9 Van week tot week in Soest. SOEST. IN DE HOEK. Fa. G. v. d. Pol Het gemak dient de mens. Wasmachine, Centrifuge of Geyser. ■HM DINSDAG 23 FEBRUARI 1954. 32e JAARGANG No. 15. SOESTER OURANT Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 We leefden weer in de kleine wereld van sneeuw. De winter liet ons nog niet los en al ruiken we de lente en al horen we de voorjaarsroep van sommige vogels, we zullen nog maar even geduld oefenen. Lente wordt het zeker. Nog een paar nachtjes slapen en dan weten we waar ons monument komt te staan. Zullen we dan eindelijk DE plaats hebben gevonden of zal het zo zijn, dat we zeggen: nou ja, het is de minst slechte plaats. „Al zal er dag en nacht moeten worden doorgewerkt, des nachts onder schijnwer- perslicht, het monument zal vóór 5 Mei a.s. klaar moeten zijn", hoorden we ie mand zeggen. We zijn het er roerend mee eens. Wij mo gen zo iets wel, temeer omdat we toch nooit het gevoel hebben, dat we in Soest veel drift demonstreren. „Nijdig er tegen aan" is een modern ge zegde. Laten we het niet alleen voor de plaatsing van ons monument toepassen. Er zijn nog meer zaken, waar we in Soest „nijdig tegen aan" moeten. Als er eens een spoed-spoedvergadering van de gemeenteraad zou moeten worden gehouden, zouden we heel wat uurtjes moeten autorijden, om de raadsleden alle maal bijeen te krijgen. Dit komt, omdat onze vroede vrouwen en vaderen niet allemaal een telefoonaan sluiting bezitten. Zij hebben aan dit euvel zelf een einde gemaakt en besloten, dat ieder raadslid een telefoonvergoeding krijgt, zodat ze mekaar niet op kosten jagen. Nou is zo'n besluit gauw genomen en, de mocraat als we zijn, hebben we gezegd: goed zo, er moet een snel contact mogelijk kunnen zijn tussen kiezer en gekozene en gekozenen onderling. Niet alleen snel, doch vooral meer contact. Rustig, gij medejuichende democraten. De telefoonaansluitingen zijn er nog niet. De post hiervoor moet Gedeputeerde Staten nog goedkeuren als begrotingspost en voordat onze begroting in behandeling komt, is de winter wel voorbij. Misschien ook wel de zomer. Misschien zijn we dan al een nieuw stookseizoen begonnen. Drie Soester jongens, alle drie 13 jaar oud, waren het veilig Verkeeronderwijs blijk baar beu. Zij demonstreerden dat Zater dagavond, 9 uur, toen zij gedrieën naast elkaar op de linkerkant van de rijweg op hun rijwiel reden en lekker hun verlich ting niet „aan" hadden. Meer overtredingen in één keer kan men als wielrijder niet maken, als we het ont breken van een wit spatbord en het man keren van een bel uitzonderen. Een politieagent nam deze demonstratie niet. Kinderen van 13 jaar kunnen echter niet voor de kantonrechter terecht en een procesverbaal had dus geen zin. Wat deed de politieman Hij nam de fiet sen in beslag en liet ze lopend naar huis gaan. Zondag konden ze hun fietsen ko men halen. Gelooft U maar, dat deze knapen voortaan hun Veilig Verkeer-lessen niet meer in de wind slaan. Terwijl in Berlijn de grote 4 en hun aan hang de vrede be-bekvechten, speelt onze jeugd het liefst oorlogje. Waarom ook niet. Ze zijn er immers in groot gebracht. Het nieuwste wapen, waarmede de echt heid van het spel het meest wordt bena derd, is de windbuks. Nu zijn windbuksen geen wapens in de zin van de vuurwapenwet, maar wel een niet ongevaarlijk speelgoed, waarbij goede lei ding nodig is. De politie nam het echter niet, dat een Soester knaap met zijn windbuks op straat kwam en links en rechts om zich heen „knalde". De buks werd in beslag geno men en procesverbaal werd opgemaakt. Op de Soesterbergsestraat werd een hond gegrepen, die een kip als prooi meevoerde. De hond werd zijn prooi ontnomen en laat nou die kip nog helemaal levend zijn. Nou zit de politie met die kip. Wilt U Uw kippenhok even inventariseren Als U twee gele poten mist, dan kan het politie bureau U helpen, maar voor het geval U allemaal tegelijk naar dit bureau stapt: er is maar één kip. Mocht het soms nog een paar dagen sneeu wen, bedenkt dan, lezers, dat het sneeuw ruimen vóór Uw woning verplicht is, doch deponeer de sneeuw van Uw trottoir niet op de rijweg. Dit levert gevaar op voor de wielrijders en bovendien is het verboden. Sneeuw van de trottoirs moet worden opgehoopt op de trottoirband zegt de ver ordening. En de Ha Ha Winkeliers moeten we nog eens wijzen op de nieuwe IJkwet, welke het gebruik van benamingen als ons en pond verbiedt. We hebben al eens meer in ons vaderlanc'- oude maten en gewichten afgeschaft (lood, grein, schepel, kan, el etc.), dus is het helemaal niets nieuws onder de zon. Gewoon maar vernieuwing van onze da gelijkse taal, een soort sanering en aan dit laatste in onze middenstand dunkt ons wel gewend. AUTOMOBILISTEN KREGEN VERKEERSLES. „Misschien leer ik van U meer, dan U van mij", zei de agent van politie F. Sonders, toen hij voor de leden van de Motor- en Automobielclub „Soest", in restaurant „Zonneheuvel", verschillende aspecten van de nieuwe Wegen Verkeerswet behandel de. Natuurlijk was ook de verkeerstafel er bij en kregen de dame en de heren auto mobilisten (motorrijders ontbraken) niet alleen theorie doch ook visueel verkeers- les. Dat de heer Sonders van de automobilis ten wat leerde op deze avond betwijfe len wij. Wat we zeker weten is, dat de automobilisten wel leerden. Zij leerden een politie-verkeers-man ken nen, die een droge wet kruidde en leven dig maakte met talrijke voorbeelden uit de verkeers-practijk en in directe en be grijpelijke taal zijn toeschouwers wist te boeien. De voorzitter van de Soester automobilis ten uitte de waardering van de luisteren- uca en bood sigaren aan. VOOR DE MIDDENSTANDERS VAN OOSTERLAND. De geschenken voor de getroffen 30 mid denstanders in Oosterland waren tot gis teravond in het perceel Torenstraat 8 te bezichtigen. Meerdere leden en bestuursleden van de Winkeliers-Vereniging „Soest" toonden belangstelling voor deze expositie en in hun gezelschap bevonden zich Wethouder De Haan en de chef van de afdeling So ciale Zaken, de heer H. van Hal. Vandaag is onze Burgemeester met het bestuur der Winkeliersvereniging naar Oosterland om de voorwerpen aan de Oos- terlandse winkeliers over te dragen. AANMELDING VOOR RESERVE-POLITIE. De mogelijkheid tot aanmelding als re- serve-politie is weer opengesteld. Mannen van 21 tot 45 jaar kunnen zich voor deze Soester reserve-politie aanmel den en aan het reeds bestaande corps wor den toegevoegd na een theoretische oplei ding. Het bestaande reserve-politiecorps telt nu 21 man en zal worden uitgebreid tot 38 personen. Het reeds bestaande corps doet sinds kor te tijd op verschillende avonden per week actieve dienst, waarbij zij geinstrueerd worden door de brigadiers van politie. Men kan zich dagelijks melden op het po litiebureau. VROUWEN ELECTR. VERENIGING. Donderdagmiddag houdt Mevr. D. M. Croin-Kamphuis Suermondt voor de Vrou wen Electriciteits-Vereniging een cause rie over het Likeurstoken. JAARGERGADERING NED. VER. VAN HUISVROUWEN. De jaarvergadering van de Huisvrouwen- vereniging, afdeling Baarn, Soest en om streken, werd met een woord van welkom door de presidente geopend. De jaarverslagen werden met aandacht beluisterd en goedgekeurd. Het aftreden van de vice-presidente, Mevr. Sprenger van Eyk-Bauduin en Mej. Veen werd zeer betreurd. Beide dames werden hartelijk toegesproken en dank gebracht voor al het werk voor. de vereniging ver richt. Een aardig geschenk, versierd met voorjaarsbloemen, accentueerde deze waar dering. Bij acclamatie werden de dames J. C. Groenendijk-v. d. Haven, A. E. Neder- horst-Vagenot en M. A. Waszink in het bestuur gekozen. In de kascommissie werden benoemd Me vrouw H. Astro-Toonk, Mevr. Kloet-de Man en Mevrouw M. C. Weisfelt-De Ligt. De voorstellen voor de algemene vergade ring, op 13 en 14 April te Dordrecht te houden, werden besproken en goedge keurd. Diverse ideeën werden naar voren ge bracht omtrent excursies e.d. Besloten werd op 2 Maart een lezing over goed handwerk te houden. In de pauze werd een demonstratie gege ven van wrijfwas in poedervorm. Na de pauze sprak Mevrouw Jansen, ver bonden aan de P.U.E.M., over de moderne wasbehandeling, waarbij electrische was machines werden besproken. Hierna volg de een interessante causerie over de juis te wijze van strijken, waarbij diverse strijkijzers werden besproken. Een tafel strijkplank, alsmede een stoeltje, dat te vens te gebruiken is als trapje, werden eveneens gedemonstreerd. Hoe men Nylon, Orlon e.d. nieuwe stoffen moet wassen werd eveneens behandeld, met welke be spreking deze huishoudelijke middag werd besloten. Mevr. Jansen beantwoordde diverse vra gen. HUMANISTISCH VERBOND. Vrijdagavond spreekt in „Oranjehof" dr Jong over het Rassenvraagstuk. Men zie de advertentie in dit nummer. VERBOUWING R.K. JONGENSSCHOOL. Door het Schoolbestuur van de R.K. Jon gensschool is medewerking verzocht tot verbouwing van de school aan de Steen- hoffstraat 26, teneinde een betere verlich ting van en zonlicht in de lokalen te kun nen krijgen, alsmede tot vervanging van de bestaande gasverwarming door een verwarming met vaste brandstof. Deze school dateert uit 1901 en werd toen zodanig gebouwd, dat de ramen aan de noordzijde liggen, zodat er nimmer zon in de lokalen kan komen. De gang, welke aan de zuidzijde ligt, heeft een minimale verlichting, waardoor het zonlicht zelfs aan die zijde nauwelijks kan binnendrin gen. Door het verbeteren van de gang en het aanbrengen van lichtramen in de zuid gevel boven die gang zal het mogelijk zijn een goede oplossing te verkrijgen. Door de vergroting van het glasoppervlak zal van de verwarming een grotere capa citeit verlangd moeten worden. Een ver nieuwing van de bestaande gasverwar ming, waarbij is rekening gehouden met vergroting van het lichtoppervlak, zal een bedrag vorderen van 8.100.De kosten van het aanbrengen van een centrale ver warming met gebuikmaking van vaste brandstoffen, zal ongeveer 4700.meer vragen. B. en W. achten deze meerdere uitgave wel verantwoord, omdat in de practijk is gebleken, dat de kosten wegens gebruik van gas gedurende de laatste ja ren voor deze school met zeer hoge loka len bijzonder hoog is geweest, zodat het schoolbestuur o.m. om deze reden aan de Minister van O.K.W. verzocht de vergoe ding per leerling op een hoger bedrag te bepalen. Daarbij komt nog dat indertijd door het gemeentebestuur op het nemen van een gasverwarming wel enigszins is aange drongen. B. en W. vestigen de aandacht van de raad er op, dat de gemeente niet gebonden is aan de toelichting van het schoolbe stuur bij het verlenen van deze wettelijke medewerking. Na het nemen van het raadsbesluit zal door het college van B. en W., met inacht neming van art. 77 der L.O.-wet, moeten worden gezorgd voor de uitvoering van 't Wanneer ik nog één keer een hoekje mag spenderen aan ons oorlogsmonument, dan zou ik willen adviseren de plaatsing van het monument uit te stellen tot Mei 1955. We kunnen er dan een meervoudige her denking van maken. Natuurlijk herdenken we dan op de eer ste plaats onze gevallenen, maar daarnaast kunnen we de feiten vieren, dat we 10 jaar geleden onze vrijheid herkregen en een evenlange tijd hard hebben gewerkt om een geschikte plaats voor ons monu ment te vinden. Aangenomen natuurlijk, dat we het hierover nog vroeg genoeg eens worden. Mocht dit laatste niet het geval zijn, dan adviseer ik de spullen nog maar vijf jaar in de kist in het rosarium te laten liggen, want hoe langer wij met de plaatsing van het monument wachten, hoe groter de in druk zal zijn bij de officiële onthulling. Er zullen dan natuurlijk wel mensen zijn, die zeggen: daar zijn ze ook knap laat mee in Soest, maar we zouden wel gek zijn als we ons daar iets van aantrokken. Er blijven immers altijd pruttelaars. Wel zullen we bij de onthulling goed moeten laten uitkomen, dat we het monu ment al lang hadden, maar dat we het niet eens konden worden over de plaats, waar we het zouden zetten. Ook dan zullen er wel zijn, die zeggen: asjemenou, in zo'n grote gemeente niet eens maar die lieden weten van toe ten noch blazen. Weliswaar is onze gemeenteraad het in de laatste raadsvergadering eens geworden over de plaats, maar ook dit schijnt geen waarborg te zijn, want nu de oud-illegalen zich weer met een schrijven tot het ge meentebestuur hebben gewend, schijnt er nog weer over te praten te zijn, of beter gezegd, er al over gesproken te zijn. Tot hen, die bezwaar hebben tegen plaat sing in „Braamhage" kan ik zeggen, dat er weer een nog betere plaats is ontdekt. Verder zeg ik niets, want het is niet uit gesloten, dat we een nog betere plaats vinden. Voor ons monument is de beste plaats immers nog niet goed genoeg. N.B. Achteraf lijkt uitstel van plaatsing van het monument tot 1960 mij toch niet wenselijk, want zolang de kist met het monument in het rosarium blijft staan, kan aan verbetering van het rosarium niet worden gedacht en hiermede kunnen we niet al te lang meer wachten. H. OEKMAN. Zo'n gemak is toch zeker zo'n fijne Vraagt eens demonstratie. De prijs zal U meevallen. BURGEM. GROTHESTR. 34 - TEL. 2935 De foto's in dit nummer werden ver zorgd door „Foto Astra", Soester bergsestraat 106. besluit, omvattende de beoordeling van de bouwplannen en de kosten, waarbij er voor zal worden gewaakt, dat de normale eisen aan het geven van lager onderwijs te stellen, niet zullen worden overschreden, zo schrijven B. en W. aan de raad. GRONDAANKOPEN EN RUILINGEN. Ten behoeve van de nieuwbouw stellen B. en W. voor: a. een perceel grond aan de Beckeringh- straat, groot 1500 M2„ aan te kopen van de heer J. J. W. Blom alhier, voor de prijs van 4375. b. met de heer A. B. Grift alhier, 12 M2. grond te ruilen voor een perceel gemeente grond, eveneens 12 M2. oppervlakte, aan de Nieuwstraat; c. met de heer A. B. Overgoor aen ruiling aan te gaan van 67 M2. grond, gelegen aan de Hartweg, tegen een perceel van 87 M2., eveneens gelegen aan de Hartweg; d. te ruilen met de heer A. de Graaf een perceel grond aan de Braamweg, groot 8293 M2. Laatstgenoemde krijgt een per ceel grond aan de Foekenlaan, groot 2510 M2„ en een perceel groot 140 M2. De gemeente zal toebetalen 18.000.alsme de 4000.als vergoeding voor verhuis kosten en omrastering, alsmede de aan sluitkosten van de door de heer De Graaf te bouwen woning op het gas-, water- en electriciteitsnet.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1