W. Kerkhoff 50 jaar ambtenaar. Van week tot week in Soest. SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 6 APRIL 1954. 32e JAARGANG No. 27. SOESTER 0OURANT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Van gasfitter tot gasdirecteur. „Het is geen prestatie", om de woorden van de heer Kerkhoff te gebruiken, „50 jaar als ambtenaar werkzaam te zijn". Wanneer men echter de gemeenschap een halve eeuw dient op de wijze zoals de heer W. Kerkhoff dit deed, die van gas fitter opklom tot directeur van ons gas bedrijf, dan is er wel reden om een der gelijk jubileum te herdenken. Deze herdenking vond Zaterdagmorgen plaats in de raadszaal, waar het voltallige college van Burgemeester en Wethouders, 9 raadsleden, de hoofden van dienst, vele ambtenaren, het personeel van het gasbe drijf en de directeuren van de gasbedrij ven te Bussüm, Baarn, Amersfoort, Hui zen en Hilversum, de jubilaris, zijn echt genote en kinderen hebben geluk gewenst De Burgemeester was de eerste spreket op deze morgen. Hij wees er op, dat het niet velen beschoren is een dergelijk ju bileum te vieren en 50 jaar de gemeen schap te dienen. „We staan vol eerbied tegenover de man, die een mensenleeftijd in dienst van de overheid heeft gewerkt en met zijn tech nische en commerciële gaven het Soester gasbedrijf heeft geleid", aldus spr., die tevens de bijzondere omstandigheden re leveerde, die het mogelijk maakten, dat de heer Kerkhoff dit jubileum kan vieren enige tijd nadat zijn pensioen gerechtigde leeftijd wettelijk is ingegaan, n.1. doordat de heer Kerkhoff nog enige maanden moet aanblijven, voor hij zijn dienst aan zijn opvolger kan overdragen. De Burgemeester zei, dat er dankbaarheid heerste bij het gemeentebestuur, omdat 't grootste deel van deze 50 jaar aan het Soester gasbedrijf was gespendeerd op 'n wijze, die de waardering van de gehele burgerij heeft afgedwongen. Spr. memo reerde eveneens het goede werk van de heer Kerkhoff, als organisator van de Cen trale Keuken in de hongerwinter, waar mede hij de moeilijkheden van de bevol king heeft verlicht. Ter herinnering aan de trouw en de toe wijding en als symbool van de grote waar dering van het gemeentebestuur voor het vele werk in Soest verricht, overhandig de de Burgemeester de jubilaris de zil veren medaille van de gemeente. Wethouder J. v. d. Arend wenste de ju bilaris geluk namens de commissie gas bedrijf en releveerde de levensloop van de jubilaris. De heer Kerkhof werd op 3 April 1904 aangesteld bij het gasbedrijf te Amersfoort en vanaf dit ogenblik is hij bij het gas gebleven, zij het met twee on derbrekingen, n.1. de vervulling van mili taire dienstplicht van 3 Juli 1910 tot 2 December 1911 en het verblijf als gijze laar in Vught in 1943. De benoeming te Amersfoort, aldus spr., ging niet op wieletjes. Uw aspiraties la gen niet in een gasfabriek. Uw ouders wilden U aan het onderwijs hebben en zelf wilde U machinist op de grote vaart worden. De gasfabriek te Amersfoort wat een tussenweg. Na Uw militaire dienst plicht vervuld te hebben probeerde U nog maals de zee op te gaan, doch zonder re sultaat. Toen volgde de benoeming aan de gasfabriek te Beverwijk, daama in Zeist en op 11 Juli 1928 kwam U in Soest als directeur. Vanaf dit ogenblik, aldus spr., kon U Uw kwaliteiten met recht tonen. U was als technicus de juiste man op de juiste plaats, doch ook commercieel liet U zien wat U waard was. In 1928 was de dagafgifte van gas 1100 M3. bij een bevolking van 11.000 zielen (Soesterberg is hierin niet begrepen). Nu, 26 jaar later is de dagafgifte 9000 M3., of tewel meer dan 2.000.000 M3. per jaar bij een bevolking van 20.850 zielen (Soester berg niet meegerekend). Dit betekent, dat het inwonertal verdub belde en de gasafgifte verzesvoudigd werd. Spr. herinnerde aan de aangename ver gaderingen met de commissie van het gasbedrijf en de directeur, waarin men genieten kon van de welsprekendheid van de jubilaris. Over enkele maanden zal de heer Kerk hoff met pensioen gaan, zei spr., doch wij hebben de overtuiging, dat we niet een afgeleefd man afdanken, doch een man, die nog volle belangstelling voor het le ven heeft. De heer J. J. M. Festen, gemeente-secre taris, sprak namens alle ambtenaren en het personeel van de gehele gemeente en zei, dat de heer Kerkhoff hen allen een voorbeeld kan zijn door de wijze waarop hij zijn werk heeft verricht. U behartigde de zaak van de gemeen schap alsof het Uw eigen zaak betrof, zei spr. tot de jubilaris en wees er op, dat juist de functie van gasdirecteur gele genheid geeft technische gaven te ont plooien, hetgeen zó goed door de jubila ris werd gedaan, dat het een weldaad voor de gemeente werd. Spr. zei, dat het personeel van alle diensten had bijgedra gen aan het geschenk, hetwelk spr. de ju bilaris overhandigde: een Parker vulpen set. De heer A. P. Hilhorst sprak namens de R.K. raadsfractie. Hij huldigde de heer Kerkhoff als principieel mens en als Ne derlander, die in de oorlog vele beslissin gen moest nemen tegen de wil van de be zetter en z'n bedrijf openstelde voor vele onderduikers. Het kostte een offer zei spr. en hij memoreerde hoe de heer Kerk hoff als de eerste gijzelaar uit Soest naar Vught verhuisde. Het gemeentebestuur kreeg U met veel moeite terug, op voorwaarde, dat U op het gasbedrijf bleef, zei spr., en hij ver volgde: de gemeente Soest kan U nooit dankbaar genoeg zijn. Spr. memoreerde verder hoe de heer Kerkhoff, tegen de wil van de bezetter in, de tweede gashouder liet maken. „Uw overtuiging ligt U hoog", zei spr., doch U had grote waardering en bewondering voor de overtuiging van an deren. Namens de R.K. raadsfractie en 't R.K. Volksdeel wenste spr. hem nog vele goede jaren toe. De heer J. v. d. Water te Bussum, be stuurslid van de vereniging van exploi tanten van gasbedrijven, schetste de ju bilaris als een goed collega, waarnaar men met genoegen luisterde. „Het goud ligt thans achter U, nu past het te zeggen: Here, het is wel geweest. Gij hebt mij rijk gezegend", zei spr., die verder zei, dat de collega's gasdirecteuren zich wel eens hebben afgevraagd, of het bedrijf niet te veel en het gezin niet te weinig van de heer Kerkhoff kreeg. Uw technische ga ven hebben ons respect afgedwongen, evenals de wijze waarop U de gasverbrui- ker als Koning behandelde. Voor Uw per soneel was U als een vader en velen hebt U geholpen met Uw handen en Uw hart. Namens de vereniging overhandigde spr. de kleine Winkler Prins encyclopaedie. De heer S. van Gorkum sprak namens het personeel en oud-personeel. Spr. zei, dat een 50-jarig jubileum op zich geen presta tie behoeft te zijn, doch wanneer men met de gereedschaptas begint en als directeur eindigt, dan is dit wel een prestatie. Wij waarderen U, omdat U telkens de scha kel was tussen ons en de overheid, zei spr., die de grote erkentelijkheid van het per soneel tot uitdrukking bracht voor de wijze, waarop de directeur hen voorging in de liefde voor het werk. Spr. zei, dat de dank uitging naar God, die de jubila ris zovele talenten meegaf. De heer E. E. van Rhijn, voorzitter van de Kring van directeuren van gasbedrij ven in N.O. Utrecht en 't Gooi, wenste de jubilaris geluk met het gouden jubileum, waarin trouw, plichtsbetrachting en doorzettingsvermogen werden getoond. De heer Kerkhoff zei in een slotwoord verlegen te zijn voor zoveel hulde. „Ik had veel anders willen doen, ik had vele tekortkomingen, doch vandaag mag ik constateren, dat het goed was, wat ik deed", zei spr. en hij dankte voor de me daille en de cadeaux. Tot zijn personeel zei hij: Ga in vrede en gerustheid met mijn opvolger in zee, met jullie vakmanstrots, kameraadschap en teamgeest. De nieuwe directeur zal het beter doen dan ik. De Burgemeester sloot het officiële deel van de bijeenkomst, waarna de vele aan wezigen de jubilaris geluk wensten en koffie werd geserveerd. Het is stil rondom ons monument. Het comité tot oprichting heeft haar taak of ficieel neergelegd en het monument over-7 gedragen aan de Burgemeester. Een nieuwe groep mensen, die niet de naam comité willen dragen, heeft zich aangeboden en zal het werk voltooien. In deze groep zouden zich o..m bevinden de heren Stroband, J. Kruyff, W. Kerkhoff, H. J. Berghege en P. de Vries. Inlichtingen hieromtrent werden ons ver der niet verstrekt, zodat we de inwoners van Soest niet kunnen inlichten. Op Braamhage zouden grondboringen verricht zijn en er zou geconstateerd zijn, dat een geringe veenlaag de zandlaag be dekt, zodat er niet geheit behoeft te worden. Wat er verder gaat gebeuren weten we niet. Zaterdag hebben we de heer Kerkhoff de hand gedrukt. Hij is zoals men weet, di recteur van ons gasbedrijf, hetwelk hij meer dan 25 jaar met vaste hand en als zakenman heeft geleid. We hebben hem Zaterdag gefeliciteerd met zijn 50-jarig ambtenaars-jubileum. De jubilaris kwam als 15-jarige knaap en overheidsdienst en is er in gebleven, 50 jaren lang. Na dit jubileum komt zijn afscheid en wordt de gasman-Kerkhoff, burger-Kerkhoff. De Kleuterschool Soest-Zuid heeft haar school gerestaureerd. Op zichzelf niets bij zonders als dit niet gebeurd was door de ouders der kinderen, vrijwillig en belan geloos. Waarom de ouders van kleuterscholen in Soest zelf moeten timmeren en schilde ren Omdat de kleuterscholen een subsi die ontvangen, welke, zoals het spreek woord zegt, te weinig is om van te le ven en teveel om van te sterven. Een nieuw comité is gevormd ter viering van Koninginnedag. Het zal ons op 30 April een goede feestdag bereiden. De Sportweek vraagt eveneens onze be langstelling. Groots opgezet als vorig jaar door een Federatie-bestuur, dat in 1953 een schat van ervaring opdeed, zal ook deze Sportweek zeker slagen. Sport mensen, de hand aan de ploeg. Doch we krijgen ook nog Bevrijdings dag. Men tracht op die dag een muziek corps van het Canadese leger naar hier te krijgen, muzikanten van het leger dat Soest bevrijdde. De Bevrijdingsmars, een voetbalwedstrijd en gymnastiek-demon- straties zullen een vrije jeugd tonen in een vrij land. Neen, het is niet waar, dat ons V.V.V.- huisje dient tot rijwielstalling, al staat er ook vaak een fiets in de etalage. Laten we weer even eensgezind de han den ineen slaan. De autotocht voor Onze Ouden van Dagen is weer op komst. Het is een jaarlijks evenement geworden, waarnaar velen uitzien Niet alleen 70- jarigen en ouder die mee mogen, doch ook de vele automobilisten die mee willen, hebben weer heel veel zin in deze dag. Het ijverige comité organiseert weer dat het een lieve lust is, doch zolang geld nog de ziel van de negotie is, is er nog alle reden om de huis-aan-huis collecte, wel ke het comité mag houden, aan te be velen. Kom, laten we ook in dit opzicht de ou derdom eren. U begrijpt wat we bedoelen. Zorg Uw portemonnaie bij de hand te hebben. Vorige week hebben we de hand van Mej. R. Westra geschud. Zij is een van die mensen, die onopvallend veel werk heeft gedaan en Dinsdag haar 80ste verjaar dag mocht vieren. Mej. Westra was sinds 1900 verloskundi ge en heeft tot haar pensioen haar veel omvattende arbeid vervuld. Sinds 1922 was zij hier werkzaam als gemeente-ver loskundige, na gewerkt te hebben in de gemeenten Mijdrecht, Cothen, Nieuw- Vennep en Wijk bij Meppel. Friezin van geboorte heeft zij zich in Soest wel op haar plaats gevoeld. Zij is gedurende 27 jaar bestuurslid van de Chr. Vrouwen Bond en heeft vele jaren het Groene Kruis vanuit haar woning bestierd. Veel bloemen en fruit werd aangeboden en veel mensen waren er, die de vitale vrouw kwamen gelukwensen. JAARVERGADERING SOESTER TURNCLUB. Vrijdagavond kwam de Soester Tumclub in hotel „De Gouden Ploeg" in jaarverga dering bijeen, onder voorzitterschap van de heer J. J. v. d. Linde. Deze memoreerde in zijn openingswoord het feit, dat het een niet best turnjaar was geweest, daar er sinds Juni niet naar genoegen geturnd kon worden wegens be zetting en restauratie van de gymnastiek zaal. Nu de moeilijkheden zijn opgelost kan er weer naar behoren geturnd wor den. Het jaarverslag van de secretaris, de heer P. Ekel, meldde een ledental van 150 en een verlies van 50 leden. In het afgelo pen jaar heeft zich een herenafdeling ge vormd. Het jaarverslag van de penningmeester, de heer J. Spelt, memoreerde een batig saldo van ruim 400. Een bestuursverkiezing was noodzakelijk wegens het als zodanig bedanken door de voorzitter en de penningmeester, terwijl de commissaresse, Mevrouw Van Swiete- ring evenmin haar functie kan continu eren wegens emigratie. Als nieuwe tijdelijke voorzitter werd ge kozen de heer P. Ekel, terwijl het werd aangevuld en uitgebreid met 4 personen, die buiten de vereniging staan, n.1. de he ren M. Key, A. P. Lüschen, P. C. Floor en A. W. 't Lam. Het bestuur telde reeds als leden Mevrouw W. Schuyt, Mevrouw J. E. Hoogendoorn, Mej. E. C. Floor, Mevr. J. Lüschen en de heer T. Spelt. In de kascommissie werden benoemd Mevrouw Floor en Mevrouw Key en in de propaganda-commissie Mevr. J. Lü schen, Mevr. H. Floor, T. Spelt en P. 't Lam. De technische commissie werd gevormd door de heren J. J. v. d. Linde, B. v. d. Werf, P. 't Lam en Mej. F. Ronnenbergh. Het werkprogramma werd als volgt vast gesteld: 29 Mei Bondswandeldag van het K.N.G.V., welke in Soest zal worden ge houden. 24 Juni Trial-meet tussen de dames senio ren van de S.T.C., D.O.S.C. en de gymna stiekvereniging „Bilthoven". Verder zullen alle afdelingen van de S.T.C. worden voorbereid voor het afleg gen van de vaardigheidsproeven van het K.N.G.V., welke voorbereiding het karak ter van een onderlinge wedstrijd zal heb ben. Voor de jeugd zal een filmavond worden gehouden. De Kringparade wordt dit jaar niet in Soest, doch in Bilthoven gehouden. De Soester Tumclub zal aan deze parade deelnemen. Het lesrooster werd gewijzigd, waardoor een betere verdeling van de leden over de beschikbare uren tot stand komt. ROSA SPIER MUSISEERDE VOOR DE JEUGD. Het 4e uur muziek voor de Ulo-leerlingen, hetwelk Vrijdagmorgen in Eemland werd gegeven, werd verzorgd door de bekende harpiste Rosa Spier. Zij begon haar programma het het stem mingsstuk „Herfststemming" van John Thomas en lichtte dit stuk toe, waardoor meer begrip ontstond voor de bedoelin gen van de componist. Uit de suite „Mijn Vaderland" werd ver volgens gespeeld „Moldau", geïnspireerd op de Boheemse volksmelodieën en waar in men de rivier de Moldau op zijn loop naar Praag kon volgen. Rosa Spier vertelde haar gehoor hoe de harp reeds 3000 jaar voor Christus bij de Egyptenaren in gebruik was en pas 2000 jaar later grotere bekendheid kreeg. Zij toonde hoe de moderne harp veel ver beteringen had ondergaan voor het in strument was, wat het nu is. Een rijke geschiedenis heeft de harp achter zich en het instrument maakte een bloeipe riode door in de Middeleeuwen, toen de troubadours zich ervan bedienden, waar na het in de 18e eeuw in verval geraakte. VOORJAARSEXCURSIE NED. VROUWEN ELECTR. VER. Met twee volle bussen trok de Vrouwen Electr. Ver. naar Schiphol. Als altijd was het een imposant gezicht de grote vlieg tuigen te zien neersstrijken. Na een kop je kofie gedronken te hebben ging de tocht door de nieuwe wijken van Am sterdam-West waar grote flatgebouwen doen denken aan een wereldstad. Daarna naar „Amstelflora". Daar is het in één woord een sprookje. Wat daar bij een gebracht is door onze kwekers grenst aan het ongelooflijke. Men ziet er werkelijk bollenvelden, bloei ende seringen, kersenbloesem, screlitzia's, antherium, anjers, cyclamen enz., als mede een prachtige inzending van de Hortus, o.a. de Mammoeth Cathleya, één der grootste exotische bloemen. Artis met agaves en aloës en niet te vergeten een aantal vogels, die juist hier zo'n bijzon dere noot geven. De sierlijke flamingo's en felkleurige ara's voelen zich goed thuis in deze weelde van kleuren en geu ren. De prachtige fontein met de begeleidende muziek, waarop de stralen als het ware dansen, is zeer indrukwekkend. Node namen de dames hier afscheid om naar het Doelen-hotel te gaan voor een mode-show. Beeldige toiletten, complets, strand- en avondjaponnen werden met bijpassende hoedjes en handschoenen ge toond. Het bestuur van de N.V.E.V. had alles in het werk gesteld om de leden een ge noeglijke dag te bereiden, waarin het ten volle is geslaagd. VOLKS-UNIVERSITEIT. Woensdagavond wordt door de Volks universiteit een filmavond gegeven over de redding van schipbreukelingen. Het in zee brengen van roeireddingssboten, het werken met een Wipper-toestel en de redding door middel van motorred dingsboten laat men op deze avond zien. Men zal tevens kennis maken met de hel den van de zeekust en het vernielende werk van de zee. DIERENBESCHERMING. In de maand Maart werd weer naarstig gebruik gemaakt van de diensten van de inspecteur. In de Sophialaan doolde een poes, die wild deed, gevaarlijk was en zich niet liet vangen. Door bemiddeling van de politie werd het beest, dat bovendien bevroren oren en een sterk ontvelde kop had, dood geschoten. Een opgevangen bosduif aan de Vosse- veldlaan was dusdanig met pokken be smet, dat vergassen de uitkomst was. Aan de Dorresteinweg bleken twee stuks hoornvee en een paard onvoldoende ge voederd te worden; de eigenaar kon niet méér geven. Familie sprong bij, doch niet van blijvende aard. Besloten werd het vee van de hand te doen. Poesen verdwenen aan de Koninginne- laan, terwijl één met een touwstrop om de nek thuis kwam. Op de vermeende da der zal, ook door de politie, worden gelet. In de Lindenlaan werd, mede door de hulp van de brandweer een poes uit de top van een boom gehaald. Een landbouwer aan de Birkstraat kreeg Abonn. per kwart, 1.85 - per post f 2.00 POSTGIRO No. 126156 Er is al door zoveel mensen, wel of niet met de wet in de hand, het nodige gezegd over het geval Anneke Beekman, dat ik het ook een keer meen te mogen doen. Ik meen dit te meer te mogen doen, daar ik van zeer nabij een soortgelijke geschie denis meemaakte, zij het met minder spectaculair verloop en met minder la waai. Al is het verdriet er om niet min der intens geweest. Een joods meisje was sedert 1942 onder gebracht bij een kinderloos echtpaar, dat het kind waren gaan beschouwen als hun eigen kind. Het begrip „eigen kind" was juridisch niet juist, doch zeer begrijpe lijk. Het meisje zag haar pleegouders als haar vader en moeder. Na de oorlog'bleek dat de ouders en alle familieleden van het meisje door de Hun nen waren vergast. Toen de vreugde over de bevrijding wat was geluwd, wilde de pleegvader de wet telijke weg bewandelen en trachten het meisje geadopteerd te krijgen. Wel wist hij, dat onze wetgeving geen adoptatie kent, maar hij meende in het belang van het kind te handelen door iets in deze richting te doen. Hierdoor schijnt iets in beweging te zijn gebracht, want een nare geschiedenis met een andere instantie be gon en het slot van een hele lange narig heid was, dat, op 'n voor de pleegouders onvergetelijke dag „hun kind" door ver tegenwoordigers van die instantie werd weggehaald, om het kind verder op te voeden in een door haar geboorte „meer passend religieus milieu". Het verdriet van deze, nu weer kinderlo ze mensen, te beschrijven, zal ik U be sparen, doch het leed aan dat kinderziel tje aangedaan is naar mijn overtuiging nog veel erger, na de haast 8 jaar, dat dit kind bij „haar ouders" was. Ik ben er van overtuigd, dat, wanneer men het kind had laten kiezen, zij geen moment geaarzeld zou hebben. Het ar gument, dat een minderjarig kind niet kan en mag kiezen is waanzin en kan al leen maar opkomen in hoofden van meer derjarigen, die een kind door geheel Eu ropa achtervolgen en opjagen. Met Anneke Beekman staat hetzelfde te gebeuren als in het mij bekende geval. Misschien een juridische juistheid, maar een onmenselijke wreedheid. H. OEKMAN. Wellig erkende schoonheidsspecialist. Alleenverkoop voor Soest 1 van dc „PHEB.EL" Schoonheidsproducten en Antiroos Shampoo. Dameskapsalon I. KOPPEL Brsamweg 84 Soett-ZuTd- Telefoon 2045 een aanwijzing tot betere verzorging van zijn kettinghond. Controle werd verder ook uitgeoefend op door het asyl afgegeven honden en het onrechtmatig zoeken naar kievitseieren, terwijl bemiddeling werd verleend bij het opsporen en weer terugbezorgen van vermiste honden en katten. BIJZONDER KERKCONCERT. Hedenavond wordt in de Oude Hervorm de Kerk een kerkconcert gegeven, dat geheel is gewijd aan werken van een componist, wiens oeuvre steeds meer in het licht der belangstelling komt te staan, n.1. Heinrich Schütz. De medewerkenden zijn Gerdine v. d. Zee, sopraan; Henny Postma, alt; Gert Hendriksen, bas; het Soester Cantate Koor; leden van de Muziekkring „De Cantorij", n.1. Loek Schuddeboom, so praan-blokfluit; An Bos, alt-blokfluit; Wim Meybaum, tenor-blokfluit; Harm Muller, basblokfluit Mies Gardien, ve del; Leo Rooke, clavecimbel. Uitgevoerd worden koorwerken (o.a. het Magnificat) en Geistliche Konzerte voor solostemmen. Het geheel staat onder leiding van Maar ten W. Kooy.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1