ALLEEN BIJ ONS! Scherpe woorden inzake het monument. ONGZEN ENG. IN DE HOEK. Stichtsche Schoenhuizen De Soester Raad bijeen. Benoeming van diensthoofden weer door de raad? Commissie voor de stichting van een Concert-toneelzaal. Een dure schoen voor weinig geld. Bruine Heren Sport schoen, DINSDAG 2 MAART 1954. 32e JAARGANG No. 17. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 De raad onzer gemeente kwam Donder dagavond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van de Burgemees ter. De heer Grift (P.v.d.A.) was afwezig. Na opening met gebed kwam de volgende agenda in behandeling: 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering d.d. 30 November 1953, 18 De cember 1953 en 21 December 1953. Onveranderd goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. a. Verslagen van de commissiën tot We ring van het Schoolverzuim te Soest en te Soesterberg over 1953, met voorstel van B. en W. deze voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. De heer ORaNJE (V.V.D.) heeft in beide verslagen gelezen, dat de Kantonrechter sommige ouders met boeten moet dwin gen hun kinderen naar school te zenden. In de kleinste school van Soest was dit een feit in zes gevallen. Spr. zou het juist achten als het gemeentebestuur zich hierover met het betreffende schoolbe stuur onderhield. Wethouder DE HAAN onderschrijft de ernst, doch zegt, dat het feit niet veront rustend is. Bedoeld schooltje is een apart schooltje met een aparte structuur, welke men niet kan vergelijken met andere scholen. b. Schrijven van de P.U.E.M. te Utrecht betreffende de spanning der electriciteit in deze gemeente, met voorstel van B. en W. dit voor kennisgeving aan te nemen. Mevrouw LANDWEER (C.H.) concludeert uit dit schrijven, dat de geuite klachten niet ongegrond waren. De heer Koppen alhier heeft dus volkomen gelijk gehad. De nieuw te leggen kabel zal waarschijn lijk i gewenste., oplossing geven. De heer ORANJE acht het systeem om klachten bij de gemeente in te dienen en deze aan de P.U.E.M. door te geven niet juist. Dit is een zwakte-bod van de P.U.E.M., evenals de destijds aangevoerde tegenwerping, dat de P.U.E.M. met ver plicht is stroom van 220 volt te leveren. De P.U.E.M. moet zelf controleren. De heer VAN ANDEL (C.H.J wil dit stuk niet voor kennisgeving aannemen. De P.U.E.M. moet verzocht worden de span ning te controleren. De VOORZITTER wijst er op, dat klach ten van waarde kunnen zijn, maar zegt toe de P.U.E.M. in deze geest te zullen antwoorden. c. Verzoek van de Provinciale Contact Commissie om subsidie in de plattelands lectuurvoorziening met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen onder mede deling, dat in de begroting voor 1954 een bijdrage van 750.is geraamd. Conform besloten. d. Rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Ge meenten betreffende controle administra ties met voorstel van B. en W. deze voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. e. Klacht van de heer P. H. W. van der Horst inzake het bedrijf van de heer Smink aan de Beetzlaan-Schrikslaan, met voorstel dit B. en W. ter afdoening in handen te stellen. Conform besloten. f. Verzoek van het R.K. Schoolbestuur te Soest om medewerking ingevolge art. 72 der L.O.-wet 1920 voor de aanschaffing van verduisteringsgordijnen en emge leermiddelen ten behoeve van de R.K. Meisjesschool, welk verzoek reeds in be handeling is genomen. Voor kennisgeving aangenomen. g. Verzoek van het bestuur der Vereniging „Een School met de Bijbel te Soest" om medewerking ingevolge art. 72 der L.O.- wet 1920 voor verbetering van het sani tair en restauratie van één lokaal der school te Hees, welk verzoek reeds in be handeling is genomen. Voor kennisgeving aangenomen. h. Verzoek van het R.K. Schoolbestuur te Soest om medewerking ingevolge art. 72 der L.O.-wet 1920 voor het treffen van enige voorzieningen met betrekking tot verbouwing en uitbreiding der U.L.O.- school, welk verzoek reeds in behande ling is genomen. Voor kennisgeving aangenomen. i. Verzoek van het Bestuur der Vereni ging voor Christelijk L-O. en U.L.O. te Soesterberg om medewerking ingevolge art. 72 der L.O.-wet 1920 voor de oprich ting van een nieuwe school aldaar, welk verzoek reeds in behandeling is genomen. Voor kennisgeving aangenomen. j. Verzoek van het Bestuur der Vereniging „Een Christelijke Kleuterschool te Soes terberg" tot verstrekking van een geldle ning ten behoeve van het bouwen van 'n school, welk verzoek reeds in behande ling is genomen. Voor kennisgeving aangenomen, k. Schrijven van de Secretarissen der V.V.V. „Soesterberg's Bloei" en van de Buurtvereniging „Oranje" te Soesterberg betreffende het geven van namen aan nieuwe straten, met voorstel van B. en W. dit voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. 1. Uitnodiging van de Nederl. Unie van Speeltuin-Organisaties tot bijwoning van 'n streekconferentie op Zaterd. 6 Mrt. '54. Voor kennisgeving aangenomen, m. Schrijven d.d. 11 Februari 1954 van de Vereniging van Oud-Illegale Werkers te Soest, waarbij een afschrift wordt aange boden van een door haar aan het College van B. en W. gerichte brief, waarbij zij bezwaar maakt tegen plaatsing van het monument op de buitenplaats „Braam- hage". Mevrouw LANDWEER: „Deze brief heeft een slot, waaraan ik mij heb geërgerd. Het is een ieders recht niet accoord te gaan met de plaats van het monument, doch de dwang welke hier wordt geuit is beneden de waardigheid van de vereni ging van oud-illegalen. Deze vereniging telt slechts een klein groepje mensen en vertegenwoordigt niet de grote groep der illegaliteit. Dit kleine groepje dreigt met het niet meer organiseren van de herden kingsplechtigheden. Als dit groepje de herdenking niet meer organiseert, dan zal ik U nu alvast mededelen, dat er een an dere groep personen klaar staat, om dit te doen, waaronder oud-illegalen". De heer VAN ANDEL spreekt eveneens zijn afkeuring uit over de inhoud van de ze brief. „Hier zijn geen woorden goed voor", zegt spr., die ook de critiek van de qwac+pr fjoorant. afwijst Laf-pn we Braam- hage al? plaats houden, zegt spr. en ons niet door chantage iets laten afdwingen". De heer CLEMENS (K.V.P.): „Deze brief is onbeschaamd". Ook de heer R. HILHORST (K.V.P.) is de ze mening toegedaan. De heer ORANJE (V.V.D.) zegt, dat de raad de bevolking vertegenwoordigt. De raad nam dit besluit dus namens de be volking. Mevrouw POLET (P.v.d.A.) zegt nog wel goede woorden voor de briefschrijvers te hebben. Niet wat betreft het slot van de brief, dat op z'n minst ontactisch is. Spr. vraagt wat de oorzaken zijn van deze geprikkeldheid. Spr. heeft destijds de sug gestie gedaan de monument-commissie met drie raadsleden aan te vullen, opdat er een soepel contact zou ontstaan tus sen raad en commissie. Mijn suggestie werd aangenomen, doch B. en W. namen blijkbaar de taak over die spr. aan raads leden had toegedacht. Spr. zegt, dat dit contact zeer summier is geweest en de plaats in Braamhage is gekozen zonder voorkennis van het comité. Toen het voor stel tot plaatsing aldaar werd ingediend, verwachtte spr., dat het comité hiervan wist. Dit blijkt niet zo geweest te zijn, zodat B. en W. in gebreke zijn gebleven. De heer VAN ANDEL: Niet het verzets- comité maakt de plaats van het monument uit, doch het gemeentebestuur. Mevr. POLET: Ik zie het monument lie ver op Braamhage dan op de plaats, die het comité heeft voorgesteld, doch daar om gaat het thans niet. De heer SCHAAFSMA (A.R.) zegt res pect te hebben voor het comité als het zijn taak volledig ten uitvoer brengt. Het besluit van de raad moet echter ge handhaafd blijven. De heer VAN WELY (V.V.D.) zegt, dat hij, na de vorige raadsvergadering, waar in het besluit viel om het monument op Braamhage te plaatsen, allerlei opmerkin gen te horen kreeg. Men heeft spreker gezegd, dat de grond aldaar slecht was en er misschien wel geheid moest worden. Is het dan niet practischer een andere plaats met steviger grondslag uit te zoe ken. Wil men het plantsoen niet boven aan de Prins Bernhardlaan, dan is er op Braamhage toch wel een betere plaats te vinden. De heer A. P. HILHORST (K.V.P.)De oorlog was een drama en de plaatsing van ons monument niet minder. Het ene crediet na het andere is voor dit monu ment verstrekt en nu moeten we nog gaan heien, hetgeen nog meer uitgaven vergt. Spr. verzoekt een financieel over zicht te verstrekken van de besteding der verstrekte gelden. „Misschien is het het allerbeste om het monument in Braam hage te plaatsen zonder dat er geheid wordt, het monument zal dan in de grond zakken en misschien verdwijnen. Dan is tenminste dit drama beëindigd. Het ge heel is een schande voor Soest, waarvoor de oud-illegaliteit de verantwoording draagt. Wij zullen echter de plaats bepa len" zegt spr. De VOORZITTER zegt, dat er overleg is geweest met 't comité. Herhaaldelijk is ook Braamhage als plaats genoemd, doch dit kon in 't verleden niet geconcretiseerd worden. Toen Braamhage een andere be stemming kreeg werd de mogelijkheid tot plaatsing concreet. Toen is er geen over leg meer geweest. Het zou beter geweest zijn als dit overleg er wel geweest was, doch dit had toch geen verandering ge geven in het standpunt van B. en W. Ook het comité is geporteerd voor Braam hage, doch dan op een andere plaats, n.1. in de voortuin, welke gedachte niet ge realiseerd kan worden. De voorkeur van het comité voor een andere plaats spruit voort uit bepaalde opvattingen, die anders zijn dan de onze, zegt spr., die er op wijst, dat de kosten van een zwaardere fundering geen oorzaak mag worden, dat het monument een andere plaats krijgt. De grond in Braamhage eist een kostbaar der fundering, doch daarover moeten wij heenstappen. Het monument is betaald en het geld voor de fundering is er. De heer A. P. HILHORST: De raad geeft het crediet toch voor het geld besteed is Dit wordt bevestigd. Wethouder VAN ZADELHOFF deelt me de, dat de kosten van het heien van drie heipalen ongeveer 500.zal kosten. 3 Verzoek om ontheffing van het be paalde in de verordening ex art. 4, le lid 2e der Hinderwet (1875) van N. van Es, Schoolweg 2b, Soesterberg, voor het hebben van een inrichting, bestemd ter bewaring van lompen en andere afval- artikelen in de kom van Soesterberg, met voorstel van B. en W. De ontheffing wordt verleend, nadat de voorzitter op een vraag van de heer ORANJE zegt, dat B. en W. het advies van de directeur van Gemeentewerken niet Hebben opgevolgd. 4. Voorstel tot beschikbaar stellen van een crediet voor het verrichten van grond boringen in verband met de voorbereiding van enkele rioleringswerken. Een crediet van 1000.wordt goedge keurd. 5. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring (In Zoezder toaL) As 'n aaltoar zo légt ongzen Eng in ongs laand En beurt noa den heemel et waark van ongs haand: De rog en de hoaver, op hokke edrauge, De geurege biete-vracht, kloar op de wauge, De daampende akkers, et wachtende zoad, De mest en de èèrpels, ongs goed en ongs kwoad. Op 't aaltoar eplójd légt een ruug-hoarig kleed Van diessels 1) en brummels 2), van bunt 3) en van heed 4). As 't högtied es zoemers 5), en aalles wil bleuje, Stoat 't aaltoar van heerek en blaauwbloem 6) te gleuje. En 'n jubelend loflied deur 't wesselend joar Zengt 8) hóg in den heemel et liewerke 9)-koor. Ok 'n riek rillekwie wordt hier stille bewoard In disse noa d'heemel opriezende oard' Et dappere bloed van ongz' aauwtiedse 10) voare 11), Van 't eigeste bloed, dat nong stroomt deur ongz' oare, Vergóte vur vraauw en vur kingders en steejl2).... Da bloed gaf ongz' Eng disse vruchboare vreej GRADDUS VAN REY. 1) distels. 2) bramen. 3) buntgras. 4) heide. 5) 's zomers. 6) korenbloem. 7) wisselend. 8) zingt. 9) leeuwerikken. 10) oud- tijdse, uit oude tijden. 11) vaderen. 12) hoeve. a. de woning De Zoom 5; b. de woning Molenstaat 157a. Conform besloten. 6. Voorstel tot verlenging van de termijn van ontruiming van het onbewoonbaar verklaarde perceel Van Weedestraat 25b. De heer VAN WELY informeert of er ook een mogelijkheid is om de verlenging niet te verlenen. Het wordt tijd dat dit pand wordt opgeruimd. De VOORZITTER geeft toe, dat dit pand in de weg staat, doch de wet biedt geen gelegenheid tot opruiming van dit pand. Conform het voorstel wordt besloten. 7. Voorstel tot beveiliging en verbreding van de spoorwegovergang in de Talma. laan. Conform besloten. 8. Voorstel tot beschikbaarstelling van 'n crediet voor verbetering van de rijwiel bergplaats bij de O.L. school te Soester berg. Conform besloten. 9. Voorstel tot vaststelling van het getal wekelijkse lesuren vakonderwijs, hetwelk aan de openbare U.L.O.-school voor het jaar 1954 zal worden gegeven. Conform besloten. 10. Voorstel tot credietaanvrage voor uit voering van op grond van art. 72 der La ger Onderwijswet 1920 verleende mede werkingen aan besturen van bijzondere scholen. Conform besloten. 11. Voorstel tot vaststelling van de voor schotten op de gemeentelijke vergoeding over 1954, toe te kennen aan de bijzondere scholen voor G.L.O., U.L.O. en V.G-L.O. Conform besloten. 12. Verzoek van het bestuur van de 's- Gravenhaagse Vereniging voor Gezond heidskolonies om medewerking ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 tot uitbreiding der b.l.o. school „Hemalie" te Soesterberg met een gymnastieklokaal, met voorstel van B. en W. Conform besloten. 13. Voorstel tot vaststelling van de voor schotten op de gemeentelijke vergoeding over 1954 toe te kennen aan de bijzondere scholen voor B.L.O. Conform besloten. 14. Voorstel tot toekenning van een sub sidie over 1952 aan de Utrechtse Christe lijke Boeren- en Tuinderbond te Baarn. Dit punt wordt aangehouden. 15. Voorstel tot het in schenking aan vaarden van een grote foto in lijst met de beeltenis van de verlichte Oude Toren, aangeboden door het Bestuur van het Zakencentrum „Rondom d'Oude Toren", als dank voor de verleende medewerking bij de heropening van de vernieuwde To renstraat. Conform besloten. 16. Voorstel tot het vaststellen van een verordening op het verlenen van wacht geld of pensioen aan de Wethouders der gemeente Soest en van pensioen aan hun weduwen en-of wezen. Conform besloten. 17. Voorstel met ontwerp-besluit tot op schorting van de aflossing op het aan de woningstichting „Ons Belang" verstrekte bouwvoorschot voor de tijd van drie ja ren. De heer PIEREN (P.v.d.A.) verzoekt ook de binnenleidingen van de electriciteit te vernieuwen. De heer SCHAAFSMA zegt, dat het op schorten van de aflossing gedurende 3 jaar in strijd is met een goed financieel beheer. Een lening is een schuld, die men als eerlijk man aangaat, om deze op tijd terug te betalen. De heer ORANJE „Welk toezicht heeft de gemeente op het beheer van deze wo ningen en waar ligt de verantwoorde lijkheid van dit beheer De heer A. P. HILHORST wijst op het grote crediet, dat enige jaren geleden is verstrekt voor het opknappen van deze woningen. Spr. vraagt nu toezicht op het herstel. Wethouder VAN DE AREND (A.R.) ant woordt met de opmerking, dat woning bouwverenigingen nimmer self-suppor- ting zijn geweest. Rijk en gemeente dra gen altijd nog bij. Voor onderhoud wordt 51.per jaar per woning gereserveerd, hetgeen veel te weinig is voor een goed onderhoud. In 1948-1949 is een crediet van 12000.- door de raad verstrekt voor schilderwerk. Dat men na vijf jaar weer moet schilderen is normaal. Op schorting in de aflossing -door het Rijk toegestaan is daarom geboden. Een apart crediet verstrekken geeft hetzelfde effect; in beide gevallen wordt het geld verstrekt. De heer SCHAAFSMA (A.R.) herinnert er aan, hoe dit woningcomplex in 1935 voor de helft onbewoond was, hoe er in de oor log zeer intensief in gewoond is en dat de reparatie in 1948 niet grondig genoeg is geschied. De bewoners van een woningwetwoning betalen slechts de halve huur. De andere helft wordt door de gemeente betaald. Deze wijze van financieren is in wezen 3"S0CiöEl De heerA. P. HILHORST vraagt of het bedrag van 51.per jaar per woning Zo juist is bekend gemaakt, dat door een wijziging in de Duitse Grondwet de mi litaire dienstplicht voor alle Duitsers bo ven 18 jaar weer is ingevoerd. Wij moeten ons hierover verheugen, om dat het Duitse leger een steunpilaar wordt van de E D.G. Ik zie in, dat voor een verenigd Europa een volledig inschakelen van Duitsland onvermijdelijk is, maar ik vind het toch wel een griezelig idee. Maar laten we hopen (veel meer dan hopen kunnen wij schlemielen met een stembrievie toch niet), dat de mannen, die toestemming ga ven voor deze grondwetswijziging de no dige waarborgen voor veiligheid hebben weten te stellen, al heb ik daar ook niet veel vertrouwen in. Al is het luisteren naar de huidige leiders dan misschien vertrouwenwekkend, te weten wat er onder het volk leeft is 'n heel andere zaak. Met betrekking tot dit laatste deed ik, nog niet lang geleden, zelfs in ons land, een min of meer schokkende ervaring op. Ik kwam via een achterdeur ergens bin nen en werd, door iemand op de boven verdieping, begroet met een uit volle borst gezongen lied. Ik heb even roerloos op de gang gestaan, want de man, zich blijkbaar alleen in huis wanend, zong met overgave: „Wir fahren gegen England". Ik heb hem uit laten zingen en toen naar boven geschreeuwd: „Heil Hitier". Na enig tralala probeerde hij op iets an ders over te gaan, maar dat lukte niet best en een beetje van zichzelf geschrok ken kwam hij te voorschijn. Wij kenden elkaar en ik meende, dat hij zijn sympathieën uit de oorlog kwijt was, maar heel erg overtuigd ben ik daar nu niet meer van. Zijn excuus: hoe kom ik nou op die rot- mop, klonk een beetje schamel. Hopelijk is hij wel safe, doch ik vrees, dat hij nog wel eens van kaplaarzen droomt. Dat zou allemaal nog niet zo erg zijn, wanneer onze rechters de N.E.S.B. niet tot een toelaatbare vereniging hadden verklaard. Nu in Duitsland de militaire dienstplicht weer. Mensen, ik vind het maar raar en het zal zaak zijn onze ogen open te houden. H. OEKMAN. allernieuwste model, origineel handwerk, A4 Qr prima boxcalf. uliwwi Soesterbergsestraat 30 Tel. 2454 wel aan onderhoud is besteed. Spr. is van mening, dat hier verwaarlozing heeft plaats gehad. De heer ORANJE vraagt of de gemeente wel het toezicht heeft, doch geen verant woordelijkheid draagt. De VOORZITTER zegt, dat het een het ander niet impliceert. Het toezicht is uiteraard achteraf, doch B. en W. zijn verantwoordelijk voor dit toezicht. De heer ORANJE: Heeft dit toezicht geleid tot een te groot vertrouwen Zijn de moeilijkheden te wijten aan een slecht beheer Heeft het college niet tijdig kun nen ingrijpen Hoever kunt U daarin gaan De VOORZITTER deelt mede, dat er van wanbeheer geen sprake is. Onjuist be heer is er geweest bij de bouw van dit complex. De heer SCHAAFSMA zegt, dat het be stuur niet van wanbeheer te beschuldi gen is, want men is met handen en voeten aan allerlei voorschriften gebonden. Men mag alleen de huur ophalen. Het beheer is een wassen neus. Men draagt geen ver antwoordelijkheid. Die ligt bij de over heid. De grote fout is, dat de exploitatie van dergelijke woningen niet dekkend is en er zo gemakkelijk geredeneerd wordt wat we tekort komen draagt het rijk wel bij. Mevr. POLET protesteert er tegen, dat de regerings-politiek in het geding komt. De heer ORANJE stelt nog meer vragen, waarop de VOORZITTER zegt, dat dit blok woningen erfelijk belast is door de slechte bouw, dat er grote beschadigin gen in de oorlog zijn geweest en dat man kementen aan deze woningen niet op te heffen zijn met 51.per woning per jaar. Het Rijk staat de opschorting van de lening toe, hetgeen inhoudt, dat niet na 50 doch na 53 jaar de huizen zijn af-

Soester Courant | 1954 | | pagina 1