SOEST. IN DE HOEK. r ft dameskapsalow DINSDAG 30 MAART 1954. 32c JAARGANG No. 25. Abonn. per kwart, 1-85 - per post 2.00 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 E.H.B.O.-WEDSTRIJDEN. Vrijdagavond organiseerde de afdeling Soest van de E.H.B.O. wedstrijden tus sen ploegen van Soest, Amersfoort, Baam en Bilthoven. Voordat deze wedstrijden aanvingen sprak dr. P. Donker, voorzitter van de afdeling, de deelnemers een welkomstwoord toe en dankte het bestuur van de Wielrenclub „Tempo" voor de beschikbaar gestelde wisselbeker. Het te behandelen ongeval betrof twee slachtoffers van een motorongeval, die kundig en vlot onder handen genomen werden. De ploeg van de afdeling Bilthoven deed het volgens de jury (dr. E. E. Oterdoom, Hilversum; dr. J. v. d. Kamp, Amersfoort en dr. J. Albrecht, Bilthoven) het beste en kreeg de eerste prijs en de wisselbe ker. De uitslagen waren: le prijs afdeling Bilt hoven met 55 punten. De ploeg bestond uit de dames Nederpelt-v. d. Laan, Smole- naars en de heer Gooswillegen, die als leider met 32 punten de leidersprijs ver wierf. Tweede prijs: afdeling Baarn. De ploeg bestond uit Mevr. Van Velzen en de he ren Hogenbosch en Buitendijk. De laatste was leider en kreeg 25 punten. De derde prijs kreeg de ploeg Soest, be staande uit de heren A. Schaap, N. Uy- land en P. van Leeuwen (leider) met 44 punten. Leider 24 punten. Vierde prijswinnaar werd de Amers- foortse ploeg met Mej. J. Balhaus als leidster (19 punten) en de heren Jansen en Perlé, 31 punten. Dr. Donker behandelde na de wedstrijd het ongeval en de gemaakte fouten, ter wijl dokter Oterdoom, voorzitter van de ver. voor E.H.B.O., een slotwoord sprak, waarin hij de afdeling Soest dank zegde voor het initiatief en de organi satie van deze wedstrijden. De heer J, v. d. Broek, voorzitter van „Tempo", reikte aan de winnende ploeg de wisselbeker uit. N.V.E.V. AFD. „EEMLAND". Voor een volle zaal hield Mevrouw M. H. Vlamingh-Kiebert Donderdag j.1. een le zing over het eiland Walcheren, voor le den van de Ned. Vrouwen Electriciteits Vereniging, in Hotel van den Brink. Zij begon te vertellen over het eiland uit de 19e eeuw met zijn karakteristieke klederdachten, vele standen, conservatie ve en godsdienstige bevolking. Zij lichtte dit tijdperk toe met gedeelten uit het gedicht „Holland" van Arthur v. Schendel en „Hart en Land" van P. C. Boutens. Daarna ging zij over tot het Walcheren van 1940, toen het door de Duitsers zo zwaar getroffen werd, waarop in 1944 het bombardement van Engelse zijde volgde ter bevrijding van het eiland en verjaging van de Duitsers, om Antwerpen en de Schelde vrij te maken. Met het gevoelvol gedicht van Ina Bou- dier Bakker „Overstroming van Walche ren" besloot de spreekster het eerste ge deelte van haar causerie. Na de pauze citeerde mevrouw Vlamingh een stukje uit het „Verjaagde Water" van A. den Doolaard, n.1. over het begin van het werk aan de dijken. De Dijkdichting met zinkstukken volgens eeuwenoud ge bruik, aanschouwelijk toegelicht aan de hand van een miniatuur zinkstuk. Na de oorlog en bij de laatste ramp gebruik te men vaste lichamen, als caissons, pontons en oude Duitse boten, hetgeen beter en. sneller ging. Hiermede gaf Mevr. Vlamingh een ver klaring van de snelle wederopbouw van het eens zo mooie eiland. Mevrouw Vlamingh besloot haar boeiende causerie met het vermelden van het jaar feest, ter gelegenheid van de sluiting van het laatste gat bij Rammekes op 24 Juni, welk feit door de bewoners van Walche ren jaarlijks te Middelburg en Vlissingen gedurende drie dagen geviefd wordt met folkloristische dansen, optochten en jo lijt. OUDERAVOND CHR. SCHOOL DRIEHOEKSWEG. In Eltheto werd de jaarlijkse ouderavond gehouden van bovenvermelde school. Het waarnemend hoofd opende deze avond en herinnerde in zijn openingswoord aan het feit, dat de heer P. Boerema deze avond niet kon leiden, daar hij nog steeds met ziekteverlof is. Het grootste deel van de avond werd ver zorgd door de leerlingen. De zesde klas bracht, o.l.v. van de heer J. v. d. Hucht, zangstukjes ten gehore, terwijl de vijfde klas voor een serie declama ties zorgde. Het spontane applaus bij alle prestaties, bewees duidelijk, dat dit alles gewaardeerd werd. De grote aandacht, waarmede de beide stukjes „De knaapjes" en „De verdwe nen pannekoek" gevolgd werden, was voor leerlingen en voor Mej. v. Seven- hoven, die de stukjes voorbereid had, ongetwijfeld een verdiende voldoening. Nadat ds A. A. Leenhouts de avond met gebed had gesloten, begaven ouders en personeel zich naar de school om de re sultaten van de dagelijkse schoolarbeid te bezichtigen. BENOEMD. Wegens vervroegde pensionnering van Mej. B. Robijns en het a.s. huwelijk van Mej. C. A. Grijze aan de Groen van Prin- stererschool alhier zijn benoemd Mej. B. G. Klein Wolterink te Nieuw Vennep en de heer G. Hagenbeek te Elburg. AANBESTEDING. Namens de heer J. A. v. d. Wetering te Driebergen werd door het architecten bureau R. Schaatsbergen alhier, Zater dagavond, in hotel „De Bosvijver alhier, in het openbaar aanbesteed het bouwen van een villa zonder daarbij behorende werken aan de Traaij te Driebergen. De volgende 19 inschrijvingen zijn bin nengekomen Gebr. Van Essen, De Bilt, 78.567. Chr. Uijland, Soest 71.000 A. Stulp, Soest 71.000. A. Klomp, Beverwijk 69.410.— J. ter Voor, Hilversum 68.800. J. S. Rasch, Soestdijk 68.000. J. v. d. Wal, Amsterdam 66.991. G. H. v. d. Berg, Soestdijk, 66.900. A. 't Lam, Soest 63 350. D. Ch. Stam, Soest 63.000. C. M. Visser, Soest 62.200. G. W. J. van Schaik, Laren 62.150. J. W. v. Donselaar, Driebergen 62.080. G. van den Hoef, Soest 61.900. P. den Hartog, Zeist 61.866. W. van den Berg, Amersfoort 61.400. Aanri.bedr. Beijer-Schreuder, Amersfoort f 61.100. H. W. van Asch, Soest 60.740.— Gebr. Tukkink, Driebergen 57.490. In „Eemland" werd opgevoerd de opera van Mozart „Bastien und Bastienne". ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld Indonesië: s.s. „Roepat", 1 April. Nederl. Nieuw-Guinea: m.s. „Bali", 8 April. Ned. Antillen: s.s. „Bennekom", 1 April. Suri name: m.s. „Nestor", 7 April. Canada: m.s. „Prins Frederik Willem", 30 Maart. Zuid Amerika: s.s. „17e Octubre", 3 April. Brazilië: m.s. „Aludra", 30 Maart. Austra lië: m.s. „Johan van Oldenbarnevelt", 30 Maart. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. GROTE VOORJAARSHOW VAN MOTOREN, BROMFIETSEN ENZ. Vrijdagavond werd, in tegenwoordigheid van onze Burgemeester en Wethouder De Haan, de show geopend, welke gedu rende drie dagen door de firma H. Grift Zonen in de grote zaal van hotel „Eem land" werd gehouden. Vele inwoners van Soest en daarbuiten hebben op deze dagen kennis genomen van de nieuwste modellen, welke de mo toren-, scooter-, bromfiets- en rijwielfa- brieken dit jaar brengen. Op deze „RAI-in-het-klein" toonde deze firma het uitzonderlijk grote assortiment waarover zij beschikt. Een groot aantal rijwielen in vele model len en uitvoeringen waren op deze show aanwezig, doch de gezonde groei van de firma Grift kwam tot uitdrukking in de grote verscheidenheid van gemotoriseer de vervoermiddelen. De populaire bromfiets zagen wij in vele modellen en uitvoeringen, zowel voor de toerrijder als voor de zakenman, waar voor een speciale bestel-brommer aanwe zig was. De motorrijwielen waren 'n lust voor de liefhebber. De fraaie 1954-modellen van de diverse fabrieken hebben op deze da gen vele kijkers gefacineerd. De Match- less, Ariel, Adler, Royal Enfield en de T.W.N. gaven acte de presence, evenals de Jawa, Zündapp, Victoria en Universal. De nieuwste snufjes oliedruk telescoop- vork, hydraulische remmen, zwevende achtervork enz. waren op deze moto ren toegepast. Het oorspronkelijke scooter-model van de Heinkel-fabrieken zagen wij tot de mo dernste scooter uitgebouwd. Ook de Spar- ta-scooter, minder gestroomlijnd en met grotere wielen, was op deze show aan wezig. De grote sortering acessoires - brom- fietskleding, helmen, windschermen, za dels enz. - spraken van de activiteit van deze firma. De tentoonstelling heeft een groot be zoek getrokken en er werden goede zaken gedaan. 4e VOORJAARSRIT „TEMPO". In 12 ronden van in totaal 60 kilometer werd Zondagmorgen gestreden door de leden van de ren- en toervereniging Tem po, tijdens de 4e rit in de voorjaarscom petitie. Er werd in een flink tempo gereden en na enige ronden namen Wil van Barne- veld en Aart Drost een kleine voor sprong, die zij regelmatig vergrootten. In de 7e ronde was deze voorsprong reeds gegroeid tot 2 min. 30 seconden. Drost had toen blijkbaar reeds te veel van zijn krachten gevergd en zakte af, om in de 10e ronde de strijd te staken. Dick van Eugen, wiens militaire dienst plicht niet veel tijd tot trainen laat, zag al spoedig het peleton er tussen uit" trekken en kreeg in de 10e ronde ge zelschap van Joop van Dorresteijn. Samen zetten zij toen de achtervolging in. Gerrit Bunschoten en Piet van de Broek, die in goede conditie waren, bleven hen voor, doch zij konden de winnaar niet meer benaderen. De uitslag werd: 1. Wil van Barneveld, 1 uur, 46 min., 4 sec. 2. G. Bunschoten, 1 uur, 52 min., 30 sec. 3. P. v. d. Broek, idem. 4. J. v. Dorresteijn, 1 uur, 56 min., 55 sec. 5. D. v. Eugen, idem. JAARVERGADERING NATUURWACHT „EEMLAND". Vrijdagavond hield de Natuurwacht-ver- eniging „Eemland" alhier, in hotel „De Gouden Ploeg, haar jaarvergadering on der voorzitterschap van de heer J. G. H. Götz van der Vet. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter de in Mei 1953 te Utrecht ge houden bijeenkomst van de Landelijke Natuurbeschermings-Wachten, welke bij eenkomst een groot succes werd, o.m. door de gehouden excursies. De leider van de natuurwacht, de heer A. Kleijn Molekamp, bracht hierna ver slag uit omtrent de verrichtingen in het afgelopen jaar. Het slechte zomerweer was oorzaak, dat het bezoek aan de Soester bossen niet groot was. Toch was controle dringend nodig en moest er veel gewaarschuwd worden en bleven terechtwijzingen niet uit. Met veel animo hebben de natuurwach- ters ook in 1953 hun taak weer ver vuld en een woord van waardering werd voor hun werk geuit. Door de vier vrou welijke en negetien mannelijke natuur- wachters werd 378 maal opgetreden te gen natuurschenders. In een schrijven van 8 Januari j.1. betuig- *de de Burgemeester zijn dank aan de Na tuurwacht en schreef Ik ben enthousiast over Uw ijver en liefde voor de natuur. Onze gemeente biedt veel natuurschoon. Dankbaar ben ik, dat U en de Uwen het verantwoordelijkheidsgevoel bezitten om onze gemeente in haar prachtige toestand te handhaven. Het financiële verslag van de penningmeester getuigde van een te kort aan leden en donateurs, die dit goe de werk zouden kunnen steunen. Bij de bestuursverkiezing werd met gro te meerderheid van stemmen gekozen Woensdag 24 Maart j.1. heeft, naar mijn gevoel, het meer culturele deel van de Soester bevolking een slechte beurt ge timmerd. Toen ik van het plan hoorde om in onze gemeente een complete Opera-voorstel ling te geven door prima krachten, ver moedde ik, dat het die avond storm zou lopen en voorzag ik in m'n optimisme zelfs handel in „zwarte" kaartjes. Soest is een gemeente geworden van ca. 25 duizend zielen en in volle ernst is de vorming van een cultureel centrum in onze gemeente in overweging geweest en, wanneer ik het wel heb, wordt er op het ogenblik weer gefabriekt aan een plan om tot een concertzaal te komen. Toen ik enige tijd geleden in verband met dit plan schreef, dat er m.i. meer behoef te is aan een badhuis, ben ik prompt weer scheef aangekeken. De ervaring met onze eerste opera-uitvoering heeft mij echter zeer gesterkt in mijn overtuiging, dat geld uitgeven voor iets dat het culturele centrum moet vervangen, met de huidi ge stand van zaken geld weggooien is. Dat kunnen we jammer en betreurens waardig vinden, doch we zullen met de werkelijkheid rekening moeten houden en die werkelijkheid is, dat geen Soester, op een paar uitzonderingen na, komt zien naar iets wat naar cultuur zweemt en dat U voor 'n avond gevuld met hupsi- kee niet aan de beurt komt voor een kaartje. Nu kunnen we natuurlijk recht tegen de draad ingaan en toch een zaal neerzet ten voor de vermeende culturele behoef te, maar dat wordt een zinkput zonder weerga. Wanneer er in Soest al behoefte bestaat aan een zaal, dan denk ik allereerst aan zaalsporten. De culturele honger vergeet ik maar lie ver. H. OEKMAN. de heer P. M. Wijsmuller. In de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer W. Surink, werd gekozen de heer S. Sijtema. Het bestuur is thans als volgt samen gesteld: P. M. Wijsmuller, voorzitter; B. J. Vellinga, secretaris-penningmeester; Mevr. N. B. C. van Capelle-Pilaar en S. Sijtema, leden; A. Kleijn Molekamp, al gemeen leider. 50-JARIG AMBTSJUBILIEUM. Zaterdag a.s. herdenkt de heer W. Kerk- hoff, directeur van het-Gasbedrijf alhier, zijn 50-jarig ambtsjubileum. In verband hiermede zal het kantoor van het Gasbedrijf die dag na 10 uur geslo ten zijn. OUDERAVOND SCHOOL HEES. Donderdagavond werd in de Chr. school op Hees een druk bezochte ouderavond gehouden, welke op de gebruikelijke wij ze door het hoofd der school, de heer H. J. de Boer werd geopend. Na de thee werd het werk der kinderen door de ouders bezichtigd en met de leerkrachten besproken. Ook de ouders kwamen in de schoolbanken terecht en kregen een dictee te verwerken, dat me nige zweetdruppel heeft gekost en waar bij het niet aan hilariteit ontbrak. Tot slot gaf de heer Van Boeschoten op vakkundige wijze een plantkunde-les, waarbij het gesprokene dbor lichtbeelden werd verduidelijkt.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1