I VENEMA Stemmen bij volmacht. DE EEM Buitenlandse politiek weer spiegelt binnenlandse toestanden. Ontvangen de nieuwe Engelse Voorjaar- en Zomerstoffen. Van Essen DE LENTE KOMT. D. ENGEL Wilt U meer weten over de werking van de TOMADO SNELKOOKPAN? BAZAR DE LUXE. Soesfer GLAS- EN VERF HANDEL SOEST. fUGERS RIJWIELEN IN DE HOEK. ALLEEN BIJ ONS! Bruine Heren Sport sclioen, Stichtsche Schoenhuizf VRIJDAG 12 MAART 1954. 32e JAARGANG No. 2 SOESTER(ï)OÜRANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1«85 - per post 2.00 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Het is een wet van Meden en Perzen, dat de buitenlandse politiek van een land nauw samenhangt met de binnenlandse. Een duidelijk bewijs zien we in Frank rijk, waar de binnenlandse onmacht zich in de buitenlandse politiek openbaart. Of dit nu een gevolg is van democratie of vermeende democratie is een punt, dat buiten beschouwing kan blijven. Door de binnenlandse moeilijkheden op economisch en politiek terrein is Frank rijk niet in staat zich als een grote mo gendheid te handhaven. Eerst dan, wan neer de regering zó verandert, dat de binnenlandse moeilijkheden worden op gelost, zal Frankrijk zijn plaats onder de Groten der wereld weer kunnen innemen. Schijnbaar probeert Frankrijk het ge zicht nog te redden, doch de wereldge schiedenis wordt niet meer door Frank rijk geschreven doch in de eerste plaats door Amerika, met als tegenhanger Rus land. Ook Engeland heeft misschien nog wel een paar duiten in het politieke zakje te doen. Dat het in Rusland in de inwendige or ganisatie sedert de dood van Stalin ook niet alles koek en ei is, mogen we als bekend veronderstellen. Mutaties in de regering zijn aan de orde van de dag en zuiveringen op grote schaal zijn niet al leen in Rusland maar ook in de satel lietstaten schering en inslag. Wij schreven het reeds: een dergelijk geharrewar in de binnenlandse politiek kan niet anders dan ook zijn uitwerking hebben op de buitenlandse. Zo is het ook in Rusland. De jongste conferentie in Berlijn is daar het beste bewijs van. Men neemt in Rusland geen beslissingen, alles wordt op de lange baan geschoven en men voert in Rusland dan ook een negatieve buitenlandse politiek. Zegt het Westen ja, dan is het antwoord van Rus land neen, en omgekeerd. Tot voor kort gold Amerika als de enige grote mogendheid, die in staat was, op binnenlands gebied naar behoren zijn boontjes te doppen. De laatste tijd ko men er echter steeds meer berichten, dat ook in Amerika de controverse groeit. Nu hindert het in het geheel niet, wan neer een regering door de niet regerende partij behoorlijk op de vingers wordt ge keken in al zijn doen en laten, binnen- en buitenland betreffende. Zulks is toe te juichen, omdat hieruit een zeker even- :"wicht zaï ontsta'an, dat het -land "econo- misch en politiek ten goede komt. An ders wordt het echter indien de regeren de partij het onderling oneens wordt. Een regeringspartij wordt geacht geheel achter de regering te staan, tenminste wat de grote lijnen betreft. Natuurlijk zijn er onder zulk een groe pering leden, die een gematigder of een extremer doel zouden willen zien nage streefd, doch dit behoeft het regerings program niet of ternauwernood te raken. Dit behoeft zelfs naar buiten niet op te treden. Wanneer echter de interne moeilijkhe den en kloven dusdanig worden, dat zij in het openbaar worden uitgevochten, en dan nog wel over de ruggen van ande ren, dan blijkt hieruit overduidelijk, dat er iets mis is. Zo is het in Amerika. Dat Senator Mc. Carthy, de zogenaamde communisten] ager, rustig doorgaat met zijn zuiveringen, zonder zich te storen aan protesten van de minister van het Leger, Stevens, of van zachte terechtwij zingen van president Eisenhower, er in tegendeel lijn-recht tegen ingaat; dat de eveneens republikeinse senator Bricker het noodzakelijk achtte, dat de macht van Eisenhower drastisch wordt beperkt, welk voorstel echter werd afgestemd door de democraten; dat ten slotte niet alle staten Dames- en Herenkleermakerij F. C. Kuijperstraat 10 Telefoon 2803 Hofleverancier voor alles wat BRIL is Grote keuze moderne monturen in alle prijsklassen Volledige Z.F. korting. Birkstraat 2 Ik heb de reigers al gezien En heb de merel horen fluiten, Dat zegt wel niet zoveel misschien, Want kijk je af en toe naar buiten, Dan zie je 'n grauwe regenlucht, Dan zijn er ook van die momenten Waarop je wat mistroostig zucht: „Het is toch nog geen lente". Toch heb ik crocusjes gezien In 't tuintje van mijn naaste buren, Dat zegt wel niet zo veel misschien, Maarook de kat krijgt al weer kuren. Al staat de kachel nog in gloed En kost dat m'n lieve centen, Iets is er, dat je zeggen doet: „Het wordt toch heus weer lente". 'k Heb ook een hyacinth gezien, Al stond die voor het raam te bloeien, 't zegt heel veel mensen niets misschien, Maar 't doet me toch een beetje gloeien. U snapt natuurlijk wat 'k bedoel, Dat zijn die prettige momenten, Je krijgt dat heerlijke gevoel Van: strakjes IS het lente. het eens schijnen te zijn met de status quo, getuige de aanslag van de Porto- ricanen in het Witte Huis, dat alles geeft ten denken. Natuurlijk zal er wel geen verband be staan tussen de aanslag en de fanatieke ling Mc. Carthy of senator Bricker, maar al deze gebeurtenissen geven toch wel aan, dat het onrustig is in Amerika. Dat deze gebeurtenissen een onderling gekrakeel de positie van de president aantasten, is echter wel zeker. Nog is de onenigheid beperkt gebleven tot de binnenlandse politiek, maar er komt onherroepelijk een tijd, dat het niet bij de binnenlandse politiek zal blij ven en dat ook de buitenlandse politiek door het gezwel zal worden aangetast. Van al dat gekrakeel wordt alleen de de mocratische partij wijzer. Amerika zelf zal hierdoor alleen aan prestige verlie zen. Laten we tenminste maar hopen, dat het bij prestige blijft. Woensdag 21 April a.s. worden de ver kiezingen voor de Provinciale Staten gehouden en in verband hiermede zijn de ingrijpende wijzigingen, welke zijn aan gebracht in de kieswet met betrekking tot het stemmen bij volmacht, van groot belang. De regeling ziet er thans als volgt uit: Wie mag stemmen bij volmacht Iedere kiezer, die vermoedelijk niet in staat zal zijn persoonlijk te stemmen, kan een verzoek indienen bij volmacht te mo gen stemmen. Hieronder vallen o.m.: per sonen, die bedlegerig zijn of een li chaamsgebrek hebben, tengevolge waar van zij zich niet kunnen verplaatsen; vrouwen, die rond de stemdag zullen be- •vallen; personen die om goede reden op 21 April buiten de eigen provincie ver toeven en geen gebruik kunnen maken van de regeling voor het stemmen in een andere gemeente. Wat moet men doen om bij volmacht te kunnen stemmen? Op de secretarie van iedere gemeente kan men gratis een formulier krijgen, waarop het verzoek om bij volmacht te mogen stemmen wordt gedaan. Op dat formulier moet men invullen: naam, adres, geboortedatum, de gemeente, waar men in het kiesregister is opgenomen (dit is practisch altijd de gemeente, waar men staat ingeschreven), deze zelfde ge gevens van degene, die men voor zich wil laten stemmen (de gemachtigde), als ook de redenen, waarom men bij vol macht wil stemmen; dus: ziekte of af wezigheid. OokNmoet de gemachtigde op dat formu lier verklaren, dat hij de machtiging aanneemt. Let wel: voor zieken is geen doktersver klaring meer nodig. Het ingevulde for mulier moet men uiterlijk op de veer tiende dag vóór de stemdag dus uiter lijk op Woensdag 7 April sturen of brengen naar de secretarie der gemeen te, waar men staat ingeschreven. De ge machtigde ontvangt dan later de oproe- pingskaart voor de stemming thuis. Wie kan gemachtigde zijn Anders gezegd: wie mag men voor zich laten stemmen Gemachtigden mogen zijn: a. de echtgenoot of echtgenote; b. een bloedverwant of aanverwant in de eerste tot en met de derde graad. Dus: een vader mag stemmen voor een doch ter of zoon en omgekeerd; hetzelfde geldt voor grootouders en kleinkind, oom en neef of nicht; tante en nicht of neef. Het geldt niet voor de nichten en neven on der elkaar. c. de echtgenoot van een schoonzuster of de echtgenote van éen zwager; d. de huisgenoten van de volmachtgever. Willen deze personen onder a. tot en met d. als gemachtigde optreden, dan moeten zij aan de volgende eisen voldoen: 1. opgenomen zijn in hetzelfde kiezers- register, waarin de opdrachtgever staat ingeschreven; opdrachtgever en gemach tigde moeten dus in dezelfde gemeente wonen; 2. bevoegd zijn aan dezelfde verkiezing deel te nemen; 3. niet meer dan één wijziging als ge machtigde hebben aanvaard. Een ge machtigde mag derhalve slechts voor 1 persoon stemmen bij volmacht. Hierop is één uitzondering: men mag tweemaal ge volmachtigd zijn, als het voor de huis genoten is. Een stemgeredhtigde zoon, mag dus voor zijn beide ouders stemmen, wanneer die ouders bedlegerig zijn, op reis zijn etc. Stemmen in een andere gemeente. Bij de verkiezing van de Provinciale Staten kan men toestemming krijgen te stemmen of in de eigen gemeente of in een andere gemeente onder voorwaarde echter, dat deze beide gemeenten in de zelfde provincie liggen. Krijgt men deze toestemming dan kan men of in de eigen gemeente of in de andere gemeente stem men. Men heeft dus de keuze. Deze re geling is zeer gunstig voor degenen, die buiten de eigen gemeente werken en al leen tijdens het weekend thuis zijn. Bo vendien is zij gemakkelijk voor hen, die voorzien, dat ze op de stemdag 21 Eerste Soestex Muziekhan del en Muziekschool. MOLENSTRAAT 9 TEL. 2272 Uw adres voor BLADMUZIEK en INSTRUMENTEN. Privé- en Clublessen op alle instru menten. Wij leveren ook op termijnbetaling. Voor nieuwe en 2e hands Rijwielen Nieuweweg 97 Telefoon 2543 April waarschijnlijk elders in de pro vincie vertoeven. Men vraagt dan deze toestemming en dan kan men op beide plaatsen terecht. Zeer begrijpelijk is dan ook in de kieswet bepaald, dat hij, die van deze regeling gebruik kan maken, geen verlof krijgt om bij volmacht te stemmen in de eigen gemeente. Wat moet men doen om in een andere gemeente te mogen stemmen Uiterlijk op 7 April begeeft men zich per soonlijk naar de secretarie van een ge meente. Het hoeft dus niet de eigen ge meente te zijn. Men geeft daar op: naam, adres, geboortedatum, de gemeente, waar men woont en de gemeente waar men eventueel ook wil stemmen. Ook moet in die laatste gemeente een adres worden opgegeven, waarheen de oproepingskaart kan worden verzonden. Direct ontvangt men dan een verklaring, dat men toe stemming heeft verkregen in een andere gemeente te stemmen. Deze verklaring en de oproepingskaart moeten worden meegebracht, als men in die andere ge- meente gaat stemmen. EENS EEN ARM VAN DE RIJN. Het riviertje de Eem, hetwelk door onze gemeente stroomt, is 'n overblijfsel van een zeer oude Rijn-arm, die bij de huidi ge Grebbeberg de hoofdstroom verliet. Als een brede, maar ondiepe watervlak te bedekte hij eenmaal de gehele tegen woordige Gelderse Vallei, in het oosten door de Veluwse hoogten en in het wes ten door de Stichtse heuvels begrensd, of, als men wil, gestuit. Vervolgens stroomde hij door het meer Flevo (het begin van de Zuiderzee, ter hoogte van het huidige Urk), om dan verder als Flie bij het tegenwoordige eiland Vlieland de Noordzee te bereiken. Mogelijk heeft deze oude Rijntak, aan vankelijk ook Flie geheten, daar het landschap, dat wij nu Eemland noemen, reeds onder Karei de Grote (in 777) als de gouw Flehite bekend was. De oude brede Rijnarm werd steeds min der waterrijk en steeds smaller en er vormden zich in de Grebbe zandbanken, die veel water tegenhielden Ten slotte werd de watertoevoer door vermindering van de gletschers in de boven-Rijn steeds minder, zodat in de Gelderse Vallei meer en meer land bloot kwam te liggen, al bleven er nog veel moerassen achter, waarin veen ontstond zoals bij Veenen- daal, Woudenberg, Soest, Hoogland e.d. Dc kleiner, geworden. Jüinarm kreeg bji de Grebbe de naam Eem of liever Hemur, Emur, Hamer, Amer, waarin de a-klank of de e-klank een lopend water aan duidt. Vage herinneringen aan deze be namingen leven nog in sommige plaats namen voort. De Grebbe of Bisschop Davidsgrift heet bij Rhenen nog vaak „Kromme Eem". De naam Amerongen (oudtijds Hemur- enge) betekent hoge bouwlanden aan de Amer of Eem. Onder Renswoude heet 'n buurtschap bij de oude waterloop „Em- minkhuizen", d.i. Eem-ing-huizen of de huizen op het bouwland aan de Eem. Dit buurtje ligt werkelijk op een heuvel, de Emminkhuizer Berg. Verder heeft men onder Renswoude aan de Lunterse Beek een boerderij „Over- eem". Meer Noordwaarts vindt men het dorp Hamersveld ('t veld aan de Hamer, Amer, Eem) en nog noordelijker ligt Amersfoort: de voorde of 't veer over de Amer, de Eem. Dat de oude Rijnarm vroeger ook bezui den Amersfoort inderdaad Eem genoemd werd, blijkt uit een giftbrief van Karei de Grote, gegeven op 7 Juni 777, waarbij hij aan de kerk van St. Maarten te Utrecht schenkt o.a. het landgoed „Lu- siduna" (thans Leusden) in de gouw Flehite, langs de bedding van de Eem, hoewel deze waterloop aldaar thans Lunterse Beek heet. Zelfs was die Lun terse beek nog omstreekt het jaar 1000 bevaarbaar. Immers in 1010 stierf op het klooster „De Heiligenberg" bij Amers foort St. Ansfried, wiens lijk per schip zuidwaarts naar de Rijn werd gevoerd, dus langs de Eem. Dan komen wij gaarne na afspraak bij U thuis demonstreren. v. Weedestraat 31 Soestdijk Telefoon 2239. Tegenwoordig ontstaat de Eem bij Amers foort aan de Koppelpoort uit een samen vloeiing van verschillende Veluwse be ken, waarvan de Lunterse en Barneveld- se hat grootst zijn. In ae oudheid brachten deze beken veel zand in de rivier de» Eem, zodat ten laatste tussen de Koppelpoort en deze beken, gehele gedeelten dicht lagen. Voor de opkomende stad Amersfoort was het natuurlijk van groot belang, om deze waterweg naar zee bevaarbaar te houden. Ook voor de bewoners van de Gelderse Vallei, tot Veenendaal en Ben- nekom toe, was een goede afwatering op de Eem onmisbaar. Men behielp zich met de half verlamde waterweg aanvankelijk zo goed en zo kwaad als het ging. De schepen konden reeds in 1400 van de zee uit niet verder dan tot de Melm in Soest de Eem opvaren, Hier werd dan de lading in kleinere vaartuigen verder naar Amersfoort vervoerd, wel 'n bewijs hoe ondiep het gedeelte tussen de Koppel en de Melm was. Deze onhoudbare toestand heeft tijden geduurd. Men droeg toenmaals weinig zorg voor de Eem, terwijl ook de binnen landse oorlogen daartoe niet bevorder lijk waren. Keizer Karei V gaf eerst kort voor zijn afstand (in 1555) bevel de Eem te verdie pen en te verbeteren en wel van de Kop- pelpbort tot de Melm. Dit in Maart 1554 gedane bevel 400 jaar geleden hield in het graven van een nieuwe bedding, 10 k.m. lang, weste lijk van de oude rivier en wel van de Koppel, voorbij Isselt, tot aan de Drie Sluizen. Reeds vier jaar tevoren, in 1550, had de Keizer aan Jacob Dirksz. van Danzin oc trooi verleend voor het uitdiepen en ver breden van de Eem en wel van de stad Amersfoort af tot voorbij „een plaetse geheten de mellum omtrent Zoest, al waar die scepen daeglix aencomende syn". De diepte zou minstens 5 voet bedragen, de breedte aan de oppervlakte 35 voet en op de bodem 30 voet (d.i. respectievelijk IV2 M., IOV2 M. en 9 M.). Hiervoor zou Jacob Dirckz. ontvangen 240.000 gulden, een voor die tijd reusachtige som. Het schijnt echter, dat er van dit werk niets is terechtgekomen, althans 4 jaar later volgde het Keizerlijk bevel, zoals wij hierboven schreven. Het Keizerlijk bevel werd uitvoerig om schreven. Alle dorpjes of buurtjes, die bij de Eem als waterweg of afwatering belang hadden, dus geheel Eemland, moesten een aangegeven aantal gravers zenden, evenredig aan de grootte der bevolking. Soest moest 10 man leveren, Eembrugge 6, Eemnesbinnen 4, Eemnes- buiten 15, Baarn met Vuursche 5, Bun schoten 16, Amersfoort 13 (benevens 1000 gulden in contanten), Hamersveld 6, Snorrenhoef en Santbrink (2 hofsteden nabij Amersfoort, onder Leusden) 2, Stoutenburg 7, Renswoude 6, Wouden berg 10, Hoogland 10, Emiclaer ('n buur tje onder Hoogland) 6 enz., in het ge heel 143 gravers. Bovendien moesten de Gelderse dorpen, die aan een der vele beken liggen, waar uit de Eem ontstaat, samen 300 gulden bijdragen, n.1. Lunteren, Scherpenzeel, Hoevelaken, Bennekom, Barneveld en Voorthuizen. Ook moest Gillibert van Schoonebeek, de grootste vervener van het opkomende Veenendaal, 700 gulden betalen. Hij had n.1 een kanaal van dit dorp naar de Lunterse Beek mogen gra ven, tot afvoer van zijn turf. Dit kanaal heet thans Broeksloot of Schoonebeker Grift. De groots, m verlegging en verbe- van de Eem sein;-* niet voldoende te zijn geweest, want herhaaldeliik moesten de dorpen in het land van de Eem opnieuw gravers zenden. Dn was niet te verwonderen, daar de b&keri da gelijks nieuw zand bij de Koppel in de Eem aanvoerden. De dorpen -wilden bo vendien wel van de last om gravers te zenden af en alles Amersfoort op de hals schuiven, doch dan werd men van hoger hand weer gedwongen mee te doen. Zo hadden Eemnes-binnen en Eemnes- buiten op 5 Januari 1590 enige gravers gezonden om het hun aangewezen stuk uit te diepen, doch de volgende dag had den zij schoon genoeg van het karwei en bleven zij thuis. Amersfoort nam dit niet en stelde 26 gravers aan, die bedoeld vak behoorlijk uitdiepten op kosten van de twee Eemnessen. De gravers verdienden 6 stuivers per dag en werden door Amersfoort ook elders in de Eem tewerkgesteld ten koste van het nalatige Soest en Bunschoten. Omstreeks diezelfde tijd is de Eemnesser- vaart ontstaan. Toen in 1589 ver zocht Eemnes-buiten aan de staten van Utrecht tot het graven van een vaart naar de Eem, de tegenwoordige Eemnes- servaart (3 k.m. lang). De Staten droegen de Schout van de stad Utrecht op een onderzoek in te stellen of er tegen het graven van deze vaart bij derden bezwaren waren. Deze bezwaren bleken inderdaad te be staan en wel bij Amersfoort, dat zich met hand en tand tegen het plan ver zette. De stad Amersfoort beweerde, dat zij alleen en geen ander het recht op de Eemvaart bezat, zodat zij geen mededin ging wenste. De Staten waren echter een andere me ning toegedaan en Eemnes kreeg zijn vaart. Trouwens, reeds 350 jaar eerder, in 1239, had bisschop Otto III aan de Proost van het St. Janskapittel te Utrecht vrijheid gegeven een watergang te graven, lopen de van hun venen in de bossen (De Vuur sche) naar de Eem langs Soest. Dit is de Pijnenburgergrift of Praan^gracht. Met de Praamgracht werd dus bewezen, dat Amersfoort niet het monopolie van de Eemvaart bezat en daarom konden de Staten in 1589 het protest van Amers foort negeren en de Eemnessers het gra ven van hun vaart toestaan. Over de verzanding van de Eem bleven de klachten voortduren tot heden ten da ge toe. In 1613 werden daarom bij de Koppel poort drie sluizen aangebracht ten einde de zandtoevoer uit de beken tegen te gaan. Hierdoor werd het zand voor een aan zienlijk deel uit de Eem geweerd en zo doende de scheepvaart op de Eem be vorderd. Ook de afwatering van de Gelderse Val lei zelf won veel door het aanleggen van de drie sluizen. Immers de Eem kon nu voortaan meer water bevatten en sneller afstromen en bleven de jaarlijkse over stromingen in Barneveld, Lunteren en Renswoude achterwege. .Een ander gevolg van deze sluizen was, dat de beken zelf gingen verzanden, on dieper werden en overstroomden. Om dit Het van ouds vertrouwde adres voor GLAS, VERF EN BEHANG J. BRANDSMA Soesterbcrgsestraat 52 - Tel. 2707 ORGEL5 PIAN05S VERKOOP VERHUUR Wil AM Tni NIEUWEWEG 103 Hls I UL TELEFOON 2968 fcd te verhelpen werd gelast, dat jaarlijks de aanwonende eigenaars elk een bepaald vak van de beek zouden reinigen. Hiertoe werd in 1616 „Het Hoogheem raadschap van de Eem, de beken en aan kleve van dien" benoemd. Dit college bestond uit een Watergraaf en 7 Hoogheemraden met een penning meester. Van deze zeven werden er drie uit Amersfoort gekozen, twee uit de in gelanden. der beken (dus ten Zuiden van de stad) en twee uit de ingelanden ten Noorden van de stad. Dit college zou een jaarlijkse schouw voeren en de nalatigen straffen, Verder zou het zorgen voor de sluizen en voor een voldoende breedte en diepte van de Eem. Hiertoe zou zij jaarlijks van de Koppel tot de Melm worden uitgebaggerd, daar in dit stuk het meeste zand bezonk. Er kwam n.1. met het beekwater nog steeds zand binnen, al was dit lang zo veel niet meer als voorheen. Aanvankelijk ging alles goed, doch in 1662 en 1663 daagde een nieuwe vijand op, ditmaal uit zee. Er ontstond n.1. voor de mond van de Eem een zandplaat, zo dat de schepen bij laag water niet meer konden in- of uitvaren. Daarom werd de mond tussen dammen van 90 roeden de zee ingeleid, terwijl er tevens een schepenhoofd, een inrichting om het zand buiten de dammen te houden, van 27 roeden lengte werd gemaakt. (Een roede is ruim 3,6 Meter). In 1696 werd ten behoeve van de scheep vaart een lantaarn op de westelijke dam geplaatst, die bij wintertijd of donkere nachten zou branden. De klachten over verzanding zijn echter doorgegaan en heden ten dage is de baggermolen een vertrouwde figuur in ons Soester polderland, waardoor de Eem zich als een zilveren lint slingert. In de laatste jaren is het echter niet voornamelijk de verzanding van de Eem, welke van zich doet spreken, doch de vervuiling van het water door de af valstoffen uit Veenendaal. De visstand is daardoor ten gronde gegaan, doch dit is een verhaal op zichzelf. SCHOOLJEUGD DEED VERKEERS-EXAMEN. Dinsdag hebben 373 jongens en meisjes, leerlingen van de 6e klassen van onze Soester lagere scholen, deelgenomen aan het jaarlijkse Veilig Ver keer s-examen. In de afgelopen maanden heeft deze schooljeugd de veilig-verkeerslessen ge volgd, welke door de agent van politie, de heer F. Sonders, en door de onderwijs krachten werd gegeven. Zij hadden op de grote verkeerstafel kennis gemaakt met alle mogelijke denkbeeldige situaties en wisten de grote sortering verkeers borden, welke in ons land gelden uit el kaar te houden. Vorige week hadden zij hiervan reeds blijk gegeven, toen zij een opstel over veilig verkeer maakten en hun verhaal tjes met een tekening moesten verluch ten. Zowel bij de opstellen als bij de te keningen bevonden zich fraaie exempla ren, welke binnenkort geëxposeerd worden. Dinsdag kwamen de examinators in de klassen, politiemannen, die uit een grote gesloten enveloppe de examen-op gaven te voorschijn haalden en deze uit deelden. De sfeer was gespannen toen de jeugdige Soestenaren zich bogen over de examen-formulieren, waarop een 20- tal foto's en even zoveel vragen stonden. „Wie heeft voorrang", „Staan deze men sen 20 goed opgesteld" en nog 18 andere vragen, zette de examinandi aan het denken en er werd menige zucht geslaakt. Van de 373 jongens en meisjes slaagden er 353, waarbij 55 leerlingen het examen geheel zonder fouten maakten. Dit resul taat is zeer goed te noemen in vergelij king met vorige jaren. In Mei wordt het practisch examen af genomen en kan het diploma worden behaald. De foto geeft een kijkje in de 6e klas van de R.K. Meisjesschool aan de Steen- hoffstraat, waarin 24 leerlingen worden geëxamineerd. Rai a{ rv li 0ok op 6emakkeIi.ikc dl v I IJ Al betalingsvoorwaarden KERKSTRAAT 3:$0EST:TEL203O KONINKLIJKE MARECHAUSSEE HAD FEEST. Woensdagavond werd in hotel „Eem land" een feestavond gehouden van het district Utrecht van de Koninklijke Ma rechaussee. Onder de vele aanwezigen in de geheel gevulde zaal merkten wij o.m. op: Kolo nel J. van Waning, commandant van de 4e divisie; Majoor Onderwater, comman dant district Utrecht; Majoor Colenbran der, toegevoegd officier; Kapitein Bijls- ma; luit. kol. b. d. A. F. Maris, comman- Dezer dagen las ik een artikel, waarij mededeling werd gedaan van een uitvir ding door een geleerde, die er in gel slaagd is dakpannen te vervaardigen val graan. De nieuwe dakpannen zouden verf schillende voordelen hebben boven d<i tot nu toe gebruikte. Dat is nou iets waar de wereld op zi®, te wachten. Weliswaar zijn de dakpan® nen van mijn huis waterdicht, ze liggen® goed vast en zo, maar het is mij bekend,! dat er elders in de wereld wordt gegild! om een fatsoenlijke dakpan. In de economisch achtergebleven gebie-! den, waar de mensen het schors van del bomen kluiven en kinderen hun maag vullen met klei om het steeds maar kna- I gende hongergevoel kwijt te raken, heb- I ben ze allang gezegd: wanneer er om te 9 beginnen maar eens iemand kwam, die ons fatsoenlijke dakpannen bezorgde. En j nu is die dakpan uitgevonden. Dat is een pak van m'n hart, want ik ben altijd bevreesd geweest, dat die armelij ke gebieden het terrein zouden worden (als dit al niet het geval is) van commu nistische propagandisten, dlte bij deze mensen ongetwijfeld een gretig en zeer volgzaam gehoor zouden vinden. Wat denkt U, dat er zal gaan gebeuren, wanneer er tussen deze mensen, die niet weten hoe ze hun kinderen een volgende schamele maaltijd zullen geven, om maar 1 te zwijgen van verdere levensbehoeften, J iemand neerstrijkt, die hen zou vertellen, I dat in andere delen van de wereld uit- vinders bezig zijn middelen te vinden, om van het graan af te komen en er nui maar dakpannen van maken Er is niet veel voorstellingsvermogex» voor nodig om te weten, dat deze mensen? als een rijpe vrucht voor het communis® me vallen. Te verliezen hebben deze mensen niets. Geestelijk misschien wel, maar wat doet men als men het leven wenst te behoi»- den Wanneer het onverhoopt zover zou ko men, dat plotseling blijkt, dat die aclfc terlijke gebieden communistische bolwer ken zijn geworden, zullen geleerde man nen, de uitvinder van de graandakpan incluis, zeggen: hoe bestaat het, terwij! wij ze zoveel kunnen bieden. En ander® zullen zeggen: „Hadden we maar.I Inderdaad, hadden we maar. Had b.v ook die uitvinder, inplaats van zich drul te maken over het vraagstuk: hoe maal ik van graan dakpannen, maar in omge keerde richting gezocht. Dan was hi voorlopig nog wel niet klaar geweesl maar dan had de wereld ook niet me .zijn ten hemelschreiende uitvinding ge Een dure schoen voor weinig geld allernieuwste model, origineel handwerk, J prima boxcalf. Soesterbergsestraat 30 Tel. 2 dant B.B.; de heer J. Nieuwold, hoofc specteur van politie te Hilversun^ voorzitter van de Politie Sport Bond heer G. Goorhuis, commissaris van litie te Amersfoort; H. G. Scholtmei inspecteur van politie alhier; J. Scb ver, inspecteur van politie te Baarn vele anderen. De voorzitter van de Sportverenk van de Utrechtse Marechaussee, de u Bonefaas, sprak een welkomstwoord het bijzonder tot de genodigden, wa Frans Dumee voor het voetlicht kw Met medewerking van Ellen Castel, Verda, Fred Wiegman en Johnny v nolds bracht Dumee op zijn vlotte ze een bont programma, waarmed* aanwezigen zich zeer goed amuseer De Utrechtse Politie Dansband, leiding van J. Hopman, verzorgde muzikale gedeelte van deze avond,'; met een bal besloten werd. Ou 10. 7 Em 10.1 He 10 El tl 10 Zon 10 ster Evai Dins 3. S Woei heer Her 10.30 Woei van ger Julia 9.30 Wilh DJ Woen. BENOEMD. De heer H. Zwart, tijdelijk amb1 aan de afdeling Sociale Zaken alh per 15 April benoemd als ambtenat Sociale Zaken te Aalsmeer. KAMPIOENSCHAP BILJARTEN., Voor het kampioenschap van Ned< klein biljart anker kader 38-2, d< 18 tot en met 21 Maart a.s. te AP< ^ntt. zal worden gehouden, hebben zich *-tor»d finale geplaatst: J. Barzilay (Rotti GERE J. J. Boersma (Rotterdam), P. Lrj Gobou mans, (Rotterdam), A. N. de Kle H uu (Zwolle), B. v. Leeuwen (Nijmef ^-30 u Steffers (Haarlem), G. Vink (Ou CHR. en R. Stalenhoef (Soest). 9 u Als eerste reserve is aangewezeni' 2.3q kerk (Soest). GERE VOLKS-UNIVERSITEIT. Watergolven zijn de oudst bekt VER meest algemeen waarneembare p AFü golfverschijnselen. Desondanks :,t Kerk bijzonderheden zeer ingewikkeld 10.25* niet volledig bekend. Omtrent,., derwerp „Zeegolven en branding' dr R. Dorrestein voor de Volta siteit op Dinsdag 16 Maart a.s¥ VRIJ e SOESTENAREN IN L Geboim DE PROVINCIALE STATEN Zondag Voor de verkiezingen van deHBAARN Provinciale Staten zijn de üMeVANr ingediend. In ons district komen twee flin op de candidatenlijsten voor I de Anti-Revolutionnaire lijst] J. W. Ooms als nummer 6 van op de lijst van de CommunislJ Nederland, Mevr. Th. Bung eveneens als nummer 6. DOOP" 10.30 03B, Bi r°-30 Uu rersum. f-AGE 10 - H lu uur, uür,

Soester Courant | 1954 | | pagina 1