het mooie werk, dat hier in korte tijd tot stand is gebracht.. Namens vele bewoners en weggebruikers, KANT. KERKSTR.3 TEL.27Ö6 VERLOTING BAZAR „MIDDENWIJK". De prijzen van de verloting, gehouden tij dens de bazar „Middenwijk", zijn geval len op de nummers: 235 371 400 472 556 625 964 1034 1310 1381 1659 1788 1986 2144 2375 3059 3077 3453 3515 3628. Deze prijzen kunnen worden afgehaald bij de heer Van Gorkum, Lange Brink- weg 50A. SOESTER SCHAAKCLUB. De uitslagen van de onderlinge wedstrij den waren: C. Zaalberg van ZeistJ. v. Munster 1-0. L. de RegtW. Benschop 0-1. J. Gorter H. de Graaf 0-1. J. Hoek—J. v- Zijtveld 0-1. G. GeytenbeekE. van Goor den Oosterlingh 0-1. H- Steenbeek—J. Immer zeel 0-1. H. MuylaertH.van Noesel 0-1- J. W. Blom—J. v. d. Wal 1-0. B. Beuken— K. Mud 1-0. J. de Vries—K. v- Munster 1-0. P. SiragS. de Zoete 0-1. VOLKS-UNIVERSITEIT. Hoe komt het, dat er in onze dagen een geloofscrisis is. Hoe komt het, dat het met de dag moeilijker schijnt te worden te geloven en welke oorzaak heeft dit verschijnsel. Hierover sprak prof dr W. H. v. d. Pol, hoogleraar in de phaenomenologische theologie te Nijmegen, Dinsdagavond voor een volle zaal in het Oranje-Hotel, tij dens een bijeenkomst van de Volks-Uni- versiteit. Spr. citeerde de Engelse bis schop Newman, die 100 jaar geleden voor spelde, dat de Kerk een crisis zou door maken en deze crisis is er thans in alle kerken en alle Christenen worden hierin betrokken, niet alleen in Europa doch over de gehele wereld. Prof. v. d. Pol, wiens werk het is deze ge loofscrisis als verschijnsel te analyseren, gaf zijn gehoor een omstandige analyse en diagnose van de ontkerstening en ont kerkelijking. Hij releveerde, dat Mozes kon bouwen op slechts een kleine schare trouwgelovigen en dat de eeuwen door de neiging tot af val groot was, b-v. in tijden van vervol ging. De Reformatie, als godsdienstig re veil, werd gevolgd door een grote inzin king en vervlakking en daama kwam weer een reactie ten goede. Uiterst boeiend en' op zeer deskundige wijze ontleedde spr. de geloofsafval, die in objectieve zin (het overgaan van een kerk naar een andere kerk) en in subjec tieve zin (het beëindigen van de relatie tussen mens en God) plaats vindt. De subjectieve geloofsafval is vrij groot, want vele gelovigen nemen deel aan een kerkgenootschap op formalistische en conventionele gronden. Deze verborgen geloofsafval is niet in cijfers uit te druk ken, wel het aantal openlijk onkerkelij- ken (in ons land 20 In Frankrijk, En geland en Spanje is de onkerkelijkheid schrikbarend. De oorzaken komen eendeels van buiten de mens. De ontwikkeling van het cul turele leven van onze tijd is ongunstig voor het geloof. Er is een neiging tot re flectie, tot het zich afvragen: is het wel juist dat ik dit of dat geloof. De mens is bezig zich zelf te ontdekken, zich los te maken uit de gemeenschap en wil individu zijn. Als een Willibrordus een koning voor het geloof had gewonnen, ging het volk vanzelf mee, zoals tijdens de hervorming gebeurde, dat een vorst zijn volk katholiek hield ol protestant liet worden. Een dergelijke sociale binding heeft de mens van tegenwoordig niet meer. Van heteronoom werd hij auto noom en dit leidde tot geloofsverdeeld- heid. De bovennatuurlijke werkelijkheid heeft voor velen geen realiteit meer. Men leeft voor 100 °/o voor deze wereld, terwijl dik wijls ook het godsdienstige milieu oor zaak is van geloofsafval, omdat dit mi lieu dikwijls zo sterk wordt beheerst door formalisme en conventie. De ziel zorg weet zich veelal niet de moderne psychologie en paedagogie eigen te ma ken. Spr. schilderde de figuur van de echte gelovige, die in een levendige verhouding tot God moet staan en moet zijn zoals Newman zei: iemand, die altijd op de uitkijk staat. Dr Ridderbos dankte de spreker voor z£jn boeiend betoog. FEESTAVOND TEN BATE VAN SANTOS. De Santos-commissie van de R-K. Mid denstands vereniging alhier organiseert, ten bate van het t.b.c.-fonds „Santos", 'n grote feestavond op Zondag 22 Novem ber a.s., in het St. Josephgebouw. Deze v/ond komt in de plaats van de feest avond, welke gehouden zou worden irï Fe- bruari van dit jaar, welke toen, als ge volg van. de watersnood, geen doorgang kon vinden. Deze avond is voor een ieder toeganke lijk. De schoonheid van onze Soester Toren is deze gehele week des avonds te bewon deren. Zich koesterend in het licht der schijnwerpers krijgt onze toren meer aandacht dan hem tevoren werd ge schonken. Zijn bouw spreekt van het ver leden, een verleden, dat waard is vastge houden te worden. Ds W. v. d. WAAL 85 JAAR. Vandaag is de emeritus predikant ds W. van der Waal alhier, 85 jaar. Ds v. d. Waal werd in 1868 geboren, werd in 1892 candidaat in Drenthe en op 15 Januari 1893 benoemd als predikant te Moercapelle. In 1895 werd hij in Wijk bij Heusden benoemd en in 1897 deed hij zijn intrede in Overschie. In 1907 nam hij een beroep in Slijk-Ewijk aan en in 1927 in Nieuw-Loosdrecht. Op 1 October 1934 ging hij met emeritaat. Wegens ziekte is de viering van dit lus trumjaar uitgesteld. ARTSEN- EN APOTHEEKDIENST. De artsendienst wordt Zondag waargeno men door de artsen G- v. Beurden, Steen hoffstraat 12, telefoon 2667 en P. Donker, Middelwijkstraat 34, telefoon 2815. Zondag is geopend apotheek „Soest", Soesterbergsestraat 8. ZEEPOST. Met de navolgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: s.s. „Myrmidon", 24 Nov. Ned. Nw. Guinea: m.s. „Talisse", 5 Dec. Ned. Antillen: m.s. „Willemstad", 24 Nov. Su riname: m-s. „Amazone", 21 Nov. Zuid Afrika: m.s. „Sterling Castle", 21 Nov. Canada: s.s. „Rijndam", 27 Nov. Argen tinië: s.s. „Cordoba", 24 Nov. Brazilië: m.s. „Alioth", 24 November. Uruguay: s.s. OR(aEL5[ PIAN05; INKOOP l REPARATIE Wil AM THI nieuweweg 103 F Vttll IUL TELEFOON 2968 C „17e Octubre", 28 Nov. Australië: s.s. „Oronsay", 21 Nov. Nieuw Zeeland: via Engeland, 21 November. Inlichtingen over de verzendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. GEPENSIONNEERDEN VAN SPOOR- EN TRAMWEGEN. De afdeling Soest van de Bond van Ge- pensionneerden van Spoor-, Tram- en andere Vervoersbedrijven hield op Woens dag j.1. in De Gouden Ploeg een ledenver gadering, hoofdzakelijk ter bespreking van de zorgelijke omstandigheden, waarin zeer vele gepensionneerden verkeren. Hoewel het hoofdbestuur van deze bond in adressen aan de Eerste en Tweede Ka mer der Staten Generaal hierop bereids de aandacht heeft gevestigd, werd niette min na uitvoerige gedachtenwisseling be sloten instemming met deze adressen te betuigen door het inzenden van de vol gende motie. De afdeling Soest van de Bond van Ge pensionneerden van de Nederl. Spoorwe gen, Tram- en andere Vervoersbedrijven, in vergadering bijeen op 18 November 1953; van mening, dat de tot nu toe toegekende pensioenverhoging geheel onvoldoende is; dat in verband met de a.s. huurverhoging noodzakelijk maatregelen dienen te wor den getroffen, waardoor de in uitzicht ge stelde huurcompensaties aan het doel zullen beantwoorden; van oordeel, dat daarvoor nodig is 'n op trekken van de pensioenen als aangege ven in het adres van de Bond van Ge pensionneerden bovengenoemd, gedateerd 12 December 1952, waarin aan de hand van becijferingen is aangetoond, dat de oude pensioenen en de nieuw toegekende pensioenen zo ongeveer 300 a 400 gulden per jaar verschillen; mede van oordeel, dat de thans toegeken de pensioenen te laag zijn, wijl zij geba seerd zijn op een loonbepaling, welke bleef beneden de prijsverhoging der le vensbehoeften en dei'halve de oude pen sioenen in geen enkel opzicht voldoende zijn voor het levensonderhoud; betuigt hiermede instemming met het adres van de Bond van Gepensionneerden van Spoor-, Tram- en andere Vervoers bedrijven, aan Uw Hoge College toege zonden op 2 November 1953; besluit deze motie te zenden aan de Re gering, de Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal en aan de pers; en gaat over tot de orde van de dag. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, Mej. H. Peters, slaag de voor het Analyst-examen 2e deel. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING VAN DE N.VE.V. BAARN—SOEST. Deze bijeenkomst was feitelijk in tweeën gesplitst. Vóór de pauze hield mevrouw Vormer in de plaats van Mevr. Holdert die wegens ziekte verhinderd was een causerie over de huishoudelijke voor lichting, waarbij zij er speciaal op wees alleen die gebruiksvoorwerpen aan te schaffen, die door het Instituut tot voor lichting bij huishoudelijke arbeid zijn goedgekeurd. Dit keer beperkte zij zich tot de aanschaf van artikelen voor de keukeninrichting en de aanverwante ar tikelen, w.o. verschillende soorten pan nen, koffiemolens en aardappelsnijders. Zij zelf gaf de voorkeur aan aluminium koekepannen, omdat deze een meer ge lijkmatige warmte verspreiden, alhoe wel deze misschien iets meer warmte aan de omgeving afstaan en dus iets meer brandstof vergen. In en na de pauze gaf mevr. Quik-v. Dijk Dijk een demonstratie met een breima chine, waarbij het vooral voor tehuizen en inrichtingen, alsook voor grote ge zinnen, mogelijk wordt in korte tijd al lerlei kledingstukken te breien. Hoewel de aanschaf van een dergelijk apparaat nog erg kostbaar is en het gebruik hier van nog enige routine zal vergen, zal men hier op de duur wel profijt van trekken. Ook zou men zo'n breimachine in com binatie met enige dames kunnen aan schaffen. KERKSTRAAT 3 -SOEST :TEL2030 Gazelle - Raleigh - Locomotief LEZING BIJENTEELT. Voor een goed bezette zaal in Restaurant „Zonneheuvel" sprak Maandagavond de heer J. H. van Dijk uit Bilthoven over „Zwermduivels". Spr. wees er op, dat het zwermen in de imkerij een kernprobleem is. Het moge een interessant en romantiek natuurver schijnsel zijn, in een modern bijenteeltbe- drijf kan dit, hoewel het moeilijk is dit te voorkomen, niet geduld worden. De imker moet rekening houden met de natuurdriften in het bijenleven en hierin een inzicht hebben. Verschillende zwermtheorieën zijn opge steld, de oudste door Gerstung, de jong ste door de Amerikaanse onderzoeker Heydal, die de zwermdrift tracht te ver klaren. Spr. schetste het verloop van het zwer men en gaf aan hoe in de practijk de vol ken door kunstzwermen kunnen worden vermeerderd. In een zwermlustig bijenvolk worden spe ciale geluiden geproduceerd en ook de temperaturen in het broednest wijzen op zwermplannen. Spr. vertelde interessante bijzonderheden over het dansen der bijen in de aan een Enige jaren voor de laatste wereldoorlog namen wij een Fransman in onze vrien denkring er een beetje schamper tussen door te wijzen op het voor Nederland vreemde verschijnsel, dat geen enkele Franse regering zich langer dan een dag of veertien kon handhaven. „Wacht maar", zei onze Franse vriend toen onder andere, „tot in jullie regering ook mensen zitten, die hun zetel nog met andere oogmerken bezetten dan alleen maar uit liefde voor Nederland", waarbij onze Fransman de intertionaal bekende beweging met duim en wijsvinger maakte. We hebben toen „ha-ha-ha" of zoiets ge zegd. Met de mensen, die toen in onze Staten Generaal zaten, meenden wij dit wel te mogen doen- Wij waren er, zoals wij daar toen zaten, van overtuigd, dat, mogelijk op een enkele uitzondering na, onze rege ring bestond uit personen, die het alleen deden „pour la patrie". Na de oorlog heb ik nog vaak aan deze Franse vriend moeten denken. Naar mijn eerlijke overtuiging wordt on ze regering n.1. niet meer uitsluitend ge vormd door mensen, die het alleen uit vaderlandsliefde doen. Maar ondanks dat is onze regering, wannéér ze eenmaal zit, zeer zetelvast. Het zat me eigenlijk een beetje dwars, dat die Franse uitspraak zo helemaal naar niets had geleken, want ik was er een klein beetje van overtuigd, dat ze juist was. Maar nu heeft Minister Beel het vorige week voor mij uit de doeken gedaan waarop mijn vergissing berustte. Dit was toen hij zijn erkentelijkheid uitsprak te genover de kamerleden: „voor het zich geven aan de roeping van Volksvertegen woordiger". Daar zat dus mijn fout. De heren doen het wél uit roeping en die 11 of 12 mille vergoeding heeft daar niets mee te maken. Ik ben blij en opgelucht dat ik het weet. Overigens doe ik het voor minder, zónder roeping. H. OEKMAN. naar SOEST - UTRECHT - BAARN tak hangende zwermtros en hoe men daaruit zowel richting als afstand kan aflezen, die de wegvliegende zwerm zal afleggen. Mooie, deels gekleurde lantaarnplaatjes lichtten het gesprokene toe, waarna enige aardige films volgden, die lieten zien hoe een bijenvolk uit een dak van een huis in Londen werd gehaald en verder opnamen van Imkerijen in Schotland. EEN MAAND BROMMEN WEGENS BELEDIGING. Twee maanden onvoorwaardelijke gevan genisstraf eiste de Officier van Justitie tegen de Soester huisvrouw S., die we gens belediging van de politie voor de Utrechtse Politierechter was gedagvaard. De zaak werd destijds aangehouden voor het doen uitbrengen van een voorlich tingsrapport. Dit rapport bleek verre van fraai te zijn, zodat de Officier geen aan leiding vond, zijn. reeds gestelde eis van twee maanden gevangenisstraf te wijzi gen, temeer daar verdachte enige jaren geleden ook al wegens een dergelijk feit was veroordeeld. De Politierechter wilde er nog rekening mee houden, dat de verdachte dronken was geweest, toen zij de beledigende uit drukkingen bezigde en veroordeelde haar tot een maand onvoorwaardelijke gevan genisstraf. VROUWEN ELECTR. VERENIGING. Mej. A. Buning, lerares van het bureau V-D.E.N. te Arnhem, spreekt Dinsdag middag voor de afdeling „Eemland" der Vrouwen Electriciteits Vereniging. OPENBARE VERKOPING. Woensdagavond wei'd in café Butzelaar alhier, door Notaris A. Römer te Baarn, publiek verkocht de helft van een dub bele villa, groot 4 A 80 c.A-, aan de Stad houderslaan 23a. De hoogste bieder was Ir. F- Gijzen q.q., voor J 14.000.—, die tevens koper werd- P. DIJKMAN KREEG WISSELBEKER. Drie leden van de Amersfoortse aqua rium-vereniging „Avera" hebben dezer dagen de aquaria van de leden van de Soester aquarium-vereniging „Zilver Te- tra" gekeurd. Deze jury heeft zich veel moeite moeten geven, om uit het zeer goede geheel de beste aquaria aan te wijzen. De uitslag was, dat de heer P. Dijkman alhier de wisselbeker kreeg en diploma's werden uitgereikt aan Mevr. Van Kooy en de heren Fey, Dekker, Schalkx en v. d. Bosch. Wat de keur is op het goud is het stempel in TIw bril Een waarmerk voor: Perfecte afwerking. Sublieme pasvorm en een optische kwaliteit die iedere toets kan weer staan (ook van de oogarts). ALLEENVERKOOP „DE BRILLENSPECIALIST" BIRKSTRAAT 2 - TEL. 2874

Soester Courant | 1953 | | pagina 1