Oud Soest. W A. Butzelaar MmSHWuBIgafl™ 1 i ajecj flq g ff i SOESTERBERG SOEST. Officiële Mededelingen. Burgerlijke stand. m KAPPER fm HET OUDE GILDE VAN SOEST. Eigenlijk is het niet helemaal historie wat we nu schrijven, want het bestaat nog, het Gaasbeker Gilde. Men zegt, dat een voornaam Stichts Edel man, Jonker Jacob van Gaasbeek, wonen de aan het tegenwoordige Kerkpad, in 1393 of daaromtrent eens paard reed met zijn zoon. De ridder bemerkte, dat zijn zoon niet naar de regelen der kunst te paard zat en hierover ontstak de vader in woedde. Hij gaf zijn zoon een klap met een roede op het hoofd en deze klap kwam zodanig aan, dat de jongen dood ter aarde viel. Als boete heeft de radeloze vader toen het St. Aagtengilde gesticht, welks leden jaarlijks voor de zielerust van de ver- slagene zouden bidden. In 1460, het jaar waarin hij stierf, ver maakte hij het gilde een groot legaat- Er zijn ook personen, die deze oorsprong in twijfel trekken. Hoe het ook zij, het gilde bestond en bestaat nog. De Soester mannen stonden in de 14e eeuw als bekwame boogschutters bekend. Zij oefenden zich met bijzondere voorlief de in het schieten met de voetboog en hadden daarvoor een afzonderlijk gilde opgericht. Het doel was natuurlijk bij vijandelijke invallen zich des te beter te kunnen verdedigen. Daarom verscheen ook later, na het invoeren der vuurwape nen, naast hun voetboog een haakbus of „bus", een lang plomp geweer, dat bij het afschieten op een stut (haak) werd ge legd. Aan het hoofd van het Soester schutters gilde stond als voorzitter een „Ouder man", terwijl hem, als dagelijks bestuur, twee gildebroeders als „Raadsheren" wa ren toegevoegd. Zij hadden alle drie maar één jaar zitting en waren niet terstond herkiesbaar. Eens per jaar had er een wedstrijd in het schieten plaats en wel met de voetboog. Dit was een metalen boog, die men met een windas spande en daarbij met de voet de boog vasthield, zoals men dat nu met een fietspomp doet. Men zette op een hoge houten paal een houten vogel, de papegaai genoemd. Wie deze vogel van de paal schoot werd ko ning en bleef die waardigheid een jaar lang bekleden. Ter onderscheiding droegen de leden of broeders van het gilde een zogenaamd „kovel", d.i. een hoofdkap met afhangen de schoudermantel, vervaardigd van la ken, in twee gestreepte kleuren: het ene jaar rood-wit, het tweede jaar blauw-wit, het derde jaar groen-wit. Na afloop van de wedstrijd had een maal tijd plaats, waarbij vlees en bier niet ge spaard werden. De kosten werden bestre den uit inkomsten van bezittingen, vooral akker- en weiland, die indertijd bij tes tament aan het gilde geschonken waren. De ouderman moest die bezittingen behe ren. In 1560 kreeg het gilde een nieuw regle ment, daar het oude reglement door oor log was zoekgeraakt. Het werd in dat jaar vernieuwd en in een nieuwe spelling omgezet, daar de oude bepalingen niet verstaan werden. Dit reglement geeft ons enige bijzonder heden over dit gilde, welke wij hieronder laten volgen. De Ouderman en de Raadsheren zullen het laken voor de kovels zelf kopen, het ene jaar rood-wit, het ander jaar blauw-wit en het derde jaar groen-wit, welke laat ste kleuren de kleuren van Soest zijn. Zij zullen daarvan voor elke gildebroeder een kovel laten maken en wel vóór Pink steren. Wie hem dan niet heeft afgehaald krijgt er dat jaar geen- Behalve deze radicale bepaling tegen hen die hun kledij niet afhaalden, was er ook een bepaling, welke ons laat zien, dat een kleine vergoeding werd gevraagd voor deze kovel: „De leden moeten voor hun kovel elk een halve Brabantse stuiver (d.i. 2% ct.) in de gildekas storten". De bepalingen ten behoeve van de wed strijd waren als volgt: Op Pinkstermaandag zal er naar de pape gaai worden geschoten. Niemand mag voor de Koning schieten. (Die Koning had op Pinksteren van het jaar daarvoor zijn titel behaald. Hij zou dus bij de nieuwe wedstrijd overwonnen kunnen worden, doch hij had het eerste schot. Was dit raak, dan werd hij weer voor een jaar Koning.) Wie vóór de Koning schiet, verbeurt een goud-gulden (ongeveer 1.40). Wie de pa pegaai heeft geschoten en dus Koning is, moet uit zijn naaste familieleden 'n nieu we ouderman kiezen, geschikt om het gild te besturen. Mocht hij daartoe niet in staat zijn of kunnen de gildebroeders zich niet met de keuze verenigen, dan zullen de gildebroe ders zelf, bij meerderheid van stemmen, een ouderman kiezen. De beide Raadshe ren treden dan ook af. De afgetreden Koning wordt nu een jaar lang raadsheer en de twee raadsheren zullen er samen om loten, wie de tweede raadsheer zal mogen kiezen, maar zelf mag hij het niet zijn. Na deze verkiezingen zullen de gildebroe ders de nieuwe koning met alle eer naar de kerk geleiden, gaande twee aan twee, met hun bussen en hun bogen bij zich. In de kerk gekomen zullen zij de dienst bij wonen op verbeurte van een ton bier van 12 Brabantse stuivers (d.i. ca. 60 ct.). Als de dienst gedaan is, zullen de gilde broeders de Koning in alle eer naar de herberg brengen, waar het gildefeest ge houden wordt. Daar zullen 'zij in alle be tamelijkheid eten en drinken. Die twist veroorzaakt en iemand met de vuist slaat of met het mes dreigt, ver beurt een ton bier. Doch wie een ander met het mes steekt (de Soestenaren waren van ouds geduchte messentrekkers en hadden de naam Bekkensnijders) of met andere wapenen wondt, die verbeurt een goudgulden. Op Sacramentsdag (10 dagen na Pinkste ren) wordt een processie gehouden. De broeders moeten dan met bussen en bogen de dienst bijwonen en na afloop, met hun kovel op, voor de processie uitlopen, twee aan twee naar oude gewoonte. Op St. Aagtensdag, 5 Februari, de naam dag van de beschermheilige van 't gilde, zullen de gildebroeders eveneens voor de processie uitgaan, op verbeurte van een ton bier. Ieder schutter moet zijn kovel goed be waren en mag die niet verkopen, belenen of uitlenen op boete van een ton bier. Verder moet iedere broeder een stalen boog met toebehoren bezitten en een haakbus met toebehoren. De Ouderman en de Raadsheren mogen al leen geboren Soesters aannemen, die te goeder naam en faam bekend staan en in Soest wonen. Mochten Ouderman en Raadsheren dit voorschrift overtreden, dan moeten zij elk een halve reaal (d.i. ca. 25 ct.) geven. Ook zal ieder nieuw lid aan de kerk een half pond goede was geven (voor de kaarsen) en de gildebode, die hem de eed afneemt, een paar goede handschoenen of anders lVz stuiver. Als een gildebroeder buiten Soest trouwt en daar een jaar blijft wonen, verliest hij het lidmaatschap. Komt hij weer terug, dan moet hij opnieuw entreegeld betalen. Als een van de gildebroeders tijdens het feest iemand, die geen lid is, een kovel op het hoofd zet, zal hij een halve goud gulden verbeuren. (Dit was blijkbaar ter voorkoming van het meevieren van het feest door onbevoegden.) Niemand zal bij het gildefeest aan de ta fel van de Koning gaan zitten of aan een tafel daarnaast, tenzij met verlof van de Ouderman of de Raadsheren, op een boe te van een ton bier. Na de maaltijd zal men de Komng in alle eer naar zijn huis brengen naar oude gewoonte. De Koning zal daar een ton bier ontvangen van dezelfde soort als er gedronken is en dat zullen zij samen uit drinken. Als een gildebroeder gaat trouwen zal hij op zijn bruiloft aan het gilde een emmer bier van drie vanen geven. (Hoeveel dit was is niet bekend.) Wie tegen de gildewetten handelt, b.v. wie geen boog bezit, wie zijn kovel niet be waart, de kerkelijke dienst op de dag van het gildefeest niet bijwoont of naar de papegaai schiet voordat de Koning het gedaan heeft, zal boete betalen of uit het gilde worden gezet „ende hem geven een schrap in de cedule daer van sijnde" ofte wel zijn naam in het ledenboek schrap pen. Wie als lid is geschrapt zal nooit meer lid kunnen worden, zegt dit reglement. Van alle inkomsten, voortvloeiende uit pachten van land en hofsteden, entreegeld of wat ook, zullen de Ouderman en de Raadsheren jaarlijks rekening en verant woording doen en wel de derde dag nadat de papegaai is geschoten. Deze rekening zal geschieden ten over staan van vier gildebroeders, die daartoe door de andere leden zijn gekozen. „Dit alles hebben wij voor ons en onze nakomelingen vastgelegd en ten teken daarvan met onze zegel bezegeld", zo schreven de makers van dit nieuwe regle ment in 1560. Er tekenden 13 personen en 13 zegels hin gen aan dit document, waarbij bleek, dat vier van de ondertekenaars geen eigen ze gel bezaten en daarom een ander voor hen lieten zegelen. Later is het schieten afgeschaft, de oor logen en de bogen raakten uit de mode. Wat niet verdween was het jaarlijkse teren, het verteren van de gilde-kas, het geen ook thans niet meer plaats heeft. De gildevlag is nog bewaard gebleven, maar de gildeboom op het kruispunt Stad houderslaan-Korte Brinkweg werd vorig jaar omgehakt ten behoeve van het ver keer. INENTING TEGEN DIPHTERIE EN KINKHOEST. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat de aangekondigde in enting tegen diphterie en kinkhoest op Woensdag 17 Februari, 17 Maart en 14 April niet doorgaat. Nadere mededelingen hieromtrent zullen t.z.t. ter kennis worden gebracht. GEBOREN Hendrika Johanna, dochter van G. J. van Beek, fabrieksarbeider en G. Kuiper, Veldweg 10. Yvonne Hermina Martina, dochter van J. H. Kools, agent-bezorger levensmiddelenbedrijf en M. Pol, Heu- velweg 25b. Alfred. zoon van J. Laseur, boekhouder en H. H. van Kutsem, Stad houderslaan 17a. Carla, dochter van P. Verwoerd, opperman en H. Versteegh, Birkstraat 53. Aagje Meino, dochter van J. van de Hel, bakker en T. van der Goot, Dorresteinweg 6. Henriëtte Elizabeth, d. v. C. A. Hoyer, militair en S. Keijer, Ples- manstraat 51. Agnes Cornelia Maria, d. v. Th. P. M. Diemers, analyst en A. P. Th. Storm, Van Lijndenlaan 11. Jan, zoon van Tj. Veldhuizen, los arbeider en H. J. Verwoerd, Birkstraat 53. ONDERTROUWD Jan van den Broek, 33 jaar, kapper, Vaardehoogtweg 7 en Maria Rosalia Anna Heusschen, 26 jaar, dienstbode, Vaarde hoogtweg 7. Datum huwellijk: 26-2-'54. Petrus Maria Laurentius Breij, 26 jaar, vliegenier, Baarn, Kerkstraat 27 en Mar- garetha Theresia Maria v. d. Brink, 21 jaar, zonder beroep, Soesterbergsestr. 111. Datum huwelijk: 27-2-'54. Leendert Hen- drikus Suik, 28 jr„ banketbakker, Baarn, Nachtegaallaan 42 en Johanna Frederika de Haan, 26 jaar, zonder beroep, Vinken- weg 39. Datum huwelijk: 3-3-'54. Petrus Johannes Zwetsloot, 24 jaar, graanhan delaar, Nijkerk, Hogenhof 2 en Maria Theresia Duwel, 20 jaar, zonder beroep. Steenhoffstraat 58. Datum huwelijk: On bepaald. GEHUWD Johannes van der Laan, 23 jaar, militair, Zeist, Kamp van Zeist 2 en Anna Maria Johanna van Boeijen, 23 jaar, zonder beroep, Dijkhuisstraat 5. Adres na huwe lijk: Dijkhuisstraat 5. Bartholomeus Jo hannes Hak, 30 jaar, landbouwer, Leus den, Laapeerseweg 3 en Maria Geertrui- da van Hofslot, 27 jaar, zonder beroep, Birkstraat 130. Adres na huwelijk: Leus den. Laapeerseweg 3. OVERLEDEN Joseph Manuel Maria van der Lugt, 33 jaar, sigarenwinkelier, gehuwd met S. M. de Boer, Beukenlaan 37. Antonia Catha- rina Wilhelmina Walraven, 78 jaar, zonder beroep, gehuwd met D. J. Kok, Luitenant Koppenlaan 10. Geertruida Ma- thilda van Nimwegen, 2 jaar, dochter van L, H. van Nimwegen, schilder en M. H. Voskuilen, Molenstraat 87. STEENHOFTSTR. S3 - TEL- 2842 Onderscheiden met hetj diplome des sections d'Art de la Coiffure te Parijs. KUNSTAVOND SOESTERBERGS GEMENGD KOOR. Naar wij vernemen bereidt het Soester- berg's Gemengdkoor zich voor om in het voorjaar weer een kunstavond te geven. Uitgevoerd zal worden: „Die Jahreszei- ten" van Joseph Haydn, met medewer king van orkest en solisten. Het geheel onder leiding van Th. de Vries. BINNENBRANDJE. De vrijwillige brandweer werd gealar meerd voor een binnenbrandje, dat was ontstaan in de stookplaats van een re paratie-bedrijf aan de Amersfoortsestraat. Bij aankomst was het brandje met zand en water reeds zo goed als geblust, zodat de brandweer weer spoedig kon inrukken. OPRICHTING AFDELING „ONZE LUCHTMACHT". Vrijdagavond werd in de grote ontspan ningszaal van het officierscasino aan de Kampweg een propaganda-bijeenkomst ge houden om te komen tot de oprichting van een afdeling van „Onze Luchtmacht". Na opening door de kolonel-waarnemer tit. b. d. J. H. Sar, gaf vervolgens de oud-directeur-generaad der Ned. Lucht vaart, de heer Van Eden v. d. Palts, voor zitter van het hoofdbestuur, een toelich ting op de doelstelling: om te ijveren voor een zelfstandige luchtmacht van vol doende serkte, ter handhaving, naast le ger en vloot, van onze onafhankelijkheid, zich hierbij gesteund wetend door de sym pathie der natie- Daarna sprak de Luit kol. waarnemer M. W. J. M. Broekmeyer over „De be tekenis van de Luchtmacht voor de vrije wereld". Na een kort historisch overzicht van de ontwikkeling der oorlogswapens kwam spr. tot de slotsom, dat het jongste wa pen, dat van de luchtmacht, nog belang rijker is dan de landmacht en de marine, zoals vooral de tweede wereldoorlog be wezen heeft. Nu een wereldoorlog een to talitaire is geworden, waarbij leger en vloot direct afhankelijk zijn van de pro ductie-centra van wapens, olie enz., kan alleen de luchtmacht, die niet aan natuur lijke grenzen gebonden is, deze centra in korte tijd lam leggen. Dit is het werk van de strategische luchtmacht. Maar nog andere mogelijkheden heeft die luchtmacht. Zo kan zij troepen, materia len, levensmiddelen etc. overbrengen, waar en wanneer zij dat wil. De lucht brug naar Berlijn b.v. is een politiek suc ces geworden. Ook de tactische lucht macht, ter ondersteuning van het leger, is een onmisbare factor gebleken in de moderne oorlog. Een andere taak weer is de luchtverdedi ging, ter bescherming van de industrie, troepenbewegingen enz. Daarna werd een tweetal interessante films vertoond: De opleiding in Amerika en „Vleugels waken over Nederland". Het voorlopig bestuur van de nieuwe af deling bestaat o.m uit de heren: J. H. Sar, voorzitter en A. Th. Preusser, secretaris, Postweg 2, Soesterberg. AMUSEMENTSAVOND VOOR EN DOOR „ORANJE". De Buurtvereniging „Oranje" bood Za terdag haar leden in „Huis ten Halve" haar tweede feestavond aan in dit sei zoen. Ditmaal wilde men eens met eigen krachten een avond verzorgen, waarvan de heer Verruyt de leiding op zich geno men had. Dit experiment is bijzonder geslaagd en de aanwezigen hebben zich kostelijk ge amuseerd. De proloog reeds was een aardige inzet van wat komen zou. Met 'n gezellige conference verbond de heer Verruyt het programma en voor prettige intermezzo-muziek en de geluids installatie droeg de A.R.O.S. weer zorg. Onder aanbieding van geschenken bracht de voorzitter, de heer De Bruin, na afloop de medewerkenden en de heer Verruyt dank voor de goede avond. Zaterdag 20 Februari a.s. wordt in „Huis ten Halve" voor de kinderen der buurt verenigingsleden een filmmiddag gehou den. VIERING 40 JAAR K.A.B. Het 40-jarig bestaan van de afdeling Soes terberg van de K.A.B. werd met een tri duüm kerkelijk ingezet. Zondag, de grote feestdag, werd, na een plechtige H. Mis, om 12 uur een druk be zochte receptie gehouden in „Huis ten Halve", waarop om. verschenen Pastoor Welsing, de geestelijk adviseur, kapelaan van der Meer en tal van andere geestelij ken. De heer Zwanikken, voorzitter van de Utrechtse Diocesane bond, het raads lid Clemens, afgevaardigden uit diverse districten van de K.A-B. en van de paro- ciale verenigingen. Na afloop kwam de Haromnie St. Jozef 'n muzikale hulde brengen. Voor een volle zaal trad 's avonds in „Huis ten Halve" op het Utrechts Kath. Amusementsgezelschap met de revue: „Weg met de zorgen, die zijn voor mor gen." TEMPO-SUCCESSEN. Op de Zondag in Made gehouden Cycle Cross behaalde W. Barneveld de eerste prijs in de afdeling Nieuwelingen. H. de Bree bezette de 5e plakts in de afde ling amateurs. Beide renners zijn lid van de ren- en toervereniging „Tempo", alhier. RADIO-SHOW. Voor een geheel bezette zaal hield Radio Schoemaker alhier gisteravond 'n Radio- en Muziekshow in hotel „Eemland". Philips demonstreerde, na een welkomst woord van de heer Schoemaker, bij mon de van de heren Vollemans en Hermans, de nieuwe radio-toestellen van deze fa briek, waarvan een grote collectie in de zaal was opgesteld. De heer Vollemans vertelde op populaire wijze iets over het onverkorte toongam- ma, het nieuwste vermogen van het mo derne radio-toestel waardoor de radio luisteraar niets minder behoeft te horen dan de concert-bezoeker. De luisteraar thuis kan zelfs nog verder gaan en ver schillende geluiden „wegdraaien" om dat gene over te houden wat hij het liefst hoort. De technische uiteenzettingen op deze avond bewezen, dat in de evolutie van het radiotoestel een revolutionnaire fase is ingetreden. He bekende accordeontrio „The 3 Jack sons" vormden met hun optreden een bij zondere attractie. KIPPEN DOODGEBETEN. Bij een kippenhouder aan de Veldweg is Zaterdagnacht een hond in het kippenhok geweest. Twee kippen werden door de hond meegenomen. WINKELIERSVERENIGING SOEST. Naar wij vernemen heeft de heer H. Kraal zich teruggetrokken als candidaat voor een bestuursfunctie in de Winke liersvereniging „Soest". Het bestuur heeft thans in de vacature H. van Harten candidaat gesteld de heer D. Waal alhier.

Soester Courant | 1954 | | pagina 2