OPRUIMING Don Camillo, Peppone en Parodi. U koopt geen kat in de zak Wasmachine, Fa. G. v. d. Pol Voor 't spul begon. Soest vóór 30 jaar. Voor Uw Taxi SOETAX Brandpunten der Internationale Politiek. vJOMADO^ prestige BAZAR DE LUXE Autorijlessen Autorijschool D. Engel SOEST. IN DE HOEK bij de Stichtsche Schoenhuizen Soester GLAS- EN VERF HANDEL VRIJDAG 22 JANUARI 1954. 32e JAARGANG No. 6- soester((Tourant Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 De eerste twee van dit drietal kent U nu nu wel. Don Camillo, de geestelijke her der van een kleine dorpsgemeenschap en Peppone, de politieke leider van diezelf de gemeenschap. Weliswaar zijn de tegen stellingen tussen hen groot, maar wan neer hun kleine gemeenschap wordt be dreigd, vinden ze elkaar. Die dorpsgemeenschap is, op een paar uitzonderingen na, maar arm. Arbeiders, kleine zelfstandigen en daar hoog boven uit enkele rijkaards. Zo is het in de film, zo is het in het land, waarin de film speelt (Italië) eigenlijk ook en Frankrijk lijkt ten deze heel veel op Italië. Mis schien wordt daarom in die Italiaanse film wel Frans gesproken. Camillo en Peppone zijn namen ontspro ten aan het brein van een schrijver, maar Parodi bestaat werkelijk, los van de film. Zijn geslacht en nog een paar andere fa milies met klinkende namen zijn eigen lijk de leiders, de grote mannen, de „cap tains of industry" van Italië, te vergelij ken met de bekende 200 families in Frank rijk, die déar aan de touwtjes trekken. In Frankrijk leeft men haast permanent in een politieke crisis, in Italië had men weer een politieke crisis en waarschijn lijk niet een die een reeks afsluit, maar een die een reeks inluidt. De oorzaak? Sinds de verkiezingen in het vorige jaar was daar de heer Pella van de Christe- lijk-Democratische Partij Minister-Pre sident. De C.D. had veertig procent van de stem men en vormde de grootste partij van het land, maar omdat 40 procent min der is dan de helft had de C.D. partners nodig om op een programma te kunnen regeren. Die vond ze niet en daarom was het kabinet Pella eigenlijk een zakenka binet. Lopende zaken afdoen, de zaak draaiende houden en meer niet. Maar nu kwam Pella met een wetsont werp, dat wel degelijk een politieke be tekenis had en natuurlijk de tegenstan ders in het geweer riep. Niet alleen de oppositionele partijen, maar vooral de oppositie in eigen partij en de linkervleugelman Fanfani kreeg opdracht een nieuw kabinet te formeren. Waarmee we niet willen zeggen, dat de partij der Christen Democraten op sprin gen, staat, maar wel, dat de grote sociale tegenstellingen in het land grote tegen stellingen in de partij heeft geschapen. Het vervelende voor de Chr. Dem. in Ita lië is echter, dat haar linker vleugel niet aan haar linkerkant een partner vindt, die sterk genoeg is om er op een demo cratische manier mee samen te werken, ook al slaagde Fanfani met zijn kabinet. De tegenstellingen in de maatschappij hebben geen middenpartij in Italië's poli tieke leven een levenskans gegeven. Terwijl in de laatste vijf jaar de produc tie van Italië met bijna de helft toenam en 's lands inkomen met een derde, steeg het reëele loon van de industrie-arbeider met nog geen vijf procent. En dan zwij gen we nog maar van de landhongerige boeren in Zuid-Italië. Hoe kon dat land zo omhoog komen in zijn inkomen en zo laag blijven in zijn sociale rechtvaardigheid Het eerste geschiedde als overal in Eu ropa, door de Marshall hulp- Het laatste door de „achtergebleven" ideeën- Waar uit men de lering kan trekken, dat de modernste middelen om een land er bo venop te helpen tot het tegengestelde re sultaat leiden wanneer ze niet door mo derne geesten worden gehanteerd- En staat het er eigenlijk in Frankrijk niet precies zo voor Ook in Frankrijk is een regeling der za ken, die ook maar enigszins wijst in de richting van een modern maatschappelijk begrip, ver te zoeken, met dezelfde po litieke gevolgen. De aanvankelijk linkse M.R.P. is meer en als U, voor het kopen van zo'n mooie hem eerst enkele keren probeert. Deze service verleent U natuurlijk weer Burgem. Grothestraat 34 Tel. 2935 Naast City-theater. Bij huurkoop geen bijkomende kosten. Zie zo, dat is dus voor elkaar, De stoel staat voor de heren klaar, Men kan nu confereren. Het alleereerst in West-Berlijn En als ze daar een weekje zijn Dan gaan ze weer changeren. Ze kunnen nu dus aan de gang, Maar eerst heeft men. reeds dagenlang Geruzied en gemopperd. Als 't Westen zei: ik wil het zus, Dan werd er daalijk door de Rus En ander plan geopperd. Dat geeft de burger echt wat moed, 'k Moet zeggen het begint al goed, Ik vind het werk'lijk prachtig. Zo maakt men dus geschiedenis, Maar 'k geloof, dat ieders mening is Wat zijn ze kinderachtig. Ik wou, dat ik er bij kon zijn, Ik zou de heren in Berlijn Met deze raad benaad'ren „Kom kleine viertjes, hoor naar mij, Er is een kinderkamer vrij, Ga daar maar in vergaad'ren 1" meer naar rechts gezwenkt; de commu nisten hebben vooral in de industrie-stre ken de meeste aanhang; de midden-par tijen zijn geslonken tot een minderheid, die geen invloed meer kan uitoefenen op de gang van zaken. Maar wat men in Italië èn in de film èn in werkelijkheid ziet is een nauwer wor den van de kloof, die tussen de Camillo's en de Peppone's bestaat, ziet men in Frankrijk niet. Dat is aan een kant te betreuren, aan een andere kant niet, want de combinatie Peppone-Camillo kan, behalve op een. volksfront tegen de Parodi's, ook uit draaien op een nieuwe uitgave van Mus- solini of op een zet winkelt je van Moskou. Maar zijn beide laatste mogelijkheden te betreuren, wat moet men van Frank rijk zeggen, waar de strijd tegen de ideeën van de Parodi's al lang opgehouden heeft en alleen nog maar een parodie is De Soester Courant had 30 jaar geleden een Babbel-hoekje en daarin babbelt de schrijver van toen een lofzang op ons plaatselijk politiecorps, dat toen nog maar heel klein was. Wij lazen: „Elke gemeente heeft dingen, waarover men rechtmatig klaagt en kan klagen, maar toch ook andere dingen, waarover men roemen mag. In Amsterdam b.v. heeft ook ieder zijn klacht, maar over 't politiecorps is algemene roem, hetgeen deze zomer sterk uitkwam: een keurcorps. Maar niet alleen Amsterdam, ook Soest is en kan trots zijn op zijn politie. Zij hul digt het systeem, dat voorkomen beter is dan genezen. Correct en ijverig waar op zet in het spel is, billijk en niet fitterig of kleinzielig als onopzettelijk fouten wor den begaan. Laten wij het haar niet moeilijk maken en een dergelijk corps waarderen". Na de lofzang op onze Soester politie ook nog een goed woord voor de Soester- bergse politie „Naar wij vernemen heeft de gemeente politie, ten gerieve van de gemeentenaren van Soesterberg, een aantal hondenpen ningen ter beschikking, zodat bij haar ge durende deze maand (Jan. '24) de honden kunnen worden aangegeven. Een ieder wordt thans, om onaangenaamheden te voorkomen, aangeraden zijn hond tijdig voor de belasting aan te g*wn" Wat een service in die tijd en hoe soepel zo'n gemeentelijke hondenbelastingdienst. In welk tempo het inwonertal van Soest in die tijd groeide, zegt het Nieuwjaars nummer van de Soester Courant van '24: „Onze gemeente telde 1 Januari 1924 10582 zielen. Op 1 Januari 1923 was het inwonertal 9605. We gaan alzo met reuze schreden vooruit". Ja, dat gingen we toen, procentueel zelfs sneller dan de provincie en zelfs het ge hele land. De Boerenleenbank alhier had toen niet veel geduld met langzame betalers en adverteerde in de Soester Courant: „Spaarboekjes, die 17 Januari a.s. niet zijn ingeleverd, worden opgehaald met 50 cent boete. Voor hen, die 17 Januari a.s. de verschuldigde rente over 1923 niet hebben betaald, wordt de rente verhoogd met 1 procent van de hoofdsom, terwijl het crediet binnen korte tijd wordt opge zegd. Kantoor open Donderdags van 9-12 en van 4-7 uur." Met ingang van 1 Januari 1924 werd de kring, waarbinnen as en vuilnis opge haald werd, belangrijk uitgebreid, lezen we in een officiële kennisgeving van Bur gemeester en Wethouders. Hierdoor wer den nagenoeg alle ingezetenen in de ge legenheid gesteld, tegen betaling van 'n recht van ƒ2.50 per jaar, van deze dienst gebruik te maken. Dat opslaan van de prijzen blijkt toch niet zo lang in de mode te zijn, want tot voor enkele jaren betaalden wij nog steeds ditzelfde bedrag voor de vuilnisophaal dienst, Nu is het 3.50, maar voor die éne gulden meer hebben we vuilnisemmers en moderne auto's gekregen. Dertig jaar geleden zeiden de notabelen van Soest, dat Soest een „luxe plaats" moest blijven en er vooral geen industrie moest komen. De Fotografische Industrie te Soestduinen (de enige fotografische industrie in Neder land) kreeg toestemming haar bedrijf te Soestduinen te vestigen voor de tijd van één jaar en prees zich gelukkig, dat na dat proefjaar het bedrijf mocht blijven. Ver buiten de kom van de gemeente, tus sen Soest en Den Dolder, wilden onder nemende lieden een fabriek stichten, het geen geweigerd werd. Deze fabriek werd de grote A.K.U., welke in Ede en Arnhem graag aanvaard werd. De opvattingen van die tijd worden nog eens gedemonstreerd door een officiële mededeling in onze Soester Courant van Januari 1924: „Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van W. J. Kuijer, alhier, om, in perceel Nieuwstraat 1, een stoom wasserij met toebehoren te mogen oprichten, door hen onder voor waarden is toegestaan tot 15 Mei 1925". Deze wasserij is er nog en is nu 30 jaar oud. Het lijkt nu wel heel erg gek, maar wist U, dat 30 jaar geleden de bewoners van de Soesterbergsestraat 40 tot 80 ct. extra De OUDSTE, de VERTROUWDSTE KERKSTRAAT 1 TELEFOON 2677 bezorgloon voor een telegram moesten betalen, omdat de Soesterbergsestraat zo ver van de kom van de gemeente lag Ook de laatste post van iedere dag ging tot het einde van de Nieuweweg, doch de Soesterbergsestraatbewoners kregen hun post uit deze bestelling pas de volgende morgen bezorgd. Een lezer van onze courant bestreed het drankgebruik 30 jaar geleden met het volgende versje GEEN FAMILIE. Zij dronken zo broederlijk samen En noemden elkaar bij de namen, Maar al roder werden de neuzen En al kloeker werden de reuzen. Zij stapten met wagg'lende gebaren En grepen elkaar in de haren. Toen vielen ze saam bij 't varkenshok neer; „Pardon" zei 't varken, „ik schaam me zo zeer, Maar van mijn familie zijn ze niet, op mijn eer." Overeenstemming over conferentie plaats in Berlijn. Oostenrijk door beide partijen gerustgesteld. Nieu we verwikkelingen in Korea Dat de komende conferentie van de mi nisters van buitenlandse zaken der Grote Vier niet over glad gebaande wegen zal gaan, blijkt wel uit de moeilijkheden bij de voorbesprekingen over de plaats, waar in Berlijn de grote conferentie zal wor den gehouden. De westelijke mogendheden stelden het voormalige gebouw van de geallieerde bestuursraad voor als geschikte gelegen heid. De Russen voelden daar echter niets voor, omdat zij zich waarschijnlijk in het westen van Berlijn niet zo op hun ge mak voelen als in de Oostelijke sector, waar zij dan ook weisten, dat het groot ste deel van de corferentie zal worden gehouden. Aangezien de vertegenwoordigers het na vele uren vergaderen niet eens kon den worden, werd de voorbespreking maar opgeschort, totdat ruggespraak was gehouden en na veel praten is men daar na eindelijk tot een accoord gekomen. De eerste week zal de conferentie wor den gevoerd in het^ voormalige gebouw van de geallieerde bestuursraad, de tweede week in de Russische ambassade in Oost-Berlijn. De volgende zittingen moeten de heren diplomaten van de Grote Vier zelf maar uitmaken. De inleidende besprekingen hebben ech ter aangetoond, dat de conferentie zelf zeer moeilijk zal zijn. De Russen hebben immers nog niets van hun halstarrigheid verloren en er zijn geen redenen om aan te nemen, dat zij deze spoedig zullen op geven. Nu het nog ging om onbelangrijke zaken kon het westen toegevend zijn. Wanneer evenwel straks de conferentie aan de gang is en een ieder hoopt, dat er spijkers met koppen zullen worden geslagen dan zal het westen zeker voet bij stuk houden. Forster Dulles be vestigde nog eens de woorden van presi dent Eisenhower, dat E.D.G. en N.A.T.O. essentieel zijn voor Europa. Op de conferentie zal natuurlijk in de eerste plaats worden gesproken over Duitsland, maar ook Oostenrijk zal op SNELKOOKPAN Op 1, 2 en 3 Februari, iedere dag, om 10.45 u-, 2 uur, 3.45 en 8 uur, in de demonstratiezaal van het Gem. Gasbedrijf, L. Brinkweg. Toegangsbewijzen vanaf heden gratis verkrijgbaar bü Van Weeddestraat 31, Soestdijk, Telefoon 2239- Wacht U met het aan vragen der plaatsbewij zen, in verband met de beschikbare rui'nte, voor al niet tot de laatste dagen. ORGEL5 PIAN05 STEMMEN REPARATIE WW AM Tfïl NIEUWEWEG 103 VHIl I UL TELEFOON 2968 het programma staan. Logisch, dat Oos tenrijk, dat nog steeds op zijn vredes verdrag wacht, aan de deelnemende lan den een nota heeft gezonden, met het verzoek te willen ijveren voor een vre desverdrag. Zowel Amerika, Engeland, Frankrijk als Rusland hebben toegezegd, dat zij hier aan zullen voldoen, beide partijen even wel op hun eigen manier- Zo heeft Rusland Oostenrijk doen weten, dat het in geen geval accoord gaat met het z.g. verkorte vredesverdrag, dat indertijd door het westen is voorgesteld en dat uitsluitend punten bevat, waar mede Rusland zich accoord had ver klaard. Als de agenda weer zou luiden eerst Duitsland, dan Oostenrijk, zoals Rusland indertijd zo graag wilde, dan kunnen wij Oostenrijk helaas niet veel hoop geven. Laten we echter niet pessimistisch zijn en ons vastklemmen aan de woorden van president Eisenhower, die de geest, waar in de Amerikaans-Russische atoombe sprekingen worden gevoerd, bemoedi gend noemde. Deze besprekingen worden in Washington gehouden naar aanleiding van het voorstel van de Amerikaanse pre sident om over te gaan tot het instellen van een internationale atoombank. Terwijl op 25 Januari weer manhaftig een conferentie gaat beginnen, is een an dere conferentie, namelijk de politieke conferentie over Korea, nog lang niet aan de gang. De voorbereidende besprekingen kostten veel moeite, doch nog meer moeite kost het deze voorbereidende be sprekingen, die werden afgebroken, weer op gang te brengen- Inmiddels is het tijdstip gepasseerd waar op de anti-communitische krijgsgevange nen, ingevolge het besluit van het V-N.- commando, weer burgers zouden worden. De leiding van de Indische bewakingstroe- pen heeft Woensdag de bewaking weer overgedragen en morgen zullen de krijgsgevangenen worden vrijgelaten. De voorzitter van de Assemblee, mevrouw Pandit, heeft, op verzoek van haar rege ring voorgesteld op 8 Februari de 'ver gadering weer bijeen te roepen, indien 't merendeel van de leden het daar tenmin ste mee eens is. Dit voorstel is een gevolg van een besluit van de laatste vergadering inzake Korea, om eerst dan bijeen te komen, indien de toestand in Korea zulks naar het oordeel van de meerderheid der leden noodzake lijk maakt. Zij verzocht haar vóór van daag te laten weten hoe de leden er over dachten. Rusland, Tsjecho-Slowakije en nog enkele anderen deelden al spoedig mee, dat zij vóór waren, doch Ame rika vond het beter het uitsluitsel te ge ven na 29 Januari in verband met de ont wikkeling betreffende de krijgsgevange nen in deze week. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 Gediplomeerd instructeur. FILMS VOOR A.S. EMIGRANTEN. Hoe groot de lust tot emigreren in onze gemeente is, bewijst wel de belangstel ling voor films, welke reisbureaux ver tonen van de bekende emigratie-landen. Zo kreeg het reisbureau Lissone-Linde- man Dinsdagavond weer een behoorlijke publieke belangstelling, toen dit bureau, in hotel Eemland, een filmavond hield. De heer G. J. Hoeksema uit Amersfoort wees op de uitgebreide taak en nog gro ter service van zijn reisbureau, hetwelk de emigrant met raad en daad ter zijde staat. Hierna werden prachtige kleurenfilms vertoond. De film van Canada gaf een prachtig beeld van de graanbouw en de gang van het graan tot het brood, waarin de grootse transportmiddelen grote be wondering wekten. Verschillende bestaansmiddelen, die ook in Zuid-Afrika te vinden zijn, werden in de film over dit land belicht en men was niet vergeten opnamen te maken in het Kruger Wildpark. De film van N.W. Amerika liet de veeteelt aldaar zien. V OLK S-UNIVERS1TE1T. Dinsdagavond a.s. zal dr R. Miedema spreken over „De hand als spiegel van de ziel". O.m. zal de betekenis van de hand en wat de beeldende kunst in de hand heeft gezien, worden behandeld. GODSDIENSTIG DEBAT OVER DE KERK. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende Op vijf achtereenvolgende Donderdagen, des avonds om 8 uur, te beginnen op Donderdag 28 Januari a.s., zal in de St. Nicolaaskerk te Baarn een godsdienstig debat plaats vinden tussen de paters Mi- chael Hensen O.P. en Petrus Meijers O-P- van het Dominicanenklooster te Zwolle. In dit tweegesprek staan de beide pries ters, die hartstochtelijk geloven in de kerk waarover zij gaan spreken, alleen maar in ruimtelijke zin tegenover elkaar. Als zielzorgers weten zij, hoe velen - ook gelovig-katholieken - in deze bewogen tijd met die Kerk niet goed raad weten. De paters stellen zich dan ook voor door Een lezer vraagt mij of ik weet hoe het komt, dat ondernemingen die door de overheid worden „gedreven", steeds de neiging vertonen op de fles te gaan of, in het gunstigste geval, zo duur werken, dat er nooit winst uitkomt. Nu is dit, zoals het daar staat, niet hele maal waar. De P.T.T. b.v- verdient nog steeds geld, al geloof ik ook, gezien de luxueuse plannen van de P.T.T.-leiding, dat ze ook daar op weg zijn de winstkan sen overboord te zetten. Verder hebben we de Spoorwegen, die, volgens haar radiospreker Ir. Posthumus, de enige Spooweg in Europa is, die met winst werkt. Ik zal me er niet aan wagen Ir Psthumus tegen te spreken, maar mensen met tech nische knobbels en gevoel voor cijferop stelling in een balans, zeggen, dat zij dit eerst nog moeten zien en dan iets meer zouden moeten weten over de materiaal afschrijving etc. Maar hiermede is de vraag van de le zer nog niet beantwoord en eerlijk gezegd had ik liever gehad, dat hij me iets an ders vroeg. Maar om hem toch mijn eigen mening over dit onderwerp te geven: Misschien komt het wel doordat in de meeste gevallen het persoonlijk belang ontbreekt. Om b-v. die bouwonderneming in Den Haag te nemen. Zou zoiets in de particu liere bouw mogelijk zijn geweest Ik ge loof het niet en wel om de volgende re denen. In de particuliere bouw moet de onder nemer „uitgekookt" zijn om niet door even uitgekookte leveranciers te worden uitgebeend. De particuliere ondernemer moet overal met z'n neus opzitten om te zorgen, dat hij niet alleen voor de be lastingen e.d. werkt en er voor hem ook nog wat overblijft. In de Overheidsondernemingen zijn de leiders natuurlijk ook niet van gisteren, maar er is geen noodzaak om als een bok op de haverkist te zitten; omdat het hun eigen geld niet is en zij aan het eind van de maand toch hun salaris ontvangen en, wanneer zij het niet te bont maakten, uit eindelijk ook hun pensioen. Er zijn natuurlijk nog tal van andere oor zaken, maar ik meen, dat het ontbreken van de persoonlijke kans op winst of ver lies de grondredenen zijn. In door de overheid geleide bedrijven gaat het nu eenmaal anders toe dan in particuliere, commerciële ondernemingen. Waarom de overheid zich steeds weer werpt op zaken waar ze beter af kan blijven, weet ik niet. Mogelijk maakt het een deel uit van het verlangen naar nationalisatie van alles en iedereen. Weliswaar verafschuwen wij dit bij de landen achter het ijzeren gordijn, maar dat komt omdat zij daar het kind bij de naam noemen. H. OEKMAN. SOEST - UTRECHT - BAARN middel van dit tweegesprek het mysterie van de Kerk te benaderen vanuit allerlei problemen, die zich bij de moderne mens gemakkelijk kunnen voordoen. Zo willen zij achtereenvolgens spreken over de onderwerpen die dikwijls tegen de kerk worden ingebracht t.w.: „Ik vind de Kerk verouderd"; „Ik kan het ook zonder de kerk"; „Katholiek of anders denkende, dat maakt geen verschil"; „De Kerk heeft vele bezittingen"; „De Kerk heeft haar tijd gehad". De toegang tot de kerk is vrij voor ieder een, ook voor andersdenkenden. Ook de plaatsen zijn vrij. PHILATEL1CA, AFD. SOEST. De Soester postzegelverzamelaars kwa men voor het eerst in het nieuwe jaar bijeen en de voorzitter wenste hen een voorspoedig 1954, terwijl hij enige nieuwe leden welkom heette. Voordat de agenda in behandeling werd genomen, werd wijlen de heer Dorjee her dacht, die in December overleed. De vergadering nam een minuut stilte in acht te zijner nagedachtenis. De jaarverslagen van de verschillende functionarissen werden uitgebracht en getuigden van een opgewekt verenigings leven en een sterke financiële afdeling. Door middel van applaus werd het bestuur dank gébracht voor haar beleid in 1953. De veiling, geleid door de heer Kool, leidde tot geanimeerde koop. Ook duur dere stukken werden aangekocht, waar mede bewezen werd, dat de veiling zich in een stijgende belangstelling mag ver heugen- De verloting bracht als prijswinnaar de heer F. B. Kohier, die een zeer bijzondere zegel rijker werd. Het van ouds vertrouwde adres voor GLAS, VERF EN BEHANG J. BRANDSMA Soesterbergsestraat 52 - Tel. 2707

Soester Courant | 1954 | | pagina 1