Het duurdere leven. OPRUIMING Ons Monument. Soest vóór 30 jaar. Met dit natte weer Centrifuges Fa. G. v. d. Pol SOEST. IN DE HOEK Stichtsche Schoenhuizen Soest nadert de 25000 inwoners. Locomotief Rijwielen Eerste Soester Muziekhan del en Muziekschool. ORGELS PIANO 5 SPORT. bij de Het van ouds vertrouwde GLAS, VERF EN BEHANG Soester GLAS- EN VERF HANDEL fUGERS RIJWIELEN KERKSTRAAT 3 -SOEST'TELZOaO. VRIJDAG 15 JANUARI 1954. 32e JAARGANG No. 4 SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Wij leven weer in een crisistijd. Want hoewel van vele kanten werd verzekerd, dat de verhoging der prijzen van het le vensonderhoud met de vijf procent loons verhoging, waartoe in September j.1. werd besloten, volkomen zou worden opgevan gen en dat méér in geen geval nodig was, men weet nu reeds beter. Nog voor de verhoging van het alge mene loonpeil per 1 Januari een feit werd, is van verscheidene artikelen een prijsverhoging aangekondigd. Vaau zon der aankondiging werden dadelijk de prijzen voor vele werkzaamheden ver hoogd. Daaruit blijkt, dat het wel gemakkelijk is een loonsverhoging te decreteren, maar dat de ondernemers, die deze verhoging moeten betalen, hiervoor onmiddellijk vergoeding zoeken. Moeten ze meer loon betalen, goed, maar dan moet het arti kel dat wordt geproduceerd ook meer gaan kosten. Men zou nu kunnen zeggen, dat men in gebreke is gebleven, tegelijk met de ver hoging der lonen tevens een prijzenstop af te kondigen. Had men dit gedaan, dan was er aan de andere kant een onbillijk heid ontstaan, doordien de ondernemer de verhoging van zijn kosten niet kon door berekenen. De loonsverhoging, welke onmiddellijk werd gevolgd door vele prijsstijgingen, maakt nu echter inzonderheid het leven van de kleine man duurder. Hij krijgt op zijn salaris een procentuele verhoging, die, in geld uitgedrukt, heel wat lager ligt dan die, welke iemand met een hoog vast inkomen ontvangt. Het be hoeft ons dan ook geenszins te verwonde ren, dat de man met de smalle beurs de toekomst donker in ziet. Steeds meer artikelen worden onbereik baar, ofschoon zij volop in de winkels aanwezig zijn. Inderdaad: de klant is weer koning. Indien een bepaald artikel hem te duur wordt, kan hij het laten liggen en niemand dwingt hem tot ko pen. Bij deze laatste loonronde is bovendien weer eens duidelijk gebleken hoe theorie en practijk lijnrecht tegenover elkander kunnen staan. De cijfers zullen het uitwij zen. Bij de berekening van de nodig geachte loonsverhoging klopte het al niet erg met die cijfers. Men herinnere zich, dat nu eens 6 procent en daarna weer 4 procent verhoging nodig werd geacht en dat de regering toen de knoop doorhakte en tot vijf procent kwam. Dat diezelfde rege ring 'n loonsverhoging voor haar Kamer leden van 35 tot 40 procent gewenst en te verdedigen vond, heeft er mede niet toe bijgedragen om het vertrouwen in dege nen, die de loonsverhogingen decreteren, te doen stijgen. Bovendien was voorgegeven, dat alleen de huren zouden worden verhoogd. Daar voor zou die loonsverhoging, welke aan MOLENSTRAAT 9 TEL. 2272 Uw adres voor BLADMUZIEK en INSTRUMENTEN. Privé- en Clublessen op alle instru menten. Wij leveren ook op termijnbetaling. De kogel, die is door de kerk; Het is de Soester Raad haar werk. 't Monument, 't is te beklagen, Krijgt een plaatsje in Braamhage. Braamhage wordt wel omgebouwd, Maar het wordt toch, goed beschouwd, Nooit een plek met veel passage. Is deze plaats dus geen blamage Voor een werk in grootse trant: Het Verzet van Nederland Een monument van zulk een klasse, Hoe kan dat in Braamhage passen Die vielen in de Duitse tijd, Zij raken in vergetelheid Dit mag toch zeker niet gebeuren De plaats is daarom te betreuren. Aan de hoofdweg hoort zo'n werk; Het wordt dan beter opgemeikt; En ieder, die ons dorp passeert, Weet dan, dat Soest haar helden eert. Bij 't zien van oorlogsmonumenten, Dan denkt men 't is voor mij weer „lente"; De donk're dagen zijn voorbij; Die ze verdreven waren „Zij". Het zien, dat schept herinneringen; Het doet ons mensen vaak bezinnen. Door bijna ieder wordt verklaard: Het is een beter plaatsje waard Als U iets prachtigs heeft gekocht, Iets door een kunst'naarshand gewrocht, Zet U het dan op zolder neer Verder vraag ik niets meer belastingverlaging gepaard ging, voldoen de zijn. Maar ook ten deze werd onze „kleine man" weer de dupe. Hoe kleiner hij is, des te minder belasting hij behoeft te betalen. Het is dan ook geenszins uit gesloten, dat die belastingverlaging, hoe wel zij de regering op bijna 200 millioen gulden kwam te staan, de weinig betalen de belastingschuldige niet of nauwelijks voordeel bracht. Bovendien wordt door deze gang van za ken die zelfde kleine belastingbetaler aan vele kanten gegrepen, doordien maar al te veel artikelen, die, nog voor loonsver hoging werd uitbetaald, in prijs stegen of waarvan prijsstijgingen werden aange kondigd. Natuurlijk, zo'n loonsverhoging moet uit de lengte of uit de breedte ko men, maar een feit is, dat ten deze de kleine burgerman weer in het hoekje zit waar de slagen vallen. Daarom: loonbeheersing is prachtig mooi; geleide economie klinkt nog deftiger, maar.... dan dient men ook de prijzen stevig in de hand te hebben. In December 1923 schreef de Soester Courant, dat met het aanvaarden van zijn ambt door de nieuwe burgemeester Jhr. P. P. de Beaufort, onze gemeente als het ware een nieuw tijdperk is ingetreden, In het bijzonder werd dit gevoeld, aldus dit artikel „toen, na de plechtige rede, waarmede de heer De Beaufort de woor den van de waarnemende voorzitter van de raad, de heer De Koning, beantwoord had en de presidentszetel ingenomen, de nieuwe burgemeester zich nog afzonder lijk richtte tot zijn beide ambtsvoorgan gers. Is het op zichzelf reeds een bijzonderheid opvolgende Burgemeesters der gemeente bijeen te zien, hun tegenwoordigheid was een heenwijzing naar de achterliggende tijden en de geschiedenis van de ontwik keling van de plaats onzer inwoning. Van ieder is hun naam verbonden aan een gedeelte dier geschiedenis en valt het bestuur vau ieder hunner- samen met een afgerond tijdsverloop. De woorden van de heer De Koning en die van de Burgemeester gaven hiervan ge tuigenis. Als vanzelf werden wij teruggeleid naar de tijden, waarin het landelijk schone Soest nog maar weinig belangstelling on dervond en slechts tijdens de zomermaan den gastvrijheid en, door zijn gezonde lucht, vernieuwing van levenskracht bood aan de vluchtelingen uit het jagende stadse leven- Deze tijd was onherroepelijk voorbij, toen Mr. C. J. W. Lothen van Doelen Grothe het bestuur der gemeente verwisselde voor het hoge ambt van Gedeputeerde dezer provincie. Wij verstaan de vraag, meermalen en nog onlangs gesteld, wat te verkiezen zou zijn: het oude Soest met zijn ongerepte schoon heid en het bijna volkomen gebrek aan alles wat de verwende stedeling onont beerlijk acht ofwel het nieuwe Soest, dat zich almeer vervormt en aanpast aan de eisen van de stroom van nieuwe bewo ners. Hoe belangwekkend deze vraag ook mo ge zijn voor degenen, die de schoonheid en de rust van het oude Soest gekend hebben, voor hen, die in de laatste jaren en in de toekomst het bestuur hadden en hebben te voeren, kan zij onbeant woord blijven. De vraag heeft geen we zenlijke betekenis meer. De beslissing is gevallen en terugtreden uitgesloten en onmogelijk. Wij geloven zelfs niet, dat het ooit mo gelijk is geweest. Het leven is bestemd om tot ontwikkeling en ontplooiing te worden gebracht en wij geloven het ook van onze gemeente". Het artikel besluit met de woorden, dat in de voorgaande jaren het „leitmotiv" van de Soester gemeentebesturen geweest is „Bouwen en bewaren" en dat hierna de periode komt van „bevestigen en uitbrei ding". Inderdaad, betrekkelijk kort na de eerste wereldoorlog begon de uitbreiding van Soest en begon ook een nieuwe periode, waarin het dorp zijn agrarisch aanzien begon te verliezen. Deze ontwikkeling heeft zich voortgezet tot op de huidige dag, doch de harmonie in deze ontwikkeling is zoek. In huizenbouw benaderen we de stadse ontwikkeling, doch we hebben voor vele is het drogen van Uw was een puzzle. Met een van onze kan een kind de was drogen. Vraagt eens demonstratie en prijs bij Burgem. Grothestraat 34 Tel. 2935 Naast City-theater. 1 inwoners geen werkgelegenheid, zomin als een middelbare school, ambachtschool, huishoudschool enz. Onze verlichting bleef in vele opzichten nog dorps om van het ontbreken van een riolering maar niet te .spreken. We hangen tussen stad en dorp, zoals Wethouder Van Zadelhoff het onlangs in de gemeenteraad zei. Hiertegen helpt geen "orm van bestuurs beleid. We zijn afhankelijk van de wel vaart van het land ei ten dele worden we gestraft voor on.e zuinigheid van vroeger. Verschillende planner, der vereniging „Het Groene Kruis" alhier nemen thans een vaster vorm aan zo schrijft de Soester ter Courant van Dece: nber 1923. Is de kraamverzorging nog i i voorbereiding, de huisverzorging is gec rganiseerd. Deze week kon dan ook de eerste hulp worden verleend. De commissi. tot wie men zich wenden kan voor hulp bestaat uit de da mes Ch. Alders-Ebbenhorst, M. J. Lek- kerkerker-v. d. Bogert, B. Nagel, H. Pol- dervaart-v. d. Bunt en E. v. d. Werff. Het jaar 1924 begon mat een officiële me dedeling in de Soester Courant, waarin Burgemeester en Wethouders het navol gende ter kennis van de burgerij brachten: 1. Op 1 Januari 1924 wordt het blussen van eventuele branden binnen deze ge meente opgedragen aan de Vrijwillige Brandweervereniging Soest. 2. De leden der voornoemde vereniging worden hierbij benoemd tot brandweer man. 3. Met ingang van 1 Januari 1924 wordt aan het personeel der thans bestaande brandweer (voor zover het geen lid van bovengenoemde vereniging is) eervol ont slag als zodanig verleend. 4. Bovengenoemde besluiten zullen niet gelden voor de brandweer te Soesterberg. In een verslag van een begrotings-verga- dering van de gemeenteraad (Januari '24) lezen we „Naar aanleiding van de vraag van de heer Heijnings of BW. bereid zijn maatregelen te nemen, dat het electrisch lichtbedrijf de gemeentenaren van vol doende licht voorziet, zullen zij zich in verbinding stellen met de P.U.E.M." „De heer Besselsen acht het onjuist, dat aan de politie vergoeding wordt gegeven voor kledij, in plaats van venstrekking in natura". „Belastingen. Door een onjuiste boeking sedert 1917 (sic.) moet nu een bedrag van 70.000.op rekening 1925 worden overgebracht, zodat de overschotten van 1922 en 1923 daarvoor moeten worden ge bruikt, aldus de voorzitter. Deze zullen niet kunnen dienen voor verlaging der belasting als eerst voorgenomen was". „De commissie voor de begroting heeft voorgesteld de terreinen achter de Spoor straat in gereedheid te doen brengen voor verkoop. B. en W. willen wachten totdat de terreinen aan het Julianaplein zijn verkocht. De heer v. d. Berg (wethouder) meent, dat een kruidenier geen tweede baal zal uitwegen, als hij nog 'n aange broken baal heeft staan. „Op de vraag van de heer Rietveld deelt de voorzitter mede, dat ingevolge besluit van de Kroon, ingaande 1 Februari de huur-commissie wordt opgeheven." Ook de Torenstraat werd besproken, o.a. door de heer Scheffer: „Vergelijk de To renstraat, die beslist slecht is, met het eerste gedeelte Soesterbergsestraat en ik vraag mij af, vanwaar dit verschil Ook toen al slechte verharding van de Torenstraat, die nu, na 30 jaar, opgeknapt is. De sterfte-cijfers waren als volgt mann. pers. vrouwel. pers. Januari 10 10 Februari 15 14 Maart 6 13 April 15 8 Mei 5 6 Juni 6 10 Juli 5 7 Augustus 11 8 September 6 7 October 6 12 November 2 9 December 10 7 Totaal 97 111 STEMMEN REPARATIE WW AM Tm NIEUWE WEG 103 ÏHI1 IUL TELEFOON 29 6 8 In de eerste 11 maanden vestigden zich in onze gemeente 941 mannelijke en 1046 vrouwelijke personen, totaal 1987, terwijl in dezelfde maanden 788 mannelijke en 973 vrouwelijke personen vertrokken, to taal 1761, Tot December was dus het vestigingsoverschot 226 personen. Het overschot over de maand December wordt geschat op 121 personen. S.E.C. S.E.C. speelt tegen „De Toekomst" in Utrecht. Deze wedstrijd moet gewonnen worden om de kans op het kampioen schap te behouden. Het programma luidt: De ToekomstS.E.C-, te 2.30 uur. S-E.C. 3Patria 2, te 2.30 uur, Bosstraat. S.E.C. 3Hercules 2, te 12 uur, Schriksl. A.P.W.C. A—S.E.C. A, te 3.45 uur. H.V.C. DS.E.C. C, te 3.45 uur. B.D.C. B.D.C. krijgt P.V.W. op bezoek. Een span nende strijd staat hier te wachten. Het programma is als volgt: B.D.C.—P-V.W., te 2.30 uur. Amersfoortse Boys 5B-D.C. 5, te 12 uur. B.D.C. A—C.J.V.V. A, te 3.45 iftir. Limvio AB.D.C. B, te 12 uur. Achterveld AB.D.C. C, te 12 uur. B.D.C. aHamersveld a, te 2.30 uur. DE SOESTER BOYS. Het programma luidt Soester BoysS-VM.M., te 2 uur. Veense BoysSoester Boys, te 2 uur. HEES. Het programma luidt: HeesP-V.C.W-, te 3 uur. Posthoorn 2Hees 2, te 3 uur. Nee, gelooft U maar niet, dat ik in de val trap, die de heer Andriessen vorige week, met zijn ingezonden stuk over bo men langs de hoofdweg, open zette. Nee, mijnheer Andriessen, U moet bij Sub Rosa zijn. Mij niet gezien, vooral niet wanneer er een doctorandus in de biolo gie aan te pas komt. Die weten het me te goed. Ik zou alleen willen zeggen, dat ik het roerend met die doctorandus eens ben, zolang het woudreuzen in een bos betreft en geen woudreuzen, die door onze voor vaderen-zaliger langs een hoofdweg zijn geplant in een tijd, waarin de grootst bereikbare snelheid ter nauwernood 10 km. per uur bedroeg. Nu kunnen we wel zeggen: „dat we niet v/ensen nog meer aan de Moloch van het Verkeer te offeren", maar dat is struisvo gelpolitiek, die zichzelf altijd pleegt af te straffen. „Woudreuzen", zoals de heer Andriessen ze terecht noemt, horen in het woud. Het gevaar, dat deze reuzen bij het huidige snelverkeer opleveren, is zo in het oog lo pend, dat ik het verder wel geloof. De eer is aan Sub Rosa. Met de strekking van de beide andere in gezonden stukken over het behoud van de Eng ben ik het in hoofdzaak wel eens. Wanneer wij onze wijdse Eng moeten mis sen, kunnen we met ons dorp wel op dak gaan zitten. Het idee, dat iemand in alle gemoedsrust onze Eng wil volplanten met winkels, vind ik gruwelijk. Overigens geloof ik, dat wij, zoals in onze gemeenteraad werd gezegd, de dorp se aanblik van de Eng niet zouden scha den, wanneer de Soester Engweg begaan baar werd gemaakt, zodat geen bagger laarzen en polstok meer nodig zijn. In onze gemeenteraad mag dan een raads lid vinden, dat tegeltrottoirs het dorp se idee van onze gemeente schaden, er is ook een middenweg. H. OEKMAN. SOEST - UTRECHT - BAARN Buitengewone omstandigheden voorbe houden zullen we dit jaar ons inwonertal niet de 25000 zien bereiken. In 1954 zal het geboorte-overschot en migratie overschot ongeveer 650 personen moeten bedragen, om naar wij hopen op feestelijke wijze de 25000ste inwoner te begroeten. Op 31 December 1953 telde Soest 11396 mannen en 12323 vrouwen, totaal 23719 personen. Op 31 December 1953 bedroeg het inwonertal naar nauwkeurige schat ting 24355, d.w-z. dat onze gemeente is toegenomen met 636 personen. Het geboorte-cijfer werd als volgt be reikt: Geboren werden in: mann. pers. vrouwel. pers. Januari 26 22 Februari 21 16 Maart 24 25 April 16 24 Mei 27 33 Juni 21 23 Juli 18 17 Augustus 15 22 September 22 22 October 18 17 November 17 16 December 16 13 Totaal 241 250 UITLOTING OBLIGATIES. Woensdag 13 Januari had in het bijzijn van notaris Van Veeren en de hoofdin specteur van Politie, de heer Van Es, de uitloting plaats van 30 obligaties in de renteloze lening van het Verkeershuis. De nummers der uitgelote obligaties zijn: 2 19 37 47 56 58 62 69 72 82 89 99 100 109 110 111 127 132 138 143 145 148 153 175 198 219 238 262 271 289. COöP. BOERENLEENBANK. Ook in het afgelopen jaar wijst het om zetcijfer van de Soester Coöp. Boeren leenbank weer een recordhoogte aan. De omzet, welke in het afgelopen boek jaar werd behaald, bedroeg n.1. bijna 16 millioen gulden. De spaarbank boekte aan inleg 1-546,184,24 en terugbetaling 1.211.092,22. Het saldo spaargelden bedroeg per 31 De cember j.1. exclusief de bijgeschreven rente f 2.989.870,52. Met de rente be naderen de spaargelden en deposito's een bedrag van 3.165.000.De totale om zet bedroeg 15.966.615,08. De ontvang sten waren 7-988.736,70, de uitgaven 7.977-878,38. Het aantal leden bedraagt thans 526. Het aantal spaarders, inclusief de deelnemers van de jeugdspaarbank, bedraagt 2850. MOEILIJKE VERKEERSSITUATIE IN WEG HILVERSUM-BAARN. Op de provinciale weg Hilversum-Baarn ondervindt het verkeer bij duisternis herhaaldelijk moeilijkheden in de boch ten nabij Heidepark. De oorzaak van deze moeilijkheden moet - aldus de A-N.W-B. - adres voor de J. BRANDSMA Soesterbergsestraat 52 - Tel. 2707 worden gezocht in de zig-zag-opstelling der verlichtingsmasten, welke ook in de bochten is gehandhaafd, waardoor het verkeer een onjuist beeld krijgt van het verloop van de weg. De Bond heeft de gemeente Hilversum dan ook voorgesteld de lichtmasten die in de binnenbocht staan naar de buiten bocht te verplaatsen, welk voorstel door de gemeente Hilversum zal worden uitge voerd. Bovendien zal door de provincie een asstreep op het wegdek worden aan gebracht, zodat de moeilijkheden dan tot het verleden zullen behoren. KATH. VROUWENGEMEENSCHAP Dinsdagavond demonstreerde Mevrouw Quik, op uitnodiging van de R.K.V.G., de breimachine. Vol belangstelling keken de dames toe en waren zeer enthousiast over het re sultaat. De vraag werd gesteld of het mogelijk zou zijn 'n breimachine aan te schaffen en deze tegen een bepaald bedrag per week aan de leden van de Vrouwenge meenschap te verhuren. Dit voorstel wordt ernstig in overweging genomen. Gemakkelijke betalingsvoorwaarden ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: s.s. Raki, 21 Jan. Ned. Nieuw Guinea: m.s. Banta, 4 Febr. Ned. Antillen: m-s. Willemstad, 19 Jan. Suriname: s.s. Cottica, 20 Jan. Unie van Zuid en Zuid- West Afrika: m.s. Starling Castle, 16 Ja nuari. Canada: s.s. Rijndam, 23 Jan. Zuid Amerika: s.s. Hornero, 20 Jan. Brazilië: m-s. Burgsparrenberg, 19 Jan. Uruguay: s.s. Maasland, 18 Jan. Australië: via En geland, 16 Jan. Nieuw Zeeland, via En geland, 16 Jan. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1