Van week tot week in Soest. SOEST. Boekhoudingen Belastingzaken IN DE HOEK. Uw WRINGER is overbodig CENTRIFUGE. Fa. G. v. d. Pol C. v. d. Berg DINSDAG 16 FEBRUARI 1954. 32e JAARGANG No. 13. SOESTER OURANT SOESTDIJK BUREAUVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT We zijn uit de greep van de winter ge raakt. De bittere kou is weg, de schaat sen zijn opgeborgen en de kraan loopt weer. Even hebben we nog in sprookjeswereld verkeerd toen de sneeuwvlokken ons dorp toedekten onder een zacht tapijt. Even maar, daarna werd de sneeuw tot water en modder. Verlangend wacht de mens op de lente en de zomer, op de zonneschijn, die ons de kilte van de winter zal doen vergeten. Wat een armoe dachten we, toen we dezer dagen zagen hoe het bestuur van een kleuterschool, door middel van een to neelavond, trachtte geld in kas te krijgen voor hun school, zoals ook het bestuur van een andere kleuterschool „dank U be leefd" moet zeggen voor het batig saldo van een amateurs-avond. Dit is armoedig en het doet vreemd aan in het jaar 1954, bijna 2000 jaar na Chris tus, in een gemeente, waar de beschaving toch al lang haar rechten heeft doen gel den. De subsidiëring van het Kleuteronderwijs is nog steeds niet wettelijk geregeld. De gemeentelijke subsidie in Soest is klein, maar waarom die zo klein moet zijn heb ben wij maar nimmer kunnen begrijpen. Vooral niet als we naar andere gemeenten kijken, waar de subsidie hoger en veel hoger is. Het moet toch niet nodig zijn, dat een kleuterschool-bestuur tot de bedelstaf ge doemd is en dank zij het optreden van 'n gratis toneelgezelschap aan geld moet ko men. Dat dezelfde overheid, die te weinig sub sidie geeft, van een dergelijke avond nog 15 °/o belasting vroeg, zal wel op een ver gissing berusten. Vermakelijkheidsbelas ting noemt men dat. Het zou een trieste vermakelijkheid zijn, om de resulaten van 't veelgeroemde par ticulier initiatief .met 15 °/o belasting af te straffen. Onze winkeliers hebben hun enthousias me om Oosterland te helpen direct n5 de rampdagen in een' belangrijk geldbedrag gerealiseerd en dit bedrag netjes bewaard, om eerstdaags 30 getroffen collega's in Oosterland te verblijden. Het onbekend maakt onbemind zal nu eens niet opgaan. Namens onbekende Soester winkeliers zullen werktuigen, gereedschappen, win- kelinventarisstukken worden geschonken aan onbekende Oosterlanders en het on bemind" zal dan wel een beetje vermin derd zijn. Noem een politieman, die van de jeugd houdt en ge zegt F. Sonders. Hij maakte een verkeerstafel, waaraan geen gemeente tippen kan en met deze tafel geeft hij kostelijk onderwijs, waar van de hoogste klassen van onze lagere scholen hebben genoten en nog zullen ge nieten. Zijn collega D. Wareman, de technicus van ons politiecorps, vond de tafel met zijn kruispunten en andere verkeersmoei lijkheden, waarop alle soorten miniatuur voertuigen rijden, nog niet goed genoeg. Hij maakte verkeersborden en stoplichten in diverse soorten en die lichtjes werken natuurlijk, zelfs vol-automatisch. Dit veilig-verkeer-onderwijs krijgt niet alleen de jeugd. Ook de ouderen nodigen Sonders-met-tafel uit en krijgen hun lesje in Veilig Verkeer. FEESTAVOND BUURTVER. „HEES". De feestavond van de Buurtvereniging „Hees", welke Zaterdagavond, in hotel „Eemland" wedgehouden, was niet zo druk bezocht als men andere jaren ge wend was. De aanwezigen hebben zich echter niet minder vermaakt, waarvoor dan ook 't optredende cabaret-gezelschap borg stond. Hetty Croes, Charles René. Fred Kamp, Jenny van Elsloo en Bosambo, verenigd onder de naam van „Charles René's Radio- Variëté", voerden een bont programma ten tonele, waarin zang, voordracht, ac- cordeonmuziek, conference en komische entre-acts elkander afwisselden en waar van de toeschouwers alleszins genoten hebben. De heer S. Hiemstra, de voorzitter van de Federatie van Buurtverenigingen, had de ze avond geopend en o.m. de afgevaardig den van de zusterverenigingen welkom geheten. NIEUWE VOORZITTER „SOEST-VOORUIT" Op de vergadering van de V.V.V. „Soest- Vooruit", welke Woensdag 24 Februari ir, hotel „De Gouden Ploeg" wordt gehou den, wordt door het bestuur candidaat ge steld voor de functie van voorzitter dr D. J. P. Oranje, lid van de gemeenteraad al hier. Verder kan worden medegedeeld, dat Ge deputeerde Staten het besluit van de ge meenteraad, om 6225.- als renteloze le ning aan de V.V.V. te verstrekken, heeft goedgekeurd. De acceptatie van deze geld lening zal op deze vergadering tevens door het bestuur aan de leden ter goed keuring worden voorgelegd. OVERTREDING ARBEIDSWET. Wegens het laten werken buiten de uren op de arbeidslijst vermeld, werd 'n werk gever geverbaliseerd. OLYMPIA VOLLEYBAL. Drie van de vier teams waren in de af gelopen dagen in actie en speelden com petitiewedstrijden. Olympia dames 2 trok naar Chefana te Bussum. De gastvrouwen, die een lage plaats op de ranglijst innemen, startten fel en overspeelden de Soester meisjes, die in korte tijd de eerste twee games verloren: 15-13 en 16-14. Toen vonden de Soester dames het genoeg en lieten zien wat zij waard waren. De 3e en 4e game werden door Olympia gewonnen met 11-15 en 15-9, zodat de eindstand 2-2 werd. De Soester dames hebben een lesje gehad, om in het vervolg de tegenstanders niet te onderschatten. Olympia dames 1 ging naar Huizen om Zuidvogels te bestrijden. Ook hier wacht te een moeilijke strijd. De le game werd gewonnen met 8-15, de 2e en 3e game werden verloren respect, met 15-1 en 16-4, terwijl de 4e game weer voor Olym pia was, n.1. met 8-15, zodat ook hier de eindstand 2-2 werd- De scheidrechter controleerde na afloop van de wedstrijd J'dé'net-hoogte en toen bleek, dat het net Op heren-hoogte had gehangen, n.1. 19 O.M. te hoog. De wedstrijd moet nu worden overgespeeld. Olympia 2 heren speelden te Hilversum tegen de onderwijzers aldaar en ondanks 2 invallers wonnen de Soestenaren met 4—0, n.1. 4—15, 8—15, 14—16 en 4—15. Door deze overwinning op nummer 2 van de ranglijst nestelden de Soestenaren zich vaster op de le plaats. Deze week staan weer belangrijke wed strijden te wachten, welke wel eens be slissend konden zijn voor het kampioen schap van Olympia dames 1 en Olympia heren 1. WINKELIERS EN DE DRANKWET. Weer zijn enige winkeliers bekeurd, om dat zij, als verlof B-houder, zwak alcoho lische dranken in voorraad hadden. GEZINSVERZORGSTER NED. HERV. KERK. Sinds enige tijd werden pogingen in het werk gesteld om, ten behoeve van de Ned- Herv. Gezinsverzorging, een gediplomeerd gezinsverzorgster aan te trekken. De hievoor ingestelde commissie is in haar pogingen geslaagd en vond Mej. Rinn uit Axel bereid om in Soest als ge zinsverzorgster te komen werken. Haar dienstverband vangt 1 Maart a.s. aan. T-T.V. „SHOT". Shot 1 had afgelopen week de zware op gaaf om de leider in de 2e klasse A (Tuin dorp) te bestrijden. Evenals in de eerste helft der competitie miste Shot ook nu weer de zo belangrijke finishing touch, die in deze wedstrijden de doorslag geven. Fel is er in deze wedstrijd gestreden en in menige set stonden onze Soestenaren op winst. Toch gelukte het Shot 1 niet in de enkelspelen winst te behalen. In het doublé redde A. en B. van Haarlem de eer door Scharff en Van Boven met 21-16 l'J-21 en 21-15 te slaan. Eindstand 91. Shot 2 ontving het le team van de Raif- teisen Bank te Utrecht en won in een ma tig gespeelde wedstrijd met 64. J. v. Asch bleef ongeslagen. Soesterbergsestraat 13 Telefoon 2923 Shot 3, zelf uitgeschakeld voor de titel, bestond het om het leidende ongeslagen Vlug en Vaardig 3 met 82 te slaan. Aanvoerder B. Hoyng en B. Simons ble ven zonder verlies. B. Dahlberg moest 1 set prijsgeven. Shot 4 week niet af van het pad der overwinningen. Nu werd S. en S. 2 aan haar zegenkar gebonden. 91. Van Beek en Rademaker bleven ongeslagen. H. Len- sink won 2 maal. Shot 5 deed hiervoor niet onder en stond in de wedstrijd tegen S. en S. geen enke le set af. Th. Greeve, W. Schut en Hen driks zorgden voor een 100 overwinning. Opmerkelijk zijn de prestaties van Shot 6 en Shot 7. Na een aarzelende start in de le helft van de competitie wisten beide teams de laatste weken al hun wedstrij den te winnen. Reeds eerder wezen wij op de vooruitgang van de spelers van genoemde teams. Shot 7 bewees dit afgelopen week weer eens door Meursing 2 met 91 gedeci deerd te slaan. H. Schut en H. Voet ble ven ongeslagen, A. v. Dorresteijn won 2 maal. De Soester Sport-Federatie organiseert Vrijdag a.s. een grote Sport-show voor iedere Soester sportliefhebber. Ook zal er een demonstratie worden gegeven door enkele jeugdspelers van de tafeltennis vereniging „Shot". Het programma voor komende week luidt: Woensdag: Dosc 4Shot 5, te Den Dolder. Vrijdag: P.V.H. 1—Shot 2, te Utrecht. Zaterd-: Shot 1—H.M.U. 1, te Soest, 19.30 uur. Zaterdag: Shot 4Over 't Net, te Soest, 19.30 uur. Zaterdag: Shot 6Ha- kaspa 1, te Soest, 19.30 uur. TWEE INBREKERS GEPAKT. Half December werd er in het huis van de faimlie Van Asselt, wonende Soester bergsestraat hoek Heideweg, ingebroken. De buit bestond uit een radiotoestel en enige sieraden. Gisteren zijn de daders van deze inbraak te Utrecht gepakt en naar Soest overge bracht, waar zij 'n volledige bekentenis aflegden. Het waren een' 25-jarig? en een 29-jarige Utrechtenaar, die deze inbraak pleegden, doch zich bovendien in het gehele land hebben schuldig gemaakt aap inbraken. Het radiotoestel wgrd enige tijd geleden teruggevonden in een sloot te Langbroek, waarin de dieven het gegooid hadden. Hierdoor werd het toestel totaal waarde loos. GEVONDEN VOORWERPEN. Blauw grijze want, zwarte vulpen, balpen, blauwe kinderhandschoen, wieldop van auto, zakkam, grijze want, muntbiljet van 2.50, wollen handschoen, nylonkous, huissleutel, gele kinderwant, hoed, num merplaat van auto, tas met inhoud, vul pen, doublé halsketting, parapluie, wol ge bloemde hoofddoek, bruin lederen hand schoenen, 2 muntbiljetten van 2.50, rui ge mat, groene kinderwant, groene kin derhandschoen en rode kinderhandschoen. Aan komen lopen zwarte herdershond. Inlichtingen omtrent deze voorwerpen zijn te verkrijgen op het politiebureau, elke Woensdag en Zaterdag van 14 tot 16 uur. OPLICHTER GEARRESTEERD. „Door de politie is gearresteerd de 34- jarige v. d. H. te Utrecht, die als „theater agent" een Soestenaar heeft opgelicht. Ook in andere plaatsen van de provincie bleek hij personen te hebben opgelicht. VOOR VEILIG VERKEER. De politie reikte bonnetjes uit aan wiel rijders, die zonder voorlicht reden of wel geen achterverlichting op hun rijwiel voerden en aan enige automobilisten, die zonder wegenkaart of andere papieren 'n auto bereden. Een beschonken persoon die zonder licht reed kreeg de cel als ver blijfplaats toegewezen. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost ver zonden worden. De data, waarop de cor respondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver meld Indonesië: m.s. Roebiah, 18 Februari. Ned. Nw. Guinea: m.s. Kota Agoeng, 4 Maart. Ned. Antillen: m.s. Oranjestad, 16 Februari. Suriname: m.s. Bonaire, 17 Februari. Canada: s.s. Rijndam, 17 Februari. Zuid Amerika: s.s. President Peron. 20 Febr. Australië: s.s. Arcadia, 17 Februari. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten verstrekken de postkantoren. Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. POSTGIRO 126156 Het is een pak van mijn hart te weten, dat onze Ministers nu eindelijk ook hun loonsverhoging hebben gekregen. Ik vond het geen prettige gedachte, dat, terwijl alle werknemers hun 5 °/o loons verhoging te pakken hadden, de ministers en niet te vergeten hun secretarissen, nog altijd maar met hun niet verhoogde sala- risje moesten zien rond te komen. Nee, zegt U nu zelf. Het moet toch een beetje steken altijd maar voor anderen te moeten zorgen en op de bres te staan en zelf in een vergeten hoekje te zitten. Ik heb een poosje gedacht, dat Ministers geen verhoging kregen omdat zij in ambts woningen wonen en dus geen huurverho gingen behoefden te compenseren, maar we weten allemaal hoe weinig de loons verhoging in die richting heeft uitgepakt en waar de vrouw van de Minister even goed haar centje meer op een pakje Blue band moet betalen als U en ik, stel ik me voor, dat ook de Minister wel eens tegen zijn vrouw zal hebben gezegd: sjonge sjonge, hoe halen we het einde van de maand. Een wonder is het eigenlijk, dat zij niet en bloc de benen hebben genomen en een betrekking in het particuliere bedrijfs leven hebben gezocht. Hadden we daar dan even lelijk mee gezeten De regeringstopmensen kunnen, naar wel eens in die kringen wordt beweerd, in het bedrijfsleven meer verdienen dan zij nu doen. We kunnen dan natuurlijk zeggen, waar om ga je dan niet man, maar dat is geen stijl tegenover een Minister. Overigens geef ik enige van onze Minis ters geen schijn van kans in het bedrijfs leven en zeker niet voor 30.000.per jaar plus de kruimels. Daarom ben -ik blij, dat de Kroon de knoop heeft doorgehakt. Geen gezanik over een paar centen. Een Minister, die zich dag in dag uit zor gen maakt om 's lands zaken op orde te houden, moet niet de 20e van iedere maand door privé-gel^zorgen gekweld worden. En denkt U maar niet^. dat 30 mille per jaar nou ook weer zo vreselijk veel is Weliswaar beweerden diezelfde Ministers -eei} paar dagen geleden, dat het de Mid denstand niet slecht gaat, al zijn er zeer velen onder, die nog geen 3.000. per jaar verdienen, maar dat is een geheel andere kwestie. H. OEKMAN. met het gebruik van onze Uw wasgoed behoeft niet meer door de wringer, maar is bin nen enkele minuten winddroog. Leverbaar reeds vanaf f 251. BURGEM. GROTHESTR. 34 - TEL. 2935 PHILATELISTEN BIJEEN. De grote jaarlijkse postzegelverloting, welke, zoals gebruikelijk, in Februari wordt gehouden, trok ook Vrijdagavond veel bezoekers op de bijeenkomst van de afdeling Soest en Omstreken van „Phila- telica". De wnd. voorzitter, de heer H. Kool, liet het zakelijk gedeelte van de agenda vlot afwerken, waarna de verloting plaats had. Voor ieder lid van de vereniging was 'n prijs beschikbaar gesteld, n.1. een postze gel ter waarde van minstens 2.50. De hoogste prijs was een zegel ter waarde van ƒ.45.Deze viel ten deel aan de heer Bloemsma alhier. De daaropvolgen de kavel werd toegewezen aan de heer Postema te Amsterdam. POSTZEGELRUILBEURS. Zaterdagmiddag werd in Hotel „De Schouw" de ruilbeurs geopend door de afdeling Soest en Omstreken van de In tern. Vereniging „Philatelica". Het winterweer was ongetwijfeld oorzaak, dat er geen groot bezoek op deze eerste beurs was, doch het aantal bezoekers zal in de toekomst zeker groeien. Deze beurs wordt iedere Zaterdagmiddag gehouden. Leden van „Philatelica" hebben vrije toegang, terwijl niet-leden een toe gangsbewijs kunnen verkrijgen aan de zaal of aan het secretariaat Kerkpad Z.Z. 20E, alhier.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1