Jckoemker De grote conterentie MEDEDELING. OPRUIMING Weet U Prijzenswaardig. Wat deed Soest voor de geadopteerde gemeente Oosterland Brandpunten der Internationale Politiek. „PRACTICUM" NIEUWE CURSUSSEN Autorijlessen Autorijschool D. Engel Bevroren waterleidingen electrisch ontdooid. Fa. G. v. d. Pol SOEST. Thans de GRUNDIG RADIO ook in SOEST verkrijgbaar! FUGERS ra RADIO IN DE HOEK. bij de Stichtsche Schoenhuizen VRIJDAG 29 JANUARI 1954. 32e JAARGANG No. 8. SOESTER (f)OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOB REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 ..Oorlog is een voortzetting van de vre despolitiek met andere middelen", zei generaal Clausewitz eens. Clausewitz was de man, die het voeren van een oorlog op een wetenschappe lijke leest schoeide. Bij de beroepsstrate gen staat zijn naam in hoog aanzien, of schoon de man allang dood is èn de ma nier van oorlogvoeren èn de ganse situa tie sinds Clausewitz grondig zijn gewij zigd. Vooral de Russen hebben een levendige belangstelling voor de theorieën van deze Duitse generaal. Zo komt het dan, dat we ons afvragen of de Russen niet, in dachtig aan des generaals woorden, me nen, dat een conferentie niet de voortzet ting kan zijn van een zenuwenoorlog met andere middelen. Een zenuwen-conferen tie dus. De voorbereiding leek er in elk geval al veel op. Er zijn zelfs mensen, die menen, dat de Russen alleen naar Berlijn komen om de zenuwen van de Westelijken zó op de proef te stellen, dat die Westelijken uit elkaar zullen vallen. Laten we deze ver onderstelling even terzijde. De vier heb ben échter of vóór hun zenuwen ook wel degelijk hun reëele belangen, die ze ter tafel zullen brengen. Welke dat zijn De Russen hebben hun belangen bij een hereniging van Duitsland. Die belangen zouden natuurlijk het beste zijn gediend wanneer West-Duitsland b.v. zich bij de laatste verkiezingen had uitgesproken voor hun bestel. De communisten kregen er echter geen voet aan de grond en de Juni-stakingen van het vorig jaar wijzen er ook niet op, dat in Oost-Duitsland de waardering voor dat bestel bijster groot is. Een herenigd Duitsland zou dus vast geen goede buur van hen worden en wanneer het verenigde Duitsland zich nu eens uitsprak voor de invoeging tussen de Westelijken Van hun gezichtshoek uit bekeken zou dat betekenen, dat de Wes telijke macht opschoof van de Elbe tot de huidige Poolse grens. Weliswaar zou die macht dan op de Zui delijke flank nog een satelliet van Rus land, Tsjecho-Slowakije vinden, maar 'n uitgesproken onbetrouwbare, al even on betrouwbaar als Polen is. Een herenigd Duitsland de gelegenheid te geven zich te keren tegen of te bèkeren tot het Wesen moet dus door hen wel on aannemelijk worden geacht. Zouden er dan garanties kunnen worden gevonden, dat het verenigde Duitsland neutraal zou blijven en onbewapend We geloven, dat nóch de mensen, die die ga ranties zouden krijgen, nóch de mensen, die deze garanties zouden geven, veel waarde er aan zouden hechten. Trouwens zou zulk een holte tussen Oost en West niet oorzaak worden van nog grotere „ze nuwen-activiteit" aan weerszijden Maar als die Duitse holte nu eens naar 't Noorden en naar het Zuiden zou kunnen worden uitgebreid tot een brede zone, die de twee tegenstanders op een behoor lijke afstand van elkaar houdt Onlangs is aan Mototov een fantastisch plan toegedicht. Rusland zou bereid zijn zich uit Oostenrijk, Hongarije, de Bal kan, Roemenië, Tsjecho-Slowakije en Po len terug te trekken. Van Friesland en Zweden af tot aan de Middellandse Zee toe en Griekenland zou dan door het Westen moeten worden losgelaten. Zo zou dan zulk een zone ontstaan. Maar afgezien van de onwaarschijnlijkheid en van de bezwaren, die voor een zone al evenzeer gelden als voor een „holte", zo- dat wij naa6t een uitgebreide collectie Philips Radio-Appa raten ook leveren alle andere Nederlandse en Duitse Radio-merken Lieve help, wat een sensatie, Er wordt zo maar, ongevraagd, Door de kruideniersbedrijven Menig ding in prijs verlaagd. Dit is werk'lijk prijzenswaardig En een degelijk bewijs Van het zeer gezonde inzicht, Want het werd toch wel wat „grijs". Nauw'lijks was de „5 procent" er Of de mensen waren zuur, Alle prijzen gingen stijgen En het leven werd weer duur. Zonder overheids-bemoeiing, Ja, zelfs zonder vakgroep-dwang, Gaan nu Neêrlands kruidenieren Waarlijk doelbewust hun gang. Als nu ieder zich bewust wordt Welke moog'lijkheid dit biedt, Komt men tot de eind-conclusie „Neêrland is zo gek nog niet". Eertijds holden alle lonen Achter hoge prijzen aan, Daarom wil ik ieder prijzen, Die dit heeft teniet gedaan. Want nu kunnen we wat meer doen Voor een beetje minder geld En ik kan u wel vertellen Dit wordt zeer op prijs iets heeft toch alleen werkelijk zin als beiden zich met „goede bedoelingen" ach ter zulk een zone willen terugtrekken. De spanningen die er heersen zouden dus weggenomen moeten zijn. Overigens zou dit van Rusland zulk een concessie betekenen, dat het van zijn kant tenminste even grote van het Wes ten zou moeten verlangen. In het Westen zien we maar één moge lijkheid tot zulk een wederdiensthet terugtrekken van Amerika's atoommacht uit de landen aan deze zijde van de At lantische Oceaan. En wanneer die Westelijke concessie niet in het Westen zou liggen Dan is het haast ondenkbaar, dat praten daarover zonder China zou geschieden, wat in houdt, dat de conferentie van de Vier zou moeten worden gevolgd door een con ferentie van de Vijf en dus een erkenning van China door Amerika. Dit laatste al leen al zou een belangrijke concessie be tekenen, zij het alleen voor Amerika. Zo zijn we met het uitspinnen van een mogelijke gedachtengang der Russen al leen al aan het einde van onze plaats ruimte gekomen. Misschien dat de ko mende week aanleiding geeft te gaan ge- dachtenlezen bij de anderen. Maar dat is mede een kwestie van het verdere ver loop der Berlijnse samensprekingen. Prinses Beatrix, die a.s- Zondag haar 16e verjaardag viert. Zoals bekend werd de gemeente Ooster land op Schouwen-Duiveland, in het ka der van de adoptieregeling, geadopteerd door de gemeenten Baarn, Rijssen, Eem- nes en Soest. „Wat deed Soest in deze hulpverlening", zo hebben we ons eerder afgevraagd, toen het ons bleek, dat de Soester bevol king in hun enthousiasme voor het getrof fen gebied zeer verkoeld was. Allereerst werd met de andere hierboven genoemde gemeenten zorg gedragen voor het leveren van een houten nood-secreta rie, welke sedert maanden goede diensten verricht in de buurgemeente Bruinisse. Een aantal kasten, bureaux en stoelen werden tevens voor de inrichting ter be schikking gesteld. Soest stond tevens een brandkast in bruikleen af, daar de brand kast van Oosterland door de watersnood onbruikbaar was geworden. Als nachtverblijf voor de Burgemeester van Oosterland, zond de firma Kip uit Soesterberg een zogenaamde caravan, een kampeerwagen. Daar Oosterland met Nieuwer- en Ouder kerk behoorde tot de gemeenten, die pas droog konden vallen na het sluiten van het beruchte gat bij Ouwerkerk, heeft het vrij lang geduurd voor er gewerkt kon worden. Intussen werd door de heer Wee- da, van de afdeling financiën van onze secretarie, personele hulp verleend bij de administratieve werkzaamheden, die door de ramp achterwege gebleven waren. Hij werkte er met succes gedurende een twee tal perioden van tesamen 2 maanden- Voor het leegpompen van kelders en tot beveiliging van dat gedeelte van de be volking, hetwelk, ondanks alle bezwaren, was teruggekeerd, werd een baby-brand spuit in bruikleen afgestaan. Na het droogvallen ging een ploeg arbei ders van gemeentewerken twee weken naar Oosterland voor het schoonmaken van openbare gebouwen. Een grote water tank werd gezonden voor de opslag van water voor huishoudelijk gebruik. Voor het ophangen van voor de bevolking beschikbaar gesteld kleding werden enige honderden kleerhaken van het Natuur bad in bruikleen afgestaan. Lectuur en gezelschapsspelen werden afgezonden naar de geëvacueerde bevolking. Door de dienst van gemeentewerken werd verder zorg gedragen voor een reconstruc tieplan van het beschadigde raadhuis, ter wijl het in de bedoeling ligt eenzelfde plan te maken voor het verenigingsge bouw. De technische ambtenaar Kok nam dit gedeelte voor zijn rekening. Voor de zwaar getroffen gemeente Ooster land betekent het voorgaande vanzelf sprekend niet de oplossing van alle moei lijkheden. Toch bleek uit een onderhoud met enige ingezetenen ter plaatse, dat men deze hulp van gemeentewege zeer op prijs stelt. Jammer is het, dat de oproepingen in on ze courant tot het verlenen van hulp in een of andere vorm, zo weinig weerklank vonden bij de burgerij van Soest. Slechts 2 vrijwilligers boden zich aan voor de schoonmaakploegen, welke aldaar wer den ingezet, terwijl enkele burgers een gezelschapsspel of lectuur afstonden. Een pover resultaat na het enthousiasme van de eerste dagen. Nu intussen de bevolking is weergekeerd, doen zich nieuwe moeilijkheden voor en moeten wij bewijzen, dat de adoptie een zaak is, die in de eerste plaats de bur gerij aangaat. Wat wij Soestenaren doen kunnen Lectuur en gezelschapsspelen beschikbaar stellen. Dringend verlegen is men b.v. in de recreatiezalen om pingpongtafels en biljarts. Wat een mogelijkheid ligt er niet in een plan om de huizen van de inwoners van Oosterland en Sirjansland op te fleuren met planten. Alle bomen zijn dood en in de tuinen leeft geen enkele plant meer. Zouden wij hier niet de helpende hand kunnen bieden Is het niet slechts een kwestie van aanpakken Een gunstige uitzondering in de hulp van de burgerij vormt de hulp, welke de Soes ter winkeliers hun getroffen collega's in Oosterland gaan bieden. Enige duizenden guldens werden in de eerste dagen van de ramp bijeengebracht en hierover worden t.z.t. mededelingen gedaan. Spanje in conflict met Frankrijk en Engeland. Krijgsgevangenen wer den burgers. De Grote Vier ver gadert. Het schijnt wel of de politieke wereld al leen tevreden is als er veel rumoer is. Natuurlijk kan het zuiver toeval zijn, dat plotseling in Marokko de onenigheid weer is opgelaaid. Nu willen wij niet beweren, dat het in Marokko sinds het afzetten en verbannen van de oude sultan en de vervanging door de nieuwe Sultan van Rabt rustig is geweest. Dagelijks werden in Marokko nog aanslagen gepleegd. Doch deze keer komt de onrust niet van de zijde van Marokkanen, doch van Spaans Marokko, in casu Spanje. Om de samenhang hiervan te begrijpen moeten wij terug gaan tot 1912, toen Ma rokko in twee protectoraten werd ver deeld, een onder Frankrijk en een onder Spanje. Beide protectoraten behielden 'n sultan als religieus en nationaal hoofd. Dit werd niet alleen gedaan om tegemoet te komen aan de we.isen der Marokka nen, doch tevens weiV hierdoor een las tige geschiedenis oift&iia. Toen echter de oude Sultan door Frank rijk werd afgezet, gebeurde dit zonder toestemming van Spanje. De administratie van Spaans Marokko weigerde de nieuwe Sultan echter te er kennen en bleef de oude verbannen Bey zien als de wettelijke sultan. Frankrijk is nu dezer dagen onaangenaam getroffen door het bericht, dat Spanje overweegt een vertegenwoordiger te la ten kiezen, die de verbannen Sultan in Frans Marokko zal vertegenwoordigen. Frankrijk kwam hiertegen direct in het geweer, zowel letterlijk als figuurlijk en vond het nodig een aantal schqpen bij wij ze van oefening naar Marokko te zenden. Frankrijk hoopte natuurlijk, dat deze zijdelingse dreiging voor Spanje een goe de wenk zou zijn, om met die mallighe den in Franse ogen op te houden- HANDELSINSTITUUT Torenstraat 2d - Soest - Tel. 2100 1 Februari aanvang 'voor Stenografie Ned. en Moderne Talen Machineschrijven Aanmelding dagelijks. Langdurige besprekingen tussen de Fran se regering en de Spaanse ambassadeur in Frankrijk gaven daar alle reden toe. Des te pijnlijker was het voor de rege ring Laniel te vernemen, dat niet min der dan dertigduizend Spaans-Marokka nen, onder wie zeer vele hooggeplaats- ten, tijdens een protest-bijeenkomst in Tetoean, de hoofdstad van Spaans-Ma- rokko, aan de Spaanse regering te Ma drid verzochten voor hen een nieuwe Sultan te benoemen, Moelaj el Hassan, kalief van Tetoean. Frankrijks antwoord was een nota aan de Spaanse regering, waarin ernstig werd geprotesteerd tegen wat Frankrijk noem de schending van de Marokkaanse een heid. Volgens ons heeft Spanje echter gelijk als het zegt, dat deze eenheid reeds werd geschonden toen de nieuwe Sultan werd ORGEL5| PIANO'S STEMMEN REPARATIE WW A M rni NIEUWEWEG 103 IHW IUL TELEFOON 2968 benoemd zonder goedkeuring van de Spaanse administratie. De Franse consul heeft thans gedreigd met de banvloek uit te spreken over zijn concurrent-collega. De Spaanse regering stond deze week wel zeer in 't nieuws. Niet alleen Frank rijk protesteerde bij Spanje, maar ook Engeland diende een protest in inzake Gibraltar. Ook deze geschiedenis heeft een achter grond, althans een begin. Zoals bekend, maakt koningin Elisabeth van Engeland een reis door haar domi nions. Het lag in het voornemen op deze reis ook Gibraltar aan te doen. Spanje liet door zijn ambassadeur in Londen we ten, dat het een dergelijk bezoek niet op prijs stelde en dat daarom de koningin maar niet moest komen. De Britse regering repliceerde, dat Gi braltar Brits eigendom is en dat zij niet zou weten, wat Spanje daarmee had te maken. Daarmede was de kous voor En geland af. Echter niet voor een groot aan tal Studenten in Spanje, die in Madrid en nog enige steden in Spanje een grootse protest-actie tegen Engeland ging voeren, onder de leuze: Gibraltar terug aan Spanje. In dezelfde tijd vallend, bracht op Gibral tar de nieuw benoemde Spaans militaire gouverneur van Algeciras, dat aan de overkant van Gibraltar ligt, een beleefd heidsbezoek aan zijn Britse collega van Gibraltar, waar aan beider adres harte lijke en vriendschappelijke woorden wer den gesproken. Waar de onrust het meest wordt verwacht komt deze niet altijd. Zo was het Korea, waar de krijgsgevan genen precies op het door de Geallieerden gestelde uur werden vrijgelaten- Hoewel de Noord-Koreanen wilden wachten tot de besprekingen over de politieke confe rentie, die tot nader order zijn verdaagd, waren beëindigd, hebben de geallieerden zich aan de datum gehouden. Ondanks de verwachte moeilijkheden is alles ordelijk verlopen. Te Berlijn is de conferentie der Grote Vier begonnen. Vooraf hebben eerst de Weste lijke drie een plan gemaakt, waarmede zij denken op te kunnen tornen tegen Rusland. De Westelijke drie zullen aan Rusland mededelen, dat zij gezamenlijk Duitsland zullen verplichten na de hereniging van ieder offensief af te zien. Van hun kant verwachten de Westelijke mogendheden, dat Molotov alles in het werk zal stellen de herleving van het Duitse militarisme tegen te gaan of te beperken. Maandag is de conferentie begonnen en de eerste geluiden waren niet erg hoop vol. Maar laten we hopen, dat ook daar de pap niet zo heet wordt gegeten als ze wordt opgediend. Ofschoon wij ook van deze conferentie geen hoge verwachtin gen koesteren. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 Gedipt. A.N.W.B. Boads-instructeur. worden door ons in een mini mum van tijd Bel op Telefoon 2935 en wij komen direct. Burgem. Grothestraat 34 Tel. 2935 Naast City-theater. DE PRIJS VAN VOLKSWITBROOD VERANDERD. De Nederlandse Staatscourant van 22 Ja nuari bevat een Ministeriële beschikking tot vaststelling van de nieuwe broodprij zen. In de nieuwe regeling is het resultaat verwerkt van het nadere overleg met de Nederlandse Bakkerijstichting over de voorstellen naar aanleiding van de voor 4 Januari 1954 aangekondigde prijzen Wij zijn er in geslaagd van dit gerenommeerde merk voor deze gemeente de alleenvertegenwoordiging te krijgen. Wij kunnen U nu een keuze bieden, die U moeilijk elders zult vinden. JIJÜWiHl KERKSTR3 TEL.2766 Er zijn onderwerpen, waarop je, ondanks alle goede voornemens van „nooit meer één woord", toch altijd weer terug schijnt te moeten komen. Ik heb U een hele tijd geleden eens ver teld hoe U bijna van mij verlost was, toen ik op een donkere avond nog even naar de post moest en, wat wij in onze jeugd noemden, een „doodsmak" maak te over een vuilnisemmer van een laan- genoot, die zo vriendelijk was geweest deze op het trottoir te laten staan. Ik weet niet of het waar is, dat een ezel zich nooit 2 maal aan eenzelfde steen stoot, maar in ieder geval sneuvelde ik vorige week, zonder enige glorie, weder om over een vuilnisemmer, zij het ook, dat het een andere was. Ik ben op (zere) hoge poten op het huis van de eigenaar van de emmer afgestapt, om deze man eens haarfijn iets uit de doeken te doen, maar trof niemand thuis. Achteraf ben ik daar blij om, want U weet hoe het gaat als „het ene woord het andere haalt" en vermoedelijk heb ik de politie een oproep bespaard. Kijk, het buiten laten staan van een vuilnisemmer tot midden in de nacht is natuurlijk nooit goed te praten, al kun nen er zich omstandigheden voordoen, dat men buiten machte is dit te voorko men. In onze gemeente, waar de verlichting zo slecht is, dat we eigenlijk niet van „verlichting" kunnen spreken, is het daar om zaak maatregelen te nemen voor ge vallen, dat we weten niet op tijd thuis te zullen zijn om de vuilnisemmer binnen te halen. Bijvoorbeeld Uw buren te ver zoeken het ding aan de kant te zetten. Later, zo ongeveer 1984, zal zo'n verzoek niet meer nodig zijn, omdat dan de ge meentelijke straatverlichting zo is, dat we na zonsondergang op de Soester we gen kunnen zien waar we lopen. Heus, zolang we het met beloften voor een betere straatverlichting moeten doen, zullen we wat minder nonchalant met onze vuilnisemmers moetep zijn. Wanneer bovendien de betrokken dienst maar een klein beetje vlugger kapotte lampen herstelt, zo mogelijk met groter wattage, en men daarmee niet een week of drie-vier wacht, zoals ik een geval ken, dan zullen wij onze ziel wel in lijdzaam heid bezitten en rustig afwachten tot de belofte tot betere straatverliching wordt ingelost. H. OEKMAN. SOEST - UTRECHT - BAARN van het volkswitbrood. De prijs voor het volkswitbrood werd in een aantal provinciesteden met 1 cent verlaagd, terwijl de prijs op het platte land met 1 ct. werd verhoogd. Hierdoor was het prijsverschil tus sen een aantal provinciesteden en het platteland 2 cent per brood geworden, tengevolge waarvan de bakkerij grote moeilijkheden vreesde in de omgeving der steden. In het communiqué van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening wordt verder gezegd, dat het prijsverschil in verschillende steden en op het platteland op grond van kostprijsbe rekeningen gemotiveerd is, doch dat dit prijsverschil debiet-verschuivingen in aan de steden grenzende gemeenten te weeg kan brengen ten koste van de onderne mers, waardoor ongewenste toestanden zouden ontstaan Daarom is een regeling getroffen, waarbij de prijszetting voor bepaalde gebieden zal gelden voor provinciesteden, tesamen met het omliggende gebied. Voorts is voor enkele als provinciestad ge classificeerde gemeenten, waarvan een groot gedeelte als „platteland" kan wor den beschouwd, wijziging in de prijsstel ling aangebracht. Voor de provincie Utrecht zijn de prijzen alsvolgt: Stad Utrecht afgehaald 35 ct., bezorgd 36 ct. Amersfoort en Oud-Leus den afgehaald 37 ct. en bezorgd 37 ct. Overige gemeenten en gedeelten van ge meenten, waaronder dus ook Soest, af gehaald 37 ct. en bezorgd 38 ct. SCHOOLWEDSTRIJD SCHAATSENRIJDEN. Op de daartoe welwillend beschikbaar gestelde ijsbaan, „Peter's Baan", hielden de leerlingen van de openbare Ulo-school Dinsdagmorgen, onder leiding van hun gymnastiekleraar en onderwijzers, onder linge wedstrijden in het hardrijden. Er werd in vier groepen gereden, twee van meisjes en twee van jongens, inge deeld naar de leeftijd. Ondanks een straffe Oosten wind werd er flink gereden, al zocht men zo nu en dan ook graag even de consumptietent op. De oudercommissie had enkele leuke prijsjes beschikbaar gesteld en voor ieder die afviel was er een fijne koek. De prijzen kwamen tenslotte bij: Groep I, meisjes: Marijke Veenstra, Han- nie Roos en Olga de Leeuw. Groep II, meisjes: Truus Moree, Carla de Vries en Nettie van der Hurk. Groep I, jongens: Herman Heupers, Guus van den Burg en Otto de Weerd. Groep II, jongens: Nico Spaink, Eddy Hoogandoorn an Qeurt Klayn.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1