ÜMI De spruiten van 1953. SNEEUW LAARZEN OPRUIMING Voor Uw Taxi SOETAX Na de bollen. Meningen van onze lezers. ORGEL5S IN DE HOEK. W VAN TOL NrEÜWEWEG 103 Autorijlessen SOEST. Stichtsche Schoenhuizen Fa. G. v. d. Pol ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE PIANO 5 Officiële Mededelingen. Autorijschool D. Engel Gediplomeerd instructeur. +L bij de Ook voor LUGHTBUKSEN VRIJDAG 8 JANUARI 1954. 32c JAARGANG No. 2. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Tradities zijn in menig opzicht heilig, in menig opzicht de grootste onzin. Waarom bijvoorbeeld de Nieuwjaarsdag te vieren Ziet de wereld er op de mor gen van de eerste Januari misschien an ders uit dan op de ochtend van de 31ste December Aldus mijn nurkse vriend, die weliswaar gretig de vrije dagen accepteert, maar ze even gretig gebruikt om de traditie zeer demonstratief de rug toe te keren. Hij gebruikt die dagen om z'n fiets uit elkaar te halen of om de zolder op te ruimen. Verleden week zat hij in z'n win tervoorraad aardappelen te rommelen om de spruiten te verwijderen en bij dat werk vertelde hij zeer onvriendelijke din gen, o.a. van mensen, die omstreeks de jaarwisseling in de kranten schrijven. Moet je zo'n man nu gelijk geven Inderdaad ziet de wereld er op de eerste dag van het nieuwe jaar niet anders uit dan op de laatste dag van het oude. Toen viel ons oog op het hoopje blauw witte spruiten, dat hij van z'n winter voorraad had afgeplukt. Het gezicht daar op gaf ons het onderwerp voor onze ver dediging. Natuurlijk verandert de wereld niet van de ene dag op de andere. Maar laten we het leven, het politieke leven, dat zich op de aarde afspeelt, eens vergelijken met de vrucht, die op de jongste nieuwjaars dag zozeer de belangstelling van onze nurkse vriend had en laten we dan onze aandacht bepalen bij de spruiten, die de aardappel, gewas 1953, voortbracht. Dat is dan allereerst de a-s. conferentie van Berlijn. Een spruit waar we maar niet al te directe en te grote verwachtingen van moeten koesteren, maar die toch een gevoel van opluchting geeft, omdat zij er een wordt van loven en bieden, tussen twee partners, die allebei zo hard zullen zijn als een bikkel. De twee dingen, waar het in hoofdzaak over gaat, zijn in de eerste plaats de posi tie van Duitsland. De oorspronkelijke eis van Rusland, een combinatie van het Oost- en het West- Duitse parlement en met die combinatie een vredesverdrag sluiten, dat dan voor geheel Duitsland zou gelden, is onaan vaardbaar voor het Westen. Maar voor Rusland is onaanvaardbaar wat het Wes ten wil: eerst vrije verkiezingen voor ge heel Duitsland, onder neutraal toezicht en dan met die, op een gewaarborgde de mocratische manier gekozen regering, tot een vredesverdrag komen. Door dit verschil in eisen zou de confe rentie dan tot mislukking zijn gedoemd, maar in het Westen hebben verschillen de mensen tussenvoorstellen geopperd en wellicht heeft Rusland die ook in petto, al maakt men die daar uit de aard der zaak niet openbaar. Het hoopvolle in die a.s. conferentie is dan ook dat men, ondanks dat oorspron kelijke onverzoenlijke, tóch wel eens met v.WE EDESTR36* SOESTDIJK TEIEF.2792 De OUDSTE, de VERTROUWDSTE KERKSTRAAT 1 TELEFOON 2612 Nu de baklucht goed uit huis is En het dennennaaldengroen In de asbak is verdwenen, Komt men in het oude doen. Nog een paar verlate wensen Doen ons even denken aan Het feit, dat wij nog kort geleden 't Nieuwe jaar zijn ingegaan. 't Nieuwe jaar, met nieuwe dingen En misschien met nieuwe kleur Als we eventjes gewend zijn, Komt toch weer de oude sleur. Voor de huisvrouw: sokken stoppen, Kopjes wassen, kamers doen, Ramen lappen, kleden kloppen, Zorgen voor het dagrantsoen. Voor de heer des huizes daag'lijks Weer de zorg van alle tijd: Cijfers tellen, fabriceren, Onvermoeide werkzaamheid. Tot die tijd, dat iedereen straks De lof van '54 zingt En de lucht van oliebollen Dan opnieuw het huis doordringt. elkaar wil praten en dat er misschien 'n beetje ontspanning komt in die kramp achtige houding van „klaar voor gevecht". Langzamerhand hebben de gebeurtenis sen van de voorafgaande jaren van Frank rijk een vreemd gevormd uitgroeisel ge maakt. Een - ondanks alles - bewonder aar van Frankrijk mag dat eigenlijk niet zeggen. Laten we het dus liever hebben over de vreemde positie van Marianne, die in een beetje weerspannige bui is gaan flirten met Rusland. Ze zal het zelf ook wel hebben gemerkt, maar de wereld vindt toch wel, dat ze er een vreemde vrijer op na houdt. Moskou doet niet veel anders dan Frank rijk velerlei vriendelijkheidjes bewijzen, maar in Indo-China brengt het Frankrijk gelijktijdig venijnige prikken toe. Het bliksem-offensief in Laos is daar een voor beeld van. Naast dat Frankrijk moeten we onze aan dacht wijden aan Duitsland, een spruit met al flinke knolletjes er aan. Politiek spreekt Adenauer zijn woordje mee en Duitslands economie doet het evenzeer. Z'n zware industrie verschijnt al weer in India, in Pakistan, in Perzië, in Arabië en in Zuid-Amerika. Japan, die andere geduchte concurrent van vóór '40, kreeg vóór de oorlog zijn grondstoffen uit China, dat tevens wel een van de voornaamste afzetgebieden was. China is voor Japan uitgevallen. Japans overbevolking was toen één van de oorzaken van 's lands agressieve poli tiek. Zal het die wéér gaan voeren De grote familie-concerns, die Japans po litiek beheersten, werden uit elkaar ge haald, maar ze worden al weer meer en meer in één hand terug gebracht. Daar achter staat een toenemend bevol kingscijfer, dat nu al weer de mogelijk heden om het te voeden overtreft. Daar mee zijn juist de voorwaarden geschapen om - op straffe van ondergang - z'n wan hopige politiek van voor de oorlog te her vatten. Hiermee hebben we wel de 4 voornaam ste spruiten aan de oude knol van 1953 bekeken. Het is aan '54 om ze goede of slechte vruchten te laten dragen. OVER DE BOMEN LANGS DE HOOFDWEG EN NOG WAT. Reeds verscheidene malen las ik in de Soester Courant stukjes van H. Oekman en Sub Rosa, waarin zij er telkens op aan dringen, dat de bomen langs onze hoofd verkeersweg toch eindelijk eens zullen verdwijnen. Vele bewoners zou het onverschillig zijn, of die bomen er al dan niet staan, terwijl de meesten ze zouden willen zien verdwij nen. Er zouden adressen gericht moeten worden tot de bevoegde overheidslicha men (Waterstaat om ze om te hakken. Ze zouden het veilig verkeer in de weg staan en de bewoners van zon en licht be roven. Is dit alles wel waar en is een en ander niet schromelijk overdreven Ik geloof ook: er zijn nadelen aanwezig, maar toch meen ik, dat het nadeel van zon-en-licht- beroven grotendeels kan worden onder vangen door deskundige besnoeiing. Persoonlijk voel ik 't steeds als 'n pijnlijke gewaarwording, als weer enige van die prachtige woudreuzen moeten worden geveld. Dit is een ontluistering van het landschap of van de hoofdweg. Jammer genoeg worden deze gevoelens door slechts weinigen gedeeld. Er zijn evenwel ook belangrijke voorde len verbonden aan de boombeplanting langs de wegen. Zij is een sieraad voor het oog. En nu noem ik nog enkele voordelen, die weliswaar in mindere mate gelden voor onze hoofdverkeersweg, die langs lange rijen van woningen loopt. Maar ik wil die toch noemen omdat het gevaar dreigt, dat het kappen van bomen ook zal geschieden op meer landelijke wegen. Bomen houden op warme dagen de zon tegen, de voetganger is dus meer beschut, ook tegen regen. Het verkeer heeft er eerder voordeel van dan nadeel. De be stuurders van motorrijtuigen zullen zich beter binnen de bomenrijen kunnen hou den, terwijl de wielrijders op hun rij wielpaden beter beschut zijn. Voor wegen buiten de bebouwing geldt nog, dat bomenrijen minder gevaarlijk zijn voor het snelverkeer en de wielrijders, daar de bestuurders op open wegen min der geconcentreerd zijn bij de afwezig heid van bomen. Vooral bij nacht en bij mist worden de gevaren vergroot. Ik knoop deze beschouwingen vast aan een radiotoespraak van Zondagmorgen van de bioloog drs Fop I. Brouwer, die ons „mee naar buiten nam". Hij ging nog veel verder dan ik en zei, dat de mens veel meer de natuur in moest gaan als tegen wicht tegen zijn dagelijkse opsluiting ach ter fabrieksmuren en kantoren, scholen en in woningen. De mensen moeten zich op edele wijze kunnen ontspannen, en daar toe zijn de bomen in de bossen, de be- boomde landwegen op onze zandgronden en in onze polders noodzakelijk. Een mens heeft niet genoeg aan goed eten en drinken, kleding en genotmiddelen als: bioscoop, sport en tabak. Dit zijn mate riële behoeften en genoegens, maar voor de mens, die naar verheffing van de geest streeft, is meer nodig en daartoe be hoort o.m. het natuurgenot. Drs Fop I. Brouwer wees op de gevaren van ontbossing in Amerika en, in Italië, waar meermalen overstromingen voorko men (twee maal binnen korte tijd in de Po-vlakte), omdat de bossen het water en de humus doen behouden welke weg spoelt bij overstromingen tengevolge van het kappen van bossen. Ook het klimaat wordt door ontbossing ongunstig beïn vloed: droog, warm, schraal, winderig, zandverstuivingen, d;e de gezondheid be nadelen. Uiteraard ben ik er .liet op tegen, dat op kruispunten van wegen in onze gemeente, en op gevaarlijke plaatsen op bèscheiden wijze wordt gekapt, om het uitzicht te verbeteren. Maar laten wij niet alles op offeren aan de Molo:h van het verkeer Er zijn ook nog andere waarden in een mensenleven, van groter gehalte. J. Andriessen. „PLANNEN VOOR SOEST". „Een opmerker" schrijft in Uw blad van 5 Januari 1954, dat de Eng van Soest z.i. maar veranderd moet worden in een „Stadscentrum" met alle moderne en ge zellige dingen, dat alleen daarin de „Vooruitgang van Soest" te vinden is. Naar mijn bescheiden mening heeft de opmerker te weinig gedacht aan het nut van vruchtbare grond en veeteelt en evenmin enige aandacht voor natuur schoon. Schrijver dezes heeft twintig jaren in de grootste en z.i. ook de mooiste en meest moderne stad van Nederland gewoond en gewerkt en daarvoor en daarna ook nog enige bekende middelgrote en kleinere gemeenten in zijn werkzaam leven be woond, o-a. ook plaatsen, die zich stads- allures hebben aangemeten, de industrie tot zich hebben getrokken, maar in de ijver tot zoeken naar vooruitgang ver zuimden de vruchtbare gronden en de mooie en de vlakke natuurreservaten „de longen" van de gemeente even goed als hei- en mooie bosgronden vol doende te sparen, integendeel, deze in hun ijver v#nield hebben. Het is te hopen en te wensen, dat ons bedachtzaam gemeentebestuur nooit in deze m.i. foutieve ijver zal vervallen- Ik woon ook bij de Eng en vind het een heerlijke vrije ruimte en neem graag voor het behoud daarvan, een paar fikse regenbuien op mijn kleding tot mijn huid toe. Wanneer Nederland eens één grote stad werd, zal men wellicht nog grotere af standen naar zijn werkcentrum moeten afleggen, hetzij per spoor (bijv. de droge zeer tochtige ondergrondse te Londen, of op de spitsuren als pakharing in de Amsterdamse tram of wachten in de mot- of stortregen) en dan zal men vaak ver langen of terug verlangen naar het nu versmade knollenland, het land ook van tarwe, rogge, melk, boter, kaas, honing, het grasland, het land van de wijde vrije lucht, van de lanen met mooie bomen en tuinen, van de bossen, heuvels en van de vogels, van „winter" en „zomer", van de sneeuw- en ijssport, van bloemen en groen, van het natuurbad, van de scha pen, geiten, koeien en paarden, met de mestkarren en afvoerputten op de koop toe Het „Stad worden" is geen zaak voor Soest. Laat het de goede gave van de landbouw, de veeteelt, de knollen, de bijen en de mooie natuur met wijsheid en overleg sparen; het kan nu nog en dat zal Soest een blijvende goede toekomst brengen en dan behoeven onze Soester landbouwers en vele anderen niet naar Australië of Canada, waar het ook lang niet overal modern is en men de baantjes STEMMEN REPARATIE TELEFOON 29 68 niet in een stad woont. Een gezellig winkelcentrum acht hij veel belangrijker dan „mestkarren en knollen op een vlakke Eng" en hij beseft niet hoe vlak van geest hij zichzelf daarmee toont. De oorspronkelijke Soester boerenstand, die hier door de eeuwen heen gezwoegd heeft voor een karig bestaan, verdient meer waardering dan deze „opmerker" hem gunt. Ook de hongerwinter '44-'45 is bij deze „opmerker" klaarblijkelijk reeds lang uit het geheugen. Het prachtig landelijk karakter van de Soester Eng met zijn verkwikkende ver gezichten naar alle zijden is het meest aantrekkelijke deel van Soest voor elk buitenmens of elke natuurliefhebber en zeker ook voor de vreemdeling. Deze wijdse Soester Eng dient als een kostbaar kleinood door elke rechtgeaarde Soestenaar in ere te worden gehouden. SEBO DETMERS- KOSTELOZE HUWELIJKSVOLTREKKING. De Ambtenaar van de Burgerlijke Stand van Soest, gelet op artikel 4 van de wet van 23 April 1879, Staatsblad 72, besluit in de gemeente Soest gelegenheid te ge ven tot kosteloze huwelijksvoltrekking, wekelijks des Woensdags, van 8.30 tot 10 uur en des Vrijdags van 14 tot 15-30 uur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Soest brengen ter openbare ken nis, dat op 31 December 1953 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van C. Nap; van beroep banketbakker, wonende te Soesterberg, om een verlof B in de bene- denvoorlokaal (winkel) en benedenachter- lokaal van het perceel, plaatselijk ge merkt no. 61 en gelegen aan de Radema- kerstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagtekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van dit verlof schriftelijk be zwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Soest, 5 Januari 1954. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 aanpakt, die men hier niet wil Pakt hier ook aan, ieder op zijn best en laten we zorgen, dat wat de stadsbewoner mist, hier behouden blijft, ook voor hem, om hem althans tijdelijk wat „lucht" te kunnen verschaffen en het zal zeker „recht komen" met ons Soest. Een andere opmerker. NOG EENS „PLANNEN VOOR SOEST". Geachte redactie. Onder het opschrift „Plannen voor Soest" las ik in de Soester Courant van j.1. Dinsdag een verdrietig stukje naar aan leiding van het feit, dat Soest nu eenmaal geen centrum kent zoals andere dorpen van eenzelfde inwonertal. De schrijver hiervan, die zich „een op merker" noemt, is iemand, die alleen tus sen winkels en fabrieken gelukkig kan zijn en het is dan ook jammer, dat hij JAARVERGADERING K V.P. Maandagavond werd in het St. Jozefge bouw de jaarvergadering van de afdeling Soest van de K.V.P. gehouden onder voor zitterschap van de heer J- Hom. Deze wees in zijn openingswoord op een succesvol 1953. In dit jaar werden tijdens de gemeenteraadsverkiezingen wederom 7 leden in de gemeenteraad gebracht. Ver der deelde spr. mede, dat de werkgroep nog niet tot actie is gekomen, doch dat hierin spoedig verandering zal komen, daar zich thans ook enige jongeren voor dit werk interesseren- De secretaris, de heer W. Schimmel, gaf in zijn jaarverslag een overzicht van '53, waarin slechts 189 leden aan het politiek advies voor de raadsverkiezing aandacht schonken. Waarderende woorden werden gewijd aan de oud-gemeentesecretaris, de heer J. G. A. Batenburg, en aan de heer J. J. J. M. Festen, de nieuwe gemeente secretaris, werd kracht toegewenst om het gemeentebelang naar best vermogen te dienen. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat de afdeling 405 leden telt, het geen een achteruitgang van 37 leden be- tekent. Aan contributie werd 897-35 ontvangen. De kosten voor propaganda lagen belang rijk hoger, doch dank zij het kasbezit was er nog een batig saldo van 167,42. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren J. H. Hom, R. Hilhorst en W. Schimmel werden herkozen. In de va cature van de heer G. van 't Klooster, die zich niet meer beschikbaar stelde, werd de heer H. .J. van Hal gekozen. Deze werd tevens tot voorzitter gekozen. Het aantal afgevaardigden naar de Kring vergadering werd met twee leden uitge breid, t.w. de heren Dahlberg en A. Bak ker. Als candidaten voor de prov. Staten wer- Eén van de dingen, die ik in 1954 zeker niet zal doen, is solliciteren naar de be trekking van Directeur van onze V.V-V- ad 2.000.per jaar. Niet dat ik die twee duizend gulden per jaar een te verwaarlozen factor in mijn jaarlijks tekort acht, maar in de aller eerste plaats omdat ik geen Uweetwel van Vreemdelingenverkeer afweet. Hetgeen ik er van weet uit een andere gemeente, welke voor een zeer groot deel van de Vreemdelingen-industrie be staat, is, dat een V-V.V. leiden op een vruchtbare manier geen senicure is. De mensen, die denken, dat een V.V-V. leiden voor 90 bestaat uit in je ver- keershuis zitten en maar afwachten wat komen wil en zo af en toe een toertje or ganiseren naar een min of meer beziens waardig geval, weten er, met alle respect, geen fluit van. Gesteld dat ik over de niet te definiëren eigenschappen zou beschikken een V.V.V. te leiden, dan zou ik er in dit geval nog voor bedanken, omdat ik er niets voor voel becritiseerd te worden door leken of liefhebbers op dit gebied, met boven dien de kans om, wanneer de gemeente raad de gang van zaken niet florisant ge noeg acht, zonder enige glorie de straat op te vliegen. Toegegeven, dat de V.V-V.-leden door hun weinig actieve houding een der hoofd zaken van de lamme V.V.V.-geschiedenis zijn, moet er voor onze gemeente een andere weg tot een oplossing zijn geweest, vooral omdat de inkomsten uit 't Vreem delingenverkeer, ofschoon niet onmiddel lijk „telbaar" voor onze Ontvanger, onze gemeente zeer ten goede komen. Te zeggen, dat een kip, die gouden eieren legt geslacht is, zou overdreven zijn, maar ik meen toch, dat de twee mille besparing op een „Directeur-voor-halve-dagen" an ders zal uitpakken dan de verwachtingen zijn. En wat dan H. OEKMAN. SOEST - UTRECHT - BAARN den gekozen de heren J. Hehenkamp, Amersfoort; C. Hilhorst, Hoogland; P. v. Zwieten, Vinkenveen; Mr J. Wijn, Utrecht; Jos Veldman, Utrecht en J. Alders, Amersfoort. Als lid van het adviescollege ter samen stelling van de groslijst werd o.m. de heer H. J. van Hal alhier voorgedragen. De rondvraag gaf aanleiding tot gedach- tenwisseling over de homogeniteit van de katholieke raadsfractie en bracht ook de woonruimteverdeling ter sprake. Er bleek echter geen aanleiding te bestaan om de gang van zaken te becritiseren. ONDER DE AFSLUITBOMEN. Op 31 October van het vorig jaar reed K. v. S. uit Bussum met een door hem bestuurde vrachtauto over de spoorweg overgang aan de Van Weedestraat, waar van de afsluitbomen reeds in dalende beweging waren. De poging van de chauffeur om alsnog „door te slippen" mislukte. De auto werd beschadigd door de neerkomende af sluitboom, die naar boven werd terug geslagen door de vaart van de wagen en het hoogspanningsnet boven de spoorbaan gedeeltelijk vernielde. Alleen deze averij bleek een bedrag van 886.te belopen. In verband met deze onvoorzichtige daad moest de Bussumse chauffeur zich Woensdag voor de Utrechtse Politierech ter verantwoorden- De verdachte erkende 't ten laste gelegde en zei, dat hij dicht achter een grote vrachtwagen reed, die het uitzicht op de overweg enigszins heiemmerde. Toen hij zag dat z'n voorganger de overweg „nam", dacht hij dit ook nog wel te kunnen. De officier van justitie vond het gebeur de nog al ernstig en requireerde een boe te van 50.subs. 20 dagen hechtenis. Het vonnis luidde conform. behoeft U niet naar de stad. Bij ons vindt U een RUIME COLLECTIE in alle modellen. Ook de bijbehorende artikelen zijn bij ons in voorraad. Burgem. Grothestraat 34 Tel. 2935 Naast City-theater.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1