Meningen. IN DE HOEK Wasmachine Fa. G. v. d. Pol SOEST. Een weelde in Uw huis DINSDAG 12 JANUARI 1954. 32e JAARGANG No. 3. SOESTER OURANT SOESTDIJK BUREAUVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 Abonn- per kwart, 1.85 - per post f 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT DE HARMONIE JUBILEERDE MET EEN ZEER GESLAAGD CONCERT. De 55-jarige Soester Muziekvereniging „Patiëntia Vincit Omnia" vierde Zater dagavond haar 11e lustrum met een con cert in het St. Josephgebouw, waarop het corps toonde, dat de muzikale prestaties zeer vooruit zijn gegaan. De voorzitter, de heer A. Hooft, verwel komde de aanwezigen, speciaal de ere-le- den D. v. d. Broek en H. Lüschen en zei, dat P.V.O. in de afgelopen 55 jaar perio den van neergang en opgang gekend heeft. De muzikale kwaliteit van het corps op dit ogenblik rechtvaardigde ten volle 't verlangen, om dit jubileum met twee mu ziekavonden te vieren. „U zult horen hoe wij vooruit zijn gegaan en ik voorspel U, dat U vanavond zult genieten", zei de heer Hooft, wiens woorden niet ij del ble ken te zijn. Onder de uitzonderlijke leiding van Ma- rinus Larsen opende men het programma met de Marche du Héros van Nicholls. Hierin hoorde men reeds de muzikale vooruitgang van het corps, doch in de Ouverture van Fra Diavola en in de Tschaikowsky-Herinneringen, een arran gement van A. Meijns, bemerkte men pas goed, dat men de muzikale kracht van de gloriedagen van weleer aan het herwin nen is. De dirigent, één met het ensem ble, vergde van zijn musici de uiterste inspanning en het resultaat was dan ook buitengewoon goed. Evenzo was het met de Sinfonia van Bach, waarin een clarinet-solo van de heer Lagemaat, die een groots applaus ontlokte. Voordat het 2e gedeelte van het pro gramma werd afgewerkt, waarin o.a. de de Kaizer-walzer van Strauss en het Trois Images Exotiques van G. de Roeck, werd de jubilerende vereniging door verschil lende sprekers gelukgewenst. Wethouder K. de Kaan, die het gemeen tebestuur vertegenwoordigde, deelde me de, dat de Burgemeester en Wethouder- Van Zadelhoff verhinderd waren. De heer De Haan releveerde het 50-jarig jubileum, waarbij vele malen werd ge sproken over de trouw, die de Harmonie een halve eeuw had bewezen aan de ge meenschap. Toen lag de nadruk wel te veel op het woord „trouw" zei spr., die zei, dat hij thans met veel genoegen had bemerkt, dat de muzikale prestaties ge weldig vooruit waren gegaan. Spr. wees op het tere punt van dit corps, waarover de Soester Courant ook had geschreven, n.1. de instrumenten. Spr. wilde namens het gemeentebestuur er bij de burgerij op aandringen P-V.O. te steunen, opdat de instrumenten vernieuwd kunnen wor den. P-V.O. heeft, aldus spr., een lening aangevraagd bij het gemeentebestuur. Dit zal wel in orde komen, doch de burgerij moet zorgen, dat de terugbetaling daar van kan geschieden. Als een begin van het herstel van de in strumenten bood spr. een enveloppe met inhoud aan en sprak daarbij de hoop uit, dat velen dit voorbeeld zouden volgen- De heer H. A. van Woudenberg, secretaris van de Harmonie „Crescendo" uit Baarn, kwam met zijn mede-bestuurslid, de heer O. Overeem, de gelukwensen overbrengen. De heer Van Woudenberg hoopte, dat P.V.O. bij het 60-jarig jubileum van „Cres cendo" tegenwoordig zou willen zijn op het concours, dat dan gegeven wordt. Spr. wenste P.V.O. toe, dat veel jongelui als lid zouden toetreden en minder de biosco pen, sportvelden en dancings zouden be- Meningen van onze lezers Stonden in de Soester Courant Van de achtste Januari Over 't Soester Knollenland, Over 'n centrum, over bomen, Over Soest haar wel en wee; En vriend Oekman in zijn hoekje Schreef weer over V.V-V. Leuk, die meningen van lezers, Die ons worden voorgelegd. Zoveel hoofden, zoveel zinnen, Wordt wel eens terecht gezegd- Maar wij mogen niet vergeten, Dat de tijd haar eisen stelt; Laat de Overheid beslissen Waar men bouwt, of bomen velt. 't Is maar goed, dat niet een ieder Hier iets in te zeggen heeft; U zou eens zien wat een vertraging Dit aan een beslissing geeft. Stel: 't Monument, dat kreeg een plaats Door alle Soesters, niet de raad, Dan wed ik dat het monument Er in 't jaar 2000 nog niet staat. volken. Een enveloppe met een geldsbe drag werd overhandigd. De heer H. Lüschen, ere-lid, die 25 jaar deel uitmaakte van P-V.O., zei bij zijn gelukwensen, dat het corps met grote sprongen is vooruitgegaan. Spr. zei te vens, dat dit te danken is aan de nieuwe directeur, die gezorgd heeft, dat de tijd van vroeger weer zeer nabij is gekomen. P.V.O. heeft de tijd gekend, dat zij als overwinnaar van alle concoursen terug kwam en spr. rekende er op, dat deze tijd weer spoedig zou aanbreken. Ook hij over handigde een enveloppe met inhoud. De heer C. van Es, lid van de commissie van toezicht, wenste de jubilerende ver eniging namens deze commissie geluk. Dankbaar voor het goede en prettige con tact, dat de commissie met de vereniging had, heeft men ook geconstateerd van hoe grote betekenis P.V.O. voor de gemeen schap is, een feit, dat spr. als politie-amb- tenaar van dichtbij nog meer had be merkt. Ook deze spreker had een envelop met inhoud voor verbetering van het instrumentarium en spr. hoopte, dat wan neer P.V.O. in de komende tijd een actie zou ontwikkelen, de burgerij deze actie ten volle zou steunen. Een bijzonder woord van waardering had spr. voor de dirigent, die met zoveel animo zich aan P.V.O. geeft. Ook spr. had kunnen be merken, dat men vooruit was gegaan en zei, dat de heer Larsen hiervan de groot ste oorzaak was. Spr. overhandigde de di rigent hierop een doos sigaretten als blijk van waardering. Met veel en langdurig applaus hebben de toehoorders op deze avond hun waarde ring tot uiting gebracht voor de zeer goe de vertolking van de verschillende mu zieknummers, een dank, die ongetwijfeld ook uitging naar de dirigent, die ons verklaarde: „Toen ik in Juli bij P.V.O. kwam, was er in hun muziek geen nuan cering en weinig kleur te bekennen. Nu zijn deze elementen terdege aanwezig. Ik leid dit orkest met veel plezier en sinds Juli zijn we goed vooruitgegaan. Mijn verwachtingen zijn, dat dit corps tot goe de prestaties komt." Zaterdagavond wordt voor de tweede maal dit jubileum-concert gegeven. TWEE VROUWEN BEWUSTELOOS DOOR KOLENDAMP. Maardagmorgen alarmeerde de bewoner van het perceel Plasweg 55 de politie. Hij deelde mede, dat hij bij de dames G-, woonachtig op nummer 51, in de vroege morgen licht had zien branden en door het raam had gezien, dat de twee dames levenloos op de vloer lagen. De politie verschafte zich toegang tot de woning en dr Stroband constateerde ko lendamp-vergiftiging in ernstige graad. De twee bewusteloze vrouwen werden per ziekenauto naar het ziekenhuis „De Lich tenberg" overgebracht. Het betreft hier de 73-jarige tweeling A. J. G. en H. G. De zak aan de pijp van de haard was vol ledig verstopt door zand en kalk, hetgeen op een slechte schoorsteenconstructie wijst. Twee jaar geleden zijn de bewo ners eveneens door kolendamp bedwelmd geworden. Een van de gezusters kwam Maandagmid dag weer bij kennis, doch de toestand van de andere dame was nog zeer zorgelijk. „TEMPO" VIERDE 4-JARIG BESTAAN. Zaterdagavond heeft de ren- en toeris tenvereniging „Tempo" haar 4-jarig be staan gevierd in de zaal van „Eemland". De heer J. v. d. Broek, voorzitter van de jarige vereniging, verwelkomde de volle zaal, in het bijzonder afgevaardigden van S.P.S.V., E.H.B.O., Soester Sport Federa tie e-a. Hij dankte allen, die hielpen „Tempo" te brengen op het sportpeil van nu en voor de medewerking onder vonden van het gemeentebestuur, politie, medebestuursleden, de wedstrijdcommis sie en toercommissie, die zovele mooie toertochten organiseerde, o.a. naar de Bollenstreek, naar de Betuwe en als klap op de vuurpijl de Ronde van het IJssel- meer. Hierna trad op het Amersfoortse Amateur Cabaret-Gezelschap „Kunst en Genoe gen", waarbij o.a. Gerda Bosman sopraan, Herman Scheffer, bariton en Jan Hazebos, tenor. Dit gezelschap kweet zich op buitengewo ne wijze van haar taak en startte met het uitstekende nummer „Een stukje Holland" waarin men reeds een goede indruk kreeg omtrent de rijkdom van décors en kle ding, waarover dit gezelschap beschikt. In dit programma van 17 nummers trad een jonge accordeonist op, wiens naam wij niet vermeld zagen. De zangnummers wa ren zeer goed verzorgd en men genoot van de duetten, welke door Gerda Bosman en Herman Scheffer, die in Soest geen on bekenden zijn, ten gehore werden ge bracht. Jan Hazebos, de gast-medewerker van deze avond, zong met verve zijn Na- politaanse liedjes en met zijn „Vivere", „Torna a Sorrento" en „Lolita" wist hij een groot applaus te verkrijgen. De sketches werden vlot vertolkt en sloe gen goed in, mede dank zij de uitsteken de regie van Karei Crist. Als extra num mer voerde het gezelschap het Tempo lied uit, omgezet in een sketch, hetgeen uiteraarcf grote weerklank vond. De muzikale begeleiding was van Theo van Doorn, de grime van Leo Grootkop, de muziekarrangementen van Herman Scheffer, terwijl de verbindende tekst werd ontworpen en uitgesproken door Karei Crist. Na de pauze werden de club-kampioenen van Tempo gehuldigd door de voorzitter. Dit waren A. van Bameveld (A-klasse) en C. Smit (B-klasse), die beiden het lange afstandskampioenschap hadden behaald en G. Bunschoten en O. de Weerd, kam pioenen korte afstand van de respevtieve- lijke A en B afdelingen. De eerste twee personen ontvingen een kampioensshirt, terwijl er bloemen waren voor alle vier. Het sluitstuk van het programma was een „stukje Hawai", waarmede een inslaand succes werd bereikt. De heer v. d- Broek dankte het gezelschap onder aanbieding van een grote taart. Met 'het bal, verzorgd door „The Melody Makers", werd het feest besloten. AMBTENAREN OP HUISBEZOEK. Verschillende inwoners alarmeerden de politie, dat zij bezoek hadden gehad van 3 heren, die mededeelden, dat zij van het Provinciaal Huisvestings Bureau kwamen om de woning te inspecteren. De politie, die onkundig was van een dergelijk huis bezoek van ambtenaren, vond 't minstens zo verdacht als de genoemde inwoners. Zij toog op onderzoek uit en bemerkte toen, dat deze ambtenaren werkelijk amb tenaren waren. Uit informaties onzerzijds blijkt, dat het Provinciaal Huisvestings Bureau aan de hand van. een lijst van woningen, verstrekt door het gemeentebestuur, verschillende woningen wil inspecteren, in verband met de toestand waarin zich deze woningen bevinden. Het betreft hier geen onderzoek naar aanleiding van klachten door huurders van deze woningen ingediend, zo werd ons verzekerd. Waaraan deze ambtenaren het recht ont lenen om toegang te verzoeken, soms zelfs te verkrijgen door zelf de toegangsdeur te openen, is ons een raadsel. We kunnen slechts onze inwoners atten deren op het feit, dat alleen met een ju stitioneel bevel toegang tot een woning kan worden geëist. Men behoeft dus aan het verzoek van anderen niet te voldoen. OPLICHTSTER GEARRESTEERD. Door de Haagse politie werd Zaterdag gearresteerd Mevr. M., voorheen alhier woonachtig en door onze politie gezocht wegens oplichting. Zij werd door de Haagse politie overge bracht naar Soest met 5 minderjarige haar toebehorende kinderen. Deze verblijven eveneens op het politiebureau, in afwach ting van een nieuw tehuis. De vader van deze kinderen N., voorheen eveneens al hier woonachtig, is, na maandenlang on dergedoken te zijn geweest, eveneens voor oplichting gearresteerd. BEGIN VAN BRAND. Vrijdagmorgen, te ongeveer 12 uur, ont stond een begin van brand in de levens middelenwinkel van de firma C. Mineur aan de Soesterbergsestraat. Dank zij energiek ingrijpen van de heer Lüschen, een der omwonenden, was het gevaar spoedig geweken. De brand ontstond, doordat een gaskraan niet goed was afgesloten en het ontsnap pende gas in aanraking kwam met het vuur van een petroleumkachel, welke na bij de gasleiding was geplaatst. Met eni ge emmers water werd het vuur, dat ont staan was in het hout van een houten stelling, geblust. POSTDUIVENVER. „DE ZWALUW". Zaterdagavond reikte de voorzitter van de Postduivenvereniging „De Zwaluw", de heer J. v. d. Brakel, in een feestelijke bijeenkomst in hotel „De Gouden Ploeg", de prijzen uit, welke werden behaald op de tentoonstelling van 3 Januari j.1. De heer Van de Brakel wees in zijn ope ningswoord op het karakter van deze avond, n.1. de clubbanden te verstevigen, waarin ook de dames van de leden wor den betrokken. Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. POSTGIRO 126156 Zo scherp als een streekblad het stelde: „openbaarheid is nog altijd één der grondslagen der democratie", lijkt mij het geval een beetje erg op de spits gedre ven. Steeds klaar staan om de „democratie" er met de haren bij te sleuren vind ik dwaas, maar een feit is, dat ook ik mij afvraag, waarom die feestelijke bijeenkomst van onze vrijwillige brandweer, compleet met het uitreiken van ere-penningen, zo in alle stilte moest plaats hebben. Was het bescheidenheid of wilde men lie ver geen pottenkijkers Goed, kan ik allemaal inkomen en per slot van reke ning hebben we er geen sikkepit mee te maken, wanneer de leiding der Brand weer in b-v. de herstelde eenheid aanlei ding vindt dit te vieren, desnoods zonder de gebruikelijke ruchtbaarheid. Maar daar geheimdoenerij tot nu toe on gebruikelijk was bij de brandweer, valt dit natuurlijk op en vraagt men naar het waarom. Daarom vind ik die geheimdoenerij jam mer. Jammer voor het corps, dat wij heus wel een gezellige bijeenkomst gunnen. Wij dorpelingen, die in tijd van nood zo vast rekenen op onze mannen van de vrij willige brandweer, zullen ons wel twee maal bedenken voor we een aanmerking zouden maken op een onderlinge feestelij ke bijeenkomst. Waar wij vroeger ook van dit soort bij eenkomsten hoorden, lijkt het mij aan te bevelen deze weg te blijven volgen. Dan is er geen aanleiding voor stemming- wekkende stukjes in dagbaden en op merkingen door mensen, die lekker bij hun warme kachel blijven zitten, wanneer de brandsirene loeit. Geef ze geen kans brandweer H. OEKMAN. en toch onontbeerlijk Zo'n prachtige maakt het wassen tot een vreugde. Komt U eens vrijblijvend bij ons binnen. De betaling regelen wij desnoods met U. Burgem. Grothestraat 34 Tel. 2935 Naast City-theater. Met toepasselijke gelukwensen reikte spr. hierna de fraaie prijzen uit, welke be stonden uit nuttige gebruiksvoorwerpen. Nog lanse tijd bleef men bijeen, waarbij de heer J- Kamerbeek voor het niet-offi- ciële deel zorg droeg. GEVONDEN VOORWERPEN. Groene bivakmuts, 2 muntbiljetten van f 1.handzaag, vulpen, negerpopje, ro de tas met inhoud, auto-nummerplaat, knijpkat, rose wollen shawl, hoedenspeld, paar grijze kinderwanten, blauw kinder wantje, bruine portemonnaie met inhoud, beige ceintuur en hond. Inlichtingen omtrent deze voorwerpen kan men verkrijgen aan het Politiebureau, iedere Woensdag en Zaterdag, van 14 tot 16 uur. SOESTER SCHAAKCLUB. In het afgelopen weekeinde werd de com petitie-wedstrijd gespeeld SoestLaren. De gedetailleerde uitslag was als volgt: J. GorterG. in 't Hout %-%. C. Sam- somJ. Verbeek 01. H. de GraafA- Ketting 01. A. van DijkL. Callé afge broken. C. Zaalberg van Zelst-H. de Regt 10. J. K. van ZijtveldP. Roggeveen 10- L. de RegtH. Braam 01. J. Tim merP. Reinders 10. G. van Memster -J. Riemers 01. E. van Goor den Oos- terlinghJ. v. d. Loo Vz-V-i- Voorlopige uitslag 45. Daar de afgebro ken partij waarschijnlijk door Soest zal worden gewonnen, zal de einduitslag 55 worden. POLITIE-VARIA. De winkelier S. alhier werd bekeurd wegens overtreding van de winkelslui tingswet. Wegens het berijden van het Kerkpad met een bromfiets werd H. bekeurd. Verschillende wielrijders moeten het feit, dat zij zonder verlichting reden, bin nenkort duur bekopen. Een automobilist, die de overweg op de Van Weedestraat passeerde terwijl deze nog half gesloten was, ging eveneens op de bon.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1