fac. de lUCel Speeltuin is ook opvoedings-centrum. Meningen van onze lezers. SOEST. IN DE HOEK. ïlaciio- - Xe£eiUóLe Officiële Mededelingen. Radio- Electrotechn. bureau DINSDAG MAART 1954. 32e JAARGANG No. 19. SOESTER 0OURANT SOESTDIJK BUREAUVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Wie krijgt de Speeltuin in Soestdijk Zaterdagmiddag was de speeltuinvereni ging „Kindervreugd" alhier de gastvrou- we van de deelnemers van de streek- conferentie, welke de Nederlandse Unie van Speeltuin-Organisaties in het Oran je-Hotel hield. Op deze conferentie waren vertegen woordigers van gemeentebesturen en speeltuinverenigingen uit de gemeenten Nijkerk, Hilversum, Bilthoven, Zeist, Naarden, Kampen, Amersfoort, Utrecht en Soest. De weth. van onderwijs alhier was vertegenwoordigd door een ambte naar, terwijl de heer Van Wely, lid van de gemeenteraad, van zijn belangstelling blijk gaf. Namens 't gemeentebestuur van Utrecht was aanwezig de heer Overbeeke, ge meentelijk inspecteur voor onderwijs en jeugdzaken, terwijl uit Hilversum kwa men, het raadslid Mej. Lopez Diaz, de Inspectrice van politie, Mej. Snellius, als mede de commissaris en hoofdinspecteur van politie, de heren Van Veen en Bak ker. Het hoofdbestuur van de Ned Unie voor Speeltuin-Organisaties was vertegen woordigd door Mej. C. Goudriaan te Rot terdam, de heren D. Vijlbrief te Leiden, C. J. W. Brunings te Hilversum en J. Oostrom te Amsterdam. De heer E. P. A. van Dijk, voorzitter van „Kindervreugd" en secretaris van de con ferentie wees er in zijn openingswoord op, dat het speeltuinwezen iets anders inhield, dan de exploitatie van een ter rein met een schommel en een wip. Dat had ook „Kindervreugd" geleerd in de N.U.S.O. De heer C. J. W. Brunings zei in een in leidend woord, dat door de streekconfe- renties van de N.U.S.O. het speeltuin werk in groter verband wordt gezien. Deze organisatie staat met jarenlange ervaring achter haar leden en kreeg dank zij haar grote groei vaste voet op het de partement van O. K. en W. bij de afde ling „vorming buiten schoolverband Spr. releveerde hoe 54 jaar geleden, te Amsterdam de eerste speeltuin ontstond, opgericht door Vader Klaren, die in 1898 met zijn plan startte. Na deze eerste tuin (de Oosterspeeltuin) zijn er meerdere ge komen en thans telt de N.U.S.O. reeds 424 organisaties als lid. Deze enorme vlucht van het speeltuinwerk was mede oorzaak, dat dit werk een waardering kreeg van ander karakter dan vroeger het geval was. In de beginne was er wel willende belangstelling voor de mensen, die 'n bepaald ideaal hadden gesteld, n.1. kinderen nuttig en aangenaam bezig te houden. Thans ziet Regering en Gemeen te dit werk als een sociale noodzaak. Dit inzicht groeide en kwam tot stand door de grote eendracht van de speeltuinver enigingen, waaruit de N.U.S.O. groeide. Spr. benadrukte zijn gehoor, dat deze groei in de breedte ook een groei in de diepte vereist. Problemen van allerlei aard vragen aandacht en daarvoor wor den dergelijke streek-conferenties geor ganiseerd, waarop de speeltuinleiders hun kennis kunnen vermeerderen. De heer F. Oosterom, 2evoorzitter van de N.U.S.O. en speeltuin-opzichter te Am sterdam, vertelde hierna uit zijn jaren lange practijk over „De taak van de tuin- opzichters". In zijn boeiend en vlot betoog somde de heer Oosterom een grote reeks kwalitei ten op, waaraan de goede speeltuin-op zichter moet voldoen, omdat een speel tuin niet alleen een ontspanningscentrum doch ook een opvoedingscentrum moet zijn. Hij moet niet alleen goed met de kinderen kunnen omgaan, doch ook een diploma E.H.B.O. bezitten en aan het vrije spel van de jeugd leiding kunnen geven. Het onderhoud van de werktuigen en de tuin moet bij hem in goede handen zijn, doch hij moet ook meer dan 100 straatspelletjes kennen en daartoe kun nen animeren. Spr. deelde mede, dat in Amsterdam dergelijke krachten volledig uit gemeentelijke subsidies worden be taald. De speeltuin is het criterium van ons werk, zei spr. en hij legde er de nadruk op, dat in de speeltuin het vrije spel van de jeugd nummer één moet zijn. Daar om geen jeugdleider als tuinopzichter, doch naast hem organisatie-mensen op leiden als spelleiders. Er volgden op deze enthousiaste causerie verschillende vragen. De heer Van Wely wees er op, hoe in Soest geen speeltuin aanwezig is en dat het gemeentebestuur „Kindervreugd" geen terrein gaf. De heer Van Dijk zei. dat er in Soestdijk een buurt- en speeltuinvereniging was met de naam „Ons Genoegen". Daar ont spanning voor volwassenen de hoofdzaak was, hebben verschillende leden zich af gescheiden en de speeltuinvereniging „Kindervreugd" gesticht. Men sloot zich bij de N.U.S.O. aan en verzocht in Februari 1952 aan het ge meentebestuur een speeltuin in Soestdijk. De gemeenteraad kocht 6000 M2. grond op 't Hart en stelde vorig jaar voor deze grond als tuin te verhuren aan „Ons Ge noegen". „Kindervreugd" kwam voor haar rechten op, met het gevolg, dat de grond aan niemand is verhuurd en er geen speeltuin is. De kwestie ligt nu op het politieke vlak zei spr., die van mening is, dat Kinder vreugd de beste papieren heeft en meer recht op een speeltuin heeft dan „Ons Genoegen". Spr. wees op de vele activi teiten ten behoeve van de jeugd vorig jaar gedaan en zei, dat verschillende be stuursleden de spelleiders-cursus van de N.U.S.O. te Amsterdam volgen. De heer W. J. Veer, directeur van het Nederlands Centrum voor Onderwijs en Opvoeding te Amsterdam, sprak hierna over „Film en Jeugd". Spr. zei, dat een juiste houding tegen over de jeugd was, begrip voor de jeugd te hebben en de achtergrond van hun we zen en handelen te kennen. De jeugd kan men karakteriseren als: zeer gevoelig voor emoties en zeer gauw te beïnvloe den; actief en levend bij het moment. Het is gebonden aan het doen, terwijl het kinderlijke denken gebonden is aan beel den. De film is een lange reeks van beel den, waarop figuren, die bewegen (al thans die illusie heeft men) en de jeugd moet voor haar leeftijd een goede jeugd film hebben. De films „goedgekeurd voor alle leeftij den" zijn niet altijd geschikt voor de jeugd. Evenals vele oncritische volwasse nen ziet de jeugd op deze films een ir- reëele wereld en stellen dit als een ideaal te bereiken. Gelukkig zijn er goede films, waarin normale problemen worden be handeld, alsmede show-films en sprook- jesfilsm. Jeugdfilms moeten voor kinde ren zijn gemaakt, zoals het Rank-concern in Engeland dit doet. Daarin vindt men geen grote spanningen, geen grote angst effecten of histerische lol. Met enige Engelse films lichtte de heer Veer zijn woorden toe. VIERING NATIONALE FEESTDAG. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de ge meente-secretarie, het kantoor van de gemeente-ontvanger, de hulp-secretarie te Soesterberg en de kantoren van de takken van dienst op Woensdag 5 Mei a.s. des namiddags, ter viering van de Nationale Feestdag voor het publiek ge sloten zullen zijn. Tevens wordt bekend gemaakt, dat op die middag geen as en vuilnis door de vuilnisdienst zal worden opgehaald. PREMIE- EN BIJDRAGEREGELING WONINGBOUW 1953. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting zij zijn beschikking van 5 Februari 1954, nr. 0204847, afd. juridi sche zaken, de premie- en bijdragerege ling woningbouw 1953 heeft gewijzigd. Ingevolge deze beschikking kan voor de bouw van een eengezinshuis, als be doeld in artikel 2 van de premie- en bij drageregeling woningbouw 1953, boven de in artikel 1 van die regeling bedoelde premie, aan personen die de leeftijd van 50 jaar nog niet hebben bereikt, van overheidswege een toeslag worden ge geven van 30 °/o van die premie, indien de bouw van het eengezinshuis gepaard gaat met de afbraak van een krot, het welk voordien door dezelfde persoon als eigenaar of als mede-eigenaar werd be woond. Voor de toepassing van deze regeling kan met een krot gelijk worden gesteld een noodwoning, een keet, een woonwa gen, een woonschip een plaggenhut en dergelijke. In bijzondere gevallen kan van de hier boven genoemde leeftijdsgrens van 50 jaren worden afgeweken. Een verzoek om een toeslag moet, ge lijktijdig met de aanvrage van een pre mie ingevolge de premie- en bijdragere geling woningbouw 1953, bij het gemeen tebestuur worden ingediend. Nadere inlichtingen omtrent de toepas sing van bovengenoemde regeling, wor den verstrekt ten kantore van Bouw- en Woningtoezicht, Lange Brinkweg 49b, al hier. Soest, 6 Maart 1954. EENRICHTINGSVERKEER OP GEDEELTE VAN DE KLAARWATERWEG. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat op 24 Februari 1954 is besloten gesloten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee het gedeelte van de Klaarwater- weg gelegen tussen de Beukenlaan en de Wijnand Toplaan in cle richting van de Wijnand Toplaan, Van dit besluit staat voor ieder belang hebbende beroep open tot het einde van een termijn van dertig dagen na heden. Het adres van beroep wordt aan de Ko ningin gericht, doch ingediend bij de Commissaris der Koningin dezer provin cie, die een bewijs van ontvangst afgeeft. Dit besluit is in afschrift verzonden aan de betreffende Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat, aan de Konink lijke Nederlandse Toeristenbond A.N.- W.B., de Koninklijke Nederlandse Auto mobiel Club, de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging en aan Gedepu teerde Staten dezer provincie. Soest, 4 Maart 1954. NOG EENS HET MONUMENT. Naar aanleiding van 't redactionele arti kel en 't schrijven van de heer Quelle in Uw blad van Vrijdag j.1., moge ik, als nabestaande van een in de oorlog geval len strijder, nog een enkele opmerking maken, daarbij uitgaande van de gege vens voorkomende in het artikel van Uw redactie. Een gedenkteken als dit moet voortko men uit diepe piëteit, eerbied en dank baarheid voor onze zonen, die op de meest verschrikkelijke wijzen hun le ven moesten laten in de strijd om de vrij heid van ons vaderland. Zij hebben ge streden en zijn gevallen voor de vrijheid, waarin ons volk thans mag leven. Hadden deze hoogste en edelste gevoelens bij de bepaling van het monument waarachtig geleefd, dan kón en mócht er omtrent de plaats van het monument geen strijd zijn; er was, ter nagedachtenis van wat onze jongens voor ons waren en deden, maar één plaats: de allerbeste. Dat deze strijd er toch was, doordat die plaats moest worden ingenomen door een ontsierend bouwsel, dat naar het oordeel van hen, die er over hadden te beslissen, hogere belangen diende, moet toch wel ieder nabestaande in het diepst van zijn ziel hebben gekrenkt en beledigd. In de gevoelens, geuit door de heer Quelle, leef ik dan ook geheel mee, al moge Uw redactie deze dan ook als „te bitter" qualificeren: dit is geen bitterheid in de door U bedoelde zin, doch veeleer ui ting van intense droefheid. J. DE VOS. KONINGIN EMMA HUISHOUDSCHOOL De plannen voor de bouw van de Ko ningin Emma Huishoudschool in onze gemeente hebben een zeer ver gevorderd stadium van voorbereiding bereikt, zodat het de verwachting is, dat binnen af- Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. POSTGIRO 126156 Van een lezeres kwam bij onze redacteur een schrijven binnen, waarin zij verzocht mij in overweging te willen geven min der opruiende artikeltjes te schrijven dan het hoekje, dat ik enige tijd geleden aan de verhoogde Minister-salarissen wijdde. Ik vind het jammer, dat deze lezeres mij het verwijt maakt opruiend te zijn, want ik kan er eerlijk niets opruiends in lezen. Ik schreef in dat hoekje alleen maar in mijn eigen woorden wat onze abonné in alle dag- en weekbladen in heel wat schamperder woorden heeft kunnen lezen en waarover op straat, door welhaast ie dere Nederlander, menige hartige mop is getapt. U zult mij ten goede moeten houden, mevrouw, dat ik vind, dat U oorzaak en gevolg op de verkeerde plaatsen zoekt. Het was niet oorzaak, alleen maar gevolg. De oorzaak zat in de verhoging zelf. Overigens had het overgrote deel van het Nederlandse volk waarachtig niet een „hoekje" van mij nodig, om allang zijn eigen oordeel akelig scherp klaar te heb ben. Ik vind het prettig, dat U tevreden bent met Uw pensionnermg. Dat kan, naar ik van zeer nabij weet, niet iedereen zeg gen, al zijn ook deze mensen er meer dan van overtuigd, dat wij in Nederland op sociaal gebied, vergeleken met vroe ger, geweldig zijn vooruitgegaan. Maar het ligt toch voor de hand, dat er schampere reacties komen (waarvan onze ministers zich overigens heus niets aan trekken), wanneer onze regering na een koehandel via 6 en 4 °/o tot 5 °/o loons verhoging besluit en zichzelf een ver hoging van ca. 40 °/o toekent Het feit trouwens, dat de verhoging eerst half Februari wereldkundig werd ge maakt, terwijl een en ander reeds in December was bedisseld, is wel een aan wijzing, dat Den Haag er zelf ook iets scheefs in zag. In dit licht mijn hoekje opruiend noemen vind ik haast een pluim op mijn hoed voor mijn ingetogenheid. H. OEKMAN. PHILIPS ERRES FRIDOR GRAETZ en andere merken. WASMACHINES STOFZUI GERS KAPPEN KRONEN ENZ. ENZ. KLAARWATERWEG 50 TELEF. 3086 zienbare tijd de werkelijke bouw zal kun nen aanvangen en de school op 1 Sep tember a.s. haar poorten voor de meisjes, die de twee-jarige cursus van de school willen volgen, zal openen. De ouders, die hun dochters, die in Sep tember a.s. de lagere school verlaten, de ze huishoudschool, welke in onze ge meente in een zeer grote behoefte zal voldoen, willen laten bezoeken, kunnen hiervan nu reeds mededeling doen aan één van de hieronder vermelde bestuurs leden. Meisjes, die de lagere school reeds in vroegere jaren hebben verlaten, kun nen de school eveneens bezoeken. Nu het te verwachten is dat het school geld voor leerplichtige kinderen zal wor den afgeschaft, hetwelk eveneens zal gelden voor de leerlingen van huishoud scholen, zullen financiële redenen het bezoeken van een huishoudschool zeer zeker niet meer kunnen verijdelen. De school zal worden gesticht op een per ceel grond, gelegen aan de Talmalaan en naast de Humanitaire School. Het is te hopen, dat alle ouders van leer lingen, die hiervoor in aanmerking ka men, gebruik zullen maken van dgje op leiding van hun dochters, die zo geheei gericht is op de jonge vrouw en haar toekomstige taak in de maatschappij. Het bestuur bestaat uit de volgende per sonen: mr S. P. Baron Bentinck, Burge meester van Soest, voorzitter; de heer H. Borreman, p.a. gemeentehuis, secretaris; Mevr. S. G. Landweer-de Visser, Regen- tesselaan 10. Mevrouw S. M. Polet-Mus- ler, Emmalaan 16. Mevr. W. Oosterveen- Wielinga, Soesterbergsestraat 21; ds E. Groeneveld, Middelwijkstraat 5 en de he ren W. Kerkhoff, Lange Brinkweg 49E en W. J. Saarloos te Baarn. De leden van het bestuur zijn gaarne be reid aan belanghebbenden alle gewenste inlichtingen te verstrekken.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1