Oud Soest. H&NBEL5INSTITUÜT „PRACTICUM" NIEUWE CURSUSSEN voor Stenografie (Ned. en Moderne Talen) Machineschrijven SOEST. IN DE HOEK. Bevroren waterleidingen electrisch ontdooid. Fa. G. v. d. Pol Boekhoudingen Belastingzaken C. v. d. Berg DINSDAG 2 FEBRUARI 1954. 32e JAARGANG No. 9- SOESTER OURANT Alinnn. per kwart, 1.S5 - per post f 2.00 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 DE DORPSSCHOOL. Eeuwen geleden was het middelpunt van Soest de Oude Kerk, vóór de hervorming Rooms Katholiek en daarna Nederlands Hervormd. Hierbij bevond zich het raadhuis en het beroemde hotel ,,De Drie Ringen", doch ook de dorpsschool. Deze dorpsschool is er nog en het gebouw, waarin onze Soester voorvaderen rekenen en schrijven leerden, bevindt zich nog aan de Eemstraat en is dienstig gemaakt voor huisvesting. De stichtingsdatum van deze school is niet meer te achterhalen, doch moet vóór 1593 liggen. De staten van Utrecht waren tot de Her vormde Partij overgegaan en waren Geus geworden. Overal ten plattelande bevo len zij het onderwijs ter hand te ne men door het oprichten van scholen, op dat het onderwijs bevorderd zou worden. In 1593 zonden zij een commissie van on derzoek de dorpen rond, want de staten wilden weten hoe het met de Hervorming stond en in hoeverre het onderwijs was behartigd. Deze commissie bracht een rapport uit over Soest en schreef o.m.: ,,Coster is Goort Jansen, dewelcke oock de schoole des winters bedient; heeft hier voor (als loon) twee cleine ackerkens, on- geveerlijck 22 stuijvers 't sjaers doende in huyre, met een huijsken". Dat betekent dus, dat de koster van de kerk tevens schoolmeester was geduren de de wintermaanden. Zijn loon bedroeg 22 stuivers per jaar, zijnde de huur van 2 akkertjes grond, waarop een huisje stond- Koster Jansen was niet de eerste mees ter in dit gebouw. Hij was wel de enige leerkracht voor 40 tot 60 kinderen- Waarschijnlijk zal hij ook in de school hebben gewoond, want in hef gebouw was ook een kleine onderwijzerswoning. De opvolgers van meester Jansen zijn ons bekend uit het kerkelijk archief van de Classis Amersfoort, daar de kosters schoolmeesters in de Classis Amersfoort, bij de aanvaarding van hun ambt, hun handtekening moesten zetten ten teken, dat zij zich aan de besluiten van de Dor'dse Synode onder-wierpen. Voor Soest tekent in 1625 als schoolmees ter „Jan Baltusz, coster ende schoolmees ter". Zijn opvolger was Gijsbert Aelbertsz Vaerecamp, die van 1637 tot 1645 in dienst was. Na hem kwamen B. Coster in 1675, M. J- Bosch tussen 1675 en 1681. M. van Alte- na, Willem de Soete, Govert van der Hoek en Cornelis van de Weerd, die alle vier tussen 1721 en 1729 hun handtekening zetten bij de Classis. Pieter Tesselhof tekende in 1743 en Evert Tesselhof tekende tussen 1781 en 1823. Toen de kroonprins, de latere Willem II, met zijn gemalin Anna Paulowna het pa leis Soestdijk betrok (in 1818), stelde hij nog hetzelfde jaar een „commissie van weldadigheid" in voor de gemeente Baarn en een voor Soest. Deze commissie zou zich tevens de be langen van het onderwijs mosten aan trekken en bracht in 1819 reeds een rap port uit aan Prinses Anna Paulowna over de maanden Juli, Augustus en Sep tember betreffende onze dorpsschool. De commissie zei daarin, dat het aantal leerlingen, dat zij naar de dorpsschool zond 50 a 60 bedroeg. Er zouden wel meer kinderen naar deze school kunnen gaan, doch dit deed de commissie niet „tot ge mak van de bejaarde onderwijzer en om dat de school te klein is om een groter aantal te bevatten". Evert Tesselhof was toen de bejaarde onderwijsman en heeft 38 jaar de functie als bovenmeester of hoofdonderwijzer, zonder andere onderwijskrachten, ver vuld. Op 3 Juli 1820 verzocht de Burgemeester van Soest, G. van Steijn van Hensbroek, namens de schoolopziener, aan genoem de commissie om voor haar rekening ge heel of gedeeltelijk een „secondant" ofte wel een hulponderwijzer aan te stellen, wegens de hoge leeftijd van Evert Tes selhof en het gebrekkige onderwijs. De commissie ontving 150.van de Prins tot verbetering van het schoolge bouw en in September besloot het ge meentebestuur eveneens 150.te ver strekken. In 1821 had de verbouwing plaats en toen was de school (volgens het rapport van de Commissie van Weldadig heid) „een der beste in de provincie". Tot 1828 maakte ook de gemeenteraad ge bruik van een gedeelte van dit pand door het houden van haar vergaderingen, doch in dat jaar werd besloten het vergaderlo kaal bij de school te trekken. Tevens drong de schoolopziener bij het gemeentebestuur aan op vergroting der ambtswoning van de hoofdonderwijzer. Dit was toen Daniël Haks, op 29 April 1799 te Haarlem geboren en sedert 23 Oc~ tober 1823 hoofdonderwijzer te Soest. „Bij de uitbreiding van zijn gezin en de verplichting tot het houden van een on dermeester, is die woning te bekrompen" zo schrijft de schoolopziener, die de steun van Gedeputeerde Staten wilde in roepen. De gewenste vernieuwing kwam spoedig tot stand, doch in 1845 voldeden school en woning niet meer aan de eisen des tijds en besloot de raad een geheel nieu we school met woning te bouwen. Daar er bij de oude school geen ruimte tot vergroting meer beschikbaar was, zag men naar een ander terrein om. Dit vond men aan de Middelwijkstraat, naast hotel „De Gouden Ploeg". De school, welke daar nog staat werd in 1845 begroot op 8050.- In dit voor die tijd grote bedrag kon wor den voorzien door: verkoop van een in schrijving op het Grootboek ad 3000- de opbrengst van de verkoop van de oude school met grond; een toelage van 1000.- van de Provincie en een gift van Konin gin Paulowna groot 2500.Het nog ontbrekende bedrag zou men verkrijgen door een vrijwillige lening, binnen twee jaar bij loting af te lossen. Op 8 Mei 1845 werd de eerste steen ge legd door de jongste leerling van de school, n.1. Pieter Hendrik van Brum- melen, oud 5 jaar. Een gedenksteen ver meldt, dat Koningin Anna Paulowna bij de heuglijke geboorte van haar dochter Prinses Sophie (later Groothertogin van Saksen Weimar), op 31 Juli, een zeer aanzienlijk geschenk voor de bouw had gegeven. Op 23 October 1846 werd de school inge wijd. Het gebouw mocht zich voor die tijd wel laten zien en is later meermalen vergroot. In 1869 telde deze school 200 leerlingen. In dat jaar werd in 't St. Josephgesticht 'n lagere meisjesschool geopend en later ook een voor de jongens. Hierdoor daalde aanvankelijk het aantal leerlingen van de dorpsschool, doch in 1897 waren er weer 200 leerlingen. In 1887 werd de Gereformeerde Gemeen te opgericht, die tevens een school met de Bijbel opende, zodat ook hierdoor het leerlingental daalde, welk getal, zoals gezegd in 1897 weer op 200 stond. In 1904 verenigden Hervormden en Gere formeerden zich om gezamenlijk een nieuwe school met de Bijbel te stichten, hetgeen de openbare dorpsschool onge veer 100 leerlingen kostte. De lijst van hoofdonderwijzers volgend, blijkt dat Daniël Haks van 1823 tot zijn dood in 1838 aan de school was verbon den- Na hem kwam Egbert de Jong, geboren te Spaarndam in 1808. Deze was 4 jaar hoofdonderwijzer aan een bijzondere school te Zevenaar en werd hoofdonder wijzer te Soest op 1 November 1838 Op 1 Mei 1884 ging hij met pensioen en ver huisde na de dood van zijn vrouw naar Breukelen. Hij overleed op 3 Juni 1894 en werd in Soest begraven. Op 1 Mei 1884 werd benoemd W. F. van Voorst, geboren te Utrecht in 1859. Hij was hoofd der school tot 1 Januari 1897 en werd daarna directeur van het Stads Bestedelingenhuis te Amsterdam. K. Koets, geboren te Hoogezand en 1865, werd zijn opvolger. Deze was eerst hoofd te Breedevoort en daarna van 1 Maart 1897 tot 31 December 1900 te Soest. Daarna werd hij leraar in de hoogduitse taal en letterkunde aan de H-B.S. te Tiel Op 1 Maart 1901 werd benoemd O. Busse- maker, geboren in 1861 te Meppel. Deze was eerst hoofd te Midwoud en bleef hier tot 30 September 1907, om daarna di recteur van de Rijksnormaalschool te Torenstraat 2d - Soest - Tel. 2100 1 Februari aanvang Aanmelding dagelijks. Rhenen te worden. Op 1 October 1907 werd benoemd S. Snij ders, eerst hoofd te Winterswijk en deze bleef tot 31 Mei 1908. Hij werd toen hoofd van een school voor achterlijke kinderen. Op 1 Juli 1908 werd de heer G. li- Veen- stra benoemd, die voordien hoofd van 'n school in Purmerend was. Deze bleef tot zijn pensioen-gerechtigde leeftijd en werd in 1936 opgevolgd door de heer A. A. van Ieperen, het tegenwoordige hoofd. KORTE BAAN WEDSTRIJDEN. Zaterdagmiddag organiseerde het bestuur van „Peter's Baan" korte-baan wedstrij den op de ijsbaan aan de Eemweg. De afstand bedroeg 160 meter, waarop 'n felle strijd woedde tussen de verschillen de rijders. De jeugdige Rudi Blok, een van de pupil len van de hardrijder Entrop alhier, wist van de 21 deelnemers de eerste prijs te behalen. De uitslag was als volgt: 1. Rudi Blok, Soest. 2. P. Helmhout, Bunschoten. 3. P. Swager, Soest. 4. L. Ruttenberg, Soest. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te bekomen aan het politiebureau, elke Woensdag én Za terdag, van 14 tot 16 uur. Motorhandschoen, 6 kolenzakken, veer- blad van vrachtauto, contact-sleuteltje van Ford, wollen dames handschoen, gla cé herenhandschoen, blauwe want, juten aardappelzak, paar oude schaatsen, zak aanmaakhout, linker schaats, zaklantaarn, paarlen ketting, zwarte handbeschermer, rode want, geruite wollen sjaal, ceintuur, geblokte bruine sjaal, rode portemonnaie, leerboek scheikunde, kinderbroche, brui ne want, paar zwarte wanten, blauw wantje en linker schaats. Aan komen lopen klein hondje en grijze herdershond. HET MEISJE MET DE RODE STREK. Voor een goed gevulde zaal vertolkte de toneelgroep van de buurt- en speeltuin vereniging „Ons Genoegen" Zaterdag avond, in Hotel „Eemland", het toneel spel in drie bedrijven van Koos Bowino: „Het meisje met de rode strik. In dit stuk wordt getoond hoe de mensen vaak achteloos aan het geluk voorbij gaan of het soms moedwillig stuk breken of verwerpen. De weg terug leidt langs vele omwegen en daarvan getuigde de inhoud van dit toneelspel, hetwelk op uit nemende wijze werd vertolkt. De hoofd- en bijrollen werden goed uitge beeld en goed gespeeld en de regisseur, de heer J. G- Kamerbeek, behaalde als regis seur en als speler veel succes. Tussen de bedrijven traden de 5 O's op met zang en guitaarbegeleiding, alsmede een 8-jarig jodelaresje. De dankwoorden aan de uitvoerenden gingen van bloemen vergezeld. Onder leiding van The Musical Boys werd de avond met een bal besloten. V.P.R.O. BINDINGSAVOND. Donderdagavond wordt, in de Aula van het Lyceum te Baarn, een V.P.R.O- Bin dingsavond gehouden, welke wordt ver zorgd door het gezelschap Benny Vreden, terwijl zal spreken dr A- van.Biemen uit Bentveld. Men zie de advertentie in dit nummer. Het is natuurlijk wel zoals Heer Sebo Detmers in zijn ingezonden stuk van Vrij dag zei: de conferentie van de grote Vier in Berlijn kan van zo'n ontzaggelijk groot belang voor de wereld en de mens heid zijn, dat het feitelijk niet past er 'n klein beetje de draak mee te steken. Ik ben het met Heer Detmers eens, dat wij geen hoopvolle gedachte mogen ver werpen zolang er nog een kans op verge lijk is, maar in de haast negen jaar, dat de wereldoorlog nu achter ons ligt, in welke oorlog onze bondgenoot Rusland zich, met behulp van de geallieerde wa penen, in 'n uiterst voordelige dwangpo sitie heeft weten te werken, hebben wij op iedere hoopvolle gedachte en op ieder constructief voorstel, door verschillende landen in de Verenigde Naties naar voren gebracht, nooit iets anders gehoord dan „njet". Wat wilt U na deze ervaringen, die ik zou kunnen aandikken met wapenhulp aan vijandige elementen Dat 't publiek ver trouwen vooraf toont Ook van deze conferentie in Berlijn hoopt iedereen innig, dat er resultaten zullen worden bereikt. De wereld, ook achter het ijzeren gordijn, snakt naar ontspan ning. Het is geloof ik niet, zoals Heer Detmers zegt, dat 't critiserende publiek de moei lijkheden onderschat. Ieder, die verder kijkt dan zijn neus lang is, weet, dat de tegenstellingen haast on overkomelijk zijn. Maar wat het publiek mistroostig maakt en waardoor het pu bliek niet meer bij voorbaat in conferen ties gelooft, komt doordat iedereen voelt, dat hier onwil om tot een vergelijk te komen in het spel is. Het kan inderdaad zijn nut hebben, zoais Heer Detmers adviseerde, ons op deze dingen te bezinnen, maar ik kan het geen verderflijke geestesgesteldheid vin den, wanneer de redactie zich, met de be labberde ervaringen van 9 jaren confe reren door Grote Vieren en Vijfen een ironisch gedichtje veroorlooft. Dat we hiermede het wapengeweld naar ons toehalen is mij te gortig, want dat zou impliceren, dat we met een gedicht van andere strekking een oorlog kunnen weren- Was het maar waar. H. OEKMAN. worden door ons in een mini mum van tijd Bel op Telefoon 2935 en wij komen direct. Burgem. Grothestraat 34 Tel. 2935 Naast City-theater. SCHAATSWEDSTRIJDEN VOOR SCHOLIEREN. Vrijdag organiseerde de leerlingen van de Chr. school voor V.G-L.O. alhier schaatswedstrijden op Peter's Baan, wel ke gratis beschikbaar was gesteld. Deze westrijden werden gehouden onder leiding van de leerlingen zelf, terwijl het personeel van de school en een afgevaar digde van het bestuur toezicht uitoefen den. De jeugdige leiders en leidsters, die de wedstrijd hadden voorbereid, hebben hun taak keurig volbracht, maar onder vonden tevens, dat er aan het organise ren van wedstrijden een massa werk is verbonden. Ook voor de deelnemers was het leerzaam zich te moeten onderwerpen aan bevelen en beslissingen van hun medescholieren- De uitslagen waren: Hardrijden jongens: 1. Jan Bakker. 2. Wim de Vries. 3. Bart Bouwknegt. 4. Fokke Fennema. Hockey voor jongens: 1. Johan Koole. 2- Bart Bouwknegt. 3. Sietse Wassenaar. 4. Fokke Fennema. Hockey voor meisjes: 1. Thea Peterse. 2. Willy Jansen. 3- Gerrie van Dijk te Baarn. 4. Ria Reehorst. School-kampioen werd Jan Bakker. Soesterbergsestraat 13 Telefoon 2923

Soester Courant | 1954 | | pagina 1