Moemaker. Opening Voor veiliger verkeer. Oud Soest. Raleigh VeAqulde, Terrassen Eig. D. P. Bart ALLEEN BIjl)NS! Voor Uw gebak Banketbakkerij KRIJSWIJK Gramofoonplaten JBM3 FUGERS KJ RADIO Herrie om Lieftinck, FUGERS RIJWIELEN Waar het monument komt. D. ENGEL Soest vóór 30 jaar. Paas-Zaterdag, 17 April a.s., van het geheel gerestau reerde Café-Restaurant Lunch - Diner a la Carte Recepties en Partijen. Prima keuken Matige prijzen. Soester GLAS- EN VERF HANDEL SOEST. IN DE HOEK. Bruine Heren Sport schoen, Stichtsche Schoenhuizen VRIJDAG 26 MAART 1954. 32e JAARGANG No. 24. SOESTER (OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK - BUBEAU VOOB REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEPESTBAAT 35 TELEFOON No. 2566 - POSTGIBO No. 126156 Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 I LT V Telken jare vraagt het verkeer meer slachtoffers. Er gaat geen dag voor bij, zonder dat er in ons toch betrekkelijk kleine land berichten over ernstige aan rijdingen verschijnen. Geen krant zonder ernstig verkeersongeluk en de bladen, die na een weekend verschijnen, vermelden steevast een hele serie ongelukken met dodelijke afloop. Eigenaardig is, dat men meer en meer daaraan gewend raakt. Wij nemen er ken nis van en gaan weer over tot de orde van de dag. Het moet wel een heel bij zonder en tragisch ongeval zijn geweest, als we er nog met iemand over praten, zo in de geest van: nou, dat is daar ook wat geweest.... heb je het gelezen? Wat zou het Wij zijn immers immuun er voor geraakt. Gewone ongelukken vin den we de moeite niet meer waard. Wij denken er niet aan, welk een zee van leed zon paar enkele regels vaak ver bergen. Twee doden, drie ernstig gewon denin het ziekenhuis zullen ze wel weer worden opgeknapt Als we zelf niet rechtstreeks bij zo'n ongeluk betrokken zijn, denken wij er verder niet over na, welk een zee van ellende plotseling over enige onzer me demensen is uitgestort. De ernstig gewon den worden in het ziekenhuis wel weer bijgelapt. Wij staan er niet bij stil, dat die „bijge- lapten" vaak voor hun verdere leven ge heel of gedeeltelijk invalide zullen zijn; wij merken niets van de angst en van de ontzetting der verwanten en der naast- bestaanden, als zij bericht van het on geluk ontvangen en de oproep krijgen, de man, echtgenoot of vader in het zieken huis te bezoeken; wij denken niet aan de nasleep van het ogenblik van onbe dachtzaamheid, dat al die narigheid met zich brengt. In zekere zin is het goed. De mens kan het leed der gehele wereld niet op z'n schouders nemen. Indien wij er evenwel langer bij stil stonden, indien wij dieper doordrongen waren van het grote leed, dat door het tegenwoordige moderne ver keer wordt veroorzaakt, dan zou er al lang geleden een kreet om verandering en om verbetering door het gehele land zijn gegaan. In feite staan we koud en onverschillig tegenover de grote onge lukken, die ons gezamenlijk dagelijks treffen. Met alle respect voor al hetgene wat wordt gedaan om tot een veiliger verkeer te land te komen, het steeds toe- j?emeadc ras.tal ongelukken bewijst, dat al die goed bedoelde pogingen niet vol doende zijn. Nog niet zo lang geleden hebben we be toogd, dat het nodig was, dat er een Ver eniging voor Veilig Verkeer voor Voet gangers V.V.V.V.V.V. diende te worden opgericht. Het deed ons genoe gen te vernemen, dat te Den Haag ten deze het initiatief was genomen, want 't moderne verkeer is ons om een wat ge waagde beeldspraak te gebruiken uit de hand gelopen. De auto's, de motorfietsen, de scooters en zelfs de bromfietsen ontwikkelen kracht en dientengevolge snelheden, die wij niet meer in de hand hebben. De wegen voor onze met sneltreinvaart rijdende auto's zijn, met een kleine uit zondering, te enenmale ongeschikt voor zulk een snel verkeer. Een groot aantal ongelukken gebeurt doordat de meesten onzer autowegen maar twee rijbanen bezitten, zodat men steeds het gevaar loopt op een tegenligger te botsen. Het streven zij er op gericht alle auto wegen van vier rijbanen te voorzien, zo dat men kan inhalen zonder op tegenlig gers te hoeven wachten. Boven-over of onderdoor zij een dwingend voorschrift, dat zowel voor de autowegen als voor de en KOEKJES in een grote sor tering, alles in de bekende kwa liteit, naar Soesterbergsestraat 28 Telefoon 2532 Grote keuze in chocolade Paas- figuren en -Eieren. Ruime keuze KERKSTR3 TEL.2786 Ik ben een heel klein beetje bang, Piet Lieftinck is in 't gedrang, Zo staat het in de kranten. Al hoorde je niet veel meei van Die goeie hooggeleerde man, Hij wist toch wel van wanten. Zijn naam had ook een goede klank, Dus werd hij door de Wereldbank De Turken toegezonden. Daar ging hij daad'lijk aan de slag, Maar op een kwaaie Turkse dag Werd hij te streng bevonden. En op die dag verzond men vlug Een telegram: neem hem terug Wat gaat er nu gebeuren Volgt er een Turkse huilpartij En zou men daar nu net als wij Om Lieftincks heengaan treuren Wat of hij nu weer zal gaan doen? Ik had een vrees'lijk visioen Dat hij terug zou komen. Hoe zeer bemind, hoe zeer geliefd, Laat ons als 't kan maar Van de Kieft En Pieter slechts in dromen, spoorweg moet gelden. Een tweede wens voor veiliger verkeer is, dat de bromfietsrijders hun eigen bromwegen krijgen. Een bromfietser hoort niet op het rijwielpad, zo min als hij op de grote autoweg hoort. Voor veilig verkeer. O, voor een Vereni ging, die voor de belangen der doodge wone voetgangers opkomt, is er een zee van werk. Daaronder zouden wij ook wil len begrijpen, het opvoeden van de lo pende mens, die er vooralsnog rekening mee dient te houden, dat hem bij elke straathoek levensgevaar dreigt, zo lang het gemotoriseerde verkeer niet in vei lige banen is geleid. De Vereniging voor voetgangers kan er naar streven, dat de oversteekpunten voor de voetgangers meer dan tot dusver re door het snelverkeer worden gerespec teerd en men kan de voetgangers opvoe den tot betere weggebruikers. Want ook hieraan mankeert hier te lande nog wel het een en ander. Het voornaamste is echter, dat ons volk als geheel de ernst van de toestand gaat beseffen, dat men met elkaar de heilige wil koestert, dat ongelukken moeten worden voorkomen. Het moet uitzondering geen regel worden, dat er verkeersongelukken in het nieuws komen. DE OUDE POSTWAGEN. „Beter slecht gereden, dan goed gelopen" was het devies van onze voorvaderen als zij spraken over de postwagens, waar mede men van Soest en Baarn naar Am sterdam kon rijden, een reis, welke lang zaam ging in wagens, waarin de reizi ger niet geheel fit bleef. Drie verschillende wagendiensten waren er 100 jaar geleden, die het vervoer van goederen en reizigers onderhielden tus sen Amersfoort, Soest, Baarn, Laren en Amsterdam. De namen van de ondernemers van deze diensten zijn nog in Soest bekend. Daar was dan allereerst Floor's Snorwa gen. Zo heette de dilligence, ook wel gla- zenwagen of postwagen genoemd, die da gelijks van Amsterdam over Eemnes, Baarn en Soest naar Amersfoort en te rug reed. Deze wagen vormde een onder deel van de reisonderneming, die een zekere J. Floor te Vreeland had gesticht, zoals wij thans nog voor het goederen vervoer Van Gend en Loos kennen. Deze diligence heette snorwagen, omdat deze langs de weg snorde, d.w.z. met de toen ongekend hoge snelheid van 9 tot 10 kilometer per uur, de snelheid van een nu kalm rijdende wielrijder Deze wagen deed dus omstreeks 5 uur over de weg Amsterdam-Amersfoort en reed van Baarn over Soest in vijf kwar tier naar Amersfoort. Elke voormiddag, omstreeks 11 uur, ar riveerde de wagen voor Hotel „Groene- veld" te Baarn en ongeveer een half uur later aan hotel „De Drie Ringen" in de Kerkstraat te Soest. Men kon ook uitstappen aan de „Oranje boom", de wegsplitsing nabij Baarn, waar een halteplaats was en een herberg stond met een uithangbord, waarop een oranje boom was aangebracht. Deze herberg is later opgeheven, doch huis en naam zijn blijven bestaan. Later, n.1. in 1866, deed de snorwagen ook de Baarnse Brink aan en werd het Rechthuis, later hotel „Central" pleister plaats. Ook werd daar van paarden ver wisseld en zo nodig op de reis naar Am sterdam een bijwagen genomen, welke wagens werden geleverd door Willem Verhagen of Teunis van de Geer (de waard van het Rechthuis). Er was een simpele dienstregeling. Zo werd in Amersfoort - aankomst half een - gewacht op de reizigers, die uit het Noor den of het Oosten (Zwolle, Deventer enz.) met een andere postwagen aankwamen. Te half twee vertrok hij dan weer uit Amersfoort naar Amsterdam, arriveerde te ruim 2 uur aan „De Drie Ringen" te Soest en te 3 uur aan het hotel „Groe- neveld" te Baarn, om te ongeveer zes uur in Amsterdam aan te komen. Van Amsterdam kon men dus op één dag wel naar Baarn, Soest en Amersfoort en terug rijden, doch niet omgekeerd. Toen in 1874 de Hollandse IJzeren Spoor weg werd geopend, was de snorwagen ten dode opgeschreven. De firma Floor had concurrentie van de firma Schimmel. Dit was een logement houder aan de Varkensmarkt te Amers foort, die elke Maandag en Woensdag een dienst op Amsterdam liet rijden. Deze wagen werd om zijn vele ruiten de Gla- zenwagen genoemd. Deze Amersfoorter bood meer service dan zijn collega Floor, want met Schimmel's Glazenwagen kon men vanuit Amersfoort, Soest en Baarn op één dag heen en terug naar Amster dam rijden. Deze wagen vertrok des morgens te on geveer 5 uur uit Amersfoort en was te 9 uur in Amsterdam. Des avonds te half 6 verliet hij Amsterdam weer om tegen 10 uur in Soest en te half 11 in Amers foort te zijn. Een enkele reis Soest-Amsterdam kostte ongeveer 1.50, hetgeen thans op een vanaf f 174. Ook op gemak kelijke betalingsvoorwaarden KERKSTRAAT 3.-S0EST-TEL2O3O Eerste Soester Muziekhan del en Muziekschool. MOLENSTRAAT 9 TEL. 2272 Uw adres voor BLADMUZIEK en INSTRUMENTEN. Privé- en Clublessen op alle instru menten. Wü leveren ook op termijnbetaling. prijs van ongeveer 10.zou neerkomen. Ook deze dienst was in 1874, door de komst van de trein ten dode gedoemd. Éénmaal is de oude gele wagen nog eens uit de stal gehaald en dat was op 31 Augustus 1896, toen de 16e verjaardag van onze Prinses Wilhelmina werd ge vierd. Er werd toen een historische optocht ge houden en caféhouder Schimmel poetste nog eenmaal zijn diligence op en reed hem door Soest naar Baarn, om daar in de feeststoet mee te rijden. Met acht bejaarde Baarnse echtparen als passagiers en de oude postiljon op de bok trok deze wagen ook langs het bor des van het Paleis, waar Koningin-moeder Emma en prinses Wilhelmina zich zeer ingenomen toonden met dit nummer van het programma. Er was nog een dex'de gelegenheid om ten koste van veel geld en ongemak van uit Soest in de hoofdstad te komen en dat was de Postkar. Het Rijk liet n.1. voor het postvervoer deze Postkar rijden. De dienstregeling van deze wagen was weer geheel anders. Hij kwam n.1. des avonds om half 12 uit Amsterdam op „Groeneveld" aan, te 12 uur in Soest en ruim half een in Amersfoort. Deze kar deed Baarn niet aan en bleef de toenmalige rijksweg volgen. In hotel Groeneveld te Baarn was het Baarns postkantoor gevestigd. Op het dak stond de bel, waaraan de postiljon van de postkar snachts trok om de postmeester te wekken. Hier werden de brieven uit Amsterdam afgegeven en de brieven voor Amsterdam, Soest en Amersfoort inge laden. De wagen vertrok te half twee des nachts weer uit Amersfoort en gaf onder weg brieven af te Soest en Baarn en des morgens te 7 uur was hij op het eindpunt te Amsterdam, n.1. in de Gravestraat. Van Amersfoort, Soest of Baarn kon men dus met deze postkar ook op een dag op en neer naar Amsterdam rijden, doch er was slechts één plaats beschikbaar, n.1. die naast de postiljon op de bok. Daar er meestal meer liefhebbers dan plaatsen waren, was het dus niet gemakkelijk om een plaatsje te krijgen, al deed de postil jon wel eens een oogje dicht om er twee naast zich op de bok te nemen. Wanneer iemand in Soest des nachts op de postkoets wilde stappen naar Amster dam, dan moest hij zijn plaats op de heenweg van de wagen al trachten te reserveren, dus als de kar uit Amsterdam kwam. Was er in Amersfoort geen liefhebber om mee te reizen, dan mocht de Soeste- naar mee. Had echter een Baarnaar reeds een plaats besproken (hier kwam de wa- j gen eerder aan uit Amsterdam), dan greep de Soester er naast. Een Baarnse candidaat om mee te reizen, die zich voor dien niet had gemeld, kreeg geen plaats als er al een Amersfoorter of Soestenaar op de bok zat. Jarenlang heeft deze rijksregeling perso nenvervoer geduurd op deze voorloper van onze hedendaagse nachtposttreinen. Toen in 1863 de Centraal Spoorweg van Utrecht naar Amersfoort begon te rijden, werd door Ko Verhagen een dagelijkse diligence dienst van Baarn op het station Soesterberg (nu Soestduinen geheten) ge opend. De route liep over de rijksweg door Soest en via de Soesterbergsestraat. Te „Soesterberg" stapte men in de trein naar Amersfoort of Utrecht, of uit de trein in de diligence. Veel liefhebbers trok deze diligence van reizigers, die van uit Baarn en Soest, via Utrecht, naar Amsterdam gingen. Later werd de dienst door H. Velaars overgenomen, totdat in-1874 de Hollandse IJzeren Spoorweg ook deze onderneming deed verdwijnen. De trein veroverde Holland en een tijd perk van grote evolutie brak aan, waarin de diligence niet meer paste. In de nabijheid van deze beuk, in de achtertuin van de villa Braamhage, zal het monument voor onze gevallenen wor den geplaatst. ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE v.WE EDESTR36A SOESTDIJK TELEF.2792 Voor nieuwe en 2e hands Rijwielen Nieuweweg 97 Telefoon 2543 Links van deze boom bevindt zich de vij ver en het struikgewas achter de boom vormt mede de afscheiding tussen het landgoed en de weilanden. voorstel met uitsluitend de wethouders als voorstemers. Prompt werd een nieuwe commissie be noemd, n.1. een commissie ad hoe, waarin na een drietal stemmingen, gekozen wer den de heren Besselsen, Van Elten en Scheffer. Ons trammetje blijft dus voorlopig nog rijden, schreven wij toen. Dit rijden duurde niet lang meer, want spoedig nam de raad een besluit tot in voering van een autobusdienst. Zo waren wij in 1924 „Burgemeester en Wethouders waarschu wen een ieder bij het passeren van de overweg aan de Kleine Melmweg de nodi ge voorzichtigheid te betrachten, aange zien zal worden overgegaan tot opheffing van de afsluiting van deze overweg". Uit de gemeenteraadszitting Maart 1924 „De Turfstraat wordt omgedoopt in Wal deck Pyrmontlaan. De heer Besselsen vindt Turfstraat een zeer fatsoenlijke naam. Wanneer deze naam niet deftig genoeg is, laat het dan Anthracietstraat worden, meent spr." Terwijl de gemeenteraad met en zonder commissies praatte over „Wat doen wij met het Soester trammetje", berichtte de firma H. F. L. Schumacher te Utrecht aan de Soester Courant, dat hij een on derlinge Stichtsche Onderneming heeft gesticht met Soest als domicilie. Aan vangende 30 Maart 1924 zal deze firma 'n autobusdlenst openen (dat heette toen Omnibus-sneldienst) tussen Soestdijk (raadhuis) en Soesterberg (R.K. kerk). Vertrektijden Soestdijk: 6.30, 8.00, 10.10, 11.20, 1.10, 5.00 en 6.50 uur. Vertrek Soesterberg: 6.50, 8.30, 10.55, 11.55, 1.35, 5.25 en 7.30 uur. 6.30, 8.00 en 11.20 en terugritten niet op Zondag. „Verwacht half April aankomst van groot materieel, constructie 1924, voor de dienst Soest-Baam visa versa", schreef de heer Schumacher in zijn advertentie. Het ligt in de bedoeling schreven wij toen, dat met 4 zware luxueus ingerichte wa gens de verbinding tussen Baarn, Soest en Soesterberg wordt onderhouden, ter wijl deze diensten nog zullen worden uitgebreid met Amersfoort, voor welke diensten half April reeds 2 wagens zul len arriveren. PRISMA-BOEKEN f 1.2S Hpr Nederlandse pocketboek jr.JI Var knjgbaar m de bockhandelW.j hou- l|£4| den u gratis op dc hoogte van nieuwe In de Soester Courant van Februari 1924 las men: „Wij lezen in Het Volk: De lamp hangt voorover. Iemand verzocht aan de direc teur van publieke werken een paar bo men te willen planten aan de Beetzlaan te Soest, ter dichting van een tweetal le lijke plaatsen. Hij ontving hierop de me dedeling, dat deze zaak in de vergade ring van Burgemeester en Wethouders was besproken, doch de financiële toe stand der gemeente liet het niet toe hier aan gevolg te geven". Zo gingen we over de tong in Nederland. Misschien werd er niet minder over ons gepraat inzake onze paardentram, die in 1924 reed met een auto als trekker. In 1923 had een „Tram-commissie" een uitgewerkt rapport ingediend, waarin werd voorgesteld de gemeentelijke exploi tatie van de tram om te zetten in een particuliere exploitatie met gemeentelij ke subsidie. Burgemeester en Wethouders negeerden dit rapport en voerden onderhandelin gen met verschillende autobus-onderne mers. In Februari 1924 kwam een voor stel ter raadstafel om met een te Utrecht wonende exploitant van autodiensten 'n overeenkomst aan te gaan en het tram bedrijf te liquideren. De Raad nam dit niet en verwierp het voorheen Margriet-Astoria" etc., Burg. Grothestraat 37, Soestdijk, (over City-Theater), Telefoon 2537. Nieuw aangelegde vóór- en achter- v.h. Exploitant,, De Pollepel" te Scheveningen, 's Graven- hage en Schiedam. ORGEL5 PIAN05 STEMMEN OMBOUWEN Wt/AM Tfil NIEUWEWEG 103 a tnll IUL TELEFOON 2968 SPORT. B.D.C. B.D.C. gaat Zondag naar Nijkerk en speelt de moeilijke strijd tegen N.S.C. Een nederlaag voor de Soestenaren ligt voor de hand. Het verdere programma is als volgt: N.S.C. 2—B.D.C. 4, te 12 uur. Minerva 3B.D.C. 3, te 12 uur. Amersf. Boys B—B.D.C. A, te 3.45 uur. K.V.V.A. A—B.D.C. B, te 12 uur. Volgens onderstaande competitiestand ze telt B.D.C. 1 thans op de zesde plaats. F.A.K. 15 24 Saestum 15 24 R.K.B.V.V. 16 20 Victoria 16 16 Kampong 17 16 B.D.C. 16 15 Actif 17 14 P.V.W. 15 13 N.S.C. 16 13 Voorwaarts 15 3 S.E.C. S.E.C. speelt Zondag tegen D.V.S.U., wel ke wedstrijd door S.E.C. gewonnen kan worden. De programma luidt: S.E.C.—D.V.S.U., te 2.30 uur. Hilversum 4S.E.C. 3, te 11.30 uur. H.M.S. 2—S.E.C. 2, te 12 uur. S.E.C. B•Spakenburg B, te 2.45 uur. De stand in deze afdeling is thans als- volgt S.E.C. 17 23 Stichtse Boys 14 21 Uithoorn 15 21 Amsvorde 15 19 K.D.S. 17 18 Nijenrodes 14 15 De Toekomst 16 15 De Stichtse 16 13 D.V.S.U. 16 12 J.S.V. 14 11 V.V.IJ. 15 9 D.E.V. 17 9 In deze competitie moet S.E.C. nog spe len tegen: D.V.S.U., V.V.IJ. en Amsvor de (thuiswedstrijden) en tegen De Sticht se en J.S.V. (uit-wedstrijden). K.V.S. Het korfbalprogramma is als volgt Zaterdagmidd ag T.H.O.B. 1—K.V.S. 1, te 3.30 uur. K.V.S. 2—D.O.S.C. 2, te 3.30 uur. K.V.S. bSoester kwartier b, te 2.30 uur Het van ouds vertrouwde adres "voor GLAS, VERF EN BEHANG J. BRANDSMA Soesterbergsestraat 52 - Tel. 2707 Officiële Mededelingen. KEURING VAN STIEREN. De Burgemeester der gemeente Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de voorjaarskeuring van stieren in deze gemeente zal worden gehouden op Dinsdag 13 April a.s. en wel des voor middags 8.15 uur, op het terrein van A. G. van 't Klooster, Olijkeweg No. 1, en des voormiddags, 8.45 uur, op het ter rein van het Spiehuis aan de Biltseweg. Belanghebbenden worden er op gewezen dat het ingevolge het Utrechts Stieren reglement 1936 in het algemeen aan de stierhouder en aan de houder van een vrouwelijk rund verboden is andere dan goedgekeurde stieren tot dekking te be zigen. Aangifte van stieren voor keuring dient te geschieden uiterlijk veertien dagen vóór de keuring bij de Secretaris van de Provinciale commissie voor de rundvee- fokkerij in Utrecht, Ir W. van Oijen, Wil lemsplantsoen 6, Telefoon 25729 (K3400), Utrecht, onder vermelding van de keu ringsplaats waar de stier zal worden aan geboden. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de Se cretaris van de genoemde commissie, als mede ter Gemeentesecretarie. De Centrale Premie-Stierenkeuring van de daarvoor door de commissie aangewe zen dieren zal dit jaar gehouden worden te Utrecht, op Vrijdag 7 Mei 1954. BENOEMD. Tot controleur-armenbezoeker bij de dienst van Sociale Zaken en Maatschap pelijk Hulpbetoon is door Burgemeester en Wethouders benoemd, de heer E. Heu- pers alhier. De heer Heupers is thans werkzaam als deurwaarder bij de Gemeente-Ontvanger alhier. SOESTENAAR ONDERSCHEIDEN. De heer J. J. de Haan, wonende aan de Verlengde Talmalaan alhier, heeft als agent van het Haagse politiecorps, Maan dag uit handen van de hoofdcommissaris van politie aldaar, de heer J. H. A. K. Gualthérie van Weezei, de bronzen me daille voor menslievend hulpbetoon ont vangen. Op 19 October van het vorig jaar, des avonds omtreeks half tien, surveilleerde agent De Haan langs de Scheveningse bin nenhaven. De SCH 216 voer juist uit. Een van de opvarenden duwde de logger van de kant en wilde op het schip springen, maar viel daarbij tussen de boot en de havenkant. Agent de Haan sprong direct in het ijskoude water. Hij zag niets, maar er toch in de drenkeling te grij- Het „pensioen voor iedereen" is er ni wel niet door en het zal nog wel evi duren voor we zover zijn, maar ik v het toch wel een prettige gedachte a; stonds, wanneer ik 65 ben, 1260.— jaar in ontvangst te kunnen nemen. Voor het echter zover is, zal er wel heftige strijd tussen de politieke partij ontstaan, omdat ieder van hen het teursrecht" opeist, uiteraard met het op de komende verkiezingen, maar nemen we maar voor wat het is. Intussen vind ik het, hoezeer ik sioen voor iedereen ook van harte juich, toch in een mooiere stijl aas kondigd dan het in werkelijkheid blijken te zijn. Ouderdomspensioen voor iedereen kl als iets, dat de Staat je toedenkt, v neer je je hele leven lang direct of direct in landsbelang hebt gewerkt in ieder geval belasting hebt betaald Nu kunnen natuurlijk de omtreeks jarigen zeggen: prettig dat ik het k maar de 21-jarigen hebben een totaal dere mening over het geval. Die hel n.1. het vooruitzicht 44 jaar lang ii jaar 5}4 van hun inkomen te mo betalen. Nu komt daar weliswaar een loonrc voor, maar afgezien dat de grote gi zelfstandigen daar niets aan heeft, ken loonronden door de automatisch gende prijsstijgingen, meestal verki uit. Er zijn, in verband met het pensioen allen nog tal van vragen te st€ en die zullen ook wel gesteld woi door deskundigen. Hoe gaat het b.v. met de pensioenbeti gen, wanneer een deelnemer op 64-ja leeftijd komt te overlijden en zijn vi reeds overleden is? Aangenomen dat ze man een gemiddeld inkomen heeft had van 4.000.per jaar, dan heef in die 43 jaar aan premie en rente ving ca, 13.000 in zijn pensioen investeerd. Gaat dat soort „meeval dan „in de pot" Ik heb zo het gevoel, dat, wanneei zaakje eenmaal marcheert, het 'n g business zal zijn, waaraan partici verzekeringsmaatschappijen hun vii zouden aflikken. Laat U zich dooi dezer maatschappijen maar eens 'n mie voorrekenen met een gelijkwaai uitbetaling. En dan zit in dit prem! drag nog een elegante winst vooj maatschappij. Ik neem zonder meer aan, dat de de wens heeft gehad de oude dag iedereen te verzorgen, maar ik ben\ van overtuigd, dat ook nog andere o\' wegingen gelden. Zoals van de wegenbelasting, de ver eveningsheffing en de Ziektewet een zeer groot gedeelte in de pot verdwijnt, zal ook hier met de jaren een zeer groot ba tig saldo ontstaan. Wanneer we daarbij weten, dat in het Pensioenfonds voor de Ambtenaren een tekort is van pak weg ca. drie milliard, dan vind ik het een staaltje van „Re geren is vooruit zien", de men.sen in een prettige stemming te brengen met pen sioen voor iedereen en tegelijkertijd ieder een te laten bijdragen om het tekort in bedoeld Pensioenfonds weg te werken. H. OEKMAN. Een dure schoen voor weinig geld. allernieuwste model, origineel handwerk, ey Qrj prima boxcalf. Soesterbergsestraat 30 Tel. 2454 pen. Lange tijd hield hij de visser bo ven water, doch zag geen kans hem op de wal te krijgen. Het water stond ruim twee meter beneden de havenkant. De heer De Haan moest de visser toen loslaten. Later is vastgesteld, dat de vis ser waarschijnlijk reeds overleden was doordat hij bij zijn val tegen 't schip was geslagen. 25 JAAR IN POLITIEDIENST. Vrijdag 2 April a.s. herdenkt de heer H. Fennema alhier de dag waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de politie. De jubilaris werd op 3 Maart 1907 ge boren te Marrum (Fr.) en werd op 2 April 1929 als agent van politie aange steld te Delft. Op 13 Juli 1938 werd hij te Eist (Betuwe) als gemeente-veldwach ter benoemd, waarna hij op 1 Maart 1943 werd bevorderd tot Opperwachtmeester der Marechaussee. Op 1 Mei 1943 werd hij in deze rang te Soest benoemd. Op 1 Januari kreeg de heer Fennema de rang van hoofdagent, terwijl op 1 Januari 1947 de bevordering tot Brigadier volgde. De jubilaris is voorzitter van het school bestuur van De Scholen met de Bijbel te Soest, alsmede voorzitter van de afdeling Soest-Baarn van de Bond van Chr. Poli- tie-ambtenaren. Het jubileum zal in intieme kring worden gevierd. KLAVERJAS-WEDSTRIJD. De Klaverjasclub ,,'t Hart" speelde in ca fé Butzelaar een wedstrijd tegen de Klaverjasclub „Soesterberg", welke door Soest met 'n gering verschil in punten werd gewonnen. Het echtpaar Alerts van Soesterberg wist het hoogste aantal punten te behalen, n.1. 4782. Alle winnaars kregen een krentenbrood of sigaretten als prijs, terwijl het echt paar Alerts een extra prijs kreeg toege wezen, aangeboden door de heer Butze laar. Ook op deze avond gaven zich weer enige belangstellenden als lid voor de club ,,'t Hart" op.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1