BLOUSES Het Modehuis VENEMA Gratis DE V.V.D. BEOOGT, Lijst 5. Rondom de H-bom. DAMESBLOUSES 9.75. ROKKEN Hoppenbrouwers De H-bom. Westerling sprak over Indonesië. SOEST. -m f|j]jOR6EL5E PIANO'S^ STEMMEN OMBOUWEN Locomotief fUGERS RIJWIELEN Wim van Boxel. dat de provinciale huishouding wordt gevoerd als de eigen huishouding, dus met zorg en overleg. IN DE HOEK. ALLEEN BIJ ONS! Bruine Heren Sport schoen, Sticlitsche Schoenhuizen Autorijlessen Autorijschool D. Enge! VRIJDAG 9 APRIL 1954. 32e JAARGANG No. SOESTERffiÖURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrqdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Het ziet er naar uit, dat de ontploffing van de Amerikaanse waterstofbom, in het begin van de vorige maand nabij Bikini, niet alleen in letterlijke zin verder dra gende gevolgen heeft dan men er van had verwacht. De uitspraak van president Eisenhower op 24 Maart j.1., waarbij hij veronderstel de, dat „er iets moet zijn gebeurd, dat de geleerden verrast en verbaasd heeft", sloeg uiteraard op de letterlijke gevolgen, die de geleerden bij het experiment niet hadden voorzien. Tot deze gevolgen behoorden niet alleen, dat in totaal 379 personen, laten wij zeg gen: per vergissing in aanraking zijn ge weest met van de exploisie afkomstige radio-actieve stof, maar dat ook zo'n 16.500 pond vis radio-actief werd en dien tengevolge voor de consumptie zeer ge vaarlijk was geworden. Deze vis was, na dat men goed en wel had ontdekt wat er was gebeurd, reeds verkocht naar plaat sen, die over geheel Japan waren ver spreid. Wij zullen er wel nimmer achter komen, hoeveel mensen in werkelijkheid tenge volge van die H-bom-proefneming, die „de geleerden verrast en verbaasd heeft" tot menselijke wrakken zijn geworden, zo min als wij nauwkeurig weten, hoevelen er na ernstig lijden na korte of langere tijd aan de gevolgen van het experiment overleden. De „verrassing en verbazing" der geleer den heeft er voorlopig toe geleid, dat de gevaarlijke zone rondom het proefterrein van Eniwetok en Bikini van 150.000 tot niet minder dan 800.000 vierkante kilome ter is uitgebreid. Daarbuiten is het ter rein dan veilig, voor zover de heren niet wederom voor een verrassing komen te staan. Voor het overige wordt over een en an der niet gesproken. Van een onderzoek naar de verantwoordelijkheid dergenen, die voor deze \vereld-„verrassing" hebben gezorgd, vernemen wij niets. Om het eens populair te zeggen: deze gro- de stommiteit wordt niet in het openbaar onderzocht. O ja, binnenskamers zal er wel een hartig woordje over gesproken worden misschien wel „op hoog ni veau" maar alles wat met de atoom- en H-bommen samenhangt, verdraagt geen publiciteit in het belang der in ternationale veiligheid Gelukkig ziet 't er naar uit, dat de wereld daar zonder meer genoegen mee zal ne men. Zo heeft de vroegere premier Attlee in het Britse Lagerhuis een motie inge diend, welke werd aangenomen, waarin hij zegt, dat het wereldgevaar dat in de waterstofbom sluimert, er toe noopt, on middellijk stappen te doen tot het bijeen roepen van een conferentie tussen Eisen hower, Malenkof en Churchill. De premier van India, Nehroe, verzocht Rusland en Amerika een overeenkomst te sluiten om onmiddellijk op te houden met de H-bom-experimenten, zelfs al zou een verbod voor het produceren en op slaan van waterstofbommen meer uitvoe rige overeenkomsten verlangen. Nu heeft Churchill in het Lagerhuis reeds verklaard, dat er „niets ter wereld is, dat onze gedachten meer beheerst dan de se rie enorme problemen en gevaren, die ver bonden zijn aan de waterstof- en atoom bommen, doch dat het nog moeilijker zal blijken, ze al te schaffen. „Voorts meent Churchill, dat van een internationale be wapening (waarom niet: ontwapening?) eerst dan sprake kan zijn, als alle partijen bereid zijn, internationale controle op haar eigen grondgebied toe te laten, zo dat dan op de naleving van een mogelij ke overeenkomst terdege kan worden toe gezien. Ook uit Japan komen stemmen om 't ex perimenteren met de H-bom te beëindi gen. In de eerste plaats van de vishande laars, omdat de bevolking er geen vis korte mouw trubenijs kraagje prima poplin 6 kleuren wollen jersey 19.75 wollen kamgaren 20.75 Van Weedestraat 44 Naast de apotheek. Het bezit van de H-bom geeft een veilig gevoel. (Vice-president Nixon.) Weet je wat zo prettig aandoet, Juist in deze nare tijd, Waardoor ik gerust ga slapen Dat is 't gevoel van veiligheid. Och, er waren wel eens dagen, Dat het niet zo veilig was, En dan lag de halve mensheid Slapeloos op haar matras. Nee, dat is nu heel wat anders Zo heeft Nixon ons gezeid „Het bezit van A- en H-bom Dat verhoogt de veiligheid." Daarom kruip ik elke avond Gerustgesteld in 't echt'lijk bed En zeg telkens: „Zo'n atoombom at is toch maar je-van-het". Is ik 's morgensuitgeslapen, an mijn warme bed uit kom, het eerste wat ik denk weer: "e boffen toch maar met zo'n bom". arals we .zónder zouden zitten, s 't me toch wel net zo lief, nt één onveilig; vuiligheidje ik benradJo-actief. meer durft eten. Hierbij sloot zich het drie milloen tellende Japanse algemene vakverbond aan. Het land heeft voorts de Verenigde Naties gevraagd internationale controle op de atoomenergie in te stellen en het gebruik van atoomwapens te ver bieden. In figuurlijke zin opgeschrikt door datgene wat de geleerden „heeft ver baasd", wordt de stem van de niet-geleer- de wereld nu tenminste gehoord. Laten wij slechts hopen, dat die stem door dringt tot de machthebbers in Amerika. Laat men zich daar niet verbeelden, dat de Amerikanen en zij alleen die H-bom „hebben". Het kon wel eens eenzelfde vergissing zijn als met de atoombom. Op bedreiging wordt nu eenmaal geen ge lukkige gemeenschap gefundeerd „Hartelijk dank voor Uw komst", zei Raymond Westerling, de ex-kapitein van het Kon. Nederlands Indische Leger, toen hij door een nagenoeg volle zaal Maan dagavond in „Eemland" met applaus be groet werd. Het is voor de 116e maal sinds Augustus 1953 dat ik voor een volle zaal mag spre ken, zei de heer Westerling en hij conclu deerde daaruit, dat de goede geest nog lang niet is uitgestorven, zoals wel eens beweerd wordt. Te lang is er gezwegen en het is ten hoogste tijd, dat het Nederlandse volk wordt ingelicht over wat er in Azië ge beurt, waarover sommige groeperingen door hun partijbladen niet worden inge licht. Spr. wilde geen felle critiek op het ver leden uiten en geen scheldpartij ontkete nen. Dit heeft geen nut, want wie kort geleden onze vijanden waren zijn thans onze bondgenoten, aldus spr. Spr. zei, dat de wereld in twee kampen is verdeeld: de democratische en de com munistische. Kleur bekennen tussen deze twee uitersten is eeen kunst, doch be langstelling is nodig voor het probleem, hoe onze nationale belangen te verdedi gen, waarvoor een grote eenheid van ons volk van belang is. In Z.-O. Azië en Indonesië, aldus spr., zijn gebeurtenissen op komst, die beslissend zijn voor de gehele wereld. Het toeval wilde, dat spr. het begin van deze ge beurtenissen heeft gezien. Wat men thans leest over de gebeurtenissen in Indone sië is de stelselmatige uitvoering van de plannen, welke in 1946 werden opgesteld. „Ik ben geen avonturier" zei spr., doch Lk heb liefde voor chronologische gege vens. De heer Westerling verklaarde documen ten te hebben gezien, die nooit bekend zijn gemaakt en zei, dat de proclamatie van Soekarno in 1945 niet door Soekarno was opgesteld, die zich toentertijd schuil hield, bang voor zijn berechting als colla borateur met de Japanners, Soekarno werd door communistische stu denten gedwongen president te wórden en de beruchte proclamatie uit te vaardi gen, welke door Sharifoedin was opge steld. Spr. heeft in 1947 een hooggeplaatst over gelopen officier uit de omgeving van. Sha rifoedin verhoord en deze deelde mede, dat Sharifoedin kort na de capitulatie van Japan een koerier uit Moskou had ontvangen, die instructies uit Moskou bracht. Hierin stond o.m., dat de vrijheid van de Repoebliek Indonesia afgedwongen moest worden, dat de feodale staten geliqui deerd moesten worden en dat er Marine- en Luchtbases gevormd moesten worden op 5 plaatsen van de archipel, in Austra lisch en Nederlands Guinea, alsmede op de Philippijnen. Een rapport over deze inlichtingen werd door wijlen Generaal Spoor bij de bevoeg de autoriteiten ingediend en daar zei men: „te fantastisch om waar te zijn". Deze waardevolle gegevens gingen de doofpot in, tegen de pogingen van wij len generaal Spoor in. Spr. voerde zijn gehoor terug naar de gebeurtenissen sinds 1945. De communis tische eenheden kregen na de capitulatie het bevel zich om de vlag van de Repoe bliek te scharen. Op 24 December 1945 kregen zij de wapens van de Japanners, door welke wapens duizenden van onze jongens zijn gevallen. Op 1 Februari 1946 werd officieel een Volksfront opgericht met als leider Sharifoedin en de beruchte Tan Malakka. Dank zij de bescherming, die men van onze bondgenoten kreeg, werd het eerste punt van de Moskouse instructie uitgevoerd, n.l. de afdwinging van de vrijheid van de Repoebliek. De P.N.I. (De Indonesische Nationale Par tij) en de Masjoemi verwierpen het voor gestelde contract van Lingadjatti, doch de communisten dreven het door en daarme de werd de souvereiniteits-overdracht be spoedigd. Daarna volgden brandstichting, infiltra tie, terreur en ontvoeringen,waardoor de besturen van de Feodale staten geïntimi deerd werden. In 1948 viel de troep van Westerling een rondschrijven in handen, uitgaande van het kabinet van Soekarno aan zijn Minis ters, waarin het aftreden van Van Mook werd aangekondigd, namen van Duitse en Japanse vrienden werden genoemd en waarin de overeenkomst van Lingadjatti voor waardeloos werd verklaard, daar de DE GROTE MODE WIT PIQUé CARRé v a. 6.95 POPLIN, diverse kleurenv.a. 8.75 TOILLE NOPPé, div. kleuren v.a. 10.50 TOILLE UNIE, div. kleuren v.a. 10.75 WOLLEN YERSEY diverse kleuren v.a. 15.50 SWEATERS, zeer sportief, diverse kleuren v.a. 10.50 Ook in ROKKEN brengen wij U een mooie sortering. Prima Kamgaren v.a. 15.75 STEENHOFFSTR. 15 TELEF. 2132 ondertekenaars van Indonesische zijde geen volmacht tot ondertekenen hadden gehad. Hierin werd ook de familie Roosevelt (pre sident van Amerikaf) beschuldigd van opiumhandel. Ook dit document was waardeloos volgens de bevoegde autoriteiten en het moest worden vernietigd. Het zou een prachtige troef geweest zijn in onze handen bij de Ronde Tafel Con ferentie. Twee z.g. communistische opstanden wer den daarna door Soekarno onderdrukt. De slachtoffers waren echter geen commu nisten, doch Feodalen. Met geweld werden na de souvereiniteits-overdracht de Feo dale staten door Soekarno vernietigd. Ka pitein Abdul Azzis (een oud-Soestenaar Red.) vond belangrijke documenten hier omtrent, waarvan spr. afschriften had. Daarin kon men lezen, dat zeer voorzich tig te werk gegaan moest worden tot het uiteindelijke doel bereikt zou zijn. In andere buitgemaakte documenten stonden de namen van hen, die de Sultan van Djokja later hebben afgezet. We droegen Indonesië over onder druk van het buitenland: Amerika, Australië en Engeland. Spr. besprak hierna de waarde en het belang van de Indische archipel in het wereld-geheel. Men moet zich eens in denken wat er gebeurt als Indonesië com munistisch is. Dan is het een groot vlieg- dek-moederschip in de Indische Oceaan en is er een belangrijke pilaar in Z.O. Azië verdwenen. Dan zullen meerdere werelddelen en landen als slachtoffer vallen. Australië zal de eerste zijn. Daarop houdt het gele ras thans reeds zijn blik gericht, omdat de steeds uitbreidende bevolking land vergt. In Indië zullen de communisten bovendien voedsel en brandstof voor hun legers vin den. Andere naties in het Oosten zullen ge makkelijk voor het communisme zijn te winnen, mede doordat zij de wapenstil stand in Korea zien als een nederlaag voor het Westen. Amerika en de U.N.O. waren volgens spr. kortzichtig geweest. President Rhee van Korea zag het beter, evenals Generaal Mac Arthur. Die wensten de Russen en Chinezen terug geworpen te zien tot in Mandsjoerije. Wanneer dit gebeurd was, dan was het prestige van de Westersen in Azië verhoogd. Korea bood aan de gealli eerden de kans hun prestige op het oude peil te brengen. Nu kreeg Moskou de winst en Wysjinski heeft het zijn tegen standers gezegd: U was niet in staat de Noord-Koreanen in het gebergte terug te drijven en hen uit te hongeren, zoals Rhee had beloofd. De vermindering van het prestige van Amerika was volgens spr. op zich niet zo erg, doch 't beïnvloedt millioenen Aziaten en wordt een ernstige bedreiging voor alle kleine naties, waaronder ook ons land. Alle UNO-oplossingen zijn trouwens een mislukking geworden. In plaats van het communisme tegen te houden werd het in de kaart gespeeld. Nu er in Azië be slissende gebeurtenissen op komst zijn, zien we niets, waaruit blijkt, hoe het Wes ten het gevaar zal keren. Spr. wees op de conferentie, welke in Azië heeft plaats gehad, waarop door Moskou is bevolen, dat alle communisti sche acties gebundeld worden in één in ternationale communistische strijdmacht van één millioen mensen, waaronder een 500.000 chinezen. De andere 500.000 wor den elders gerecruteerd, waardoor het kan gebeuren, dat wij in de toekomst zullen knokken tegen onze eigen landgenoten. Thans is de situatie zo, zei spr., dat China geen overwinning afdwingt in Indo-Chi- na, doch men houdt de Fransen uitputtend bezig. De Chinezen zullen vermoedelijk Birma binnen vallen en als zij Rangoon bezetten, hebben zij een sleutelpositie en genoeg rijst voor hun troepen. De Franse strijdkrachten komen dan in een tang positie en is hun lot bezegeld. India zal dan worden bedreigd en vallen en ook Pakistan zal de indringer niet kunnen tegenhouden. Als we niet voorzichtig zijn zal Indonesië ook moeilijkheden geven. Soekarno moet volgens zijn instructies de Volksrepubliek uitroepen en reeds nu komen de Indone sische communisten van achter de scher men en bezetten belangrijke posities in de regering van Soekarno. Het P.N.I.-kabinet van heden valt zon der steun van de communisten en linkse groeperingen. Wat zal de oppositie van de Masjoemi en andere rechtse groepen doen om het noodlot van Indonesië af te wenden Spr. hoopte, dat het Westen zal inzien, dat de gemaakte fouten gecorri geerd moeten worden en niet millioenen mensen in de klauwen van de Russische Beer zullen vallen. „Steunt Ontredderde Staten" is de stich ting, welke vorig jaar Augustus in ons land in het leven werd geroepen en deze stichting wil de verslapping en de lethar gie van het Nederlandse Volk tegengaan. Wij kunnen even sterk zijn als wie ook en zeker als voor de oorlog, zei spr., die wees op de prestaties van de Nederlandse soldaat en de Nederlandse scheepvaart. Een krachtige eenheid van Nederland, on geacht politieke of religieuse overtuiging, is nodig. Niet aan Soekarno werd de souvereini- teit overgedragen, doch aan de Feodale Staten van Indonesië. Als wij nog enig ge voel van eigenwaarde bezitten, dan hel pen wij aan het herstel van deze Feodale staten. Deze staten kijken naar ons en vragen onze morele steun, opdat een ein de komt aan de schending van de mense lijke rechten van milloenen mensen. Australië wordt bezorgd en reageerde fel op een artikel in een Amerikaans dag blad, waarin stond, dat Nederland Guinea maar aan Japan moest geven als kolonie. Terwijl buitenlandse mogendheden over ons beslissen, wachten millioenen Indone siërs hun lot af, onder communistische dictatuur. Zij hebben niet de moed en het doorzettingsvermogen om hun staatkun dige verlangens te bevredigen. Dat ver wachten zij van ons. Daarom heeft spr. de S.O.S. opgericht. 1 De Indonesische kwestie mag voor Neder- land geen afgedane zaak zijn. Bijna 350 jaar koloniaal bestuur legt ons verplich tingen op. Spr. deed een beroep om een eenheid te demonstreren in deze stichting, opdat er meer begrip bij de overheid en bij de UNO komt en 't mogelijk zal wor den de dreigende gevaren voor de gehele wereld af te wenden. Na de pauze behandelde Westerling vele vragen waarin hij o.m. de door hem in Indonesië gespeelde rol behandelde, zijn twijfel uitsprak over de natuurlijkheid van de dood van Generaal Spoor, de ge schiedenis van de zaak Arboudt belichtte vnz. ^e half twaalf eindigde deze bijeenkomst i' i werd Westerling met groot applaus ;itgeleide gedaan. Officiële Mededelingen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van G. A. Dorrestein, Beukenlaan nr, 5, Soest, om oen autosloperij op het perceel, gelegen aan de Dorresteinweg, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nummer 7067. te mogen oprichten, in werking brengen, en in werking houden, door hen voorwaar delijk is ingewilligd. JEUGD-NATUURWACHT OPGEHEVEN. De verleden jaar opgerichte Jeugd-na- tuurwacht, die, mede dank zij de mede werking van het gemeentebestuur, een groot aantal jeugdigen trok, heeft in haar huidige vorm niet voldaan aan de ver wachtingen. Vooral de geringe medewer king van de scholen achten de Jeugd-na- tuurwachtleiders bedroevend. Ér werd een filmvoorstelling gehouden en enige excursies georganiseerd, doch deze trokken onvoldoende belangstelling. Daarna is getracht door samenwerking met de Federatie van Buurtverenigingen een groter medeleven te verkrijgen, doch ook dit streven leed schipbreuk. Het comité van de Jeugd-natuurwacht heeft thans besloten de Jeugd-natuur- wacht in haar huidige vorm op te hef fen en het werk voort te zetten met een deel der Soester jeugd van 12 tot 16 jaar. •Het comité roept deze jeugd dan ook op, omdat zij liever een kleine groep werke lijke, jeugdige natuurvrienden heeft, dan c!e grote massa van de jeugd, die zich in hoofdzaak om het insigne aansloot. Opmerkelijk acht het comité de toestand ie Soesterberg, waar met medewerking i an de schoolhoofden de jeugd-natuur- ♦.acht goed werk doet en aldaar in haar huidige vorm blijft bestaan. De oproep aan bovenbedoelde jeugd, waarvoor men een advertentie in dit blad aantreft, geldt dan ook alleen voor de jeugd van Soest. WERK VAN BOB LOKHORST NAAR PARIJSE TENTOONSTELLING. Door het Comité Uitwisseling Kunstschil ders (Nederland-Frankrijk) werd van on ze plaatsgenoot, de kunstschilder Bob Lokhorst, uit enige van zijn ingezonden werken naar een tentoonstelling in Den Haag, zijn. werkstuk „Les Aravis" door de Franse Commissie gekozen voor de expo sitie te Parijs, welke op 28 April a.s. ge opend wordt. Dames- en Herenkleermakerij Ontvangen de nieuwe Engelse Voorjaar- en Hofleverancier Zomerstoffen. F. C. Kuijperstraat 10 Telefoon 2803 KIESPIJN? -e Mijnhardt Kiespijnpoeders. Doos 50 ct. Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct. JAARVERGADERING DIERENBESCHERMING. Onder voorzitterschap van de heer P. M. Wijsmuller werd Maandagavond in hotel „De Gouden Ploeg" de jaarvergadering gehouden van de afdeling Soest van de Vereniging tot Bescherming van Dieren. De heer Wijsmuller, die de ere-voorzitter, de heer A. van Asselt, en het ere-lid, de heer 't Hart, speciaal verwelkomde, zei in zijn openingswoord, dat er in het afgelo pen jaar hard was gewerkt achter de schermen en 17 bestuursvergaderingen met overvolle agenda's waren gehouden. De districtsvergadering te Utrecht en de algemene vergadering te Eindhoven wer den bezocht. Uit het jaarverslag van de penningmees ter, de heer L. Mook, bleek, dat de finan ciën iets waren teruggelopen, daar het noodlijdende asyl de afdeling een bedrag van rond 850,had gekost. De secretaris, de heer H. P. Kok bracht een uitgebreid jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het ledental nog steeds groeien de is en thans 625 bedraagt. WUflN TUI NIEUWEWEG 103 VHIl IUL TELEFOON 2968 KERKSTRAAT 3 SOEST-TEl.2030 De heer Mook gaf hierna een verslag over het asyl over 1953. In dit verslag werd ge memoreerd, dat Mevrouw Ten Haaf, de asylhoudster, per 1 Juni ontslag was ver leend, wegen slechte verstandhouding met de inspecteur, de heer A. Lankamp. De heer Lankamp werd toen asylhouder met de heer Baars als assistent. Ook dit le verde niet het gewenste resultaat op, met het gevolg, dat de heer Lankamp per 1 Augustus zijn ontslag indiende en weer werd opgevolgd door Mevrouw Ten Haaf. De hokken zullen worden vergroot en er zal een behandelingsruimte worden ge bouwd ten dienste van de dierenarts, op dat er wekelijks een polikliniek zal wor den gehouden. Het gebruik van dit asyl liep iets terug. Waren in 1952 410 dieren in het asyl voor korte of langere tijd ondergebracht, in 1953 bedroeg dit aantal 251. Ook het aan tal verpleegdagen liep van 3830 tot 3101 terug. In 1953 werden er 134 zwerfdieren in het asyl binnengebracht, t.w. 99 honden en 35 katten. De honden brachten 1876 da gen in het asyl door, de katten 549 dagen. In 1953 werden 117 dieren als pension-die- ren aan het asyl toevertrouwd, 87 honden en 30 katten. Met elkaar brachten de hon den 470 en de katten 306 dagen in het tij delijke verblijf door. De zwerfdieren brachten gemiddeld 18 dagen in het asyl door, honden gemiddeld 19 en katten 13 dagen. De pensiondieren bleven gemiddeld korter, n.l. respectie velijk 5 dagen en 10 dagen met een ge middelde .van 7 dagen. Van de zwerfhonden kan het langste ver blijf worden genoteerd, n.l. 120 dagen. Bij de zwerfkatten was dit 77 dagen. De verwachtingen voor 1954 waren niet ongunstig, want de eerste drie maanden van 1954 gaven blijk van een belangrijke opleving. Bij de bestuursverkiezing werd de aftre dende heer W. F. H. Tabernal herkozen. Uit de bestuursmededelingen bleek, dat de jeugdafdeling „De Kievit" a.s. Zater dagmiddag in het Oranje-Hotel vergadert. Deze jeugdafdeling is van 53 tot 81 leden uitgegroeid. Op Dierendag zal voorts een bazar wor den georganiseerd. Wegens onverwacht vertrek uit Soest stelde de heer L. Mook zijn functie als penningmeester beschikbaar. De 'heer J. v. d. Berg werd voor deze functie be noemd tot de eerstvolgende ledenverga dering. ACCORDEONS GUITAREN OF MANDOLINES Wanneer U zich nog heden opgeeft voor een onzer populaire cursussen in het bespelen van bovenstaande instrumenten, ontvangt U bij de aanvang der cursus een pracht in strument in bruikleen en wanneer de cursus ten einde is, is dit instru ment Uw eigendom. Lesgeld voor cursus accordeon 3.50 per week. Cursus guitaar en mandoline 2.50 per week. Inlichtingen en aangifte dagelijks. MUZIEKHANDEL en MUZIEKSCHOOL Molenstraat 9, Soest, tel. 2272 BOUWWERK GEGUND. Architect Schaatsbergen alhier heeft de bouw van een blok van vier midden standswoningen met garage aan de Os- sendamweg gegund aan de heer G. H. v. d. Berg alhier, voor de som van 63.300.-. De firma v. d. Berg was de laagste in schrijver bij de openbare aanbesteding. HUMANITAS. Voor een aandachtig gehoor hield Maan dag de heer Hutte, reclasseringsambte- naar van het Centraal Genootschap, voor Humanitas, de vereniging voor maat schappelijk werk op humanistische grond slag, een lezing over zijn werk. Na een inleiding, waarbij aandacht werd besteed aan de geschiedenis van de reclas sering, schetste spr., toegelicht met vele voorbeelden uit de praktijk, welke moei lijkheden verbonden zijn aan dit mooie werk. Hij liet duidelijk uitkomen, dat de reclasseringsambtenaar alleen dit om- Stemt daarom Woensdag 21 April a.s. op één der candidaten van Lijstaanvoerder is Dr. Kappeyne van de Coppello. U zult niet kunnen zeggen, dat ik het laatste jaar erg heb doorgezaagd over In donesië en alles wat daaraan voor ontel bare Nederlanders vast zit. Aanleidingen om er hoekjes over te schrij ven waren er te over, daaraan ligt het dus niet. Al is ook het inzicht van de Nederlan ders ten opzichte van de Indië-affaire ra dicaal anders dan b.v. in 1949, er was toch moeheid te bespeuren in het aan horen van al die trieste verhalen, die bij duizenden te leveren waren. Dat ik er nu toch nog weer op terug kom vindt zijn oorzaak in het volgende Toen een Indische Nederlander, vroeger in zijn omgeving een man van aanzien en nu al blij met een zit-slaap-eetkamer met gebruik van keuken, in zijn verontwaar diging zijn nood klaagde aan een Soester, kreeg hij te horen „ach, jullie Indisch gas ten altijd". Deze Soester, die zich vorig jaar tijdens de Watersnoodramp nogal verdienstelijk had gemaakt bij goederen inzameling en collecten, kreeg toen een onaangenaam commentaar te horen, waar hij m.i. overi gens om gevraagd had. Onze Indische Nederlander ging verge lijkingen maken en die vielen onprettig uit. De Nederlandse oorlogsslachtoffers kregen toch tot het laatste stuk getrilde ruitje vergoed. Via schadeboekjes hebben verschillenden zich kostelijk kunnen in richten. Toen wij vorig jaar de waterramp beleefden, kwam heel Nederland in het geweer om de materiële ellende te leni gen. De huizen werden opgebouwd, de landerijen in orde gemaakt, het huisraad vergoed enz. enz. en de totale schade van ongeveer een milliard nam de regering reeds bij voorbaat op zich. Zo hoort het trouwens. Daar behoeven de Zeeuwen en anderen heus geen dank U wel voor te zeggen. De Indische Nederlander wordt echter als een vervelend mannetje beschouwd, wanneer hij over zijn verliezen spreekt. Verliezen, die hoog uit gaan boven alleen maar materiële schaden, daar, in de mees te gevallen, de bestaansmogelijkheid van deze mensen tot in de wortel is weggeno men en zij in zeer veel gevallen nu van de „steun" afhangen. Over dit laatste zult U hen niet in de eerste plaats horen klagen, want al heb ben zij vaak lang onder de tropenzon ge lopen, gek zijn ze daarom nog niet en ze begrijpen best, dat zij op een grote hoop zijn gegooid, waaruit het moeilijk sorte ren is. Wat hen wél dwars zit is, dat, wanneer zij over een redelijke vergoeding spreken, 'n vergoeding overigens, di:> her. velgens Koningin Wilhelmina zou worden gege ven, onze huidige regering, die zo ruim van opvatting is tegenover andere slacht offers, nu er met allerlei spitsvondighe den onderuit tracht te komen of er zeer minimaal aan wil voldoen. H. OEKMAN. Een dure schoen voor weinig geld. allernieuwste model,,' origineel handwerk, np prima boxcalf. Soesterbergsestraat 30 Tel. 2454 vangrijke werk niet behoorlijk kan ver richten, zonder hierbij steun te ontvan gen van belangstellenden. Ook voor de gemeente Soest zijn enige toezichthouders(sters) nodig, personen dus, die na een korte scholingscursus, be reid zijn reclassanten na ontslag uit de gevangenis bij te staan. Gedipl. A.N.W.B. Bonds-instructeur. Nieuweweg 97 Telefoon 2543 DENK OM PRIJSAANDUIDINGSBESLUIT. Soester winkeliers krijgen regelmatig be zoek van Rijks-controleurs, die verbalise rend optreden tegen hen, die niet vol doen aan de bepalingen van het prijsaan- duidingsbesluit. De voornaamste bepalingen laten wij ten gerieve van de middenstand hieronder volgen. Een ieder, die als kleinhandelaar of in andere hoedanigheid in de kleinhandel voedings- en genotmiddelen, textiel of le derwaren ten verkoop aanbiedt, is ver plicht deze waren te prijzen. Het prijzen dient te geschieden onder ver melding van de kwaliteits-aanduiding en verkoopseenheid, zoals die in de handel gebruikelijk zijn. Het prijzen moet duidelijk zichtbaar en leesbaar geschieden. Bij waren, welke in etalages en uitstalkasten, binnen of bui ten de winkel, of verkoopruimte uitge stald worden, door het aanbrengen van 'n prijskaartje. Bij waren, welke voor onmiddellijke ver koop gereed gehouden worden, doch niet zichtbaar zijn uitgestald, hetzij door de goederen of hun verpakkingen of voor werpen waarin zij worden bewaard, van een desbetreffend opschrift of prijskaartje te voorzien, hetzij door prijslijsten op te hangen of ter inzage neer te leggen. Bij waren, welke door middel van mon sterverzameling worden aangeboden, het zij door op elk monster een prijskaartje aan te brengen, hetzij door aan elke mon sterverzameling een prijsopgave aan de opgenomen monsters te hechten. Indien behalve de verlangde prijzen nog toeslagen of andere kosten in rekening worden gebracht, dient dit bij de prijzen te worden vermeld.

Soester Courant | 1954 | | pagina 1