SOEST. gjo MAD^ IN DE HOEK Qbs speciaal Ga s-kolenfornuis Fa. G. v. d. Pol prestige BAZAR DE LUXE DINSDAG 26 JANUARI 1954. 32e JAARGANG No. 7- SOESTER OURANT Abonn. per fcwart. 1-85 - per post 2.00 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 IMKERS BIJEEN. In restaurant „Zonneheuvel" had de jaar vergadering plaats van de Soester bijen houders. De jaarverslagen werden goedgekeurd, terwijl de periodiek aftredende bestuurs leden, de heren Roos, Van Elmpt en Vla ming herkozen werden. Besloten werd ook dit jaar de bijenvolken naar de boomgaarden in Bunnik te bren gen, waar de Soester bijen meehelpen aan de bestuiving en de imkers een goede ho- ning-opbrengst verwachten. Tijdens de rondvraag werd de vraag ge steld het gemeentebestuur te verzoeken weer honinggevende gewassen en bomen te planten in plantsoenen en langs de straten van onze gemeente. Gedacht werd aan linden en aan accacia's. Een geanimeerd bijenpraatje volgde tot slot, waarin de voor- en nadelen van de zachte herfst werden besproken. FEESTAVOND R.K. MIDDENSTANDS-VERENIGING. Zondagavond hield de afdeling Soest van de R.K. Middenstandbond haar jaarlijk se feestavond in het Sint Josephgebouw. De voorzitter van de feestcommissie, de heer L. J. Rademaker, opende deze avond, waarna de voorzitter van de afdeling, de heer H. J. Hom. een welkomstwoord sprak, waarin hij opwekte tot groter be langstelling voor de Middenstandsbond. Hierna werd een cabaret-programma uit gevoerd door Piet Ekel„ Benny Vreden en Katja Berndse. Piet Ekel oogstte met zijn emmer weer veel succes, alsmede met de reportage van de voetbalwedstrijd MiddenstandLap land. Benny Vreden bracht o.a. liedjes van Dirk Witte en Katja Berndse bracht haar eigen repertoire. Gedrieën hebben zij hun toehoorders een genoeglijke avond bezorgd- OPLEIDING TOT VRIJWILLIGE WELFARE-KRA CHT. Bij voldoende deelname zal door het Hoofdbestuur van het Nederlandse Roode Kruis een opleidingscursus en vervolg cursus voor vrijwillige Welfare-werkster worden gegeven. De bedoeling is deze te geven gecombineerd met de afd. Amers foort en Baarn en wel des Dinsdagmid dags te Baarn. Aanvang cursus 2 Febru ari a.s. Aantal lessen: tien. Daarna begint dan het werk bij de lang durig thuis liggende zieken te Soest. Zij, die hier iets voor voelen, worden verzocht zich aan te melden bij het se cretariaat Soesterbergsestraat 34, tele foon 2629, waar ook alle gewenste in lichtingen zijn te verkrijgen. Ook Mevr. Van Zanten, Heideweg 47, zal U gaarne inlichten en U voor de cursus noteren. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. „Willem Ruys", 8 Febr. Ned. Nw. Guinea: m.s. „Banka", 4 Febr. Ned. Antillen: s.s. „Breda", 26 Januari. Suriname: m.s. „Nestor", 6 Februari. Canada: s.s. „Rijndam", 23 Januari. Canada: m.s. „Westerdam", 28 Januari. Zuid Amerika: m.s. „Tara", 27 Januari. Uruguay: s-s. „Alcantara", 1 Februari. Australië: s.s. „Strathnaver", 23 Januari. Nieuw Zeeland: via Engeland, 23 Januari. Unie van Zuid en Zuid-West Afrika: m.s. „Pretoria Castle", 23 Januari. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. VERGADERING V.V.D. De plaatselijke afd. van de V-VD. be legt a.s. Vrijdagavond een vergadering in het Oranje-Hotel alhier. Spreekster is Mevrouw mr Stoffels-Van Haaften, lid van de provinciale staten van Noord-Holland. Men zie de advertentie in dit nummer. UITBREIDING DIERENASYL. Een dezer dagen werd, in aanwezigheid van het voltallige afdelingsbestuur met zijn dames en enkele genodigden, de uit breiding van het asyl aan de Lange Brink- weg geopend. De voorzitter herinnerde er aan hoe de asylhoudster, met al haar goede zorgen voor de dieren, ook nog haar huiskamer belangeloos beschikbaar stelde voor de behandeling van hulpbehoevende dieren door een dierenarts. Deze toestand kon niet worden besten digd en daarom waren er reeds lang plan nen hierin verbetering te brengen, maar de financiën spraken ook een ernstig woordje mee. Thans is 't er echter van ge komen. Ongeacht de beperkte ruimte, waarover beschikt kon worden, is er een practische inrichting bijgebouwd, waarin de dieren door een arts behandeld kunnen worden en zal een wekelijks polikliniek- spreekuur worden ingesteld ten nutte van zieke huisdieren van alle Soester inge zetenen. Tevens zullen de pension- en zwerfdieren onder regelmatige controle komen, het geen zeer zeker van groot belang is. De buitenhokken aan de zijde van het Kerkpad zijn bovendien tot 2 meter ver groot; eveneens een belangrijke verbete ring. Het behoeft geen betoog, dat deze aan bouw en verandering een grote bres heb ben geslagen in de kas en daarom is een bazar in voorbereiding om te trachten evenwicht in het budget te brengen. Nadere inlichtingen omtrent het weke lijks spreekuur van de dierenarts in de polikliniek zullen, zodra doenlijk, volgen. VOLKS-ONDERWIJS. De jaarlijkse feest- en propaganda-avond van de afdeling Soest, waarvoor goede be langstelling bestond, had plaats in de zaal van „Eemland". De heer C. v. d. Schoor verwelkomde in zijn openingswoord speciaal de heer P. v. Thuyl, algemeen secretaris van de vereni ging Volks-Onderwijs, de afgevaardigden van de zusterafdelingen Amersfoort, Baarn en Soesterberg, alsmede Wethou der De Haan. De heer Van Thuyl sprak een propagan- da-woord. Hierin zette spr. de eisen uit een, welke men aan een school moet stel len, t.w. goed en degelijk onderwijs; een prettige school met een goede sfeer, waar heen de kinderen graag gaan; een goede verstandhouding tussen school en huis, tussen leerkrachten en ouders; een goede oudercommissie, terwijl de school toegan-- kelijk moet zijn voor alle kinderen, on geacht rang, stand of religie. De toneelgroep voerde hierna op het stuk in 6 taferelen „Verbroken Banden". Het werd een alleszins vlotte vertolking met zeer goed spel, waarin het echtpaar Hinderdael uitblonk. De regisseur, de heer J. v- d. Broek, SNELKOOKPAN Op 1, 2 en 3 Februari, iedere dag, om 10.45 u., 2 uur, 3.45 en 8 uur, in de demonstratiezaal van het Gem. Gasbedrijf, L* Brinkweg. Toegangsbewijzen vanaf heden gratis verkrijgbaar bij Van Weedestraat 31, Scestdijk, Telefoon 2239* Wacht U met het aan vragen der plaatsbewij zen, in verband met de beschikbare ruimte, voor al niet tot de laatste dagen. kreeg de verdiende hulde van de heer v. d. Schoor en ontving een boekwerk; Van het echtpaar Drewes, dat naar Den Helder verhuist, werd afscheid genomen en hen werd dank gebracht voor de lange medewerking aan Volksonderwijs en aan de toneelgroep. Een mooie plant kregen zij voor hun nieuwe woning als herinne ring aan Soest mede. EEN SCHOONMOEDER UIT DUIZEND. De Speeltuinvereniging „Kindervreugd" voerde Zaterdagavond, onder grote be langstelling, in de zaal van „Eemland", het blijspel op van Henri van Daele: „Een schoonmoeder uit duizend". Voordat de drie bedrijven een vlotte ver tolking kregen, sprak de voorzitter, de heer E. van Dijk, over het speeltuinvraag- stuk in onze gemeente. In dit verband deelde hij mede, dat op 6 Maart door de Ned. Speeltuin Unie in het Oranje-Hotel een bijeenkomst zal worden belegd, waar toe de Soester speeltuinverenigingen en het gemeentebestuur zijn uitgenodigd. Hierna kwam de schoonmoeder-uit-dui- zend ten tonele met haar medespelers, die het kostelijk verhaal van Van Daele uit stekend personificeerde en waarvan de toeschouwers volop genoten. Na afloop werd aan de leden van deze toneelgroep door de voorzitter dank ge bracht, alsmede aan de heer C. Gorree, de regisseur. Onder leiding van The Melody Makers werd deze avond met een gezellig bal besloten. TONEELAVOND „ONS GENOEGEN". Zaterdagavond a-s. geeft de buurt- en speeltuinvereniging „Ons Genoegen" een toneelavond in „Eemland". Opgevoerd wordt het spel in 3 bedrijven „Meisje met de rode strik". CONTROLE ARBEIDSWET. De politie heeft een intensieve controle uitgeoefend op de naleving van de bepa lingen van de Arbeidswet. In diverse be drijven bleken overtredingen te worden begaan, hetgeen leidde tot het opmaken van meerdere processenverbaal. PSYCHISCHE VERSCHILLEN TUSSEN MAN EN VROUW. De vraag of er psychische verschillen tus sen man en vrouw zijn, is zo oud als de wereld. Zij zijn er, al kan men bepaalde eigenschappen niet alleen als vrouwelijk' en andere als mannelijk bestempelen, zo als men wel eens doet drs W. A. Nell, die Vrijdagavond over dit onderwerp voor de leden van 't Nut sprak, kreeg hiervoor een grote belangstelling en een volle zaal in het Oranje-Hotel. De heer Nell ging hierin na of de psy chische verschillen tussen man en vrouw te herleiden waren tot de lichamelijke verschillen, welke er bestaan bij deze twee mensen-soorten, zoals destijds de onder zoeker Heimans had gedaan en waaruit de conclusie kwam, dat de lichamelijke verschillen niet de achtergrond van de psychische verschillen zijn, ofschoon deze er wel mee in verband kunnen staan. Deze Heimans beweerde b-v., dat vrou wen heftiger reageren, partijdiger zijn, geloviger en bijgeloviger zijn dan man nen. Inderdaad geeft een vrouw zich anders dan een man. Zij geeft zich geheel aan iets of iemand. Een man daarentegen is koeler, rustelozer, zijn werk roept hem en hij dreigt „verzakelijkt" te worden en komt daardoor niet tot die diepte van meeleven als de vrouw. De vrouw zou een verengd bewustzijn bezitten. Zij zou weinig zaken kunnen behandelen, doch er wel dieper op ingaan. De man ziet meer en maakt meer mee en denkt schematisch en mathematisch en ziet daardoor breder en „objectiever". Toch heeft de vrouw het vermogen om zich met haar gehele wezen aan iets of iemand te geven en geeft de indruk van engheid. De man zou meer intellect bezitten dan de vrouw. Als men de elementen van in- telect beziet; de kennis van een aantal Gelukkig heeft ons landje weer eens een goede beurt gemaakt, want, waar andere landen, die het natuurlijk lang niet zo goed door hebben als wij, nog talmen en meer trachten te bereiken, keurden wij, als kleinste deelnemer, bij monde van on ze Eerste Kamer, de E-D.G.-overeenkomst goed. Alsof we bang waren de boot te missen, moesten en zouden we als eerste over de streep vliegen. Het bezorgde ons een goedkeurend klopje op de schouder van President Eisenho- wer, maar nu zitten we vast aan de voor waarden zoals ze nu liggen en waarin andere landen niet zonder meer wensten te trappen. Voor we elkaar verkeerd begrijpen: ik juich de E.D-G- in principe van harte toe. Het zou stom zijn iets anders te willen dan blokvorming tegen een latent ge vaar, maar daar het onze regering bekend was, dat andere aangezochte deelnemers nog aan het peuteren waren om betere en meer garantie, is het vooral tegenover onze Benelux-partners niet helemaal cor rect de overeenkomst aan te gaan zoals die ons werd voorgelegd. Enige garantie, dat ons land uit de puree zal worden geholpen wanneer wij onver hoopt weer eens bezet zouden worden, .hebben wij niet. Dat de anderen geen vrede zullen sluiten buiten ons om, mogen we op moraliteits- gronden alleen maar hopen en dat onze souvereiniteit geëerbiedigd zal worden moeten we maar aannemen. Nu zegt het geven van garanties ook niet alles, want Tsjecho-Slowakije werd, on danks alle garanties, verkocht en verra den in de dagen vóór 1940, omdat het de verdragspartners beter uitkwam de plech tig gegeven garanties te vergeten. Hoe het ook zij, aan de E.D.G.-overeen- komst zitten we nu vast. Laten we hopen, dat er nooit iets van geeffectueerd behoeft te worden, want, al ben ik ook voorstander van een eens gezind Europa, helemaal gerust ben ik op de houding der verdragspartners in een zo'n vage overeenkomst niet. Daarom vind ik, dat we nu eens hadden moeten bedanken voor de eer de eerste te zijn. Het feit, dat mr Jonkman, voorzitter der Eerste Kamer en zetelhouder voor de P- v. d. A-, tegenstemde, spreekt voor mij boekdelen. H. OEKMAN. kan ook Uw keuken heerlijk ver warmen. Deze combinatie, een wonder van techniek, maakt een kachel in Uw keuken overbodig. Vraagt U eens inlichtingen en demonstratie bij Burgem. Grothestraat 34 Tel. 2935 Naast City-theater. feiten; het beschikken over deze feiten; de fantasie om met deze feiten om te gaan; de geheugen-functie en het bezit ten van voldoende belangstelling, dan stelde spr. vast, dat de mannen-als-geheel niet over meer feiten en zeker niet over meer fantasie beschikken dan de vrou wen. Het geheugen is bij beide groepen aanwezig of ontbreekt. Het blijkt niet, dat de man intelligenter is, doch hij is het anders dan de vrouw. Een typerend verschil met de man is het bezit van een intuïtie, welke de vrouw heeft, d-w.z- het onmiddellijk inzicht heb ben in de dingen en een intuïtieve han deling is zeer verschillend van een in telligente handeling. De verschillen tussen man en vrouw zijn er, alsdus spr.'De vrouw is labieler, zwak ker, heeft een directe intuïtie, hecht die per dan de man, doch dit zijn qualitatie- ve en geen quantitatieve verschillen. De existentiële houding van de vrouw tegenover de wereld is anders dan die van de man en spr- besloot met de con clusie: de man is een probleem en de vrouw blijft een mysterie.. De heer J. Andriessen dankte de spr. voor de boeiende causerie en deelde me de, dat, bij genoegzame deelneming, drs Nell in het najaar een cursus zou komen geven-

Soester Courant | 1954 | | pagina 1