\hoemuker Moeilijkheden in Indonesië. Kousen-reparatie VAL DA VAN ESSEN De grote conferentie. SOEST. Dames! Vooral nn Autorijlessen Autorijschool D. Engel Grundig. iliu Monument niet in Braamhage? Voor Uw Taxi SOETAX ft/ERMOGENf IN DE HOEK. Stichtsche Schoenhuizen VRIJDAG 19 FEBRUARI 1954. 32e JAARGANG No. 14. soesteriTourant Verschijnt iedere Dinsdag en Vrjjdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Sinds enige tijd is Indonesië uit 't nieuws. De wereld heeft andere zaken waarop de belangstelling is gericht: de conferentie te Berlijn, de kabinetscrisis in Italië, In- do-China. In het laatste land, waar de communisten al evenzeer in de aanval zijn als te Ber lijn, wordt het de Fransen steeds lastiger gemaakt. En niet alleen de Fransen, maar ook de regering, die daar onder Frans toe zicht staat. Dat is het verschil tussen In donesië en Indo-China. „Zaten" wij ook nog op onze voormalige kolonie, dan hadden wij waarschijnlijk ook het twijfelachtige voorrecht te moeten strijden tegen opstandige elementen en de moreel verslindende guerilla- of geregel de strijd. Nu komt die kous voor een goed deel neer op het hoofd van de tegenwoordige Indonesische regering en als de tekenen niet bedriegen, zal ze het naast de opstan dige elementen op eigen bodem nog te stellen krijgen met soortgenoten uit aan grenzend gebied. Wat de Fransen in Indo-China niet is ge lukt: de landen te zuiveren van ontbin dende elementen en af te sluiten voor zulke elementen die van buiten komen. Daarin zijn de Engelsen op Malakka zo langzamerhand aardig geslaagd. De kern van de communisten heeft er de wijk moeten nemen. Waarheen?Vanouds is er een leven dig illegaal verkeer geweest tussen Ma lakka en de N.W.-punt van Sumatra, van goederen zowel als van mensen. Ondanks de ontkenningen van de Indo nesische regering staat nu wel vast, dat de communisten hun wijkplaats op Su matra hebben gevonden. Men mag veronderstellen, dat de heren de bedoeling hebben daar eens een poosje uit te rusten van de vermoeienissen, maar waarschijnlijker is het, dat daar óf een hernieuwde actie tegen Malakka wordt voorbereid, óf dat men zich zal wenden tot de onvrijwillige gastvrouw. Nu hebben communisten wel zeer schone en verheven principes, maar toch kiezen ze altijd de weg van de minste weerstand. De weerstand, die ze in Indonesië ontmoe ten is veel zwakker dan in het land waar ze pas zijn uitgebonjourd. Die weerstand tegen buitenlandse communistische infil tratie kan daarom al niet zo bijster groot zijn, omdat de tegenwoordige regering in Djakarta voot een goed deel afhanke lijk is van de binnenlandse communisten. Maar laten we aannemen, dat Djakarta werkelijk zulke plannen heeft. Beschikt ze dan over een apparaat, dat in staat is de kusten af te sluiten en de binnenge drongen elementen onschadelijk te ma ken? Wij geloven er niet al t e veel van en al konden wij wel in het bestaan van zulk een apparaat geloven, dan zouden wij de waarde er van nog in twijfel trekken, omdat zulk een apparaat pas op zal tre den, wanneer dat zelf vindt dat het nodig is. Dit is niets bijzonders in Indonesië. Zoals hier, vlak na de bevrijding, onder het Militair Gezag, ieder straatje zowat z'n potentaatje had, zo is het nog in de Re publiek. Diensttakken leiden een eigen le ven, vaak in een hevig gevecht met ande re diensttakken; de centrale regering is vaak ver en als ze niet ver is kan men er evengoed lak aan hebben. Niet alleen op dit gebied is dit beeld van ontbinding te zien. De onderscheiden ERKEHOE PHILIPS RADIO SERVICE V.WEËDESTR36» SOESTDUK TEIEF.2792 VOOR UW BRIL Leverancier voor alle Ziekenfondsen. Birkstraat 2 (Splitsing Soesterbergsestr.) Reparatie aan alle monturen. O Molotof, o Molotof, De conferentie werd een sof Doordat jij zo bleef zeuren. Waarom die houding zo ineens Je bent het toch wel met ons eens Er móét toch wat gebeuren Nu deed je plots de deur weer dicht En zette met een zuur gezicht Het Westen onder pressie. Je deed, hoe kom je er toch bij, Misschien uit enkel plagerij, Geen enkele concessie. Het brengt ons heel veel ergernis Als Molotof humeurig is, Enfin, je moet maar boffen. Nu klinkt geen lied meer in Berlijn Van dat we „toffe" jongens zijn, Maar meer van Molo-„toffe". Toe, doe ons één keer een plezier, Zet het Gordijn eens op een kier, Of liever: doe het open. Eén glimlach om je brede mond Maakt ziek Europa weer gezond En doet de wereld hopen. delen van die ene en ondeelbare Repu bliek gedragen zich al net zo. Het droombeeld, dat Soekarno en de zij nen voor ogen stond, één rijk met 'n cen traal bestuur, vervaagt al meer en meer en het streven van de onderscheidene de len der Archipel naar zelfstandigheid wordt steeds krachtiger. Bedenken wij daarbij nog, dat de econo mische positie van het land steeds slech ter wordt en dat de staatsfinanciën een beeld te zien geven, dat aan een volslagen bankroet doet denken, dan kunnen wij ons geen dankbaarder arbeidsterrein voor de communisten voorstellen dat de Indo nesische Republiek. Economisch en politiek krijgt dit alles zijn terugslag. Economisch omdat de Westerse hulp, on langs door de Indonesische regering ge vraagd, wel zal blijven dralen, zolang de politieke toestand zo onzeker blijft. Politiek omdat het kiezen van een Volks vertegenwoordiging de tegenwoordige is benoemd en de verkiezingen denkt men begin 1955 te houden er door bemoei lijkt zal wordenmisschien wel ver hinderd 1 Officiële Mededelingen. CANDIDAATSTELLING VOOR DE PROVINCIALE STATEN. De Burgemeester van Soest brengt het volgende ter openbare kennis. Op Dinsdag 9 Maart a.s. zal plaats heb ben de candidaatstelling voor de verkie zing van leden van de provinciale staten. Op die dag kunnen, van des voormiddags negen uur tot des namiddags vijf uur, bij de voorzitter van het hoofdstembureau in de kieskring, of bij het door deze aan gewezen lid van dat bureau, ter secretarie der gemeente Amersfoort, worden ingele verd lijsten van candidaten als bedoeld in artikel G 1 der Kieswet. Formulieren voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaring van bewilliging zijn ter secretarie dezer gemeente koste loos verkrijgbaar tot en met de dag van de candidaatstelling. GEMEENTERAADS-VERGADERING. De raad onzer gemeente is in openbare zitting bijeengeroepen tegen Donderdag 25 Februari a.s., 's avonds te 7.15 uur, ter behandeling van de navolgende agenda 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering d.d. 30 November 1953 18 De cember 1953 en 21 December 1953. 2. Ingekomen stukken. a. Verslagen van de commissiën tot We ring van het Schoolverzuim te Soest en te Soesterberg over 1953, met voorstel van B. en W. deze voor kennisgeving aan te nemen. b. Schrijven van de P.U.E.M. te Utrecht betreffende de spanning der electriciteit in deze gemeente, met voorstel van B. en W. dit voor kennisgeving aan te nemen. c. Verzoek van de Provinciale Contact Commissie om subsidie in de plattelands- lectuurvoorziening met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen onder mede deling, dat in de begroting voor 1954 een bijdrage van 1 750.is geraamd. d. Rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Ge meenten betreffende controle administra ties met voorstel van B. en W. deze voor kennisgeving aan te nemen. e. Klacht van de heer P. H. W. van der Horst inzake het bedrijf van de heer Smink aan de Beetzlaan-Schrikslaan, met voorstel dit B. en W. ter afdoening in handen te stellen. f. Verzoek van het R.K. Schoolbestuur te Soest om medewerking ingevolge art. 72 der L.O.-wet 1920 voor de aanschaffing van verduisteringsgordijnen en enige leermiddelen ten behoeve van de R.K. Meisjesschool, welk verzoek reeds in be handeling is genomen. g. Verzoek van het bestuur der Vereniging „Een School met de Bijbel te Soest" om medewerking ingevolge art. 72 der L.O.- wet 1920 voor verbetering van het sani tair en restauratie van één lokaal der school te Hees, welk verzoek reeds in be handeling is genomen. h. Verzoek van het R.K. Schoolbestuur te Soest om medewerking ingevolge art. 72 der L.O.-wet 1920 voor het treffen van enige voorzieningen met betrekking tot verbouwing en uitbreiding der U.L.O.- school, welk verzoek reeds in behande ling is genomen. i. Verzoek van het Bestuur der Vereni ging voor Christelijk L.O. en U.L.O. te Soesterberg om medewerking ingevolge art. 72 der L.O.-wet 1920 voor de oprich ting van een nieuwe school aldaar, welk verzoek reeds in behandeling is genomen, j. Verzoek van het Bestuur der Vereniging „Een Christelijke Kleuterschool te Soes terberg" tot verstrekking van een geldle ning ten behoeve van het bouwen van 'n school, welk verzoek reeds in behande ling is genomen. k. Schrijven van de Secretarissen der V.V.V. „Soesterberg's Bloei" en van de Buurtvereniging „Oranje" te Soesterberg betreffende het geven van namen aan nieuwe straten, met voorstel van B. en W- dit voor kennisgeving aan te nemen. 1. Uitnodiging van de Ned. Unie van Speeltuin-Organisaties tot bijwoning van Hamea-Gelei voor Uw banden Nieuweweg 97 Telefoon 2543 Gedipl. A.N.W.B. Bonds-instracteur. een streekconferentie op Zaterdag 6 Mrt. 1954. m. Schrijven d.d. 11 Februari 1954 van de Vereniging van Oud-Illegale Werkers te Soest, waarbij een afschrift wordt aange boden van een door haar aan het College van B. en W. gerichte brief, waarbij zij bezwaar maakt tegen plaatsing van het monument op de buitenplaats „Braam- hage". 3. Verzoek om ontheffing van het be paalde in de verordening ex art. 4, le lid 2e der Hinderwet (1875) van N. van Es, Schoolweg 2b, Soesterberg voor het hebben van een inrichting, bestemd ter bewaring van lompen en andere afval- artikelen in de kom van Soesterberg, met voorstel van B. en W. 4. Voorstel tot beschikbaar stellen van een crediet voor het verrichten van grond boringen in verband met de voorbereiding van enkele rioleringswerken. 5. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van a. de woning De Zoom 5; b. de woning Molenstaat 157a. 6. Voorstel tot verlenging van de termijn van ontruiming van het onbewoonbaar verklaarde perceel Van Weedestraat 25b. 7. Voostel tot beveiliging en verbreding van de spoorwegovergang in de Talma- laan. 8. Voorstel tot beschikbaarstelling van 'n crediet voor verbetering van de rijwiel bergplaats bij de O.L. school te Soester berg. 9. Voorstel tot vaststelling van het getal wekelijkse lesuren vakonderwijs, hetwelk aan de openbare U.L.O.-school voor het jaar 1954 zal worden gegeven. 10. Voorstel tot credietaanvrage voor uit voering van op grond van art. 72 der La ger Onderwijswet 1920 verleende mede werkingen aan besturen van bijzondere scholen. 11. Voorstel tot vaststelling van de voor schotten op de gemeentelijke vergoeding over 1954, toe te kennen aan de bijzondere scholen voor G.L.O., U.L.O. en V.GL.O. 12. Verzoek van het bestuur van de 's- Gravenhaagse Vereniging voor Gezond heidskolonies om medewerking ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 tot uitbreiding der b.l.o. school „Hemalie" te Soesterberg met een gymnastieklokaal, met voorstel van B. en W. 13. Voorstel tot vaststelling van de voor schotten op de gemeentelijke vergoeding over 1954 toe te kennen aan de bijzondere scholen voor B.L.O. 14. Voorstel tot toekenning van een sub sidie over 1952 aan Utrechtse Christe lijke Boeren- en Tuinderbond tej Baarn. 15. Voorstel tot het in schenking aan vaarden van een grote foto in lijst met de beeltenis van de verlichte Oude Toren, aangeboden door het Bestuur van het Zakencentrum „Rondom d'Oude Toren", als dank voor de verleende medewerking bij de heropening van de vernieuwde To renstraat. 16. Voorstel tot het vaststellen van een verordening op het verlenen van wacht geld of pensioen aan de Wethouders der gemeente Soest en van pensioen aan hun weduwen en-of wezen. 17. Voorstel met ontwerp-besluit tot op schorting van de aflossing op het aan de woningstichting „Ons Belang" verstrekte bouw voorschot voor de tijd van drie ja ren. 18. Voorstel tot het aanschaffen van een nieuwe politieauto. Voor U besluit tot een Radio, luister eerst naar KERKSTR3 TEL.27Ö6 19. Voorstel tot het verstrekken van een geldlening ten bedrage van 3000.aan de Muziekvereniging „Patiëntia Vincit Omnia". 20 Voorstel om mededeling te doen aan Gedeputeerde Staten, dat geen bezwaar bestaat tegen voorgestelde salarisregeling voor secretarissen en ontvangers. 21. Voorstel tot: a. Aankoop van grond voor uitvoering van het uitbreidingsplan „Hartweg" van J. J. W. Blom. b. Aankoop van het Witte Paardstraatje van A. W. Hilhorst Pzn. c. Verkoop van grond nabij de Nieuwstr. aan C. v. d. Broek. d. Grondverkoop nabij de Oude Utrecht- seweg aan B. van Ketel. e. Ruiling van gronden nabij de Nieuw- straat met A. B. Grift. f. Ruiling van gronden nabij de Hartweg met Mevr. S- H. Butzelaar te Baarn. g. Ruiling van gemeentegrond nabij de Foekenlaan tegen grond met opstallen na bij de Braamweg met A. de Graaff. h. Afwikkeling van vervallen erfpacht rechten. i. Verhuur van een gedeelte van de op de buitenplaats „Braamhage" staande gara ge aan H. J. M. Pieper. j. Verhuur van woningen met erven na bij de Verl. Schoolweg aan Mej. M. Knoops en Wed. E. Smorenburg-Van En gelen. k. Nadere vaststelling van de huur van de woning Nieuwstraat 8. 22. Voorstel om naar aanleiding van het verzoek van Gedeputeerde Staten, d.d. 9 Februari 1954, geen toepassing te geven aan art. 31 van de Woonruimtewet. 23. Voorstel tot het verlenen van mede werking ingevolge art. 72 der L.O.-wet 1920 ten behoeve van de R.K. Jongens school aan de Steenhoffstraat. 24. Belastingreclames. ORGELS PIANO'5j=i VERKOOP VERHUUR WUAM Tfll nieuweweg 103 ÏHII IUL TELEFOON 2968 De vereniging van oud-illegale werkers te Soest heeft zich per brief tot Burgemees ter en Wethouders gewend en daarin be zwaren ontwikkeld tegen plaatsing van 't Oorlogsmonument op de buitenplaats „Braamhage". Dit schrijven wordt als ingekomen stuk in de raadszitting van Donderdag a.s. be handeld. WITTE PAARDSTRAATJE WORDT OPENBARE WEG. Vele lezers zullen niet geweten hebben, dat het straatje, dat vanaf de Middelwijk straat, ter hoogte van de Molenstraat, een verbinding met het Kerkpad vormt, de naam draagt „Witte Paardstraatje". Aan de raad wordt voorgesteld dit straatje te kopen van de heer A. W. Hilhorst al hier, voor de som van vijfentwintig cent. Dit straatje krijgt na de koop de bestem ming openbare weg en de bestaande mod derpoel zal te zijner tijd bestraat worden. SPREKEN IN HET OPENBAAR. „Spreek met geheel Uw verstand, spreek vrijmoedig, doch spreek vooral met ge heel Uw hart. Spreken is zilver, doch goed spreken in goud." Met deze woorden beëindigde de docente haar openings rede tijdens een sprekers-meeting, welke gehouden werd in een. der intieme zalen van hotel „Gooiland" te Hilversum. Op deze meeting waren aanwezig de cursisten van de afdelingen Soest, Laren en Hilversum van het Instituut „Public Speaking in the Netherlands". Op deze bijeenkomst, die het karakter droeg van een sprekerswedstrijd, hebben wij het grote nut van deze cursus kunnen constateren. De cursisten demonstreerden, onder het aandachtig gehoor der mede-cursisten en hun introducé's, wat zij in de afgelopen maanden aan sprekers-vaardigheid had den verworven. Men sprak allen, zonder uitzondering, zeer diepgaand en met grote positiviteit over zeer uiteenlopende onderwerpen. Verhandelingen over „Het boek", „Rijk dom", „Gemiddelde leeftijd", „Opvoed kunde" enz. werden met enthousiasme en kennis van zaken besproken. De inhoud en opbouw der diverse causerieën, alsmede de eigen visie op een en ander toonden ons duidelijk het verworven persoonlijk heidsgevoel, hetgeen van zo onschatbare waarde is voor een ieder. Aan het einde van de avond werd de do cente, de bekende psychologe Mevrouw E. Ariaans uit Baarn, door de heer Rijntjes van de afdeling Laren dank gebracht voor de delicate wijze waarop zij deze cur sussen weet te leiden. Voor geïnteresseerden zij nog medege deeld, "dat de nieuwe cursus van dit In stituut a.s. Maandagavond aanvangt met 'n propaganda-avond. Voor verdere bij zonderheden verwijzen wij U naar de advertentie in dit nummer. REVANCHE-WEDSTRIJDEN SCHUTJASSEN. Abusievelijk is door ons vermeld, dat de revanche-wedstrijd Schutjassen tussen de beide Postduivenverenigingen in Hotel „De Schouw" zou plaats vinden. Dit moet zijn Restaurant „Zonneheuvel". FREONSKIP EN IENFaLD. De Friese Vereniging „Freonskip en Ien- fald zet haar activiteit voort met het op voeren van een mooi blijspel, zeer verant woord geschreven en met een inhoud van degelijke strekking. De uitvoering is te vens de laatste toneelavond in dit sei zoen, zodat wij mogen aannemen, dat vele Friezen haar zullen bijwonen. Voor nade re bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. WACHTGELD EN PESIOEN VOOR ONZE WETHOUDERS. Naar aanleiding van in de gemeenteraad gedane suggesties, om een wachtgeld- en pensioenregeling voor wethouders te ont werpen, hebben B. en W. 'n „Verordening op het verlenen van wachtgeld of pen sioen aan de wethouders der gemeente Soest en van pensioen aan hun wedu wen en-of wezen" ontworpen en deze ter goedkeuring aan de gemeenteraad voor- geiegd. In hoofdtrekken is de inhoud hiervan als volgt: Wachtgeld wordt, na een diensttijd als wethouder van minstens 4 jaar, geduren de 3 jaren toegekend en wel 75 procent van de wedde gedurende het eerste jaar, 50 procent gedurende het tweede jaar en 25 procent gedurende het derde jaar na het ontslag als wethouder. Hierbij is men er van uitgegaan, dat, voor de overgang naar een andere functie in de burgermaatschappij, een aflopende wachtgeldtermijn van drie jaar voldoen de compensatie biedt. De OUDSTE, de VERTROUWDSTE KERKSTRAAT 1 TELEFOON 2612 HOEST, GRIEP... De weldadige warmte van Ther- mogène stilt de pijn in keel en borst ten verjaagt de aanval. Er is in de laatste jaren, vooral door de radio daartoe in staat gesteld, de neiging ontstaan om aangelegenheden op vrijwel ieder gebied uiteen te rafelen en te kijk te stellen voor het publiek. Natuurlijk heeft dit zijn goede zijde en het kan het publiek alleen maar ten goede komen wanneer een ieder weet, dat hij of zij een onmisbaar radertje in het geheel is. We zouden een nog meer ideale wereld krijgen wanneer alle mensen, onverschil lig welke positie zij innemen, waardering zouden hebben voor hetgeen een ander doet en inzagen, dat de een even (on)mis- baar is als de ander. Zover zijn we helaas nog niet, al proberen we wel eens te doen alsof en al is er se dert de eeuwwisseling veel ten goede ver anderd. Daarom vind ik tiet stuitend, dat de Ne derlandse Stichting voor de Statistiek aan 500 Nederlanders de vraag voorlegde, hoe hoog hun inziens 57 verschillende beroepen in „belangrijkheid" staan aan geschreven in de maatschappelijke ver houdingen. Wanneer het de bedoeling van de stichting was Nederland in nog meer hokjes en klassen te verdelen dan thans reeds het geval is, dan heeft zij daartoe een behoor lijk aantal steentjes bijgedragen. Mijn compliment hoor. Het was prima. We kennen nu de verschillende klassen, waarin de diverse groepen zijn gerang schikt. Over de rangindeling heb ik het liever niet. U heeft dit waarschijnlijk zelf wel gelezen en er (hopelijk) óók om gelachen. Wat ik, na van die lijst kennis te hebben genomen, alleen nog zou willen weten, is, wat het nut kan zijn van die wetenschap enwie die grap betaalt. H. OEKMAN. Voor vakkundige naar SOEST - UTRECHT - BAARN BIJ KEELPIJN PAS T I L_L.ES Het wethouderspensioen bedraagt, na een diensttijd als wethouder van minstens 4 jaren, jaarlijks voor elke 6 maanden dat men wethouder is geweest 1/48 gedeelte van de laatst genoten jaarwedde, tot een maximum van de helft van die wedde. Het maximum pensioen wordt derhalve bereikt na 12 jaren wethouderschap. Het weduwenpensioen bedraagt jaarlijks de helft van het pensioen, dat de wethou der bij pensionnering genoot of zou heb ben genoten. Het wezenpensioen bedraagt, als tevens weduwenpensioen wordt uit betaald, per kind 10 procent van het wet houderspensioen. Wordt geen weduwen pensioen uitbetaald (ouderloze kinderen), dan bedraagt het per kind 20 procent van het wethouderspensioen. PROVINCIAAL KAMPIOENSCHAP WIELRENNEN. Naar alle waarschijnlijkheid zal de orga nisatie van het Provinciaal Kampioen schap Wielrennen weer opgedragen wor den aan de ren- en toervereniging „Tem po" alhier, DE OUDE TOREN IN DE TROUWKAMER. De fraaie foto van de Oude Toren, tijdens de feestweek van de Torenstraat gemaakt door Foto „Astra", heeft in de trouwka mer van het gemeentehuis een plaats ge vonden. Deze foto werd door het dagelijks be stuur op 31 December j.1. aan het gemeen tebestuur geschonken, als blijk van waar dering voor de betoonde medewerking aan de verbetering en verbreding van de Torenstraat. B. en W. verzoeken de raad deze schen king te aanvaarden. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN. Woensdag 24 Februari hoopt prof dr M. A. Beek te komen spreken over „De plaats van het moderne Israël in het nabije Oos ten". Allen, die prof Beek kennen door zijn O.T. Bijbelbesprekingen voor de radio, of hem op andere wijze hebben beluisterd, we ten, dat hij de bij uitstek deskundige is op dit terrein, terwijl zijn rustige welover wogen verteltrant 'n boeiende voordracht waarborgt. Twee jaar geleden maakte prof. Beek een reis naar Israël, waardoor hij zijn kennis aan de huidige situatie heeft kunnen toet sen. Lichtbeelden zullen het gesproken woord verlevendigen. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de advertentie in 't blad van a.s. Dinsdag. GELDLENING AAN P.V.O. De Soester Harmonie „Patiëntia Vincit Omnia" heeft een verzoek tot het gemeen tebestuur gericht ter verkrijging van een geldlening van 3.000.ten behoeve van de vernieuwing van de instrumenten. B. en W. stellen voor deze geldlening te verstrekken met een aflossing van 10 jaarlijkse termijnen en een rentevergoe ding van drie procent.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1