Vrijheid en Democratie Lijst 5. m Opening TUM&fui Met Pasen een Grundig Radio gratis. %cuibcluie,M e UeMjulde, Werk in eigen land. ÖAcuije Hotel Kiest voor Dr. Kappeyne van de Coppello. H. GRIFT Zn. FUGERS Meningen van onze lezers. ©iue&i vuux SOEST. vt IN DE HOEK. Ueuii, hel (kan nog, gedurende de Paasdagen gratis en zonder ver plichtingen op proef kunnen geven. DINSDAG 13 APRIL 1954. 32e JAARGANG No. 29. SOESTERll OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK - BUBEAU VOOB REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTBAAT 35 TELEFOON No. 2566 Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.0 POSTGIRO No. 126156 De stoere kompels, die hun beste krachten geven aan 't kolenfront in Zuid-Limburg, zijn beslist geen liefhebbers van het witte boord. Zij zijn realisten, die begrepen heb ben, dat het beter is met zwarte handen en een vuil gezicht een goed stuk brood te verdienen, dan 'n kommervol bestaan te leiden met een witte boord. Zij schuwen de arbeid niet in de duistere mijn, want zij weten hoe belangrijk deze is voor ons land en voor hun gezinnen. Toch zijn er nog velen, die van het ondergrondse werk in de mijnen worden weerhouden, omdat zij te veel gehecht zijn aan „schoon" werk of er zich voor schamen bij het werken een paar zwarte handen en een zwarte- pieten-snuit op te lopen. Maar weegt het bezwaar van het afgevende kolengruis wel op tegen de voordelen, die het werken in de mijnen biedt? Het mijnwerkersberoep houdt immers kansen in voor goed en zelfs ruim verdienen, als men daarbij de ar beidsvoorwaarden in andere industrieën vergelijkt Het tekort aan mijnwerkers. Het zal duidelijk zijn, dat er nauw ver band bestaat tussen de productie van de mijnen en het aantal ondergx-ondse arbei ders. Blijft de productie aan de lage kant, dan is er sprake van onderbezetting van het ondergrondse personeel. Is de produc tie hoog, dan wijst dit op voldoende mijn werkers. Sinds ons land verlost werd van de Duitse overheersing heeft in de Lim burgse mijnen een constant gebrek ge heerst aan ondergrondse arbeiders. Met alle middelen heeft de mijnindusti'ie er dan ook steeds naar gestreefd bij de ar beidende bevolking van ons land interesse te wekken voor het mijnwerkersberoep. Daarom is thans een wervingsactie gaan de, waarmede beoogt wordt de onder grondse bezetting op te voeren met rond 1000 man. Het is voor de Zuid-Limburgse mijnen geen moeilijke taak dit aantal on- dergronders voor de mijnen te werven. Slechts enkele oproepen in het buitenland zijn nodig, om mijnwerkers van allerlei na tionaliteiten naar het Nederlandse kolen- front te trekken. Het is immers tot ver over de grenzen bekend, dat de sociale voorzieningen en het gevarenrisico in on ze mijnen zeer gunstig afsteken bij die in het buitenland. De directie van de staats mijnen wenst echter geen buitenlandse werkkrachten in dienst te nemen, zolang voor vele Nederlanders, die elders moeilijk aan de slag kunnen komen, in de mijnen goede kansen zijn. Het is echter zaak, dat de arbeidende bevolking van ons land, de kansen in de mijnindustrie weet te benut ten. De trek naar de mijnen. Ofschoon de kolenwinning in ons land een bij uitstek nationale industrie is, heeft de ligging van onze mijnen in Zuid-Limburg tot gevolg gehad, dat zeer veel Limbur gers in deze tak van industrie hun werk hebben gevonden. Maar het Limburgse ge west heeft niet genoeg arbeidskrachten kunnen opbrengen, om aan de mijnen een behoorlijke ondergrondse bezetting te ge ven. Daarom kwamen ook uit andere pro vincies arbeiders naar de mijnen. Tot deze „binnenlandse emigratie" heeft veel bijgedragen de overtuiging, dat in de mijnen kansen geboden worden, welke elders niet te vinden zijn. Enkele cijfers betreffende de niet-Lim- burgse werkers in de mijnen illustreren deze opvatting duidelijk. Uit Noord-Bra bant vonden 1493 arbeiders werk in de mijnen, uit Gelderland 774, Noord-Holland 458, Zuid-Holland 615, terwijl ook de noordelijke provincies Friesland, Gronin gen en Drente hun aandeel leverden met respectievelijk 572, 303 en 627 arbeiders. Daar ook in de mijnstreek woningnood heerst, vonden velen van hen niet direct gelegenheid met het gehele gezin naar de nieuwe woonplaats te trekken. In de loop der jaren zijn er echter zeer veel huizen gebouwd in de centra der mijnindustrie, zodat thans velen uit andere provincies met hun gezinnen in de mijnstreek wonen. Het werk in de mijnen is zwaar. Daarom is het een eerste vereiste, dat zij, die beslui ten als mijnwerker te gaan werken, be schikken over 'n goede gezondheid. Iedere man tussen de leeftijd van 18 tot 30 jaar, die kan voldoen aan de volgende normen, kan zich melden voor het mijnwerkersbe roep: een goede lichamelijke ontwikke ling, gezond hart en sterke longen, goede functie der ledematen, scherp gehoor en goede ogen. Zij, die een bril dragen, komen niet in aanmerking. Daarnaast zijn nodig een sterk verantwoordelijkheidsbesef, aan passingsvermogen, kameraadschapsgevoel en een flinke dosis doorzettingsvermogen. Wie niet bang is voor het zwarte kolen stof in de mijn, kan zich voor ondergronds werk aanmelden bij een Gewestelijk Ar beidsbureau, of een plaatselijk bijkantoor daarvan. Officiële Mededelingen. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de ge meentesecretarie, het kantoor van de ge meenteontvanger, de hulpsecretarie te Soesterberg en de kantoren van de takken van Dienst op Vrijdag 16 April (Goede Vrijdag) en Zaterdag 17 April a.s. de ge hele dag voor het publiek gesloten zullen zijn. De Ambtenaar van de Burgerlijke Stand zal op Zaterdag 17 April a.s. voor dringen de gevallen zitting houden van 9.30 tot 10.30 uur v.m. (ingang aan de achterzijde van het gemeentehuis). Tevens wordt bekend gemaakt, dat op die dagen geen as en vuilnis door de vuil- nisdienst zal worden opgehaald. SOEST EN ZIJN NATUURSCHOON. Het zal elke oprechte Soestenaar niet onbe kend zijn, dat onze gemeente in de laatste jaren een steeds toenemende betekenis heeft gekregen als toeristenplaats en va- cantieoord en dat zulks zonder twijfel te danken is aan zijn centrale ligging en niet in het minst aan zijn rijke natuurschoon. Dit verschijnsel biedt gedurende de zo mermaanden een aangename afwisseling in de eigen sfeer van onze plaats en brengt - last but not least - een duidelijk merk bare stijging in de omzet van onze zaken en winkelbedrijven te weeg. Vraagt men een vacantieganger waarom hij juist Soest boven andere plaatsen heeft verkozen, dan luidt het antwoord om de mooie natuur, de bossen, de heide, de duinen en wat al niet meer. Teneinde dit kostbaar bezit blijvend te behouden, zal er een zekere concurrentie moeten worden gevoerd met andei-e plaatsen in de omgeving, welke even mooi gelegen zijn en aanlokkelijke voor waarden voor toeristen en vacantiegan- gers bieden. Doch helaas heeft onze gemeente in dit verband met een min of meer ongunstige factor te kampen en wel met het feit, dat steeds meer bos- en heidegrond van een waarschuwend „Verboden Toegang" wordt voorzien. Voorzover dit particuliere grond betreft kan men zich de gedachtengang van de respectievelijke eigenaars enigermate voorstellen. Immers, niet altijd wordt door het natuurminnend publiek eenzelf de norm in acht genomen t.o.v. de natuur. Is daarentegen aan bovengenoemd verbod nog toegevoegd: „Militair terrein", dan slaat velen een niet ongegronde schrik om het hart. Het blijkt n.1. maar al te vaak, dat het „militaire publiek" van bedoelde norm al zeer weinig begrip heeft. Men schijnt meer dan de helft van onze kostbare bos- en heidegrond door middel van tanks en ander dergelijk materiaal in een zekere woestenij te willen herscheppen, welke ongetwijfeld uitermate gunstig is voor het voeren van schijnoorlogen en wat dies meer zij. Ons inziens zal een dergelijke behande ling van onze natuur aan Soest als re creatieoord in geen enkel opzicht ten goe de komen, aangezien men toch niet mag verwachten, dat vacantiegangers hun ten ten zullen opslaan tussen ontwortelde bo men en valkuilen, kortom temidden van de resten van wat eens het vermaarde Soester natuurschoon was Burgemeester Grothestraat 72 Telefoon 2038 Matige prijzen. Gezien het feit, dat in vele vacantiecentra van ons land hierover wordt geklaagd, lijkt het ons goed, dat ook in onze ge meente aan dit feit aandacht wordt ge schonken juist door hen, die bij het „to be or not to be" van Soest als vacantie- oord belang hebben. Prijzenswaardig zou het zijn, wanneer particuliere eigenaars van bos en heide hun percelen, voorzover mogelijk, ten be hoeve van het publiek zouden openstellen, zoals dat vóór de laatste wereldoorlog het geval was en tevens, dat aan de militaire instanties, waaraan onze gemeente rijk is, een aanmerkelijk kleiner deel van ons natuurschoon zou worden toegewezen om zich daarop naar hartelust uit te leven, zodat de aldus herkregen grond weer tot bos en hei, dus tot natuurschoon, zou kunnen worden gerestaureerd. Ofschoon elke inwoner van Soest door drongen zal zijn van het nut van onze Lij staan voerder landsverdediging, zal het zeer op prijs ge steld worden indien onze gemeente niet doordrongen zal zijn van tot een zekere ondergang gedoemde percelen, voorzien van het dreigende „Verboden Toegang - Militair Terrein". Zal dit wèl het geval blijven en onver hoopt nog erger worden, dan zal onze plaats als recreatieoord binnen korte tijd door andere gemeenten, welke van dit euvel minder te lijden hebben, algeheel overvleugeld worden. H. BOUWMAN. SPORT. S.E.C. VERLOOR. Het bezoek aan J.S.V. zal S.E.C. nog lang heugen. Ook ditmaal was men er in Jut- phaas op gebrand de Soestenaren te laten verliezen en men heeft daar een wapen voor hardheid. Iedere club, die over dit wapen beschikt, kan de Soestenaren daarmede verslaan, want de S.E.C.-ploeg is in lichaamskracht meestal de mindere vair zijn tegenstander. Het gevolg is, dat het teamverband in de Soester ploeg wegvalt en de techniek het verliest van de hardheid. Zo was het ook Zondag, De Soestenaren gingen uitstekend van start en reeds na twee minuten kon de J.S.V.-doelman nog op het nippertje redden. 2 Minuten later moest hij echter zwichten voor een hard schot van midvoor T. v. d. Broek, die op de plaats van Van 't Kloos ter was opgesteld. S.E.C. leidde, doch had er niet lang ple zier van, want enige minuten later werd een overtreding in de achterhoede gestraft met een penalty, welke de stand op I1 bracht. Het gevecht om het winnende doelpunt werd door J.S.V. geleid en vele gevaarlij ke aanvallen brachten het S.E.C.-doel in gevaar, waarin doelman Van Breukelen zijn talenten toonde. S.E.C. trachtte vergeefs de bakens te ver zetten, doch in de voorhoede lukte 't niet. De middenlinie steunde onvoldoende en in de achterhoede kreeg m-n de volle druk van de Jutphaase aanval te verduren. Tot de rust bleef de stand gelijk. Na de rust kreeg S.E.C. de wind in de rug en speelde men beter, zo zelfs, dat J.S.V. in de verdediging kwam. De defensie der gastheren bleef echter de meerdere over de zwakk^ S.E.C.-aanvals- linie, terwijl de snelle J S.V.-uitvallen al le aandacht van de S.EJ7.-defensie bleef opeisen. Het schieten bij J.S.V. was slecht verzorgd en mede daardoor bleef de stand tot 5 minuten voor het einde 11. Toen schoot de J.S.V.-midvoor een vrije trap van de rand van het strafschopgebied over de uit lopende Van Breukelen heen en was de overwinning voor J.S.V. een feit. Enthousiaste pogingen om nog een gelijk spel te forceren hadden geen succes meer. Een incident ontsierde de wedstrijd door dat v. d. Broek opzettelijk getrapt werd en deze zijn tegenstander van repliek diende. De scheidsrechter stuurde beiden het veld uit. Ook lands de lijn vielen enige klap pen. F.A.K.B.D.C. 5—1. De laatste competitie-wedstrijd van B.D.C. werd met 5-1 verloren van de a.s. kam pioen F.A.K. te Bilthoven. De Soestenaren verschenen met 4 inval lers, waaronder doelman Pronk van het vierde elftal. Tegen de snelle en gevaarlijke aanvallen, waarmede de gastheren vanaf de aftrap het B.D.C.-doel belaagden, stelden de Soes tenaren zich goed te weer. De Soester voorhoede wist met gevaarlijke uitvallen ook de F.A.K.-defensie aan het werk te houden en na 25 minuten kreeg Verhoef zelfs een kans om B.D.C. te leiding te ge ven. Zijn schot belandde echter tegen de paal. Vijf minuten voor de rust was de stand nog steeds dubbel blank. Toen gaf de rechtsbinnen Wallenburg F.A.K. de lei ding met een fraaie kopbal uit een hoek schop. 10. Twee minuten later blunderde de Soester achterhoede en de snelle F.A.K.-midvoor strafte dit met een doelpunt af. 20. Na de rust kwam B.D.C. goed opzetten. Een serie aanvallen, geleid door Verhoef, leidde er toe, dat F.A.K. alle zeilen moest bijzetten om de voorsprong niet verkleind te zien. Verhoef werd helaas geblesseerd en moest het veld verlaten, waardoor B.D.C. met 5 invallers vei-der moest spe len. Het eerste half uur was de strijd gelijk- opgaand, doch toen kwam de volledige debacle. Westerveld kopte een bal voor de voeten van de F.A.K.-midvoor, die deze prompt inschoot. 3—0. Vijf minuten daar na speelde de rechtsback v. d. Lugt de bal te zacht op de doelman terug en hiervan profiteerde de rechtsbinnen, die de stand op 4—0 bracht. Twee minuten later miste v. d. Lugt een bal en schoot deze naar de F.A.K.-midvoor. Ook ditmaal greep deze zijn kans. 50. Vijf minuten voor het einde werd de eer gered dank zij prachtig samenspel door L. van Breukelen en G. v. d. Berg, waar uit eerstgenoemde scoorde. 51. De overige uitslagen zijn Odin 3—B.D.C. 2 1—2. B.D.C. 3A.P.W.C. 3, 3—2. B.D.C. 5H.V.C. 7 4—1. B.D.C. D—Hoogland A 0—8. B.D.C. A werd door een overwinning op Sparta A kampioen en ook voor B.D.C. 2 kon de kampioensvlag worden gehesen. OLYMPIA VOLLEYBAL. De eindspurt van de 4 Soester teams is uitstekend geweest. Het eerste tiental van de dames won met 40 van Antilope in Bussum (15-4, 15-6, 15-10, 15-13). Deze ploeg eindigde in de competitie op de 2e plaats. Dames 2 trok naar Heuvelhoeve te Hil versum en won eveneens met 40. Dit team behaalde hiermede het kam pioenschap van de 3e klas Nevobo. In de wedstrijd heren 2Onderwijzers 1 te Hilversum waren de Olympianen in on genaakbare vorm. Drie games werden met 15-2, 15-13 en 15-8 gewonnen, terwijl de 4e game met 15-13 werd verloren. Door deze 3—1 overwinning behaalde dit team het kampioenschap 3e klasse met 11 ge wonnen en 3 gelijke spelen. Een keurig resultaat. Een geladen Heuvelhoeve 1 bond de strijd aan tegen Olympia 1. De Hilversum mers moesten winnen om gelijk te komen met Olympia. Zij wonnen in een geweldig tempo de eerste game met 17-15. Het mo reel van de Soestenaren konden zij hier door echter niet breken. Met keurig teamwork en goede afwerking werd de 2e game na een 40 achterstand in een 15-9 overwinning omgezet. De derde game werd door Olympia met 15-8 gewonnen en de vierde met 15-13. Deze ploeg behaalde met 10 gewonnen en 2 gelijke spelen het kampioenschap 2e klasse Nevobo. Olympia deed het dit eerste jaar in de volleybal-competitie zeer goed. OUDERS RESTAUREERDEN KLEUTERSCHOOL. Donderdagavond werd de Kleuterschool aan de Duinweg niet door de jeugd bevolkt, doch door de ouders der kinderen, die daar onderwijs genieten. Onder de aanwezigen bevond zich ook de Burgemeestei-, het raadslid, de heer P. Grift, de leidsters van de school en het bestuur. Allen waren bijeen om de resultaten van de arbeid van de werk-commissie te aan schouwen. Deze commissie, die vorig jaar ontstond op de jaarvergadering van de stichting Kleuterschool Soest-Zuid, werd uit de ouders gevormd en 16 heren en eni ge dames grepen de schilderskwast en de hamer en onder hun handen werd het in terieur van het schoolgebouw gemoderni seerd, gerestaureerd en verfraaid. De heer C. Rijk sprak een welkomstwoord, waarna de heer H. Poelstra nameios de werkcommissie de spontaniteit van de amateur-schilders en amateur-timmerlie den releveerde. Met gepaste trots kon spr. het gedane werk aan het bestuur overdra gen. De heer Rijk dankte hierop de werkers en memoreerde hoe de schoolgelden en de he laas lage subsidie de lage salarissen., rente en aflossing dekten. Er schiet echter niets over voor het onderhoud, waarvoor vele acties waren gehouden, zoals bazars, to neeluitvoeringen en amateursparaden. Een tekort bleef er en dank zij het werk van het comité was de school desondanks toch opgeknapt. ZATERDAG 17 APRIL, 's middags 3 uur, van LUNCHROOM RESTAURANT Burg. Grothestraat 37 Soestdijk DE ZAAK, WAAROP DE SOESTER MIDDENSTANDERS JAREN HEBBEN GEWACHT. Prima consumpties Matige prijzen. De Burgemeester zei uit de verschillende contacten met de besturen van kleuter scholen te weten, dat het een hachelijke onderneming is zitting te hebben in een bestuur van een kleuterschool. Enthousias te ouders stichten een school, zij zorgen voor de komst van de kinderen, doch het bestuur mag de rest doen. Zij moeten met een klein budget werken, met een subsidie, die helaas te klein is en reikhalzend ziet men uit naar de toekomstige wet op het Kleutei'onderwijs. Deze school was echter in het bezit van een schare actieve ouders, die de handen uit de mouwen staken en spr. wenste het bestuur geluk met een dergelijk werkco mité en niet minder met de bereikte re sultaten. Spr. zei verder, dat het kleuter onderwijs de belangstelling heeft van het gemeentebestuur, juist omdat het opge richt en in stand gehouden wordt door particulier initiatief. Door Uw enthousias- Met verwondering heb ik Vrijdag in onze Soester Courant de mededeling gelezen, die de adviescommissie, gedekt door de vertrouwenscommissie, inzake de melksa- nering ons liet weten. Met verwondering, omdat die mededelin gen zo heerlijk langs de kern van de zaak heengaan. Het krijgsgewoel om de melksanering wordt, zoals de heren wel weten, niet ver oorzaakt door het meer of minder goed werken van een sanering, doch door het feit, dat de plaatsgenoten niet wensen, dat een commissie hen voorschrijft wie hun leverancier van wat ook maar zal zijn, maar dit zelf willen bepalen. Daar zit des poedels kern. Persoonlijk ben ik tevreden met mijn toe gevoegde melkleverancier, maar toch moet ik de man, de weinige keren dat ik hem zie, er op aan kijken, dat hij onge nood aan mijn deur komt. Dat doet de deurwaarder ook wel, maar dat is een heel andere kwestie. Wanneer U mij kinder achtig vindt, begrijpt U mij niet. Als de saneringscommissie zegt, dat de ±Vz jaar geleden ingestelde melksanei-ing tot ieders tevredenheid werkt, leg ik dit rustig naast mij neer. Iedere volgende saneringscommissie, on verschillig of het dan bakkers, kruide niers of bankiers betreft, zal precies het zelfde beweren. Alles gaat goed, want we horen geen noemenswaard gepruttel meer. Het publiek is nu eenmaal zo, dat het zich, na wat vruchteloos gemopper, ge wonnen geeft. Dat neemt niet weg, dat het vrijwel iedere Nederlander tegen de borst stuit, dat hem door een of andere lichaam, al of niet of ficieel, een leverancier wordt toegewezen. Dat hij nu een „vrije keuze" kan doen uit drie leveranciers (overigens nog aan te wijzen door de commissie), voelt hij toch aan als een wassen neus. In zijn hart weet hij drommels goed, dat hem bij stukjes en beétjes zijn vrijheid wordt ontnomen. Aan het feit, dat de sanering op legale wijze tot stand is gekomen, had de ad viescommissie ons beter niet kunnen her inneren. Legaal is in dit geval via de door de be volking zelf gekozen gemeenteraad. Deze gemeenteraad besloot ook op legale wijze tot plaatsing van ons Monument in Braamhage, maar daarom is dit nog niet de wil van onze gemeentenaren. H. OEKMAN. Wenst U vóór Pasen nog een nieuw rij wiel, een nieuwe bromfiets of motor Wij leveren U de meest vooraanstaande merken zoals GAZELLE-, LOCOMOTIEF- en HUM- BER RIJWIELEN. KAPTEIN MOBYLETTE, de meest be trouwbare bromfiets. JA WA-, NORTON-, MATCHLESS-, ARIEL-, B.S.A.-, ADLER- en VICTORIA - motoren enz. Vraagt U eens demonstratie. KROMMEWEG 28 TELEFOON 2870 DE ZAAK MET DE 100 °/o SERVICE. me en liefde voor de jeugd van Soest-Zuid heeft U deze jeugd aan U verplicht zei de Burgemeester. De heer Rijk overhandigde aan de wer kers van de commissie een asbakje, waar op de kleuterschool was afgebeeld en de woorden „Voorjaar 1954, Kleuterschool Soest-Zuid" een herinnering vormen aan deze restauratie. De heer J. v. d. Schoor, voorzitter van de afdeling Soest van Volks-Onderwijs, bracht de gelukwensen van Volks-Onderwijs over en schonk een hoeveelheid zandbak-speel materiaal. Namens de leidsters van de school volgde Mej. D. Hansma dit voor beeld, die een grote zak met rubber bal len gaf. De heer H. de Vries sprak hierna namens het bestuur van de Prinses Marijke Kleu terschool. Hij vond aanknopingspunten ge noeg in de moeilijkheden van beider scho len en drong aan op een betere samenwer king, omdat eenheid macht geeft. Hierna hebben de aanwezigen de school en het meubilair bezichtigd. Men kon niet anders zeggen, dan dat de werkers alle eer hadden van hun werk. De bruine vale meubeltjes waren wit ge lakt, de lokalen geschilderd en de muren zijn met board afgedekt. Om U te overtuigen van de sublieme eigenschappen van de GRUNDIG, hebben de importeurs ons een aantal toestellen beschikbaar gesteld, die wij U Luister naar zo'n luisterrijke Grundig Aanvragen in volgorde van binnenkomst. tci nu

Soester Courant | 1954 | | pagina 1