ZWITSAL VENEMA ALLEEN BIJ ONS! De Ouderdomsverzekering. Ontvangen de nieuwe Engelse Voorjaar- en Zomerstoffen. schrale huid? éést 'j Boeken-Doekenweek. Vijf jaar Koningin Wilhelmina Fonds. fUGERS RIJWIELEN SOEST. ORGELSIN DE HOEK. PIA.NO 5 Voor Uw Taxi SOETAX Bruine Heren Sport schoen, Stichtsche Schoenhuizen Autorijlessen Autorijschool D. Engel VRIJDAG 2 APRIL 1954. 32e JAARGANG No. 26. SOESTER(()OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrgdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Het advies dat de Sociaal Economische Raad aan de regering heeft uitgebracht over de wettelijke ouderdomsverzekering, heeft reeds heel wat pennen in beweging gebracht en het ziet er wel naar uit, dat het laatste woord over deze belang rijke materie nog lang niet geschreven en gesproken is. In zonderheid degenen, die op een of andere wijze zijn gepensionneerd zijn er benieuwd naar of maken zich er zorgen over, of zij er al dan niet „beter" van zullen worden. Zoals het voorstel van de S.E.R. luidt, menen wij te mogen concluderen, dat een ouderdomsverzekering, die het gehele volk zal omvatten, vooral voor degenen, die reeds gepensionneerd zijn, of zich op het randje van de pensioengerechtigde leeftijd bevinden, daar zeker geen nadeel van zullen hebben. Zo schrijft ons een dame, dat indien het voorstel van de S.E.R. werkelijkheid wordt, dit voor velen, die oud zijn, ver lichting zal brengen. „Als het echter zó gaat als bij de huidige noodwet, zullen zij, die nooit spaarden of zorgden er het best aan toe zijn. „Wij zijn een bejaard echtpaar", aldus vervolgt deze dame. „Mijn man ontving uit hoofde van ruim 30-jarige dienst bij een millioenenmaatschappij, die het zelfs durfde bestaan van de tachtig gulden pen sioen per maand in de eerste jaren de Ouderdomsrente af te trekken, nog steeds tachtig gulden. Er is bij de stijgende kos ten nooit enige verhoging geweest. Om dat we, door spaarzaamheid een paar huisjes hebben, komen we voor enige uit kering Noodwet niet in aanmerking. Wij kunnen van dit inkomen niet leven en daarom zijn wij genoodzaakt 1 of 2 kostgangers te houden, wat op onze leef tijd zwaar begint te vallen. Nu ben ik zelf vroeger verpleegster ge- geweest. Er werd dus voor mij geplakt. Bij mijn huwelijk raadde ieder mij aan door te plakken, wat ons dan iets meer inkomsten zou geven in de toekomst. Hoe zal het nu gaan met hen, die van hun sobere inkomsten jarenlang zelf hebben doorgeplakt Zeer zeker zal dit worden opgelost in een uitkering, zulks in tegenstelling met hen, die zich konden verzekeren bij een particuliere maat schappij. Deze mogen alles houden en krijgen de volle uitkering. Zou ik geen recht hebben op terugbetaling der in de loop der jaren door mij gestorte gelden?" Deze dame roert hier een vraagstuk aan, dat ook wel door deskundigen zal worden bekeken. Zoals de toestand tegenwoordig is, blijft er van de zegelplakkerij maar te veel..„aan de strijkstok" hangen. Zoals echter het voorstel van de S.E.R. luidt, kan het reeds een grote vooruit gang worden genoemd, dat de spaarzame, zelf voor de oude dag zorgende Neder lander niet ten achter wordt gesteld bij degenen, die fiolen maar lieten zorgen en die zich nimmer iets aan pensioenver zorging gelegen lieten liggen. In de toekomst zal gesteld dat het S.E.R.-voorstel zoals het er ligt, wordt aanvaard een ieder 5% procent van zijn inkomen moeten bijdragen. Nu weten we allemaal wel, dat jonge mensen, in de kracht van hun leven, moeilijk enthousiast zijn te krijgen voor een pensioen-premie. Met een enkele uit zondering beschouwen de meeste jonge mensen dit als geld-wegsmijterij, waar toe zij echter, wanneer het S.E.R.-voor stel wet wordt, zullen worden gedwongen. Een nieuwe loonronde wordt hierbij weliswaar in het vooruitzicht gesteld, maar met die loonrondes hebben wij nu zo langzamerhand wel de ervaring opge daan, dat zij verhoging van alle moge lijke andere prijzen met zich meebren gen. De vele zelfstandigen, die van zo'n loon ronde alleen maar de last hebben, moeten ook aan hun trek komen, met het ge volg, dat zij de prijzen voor de diensten die zij verlenen of de artikelen die zij verkopen, eenvoudigweg verhogen. Dames- en Herenkleermakerij F. C. Kuijperstraat 10 Telefoon 2803 Hofleverancier 't Is niet alleen een boekenweek, Maar tevens is het doekenweek Voor alle nijv're vrouwen. Er wordt geruimd, geboend, geklopt, Verwoed geveegd, geraagd, gesopt, Met emmers gaan ze sjouwen. Waar halen ze de moed vandaan Om ieder jaar opnieuw weer aan De schoonmaak te beginnen Dan hoor je weer zo hier en daar Ik ben gelukkig al weer klaar, Of z' er een prijs mee winnen. Je zoekt, want alles ben je kwijt, Want alles heeft in deze tijd Een and're plaats gekregen. Waar is m'n broek, waar is m'n boek? Het ligt nu niet meer in die hoek En 't heeft er toch gelegen. Enfin, hoe of het wordt, hoe of het zij, Die woede gaat toch eens voorbij, Zal zich ten goede keren. Is alles bij het oude weer, Vergeet dan nu eens niet, meneer, Om haar straks te tracteren. Een andere vraag en nu komen wij weer terug op de bezwaren, die bovenbe doelde dame ontvouwde is: hoe zal het gaan met iemand, die kort voor het bereiken van de leeftijd waarop hij zijn staatspensioen in ontvangst kan nemen, komt te overlijden Heeft hij dan al die jaren voor niets betaald Wordt het geld, dat deze man gedwongen opbracht, ver beurd verklaard Vervalt het aan de staat? Als dat zo zou zijn, dan.... ziet het S.E.R.-voorstel er heel wat mooier uit dan het in werkelijkheid zal zijn. Wij zeiden hierboven al: het laatste woord over het „Pensioen voor iedereen" is nog niet geschreven, noch gesproken. Laten wij het beste er maar van hopen en dat beste is: een onbezorgde oude dag. In de eerste plaats voor hen, die er hun leven lang voor hebben betaald en ge zorgd, vaak onder moeilijke omstandig heden. 1949-1954. Dit jaar herdenkt het Konin gin Wilhelmina Fonds zijn eerste lustrum. Er is reden tot dankbaarheid, want in deze vijf jaar is veel tot stand gekomen. Maar kankerbestrijding - een volksbe lang van de eerste orde - is kostbaar, er zijn millioenen voor nodig Bij de herdenking van het vijfjarig be staan staat het Koningin Wilhelmina Fonds dan ook geen ander doel voor ogen, dan in nog bredere kring belang stelling voor de strijd tegen de kanker te vragen. Er wordt in het bijzonder een beroep gedaan op de Nederlandse Sportbeoefe naars. Laten degenen, die gezond zijn, dit jaar eenmaal een wedstrijd spelen voor de landgenoten, die een onnoeme lijk zware strijd hebben te strijden om hun gezondheid te herwinnen. Van talrijke zijden werden reeds toe zeggingen gedaan. Een 130-tal voetbal verenigingen uit de le, 2e en 3e klasse K.N.V.B. verklaarden zich reeds bereid een wedstrijd te spelen. De Nederlandse Bridge-Bond heeft de aangesloten clubs opgewekt gedurende de periode van 15 Mei tot 15 Juni overal in den lande bridge-wedstrijden ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds te organise ren. De Nederlandse Kegelbond, de Kon. Ned. Zwembond en de Kon. Ned. Motor rijders Vereniging hebben de aangesloten clubs opgewekt iets voor de kankerbe strijding te ondernemen. Klaverjassers, postduivenliefhebbers, wielrenners, tafel tennissers, kortom practisch alle sport beoefenaars zijn min of meer geïnteres seerd. Onze plaats mag hierin beslist niet ach terblijven. Laten al onze bridgers, zwemmers, motorrijders enz. het advies van hun bonden opvolgen en dit jaar een sportevenement of anderszins ten bate van de kankerbestrijding organise ren. Laat de kracht van de gezonden zich dit jaar speciaal inzetten om hulp te verle nen waar deze zo dringend nodig is Tïiayilli vanaf f 195.—. DcriIU Betaling in overleg KERKSTRAAT 3 -S0EST-TEL2O3O Officiële Mededelingen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter secretarie van Soest ter inzage zijn gelegd de Verzoeken met bijlagen van: 1. C. A. P. Valkenet, Kerkstraat 14, Soest, om, onder intrekking van de d.d. 4 Mrt. 1924, No. 167, aan H. C. Valkenet ver leende hinderwetvergunning, vergunning te verlenen voor het oprichten, in wer king brengen en in werking houden van een smederij, waarin zullen worden ge plaatst 7 electromotoren met een geza menlijk vermogen van 18 p.k., in het per ceel, gelegen aan de Kerkstraat, kada straal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 3190-3191; 2. M. van de Broek, Kerkstraat 21a, Soest, om vergunning tot het oprichten, in wer king brengen en in werking houden van een benzinepompinstallatie met een on dergrondse benzinetank van 4000 liter inhoud, alsmede een benzinepomp, welke wordt aangedreven door een electromotor van 1 p.k., op het perceel, gelegen aan de Beukenlaan, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H. nr. 7068; 3. Benzine en Petroleum Handelmaat schappij N.V., Frederiksplein no. 48-50, Amsterdam, om, onder intrekking van de haar bij besluit van 8 December 1953, le afd., no. 1752, verleende vergunning in gevolge de Hinderwet, vergunning te ver lenen tot het oprichten, in werking bren gen en in werking houden van een benzi ne- en dieselolie-pompinstallatie met 5 ondergrondse brandstoftanks, alsmede 7 electromotoren met een totaal vermogèn van 5% p.k. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op Dinsdag 20 April a.s., des voormiddags respectievelijk te 10, 10.30 en 11 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden gehouden, al waar mondeling bezwaren tegen de in williging van deze verzoeken kunnen wor den ingebracht. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van Th. H. Rijper, Rademakerstraat nr. 65, Soes- terberg, om een slagerswerkplaats, op het perceel, gelegen aan de Rademakerstraat te Soesterberg, kadastaal bekend gemeen te Soest, sectie E, nr. 2036, te mogen op richten, in werking brengen en in werking houden, door hen voorwaardelijk is in gewilligd. INSTELLING VAN WELDADIGHEID. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat door hen, bij hun besluit van 23 Maart 1954, afdeling 3, nummer 2010, is ingeschre ven op de lijst van instellingen van wel dadigheid, als bedoeld in artikel 3 der Armenwet, de Stichting Ned. Hervormde Inrichtingen voor geestelijk hulpbehoe venden te Soesterberg en bedoelde instel ling hebben gerangschikt onder die, be doeld in artikel 2 sub c der Armenwet. GEMEENTERAADSVERGADERING. De raad onzer gemeente is in openbare zitting bijeen geroepen tegen Maandag 12 April a.s., te 19.15 uur, ter afdoening dei- navolgende agenda 1. Vaststelling van de notulen der open bare- en besloten vergaderingen d.d. 25 Februari 1954. 2. Ingekomen stukken. a. Verslag van de werkzaamheden der schoonheidscommissie over 1953, met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. b. Verzoek van het St. Canisius College te Nijmegen, om toekenning van een sub sidie ad 75.wegens schoolbezoek van een leerling uit Soest, met voorstel dit verzoek in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. c. Verzoek van het Seminarie St. Gabriël te Haastrecht, om toekenning van een subsidie ad 127.52 wegens schoolbezoek van een leerling uit Soest, met voorstel dit verzoek in handen te stellen van B. en W. om prae-advies. d. Verzoek van de heer G. Reimerink, om ontslag als onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand, met voorstel dit ontslag eervol te verlenen met ingang van 1 Mei 1954. e. Aanbieding le begrotingswijziging 1954 overeenkomstig artikel 22 van de „Gemeenschappelijke Regeling" met be trekking tot de Bescherming Bevolking in de kring Utrecht IV. f. Rapport van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Gemeenten, betreffende controle administratie van Maatschappelijk Hulpbetoon over het 4e kwartaal 1953. 3. Verzoek om ontheffing van het be paalde in de verordening ex art. 4, le lid 2e der Hinderwet (1875), van K. Stulp, Ossendamweg 50, voor het oprichten van een timmerbedrijf in de kom der gemeen te, met voorstel van B. en W. 4. Voorstellen tot onbewoonbaarverkla ring van de woningen Bosstraat 33, 35 en i 37. '5. Voorstel tot verlenging van dé ieinS'jïr van ontruiming van de onbewoonbaar verklaarde woningen Koninginnelaan 59 en 61. 6. Voorstel tot wijziging van de hypo theek- en voorschotregeling voor de par ticuliere woningbouw. 7. Voorstel tot het verlenen van ontslag aan de heer H. Swart, als lid der Com missie ingevolge art. 8 der Woonruimte- wet, alsmede tot voorziening in die va cature. 8. Voorstel tot tewerkstelling van min der valide arbeidskrachten. 9. Voorstel tot wijziging van het raads besluit van 20 April 1953, No. 1335, inza ke stichting van een o.l.-school te Soest- Zuid, met aanbieding van het bouwplan. 10. Voorstel tot benoeming van een hoofd der te stichten o.l. school te Soest-Zuid. 11. Voorstel tot toekenning van een ver goeding ingevolge artikel 13 der Lager Onderwijswet 1920. 12. Voorstel tot vaststelling van het voor schot vergoeding vakonderwijs voor bij zondere scholen voor het jaar 1954. 13. Voorstellen tot vaststelling van be sluiten inzake het verlenen van medewer king ingevolge art. 72 der Lager Onder wijswet 1920 aan a. het R.K. Schoolbestuur te Soest voor de aanschaffing van gordijnen en enige leermiddelen ten behoeve van de R.K. Meisjesschool voor g.l.o. b. het Bestuur der Vereniging „Een School met de Bijbel" te Soest voor ver andering van inrichting vain de Chr. School te Hees. 14. Voorstel tot straatnaamgeving. 15. Voorstel tot wijziging van begrotingen over 1953. 16. Voorstel tot het verstrekken van een geldlening onder verband van eerste hy potheek tot een maximumbedrag van 45.000.aan de Vereniging „Een Chris telijke Kleuterschool" te Soesterberg. 17. Voorstel tot het toestaan van een cre- diet van 13.000.voor invoering van een nieuw stelsel van archiefordening bij de administratie van de politie. 18. Voorstel tot vaststelling van een be sluit tot regeling van de rentepercenta ges wegens opname in en storting door het Gasbedrijf in rekening-courant over 1953. 19. Verzoeken van enkele leden van de ge meenteraad om B. en W. uit te nodigen een voorstel in te dienen, teneinde het benoemings- en ontslagrecht van hoofden van dienst terug te brengen bij de Ge meenteraad, met voorstel van B. en W. 20. Voorstel tot: a. Aankoop van grond nabij de P. de Hooghlaan van Mej. A. Bitter te Arnhem. b. Aankoop van grond nabij de Ossen damweg van G. J. Kuiper. c. Aankoop van grond nabij de Ossen damweg van J, Groenenboom. d. Aankoop van grond nabij de Verlengde Schoolweg van O. de Vaal te Rotterdam. e. Aankoop van 'grond nabij de Plasweg va.T Mevrouw H. Egbers-Kaats. f. Aankoop van grond nabij de Plasweg en van grond nabij de Ericaweg van W. van Breukelen. g. Aankoop van grond nabij de Ericaweg van N. Winokan. h. Aankoop van grond aan en nabij de Rademakerstraat van Th. H. de Goede. i. Aankoop van grond ter verbreding van dt Middelwijkstraat van diverse personen, j. Verkoop van grasgewas op de bermen van enige wegen in 1954. k, Ruiling van grond met de Staat der N derlanden. 1. Verhuur van een terrein nabij de Nach- te aalweg voor het inrichten van een sj eeltuin. B NOEMING SCHOOLHOOFD. K-H schoolbestuur benoemde tot hoofd ai i de Chr. Nat. School, Driehoeksweg 1(alhier, de heer F. Bronsema, thans au zodanig werkzaam te Fijnaart (N.-Br.). De benoemde zal 1 Juli a.s. zijn nieuwe te ak aanvaarden. Alsdan hoopt het thans fungerende hoofd, de heer P. Boerema, school en onderwijs met pensioen te ver laten. L-JNTE RALLEY. O.) Maandag 19 April a.s. (Tweede Paas- df.g) organiseert de Motor- en Automobiel- C ub „Soest" haar vijfde lente-ralley. Dize lente-ralley is in de voorgaande 4 jaren uitgegroeid tot een sportevenement van de eerste rang en heeft haar plaatsing op de tourkalender van de K.N.M.V. ze- kar verdiend. Ieder jaar is de deelname groter dan het vorgaande jaar. Wel een bewijs, dat deze ris bij de deelnemers in de smaak valt. Typerend voor Soest is, dat er zo weinig motor- en autobezitters uit onze eigen plaats aan deze rit deelnemen. Volgens het bestuur moet dit voor een groot deel worden toegeschreven aan de onbekendheid met deze ritten. Vele den ken, dat zo'n lente-ralley iets te maken heeft met ene snelheidsrace, doch niets is minder waar. De lente-ralley is een puzzlerit en wordt gereden met een ge middelde snelheid voor tourklasse van 36 k.m. per uur en voor hen die iets sneller willen is een sportklasse met een gemid delde van 40 k.m. per uur. Puzzelt U goed, dan kan U deze snelheid gedurende de gehele rit aanhouden en komt U op tijd aan controles en finish. De lente-ralley brengt U op plaatsen waarvan U nimmer gedroomd heeft en V/nar U van prachtig natuurschoon geniet. •:-.^<A-c-ó4vur vtm dc Motor- en Automobiel- club „Soest" zou het vooral dit jaar bij zonder op prijs stellen een groot aantal plaatsgenoten te mogen boeken, om ook dit jubileumjaar een record te halen. Bijzonderheden betreffende deze ralley zijn te verkrijgen aan het secretariaat: Torenstraat 20. OPENBARE VERKOPING. Dinsdagmorgen werd, ten overstaan van Notaris M. van Veeren alhier, in hotel „De Gouden Ploeg", publiek verkocht, de helft van de dubbele villa aan de Plasweg 55, ahier. Het perceel werd ingezet door de heer J. C. Brouwer alhier voor 11.000. Koper werd de heer G. Koelink te Hil versum voor 11.010. Smaken verschillen maar alles smaakt beter met REMIA MARGARINE. ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE V.WE EOESTR 34» SOESTDIJK TELEF.7792 WIJZIGING UREN STIERENKEURING. In afwijking van hetgeen reeds werd ge publiceerd zal de Stierenkeuring, welke op Dinsdag 13 April a.s. in deze gemeente wordt gehouden, plaats vinden om 8,15 uur op het terrein van het Spiehuis aan de Biltseweg en om 8.45 uur op het ter rein van A. G. v. 't Klooster, Olijkeweg 1. WESTERLING SPREEKT IN SOEST. De heer Westerling, ex-kapt. van het voormalige K.N.I.L., zal, onder auspiciën van de Stichting S.O.S., „Steun Ontred derde Staten", waarvan hij voorzitter is, op Maandag 5 April a.s. spreekbeurt ver- vullen in de zaal van „Eemland". Hij houdt dan een lezing getiteld: „Wat Ne- deriand moet weten". De heer Westerling zal deze avond veel mededelen van hetgeen, na de Japanse capitulatie, achter de schermen in Indo- nesia is geschied. Tal van feiten, die om allerlei duistere redenen voor het Neder landse volk zijn verzwegen, zal hij on verbloemd aan het licht brengen, omdat hij het zijn plicht acht, zijn gehoor van de werkelijkheid op de hoogte te stellen. Ongetwijfeld zullen velen van de gele genheid gebruik maken om de heer Wes terling te leren kennen. Na afloop van de lezing geeft hij zijn gehoor ruimschoots gelegenheid tot vragen stellen. Het ligt geenszins in de bedoeling van de heer Westerling om zijn lezing te doen ontaarden in een scheldpartij jegens hen, die inzake het Indonesia-beleid verkeerd hebben gehandeld. Een van de redenen, die hem thans nopen tot spreken is, dat er in Z.O.-Azië op het ogenblik gebeur tenissen gaande zijn, die grote invloed hebben, jazelfs van beslissende betekenis kunnen zijn voor het Westen. Hoewel de heer Westerling aanvankelijk door de talloze geruchtmakende publica ties door velen als een politiek avontu rier werd beschouwd, winnen zijn inzich ten hoe langer hoe meer terrein. Niet alleen in Nederland, maar ook in het bui tenland ziet men steeds meeT in, dat hij een groot kenner van het Oosten is. Als voorbeeld hiervan moge dienen, dat in Australië, in een gezaghebbend blad, dat vroeger zeer gekant was tegen de heer Westerling, een uitermate gun stige recensie in verschenen over zijn boek „Mijn Memoires", waarin hij een STEMMEN OMBOUWEN WVAM Tfll nieoweweg 103 1—u V H1IUL TELEFOON 2968 overzicht geeft van zijn handelingen en inzichten in Indonesia. „Niet Londen, maar Westerling had ge lijk", zo concludeerde dit blac£ En dat in hetzelfde Australië, dat eens partij koos voor Soekarno en de zijnen en zelfs wei gerde Nederlandse schepen, die met onze troepen onderweg waren, te bevrachten. GEMEENTELIJKE COMPOST-BEREIDING. Het dagelijks bestuur van onze gemeente heeft- onlangs bij de Regering een be groting ingediend ten behoeve van de op richting van een gemeentelijke mechani sche installatie ter bereiding van com post. Zoals men weet is allerwege een streven merkbaar om huisvuil en faecaliën tot compost te verwerken en daarmede de landbouw van dienst te zijn. Be gemeen te Den Haag is reeds voor de oorlog met de vuilnis-afvoer naar Drenthe begonnen. Later is men begonnen op verschillende plaatsen in ons land het huisvuil, faeca liën e.d. te verzamelen en door broeiing en fermentering compost te produceren, een mest, welke van hoge waarde is. Mede dank zij de propaganda van de ver eniging tot bevordering van de bodemge zondheid wordt deze compost-bereiding in verschillende gemeenten van ons land in studie genomen en zo gebeurde dit ook in onze gemeente. Onze Burgemeester heeft vorig jaar een excursie naar Denemarken gemaakt om een nieuw systeem van vuilbereiding al daar te zien. Dit Deense systeem heeft grote belangstelling bij het gemeentebe stuur gewekt, omdat hieraan vele voor delen zijn verbonden. Het huisvuil (faecaliën komen niet in aanmerking) wordt volgens dit systeem niet gebroeid en gefermenteerd, doch in sneldraaiende metalen trommels op een directe wijze tot compost verwerkt, nadat een voorbewerking heeft plaats gehad, waarbij metalen e.d. verwijderd worden. Deze wijze van bewerken geeft een snel le compost-bereiding, waardoor grote op slagplaatsen en de daarbij behorende stank en ongedierte wordt voorkomen. Boven dien zal de compost-prijs goedkoop zijn. De Minister van Landbouw heeft, na overleg met de commissie voor de land bouw, besloten voor een inrichting te Soest, waarbij Baarn zich zal aansluiten, een renteloze lening te verstrekken van 660.000.—. JAARVERGADERING R.K. MIDDENSTAND. Onder voorzitterschap van de heer J. H. Hom hield de R.K. Middenstandsvereni ging alhier in het St. Josephgebouw haar jaarvergadering. In zijn welkomstwoord wees de heer Hom op het slechte bezoek aan de bijeenkom sten van het winterprogramma, doch ver trouwde dat dit bezoek beter zou worden, want het rapport van de commissies uit de K.V.P. en N.R.K.M., alsmede de Mid denstandsnota van staatssecretaris Veld kamp zal de grote aandacht van de mid denstand krijgen. De actie-U was ook in Soest gaande en door het ijverig werken van de heer Om- zeem waren verschillende nieuwe leden geboekt. De heer Hom wees verder on het grote belang van de zittingsdagen van de Ka mer van Koophandel in ons gemeentehuis en wekte op tot een goed gebruik hiervan. Het jaarverslag van de secretaris, de heer J. C. Brouwer, meldde een ledental van 130 leden en deelde mede, dat nog 60 R.K. Middenstanders niet georganiseerd waren. Het 35-jarig bestaan van de vereniging was onopgemerkt voorbij gegaan. De penningmeester, de heer W. van Hees, sloot zijn financieel verslag met een nadelig saldo van 42.Bij monde van de heer Schut werd, namens de kas- commissie, een voorstel gedaan, om hoge re reis- en verblijfkosten voor de afge vaardigden naar een landelijke bijeen komst van de Bond te verstrekken, welk voorstel werd aangenomen. De grootte van deze vergoeding zal telkenmale wor- OOK ZONDER CHAUFFEUR. KERKSTRAAT 1 TELEFOON 2627 den bezien. In de nieuwe kas-commissie werden benoemd de heren Schut, Manders en Van Haarlem. Wegens ziekte van de heer Manders kon geen verslag uitgebracht worden van de Santos-commissie Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende heren J, Hom en G. Huurdeman bij acclamatie herkozen. In de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer E. Daatselaar, werd gekozen de heer J. Voskuilen, nadat twee stemmingen had den plaats gehad. Verschillende voorstellen voor de a.s. Cen trale Raadsvergadering van 17 Mei wer den ingediend. De heer Hom deelde verder nog mede, dat er contact was opgenomen met de K.J.M.V. om tot een nauwere samenwer king te komen. BUENTEELTVERENIGING. Maandagavond kwamen de Soester bijen houders in restaurant „Zonneheuvel" bij een. Als gasten waren tevens tegenwoor dig verschillende cursisten van de lo pende bijenteeltcursus. De voorzitter, de heer Grijze, deelde me de, dat het bijenvolkje van Krainer ras, dat de vorige keer gewonnen was door de heer Van Doorne, zal worden gele verd door de heer v. d. Maal te Baarn, die Krainer koninginnen heeft. Vele bijenvolken zullen weer naar het Utrechtse fruitland reizen en de daarvoor aangewezen reiscommissie kreeg hiervoor verschillende aanmeldingen. De artikelen „Oud Soest" en „Soest voor dertig jaar" zijn bijdragen in onze Soes ter Courant, die ik steeds met de mees te belangstelling lees. Hoe heerlijk moet het zijn geweest om met de „snorwagen" van Floor naar Am sterdam en terug te snellen in de on gelooflijke tijd van 5 uren, 10 uren heen en terug. In minder tijd rijden sommige lieden te genwoordig heen en terug naar Brussel en vinden daar nog tijd een paar bood schappen te doen. Een pracht tijd moet dat geweest zijn, nooit haast, altijd tijd genoeg en wanneer we vandaag niet met de postkoets mee konden omdat er al een andere passagier op de bok naast de koetsier zat, dan lukte het misschien morgen wel, of overmorgen of de volgende week. De „paardentram met motortractie" van 1924 was bij de „snorwagen" van Floor vergeleken een snelheidsmonster, al hoefde je er nog niet voor achter de bomen te springen wanneer het geval voorbij raasde. Dat was, volgens een schrijven dat ik ontving, een dag of tien geleden wel het geval, toen een racewagen onze hoofdweg enige keren als proef-racebaan gebruikte en dit bestuurde projectiel met een snel heid van ca. 150 kilometer per uur over onze spekgladde stenen joeg. „Toen", zo schrijft onze lezer, „was ik blij, dat U Uw zin niet kreeg met die bo men, want nu kon ik er achter wegschui len". Schrijver vraagt mij nu hoe hard een auto straffeloos door de bebouwde kom mag jagen, want hij vreest herhaling. Tja, dat weet ik nou echt niet, hoor. De verkeerswet zegt, dat het verkeer niet in gevaar mag worden gebracht. Of dat gebeurt bij 50 of 150 kilometer per uur staat er niet bij. Voor mijn gevoel ben je er bij 150 k.m. net een pietsie over heen. Maar meer kan ik echt niet voor U doen. Wanneer U de politie op een en ander wil attenderen, zult U zelf naar het bu reau moeten stappen. H.OEKMAN. Een dure schoen voor weinig geld. allernieuwste model, origineel handwerk, a<g Ap prima boxcalf. Soesterbergsestraat 30 Tel. 2454 Het bestuur had het plan opgevat in Au gustus een gezamenlijke reis per autobus naar de imkerdag te Emmen te maken. De animo hiervoor bleek echter nog niet groot te zijn. Bij de rondvraag verzochten twee dames cursisten advies bij de aankoop van een bijenvolk. Bij de aanwezigheid van zo veel ervaren imkers was deze moeilijk heid spoedig opgelost. De heer Polet stel de een der dames tijdelijk een ledige bij enkast ter beschikking. Na de pauze hield de heer Grijze een cau serie over het onderwerp: „Hoe behan del ik mijn bijenvolken vóór en op het koolzaak en fruit". Hij gaf diverse practi- sche maatregelen aan en wees op fouten in de behandeling. Voorts beschreef spr. een methode om de bijenvolken te ver sterken, teneinde veel honing te kunnen oogsten. De tweede spreker was de heer Polet, die een oud boek over bijenteelt behan delde. Het was het eerste boek, dat hierover in onze taal werd geschreven, n.L dat van Clutius, die dit reeds in 1597 schreef en welk boek nog vele herdrukken beleefde. De heer v. d. Waal vertelde tenslotte zijn practijkherinneringen in het afgelopen seizoen en gaf een overzicht van zijn ho- ning-opbrengst. Het was een geslaagde avond met een dankbaar gehoor. BANKETBAKKERS HIELDEN WEDSTRIJD. Bij de wedstrijden, welke gehouden wer den aan de Utrechtse Banketbakkers Vakschool, werden door de volgende plaatsgenoten de navolgende prijzen be haald: Garneren voor gevorderden: A. T. Schaddelee, 3e prijs. Marsepain voor be ginners: J. v. Dalen, le prijs. J. A. van Asch, 2e prijs. Monté-wedstrijd: A. T. Schaddelee, 2e prijs. Gedipl. A.N.W.B. Bonds-instracteur. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (12 April). Ned. Nieuw-Guinea: m.s. „Bali (8 April). Ned. Antillen: m.s. „Botne" (7 April). Suriname: m.s. „Nestor" (7 April). Unie van Zuid en Zuid-West Afrika: m.s. „Oranjefontein" (6 April). Canada: m.s. „Pr. Frederik Hendrik" (6 April). Z.-Amerika: s.s. „17e Octubre", (3 April). Z.-Amerika: s.s. „Artillero" (7 April). Brazilië: s.s. „17e Octubre" (3 April). Australië: s.s. „Starthaird" (3 April). Nieuw-Zeeland: via Engeland (3 April). Inlichtingen omtrent de verzendingsdata van postpakketten geven de postkante-

Soester Courant | 1954 | | pagina 1