j Zorg voor de oude dag. VENEMA Oud Soest. LUISTERT Prol. Mr. P. J. Oud, RADIO Koude oorlog ten einde? D. ENGEL Soester GLAS- EN VERF HANDEL SOEST. Gazelle - Raleigh - Locomotief [UGERS RIJWIELEN Voor Uw Taxi SOETAX IN DE HOEK. AT..LU-EN BIJ P-NS.l Bruine Heren Sport schoen, 21.95. Stichtsche Schoenhuizen VRIJDAG 19 MAART 1954. 32e JAARGANG No. 22 SOESTERÓflÖURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrgdag. Abonn. per kwart, 1-85 - per post 2.00 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 De Sociaal Economische Raad werd 27 Maart 1952 gevraagd advies te willen uitbrengen over de ouderdomsvoorzie ning van het Nederlandse volk. Nu zouden we er over kunnen moppe ren, dat het bijna twee jaar heeft moeten duren voor men met dit advies kon ver schijnen, doch wij mogen niet uit het oog verliezen, dat de materie waar het over ging veelomvattend, groot en ingrij pend is. Het is veel gemakkelijker een verzeke ringsagent inlichtingen te vragen over een persoonlijke pensioen-verzekering. Zo'n man trekt een boekje met tabellen voor de dag, informeert even hoe oud U bent, hoe groot het pensioen moet zijn, dat U op een bepaalde leeftijd wenst en lepelt daarna vlot op, welk bedrag U daarvoor per week, per maand of per jaar aan zijn maatschappij zou moeten betalen. Uiteraard was het voor de S.E.R. niet zo eenvoudig. Het is wel heel wat anders een geheel volk voor pensioen in aan merking te laten komen Al heeft het dan ook enige tijd geduurd, de Sociaal Economische Raad is thans met het advies gekomen. Dit wil geenszins zeggen, dat het advies ook onveranderd door de regering en de Staten-generaal zal worden aanvaard. Zelfs in de boezem van de S.E.R. was men het niet geheel eens met het uitge brachte advies, met het gevolg, dat er tegelijkertijd een minderheidsnota ver scheen. De S.E.R. toch wenst een verplichte ou- derdomsverzekering voor de gehele be volking, de minderheid in de Raad wenst deze verplichting te beperken tot de ar beiders in loondienst. Deze drie leden (de professoren Van der Grinten, Smeets en Van der Ven) zijn voorts van mening, dat het particuliere verzekeringswezen ruimschoots gelegen heid geeft, voorzieningen te treffen en zij wijzen overheidsingrijpen principieel af. Komen wij tot de voornaamste voorstel len die de S.E.R. doet, dan valt hierbij op, dat volgens de S.E.R. de tegenwoordige, in de Invaliditeitswet en in de Noodwet Ouderdomsvoorziening (Drees) vastgestel de regelen onvoldoende worden genoemd. Het grote bezwaar tegen de noodwet is altijd geweest, dat degenen, die uit ande re hoofde nog inkomsten had, deze moest opgeven en. dat daarvan dan een zeker percentage,in mindering werd gebi'acht. De~werkgevers voelden er dientengevol ge niet veel voor, iemand, die vanwege hun bedrijf pensioen genoot, dit pensioen te gaan verhogen, omdat zij redeneerden: de staat slikt het leeuwendeel hiervan in. Dit zal, wordt het advies van de S.E.R. aanvaard, in de toekomst anders zijn. Het aan 65-jarigen in de toekomst toe te kennen pensioen zou voor gehuwden 1260.per jaar bedragen en voor onge- huwden 756.—, waarbij er dan geen re kening mee wordt gehouden, dat deze gepensionneerden nog andere inkomsten genieten. Voorts zal de hoogte van het pensioen zich aanpassen aan de koopkracht van de gulden. Indien er in de toekomst geen rekening mee wordt gehouden, dat men als ge- pensionneerde ook andere inkomsten kan hebben wij denken aan mensen, die uit een bedrijfsfonds pensioen ontvangen of die hun hele leven lang voor een lijf rente hebben betaald dan wordt een grote onbillijkheid ten opzichte van de genen, die zelf zuinig zijn geweest en hun leven lang hebben gespaard om een on bezorgde oude dag te hebben, weggeno- Philips - Grundig - Erres - Fridor KERKSTR.3 TEL.2786 Hofleverancier Dames- en Herenkleermakerij Ontvangen de nieuwe Engelse Voorjaar- en Zomerstoffen. F. C. Kuijperstraat 10 Telefoon 2803 Eind'lijk heeft dan ook Malenkof Er het zijne van gezegd En hij zei, dat de geschillen Moesten worden bijgelegd. Maak toch asjeblieft een einde Aan dat koud en koel gedoe, Ja, we zouden 't ook wel willen, Als we dan maar wisten hoe. Hoeveel maal zijn diplomaten Nu al bij elkaar geweest Altijd zonder resultaten, Dit verwondert me het meest. Altijd was daar weer dat veto, Waardoor elk werd afgekoeld, Einde aan de koude oorlog 't Is maar hoe je het bedoelt. Ijskoud wil men nu beweren 't Westen heeft z'n kans vergooid, Welke zon moet er gaan schijnen, Voor het Oosten eens ontdooit Als de zon straks ook de harten Van die koele heren raakt, Wordt het ijs misschien gebroken Zonder dat men brokken maakt Het is niet zo, dat deze mensen na hun 65ste jaar in weelde kunnen baden, maar zij zouden dank zij het staatspensioen 'n welkome aanvulling kunnen ontvangen. Het oude versje, waarin staat, dat een ouder eerder 12 kinderen groot brengt, dan dat 12 kinderen een vader of moeder in de nood helpen, zou beschaamd wor den. De ouders zouden de kinderen dan niet meer nodig hebben. Dit laatste achten wij het allervoor naamste van het advies van de S.E.R. Het is echter zo, dat er nog wel twee jaar of langere tijd zal verlopen, voor men kan zeggen, dat de zaak in kannen en kruiken is. Bij de behandeling in Tweede en Eerste Kamer zal er nog menig woordje over worden gezegd, over het advies zélf én over de Minderheidsnota. De kosten van een en ander, die behoor lijk hoog zijn, denkt men via de belas tingdienst te kunnen innen. Bij onmid dellijke invoering van de verzekering zou elk Nederlander ongeveer °/o van zijn inkomen moeten betalen; bij invoering van een overgangsregeling gedurende vijf jaar, zou het premiepercentage op ongeveer 4,2 kunnen worden gesteld. Het spreekt vanzelf, dat hiertegenover weer compensaties moeten worden ge vonden. Zo zou de Vereveningsheffing, welke ongeveer 4 °/o van de loonsom be draagt, vervallen en bovendien wordt aan een nieuwe loonronde gedacht. Indien het advies van de S.E.R. voor het grootste gedeelte wordt gevolgd, dan mo gen wij zeggen, dat voor de oude van dagen dit een grote stap in de goede richting betekent, een richting, die uit sluit, dat oude mensen persé ook arm moeten zijn. DE VELDSLAG OP DE SOESTER ENG. Waar nu en sinds eeuwen het koren en de knollen groeien, op onze Soester Eng, hebben ook al eens de wapens gekletterd en heeft ook mensenbloed de grond ge kleurd. We gaan 600 jaar terug, om precies te zijn 559 jaar en schrijven November 1355. De nieuwe graaf van Holland, Willem V, voelt zich sterk genoeg om de Bisschop van Utrecht de oorlog te verklaren, erfe lijk belast als Holland is met de haat tegen het Bisdom. Door geld en goede woorden heeft hij eni ge Stichtse edelen heimelijk op zijn hand gekregen, w.o. de heren Arnold van IJs- selstein, Jan van Culemborch en Gijs- hrecM van Vianen. Willem V rukt met een leger het Sticht binnen, verzekerd van de steun van ge noemde heren en nestelt zich bij het dorp Koten, niet ver van Wijk bij Duurstede. Van hieruit houdt hij tot in de verre om trek geweldige strooptochten, terwijl hij bovendien vele dorpen plat brandt. De Bisschop van Utrecht, Jan van Arkel, kan die smaad niet langer aanzien en brengt enig krijgsvolk op de been en tracht de burgers van de stad Utrecht te bewegen mede op te trekken tegen de vermetele Hollandse Graaf. De heren van IJselstein, Culemborch en Vianen stoken de Utrechtenaren echter op, om de Bisschop geen hulp te vex-- lenen. Zo kunnen de Hollanders, zonder veel te genstand het Sticht stropen en plat bran den en zij strekten hun strooptochten zelfs uit tot in het Eemland. Eemnes, even wispelturig als steeds in die tijd, kiest de zijde van Holland, doch Bunschoten blijft de Bisschop trouw. Voor straf rukt een Hollands legertje, onder leiding van de heer Jan van Eg- mond, tegen Bunschoten op en brandt het ommuurde stadje van toen plat en doodt er 70 burgers. Dit alles moest de Bisschop zo goed als werkloos aanzien, daar hij door afval van de stad Utrecht en van zijn voornaamste edelen geen voldoende troepenmacht be zat. In het begin van 1356 had hij eindelijk 'n vrij sterke legerbende aangenomen om, naar de gewoonte van die tijd, weer wraak te nemen. De Hollandse steden Weesp en Muiden zouden bet gelag gaan betalen. Hij viel deze steden aan en be stormde ze met zoveel succes, dat beide stadjes zich na 4 dagen overgaven. Natuurlijk werden ze geheel geplunderd en in de as gelegd. Dit wraakgericht riep natuurlijk om een nieuwe wedervergelding. De Graaf van Holland weet nogmaals 'n krijgsmacht aan te werven, waarbij zich vele Naarders en andere Gooiers aanslui ten. Zij verzamelen zich in Naarden, onder bevel van de Stichtse edelman, heer Gijsbrecht van Nijenrode, die eveneens de Bisschop afvallig is geworden. Op 14 Maart 1356 werd het sein tot de opmars gegeven. Wat was het doel van de wraak Soest en Amersfoort moesten het ontgelden. In gesloten gelederen trekt het leger, zo snel de modderige wegen het toelaten, langs de zandweg over Laren en Eemnes op het doel af Soest en Amersfoort. Weldra is men Soest genaderd, waar een schans en een slot de opmars trachten te stuiten, maar de weerstand blijkt te zwak en vruchteloos. Spoedig rukken de Hol landers Soest binnen en beginnen met plunderen en branden. Als zij de laatste huizen van Soest nabij de kerk zijn genaderd, klinkt het bericht: „de vijand komt". Er wordt verzamelen geblazen en de vijand moet het plunde ren staken om zich in slagorde op te stellen. Op de hoge Eng vertoont zich de Bisschoppelijke krijgsmacht en in plaats van een gemakkelijke buit wacht de plunderaars een strijd op leven en dood. Zodra de Bisschop had gehoord, dat de Hollanders gereed stonden om op Amers foort los te stormen, had hij alle be schikbare manschappen daarheen gezon den onder bevel van heer Otto van Laar, Maarschalk van Eemland. Tal van Amersfoorters sloten zich bij hem aan, daar zij bang waren voor plundering van hun stad. Zodra dan ook de vlammen in Soest op laaiden, achtte Otto van Laar zijn tijd gekomen. Hij wilde de vijand niet binnen de wallen van Amersfoort opwachten, doch manmoedig tegemoet treden. In de namiddag verschijnt hij met zijn mannen op de Soester Eng en tast onver saagd de Hollanders aan. Onbeschrijfelijk is de moed, waarmede de Stichtse mannen kampen en met on gekende vermetelheid vallen zij telkens op de vijand aan om hem terug te drij ven. Hardnekkig wordt aan weerszijden gevochten en het schijnt een ogenblik, dat de Stichtsen zullen winnen, maar opnieuw dringen de Hollanders met de moed der vertwijfeling op. Otto van Laar, die van geen wijken weet, wordt door een pijl gedood en met hem sneuvelen 36 Amersfoortse burgers. De Hollanders hadden de victorie, doch het was een pyrrhus-overwinning, een zegepraal, welke feitelijk een zwaar ver lies betekende. Wat was er voorgevallen Bij het begin van de slag reeds werd hun aanvoerder Gijsbrecht van Nijenrode zwaar gewond „ende was vol nae doot op piecken snellich wegghedragen. Door weyden ende broecken (moerassen) ende omwegen bergde men hem ende quam behouden met hem binnen Naerden, roe pende Victorie, Victorie". Die victox-ie was niet zo heel groot, daar men het hoofddoel van de strooptocht, Amersfoort, niet had bereikt. Beide partijen sloten in datzelfde jaar vrede verhaalt de geschiedenis. Van het leed van de inwoners van Soest - voor de zoveelste maal plat gebrand - verhaalt de geschiedenis niet. Officiële Mededelingen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van G. Hilhorst, Schoutenkampweg 22, Soest, om een petroleumopslagplaats, op het perceel gelegen aan de Schoutenkamp weg, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie D, nummer 2351, te mogen oprich ten, in werking hebben en in werking houden, door hen is geweigerd. HINDERWET. Burgemeester en Wethoudex-s van Soest maken bekend, dat het verzoek van de N.V. Golfcarton- en Papierwarenindu- strie „Mercurius", Kostverlorenw., Soest, om een papierverwerkingsfabriek op het perceel gelegen aan de Kostverlorenweg, kadastraal bekend gemeente Soest, sec tie G, nummer 4543, te mogen oprichten, in werking brengen en in werking hou den, door hen voorwaardelijk is ingewil ligd. Voor nieuwe en 2e hands Rijwielen Nieuweweg 97 Telefoon 2543 Het van ouds vertrouwde adres voor GLAS, VERF EN BEHANG J. BRANDSMA Soe8terbergse8traat 52 - Tel. 2707 HEDENAVOND, om 8.05 uur, naar Voorzitter der Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. HILVERSUM II. GOLFLENGTE 298 METER. JU LI AN AKERK NAM NIEUW ORGEL IN GEBRUIK. Woensdagavond is het nieuwe orgel in de nieuwe Julianakerk in gebruik geno men en door de voorzitter van de com missie van beheer, de heer J. Schippers, aan de kerkeraad overgedragen. Ds H. J. Lambers Heerspink sprak in de ze bijeenkomst een woord van welkom, speciaal tot de adviseurs van de Geref. Organistenvereniging, de heren W. A. Houtman en C. F. Morriën en aan de bouwers van het orgel, de heren Fonteijn en Gaal uit Rotterdam. Hierna volgde het zingen van psl. 98 3, gebed en schriftlezing uit psl. 150. De heer J. Schippers releveerde hoe het oude orgel, ook zonder dat het geplaatst zou worden in het nieuwe kerkgebouw, vernieuwd had moeten worden. Op verzoek van de kerkeraad heeft de commissie van beheer de heren Houtman en Morriën om een rapport verzocht be treffende de toestand van het oude orgel. Hieruit bleek, dat het pijpwerk nog goed was en dat een nieuw orgel gebouwd kon worden voorzien van het oude pijp werk. De architect van de kerk, de heer P. Beekman, ontwierp het orgelfront en de fraaie strakke lijn hiervan past volkomen bij het interieur en het kerkgebouw. Spr. bracht dank aan de heer Beekman, de heren Houtman en Morriën en aan de bouwers, de heren Fonteijn en Gaal en zei, dat wegens geldgebrek het tweede manuaal aan dit orgel nog niet gebouwd is en in de toekomst tot stand zal worden gebracht. Met de wens, dat dit orgel zou medewer ken aan de uitbreiding van God's Ko ninkrijk, droeg spr. het orgel over aan de kerkeraad. Na het zingen van psl. 33 1 en 2 sprak ds Lambers Heerspink, die, namens de kerkeraad, het orgel dankbaar in ont vangst nam. Spr. wees er op hoe gebrekkig de laat ste maanden de begeleiding was en de noodzaak tot vernieuwing van het orgel aan het licht kwam. Spr. dankte de com missie van beheer, speciaal de heer Schip pers, voor het vele werk. Spr. memoreerde hoe vanouds in de Ge reformeerde Kerk bezwaren zijn geuit tegen de aanwezigheid van een orgel en spr. zei, dat vroegere geslachten in de Gereformeerde Kerk niet veel gevoel voor kunst hebben gehad. Een aversie en een angst tegen kunst uitingen vond spr. niet nodig. De Gere formeerde leer mag n.1. nooit op vijan delijke voet staan met de kunst. De in houd van de eredienst is primair, doch daarmede is de kunst niet in strijd, in tegendeel, want door de kunst verheft men de eredienst. Spr. hoopte, dat dit mooie orgel in het nieuwe, stijlvolle kerkgebouw mede zou mogen werken aan de verheffing van de gemeentezang. De heren Houtman en Morriën gaven hierna een uiteenzetting van de registra tie van het orgel, waarna de heer G. den Broeder, organist van de kerk, het or gel bespeelde. Vier koraalbewerkingen van Bach en een Andante van Mendels- sohn weerklonken en opnieuw werd be wezen, dat de acoustiek van dit gebouw zeer goed is. Het zangkoor „De Roepstem" zong hier na twee liederen, waarna Mej. Ida Jongs- ma het orgel bespeelde met het praelu- dium over „Op bergen en in dalen" van Adr. C. Schuurman en het Praeludium en fuga in F opus 85 no. 3 van Max Reger. Hierna zong de gemeente psl. 150 1 en 2 en werd een collecte gehouden voor het orgelfonds. ZONNESTRAAL-N. V.V.-COLLECTE. De totale opbrengst van de j.1. Zaterdag gehouden opbrengst bedroeg 683,42 (in clusief Soqsterbe-g 191.0?). AANLEG EN ONDERHOUD VAN VOORTUINEN. Het goede initiatief, om voor haar leden en anderen een tuin-architect te laten spreken over de aanleg en het ondex-houd van voortuinen, werd voor de Tuinbouw- vereniging „Soest" een teleurstelling, want de belangstelling voor deze lezing, welke Woensdagavond in hotel „De Gou den Ploeg" werd gehouden, was nierf, groot. Zij, die er waren, kregen van de heer Werning een globaal inzicht in de eisen, welke een goede tuinaanleg vereist en met behulp van lichtbeelden werden zij in kennis gesteld met de vele mooie bloemen en bloeiende heesters. Aan welke voorwaarden een goede voor tuin moet voldoen, hoe klein of groot van oppervlakte ook, werd na de pauze door de heer Werning behandeld. Niet te vol beplanten met struiken en bloemen zei de heer Werning, die er tevens op wees, dat de noodzakelijke rust in een tuin wordt vei'kregen door een juiste groepe ring van planten, struiken en bloemen. STROOMPESPARING. Vooraanstaande chemici in Amerika zijn er in geslaagd 'n radiolamp te constru eren, die practisch geen stroomvoeding nodig heeft. Deze zgn. Germanium-diode's of Transistors, gemaakt van het Germa- nium-kristal, vinden hun meest efficiën te toepassing in toestellen, die op batte rijen werken, zoals in eerste instantie: electrische gehoorapparaten. Dé Nederlandse fabriek op dit gebied, de N.V. Audium te Amsterdam, brengt nu zo'n nieuw gehoorapparaat dat met Transistors is uitgerust, in de handel. Dit apparaat heeft een jaarlijks batterij- verbruik van nog geen vijf gulden, ter wijl een gelijkwaardig apparaat, van welk fabrikaat ook, toch altijd nog pl.m. 120.aan batterijen per jaar kost Voor slechthorenden met 'n kleine beurs is dit werkelijk een uitkomst, terwijl wij van de firma Van Essen, opticiën, die de ze fabriek voor Soest en Soestdijk ver tegenwoordigt, vernamen, dat de beta ling gemakkelijk geregeld kan worden. Het is dus op dit gebied het nieuwste snufje en bovendien aanmerkelijk voor deliger. Wij twijfelen er niet aan of deze unieke vinding zal slechthorenden ongekende mogelijkheden bieden. Adv. KERKSTRAAT 3 -S0EST-TEL2030 VOLKSUNIVERSITEIT. Dr R. Dorrestein van de afdeling oceano grafie van het Koninklijk Nederlands Metereologisch Instituut hield Dinsdag avond voor leden van de Volks-Univer- siteit een lezing over „Zeegolven en branding". Dr. Dorrestein vertelde over de invloed, die de wind heeft op het water en de zee, waarvan Nederland, door de Februari stormen van vorig jaar, kan meepraten. Het ontstaan en de groei van de golven, het voortlopen van de stormgolven als deining over een grote afstand, de bran ding, zijn verschijnselen, welke men sinds de oorlog is gaan bestuderen. Toen had den b.v. de geallieerden er 'n groot belang I ORGELS PIANO'S STEMMEN OMBOUWEN WW AM Tfll NIEUWEWEG 103 - VHIl IUL TELEFOON 2968 bij, in verband met de te ondernemen invasie. Spr. wees op het onderscheid tussen zee gang: het regelmatige golven van de wa teroppervlakte bij mooi weer en de on regelmatige golfslag, veroorzaakt door de wind en andere factoren. Met behulp van verschillende instrumen ten worden deze golv'en geregistreerd en bestudeerd. Tevens tracht men middelen te vinden om de golfslag te beïnvloeden. De bemanningen van de Hollandse red dingsboten doen dit al jaren door olie te storten op de golven, tex-wijl men in Rus land proeven nam, om luchtbellen in het water te blazen en daardoor golven te veroorzaken. Onder een golf verstaat men een berg en een dal en de golflengte is het product van de voortplantingssnelheid en periode, waarbij de diepte van het water tevens een rol speelt, daar de diepte of ondiepte respectievelijk een versnelling of een vertraging van de golfslag geeft. Golven van 15 meter hoog zijn niet zeld zaam, zelfs heeft men golven van 33 meter hoog waargenomen. Met behulp van lichtbeelden liet spr. tal rijke grafieken en golfopnamen zien en besloot z'n lezing met de behandeling van de golfverschijnselen bij de kusten. PLAATSGENOTE KREEG ƒ100.—. Mevrouw A. Mulder-Toledo, Vosseveld- laan 4, alhier, won 100.—tijdens de le denwerfactie van de V.A.R.A. VERENIGING VAN HUISVROUWEN. Mej. Snellen, inspectrice van de kinder politie te Hilversum, hield voor de afd. Baarn-Soest van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen een lezing over de taak van de kinderpolitie. In een historisch overzicht kwam tot uiting, dat Schwester Arendt in Duits land de pionierster is van de kinderpoli tie en in Holland nagevolgd werd door Cornelia Beaujon. Deze bezocht Duits land en steden in Europa om zich met deze materie vertrouwd te maken. In 1912 schreef zij een desertatie over dit onderwerp, waarin zij de hemelter gende toestanden op het gebied van de kinderverwaarlozing beschreef. Vooral in Rotterdam waren de toestanden in die dagen «ccr jIccLt. pleegkinderen, sloten een hoge levens verzekering op hen af en zorgden er dan voor, dat de kindex-en door een slechte behandeling spoedig stierven. Aan de practijken van deze „engeltjes maaksters" kwam een einde, toen plaat selijke overheden verordeningen maak ten. Van de 127 gemeenten, die in het bezit zijn van een eigen politiecorps, hebben er 45 een afdeling Kinderpolitie, waarvan een inspectrice aan het hoofd staat, doch het lager personeel door mannen wordt gevormd. Niet alleen tegen baldadige of ontspoor de jeugd moet worden opgetreden, doch ook tegen slechte ouders of verzorgers. Inlichtingen verkrijgt men op vele ma nieren. Anonieme en niet-anonieme brie ven geven de kinderpolitie inlichtingen, doch ook straat-surveillance is een be- langx-ijke bron van informatie. Bij erge gevallen worden diverse instan ties ingeschakeld. Ook de sociale werksters in de gemeen ten doen in deze materie mooi werk, vaak in het preventieve vlak, waardoor misdaad en ontsporing voorkomen wordt. Spr. pleitte er voor, dat de kinderen te gen zichzelf worden beschermd en dat baldadigheid en straatschenderij moet worden voorkomen door hen gelegenheid te geven de opgekropte energie te uiten. Goede speelterreinen kunnen hierin veel doen. Nog een andere taak van de kinderpolitie, het opsporen van minderjarige, weggelo pen kinderen, besprak spr. en zij gaf 'n zeer goede indruk van haar vak, dat veel liefde en tact vraagt. OOK ZONDER CHAUFFEUR. KERKSTRAAT 1 TELEFOON 2627 ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: s.s. „Roepat", 31 Maart. Ned. Nieuw-Guinea: m.s. „Bali", 8 April. Ned. Antillen: m.s. „Agamemnon", 25 Maart. Suriname: m.s. „Nestor", 7 April. Unie van Zuid en Zuid West Afrika: m.s. „Pre toria Castle", 20 Maart. Canada: s.s. „Wa terman", 22 Maart. Zuid Amerika: s.s. „Paraquay Star", 22 Maart. Australië: via Engeland, 20 Maart. Nieuw Zeeland: via Engeland, 20 Maart. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de Post kantoren. BAZAR DOOPSGEZ. GEMEENTE. Vorige week hield de Doopsgezinde Ge meente Baarn-Soest in Baarn een bazar, welke in alle opzichten is geslaagd. Deze bazar werd druk bezocht en vele medewerksters en medewerkers hadden handen te kort om de vele goede artike len te verkopen. Het batig saldo bedraagt ongeveer een bedrag van 2000.Van dat bedrag zal ook de diaconie van de-Doopsgezinde Ge meente pi*ofiteren en een gedeelte wordt gebrxiikt voor de nood der „displaced persons". Van de grote verloting werden de vol gende prijzen nog niet afgehaald: le prijs, no. 24. 2e prijs, no. 26. 8e prijs, no. 230. De melksanering, die wij in onze ge meente vrijwel zonder enig gerucht op onze hals geschoven kregen, doet in ver schillende andere gemeenten gelukkig veel stof opwaaien. Gelukkig, omdat uit het heftige verzet blijkt, dat nog niet ons hele land inge dommeld is en zich niet allerlei maat regelen, die onze vrijheid aantasten, wil loos laat opleggen. Goed, het is deze keer „maar" de melk boer, maar aanstonds zijn het de bak kers, de kruideniers, de groentehande laren en wie weet wat of wie nog meer, die ons in gesaneerde vorm aanstonds bezoeken moeten. In Amsterdam wordt o.a. door het pu bliek heftig verzet gepleegd tegen de voorgenomen melksanering en in Dor drecht voert de melkboer De Geus een strijd tegen de saneringscommissie, in feite echter tegen de heren van het melk- kartel. Heer De Geus voert zijn strijd omdat hij „vrij" wil blijven, ondanks het feit, dat hij er door sanering financieel „beter" van zou worden. Over een paar dagen wordt zijn hele hebben en houden bij excecutie verkocht, omdat hij het vertikt de privé-boeten te betalen, die het kartel hem kan opleg gen en door de Kantonrechter zijn toe gewezen. Er bestaat aanleiding te hopen, dat de Minister van Economische zaken reden zal vinden in te grijpen, want de gang van zaken in Dordrecht en in veel ge meenten waar de sanering reeds een feit is, strookt in het geheel niet met de door hem zo vurig verdedigde vestigingswet. Het zal geen gemakkelijke stap voor de Minister zijn, want de melksanering en de sanering in welke bedrijfstak ook<, zou er door op zeer losse schroeven ko men te staan. Dat de heren van het melkkartel zich niet zonder meer gewonnen zullen ge ven, ligt voor de hand, temeer, niet, daar het in het geheel niet in hun voor nemen ligt het bij melk alleen te laten. Het zal daarom goed zijn op de afloop van het geding van melkboer De Geus te letten. Wanneer daarbij de namen worden ge noemd van de N.V.'s, die de doordrijvers achter de schermen zijn van de sanering door ons gehele land, zou het publiek geloof ik grote ogen opzetten. Ik denk niet dat we die te horen zullen krijgen. H. OEKMAN. Een dure schoen vóór weinig geld. allernieuwste model, origineel handwerk, prima boxcalf. Soesterbergsestraat 30 Tel. 2454 9e prijs, no. 21 en 10e prijs, no. 204. Van de lootjes in de luciferdoosjes zijn de prijzen, welke vielen op de nummers 82, 92 en 198, nog niet afgehaald. De prijzen kan men afhalen bij Mej. Was zink, apotheek Julius, Laanstraat 26, Baarn. OPERA-OPVOERING IN „EEMLAND". Op 24 Maart wordt in „Eemland" opge voerd de komische opera van W.A. Mo- zart „Bastien und Bastienne", door het Nederlandse Opera-ensemble, waarin me dewerken Lucy Hesse, sopraan; Nel de Boer, alt, Wandert Jagtenberg, tenor, en Joh. Starrenburg, bas. Deze opera is in 1768 door de 12-jarige Mozart gecomponeerd en demonstreert op treffende wijze de geniale muzikaliteit van Mozart. De inhoud betreft het navolgende: Drie personen, een herderin (Bastienne), haar geliefde (Bastien) en een zogenaamde to venaar (Colas), resp. sopraan, tenor en bas,, beelden een geschiedenis uit, welke zich op een weide bij het dorp afspeelt. Na de ouverture treurt Bastienne over de ontrouw van haar geliefde Bastien. Colas ontdekt het verdriet en adviseert Bastienne zich tegenover Bastien onver schillig te gedragen. Tenslotte brengt de laatste scene Bastien en Bastienne weer bij elkaar. Dit opera-werkje is van grote muzikale schoonheid en vooral in de laatste duet ten wordt op meesterlijk muzikale wijze de tweespraak tussen Bastien en Bastien ne weergegeven. 2e RIT VOORJAARSCOMPETITIE „TEMPO". Zondagmorgen hield de ren- en toerver- eniging „Tempo" haar 2e rit in de voor- J jaarscompetitie 1954 over een afstand van i, 70 kilometer, met 7 klassementen. Direct na de start trok Wil van Barne-J veld er tussen uit en nam een flinke voor sprong. Hierdoor won hij o.m. 6 van d< 7 klassementen. De andere deelnemers zetten een felle achtervolging in, waar van Gerrit Bunschoten en Aart Drost het slachtoffer werden en de strijd moesten staken. Henk de Bree deed in deze achtervolging prachtig werk en het gelukte hem Barne- veld in de laatste ronde in te halen. N. van 't Klooster ging aanvankelijk goed mee, doch moest later zijn tempo minde ren. Hij zette goed door en kwam als no. 5 birxnen. O. de Weerd kreeg in de 35e ronde een inzinking, doch herstelde zich later goed, evenals P. v. d. Broek, die na een slecht begin goed eindigde. De uitslagen waren: 1. W. v. Barneveld, 41 punten. 2. H. de Bree, 33 punten. 3. O. de Weerd, 25 punten. 4. P. v. d. Broek, 13 punten. 5. N. v. 't Klooster, 20 punten, op 1 ronde.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1