t: 6; Moeilijkheden. Oud Soest» Kousen-reparatie Grundig Autorijlessen Onze Winter. 5.90 6S deze kou' Vooral in Wasmachines Fa. G. v. d. Pol mod Van Essen - Opticiën SOEST. IN DE HOEK. Stichtsche Schoenhuizen het toestel voor de fijnproever. KERKSTR3 TEL.2766 Autorijschool 0. Engel ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE NFOR" HEMDEN JONGENS BLOUSES 4.90 Dames!1 theeservies Het leven begint b: ook met Uw Rbem Rhenmatlsche Pijn liggen op de loer. AMERSFOORT ORGELS- PIANO'5 W VAN TOL NIEUWEWEG103 Eerste Soester Muziekhan del en Muziekschool. Voor vakkundige VRIJDAG 5 FEBRUARI 1954. 32c JAARGANG No. 10. SOESTER Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag- Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Men mag de betekenis van de Berlijnse conferentie nog zo hoog aanslaan, te zeg gen, dat de wereld er de adem bij inhoudt, is overdreven. Misschien komt het nog wel eens zo ver, maar verwachten doen we het niet. Mocht U na de schaatssport toch nog be langstelling hebben voor de schaaksport welke in Berlijn wordt bedreven, neem dan de berichten met een korreltje zout. Niet dat we de dikke duizend publiciteits- mensen daar willen betichten van jagen naar sensaties, maar, om met Kloos te spreken, ze brengen de aller-individueel- ste impressies en die lopen nog wel eens uiteen. Ter illustratie een kop boven het bericht over de eerste dag van de conferentie in „Trouw": „Sombere voorgevoelens in West-Berlijn". Daarnaast de kop over pre cies diezelfde dag in de conservatieve En gelse „Daily Express": „Veelbelovende le dag". Maar de gevoelens en verwachtingen, die door Berlijn worden gewekt stralen uit naar de gebeurtenissen elders op aarde en omgekeerd doen de laatsten hun invloed gelden op de verhoudingen in Berlijn. Wat gebeurde er op het stukje aarde dat bui ten Berlijn ligt In Italië werd het kabinet Fanfani niet geaccepteerd en daarmee staat het land aan het begin van een reeks politieke cri ses als begeleidend verschijnsel van de maatschappelijke crises, waarin het land eigenlijk voortdurend verkeert. In het Zuiden van het land heerst de landhonger, waaraan de regeringspartij tot nu toe geen einde heeft weten te ma ken en in het industriële Noorden komen de arbeiders verhoudingsgewijze niet aan hun trek. Wanneer er geen partij of geen coalitie van partijen wordt gevonden, die tenmin ste eerlijk streeft naar een oplossing van die maatschappelijke misstanden, zal de onrust daar voortduren, waarvan uit de aard der zaak alleen de communisten maar profiteren. Om een gewaagde beeldspraak te gebrui ken: Molotof kan in Berlijn met de Wes telijken praten, vriendelijk of onvriende lijk, maar via Italië onder de tafel door trappen tegen het scheenbeen verkopen. Er zijn mensen, die deze ongemanierde manier van doen ook aan Amerika toe schrijven. In Berlijn wordt ook het E.D.G. ter spra ke gebracht; een ding, waarvoor Amerika bijster, Frankrijk helemaal niet enthou siast is. Amerika oefent dus een zekere druk uit op Frankrijk om toch maar die E.D.G. te accepteren. Vooral tegenover Rusland is dat van belang. En hoe lastiger 't Frank rijk elders wordt gemaakt, des te gere der zou Frankrijk geneigd zijn aan de Amerikaanse verlangens tegemoet te ko men. Volgens deze mensen nu zou Ameri ka Franco in Marokko op een van Frank- rijks likdoorns hebben geplaatst. Want, aldus de redenering van bovenbe doelde lieden, Franco is bondgenoot van Amerika en op aandringen van de laatste zou de eerste zich solidair hebben ver klaard met die Marokkanen, die de door Frankrijk nieuw benoemde sultan niet wensen te erkennen. Het feit, dat dié' reactie komt vijf maan den na de troonswisseling is wel een aan wijzing. Met dit al is Franco in de hele Arabische wereld zo'n beetje „persona grata" ge worden. Een positie, die hem beslist niet onwelgevallig kan zijn, gezien zijn aspira ties die hij koestert jegens het „Jenseits" van Gibraltar oftewel Noord-Afrika. Dat deze man Gibraltar niet alleen als 'n rots, maar als een rots van gekwetste ei genliefde tussen zich en zijn Noord-Afri kaanse verlangens ziet staan, bewijst het protest tegen het bezoek van de Engelse Koningin aan deze Engelse vesting. Wat hem van de Engelsen meteen een ant woord bezorgde, dat wel geen sprankje hoop t.a.v. Gibraltar zal hebben achterge laten „Bemoei je er niet mee". Deze mening was vervat in de officiële woorden: „Onder geen beding kunnen wij vertogen van een buitenlandse mogendheid aanvaarden no pens een bezoek van de Koningin aan een van haar gebiedsdelen". Is dat niet koel en van uit de hoogte als het maar kan Het is de taal van een gro te mogendheid van de oude stempel, die weet wat hij waard is. Tussen de twee Grote Mogendheden, die pas na de eerste wereldoorlog op het to neel kwamen de V.S. en Rusland kan een land als Engeland van onschat bare waarde zijn. Hetgeen in Berlijn moge blijken. Alleen bij Nieuweweg 97 Telefoon 2543 Gedipl. A.N.W.B. Bonds-instrocteur. Wie had dat nu kunnen dromen, Dat het winter worden zou, Een echte, Nederlandse winter, Met zo'n echte winterkou Ja, nu merk je daad'lijk dat er Nog sportieve mensen zijn, Die met rooie neuzen zeggen „Zoiets is nu extra fijn." l „Heerlijk, grote tochten maken. Weer eens op de ijzers staan, Nu er goed van profiteren, r Op de Eem of Peter's Baan." En in Friesland werd er naarstig Ieder plekje onderzocht Wat is grootser voor de Friezen Dan hun Elf-steden-tocht Ik kan het allemaal begijpen, Dat er zo gesproken werd. Meer nog dan van ijs en ijspret Houd ik van mijn bordje snert. Scheld me rustig uit voor koukleum, En dan hebt U 't heus niet mis, Maar dat komt, omdat Uw dichter Nog niet dóór-gewinterd is. HET SOESTER VEEN. De felle kou van deze weken geeft aan leiding genoeg om over brandstof /te pra ten. We stoken onze kolen en denken al lemaal wel eens aan de beperkte kolen- rijkdom op de wereld. Laten we vandaag een kijkje nemen in de tijd, dat de kolen nog niet ontdekt waren en dat het stoken van hout door de toena me van de bevolking sterk moest worden verminderd- Toen ontdekte men in verschillende stre ken van ons vaderland de brandbaarheid van veengrond en wel als turf. Ook Soest was een turf-winplaats, evenals Baarn en De Vuursche. We moeten terug tot ongeveer het jaar 1200 en dan zien we vele Soester en Baarnse inwoners hun brood verdienen aan de turf. Bij Baarn had men het „Wilde Veen", ge legen tussen Groeneveld en Hilversum, benevens het Veen aan de Lage Vuursche, welk laatste veen een bezitting was van het kapittel van St. Jan te Utrecht, welk lichaam het ook liet ontginnen. Het „Wilde Veen" was een zo belangrijke winplaats, dat er tijden waren, dat 500 a 600 mensen er hun brood verdienden en dientengevolge dit broodgevende terrein twistappel werd tussen de eigenaren en de Graaf van Holland, welke laatste er uiteraard ook „brood in zag". Bloedige twisten waren er het gevolg van, welke met tussenpozen woedden en de rust in de eeuwen daarna verstoorden, totdat in 1719 dit veen volledig was uitgegravenToen waren de twisten enj oorlogjes ook afgelopen. i, Het Soester Veen, de grond tussen de Eng- en de buurtschap Hees, was niet minden, belangrijk dan het Wilde Veen. a Dit veen is er nog, al is er geen turf meer- te steken, n-1. tussen Beukenlaan-Nieuwe-e weg en Wieksloot. g De productie was wel belangrijk, docht e schijnbaar niet evenredig aan de inkom sten van de turfwerkers. In een rapport over Soest, daterend uit 1569, kan men lezen: „Hier is een zeer schamele gemeente van volk, die voor het meerendeel hun brood met hun handen moeten winnen en die veelal op gehuurde hofsteden en akkers wonen en de dagelijk se kost verdienen met de turf. De een die ze graaft, de ander die ze op kleine kar retjes ter markt brengt, zowel naar Amersfoort als naar Utrecht." Uit dit handschrift blijkt verder, dat er een stuk land lag, dat in gemeenschappe lijk bezit der dorpsbewoners van Soest was. Het heette de Heiberg, met de hei develden daarom heen liggend- Op deze velden werden plaggen (zoden) gestoken voor stalstrooisel ter verkrijging van mest. Ook haalde men van de Heiberg de heide 'voor de bezems, terwijl men er tevens de schapen op liet weiden. In het vochtigste deel van die heidevelden werden brandplaggen gestoken. Deze zo den bevatten, als begin van veenvorming, reeds een aanzienlijk deel veengrond of turf. Zij werden des zomers op hopen te dro gen gezet en in de winter als brandstof gebruikt. Deze heidevelden lagen ken nelijk in Soest-Zuid en grensden aan Den Dolder, zodat men deze brandplaggen „Dolderse turf" noemde. De turven uit het Soester veen aan vankelijk lange turf en later korte bag- gerturf ging niet allemaal per kar naar Amersfoort en Utrecht. Via de Veensloot en de Wijksloot (nu Wieksloot) ging de turf per kleine scheepjes naar de Praam gracht en vandaar haar de Eem om naar Amsterdam getransporteerd te worden. In het thans nog zo genoemde „veen" ligt nog de Turfstraat, een verlengde van de Waldeck Pyrmontlaan, welke laatste laan een 30 jaar geleden eveneens Turfstraat heette. Over deze Turfstraat is, naar aan genomen mag worden, ook de turf ver voerd. De nu nog bestaande Praamgracht was wel een van de belangrijkste transport- aders van het turfvérkeer. In 1239 kregen de kapittelheren van St. Jan te Utrecht verlof van de Bisschop van Utrecht een kanaal van de Vuursche naar de Eem te graven. Dit werd de Praamgracht, genoemd naar de vierkante pramen, waarmee de turf werd vervoerd, doch ook wel Pijnenbur ger Grift geheten. Hierdoor werden ook de Soestenaren geholpen, want de Wijk en Veensloot liepen op de Praamgracht uit. v.WE EDESTK36* SOESTDIJK TELEF.?792 ijn jeans, kken. Met Zuiver wollen trid Zware kwaliteit. Frii strepen. Lange mouwf 3 tot 6 jaar 6 tot 9 jaar 9 tot Jas is het wassen met een van- onze prachtige g een genot. e Wij leveren U direct elk gewenst merk Ook wasmachine-verhuur reeds v.a.f 1-5(L Burgem. Grothestraat 34 Tel. 2935- Naast City-theater. per. 3. Ineke Schalk. DE DUINKIKKERS De Duinkikkers (d Getekende dag tegen Robben begin namen de HiUntDljtlakeU leiding en voerden tot 40 op. Na de 130 x 1 <50 cm. Frad Timmerman de starT10tieven Daarna kregen de cadeau, doordat M;IS" en Ans Kraaikamp va)teelsteel< seld, de bal in eige Weer was het Hild een schermutseling ster, de achterstamp C p T TJ Nog eenmaal werd^- J. 1.0 -Li -Li L zich prima weerde, gepasseerd en zo w' 62. MET ZEER FR Hamea-Gelei ^s- 2 per ""K>ons i per geeft U een goede1 kijk op het leven Birkstraat 2 hoek Soesterbergaestraat5 Heem D in aeht - Regelmatig De ze: Kruschen stimulere: organen. Zolang dii ven werken, worde: zuiverheden op m voerd en hebt U weet STEMMEN REPARATIE TELEFOON 2968 de voorraad beter te kunnen regelen, zo veel schutsluizen maken cis zij nodig oordeelden „zonder wederzeggen van ie mand". De sluizen in de Praamgracht zijn dus al meer dan 5 eeuwen oud. Het bleef niet bij „tienden". Het was toen met de fiscus al net zo als nu. Van de verkochte turf werd belasting ge heven. Zo vermeldt het tarief van 12 Ja nuari 1577: „Uit alle Zoester en Baarnse Veenen elke schouw (schuit) swart (d.i. de zwarte of harde turf, de beste) 11/2 stuy- ver. Item elke schouw grauw (d.i. grauwe turf, een tweede soort) een blanck (d.i. 6 duiten; een stuiver had 8 duiten). Item van alle andere schouwen tuif, die in Baarn of Soest gebruikt worden, het hal ve tarief. Om die turfbelasting te innen, liet de re gering haar verpachten, zoals nog kort geleden de tollen werden verpacht. Zo bepaalde de Prins van Oranje in 1580, als stadhouder van de Spaanse Koning, dat in „Eemland" de belasting op de „Turff" zal betaald moeten worden aan Gijsbert Lambertse te Oostveen (thans Maartensdijk). Ook voor de reeds genoemde brandzoden of Dolderse Turf was men belasting ver schuldigd. In 1709 b-v. bepaalden Gede puteerde Staten van Utrecht, dat van elk voer (vracht) plaggen 11/2 stuiver zal worden betaald en zo ze buiten Eemland worden vervoerd 15 stuiver. Destijds had men langs de Eem, van de Eembrug tot Amersfoort toe, verscheidene kalkbranderijen (uit schelpen) die ook turf verstookten. Die moesten daarvoor eveneens belasting betalen n.1. 20 gld. per keer stoken, doch na 1722 maar de helft. Nog in 1723 was in het Soester veen de verturving in volle gang en wel blijkens een publicatie van de Staten van Utrecht. Daarbij werd bepaald, dat de voerlieden, die turf uit het Soester veen haalden, in het eerste dorp of gehucht waar zij aan komen of doorrijden, aan de ontvanger aldaar moesten opgeven, welke soort turf zij vervoerden. Zij moesten hem tegen kwitantie de verschuldigde belasting vol doen „op verbeurte van de turf en 50 gulden daarboven". Niemand zal ooit hebben gedacht, dat in vroeger tijden de venen bij Soest en Baarn aan zoveel handen brood hebben verschaft. Toen b.v. in het jaar 1535 Holland de Baarnse Venen dacht in te palmen, stel den de burgers een klaagschrift op, waar in zij er op wezen, hoe 5 a 600 lieden „met wijf ende kinderen" brodeloos zou den worden en hoe „de keizer door min der belasting op de verteerde bieren ook zelf schade zou lijden". Gelukkig stond de keizer hen tegen een zeer lage jaarlijkse pacht de betwiste veengronden af, zodat de rust terugkeer de. Langzamerhand geraakte het Soester veen uitgeput. Van het Baarnse veen is niet eens meer de naam als herinnering over, doch wij hebben altijd nog ons „Veen", een dorado voor plantenliefheb bers, waarheen vroeger vanuit andere plaatsen excursies werden gehouden. Er komen enkele zeldzame planten voor en de Natuur-historische Vereniging heeft eens plannen gehad dit veen aan te kopen. MOLENSTRAAT 9 TEL. 2272 Uw adres voor BLADMUZIEK en INSTRUMENTEN. Privé- en Clublessen op alle instru menten. Wij leveren ook op termijnbetaling. BIJEENKOMST V.V.D. In het Oranje-Hotel sprak Mevr. Mr. Stof- fels-Van Haaften, lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland voor de afde ling Soest van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie. Mr. Stoffels vergeleek de taak van de Provinciale Staten met die van Rijk en Gemeente en behandelde de historische ontwikkeling van deze bestuurslichamen- De taak van de Prov- Staten is veel om vattend. Het werk omvat o.a. toezicht op de Gemeentebesturen, controle op Wa terschappen en Poldergemeenten en ruim telijke ordening. Het onderhoud van we gen voor interlokaal verkeer mede aan Prov. Staten toevertrouwd, evenals de be moeiing met de electriciteits- en water voorziening, met het maatschappelijke werk en de sociale bemoeiingen, waaron der het toezicht op de Provinciale Zieken huizen (geesteszieken). Tweemaal per jaar worden vergaderingen In een dagblad heeft vorige week een schamper artikel gestaan over het feit, dat het personeel van een Belastingkan toor te Amsterdam een middag vrij kreeg om te gaan schaatsen rijden. Ik snap dat niet. Ik bedoel dat schampere geschrijf daarover. In plaats van deze ongedachte gelegenheid aan te grijpen om de belastingen aan te moedigen dit meer te doen, iedere dag desnoods, zowel 's morgens als 's middags, en natuurlijk niet alleen in Amsterdam maar in het gehele land, gaat die krant bezwaren uiten. Wat zou het niet een heerlijke gedachte zijn te weten, dat de mensen der Belas tingen, die zich via ons jaar in jaar uit de moeite hebben getroost voor 's lands financiën te zorgen, in onbezorgdheid over de ping-ping van anderen, over het ijs zwieren. Wat een bron van mogelijkheden heeft die chef van dat Belastingkantoor niet voor ons allen aangeboord. IJs is wel niet van zo erg lange duur in ons land, maar met een handig en listig gevoerde propaganda zouden wij de be lastingdienst er misschien ook wel toe kunnen krijgen vrij te geven voor wan delen, voor roeien, voor vissen, nou ja, voor wat ook. Maar in ieder geval vrij. Een moeilijkheid zal in het begin natuur lijk zijn hoe de belastingpenningen binnen moeten komen, maar daar moet met wat goede wil een oplossing voor te vinden zijn. Wanneer we de Nederlandse belasting betaler met een beetje tact aanpakken en niet te hardhandig opvoeden, krijgen we hem er vast wel toe, dat hij zijn verplich te bijdrage rechtstreeks aan de Minister van Financiën zendt, of even bij hem aanloopt om persoonlijk te betalen. Ik zou me tenminste, een paar uitzonde ringen daar gelaten, al erg moeten ver gissen. En denkt U eens even in, wat wij in de wereld een prachtig progessief figuur zullen slaan: „In Nederland is de belas tingdienst met permanent ijsvrij." „Bevol king betaalt zonder dwang de belasting centen rechtstreeks aan de Minister". Stelt U zich eens even voor hoe de we reld nu daar weer van zal opkijken. We waren de eerste met het Atlantisch Pact, met de E.D.G. en nu weer nummer één om de belastingmensen te geven wat hen toekomt. H. OEKMAN- SOEST - UTRECHT BAARN gehouden, welke ongeveer 4 dagen duren, doch er is voor ieder der leden aan de voorafgaande werkzaamheden enige da gen ingespannen arbeid verbonden. Op vlotte wijze behandelde de spreekster deze voor leken droge kost en boeide haar gehoor. Na de pauze werden vragen gesteld, wel- k naar genoegen werden beantwoord- ERNSTIGE BRAND VOORKOMEN. Door krachtig ingrijpen van de brandweer werd Woensdagmiddag een brand, welke woedde in het perceel van de fa. Albert Heijn aan de Van Weedestraat, snel ge blust. Te half drie ontdekten huisgenoten van de filiaalchef, de heer Muller, een sterke rookontwikkeling en het bleek, dat tus sen het plafond van de winkel en de vloer van het daarboven gelegen vertrek een brand woedde. Met twee stralen van de nevelspuit werd deze brand in de kiem gesmoord, waar door erger werd voorkomen. Het rookkanaal van de kachel in de win kel loopt door de vloer van de boven verdieping en dit werd de oorzaak van de brand. RECTIFICATIE. In de advertentie van Slagerij Paauw in het nummer van Dinsdag j.1. stond vet gerookt spek genoteerd tegen 1.25 per K.G. Dit moest zijn 2-25. REVANCHE SCHAATSWEDSTRIJDEN SOEST—AMERSFOORT. Zondag zullen de revanche-wedstrijden tussen de Amersfoortse en Soester hard rijders plaats hebben op „Peter's Baan" Op de 500, 1500 en 3000 meter zullen de Amersfoortse cracks Auke Feenstra. D. Vervloet en anderen het opnemen tegen de Soestenaren Entrop, Karelse, de gebr. Blok, Swager, Kuyer en anderen. Deze wedstrijden worden georganiseerd door de IJsbaanvereniglng Peter's Baan, onder auspiciën van de N.V.B.H-S. Men zie de advertentie in dit nummer.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1