Wj m Komt er weer een crisis? VALDA VENEMA Ons Monument. ALLEEN BIJ ONS! Voor Uw gebak Banketbakkerij KRUISWIJK Het Bruidstoilet. Van week tot week in Soest. Phaff Naaimachinehuis Leertouwer -ïffi Ontvangen de nieuwe Engelse Voorjaar- en DAMPO GENEEST verkoudheden Meningen van onze lezers. Luister eerst naar GRUNDIG SOEST. Autorijlessen Autorijschool D. Engel Voor Uw Taxi SOETAX IN DE HOEK. Bruine Heren Sport schoen, Stichtsehe Schoenhuizen VRIJDAG 5 MAART 1954. 32e JAARGANG! -<*• SOESTERI OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMIMSTRATIE VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 De Berlijnse Conferentie heeft ten minste de goede zijde, dat wij nu weten, wat de „vriendelijke koers", na Stalins dood in geslagen, waard is. Rusland heeft te kennen gegeven in het Westen niet tot enige concessie bereid te zijn. Volgens Molotof streefde Rus land naar een Europees Defensie Verbond, waaraan alle Europese staten deel zouden nemen, dus ook de landen achter het ijze ren gordijn. Daarvan zouden de V.S. ech ter uitgesloten zijn. Wij kunnen deze uit lating zien als een aankondiging, dat Rus land vroeg of laat zijn „drang naar het Westen", waarvan Praag het laatste slachtoffer was, zal hervatten. Wat het Westen betreft: het heeft een verheugende eensgezindheid getoond. Schreven wij over de Bermuda-conferen tie indertijd, dat het voornaamste resul taat was, dat gebleken was, dat er meer was dat 't Westen verbond dan scheidde, in Berlijn is die verbondenheid nog eens op een gelukkige wijze gedemonstreerd en bevestigd. Wij moeten maar hopen, dat op de bij eenkomst waarbij ook China vertegen woordigd zal zijn, het Westen eenzelfde lijn zal blijven trekken. Dit zal moeilijker vallen, omdat daar de belangen van de Westelijke deelnemers verder uit elkaar liggen. Bovendien zal het Westen daar niet een, maar twee tegenstanders vinden, maar zien wij de situatie tussen China en Rusland goed, dan is de mogelijkheid orn tussen die twee een wig te drijven óf reeds voorbij, óf nog te vroeg. Zo zullen wij er maar het beste toe doen, het zenuwenoffensief van de Russen kalm over ons heen te laten gaan en een zo hecht mogelijk afweerfront blijven vor men. Die hechtheid van het Westen is niet al leen afhankelijk van militaire, noch zelfs alleen van politieke èn militaire factoren. Er komt nog een zeer belangrijke, mis schien wel de belangrijkste factor bij: de economische. Voor het Westen is het van het hoogste belang, dat het zijn productie, niet al leen voor de defensie, maar ook voor het verbruik, ongestoord kan voortzetten niet alleen, maar ook doet toenemen. Een crisis, zoals die in 1929 losbrak, met zijn nasleep van onverkoopbare goederen, met zijn gesloten fabrieken, met zijn fail lissementen en met zijn werkloosheid zou voor de zelfstandigheid van het Westen fataal zijn. En juist omtreeks de jaarwisseling waren &r "Roreh op ad-rndieïr-Wh -TicfiSianei crisisgeruchten. Wat gebeurde er eigenlijk in 1929 Het jaar 1929 kwam, evenals het jaar 1954, 10 jaar na de eerste wereldoorlog, die ook een tekort aan alles en nog wat had doen ontstaan. Met als natuurlijk ge volg hoge prijzen. Maar wanneer de prijs van een goed hoog is en er dus veel winstmogelijkheid in zit, maakt men er veel van. Men maakte er nóg veel van, toen de te korten van dat dure goed eigenlijk al wa ren gedekt. In plaats van een tekort kwam er een teveel. ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE v.WEf DESTR36» SOESTDIJK TELEF.2792 en KOEKJES in een grote sortering, alles in de bekende kwaliteit, naar ISoesterbergsestraat 28 Telefoon 2532 Grote keuze in Chocolade, Paasfiguren en Eieren. Zenuwachtig loopt het bruidje 's Morgens vroeg al heen en weer, Trouwen brengt wel heel wat drukte, Maar.je doet het maar één keer. Even kijken naar de sluier, Valt die plooi nu eig'lijk goed Ring, de bel, daar is de bruigom, jacket en hoge hoed. a Met glinterende ogen ijkt hij naar zijn jonge bruid a hij fluistert aan haar oortje 1„Kind, je ziet er schattig uit". Eindelijk de eerste auto, Bruid en bruigom stappen in, Daarna volgen alle and'ren, Leden van het huisgezin. Stemmingsvol speelt reeds het orgel, Alles ademt zoete vreê, Doch men fluitert al heel zachtjes „Waar blijft toch de dominee Maar die dominee laat weten „Ik blijf deze keer maar thuis, Want dat witte bruidtoiletje Is bepaaldelijk onkuis Geef de bruid een zwarte mantel, Hoog gesloten, als het kan, Daarna wil ik haar wel trouwen, Zó begin ik er niet an Bruid, ik heb een troostwoord voor je En 'k verkondig dat hier luid In je witte bruidstoiletje Was je heus een echte bruid. Maar de man, die nu zo preuts was, Dat hij zo iets aak'ligs deê, Was ondanks zijn zwarte toga Toch beslistgeen dominee. In enkele jaren kelderde de prijs van grond- en stapelproducten met een kwart, ja, soms tot de helft. Ondernemers, die eigen of geleend geld hadden uitgescho ten om hun arbeiders en hun onkosten te betalen, kregen dat geld niet terug uit de afzet van hun producten en ten leste barstte de zaak. Men zon op middelen, want in feite is, evenzeer als 25 jaar geleden, de prijs nu nog de regulator van de voortbrengselen. Om herhaling van '29 te voorkomen tracht men de prijzen van de goederen te stabi liseren, op een bepaald peil te houden. Dan is er op overproductie geen kans, al dus de redenering. Om dit vraagstuk nader uit te werken, heeft het secretariaat van de Verenigde Naties een commissie ingesteld met een landgenoot, prof Goudriaan als voorzitter. Deze commissie stelt zich dus ten doel voor de automatische piloot, die faalde en die nog steeds falen kan, een andere te vinden. Die piloot, die we tot nu toe heb ben nog steeds de prijs faalt nog geregeld, maar door in te grijpen corri geert men telkens. Zo kopen de V.S. de overschotten van hun landbouw op om de agrarische producten op prijs te houden. Merkwaardigerwijs sluit dit aan bij een idee, dat in de dertiger jaren werd gepro pageerd door de tegenwoordige voorzitter van de commissie, die wij boven noemden. Die wil namelijk het geld, waarmee we de prijs bepalen, een andere basis geven: geen goud meer, doch grondstoffen en het ligt voor de hand, dat in een commissie, waarvan de promotor van het grondstof fen-idee voorzitter is, dit idee ernstig be keken wordt. Zo zien we, dat hier in 't Westen evenzeer wordt gewerkt aan economische veiligheid als aan de militaire of politieke. Het Westen kan er in de komende ontmoe tingen met het Oosen alleen maar sterker door komen te staan. Neen, over de naderende lente zullen we het maar niet meer hebben. Het zou 'n provocatie aan de winter zijn, die we nog steeds niet kwijt raken. Wat ons deze week interesseert en, blij kens tal van reacties, ook de bevolking intensief bezig houdt, is ons monument. Bijna zouden wij zeggen: Laten wij het monument maar niet meer plaatsen en alles maar vergeten wat zich in de laats te jaren rond het monument heeft afge speeld. Alleen al, omdat we bang zijn, dat bii .onthulling van deze gedenk steen Örize 'gedachten aan het offer der gevallenen doorkruist zullen worden door de herinnering aan de droeve tra gedie, welke zich afspeelde vóór de ont hulling een feit was. De eerbied voor de doden weerhoudt ons partij te kiezen in het conflict tussen gemeentebestuur en raad contra oud-il legaliteit en monument-comité. We hebben in voorgaande maanden wel gemeend recht van meespreken te heb ben, zo goed als ieder onzer in ons vrije land, dat weer mede vrij werd dank zij hen, voor wie wij dit monument oprichten. Daarom hebben wij wel eens gepleit voor de plaatsing van dit monu ment in het hart van onze gemeente, opdat het iets zou betekenen in het hart van onze gemeenschap, opdat wij immer zouden worden geconfronteerd met de oorlog 1940-1945 en wij nimmer zouden vergeten. Wij hebben er enige tijd geleden ook op gewezen, dat de raad het voorstel, om het monument in „Braamhage te plaatsen, in passiviteit heeft aangeno men. Niemand van de raadsleden heeft hierover hoera geroepen. Dat wij daarom door één der raadsleden betiteld werden met: stuurlui die aan de wal staan, als criticasters, die niet eens weten hoe ernstig de raad zich met dit monument bezig hield, interesseert ons bitter weinig. Wat ons wel interesseert is, hoeveel raadsleden zich persoonlijk hebben' over tuigd van de plaats voor het monument op Braamhage en hoeveel raadsleden getracht hebben zich op de hoogte te stellen van het standpunt en de beweeg redenen van het monument-comité, dat tegen deze plaats is. Deze achteraf-plaats in Braamhage leent zich tot de conclusie, dat zij, die ons re geren, dit monument niet in het hart van het dorp wensen en blijkbaar ook niet wensen, dat wij dagelijks gecon fronteerd worden met een beeld uit wat het ergste is in een mensenleven. In elke gemeente van Nederland behoeft men niet naar een monument te zoeken, omdat het werd opgericht op een zoda nige plaats, dat een levend houden van een herinnering afgedwongen wordt. Wij in Soest willen persé de risee van Nederland zijn en dit prachtige monu ment daar zetten, waar nu en in de toe komst niemand komt, doch waar men, als men dit wenst, in stilte de doden kan herdenken. Hier ligt de kern van de controverse tussen gemeentebestuur en comité, tus sen overheid en bevolking: een verschil BIJ GRIEF» PAST ILLES DE°ZACHTE VALDAMILD levert en repareert alle merken Naaimachines. Fridor stofzuigers. Gemakkelijke betaling Nieuweweg 76 Telefoon 3531 in opvatting in een aangelegenheid waarin geen verschil mag zijn. De herinnering aan onzo doden moet in ons midden leven en dit is mogelijk wan neer het monument midden tussen ons staat. Nimmer had het monument, dat in het rosarium geplaatst zou worden, mogen wijken voor een verkeershuis. Toen ging een heilige zaak wijken voor doodgewo ne business en onze zakelijkheid won het van de traditie. De kist, waarin de zware delen van het monument reeds bijna 2 jaar geborgen zijn. Het is de doorzetting van een lijn, die begint waar men decreteert, dat de 5e Mei, de dag die wij nimmer zouden ver geten, niet gevierd kan worden vanwege het economisch belang. Het is goed, dat zij die gevallen zijn, dit alles niet weten. De penningmeester van de Gymnastiek vereniging „Olympia" is een origineel mens. Aan zijn leden berichtte hij: „Er zijn door mij 10 rijksdaalders in om loop gebracht met serieletters 4 R - 027519 tot en met 4 R - 027528. Bij inlevering van deze nummers krijgt U voor elke rijksdaalder één gulden terug". Kijkt U vooral goed Uw portemonnaie na Natte sneeuwballen zijn zwaar op de hand en hiermede gooien is eigenlijk niet leuk meer. Dat hebben diverse Soester jongens ondervonden, die hiervoor op het politiebureau terecht kwamen. De electrische trein was bekogeld, ter wijl anderen het pand van een zaken man met ijsklompen hadden bestookt, waardoor zodanige schade ontstond, dat de woedende zakenman naar buiten stoof en met een stuk waterleidingbuis op de jongelui insloeg. Toen was de vreugde gauw uit. De oproep tot uitbreiding van, hetj corns reserve gemeentepolitie, werd een. groot succes. Er is nog plaats voor en kelen. Er kan toch wel iets in Soest. Laat men ons no'oit meer wijsmaken, dat een slecht bezoek aan een of andere uit voering of lezing te wijten is aan de slechte weersomstandigheden. Woensdagavond werd bewezen, dat heel slecht weer geen invloed uitoefent op 't enthousiasme van vele Soestenaren. De zaal van het St. Josephgebouw was zeer goed bezet en onder de aanwezigen waren genoeg mensen voor wie het slechte weer wel een bezwaar had kun nen zijn om te komen. Past op Uw kinderen, zouden we willen zeggen, nu er klachten bij de politie binnen kwamen over de aanwezigheid van een of ander duister individu, dat op de Eng rondliep. De B.B. blijft nieuw. Men heeft in de etalage van het verkeershuis een over zicht gemaakt van een „papieren B.B.". In hoeverre het bij een papieren organi satie moet blijven ligt aan U. Ga in ieder geval even bij deze etalage kijken. Misschien loopt U dan even ver der om U als noodwachter op te geven. Dames- en Hezenkleexmakexij Hofleverancier ZomerStof fen. F. C. Kuijperstraat 10 Telefoon 2803 bij Vader, Moeder en Kind In verband met de scherpe reactie in de gemeenteraadsvergadering op het schrij ven aan de raad van de oud-illegalen al hier, hebben wij ons tot enige comité-le den gewend om inlichtingen. Men deelde ons o.m. mede, dat Burge meester en Wethouders in 1949 aan het comité voorstelden het monument in het rosarium te plaatsen. Hiermede ging het comité volkomen accoord. Hierbij werd medegedeeld, dat men plannen had een vijver voor dit monument aan te brengen. De gemeenteraad nam het desbetreffen de besluit en daarna werd de grote hou ten bekisting in het rosarium geplaatst, waarin de bouwstenen van het monument werden opgeslagen. Het was de gemeenteraad, die dit besluit weer introk en aan het comité werd door B. en W. voorgesteld het monument naast het gemeentehuis te plaatsen. Het comité ging ook hiermede accoord, doch de raad niet, zodat er in het geheel geen plaats meer vast stond. Het comité heeft daarna diverse plaat sen aanbevolen, zoals het plantsoen Pr. Bernhardlaan hoek Julianalaan, het Ju- lianaplein en het pleintje Parklaan. Aan wie was de bepaling van een plaats toegedacht, zo hebben we gevraagd, waarop men ons antwoordde, dat men de overtuiging had, dat 'n plaats door bei de partijen zou worden vastgesteld en wel een zodanige, dat veel passanten dit monument zouden zien. Enige tijd geleden, toen het comité ver- nam, dat het monument in Braamhage zou worden geplaatst, over welke plaats geen overleg was gepleegd, heeft het co mité een onderhoud van enige uren ge had met de Burgemeester. Toen is het verschil in inzicht tussen ge meente en comité omtrent de voorwaar den voor een plaats van het monument aan het licht getreden en heeft het co mité medegedeeld, dat zij naar een mo- nument op een dergelijke plaats geen stille tocht zou organiseren. De oud-illegalen houden jaarlijks een dodenherdenking op 4 Mei te Soester- berg, waar een klein gedenkteken staat op de fusilladeplaats. Deze herdenking zouden zij in stand houden. De organisatie van de stille tocht deed de oud-illegaliteit op verzoek van het gemeentebestuur, doch voorop stond en staat nog de tocht naar de historische plaats in Soesterberg. - Op verzoek van de Burgemeester heeft men de bezwaren tegen de plaatsing van het monument op Braamhage, alsmede de verklaring omtrent het niet-organiseren van de stille tocht op schrift gesteld en aan de raad gezonden. De oud-illegalen zijn van mening, dat niet zij met het monument „gesold" heb- ben, doch de gemeenteraad en dat dit i lichaam de verantwoordelijkheid voor de gang van zaken draagt. HET MONUMENT. 1 Er is een gemeenteraad, een vereniging van oud-illegalen, een Hoekman, een I V.V.V. en waarschijnlijk zijn er nog veel j meer personen of verenigingen, die zich I druk maken over het plaatsen van een monument ter nagedachtenis aan de ge vallenen tijdens de Duitse overheersing 1940-1945. Ik geloof, dat ik namens alle nabestaan den spreek als ik zeg, dat het ons nu niet meer interesseert óf dit monument op Braamhage, op de vuilnisbelt of er gens anders komt en dat wij eventuele uitnodigingen betreffende onthulling ze ker niet meer zullen aanvaarden. Er is één ding, waarmee bovengenoemde verenigingen en personen en speciaal de redactie van de Soester Courant ons een heel groot plezier zou doen. Laten we geen woord en geen letter meer behoeven te lezen betreffende het monu ment, het is niet nodig om ons te helpen herinneren, dat wij hen, die ons lief wa ren, verloren hebben. J. W. QUELLE. U bent te bitter mijnheer Quelle. U gelooft te veel als U meent namens alle nabestaanden te spreken. Uw bitterheid is begrijpelijk, doch dit mag niet verhinderen, dat het monument ter nagedachtenis aan hen die vielen, zal komen. Liefst niet ergens achteraf, doch in ons midden, opdat we ons blijven herinne ren het offer, dat onze doden brachten voor onze vrijheid, die het ons weer mogelijk maakte onze mening vrijuit te zeggen. Red. KLEUTERSCHOOL „SOEST-ZUID". De meer dan uitverkochte zaal in „Eem- land", waar de voorlaatste amateurs-pa rade Donderdagavdnd werd gehouden, van welke avonden de baten voor onze kleuterschool zijn, geven mij aanleiding ook eens het licht te doen schijnen op de grote medewerking, welke men van ouders van kleuters op deze school onder vindt. Deze ouders zitten n.1. niet stil, getuige het volgende: Op initiatief van de heren Poelstra en Meiburg, werd op de jaarvergadering van December 1953 een plan ontworpen tot reparatie en verfraaiing van meubi lair en lokalen. Sedertdien is er door een zich gestadig uitbreidend aantal ouders op Zaterdag middagen en Woensdagavonden met wel haast fanatieke ijver en werklust geboend, geschuurd, gegrond, geschilderd en ge timmerd. Deze ouders hebben begrepen, dat, waar een voldoende subsidie jarenlang onthou den werd, zij, met het Bestuur, dat niets nalaat om door bijzondere baten een re delijke exploitatie mogelijk te maken, de handen in een hadden te slaan. Wat hier door een betrekkelijk gering aantal ouders is en wordt gepresteerd, is niet alleen loffelijk, het is een be wijs van gemeenschapszin en offervaar digheid. Het bestuur van de kleuterschool kan zich feliciteren met het feit, dat er ouders zijn, die de schouders hebben gezet onder de hoognodig uit te voeren werkzaamhe den aan gebouw en materiaal, werkzaam heden, die, wegens het ontbreken van geldmiddelen, anders tot in lengte van jaren hadden moeten worden uitgesteld. Niet onvermeld mag blijven, dat de beno- KERKSTR.3 l||l| TEL.2786 ORGELSF PIANO'S: VERKOOP VERHUUR W\/AIÜ Tfll nieuweweg 103 I VHH I UL TELEFOON 2968 digde kwasten in bruikleen zijn afge staan, de firma Brandsma bereid werd gevonden verfstoffen tegen zeer geredu ceerde prijzen te leveren en dat de heer Huinck, hoewel deze geen kinderen op dit kleuterschooltje heeft, op belangloze wijze zijn medewerking verleent. Met dank voor de plaatsing. J. v. W. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 Gcdipl. A.N.W.B. Bonds-instructeur. KAMER VAN KOOPHANDEL HOUDT ZITTING IN SOEST. Voortaan zal de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort elke eerste Woensdag van iedere maand zitting hou den in het gemeentehuis ten behoeve van de industrie, de middenstand en andere belanghebbenden. Hierdoor wordt de arbeid van de Kamer intensiever en wordt aan de leden in Soest een reis naar Amersfoort bespaard. Zowel het gemeentebestuur als de be langhebbenden hebben omtrent de in stelling van deze zitdag hun erkentelijk heid uitgesproken op de eerste zitting, welke Woensdagmiddag werd gehouden. In de raadszaal waren de Burgemeester en de gemeentesecretaris de gasten van het bestuur van de Kamer, gevormd door de voorzitter, de heer H. v. Galen Last; de secretaris, mr F. C. A. Eenhorst; de adj. secretaris, de heer J. C. Brekelmans en de heer J. Kochheim. Mede aanwezig waren de heer H. v. Har ten, directeur van de Middenstandsbank alhier, de heren J. C. Brouwer en D. Waal namens de Winkeliersver. „Soest", J. Hom, voorzitter van de R.K. Midden standvereniging alhier; P. Majoor en J. Th. Pas namens de R.K. Middenstands vereniging te Soesterberg en C. Top er A. Blok namens de Soesterbergse Han delsvereniging. De heer Van Galen Last verklaarde in zijn openingswoord, dat de Kamer mei genoegen haar rayon had uitgebreid met de instelling van zitdagen te Soest. Dank bracht spr. aan het gemeentebestuur, speciaal aan de Burgemeester, die voor deze eerste middag de raadszaal beschik baar stelde. Dit is de juiste plaats, zei spr., want het gemeentehuis is het centrale punt van de gemeente. Sprekende over deze zitda gen zei spr., dat er lang en breed be raad was geweest voor het besluit hier toe viel. De kamer hoopt echter, dat deze zitdagen zullen worden gebruikt en dat de middenstand van deze service groot gebruik zal maken. Spr. deed een beroep op de middenstandsorganisaties om hun leden op te wekken met hun klachten, bezwaren en moeilijkheden naar deze zit dagen te gaan en hoopte, dat een Soester centrum van de K.v.K. zou ontstaan in dit gemeentehuis, tot zegen van de Soes ter middenstand. Hiermede verklaarde de heer Van Galen Last de eerste zitdag voor geopend. De Burgemeester uitte zijn genoegen en dankbaarheid voor het feit, dat er voort aan zitdagen zullen worden gehouden buiten Amersfoort. Dit betekent, dat de Kamer belangstelling toont voor de han del en nijverheid in Soest, het betekent ook, dat de handel en nijverheid hier groeit, zei spr., die veronderstelde, dat de Kamer van Koophandel dit laatste feit ook had bemerkt. Spr. hoopte dan ook, dat deze zitdagen zullen blijven en dat de Soester ondernemers dit zullen waar deren en daaruit profijt zullen trekken. T Ook °P gemakkelijke JjOCOlUOllGI betalingsvoorwaarde,, KERKSTRAAT 3 50EST-TEL2030 OOK ZONDER CHAUFFEUR. KERKSTRAAT 1 TELEFOON 2677 Spr. hoopte, dat de kamer met grote vol doening op dit besluit mag terug zien, een besluit, dat voor Soest van grote waarde is. De heer Hom dankte namens de R.K. Middenstandsvereniging en zegde alle steun toe. Spr. hoopte, dat zijn leden de ze zittingsdagen zullen uitbuiten. De heer Brouwer uitte zijn genoegen om trent deze zittingen namens de winke liersvereniging „Soest" en zei, dat de za ken hier gemakkelijker en beter bespro ken zouden worden dan in Amersfoort, waar men voor een loket komt te staan, waardoor de sfeer ambtelijk dreigt te worden. De heer Top wees erop, dat het voor Soesterberg weinig verschil in af stand uitmaakt of men naar Amersfoort of naar Soest naar de Kamer gaat. Spr. vroeg de mogelijkheid te bezien of ook in Soesterberg een zitdag gehouden kon worden. De heer Kochheim dankte namens de Soester industrie voor het genomen ini tiatief. Als lid van de Kamer wees hij een suggestie, dat een bespreking te Amersfoort te ambtelijk zou zijn, van de hand. Er wordt daar veel werk verzet zei spr. en raadde zijn gehoor aan een afspraak te maken voor een bespreking. Spr. verklaarde, dat de Soester industrie behoorlijk groeide en dat deze zitdag een groot gemak betekenen zou voor de in dustrie. Spr. dankte het gemeentebestuur voor de beschikbaarstelling van een ver trek in het gemeentehuis en zei, dat men ook in Soesterberg graag 'n vertrek voor dit doel beschikbaar zou willen stellen. De heer Majoor sloot zich bij de vorige sprekers aan en ook hij verheugde zich De vorige week was voor Soest een be- langrijke week. We hebben weer een voorzitter voor de V.V.V., een directeur voor de V.V.V.zij het ook voorlopig voor een half jaar, de vereniging kreeg op haar eerlijke ge- t' zicht ruim 6 mille renteloos voorgescho^l ten ter aflossing van de lopende schul den en het schrijven van de oud-ille*^* len bracht geen verandering in het i sluit van de raad tot plaatsing van monument in „Braamhage". „Het venijn zit in de staart" zegt^ wel eens en het lijkt mij toe, dat de mededeling in het schrijven dd illegalen, dat men niet bereid is d| lijkse herdenking te organiseren monument, wanneer dit in „Braail zou worden geplaatst, gezien heey bedoeld vergif in de staart en juist daardoor niet bereid was tt? octetten over een andere plaats. Jammer. We kochten verder een nieuwe politie auto en deden „zaken" met de Heer A. W. Hilhorst door de hele Wittepaard- straat te kopen voor een heitje. Een kwartje voor een hele straat. Hoe bestaat het. Ik stel voor de Heer Hilhorst „de Man van het Jaar" te maken, want hij steekt wel heel gunstig af bij sommi ge „been-stijfhouders". Met veel genoegen las ik ook nog in het raadsverslag, dat, zij het ook in een vermomde vorm, het Culturele Centrum weer eens om de hoek is komen kijken. Daar hoorden we een poos niets van en al is het nu maar in de vorm van: moet de gemeente die zaal bouwen of alleen maar „steun verlenen", het idee schijnt (gelukkig) nog springlevend. Per slot van rekening, zijn we een ge meente die meetelt ja of nee Maar, ik moet er meteen bijzeggen, dat ik een badhuis van nog nét iets meer belang vind dan een „centrum". Een „culturele opfrissing" komt naar mijn smaak beter tot haar recht na een lichamelijke wassing. H. OEKMAN. Een dure schoen voor weinig geld. allernieuwste model, origineel handwerk, A4 prima boxcalf. Soesterbergsestraat 30 Tel. 2454 over dit initiatief van de Kamer. De heer Van Galen Last zegde onmid dellijk toe, dat de suggestie van het ont breken van gemoedelijkheid in Amers foort besproken zal worden. Het is juist de Kamer, die de gemoede lijkheid wenst. Een zittingsdag in Soes terberg te houden zal onder ogen worden gezien, zei spr. Desnopds zullen in Soest meer zitdagen worden gehouden, indien 't gebruik hier van door de middenstand hiertoe aan leiding zal geven. Hiermede was deze eerste zittingsdag geopend en in een ander vertrek kreeg de heer Brekelmans reeds zijn eerste twee .„klanten". JAARVERGADERING A.R. KIESVERENIGING. De A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" te Soestdijk hield Dinsdag j.1. haar jaarvergadering in de zaal achter de Julianakerk. Op deze vergadering sprak de heer J. Kenemans over het on derwerp: „Oorsprong en wezen der A.R.- partij". Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de vereniging momenteel 163 leden telt. Bij de gehouden bestuursver kiezing werd de heer P. Boer als voor zitter herkozen, terwijl ook de aftre dende bestuursleden W. v. d. Leij en T. J. de Ruiter herkozen werden. 2 Vacatu res in het bestuur werden vervuld door de verkiezing van de heren drs L. J. Dijkstra en J. Kenemans. LIMELIGHT. Ondanks het feit, dat „Limelight" reeds ongeveer een jaar geleden haar succes volle vertoningen in ons land boekte, zullen er ook in Soest ongetwijfeld nog velen zijn, die niet in de gelegenheid wa ren om dit waarlijk grootse meesterwerk elders te aanschouwen. Voor dezen en degenen, die hun kennis making willen vernieuwen, gaat Charles Chaplin's, door de gehelp wereld „ge niaal" genoemde filmwerk van heden fot en met Woensdag in het City-Theater. Deze unieke filmkunstenaar, die voor de ze film zelf het scenario schreef, haar re gisseerde en bovendien er de boeiende muziek voor componeerde, creëert hier met de hoofdpersoon Calvero een ou de, op zijn retour zijnde komiek een figuur, die ons voortdurend doet denken, dat het Chaplin zelf is in zijn afscheid van de massa. Hij rekent in deze film af met het leven op een diep menselijke wijze. De dialoog is vaak fel, maar waar en waardig. Het denkende hart van Cal vero maakt aan het einde van de film deze tragi-komische figuur uiteindelijk tot een gelukkig mens. Onnoemelijk zijn de vele meesterlijke scène's en geboeid volgen wij deze clownsgeschiedenis, welke uitgroeit' tot een epos van het leven. In de overige rollen is het Claire Bloom, een nog jonge veelbelovende actrice, die schittert naast de grootheid van 'n Chap lin, terwijl zijn zoon Sidney Chaplin op sobere, maar prachtige wijze bijdraagt aan het slagen van deze film. „Een film, die niemand missen mag" is hier zeker ten volle gerechtvaardigd.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1