IV# iPllk. c Nieuwe Julianakerk in gebruik genomen. Sanering Soest Vooruit. SOEST. IN DE HOEK. j- S DINSDAG 8 DECEMBER 1953. 31e JAARGANG No. 91. SOESTER OURANT Abonn. per kwart, 1.85 - per post f 2.00 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Na een dankwoord aan architect Beek man alhier en daarmede aan allen, die direct of indirect aan de bouw van de kerk hebben meegewerkt, droeg de heer W. A. Feij, voorzitter van de Bouw commissie, Donderdagavond de nieuwe Julianakerk aan de kerkeraad van de Gereformeerde Gemeente te Soestdijk over. De moderne, in kruisvorm gebouwde kerk was bijna geheel bezet, toen, te 8 uur, de dienst ter gelegenheid van de ingebruikname aanving. Ds- H. J. Lambers Heerspink sprak het openingswgoord na het zingen van psl. 122 1 en 2, schriftlezing en gebed- Hierin wer den alle gemeenteleden en genodigden welkom geheten, waaronder de afgevaar digden van het gemeentebestuur, de wet houders v. d. Arend en Van Zadelhoff en de gemeentesecretaris, de afgevaardigden van Gereformeerde en Hervormde ker ken en oud-predikanten van de Juliana kerk. Spr. uitte grote dankbaarheid jegens God, nu na jarenlang wachten dit mooie kerkgebouw is gereed gekomen, waarbij de grote verwachtingen bleken te zijn overtroffen. f êüÜxxs'j; Btc: De heer Feij sprak hierna en releveerde, dat op 10 Juni 1938 een bouwcommissie werd ingesteld, die plannen zou uitwer ken tot vergroting van de Julianakerk. De oorlog kwam en van de acht leden der commissie waren er na de oorlog nog drie over door overlijden en vertrek. In 1948 herleefde de bouwcommissie en 4 nieuwe leden completeerden de commis sie, die opnieuw de noodzakelijke ver groting van dit gebouw ter hand nam. Vele moeilijkheden vond deze commissie op haar weg. Dank zij de „bedelaars-ca paciteiten" van ds Brouwer begon het bouwfonds in omvang te groeien. De uitbreiding van het gebouw stuitte echter op de moeilijkheid van het ont breken van grond. Zowel links als rechts van het kerkgebouw wilden de grond eigenaren geen grondafstand doen, waar om de commissie op een 10-tal punten in onze gemeente naar grond zocht, om daar een kerk en een evangelisatie-ge- bouw te bouwen. Het werd ons telkens bij onze handen afgebroken, zei de heer Feij. Toen kwam de dag, dat de linker buurman aan de Julianalaan de benodigde grond aanbood en de rechter buurman volgde, zodat de plannen konden worden uitgewerkt. Spr. dankte de Kerkeraad en de Commis sie van Beheer voor hun steun en dankte tevens voor de grote offervaardigheid van velen, waardoor deze mooie kerk, welke, met inbegrip van het oude ge deelte van het gebouw, in totaal 850 zit plaatsen bevat, kon worden gebouwd. De heer Feij wees ook op het mooie evan gelisatiegebouw „Credo" met haar mooie vergaderlokaliteiten, dat achter het kerk gebouw ligt. Spr. droeg hierna het kerkgebouw met toebehoren aan de kerkeraad over. Ds. Lambers Heerspink aanvaardde dit gebouw onder de belofte, dat van hieruit nooit een andere belijdenis of een andere leer zou worden verkondigd. Spr. dankte de bouwcommissie en overhandigde oen gedenkbord aan de heer Feij, alsmede een enveloppe met inhoud. Dit mooie gebouw geeft geen waarde aan onze godsdienst zei spr. Het gaat om de appel en niet om de schil, doch dit ge bouw is de naam Soestdijk waardig. Het Gereformeerde Evangelisatie Zang koor, onder leiding van de heer Jac ter Haar, voerde hierna, met medewerking van Kees van der Velden, Psl. 103 van E. Mobach uit. Ds Lambers Heerspink deelde hierna mede, dat schriftelijke gelukwensen wa ren binnengekomen van H.M. de Konin gin, van de Burgemeester en van de oud- predikanten dr Hoek en ds v. d. Meulen. Hierna spraken ds Wouters en ds Brou wer als oud-predikanten, alsmede ds To renbeek namens de classis en ds Maar- singh namens de Ned. Hervormde Ge meente, Namens de Gereformeerde Ge meente Soest sprak de heer Scheurwater, namens de Van Arkel Stichting de heer Beishuizen en na mens het gemeentebe stuur wethouder v. d. Arend. Ds H. J. Lambers Heerspink sprak een slotwoord, waarna een dankgebed en sa menzang volgde. De aanwezigen kregen gelegenheid de nieuwbouw te bezichtigen, Het kerkgebouw heeft geen pilaren, waardoor een zeer overzichtelijk midden schip is verkregen, terwijl aan twee zij kanten galerijen zijn aangebracht. Door 3 ronde glas in lood ramen komt 't daglicht naar binnen. De muren zijn geschuurd en aan de onderzijde in grijs uitgevoerd. Soestdijk is een zeer modern kerkgebouw rijker geworden. Het gemeentebestuur heeft zich in een uitvoerig schrijven tot de raad gericht met betrekking tot de oplossing van de moeilijkheden, waarin de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer „Soest Vooruit" zich bevindt. B. en W. vermelden, dat uit een rapport dd. 15 October 1953, hetwelk door „Soest Vooruit" werd opgemaakt, blijkt, dat, toen in 1950 werd overgegaan tot aanstel ling van een directeur, er bij het bestuur en bij B. en W. de verwachting bestond, dat de vereniging er in zou slagen een sluitende exploitatie te verkrijgen. De direct belanghebbenden in de gemeen te zouden de voordelen van een goed wer kende V-V.V. inzien en het werk der vereniging steunen met een hogere bij drage dan vóór de aanstelling van een directeur het geval was. Zo was de gedachtengang, doch deze ver wachting is niet ten volle in vervuiling' gegaan. Wel steeg de opbrengst van de contributies en bijdragen aanzienlijk, n.1. van 1300in 1949 tot ca. 3300 in '53, doch deze stijging was niet voldoende om de hogere kosten op te vangen. Een hoger bedrag dan 3500.kan vol gens de V.V.V. niet worden bereikt en dit bedrag is, gezien de weistandsgrens in onze gemeente, goed te noemen, zegt het bestuur van de V-V.V. in bovengenoemd rapport. B- en W. zijn echter van oordeel, dat, indien de directe belanghebbenden inder daad een open oog zouden hebben gehad voor de grote belangen, welke juist voor hen in een goed functionnerende V.V.V. zijn gelegen, de bijdragen aanmerkelijk hoger zouden zijn geweest. Het bestuur is aanvankelijk van de ge dachte uitgegaan, dat de directeur met volle dagtaak voor de vereniging behou den moest blijven, opdat het V-V-V.-werk op verantwoorde wijze zou kunnen wor den verricht. Het bestuur verzocht de gemeente een subsidie te verlenen tot een bedrag gelijk aan de contributies, bovendien het sala ris van de directeur met sociale lasten geheel voor rekening van de gemeente te nemen en een renteloos voorschot te ver strekken tot een bedrag van 6.225 zijnde het totaal van de schulden. Op dit voorschot zou jaarlijks 500worden afgelost. B. en W. hebben bovenvermeld verzoek niet voor inwilliging vatbaar geacht. Het had de instemming, dat een sanering der financiën werd voorgesteld, doch de wijze waarop deze sanering zou plaats vinden, kon volgens B. en W. niet op deze naam aanspraak maken. Alle lasten zouden door de gemeente worden gedragen, terwijl de vereniging zich op geen enkele wijze be perkingen zou opleggen. B. en W. hebben aan de V-V.V. meege deeld, dat zij bereid waren aan de raad 'n voorstel te doen van de volgende strek king: a. de gemeente verleent een subsidie tot een bedrag gelijk aan de contributies, verhoogd met 500. b. de gemeente verstrekt een renteloos voorschot tot een bedrag van 6.225. teneinde daaruit de crediteuren te vol doen. Op dit voorschot zal zo spoedig mo gelijk moeten worden afgelost. Als voor waarde tot het doen van dit voorstel stel den B. en W., dat het bestuur der V.V.V. een gewijzigde begroting voor 1954 zou indienen, waaruit zou moeten blijken, dal op boven geschetste basis inderdaad een sluitende exploitatie bereikbaar zou zijn Deze begroting is ingediend. Aan inkom sten wordt geraamd 9270,en aan uitgaven eenzelfde bedrag. Het salaris van de directeur werd daarbij gesteld op 2000hetgeen het ontslag van de di recteur ten gevolge had. B. en W. en het bestuur van de V.V.V. betreuren het, dat de directeur ontslagen moet worden- B. en W. stellen de raad voor: a. voor 1954 aan de V.V.V. een subsidie te verlenen tot een bedrag gelijk aan de op brengst van de door de vereniging over dat jaar te ontvangen contributies, ver hoogd met 500.evenwel met dien ver stande, dat de subsidie niet hoger zal zijn dan 4000- b. een renteloos voorschot te verstrekken tot een bedrag van 6.225.- JAARVERGADERING „DE ZWALUW". Onder leiding van de heer J. v. d. Brakel werd in Hotel „De Gouden Ploeg" de jaar vergadering van de Postduivenvereniging „De Zwaluw" gehouden. In zijn openingswoord liet de voorzitter de ups en downs van het verenigings jaar de revue passeren en spr. kwam daarbij tot de conclusie, dat „De Zwaluw" een goed jaar achter de rug heeft, ook wat de financiën betreft. Na de jaarverslagen werd de heer Van Brakel met grote meerderheid van stem men opnieuw tot voorzitter benoemd, waarbij de heer J. v. d. Brink de voor zitter namens de vereniging met zijn be noeming gelukwenste en zijn vele werk in dienst van de vereniging memoreerde. Ook de heren A. van Slooten en A. Hil- horst werden herkozen, terwijl de heren H. Kriek en N. van Fulpen als nieuwe be stuursleden werden gekozen. Ten behoeve van de te houden duiven- tentoonstelling werd besloten wederom 'n subsidie aan de tentoonstellingscommissie te verstrekken. Ook de vliegrichting vormde een punt van bespreking. Beslo ten werd op de algemene vergadering van de Bond de Zuidlijn te entameren. In principe werd besloten aan de con courscommissie Baarn-Soest medewer king te verlenen, terwijl een bedrag van 60.werd geschonken aan 't fonds voor de door de watersnood getroffen postduivenliefhbbers. ST. NICOLAAS IN „DE KERKEBUURT". Zoals ieder jaar bracht St. Nicolaas ook 'n bezoek aan de kinderen van de buurt vereniging „De Kerkebuurt". Zaterdagmiddag was de zaal gevuld met blijde kinderen, die ongeduldig op Zie zo, daar zitten we weer met de (spe culaas) brokken. Sint Nicolaas was weer in ons midden en we merkten het duchtig in onze geldbuidel- Maar we hebben er plezier voor gehad en vooral plezier be zorgd, dus het geld was goed besteed. Ook in gevallen, dat het „onverwoestba re" stuk speelgoed al in diggels ligt of de kinderen wegens maagstoornissen een paar dagen de kluts kwijt zijn. Dat de Goedheilige bij alle drukte nog even tijd had een onverwacht bezoek te brengen aan onze vergaderende Gemeen teraad werd door de gemeentenaren zeer op prijs gesteld naar ik hoorde, al moet ik er bij vertellen, dat men het nog leuker had gevonden, wanneer St, Nicolaas, die toch alles kon weten via zijn schoorsteen- luisterpost tijdens de „geheime zittingen", ons bij die gelegenheid had verteld waar ons oorlogsmonument komt te staan en nog een paar dingen meer. Wat zou ik graag een overeenkomst met „Piet" sluiten.... Ik heb het idee, dat er dan voor Sint Nicolaas het volgende jaar meer reden zou zijn om te spreken van: „ondanks critiek in de Soester Cou rant". De critiek, welke tot nu toe in de Soester Courant verscheen, mag geen naam hebben. Dit heb ik elders wel eens anders meegemaakt. De brokken zijn er hier niet afgevlogen en wanneer Sinter klaas beter was ingelicht, had hij ge weten, dat hier kool en geit naarstig worden gespaard. Om nu nog even in de St. Nicolaassfeer te blijven, de bonnenactie der Winkeliers verenging is, naar ik hoorde, zeer ge slaagd en door het publiek gewaardeerd. Naturlijk zijn er uitzonderingen, zoals die meneer, die ruim een maand geleden een stuk huisraad kocht, met betalen zolang treuzelde tot de bonnenactie was begon nen en zich toen zeer verontwaardigd tot het bestuur wendde met de klacht, dat 'n bepaalde winkelier geen bonnen afgaf, niettegenstaande hij „deelnemer" aan de actie was. „De dag van betaling is de dag der le vering" meende deze heer- Een zeer aan vechtbare mening en ik heb het idee, dat deze man voor het Middenstandsdi ploma geruisloos zou zakken. Dat is helemaal niet zo erg, maar het was vervelend voor de betrokken winkelier, omdat zijn goede naam hierdoor even in discrediet dreigde te raken en dat was nu juist het tegendeel van wat de winkel actie beoogde. H. OEKMAN. J. van Ginkel, 2e van links op de voorste rij, nam Zondag afscheid van S-E.C-, na meer dan 25 jaar in deze club te hebben gespeeld. de komst van St. Nicolaas wachtten. Het bleek, dat door bijzondere omstandig heden de Sint later zou komen dan aan gekondigd was. De wachttijd werd op goede wijze gevuld doordat Mevrouw Goudriaan een verhaal vertelde en onder muzikale leiding van de heer Jac. Sta lenhoef St. Nicolaasliederen werden ge zongen. Verwelkomd door de heer H. v. d. Pol kwam later de Sint, die met gulle hand presentjes en versnaperingen uitdeelde. De Sint wees zijn gehoor op de mooie To renstraat en drukte de kinderen op het hart goed op het verkeer te letten bij het oversteken en „achter de streep" te blijven als zij per rijwiel de straat berij den. KERKCONCERT. Donderdagavond, 10 December a-s., zal in de Oude Kerk een Adventsconcert wor den gegeven, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Orgelfonds der kerk, in verband met de restauratie van het kerkgebouw. Medewerkenden zijn Yolanda Piccardt, sopraan; Henny Postma, alt; het kerk koor der Ned. Herv. Gemeente; het Zus- terkoor van Sanatorium Zonnegloren; de kinderzangklas van „Braamhage" en het Braamhage Cembalo Gezelschap. Het geheel staat onder leiding van de heer Gerard Kievit en Maarten Kooy. Het programma vermeldt cantates van Lübeck, Buxtehude, Bernhard, Siegfried Reda (kinderkoor), muziek voor strijkor kest van Purcell en Werner, Oud-Neder landse kerstliederen etc. RECTIFICATIE. In een bericht in ons laatste nummer stond vermeld, dat de N.C.R.V. Steravond Dinsdag 9 December zou plaats hebben. Dit was een abuis en moest zijn Woensdag 9 December, zoals ook in de desbetreffen de advertentie in hetzelfde nummer was vermeld. GEVONDEN VOORWERPEN. Meisjes cape, demi-saison, paar blauwe wollen wanten, vulpotlood, glacé dames handschoen, slabbetje, paar Noorse wan ten, gekleurd kindermutsje, Lipssleutel, ruitenwisser, groene muts, bruin wantje, groene shawl, bos gereedschap (sleutels en tangen), actetas met fles, combinatie tang, zakmes, groene autoped, kinderpor- temonnaie, vulpenhouder, doublé arm band, zw. armbandje, damestas m. inh. Inlichtingen Woensdag en Zaterdag, van 14 tot 16 uur, aan het politiebureau.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1