De aanstaande huurverhoging. Eerst kijken bij St. Nicolaas-geschenken Fa. G. v. d. Pol Ronde van Europa. Van week tot week in Soest. Brandpunten der Internationale Politiek SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 24 NOVEMBER 1953. 31e JAARGANG No. 87. SOESTER(f)OURAN Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK - BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 - TELEFOON No. 2566 - POSTGIRO No. 126156 Met ingang van 1 Januari gaan we meer huur betalen, waardoor een economisch scheve toestand gedeeltelijk wordt recht getrokken en aan de andere kant ons huishoud-budget zwaarder wordt belast, loonsverhoging en accijns verlaging ten spijt. Hoe het ook zij, de huurverhoging komt en het interesseert ons allen alleen nog maar hoeveel deze bedraagt. Hierover zal een geschriftje verschijnen in de maand December, om de mensheid wegwijs te maken in de blijkbaar zeer ingewikkelde materie. Vooruitlopend op dit geschriftje willen wij, ten behoeve van onze lezers, de voor schriften publiceren, waarbij men beden ken moet, dat de Eerste Kamer deze huur verhoging nog moet goedkeuren en dat de Minister van Wederopbouw en Volks huisvesting dezer dagen deze wet nog zal bezien en eventueel herzien. Op het ogenblik is het volgende vast te stellen: De huurverhoging geldt niet voor ieder een en voor welke personen de verho ging wel toegepast wordt, is deze niet ge lijk. De gemeenten zijn n.1. verdeeld in vijf groepen, dezelfde vijf groepen, welke van toepassing zijn voor de Noodwet Drees. De huren in de eerste klas gemeenten worden verhoogd met 17 procent, in de tweede klas met 20 procent, in de derde klas met 23 procent, in de vierde klas met 26 procent en in de vijfde klas met 29 procent. Soest valt, evenals b.v. Baarn en Drie bergen, onder de 3e klas gemeenten, zo dat de huurverhoging voor onze gemeen te 23 procent bedraagt. Amersfoort en Zeist zijn tweede klas ge meenten, terwijl Doorn, Eemnes, Leusden, Harmeien, Maarn, Rhenen en V/ouden- berg tot de 4e klasse behoren. Voor de woningen, die op of na 27 De cember 1940 tot stand zijn gekomen, gel den verschillende afwijkende huurbepa- lingen. Hierbij onderscheidt men: le. Woningen, die op of na 27 December 1940 doch vóór 5 Mei zijn gebouwd en waarvan de huren door de Minister zijn vastgesteld op 115 procent van het huurpeil van 1940. Voor deze categorie zal de huurverhoging automatisch gelden. 2. Woningen, die op of na 27 December 1940 doch vóór 5 Mei 1945 zonder Rijks- steun zijn gebouwd en waarvan de huur beneden 't peil ligt, dat na de huurverho ging voor de vooroorlogse woningen geldt. Van deze categorie zullen op verzoek van de eigenaren de huren door de minister kunnen worden opgetrokken tot het nieu we huurpeil van de vooroorlogse wonin gen. 3. Woningen, die met Rijkssteun na 27 December 1940 tot stand zijn gekomen. De huurprijzen van deze woningen zullen voor zover zij beneden het nieuwe huur peil liggen, door de minister aan. dit nieu we peil worden aangepast. 4. Woningen, die na 5 Mei 1945 zonder Rijkssteun zijn tot stand gekomen. De huren van deze woningen blijven vrij. De huur van bedrijfspanden (winkels, werkplaatsen enz.) gaat niet automatisch omhoog. Hiervoor moet een nieuwe huur- Fa. G. v. d. Pol Die heeft een unieke collectie zowel in Huishoudelijke artikelen als Sierkopcrwerk en Sanitaire artikelen. Heus het is de moeite waard Burgem. Grothestraat 34 Tel. 2935 Naast City-theater. Er worden plannen gemaakt om te komen tot een wielerronde van Eu ropa, met Straatsburg als eindpunt. (Krantenbericht.) Hoera, geen conferenties meer Met ellenlange speechen, Europa gaat nu om de eer En om de prijzen fietsen- Die ereprijs is nogal iets, Is werk'lijk niet van gister, Maar wie klimt strakjes op de fiets, Een renner ofminister Minister Drees is, naar ik hoor, Nu reeds geducht in training, Wij staan er dus zo slecht niet voor, Dat is reeds ieders mening. De Belgen komen vast met Spaak, Wiens kracht nog steeds enorm is, Maar ja, men hoort nu dat-ie vaak Bij 'n grote race uit vorm is. De Fransen hebben hun Laniel, Die ook een goed coureur is, De kans bestaat nog echter wel, Dat-ie straks weer amateur is. Het wordt de grootste race van 't jaar En 't is niet te vermijden, Dat straks de Benelux elkaar Flink in de wielen rijden. En Frankrijk helpt misschien de Saar Zo stiekempjes een handje, Van Duitsland dreigt nog het gevaar Voor menig springend bandje. In Straatsburg zal de finish zijn, Als d'Europese hoofdstad, Vooruit maar lui, zo gaat-ie fijn, Zo'n grote race belooft wat. Omklem het stuur met vaste hand, Men zal je krachten vrezen, Het gaat om d'eer van 't vaste land, Vooruit, ministers, racen overeenkomst worden gesloten. De nieu we huurprijs mag uiteraard niet hoger zijn dan de in de gemeente geldende huurprijzen. Vele andere bepalingen behoren nog tot bovenvermelde regels en de huur-advies- commissie zal na 1 Januari a.s. alle twij felgevallen en meningsverschillen te be handelen krijgen. De huurverhoging, welke 1 Januari in gaat, wil een scheve verhouding recht maken, doch door deze verhoging wordt een andere scheve verhouding bestendigd en vergroot. U vindt Soest een eerste klas gemeente, de straatverlichting daarbij uitgezonderd, doch dit is niet zo. Volgens het Rijk is Soest een derde klas gemeente. Dat betekent, dat de uurlonen lager zijn dan in b.v. Amersfoort evenals de uitkeringen van de Wet Drees. Met de huurverhoging heeft de regering dezelfde klassen aangehouden, met het gevolg, dat in Amersfoort (2e klasse) de huren minder omhoog gaan dan in Soest. U dacht misschien, dat de minder-betaal- de Soestenaren, tegenover de beter betaal de Amersfoorters, thans door een mindere huurverhoging met de Amersfoorters ge lijk kwamen. Niks hoor. Stoer en consequent blijven we- We leven hier in Soest zo goedkoop, dat we best meer kunnen betalen. Zo zien tenminste de hoofdambtenaren in Den Haag en de ministers het, die zo goed weten wat hen zelf toekomt en geen last hebben van de gemeentelijke klassificatie. Toch leuk, dat de platententoonstellingen op de spoorwegstationnetjes in onze ge meente even spoedig verdwenen als ze gekomen zijn. Enige weken geleden vielen wij over de ontsiering van onze perrons en de Spoor wegen hebben blijkbaar met ons meege- voeld. Weg zijn de reclameplaten en toch weten we op welke soort matras we sla pen moeten en dat kauwgom toch beter is dan pruimtabak. Nou zijn we lekker helemaal ons zelf weer, zonder reclameborden, die geplaatst werden zonder vergunning. We willen ons zelf blijven, dat zult U eerstdaags merken als we besluiten geen Volks-credietbank te stichten. Dat in heel Nederland de mensheid terecht kwam bij een V.C.B., dat mag hem niet hinderen- Wij doen het lekker niet. Wij sparen cm contant te kunnen betalen. Consequent zijn we daarmee natuurlijk niet, want het gasbedrijf geeft fornuizen in huurkoop en met elkaar bouwen we b.v. huizen en leg gen we straten aan, waarvoor we het geld niet hebben. Dat geld lenen we, net als vele Soestenaren dit bij een Volks-Cre- dietbank willen doen. In Utrecht, Amersfoort, Baarn, Hilversum en honderden andere gemeenten kan wat bij ons niet kan. We blijven liever ons zelf. Al zouden we het niet zeggen aan onze kolenrekening, het zal toch weer winter worden. Winter met kou en ijs en in dit verband hebben we toch met genoegen gemerkt, dat het gras van de ijsbaan ge maaid is. Als er nu maar ijs wil komen, dan kunnen we ons hart ophalen op een ijsvloer zonder gras. Soest heeft getoond de nagedachtenis van hen, die ons de vrijheid brachten, doch deze vrijheid kochten met hun leven, niet te vergeten. De Klaproos-collecte bracht vorig jaar slechts 243.85 op. In het laatste nummer van ons blad kan men zien, dat dit jaar de vrijgevigheid groter was, want ditmaal was de opbrengst haast het viervoudige. Deze vrijgevigheid was dunkt ons een goede uiting. Potjes in de oven. Laatste tranen van Mossadeq. Triest pruttelt verder. De conferfentie der Grote Vijf. Het gerecht van Amerika. Egypte en de Soedan. Verandert Ruslands binnenlandse politiek? Bepaald daverend zijn de dingen op het wereldtoneel de laatste dagen niet ge weest. MossacJeq zal zo langzamerhand zijn laatste tranen wel in het openbaar hebben geschreid en dan is ook die kous af. Langzaam aan kan Perzië dan weer in het Amerikaans-Engelse gareel worden ge bracht. Zo staan er in de wereld nog meer potjes in de oven gaar te smoren. Triëst pruttelt rustig verder. Zal het voorstel van Tito een kans maken De conferentie van de Grote Vijf gaat voorlopig niet door, daar het Westen meent, dat eerst Duitsland en Oostenrijk hun beslag moeten hebben. De Grote Drie zullen in December naar Bermuda gaan om daar een gemeenschap pelijk standpunt te vinden tegenover Rus land. Ook om déze conferentie zou Rus land niet mee willen doen. Waarom nog praten over dingen, die jullie samen al bekokstoofd hebben, is hun redenering. Dat „bekokstoven" slaat dan op West- Duitsland, over wiens positie de Weste lijke Drie het onder elkaar weliswaar niet eens zijn, maar het tegenove» Rus land al definitief zó hebben gesteld, dat het in de Westerse coalitie blijft opge nomen. Naar men weet, voelt Rusland meer voor een bijeenkomst waarop alle hangende vraagstukken aan de beurt komen, wel ke door de vijf in plaats van door de vier moeten worden bezien. We zien dat er nog wel eens van komen als het potje maar lang genoeg in de oven blijft. Ook Amerika heeft zijn gerecht in de oven. De Republikeinen zijn nu een jaar aan het bewind en de practijk van hun politiek heeft het blijkbaar moeten af leggen tegen de populariteit van hun Eisenhower. In een paar staten zijn ver kiezingen gehouden en de democraten zijn er verrassend goed uit de bus geko men, hetgeen de Republikeinen danig steekt. Hun reactie hierop is niet verkwikkend. Niemand minder dan Truman heeft men voor de beruchte commissie van het Con gres willen dagen om te getuigen in een zaak van een zijner onder-staats-secre- tarissen, die voor de Russen zou hebben gespionneerd- Die spionnenvrees is een ■ziekte. Werkelijke spionnen vangt men niet met commissieleden. Dat hele dag- vaardings-gedoe kan men zien als een soort politieke lynchpartij van de men sen van de New-Deal, de sociale politiek van Roosevelt. We hebben het idee, dat het gerecht in Amerika, als het uit de oven komt, de democraten beter smaken zal dan de Republikeinen. Er is nog iets aan het gaar worden. De verhouding tussen Egypte en de Soe dan. De Soedan wordt op het ogenblik druk bezocht door toeristen uit Egypte, toeristen, die de bevolking trachten te beïnvloeden bij hun keuze tussen zelf standigheid en aansluiting bij Egypte. Hun is aan de Soedan heel veel gelegen. Hoeveel? Dat zullen we pas kunnen zeg gen als de schotel ter tafel komt. En dan is er nog iets heel belangrijks. De Russische binnenlandse politiek, die, naar verluidt, in de plaats zou komen van de koude oorlog, n.1. verhoging van de vre- desproductie, met als einddoel de levens standaard van de V.S. op zij te streven. We gunnen de Russen zulk 'n levensstan daard. Als ze onze zenuwen maar wat rust geven. „HET JOCHIE". De Toneelvereniging „Kunst naar Kracht" heeft het Zondagavond aangedurfd, in het Sint Ludgardisgebouw, een opvoering te geven van het indrukwekkende toneel spel „Het Jochie", hetgeen zeker geen ge makkelijke opgaaf is. Het stuk, dat de lotgevallen weergeeft van een 10-jarig jochie, dat tijdens de bootreis naar Amerika zijn moeder door de dood verliest, heeft aan de spelers hoge eisen gesteld. Het was echter ver bluffend te zien hoe o.a. de kleine, Freddy Engberink, in de rol van het jochie, zijn rol speelde. Ook de oude zeeman, bij wie het jochie na veel omzwervingen in New Y.ork terecht komt, werd eveneens op prachtige wijze uitgebeeld door de heer W. F. Jansen Sr. Het jochie was niet het enigste kind, dat aan het stuk deelnam. Bij nog een viertal kinderen konden wij evenmin planken koorts bespeuren. Ook hun spel was ge heel ongedwongen. de afgevaardigden van het Koninklijk Stal-Departement uit Den Haag en de heer Smallenbroek, vertegenwoordiger van de Stichting 1940-1945, welke stich ting ditmaal het batig saldo van de feest avond ontvangen zal. Hierna trad André Carell op met zijn cabaretgezelschap. Op zijn eigen wijze kruidde hij z'n conference met West-Frie se humor en had al spoedig een levendig contact met de zaal. Marian v- d. Berg wist door haar voor drachten de aanwezigen te boeien. Cas Rus oogstte met zijn clavioline veel succes en imiteerde hiermede vele mu ziekinstrumenten op voortreffelijke wijze. Het duo Diana en Darante gaf voortreffe lijke xylofoon-muziek ten beste en oogstte eveneens groot succes. Het gehele pro gramma was een K.P.S.-feest waardig. Na het cabaret-programma kwam weer de grootse tombola, waarvoor grote Ne derlandse industrieën waardevolle prij zen hadden afgestaan. De hoofdprijs, het damesrijwiel, werd ge wonnen door de heer H- van Essen uit Hoofddorp. Onder leiding van de heer Jac. van Es te Baarn werd het feest met een gezellig bal besloten. VERKOOP VAN ERWTENSOEP. Wie zou er niet in dit weer erwtensoep willen eten? Dat dachten ook de Soester padvindsters, die Zaterdag een groot scheepse verkoop van deze soep hielden. „Erwtensoep-dag ten bate van ons Ka bouter-huis" stond er op het bord, waar mede de vrachtauto was opgetuigd, waar op de dampende bussen erwtensoep wer den meegevoerd. Het jochie en zijn medespelers, alsmede 't jongenskoor, onder leiding van de heer G. van der Schepop, hebben de aanwezi gen een goede avond bezorgd en wij twijfelen er niet aan of de opvoering van Zondag a.s. zal ook weer veel succes oog sten. DE TORENSTRAAT-ACTIE. De politie regelde een week lang het voet gangers verkeer in de Torenstraat, waar de winkeliers niet alleen met hun moder ne boulevard doch ook met hun spreuken- actie een groot succes boekten- Iedere avond om ongeveer half tien was daar het grote moment waarop de taarten, worsten, fruitschalen, rollades en wat dies meer zij, werden uitgeloot. Vorige week werden 40.000 formulieren in deze spreu ken-actie ingevuld. Hierboven ziet men hoe de adspirant- prijswinnaars zich verdrortgen om te ver nemen of zij tot de gelukkige prijswin naars behoorden. FEESTAVOND K-P-S. Op de jaarlijkse feestavond van de ver eniging Koninklijk Paleis Soestdijk, wel ke Zaterdag werd gehouden in hotel Eem- land, was de belangstelling, zoals ge woonlijk, weer zeer groot. Onder de vele aanwezigen bevonden zich o.m. H.M. de Koningin, de Prinsessen Beatrix, Irene en Margriet en een vrien- netje van de prinsesjes uit Canada, ter wijl zich in het gevolg van H.M. de Ko ningin bevonden: Baron W. J. v. Heecke- ren van Molecate, Mr. C. Baron Baud, Jhr. Bisschoff van Heemskerck. Mevr. N- Smit-Avis en Mej. Gilles. Verder waren aanwezig onze Burgemeester, mr S. P. Baron Bentinck, dr W J. Schutte, de he ren C. van Es en H. Scholtmeijer en af gevaardigden van plaatselijke sportvereni gingen. De heer B. Hoogeveen fungeerde voor de laatste maal als voorzitter van K.P.S. en sprak een welkomstwoord, ook gericht tot De actie liep gesmeerd en al zal 't nieuwe kabouterhuis misschien nimmer naar erw tensoep ruiken, als het klaar is, zal men toch nog lang aan erwtensoep denken. Dat er goed spul werd verkocht, bewezen de padvindsters zelf, die de soep niet alleen heerlijk vonden, maar zich ook geen tijd gunden om thuis een andere maaltijd te nuttigen. TWEE SOESTER ARTSEN SPREKEN. In het kader van haar wijkavonden heeft de Ned. Herv. Wijkgemeente Soest-Zuid tegen Donderdag 26 November een avond georganiseerd, waarop twee Soester art sen zullen spreken over het vraagstuk van het geneeskundig onderzoek voor het huwelijk. Dr. J. C. Rip, te Soest zal de biologische zijde van dit zo uitermate belangrijke probleem belichten. Dr. J. B. Ridderbos te Soestdijk de etische. Men zie de advertentie in dit nummer. HET DUIVELSBRUGGETJE. Henri Ghéon's „Duivelsbruggetje" werd opgevoerd tijdens de bazar, welke in het gebouw „Religie en Kunst" werd gehou den door de Vereniging voor Vrijzinnig Godsdienstigen alhier. Met simpele middelen wist de jongeren groep, zoals altijd, 'een zeer goed spel te brengen, waaraan de fijnproever weer z'n hart kon ophalen. Hierboven ziet men Kado en op de I5rug de poes, die de kluizenaar een goede raad geeft. POSTDUI VENTENTOONSTELLING „DE VRIENDSCHAP". Zaterdagavond opende de voorzitter van de tentoonstellingscommissie, de heer M. Bergers, van de Postduivenvereniging „De Vriendschap", in de zaal van hotel „De Gouden Ploeg", de jaarlijkse Postdui- vententoonstelling. In zijn openingswoord wees spr. op het grote belang van dergelijke clubtentoon stellingen, want in het streven om zo goed mogelijk voor de dag te komen ligt een aansporing om de kwaliteit van de duiven te verbeteren, hetwelk tenslotte van invloed is op de vliegprestaties. Spr. dankte allen, die aan deze tentoon stelling hadden medegewerkt en wees met voldoening op de grote belangstelling, waaronder ook leden van zustervereni gingen. Niet minder dan 210 duiven waren op de ze tentoonstelling te bewonderen en keur meester S. Dujardin uit Groede (Zeeuws Vlaanderen) had het niet gemakkelijk om de allerbeste duiven aan te wijzen. De prijzen werden alsvolgt toegekend: Klasse I. Oude doffers van 0 tot 309 k.m.: 1. Z-K.H. Prins Bernhard. 2. D. Bos. 3. C. Dijkman. 4. Jac. Stalenhoef. Z-E.V. Z.K.H. Prins Bernhard. Klass II- Oude duivinnen van 0 tot 300 k.m.: 1. W. Nieuwenhuis. 2. A. Dorrestein. 3. C. Dijkman. 4. F. Groenesteijn. 5. Z.K.H. Prins Bernhard- Klasse III. Oude doffers van 300 tot 600 k.m.: 1. Z.K.H. Prins Bernhard. 2. G. Su- kel. 3. M. Bergers. 4. G. Teeken. 5. J. Gaasbeek. Z.E.V. Jac Stalenhoef. Klasse IV. Oude duivinnen van 300 tot 600 k.m.: 1. J. Gaasbeek. 2. M. Bergers. 3 en 4. Z K.H. Prins Bernhard. 5. H. Spik- man. 6. G. Sukel. Klasse V. Oude doffers 600 k.m. en meer: 1. Jac. Stalenhoef. 2. A. Dorrestein. 3. J. Hodde. 4. C. Dijkman. Klasse VI. Oude duivinnen 600 k.m. en meer: 1. G. Sukel. 2. Th. de Muynck. 3. A. Dorrestein. Klasse VII. Jonge doffers van 0 tot 150 k.m.: 1. J. Duiser. 2. G. Sukel. 3. Z.K.H. Prins Bernhard. 4. J. Onwezen. 5. P. Wag- ner. Klasse VIII. Jonge duivinnen van 0 tot 150 k.m.: 1. Onwezen. 2. G. Sukel. 3. W. Nieuwenhuis. 4. J. Duiser. Klasse IX. Jonge doffers van 150 k.m. en meer: 1. A. Dorrestein. 2. Z.K.H. Prins Bernhard. 4. J. Duiser. 5. W. Roest. 6. Jac. Stalenhoef. 7. F- Groenesteijn. Z.E.V. J. Muts. Klasse X. Jonge duivinnen van 150 k.m en meer: 1. G. Hooyer. 2. Z-K.H- Prins Bernhard. 3. D. Bos. 4. G. Sikkelbein. 5. G. Sukel. 6. Th. de Muynck. 7. J. Gaas beek. 8. J. Duiser. Kampioen met schoonste duif van het geheel: G. Sukel met een oude duivin. Na beëindiging "van de tentoonstel ling kwamen de leden in restaurant „Zon- neheuvel" bijeen voor een feestelijke prijsuitreiking. De voorzitter, de heer De Munck, reikte eerst de prijzen uit aan de kampioenen van het seizen. Generaal kampioen was de heer W. Nieuwenhuis, die drie medail- des kreeg, welke door Prins Bernhard be schikbaar waren gesteld. De heer R. Kos ter kreeg twee medailles en de heer E. van Daatselaar één medaille. De duivenverzorger van de Prins kreeg 2 medailles en een beker. De overige prijswinnaars waren de heren Gaasbeek, G. v. d. Broek, Kaats, Bos, Hooyer, Mets £n Dijkman. De heer M. Bergers liet hierna de dames van de tentoonstellings-prijswinnaars een keus maken uit de enorme collectie prij zen en dankte de keurmeester voor zijn werk. Spr. releveerde de grote eer Prins Bern hard tot lid van de vereniging te mogen rekenen en nog wel een lid dat veel prij zen heeft gewonnen. Een strijkje, onder leiding van Paul Engel te Utrecht, en het gezelschap „De Robbe doezen" uit Utrecht verzorgden hierna een gezellig samenzijn. GEMEENTERAADSVERGADERING. De raad onzer gemeente is in openbare zitting bijeen geroepen tegen Maandag 30 November a-s., des avonds te 7.15 uur, ter behandeling van de navolgende agen da: 1. Ingekomen stukken, a- Adres van de bewoners van percelen aan de Braamweg, verzoekende betege ling van de voetpaden langs die weg, welk adres bereids om advies is gezon den aan de Directeur van Gemeentewer ken. b. Schrijven van Mej. A. Pentenga, ver zoekende eervol ontslag als onderwijzeres aan de o.l.school aan de Beetzlaan met voorstel van B. en W. dit ontslag te ver lenen met ingang Van de door hen te bepalen dag. c. Schrijven van G. A. Drewes, verzoe kende eervol ontslag als onderwijzer aan de o.l.school in de Kerkebuurt, met voor stel van B. en W. dit ontslag te verlenen met ingang van de door hen te bepalen dag. d. Schrijven van Mej. H. M. Donker, ver zoekende eervol ontslag als onderwijzeres aan de o.l.school aan de Beetzlaan, met voorstel van B. en W. dit ontslag te ver lenen met ingang van de door hen te be palen dag. e. Aanbieding begroting voor 1954 over eenkomstig art. 22 van de „Gemeenschap pelijke Regeling" met betrekking tot de Bescherming Bevolking in de kring Utrecht IV. f. Verzoek van het R-K. Kerkbestuur te Soestdijk om medewerking tot de stich ting van een school voor g.l.o. voor meis jes, met voorstel dit verzoek aan B. en W. in handen te stellen om prae-advies. g. Verzoek van het R.K. Kerkbestuur te Soest om medewerking tot verbouwing van de R.K. Jongensschool, met voorstel dit aan B. en W. in handen te stellen om prae-advies. h. Verzoek van het bestuur der Vereni ging „Een School met den Bijbel", geves tigd te Soest, om toekenning van een voorschot op de vijfjaarlijkse afrekening ten behoeve van de onder zijn bestuur staande scholen voor g.l.o., met voorstel dit verzoek in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. 2. Verzoeken om ontheffing van 't bepaal de in de verordening ex art. 4, le lid, der Hinderwet van: a. G. Hilhorst, Schoutenkampweg 22 te Soest, ten behoeve van het hebben van een bovengrondse petroieumbewaarplaats in de kom der gemeente, met voorstel van B. en W. b. het Automobielbedrijf „Cramer Prins" N.V. i.o. te Soest voor het hebben, van een reparatiebedrijf in de kom der gemeente met voorstel van B. en W. 3. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woning De Zoom 5. 4. Voorstel tot benoeming van leden der commissie, als bedoeld in art. 8 der Woonruimtewet. 5. Adres van de bewoners van de Luite nant Koppenlaan, verzoekende verbete ring van de trottoirs van die laan, met voorstel van B. en W. 6. Voorstellen tot beschikbaarstelling van. een crediet voor wegenaanleg: a. ten Zuiden van de Paulus Potterlaan; b. in het bouwplan Hartweg II; c. te Soesterberg. 7. Voorstel tot benoeming van een onder wijzeres aan de o.l.school Kerkebuurt en twee aan de o.l.school Beetzlaan- 8. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet ten behoeve van de uitbrei ding der R.K. school te Soesterberg. 9. Voorstel tot vaststelling van de ver goeding van de beloning van vakonder wijzers, als bedoeld in art. 103bis der La ger Onderwijswet 1920, over het jaar 19^2. 10. Voorstel *tot het beschikbaar stellen. Ziet U Soesters, dat is nu de manier. De bewoners van de Eigendomweg lieten, via de heer Kant, aan Gemeentewerken weten hoe ingenomen zij zijn met de ver betering van het wegdek in hun straat, 'n verbetering welke haast nog opvallen der is dan die van de Torenstraat, want heel doodgewoon vast blijven zitten in de modder, zoals de Batavieren destijds reeds overkwam in de prut bij Lobith, waar om zij toen maar een eindje doorvoeren naar de Veluwe, gebeurde je toch in de Torenstraat niet Hoogstens moest je daar een uurtje wach ten om over te kunnen steken. Het is prettig dat de heer Kant het ini tiatief nam in onze Soester Courant dank te zeggen aan de mannen van Gemeente werken. Het is natuurlijk niet zo, dat het wel of geen dankje krijgen na het uitvoeren van werken verschil maakt, maar dank baarheid tonen is toch nog altijd een goe de eigenschap. We nemen de dingen vaak te vanzelf sprekend. We staan te dikwijls op het standpunt: de mensen worden er voor betaald en daarom kunnen we het beste eisen. Dankbaarheid vinden we dan vaak onzin. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat we voor iedere vakkundig geledigde vuilnisbak luidop moeten gaan applaudi- seren. Nu we 't toch over pluimen uitdelen heb ben, wil ik er nog een steken op de pet ten van onze tuinlieden voor de keurige verzorging, ook dit jaar weer, van onze gemeentelijke bloemperken. Het was pico beilo hoor. H. OEKMAN. van een crediet voor het houden van schoolconcerten t.b.v. de leerlingen der Ulo-scholen. 11. Voorstel tot benoeming van een plaatsvervangend lid der Schoonheids commissie ingaande 1 Januari 1954. 12. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor de bouw van wo ningen in Soest en Soesterberg. 13. Voorstel tot wijziging van de gemeen tebegroting 1953. 14. Voorlopige vaststelling van de ge meenterekening en bedrijfsrekeningen over 1951. 15. Voorstel tot het verlenen van een machtiging aan B. en W. tot het opnemen en beleggen van kasgelden in 1954. 16. Voorstel om toe te treden tot de ge meenschappelijke regeling betreffende gemeentelijke personeelsaangelegenheden. 17. Voorstel tot wijziging van de „Bezol digingsverordening 1948" (beloning vak onderwijs). 18- Voorstel tot: a. Overdragen van bevoegdheid aan B. en W. tot verkoop van goederen van gerin ge waarde gedurende het jaar 1954. b. Aankoop van grond nabij de z.g. sta pelplaats Den Dolder van de N-V. Ne derlandse Spoorwegen. c. Aankoop van grond voor uitvoering uitbreidingsplan „Hartweg" van dr H. I. F. Visser t.e Arnhem. d. Aankoop van grond nabij de P. Pot terlaan van de Stichting „Engendaal- school". e. Aankoop van grond en opstallen aan de Birkstraat van Mej. W. H. van Dorrestein. f. Aankoop van grond nabij de Verleng de Schoolweg van J. J- In 't Hout. h. Verkoop van gronden aan de Talma- laan en de Pieter de Hooghlaan aan de N.V. Bouw- en Aannemingsmaatschappij ,Huis en Hof" te 's-Gravenhage. i. Verkoop van grond aan de Plasweg aan de N.V. Bouw- en Aannemingsmaat schappij „Huis en Hof" te 's-Gravenhage- j. Wijziging tot het besluit van verkoop van grond aan de Stichting Koningin Emma Huishoudschool met aanvulling van het besluit tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst met die Stichting. k. Huur van het perceel Steenhoffstraat 5 voor de administratie der gemeente of haar takken van dienst, van P. Man te Haarlem. 1. Wijziging van de verhuurbesluiten be treffende de gemeentewoningen aan de Schaepmanstraat en de Generaal Spoor straat. m. Regeling van de verhuur van nieuw gebouwde gemeentewoningen. Burgerlijke stand. GEBOREN: Frederik Antonius Johannes, zoon van F. C. Roest, bloemist en R. J. Kuyer, Eem- weg 2. Gerardus Johannes Cornelis, zoon van C. L. J. Epskamp, muziekgraveur en H. P. de Ruijgt, Lange Brinkweg 72. In- ger, dochter van. W. Niehorster, kantoor bediende en U. H. Christensen, Braam- weg 20- Alida, dochter van J> F. Wilder- vank, militair en A. S. Westerhuis, Gen. Winkelmanstraat 9a. Gerardus Johannes, zoon van A. P. van den Breemer, land bouwer en R. J. van Logtenstijn, P. v. d. Breemerweg 9. Catharina Maria, dochter van J. H. A. Hoogeveen, machinedrijver en R- C- Kok, Veenzoom 8. ONDERTROUWD: Geen. GEHUWD: Gerardus Cornelis Vianen, 24 jaar, win kelier, Hoogland en Cornelia Hendrika Uijland, 30 jaar, zonder beroep, Schouten kampweg 14. Adres na huwelijk: Hoog land, Van Tuylstraat 26. Albertus van den Hoek, 28 jaar, tijdschrijver, Hilversum en Willemijntje Liefhebber, 21 jaar, hulp in de huishouding, v. Weedestraat 38. Adres na huwelijk: Hilversum, Hoge La- renseweg 56. Anthonie Broek, 42 jaar, opperman, Bosstraat 179 en Adriana van Breukelen, 45 jaar, zonder beroep, Mo lenstraat 18. Adres na huwelijk Molen straat 18. OVERLEDEN: Theodora Maria Wilhelmina van Leeu wen, oud 84 jaar, zonder beroep, Rade- makerstraat 41. Hendrika Johanna de Holl, 73 jaar, zonder beroep, echtgenote van M. Kalf, Birkstraat 132.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1